Sovjet-Unie trekt buitenlanders voor N rc Paus steeds armer, maar geheimzinnigheid blijft D Kl-medewerke STAATSBANK STRIJKT 100 MILJOEN DOLLAR PER JAAR OP 'VRIJDAG 14 NOVEMBER 1986 EXTRA ROME - De misvatting dat het Vaticaan immens rijk is, zal wel nooit uit te roeien zijn. Maar als er al ooit sprake was van grote rijkdom, dan zijn die tijden in elk geval voorbij. t Jan Bouwmaru De wereld van Door onze correspondent Gerard Kessels Het Vaticaan is de arme neef geworden van de rooms-katholieke kerk. Er wordt in hoog tempo ingeteerd op de reserves die de voorgan gers van paus Johannus Paulus II hebben opge bouwd. Het fabeltje van het schatrijke Vaticaan heb ben de pausen aan zichzelf te wijten. Door steeds uiterst geheimzinnig over hun financiën te doen hebben zij de legende-vorming in de hand gewerkt. De terughoudendheid om over het slijk der aarde te spreken werkt nu echter als een boemerang. Veel katholieken kunnen niet inzien waarom zij de kassen van het 'rijke Vaticaan' nog verder zouden moeten spekken. De St. Peterspenning waarvoor in de hele we reld gecollecteerd wordt op 29 juni, de feestdag van Petrus en Paulus, levert elk jaar minder op. Het op tafel leggen van alle cijfers zou beslist een ontnuchterende uitwerking hebben op het kerkvolk. Geen wonder dat de aartsbisschop van Keulen, kardinaal Höffner, pleit voor open baarmaking. Höffner, afgestudeerd econoom, is er van overtuigd dat de katholieken weer dieper in de beurs gaan tasten als ze zien hoe armlastig de paus in feite wel is. Paus Wojtyla schijnt wel oren te hebben naar de suggestie van Höffner. Wellicht zou het er al zelfs van gekomen zijn, wanneer het Vaticaan niet zo pijnlijk betrokken was geweest bij het faillissement van de Banco Ambrosiano. Volle dige openheid ten aanzien van de ondergang van de Banco Ambrosiano zou een schril licht werpen op de bankierskwaliteiten van enkele Vaticaanse prelaten. Met klare wijn schenken wordt waarschijnlijk gewacht tot het rumoer rond de affaire wat meer verstomd is. V ereenvoudiging Los van de gerechtvaardigde roep om open baarheid is het financiële beheer van het Vati caan dringend aan een vereenvoudiging toe. Er loopt zoveel door elkaar heen dat zelfs de vijf kardinalen van de 'Prefectuur voor de economi sche en organisatorische problemen van de Hei lige Stoel' niet overal een vinger achter krijgen. Deze Prefectuur houdt toezicht op de financiën en vormt een soort 'rekenkamer'. Naast Höffner van Keulen zit er bij voorbeeld kardinaal John Krol van Philladelphia in. Beiden vertegen woordigen de rijkste dioscesen van de wereld kerk. Als een specialist als Höffner niet alles weet, mag ook aangenomen worden dat de paus niet tot in detail op de hoogte is. Hoog tijd dat het Vaticaan een goed organisatiebureau in de arm neemt. De paus vervoegt in tegenstelling tpt wat ve len menen niet over de inkomsten en het vermo gen van de katholieke wereldkerk. De 2500 bis dommen en de talloze kloostergemeenschappen doppen hun eigen financiële boontjes. De paus kan hoogstens op een beperkte solidariteit reke nen. Als bisschop van Rome mag hij ook geen beroep doen op de gelden van zijn bisdom voor het Vaticaan. Het bisdom Rome is strikt ge scheiden van het Vaticaan. De financiën van het Vaticaan vallen grofweg in drie gedeeltes uiteen. Daar zijn de inkomsten en uitgaven van Vaticaan Stad, van de Heilige de Vaticaanse financien IOR-topman aartsbisschop Marcinkus, bijgenaamd 'de bankier van God', bleek niet vies van gewaagde transacties. Merkwaardiger wijs blijft hij echter het vertrouwen van de paus houden. - fotoap De Westduitse karndinaal Höffner hier op de foto in gesprek met de Poolse kardinaal Wyszynski, zegt over de geheimzinnigheid rond de Vaticaanse financiën: „In de vijftien jaar dat ik lid ben van de 'Prefectuur voor de economische problemen van de Heilige Stoel' heb ik nooit een balans of een stuk van het IOR onder ogen gehad." - fotoap de baas van de Banco Ambrosiano. Calvi rkt. in juni 1982 dood aangetroffen in Londen hing aan een touw onder een brug. Moord len eerste verrassing op zelfmoord? De omstandigheden rond zijn j due. Een plaats waar de Jmrijke geschiedenis je om hoek tegemoet komt. En werden nooit opgehelderd. In elk geval bleek dat Calvi bijzonder relaties met het IOR onderhield. Hij ver« gr sinds 1973 bisschop Gij kelde het IOR in transacties waar het Vatic; volgens staatssecretaris Casaroli, lang niet tijd van op de hoogte was. Maar ook IOR-t ;jjn theologen zijn kenne- toch emd. niet zo wereld man aartsbisschop Marcinkus zelf, bijgenaa 'de bankier van God', bleek niet vies van waagde transacties. Uiteindelijk raakte debt In wat méér telt: zij vinden zo verstrikt in de financiële netten van de avi eldwijd erkenning. Am- turier Calvi, dat het maar een haar scheelt m is de enige Nederlander, het IOR zou meegesleurd zijn in de ondetj; net zijn 36 jaar wellicht de van de Banco Ambrosiano. In 1984 moest IOR het fantastische bedrag van 800 mi| gulden betalen aan 110 schuldeisers. Dat tien keer de opbrengst van de Peterspenniii| dat jaar. Volgens Höffner heeft het IOR voor dele :rerkenning, ling van dat bedrag vrijwel al zijn reserves; o fungeert Ambaum als moeten spreken en kredieten op moeten nen tvader van de nieuwe ka- Zelfs aan de pensioenvoorziening voor het eij tismus voor Nederland en personeel schijnt geknabbeld te zijn. In juin jië. „Het gaat eigenlijk om dit jaar verkocht het IOR haar goed draaie J" Banco di Roma della Svizzera aan een ji Zwitserse bank om aan haar verplichtinget voldoen. Vier gerenommeerde internationale banta heeft het Vaticaan inmiddels in de arm ga men om te adviseren over een andere opzet; jnbaum aarzelt even. „Je de bank. De vier wijzen hebben voorgesteld" IOR via een Vaticaanse bankwet tot 'een HIJ PAG 14 NOVEMBER Ook Door Ber Croruzen n fraaie vleugel. Dat is t eerste wat opvalt in de ime, sfeervolle kamer n dr. Jan Ambaum. Wat rscholen op zijn bureau at een computer waar hij zijn teksten ver zijn toekomstige priesters [opleiden. jste van de dertig theolo- die als raadgevers van en bisschoppen fungeren, binnen Nederland vinden mten van Rolduc steeds vertaling van de Duitse vorig jaar verscheen. Hier iaar is hij wat aangepast de Nederlandse situatie." een nieuwe katechismus Stoel, en van de bank, het Istituto per le Opere di Religione, afgekort IOR. Allereerst het Vati caan. De paus is hoofd van deze kleinste staat ter wereld van zijn oppervlakte van 44 hectare. Als staatshoofd is hij ook werkgever. Het Vati caan heeft 1565 leken op de loonlijst. Ze werken in de drukkerij, de Vaticaan-supermarkt, in het postkantoor, houden toezicht in de Vaticaanse musea of bestuderen de kosmos, zoals de sterre- waeht van het pauselijke buitenverblijf in Cas- telgandolfo. Daarnaast zorgt de paus voor de pensioenen van 560 vroegere werknemers. De personeels kosten van het Vaticaan zijn flink gestegen, om dat ontevreden werknemers vorig jaar voor het eerst een vakbond oprichtten en eisten dat ze hetzelfde uitbetaald kregen als wat in Italië ge bruikelijk is. Het Vaticaan, als staat dus, kan zichzelf nog net bedruipen. In 1984 was er een overschot van ruim acht ton. Dat het Vaticaan rond komt, - daarvoor zorgen niet alleen de bezoekers van de Vaticaanse musea, maar vooral ook de postze gelverzamelaars uit de hele wereld, die in 1984 voor bijna 28 miljoen gulden zegels kochten. Ze ven kardinalen, onder leiding van aartsbisschop Paul Marcinkus, besturen in naam van de paus de staat Vaticaan en houden de financiën in de gaten. Tot zover het Vaticaan als staat. Als geestelijk leider van een kerk met 825 miljoen gelovigen beschikt de paus over een tweede begroting, die van de Heilige Stoel. Deze begroting heeft dus niets van doen met die van de staat, hoewel veel prelaten die er onder vallen him werk in Vati caanstad doen. Het zijn de financiën van de Hei lige Stoel die de paus toenemend kopzorgen ba ren. Het werk van de curies, zeg maar de minis teries van het Vaticaan, wordt steeds duurder. De uitbreiding van het aantal nuntiaturen in de hele wereld (113 nu) drukt zwaar op de begro ting. Ook de krant, de 'Osservatore Romano', en de in 35 talen zendende 'Radio Vaticano' nemen forse happen uit het budget. Alleen de radio slokt jaarlijks een 25 miljoen op. Het zijn de uit gaven van de Heilige Stoel waarvoor de gelovi gen op 29 juni de collectebuidel krijgen voorge houden. Toch is de St. Peterspenning al lang niet meer toereikend om de tekorten te dekken. Zat de Heilige Stoel in 1984 voor een kleine 100 miljoen in het rood, voor 1985 wordt het tekort op zo'n 145 miljoen geschat. Het tekort wordt opgevangen via het eigen vermogen van de Heilige Stoel. Deze reserve stamt uit 1929. Bij het verdrag van Latterane met het Italië van Mussolini kreeg het Vaticaan een bescheiden vergoeding voor het verlies van de kerkelijke staat. Indertijd was dat zo'n 440 miljoen gulden. De waarde van dit vermogen, dat in onroerend goed, aandelen en obligaties is belegd, wordt nu op 475 miljoen geschat. Be paald geen riante toename. De opbrengst van dit vermogen, in combinatie met de Peterspenning, was tot enkele jaren geleden nog voldoende om de Heilige Stoel uit de rode cijfers te houden. Mede door de uitbreiding van de pauselijke di plomatie en de stijgende kosten van de Ro meinse curie is dat nu echter niet meer het ge val. In toenemende mate moet dus het vermogen zelf worden aangesproken. Ter vergelijking: de hele begroting van de Heilige Stoel is altijd nog een stuk lager dan die van Höffners aartsbis dom Keulen. Geheimzinnig Het meest duistere onderdeel van de finan ciën van het Vaticaan wordt gevormd door het IOR, de eigen bank. Maar enkele prelaten heb ben inzicht in het reilen en zeilen van deze meest geheimzinnige bank ter wereld. „In de vijftien jaar dat ik lid ben van de 'Prefectuur voor de economische problemen van de Heilige Stoel' heb ik nooit een balans of een stuk van het IOR onder ogen gehad", zo verzekerde Höffner het weekblad Die Zeit. De belangrijkste klanten van de bank zijn de ordes en hun in Rome zetelende centrales, maar ook katholieke charitatieve in stellingen en organisaties die voor de missie werken. Alleen personeelsleden van het Vati caan en diplomaten die daar geaccrediteerd zijn worden als privé-cliënten geaccepteerd. De Vaticaan-bank is in discrediet geraakt door dubieuze verbindingen met Roberto Calvi, dat er zo om de twintig een nieuwe katechismus derne internationale privé-bank' te mal iChjjnt De bekende Marcinkus zou zijn zetel aan de top van de 'k u- moeten overdragen aan een ervaren leek Vertrouwen Merkwaardigerwijs blijft Marcinkus, bankier van God', echter het vertrouwen vat paus houden. De aanbevelingen van de vier i 15 concilie ontstond een zen zijn ergens in een bureaulade verdun Een curie-kardinaal vertelde de Spaanse V, caan-kenner Juan Arias dat het Vaticaan h tig jaar nodig zal hebben om het bankschani te boven te komen. De kardinaal voegde echter aan toe dat Marcinkus waarschijE ri- heel nadrukkelijk mag blijven van paus Wojtyla, „omdat niens weet hoeveel geld hij voor de Heilige Stoel; diend heeft, beslist veel meer dan hij men™ onverstandige transacties heeft verspeeld." e"' Hij veronderstelde niet Wat Marcinkus in het verleden ook vent®?..?an ëeloof bij de men mag hebben, bij het IOR schijnt de bodem de reserves in zicht te zijn. Dat blijkt uit hel stoten van goedlopende beleggingen, zo: Zwitserse bank. Niemand doet zulke koetjes van de hand als het niet werkelijk zakelijk is. Het vermogen van de Italia; staat uit 1929 moet steeds drastischer won chismus al snel proble- iwe Katechismus dateert en sindsdien is er heel veranderd in kerk en sa- ileving." grote lijnen typeert de ducse theoloog de jaren ig. „Na het Tweede Vati- :r van opluchting en opti me. Dat zat overal in de it. Binnen dat klimaat ont- id de Nieuwe Katechismus bij het levensgevoel van tijd. Bij de menselijke er- i"etl ng en het menselijk aan- Hij toonde meer een zoe- i geloven. En dat in een soepele taal, die gemak- ik leesbaar was. Nog afge- van het zeker niet onbe- rijke feit dat er over de Oe; Ne nle opc bis ver ver kat Eln Ne< Jar de prl< Rol H blijl enk als w er de I The In F O kari Imn beg van zit,; Ami goe> hoe gen kart aan zei I blss had hou meer kwa. De a aand senn „O deze trokk antw der ontstonden, kan iedereen itateren dat het optimisme twintig jaar geleden al verdwenen is", stelt Am- aangesproken en zal niet lang meer toereiki zijn. Kunstbezit verkopen zou natuurlijk mogelijkheid zijn. Het Vaticaan heeft ku schatten van onmetelijke waarde. Maar hü het ijzeren principe dat daar niets van verki 11 vas,^ wordt. Dit kunstbezit vormt 'een schat voo: ,zlet dat consumptie en gehele mensheid', zo liet het Vaticaan deze: vee' meer op de gen nog eens weten. grond treden. Je merkt Het zal er wel op uitdraaien dat er een 4' ne§atief dat doorwerkt in gend beroep gedaan zal worden op de gelois i sarnenleving. Naast veel en de bisdommen om hun solidariteit met ervaren mensen ook te tonen. Wil zo'n beroep succes hebben, dan; len de financiële verhoudingen toch opengé moeten worden. Dat betekent door de zurea[ van het IOR-debacle heenbijten. Door Martin Walker MOSKOU - Ik had nooit verwacht dat ik Sov jet-specialist zou worden. Ik heb geschiedenis gestudeerd in Oxford en daarna internationale betrekkingen aan de Harvard Universiteit. Ik had zodoende wel een redelijke kennis opge bouwd van de machten en krachten die het ver leden van de Sovjet-Unie beheerst hadden en die er in de actuele politiek speelden. Dat zal dan wel ook de reden zijn geweest dat The Guardian mij aanstelde als derde residerend correspondent in Moskou. De eerste correspondent was Arthur Ranso- me, die vooral bekendheid heeft verworven door zijn fantastische verhalen voor kinderen. Hij arriveerde in Moskou in de dagen van de Tsaar en maakte de roerige revolutie mee die de grondslag legde voor het Sovjet-systeem. Hij deelde een appartement met Karl Radek, lid van het politbureau, en speelde spelletjes schaak met Lenin. Zijn functie werd beëindigd na een stormachtige affaire met de secretaresse van Leon Trotzky. Hij trouwde met haar en samen vertrokken ze naar Engeland. Vernietigend De tweede correspondent was Malcolm Mug- geridge, die aan de ene kant gezien werd als een rondzoemende paardevlieg, die niet weg te slaan was, maar aan de andere kant beschouwd werd als de nestor van de gevestigde Britse media. Hij verbleef in het begin van de jaren '30 in Moskou. Op een gegeven moment ondernam hij een reis naar de Oekraïne om een reportage te maken over de verschrikkelijke hongersnood die er in het gebied heerste, waardoor ook de jonge Mik hail Gorbatsjov getroffen werd. Vervolgens ver liet Muggeridge het land om zijn exclusieve en vernietigende verslag over het wanbeleid van Stalin in te dienen bij The Guardian. Hij mocht in Londen blijven, want de Russen 'hoefden' hem niet meer. Vijftig jaar lang was er geen correspondent voor The Guardian in Moskou. Toen, begin 1984, kwam ik aan de beurt. Ter voorbereiding op mijn taak had ik mij enige maanden driftig ge stort op alle boeken die er over de Sovjet-Unie geschreven waren (in het Engels). In een poging om de taal te leren volgde ik een stoomcursus van drie weken, hetgeen echter weinig effect had. Zo arriveerde ik per schip te Leningrad, waarna ik nog een lange reis voor de boeg had, eerst noord, dan oost, naar Moskou. Het schip behoorde toe aan een Zweeds-Rus sische scheepvaartmaatschappij en was voor zien van alle gemakken. Er was een casino en de wijnkaart toonde een overvloed aan kwaliteits wijnen. Bij het binnenvaren van de langgerekte Finse Golf zag ik de oude marinebasis van Kronstadt, waar een opstand van matrozen zo bloedig werd neergeslagen in 1921. Het was een indrukwekkend gezicht. Op weg naar de prach tige haven van Leningrad werden we vergezeld door moderne oorlogsschepen en vrachtboten. In Leningrad bracht ik de nacht door in het statige Prebaltiskaya hotel. Dit voorrecht kostte mij 300 gulden, dat ik gelukkig met mijn credit- cara kon afhandelen. De avond bracht ik door met televisiekijken; een programma over de geavanceerde technologie en het gebruik van computers in de Sovjet-Unie. Andere wereld De volgende dag vertrok ik met mijn auto op weg naar Moskou. Soms leek het wel of ik in een andere wereld was beland, waar de tijd had stil gestaan. De hoofdweg van Leningrad naar Mos kou was af en toe niet meer dan een smal onver hard tweebaansweggetje. Ik passeerde dorpen waar kippen en varkens rustig over de weg ban jerden. In een dorpje stopte ik om bij het enige win keltje dat er te bekennen was iets te eten te ha len. Zinken emmers, potten augurken, een paar verschrompelde radijsjes, blikjes vis en brood; meer hadden ze niet te bieden. Wat dranken be treft had ik de keuze uit wodka en mineraalwa ter. De watervoorziening voor het dorp bestond uit één kraan, die voor de winkel was geplaatst. Hier kwamen de vrouwen hun emmers vullen, die ze aan een stok hingen en over hun schou ders droegen. De reis was een leerzame ervaring. Het was mijn eerste kennismaking met de tegenstellin gen van het leven in de Sovjet-Unie. Aan de ene kant zijn er moderne grote steden, maar aan de andere kant is er het onontwikkelde platte landsleven. Men beschikt over de technologie en het geld om raketten en ruimtestations te ver vaardigen, terwijl de economie ook weer zo slecht draait, dat er voedselschaarste en lange rijen wachtenden in de winkels ontstaan. Een Russische vriend van mij, die als journalist in Londen gewerkt had, vertelde mij dat hij ook geschokt was door de tegenstellingen van het gegoede zakenleven in Bond Street en ghetto's zoals Brixton. „Wij zijn grootgebracht met de gebreken en de tegenstrijdigheden in onze eigen samenlevingen", zei hij, „alleen de onrechtma tigheden van andere samenlevingen vallen ons op." Wij buitenlanders in Moskou, dat wil zeggen journalisten, diplomaten, zakenlui en bankiers, krijgen een appartement toegewezen in een groot flatgebouw, dat omheind is door hekken. Bij de toegangspoort bevindt zich een wacht huisje, waar dag en nacht een politie-agent pos teert. Er wordt gezegd dat hij daar staat ten be hoeve van onze veiligheid. Toch kan zijn aanwe zigheid niet verhinderen dat er soms ingebroken wordt en dat onze auto's regelmatig door vanda len onder handen worden genomen. Alarm De ware taak van onze 'schildwacht' is uiter aard het registreren van onze handel en wandel: hij moet verifiëren en noteren welke Sovjet burgers ons komen bezoeken en wanneer wij zelf met de auto de poort in- of uitrijden. Dit wordt dan direct telefonisch gemeld aan het hoofdbureau van politie. Als wij enige tijd later niet worden gesignaleerd bij een van de regu liere controleposten - een andere groep appar tementen voor buitenlanders, een ambassade, een kantoorgebouw, of een Sovjet-ministerie - wordt er alarm geslagen om direct na te gaan waar we gebleven zijn. Buitenlanders kunnen zich trouwens nooit buiten Moskou begeven zonder vooraf toestem ming te vragen aan het ministerie van buiten landse zaken. Daarna mag alleen maar gebruik gemaakt worden van de wegen die opengesteld zijn voor buitenlanders. Deze regel geldt, sinds het verdrag van Hel sinki, niet voor journalisten. Wij hoeven het mi nisterie slechts twee dagen van tevoren te laten weten dat wij reisplannen hebben. Uiteindelijk maakt het weinig verschil. Op alle wegen van en naar Moskou, die wij mogen gebruiken, bevin den zich controleposten van de verkeerspolitie, die ons in de gaten houden. Als we een post pas seren wordt dat direct doorgebeld naar het vol gende station. Als we niet binnen redelijke tijd langs de volgende post rijden, komen ze ons zoe ken. Ik ondervond dat een keer aan den lijve, toen ik met vrouw en kinderen langs de kant van de weg stopte voor een picknick, even bui ten de oude stad Vladimir. Comfortabel Voor Sovjet-normen leiden wij een comforta bel leventje. De flat die ik met mijn vrouw en twee kinderen bewoon, bestaat uit twee Russi sche standaardflats. Deze zijn samengevoegd, zodat wij de beschikking hebben over drie slaapkamers. De Russen betalen voor een huur- flat zo ongeveer 35 gulden per maand. Wij beta len daarentegen 1.750 gulden, in harde valuta. Er zijn twee supermarkten, waar wij als buiten landers gebruik van kunnen maken. Hier heb ben wij haast nooit te maken met een vlees- schaarste, zoals in de gewone winkels, en we hoeven ook nooit in de rij te staan. Bovendien is er groot assortiment aan geïmporteerde wijnen, sterke dranken en westerse sigaretten. Ook hier moeten we betalen met harde valuta, of met de credit-card. Onze harde valuta opent nog veel meer deu ren in Moskou. Er is een speciaal ziekenhuis voor buitenlanders, waar de faciliteiten beter zijn en de verschaffing van medicijnen be trouwbaarder is dan bij de gezondheidszorg voor de Russische bevolking. Wij kunnen door middel van een officieel schrijven aan kaartjes komen voor bij voorbeeld een voorstelling van het Bolsjoi ballet, het circus, het theater of an dere vermakelijkheden, die vrij zeldzaam zijn. Ook kunnen wij gewoon Russische boeken ko pen, terwijl deze in de winkels zo moeilijk ver krijgbaar zijn dat er op de zwarte markten fikse bedragen voor geboden worden. Hotels hebben voor ons altijd wel een plekje vrij, maar daar voor moeten wij echter wel tien keer zoveel be talen als de Russische klanten. Als wij met de luchtvaartmaatschappij Aeroflot vliegen, den er soms zelfs Russische passagiers vï lijst geschrapt om plaats voor ons te maken De Am nati mist Rol( ninf A mer Rok moe deni isok Nedi vera Ze com ren Raai betri al In Nederland zijn "0-000 exemplaren verkocht. Hij Is In 17 1 vertaald, vorig jaar In het Hongaars. 4 >ber was het precies Nw „0i;0w «ff geleden dat kardl- iet gelieid Alfrlnk 'De Nieuwe Als gevolg van deze voorrechten zijn wij ®blsmus presenteer- zo geliefd bij de inwoners van Moskou. In tenlandse kringen worden er verschillend! denen aangedragen voor deze voorkeursl deling. Het is inderdaad waar dat de autoriteiten proberen te voorkomen dat veel te maken krijgen met het werkelijke in de Sovjet-Unie. Dit is echter niet de enige| den, omdat er genoeg manieren zijn om Russische bevolking in contact te komen kunnen gebruik maken van het openbaar voer, omdat we alleen geregistreerd word®| we de auto nemen. Verder kunnen we met roebels in de gewone winkels terecht. Er wordt ook gezegd dat de staat een misch belang heeft bij de aanwezigheid vanl tenlanders. De betalingen in harde valuta nodig om de inkomsten in vreemde vergroten. De 10.000 aanwezige buitenlani Moskou moeten ongeveer 100 miljoen doll® jaar inbrengen bij de staatsbank. Aan de kant kosten de buitenlanders de staat weer' aan politiebewaking, beveiliging en afli paratuur. Toch geloof ik dat de Sovjet-Unie best doet om zich van haar beste kant te l Het lijkt wel alsof de autoriteiten ons aant om net zo te leven als de hooggeplaatste I functionarissen. De riante appartementen,1 tiebeveiliging voor de deur, exclusieve en ziekenhuizen, ten alle tijde de beste 2 sen in schouwburgen en vliegtuigen: zó le 'vlasti', invloedrijke personen. Als we reizen in de Soyjet-Unie krijg^l ook een vlasti-behandeling: de beste hok uitstekend eten. Onze wegen leiden alleen- de mooiste historische monumenten en taureerde kerken. We krijgen kolchozen, tieve boerderijen, te zien die staatsprijze"; ben gewonnen en fabrieken die de duktiecijfers hebben, die het nieuwe bonu teem hebben ingevoerd of ten minste drukwekkende computerafdeling hebb&J vlasti krijgen niets meer en niets minder' geschoteld. Of eigenlijk: kregen, want Gorbatsjov de touwtjes in handen heeft is4 het een en ander veranderd. Dit geldt iedereen; de vlasti, de buitenlanders end'- jet-burgers. Copyright The I >ch is dit geloofsboek Nederlandse bodem alleen glorie ten deel Hen. Het was een van 'stpunten met Rome; "istpunt dat nooit opgelost. Sluipen de gebeurt dat wel- najaar met de ver eng van een uit het vertaalde volwasse- a»-fhlsmus waar- et Hoger Kateche- 'nstituut (HKI) te NIJ- n, bakermat van de *f Katechismus, part deelheeft gehad, terugblik met het oog 'toekomst. Katechismus is lioh gebeuren geweest tzai ,IfaarscWjnlijk nooit It f.^ ,alen- Het unieke ka wk .p aatseHi ke Kerk i1^ maakt <üe Ifiaa? ,?e bete wereld kelf oo beek baande Ioiïn^I1 Weg' Het k°n dat ferk ler in de hele we- üghe^f bePaalde een tom; u Was gegroeid. onder de richtf^1!) theologen in Wil ia de Kerk zich na >n„,JLzou ontwikkelen, •^temnugheid was ge- !n on ws van nieuwe in- bijbeïki ^rrein van mo- Wo 198R 6 ,en dogma, teer ia86' redt men het t cjat an. geloofsboek te iimprom? Stijf staat van lookm'fen- Daarom met zoveel span- ning mus a aan h pensy VatiCc kondij Woc van L Hoger (HKI) tuut h De Ni gebrof gon di derlan rucht 1 HKI-c werkt publik Nieuw waard tie zal pas vol nen. Dat kers Nieuwi voorbij staven, redene Frankr tussen sen uit de vra; in hoef juiste den. W landen ontstaa en het Jan onze pc van oog we het kan eer over daa de Is doende kijken 1 een gele belevinj ding va V

de Stem | 1986 | | pagina 20