freek's 'De Kkkomediant' alles behalve een film ook in de BIOSCOOP tammheim' docu-drama jver proces tegen RAF SPEELFILMS OP TV Nachtmerrie meisjes wordt werkelijkheid OP VIDEO 'A NIGHTMARE ON ELM STREET' iging. Die asmetge- eutraal en dt de Opel t de hand. ),-• ïwe rijstijl. Van onze filmredactie 'ANKS felle tegenstand de gedramatiseerde docu- ire, 'Stammheim', dit ia Berlijn de Gouden Juryvoorzitster Gina irigida haastte zich om te distantiëren van het besluit. Zij bekritiseerde 'een ratelend ma- igeweer vol gefilmde leu'. immheim' werd gemaakt de Duitse cineast Rein- Hauff en schrijver Ste- ■ust, wiens draaiboek is eerd op zijn eigen boek ^het proces tegen de Baad- linhof-groep. Het scena- staat uit een montage 'tiginele citaten uit recht- lossiers, politie-docu- brieven, onderzoe- rten, dagboeken en 'ringen van het gevan- ersoneel. De rollen van ■as Baader, Ulrike Mein- «irun Enslinn, Jan-Carl 1 e.a. worden gespeeld iet Thalia Theater uit ,urg. dat ook als enige Projekt financieerde. «et meest bekend door :rim Kopf', heeft voor objectief mogelijke re- ™e van het proces ge- De bunkerachtige zonder ramen en neonlicht werd nage- 1 De camera blijft sta an er is weinig muziek. door de montage is er ■Sht t>eweging in de rechtzaak tegen de vier an wat later de Rote «aktion (RAF) heette, werkelijkheid twee beslag. Het viertal Meins was al in voor- a een hongerstaking n' was beschuldigd Poging tot moord Sabine Wegner en Therese Affolter als Gudrun Ennslin en Ulrike Meinhof in de film 'Stammheim'. - foto classics films en bankroof en werd veroor deeld tot levenslang in de spe ciaal voor hen gebouwde iso latie-gevangenis Stammheim in een buitenwijk van Stutt gart. Het justitie-apparaat be handelde de zaak als een ge woon strafproces tegen misda digers. De politiek werd bui ten de rechtzaal gehouden; een reden voor de vier om op den duur niet meer op te komen dagen. De Baader Meinhof-groep was als een protestactiebewe ging tegen de oorlog in Viet nam begonnen, maar later voortgezet uit maatschappe lijke onvrede met steeds ge welddadiger aanslagen en schietpartijen, waarbij regel matig doden vielen. De groep stelde zich onvoorstelbaar eli tair en arrogant op, waar schijnlijk in de waan dat zij held en martelaar waren. In de rechtzaal ontstonden hyste rische scheldpartijen. De leden van de rechtbank werden voortdurend uitgemaakt voor rotte vis, voor fascisten en im perialistische varkens. Jones and the Temple of Doom. Het avontuurlijke Bon R ftaiC'ers of the Lost Ark' van Spielberg en Lucas. v.ec^t zich door het midden en verre oosten. jL 'Millions. Richard Pryor moet in een maand 30 land uitgeven in deze komedie van Walter Hill. Krachtpatser Arnold Schwarzenegger in een fchtm 0g' L ""are on Elm Street. Horrorfilm, zie elders op deze ?n *i>e Western Front. Klassieke film over eerste IVïtii) Ernest Borgnine. Story. De geschiede geschiedenis van een rijke Ameri- 10 min""6'met oa' Bette Davis. De tv-serie nu op band unuten. mot t r Spionage-thriller van John ie Carré ver- o. ,Klfmes Mason en Simone Signoret. «Vehdrt i Bond-regisseur Guy Hamili finNew Yo™k°(Fred Ward) rekent af met Hamilton creëerde zware crimi- De rechtbank handelde zelf evenmin correct teneinde ze ker te zijn van een voor haar goede afloop. De president werd vervangen toen bleek dat hij processtukken had la ten lezen aan een collega van een hoger gerechtshof. Voor de RAF-leden was het een reden om zich niet meer in de recht zaal te laten zien. Zo ontstond een bizar schimmenspel zon der verdachten, zonder verde digers (die haakten af of wer den weggestuurd) en met een vervangen president. 'Stammheim' geeft de voor geschiedenis van de RAF der mate summier weer, dat de film - mede door de moeilijke juristentaai - niet zonder meer te begrijpen is. Zonder kennis kan men vooral Andreas Baader (Ulrich Tukur) als een gedreven vrijheidsstrijder be schouwen en minder als een gevaarlijke terrorist. Maar toch is 'Stammheim' wel zo in telligent en integer gemaakt, dat duidelijk wordt, dat tussen beide partijen - RAF en rech ters - totaal onbegrip heerstte. Onbegrip en onwil om elkaar te willen begrijpen, die ook in de Bondsrepubliek op grote schaal aanwezig was en die juist tot dit soort levensge vaarlijke excessen kon leiden. Ulrike Meinhof was overi gens de enige, die twijfel uitte over de juistheid van haar handelen. Ze werd daarom ook door de groep verstoten. Alle vier stierven in de gevangenis. Zelfmoord of niet? Dat werd nooit bewezen. Ook deze ge dramatiseerde documentaire verschaft geen opheldering, ook niet over wat de RAF nu zover heeft kunnen brengen. Alleen de theoretische motie ven, die zij zo wanhopig aan de orde proberen te brengen, moeten uitsluitsel geven. 'Stammheim' van Reinhard Hauff draait in Filmhuis Con cordia, van 13 tot en met 19 no vember (19.30 en 22.00 uur). ZATERDAG .And now Miguel (USA 1966, Ned. 1,15.25 uur). Jeugdfilm van James B. Clark over een tienjarig jongetje, dat ervan droomt zijn vader te mogen helpen bij het schapen hoeden. Satyricon (Italië 1969, Ned. 2, 23.15 uur). Portret van het le ven in het oude decadente Rome, gemaakt door Federico Fellini. Die Blechtrommel (W.-Duitsland 1980, Did. 1, 22.20 uur). Be- roemdeverfilming van de roman van Günter Grass. David Bennent speelt de kleine Oskar, die protesteert tegen het ge drag van de volwassenen door niet meer te willen groeien. The Pink Panther (USA 1963, Did 2,20.15 uur). Eerste film uit een serie van vijf met Peter Sellers als de blunderende in specteur Clouseau. The petrified forest (USA 1936, Did. 2, 23.25 uur). Een schrij ver en een serveerster in een wegrestaurant worden gegij zeld. Met Leslie Howard, Bette Davis met Humphrey Bogart. The odd couple (USA 1968, België 1, 16.00 uur). Broadway- komedie van Neil Simon over twee gescheiden mannen, die gaan samenwonen. Met Walter Matthau en Jack Lemmon. ZONDAG Hiuch hagdi (Israël 1985, Ned. 2,22.38 uur). Eerste van een se rie recente Israëlische films over de verhouding tussen de Israëli's en de Palestij nen. Shimon Dotan schetst situatie op de Westelijke Jordaanoever. The sundowners (Engeland 1959, Did. 1,14.35 uur). Film van Fred Zinnemann met Robert Mitchum als Australische schaapherder, wiens echtgenote (Deborah Kerr) genoeg heeft van het nomadenbestaan. MAANDAG The red pony (USA 1978, Did. 1, 10.03 uur). Verfilming van Steinbecks novelle over een onbegrepen jongen, die de liefde bij zijn paard zoekt. Met Henry Fonda en Maureen O'Hara. DINSDAG Carefree (USA 1938, Ned. 1,14.30 uur). Musical met Fred As- taire als psychiater en Ginger Rogers als zijn patiënt. De muziek is van Irving Berlin. Anna Karenina (Engeland 1948, Did. 1, 10.35 uur). Het klas sieke Tolstoi-ver haal geregisseerd door Julien Duvivier met Vivien Leigh en Ralph Richardson. Das Madchen Marion (Did. 1956, Did. 2, 20.15 uur). Heimat- film over een meisje, dat zich tegen het einde van de oorlog over een waardevol veulen ontfermt. The million pound note (Engeland 1954, Did. 2,22.05 uur). Sa tire naar verhaal van Mark Twain. Gregory Peck is de jonge armoedzaaier, die zwaait met een vals bankbiljet van mil joen pond. WOENSDAG Die Weisse Rose (W.-Duitsland 1982, Did. 1, 15.15 uur). Een van de weinige Duitse verzetsfilms over een groep naïeve studenten in München, die in 1943 werd terechtgesteld. Vergiss die Liebe nicht (W.-Duitsland 1953, Did. 2,16.30 uur). Komedie van Paul Verhoeven over een huismoeder, die als een sloof wordt behandeld en er plotseling uitbreekt. The sun sets at dawn (USA 1950, Did. 3 WDF, 22.30 uur). Een onschuldig ter dood veroordeelde wacht op zijn vonnis, dat dankzij mankementen wordt uitgsteld. Die Brücke (W.-Duitsland 1959, België 2, 20.20 uur). Bernard Wicki's aanklacht tegen de oorlog. Groepje zestienjarige scholieren moet brug verdedigen. DONDERDAG The unseen (USA 1945, Did. 3 WDF, 20.15 uur). Thriller van Lewis Allen, waarin een gouvernante verliefd wordt op haar van moord verdachte werkgever. Van onze filmredactie IN ENGE dromen kun je vaak niet meer wegkomen uit een beangstigende situa tie. Wes Craven heeft zulk soort nachtmerries treffend uitgebeeld in 'A Nightmare <jn Elm Street'. Een griezelfilm met de no dige wansmakelijke scènes, die de liefhebbers ongetwij feld in verrukking zullen brengen. Twee jonge meisjes, dikke vriendinnen, worden in de horror-film achtervolgd door een griezel met vingers als messen. Althans, zij heb ben dezelfde nachtmerrie over zo'n bloeddorstige ma niak, die hen in kleine reep jes wil scheuren. Hij blijkt Engerd slaat zijn ijzeren klauw uit in 'Nightmare an Elm Street'. - foto archief de stem de geest te zijn van een ooit door hun ouders vermoorde kinderlokker. Tijdens een droom wordt hij werkelijk heid en gaat tot echt geweld over. Op die manier kunnen die twee meisjes nooit meer slapen, want dan tast de en gerd meteen toe met zijn ij zeren klauwen. Als ze meer net doen of er niets aan de hand is, dan gaat het echter wel over. Wes Craven maakte eerder o.a. The Hills have eyes' en 'The Last House on the Left'. Hij be zondigt zich niet aan pseudo-filosofie zoals zijn collega Romero, maar maakt doeltreffende grieze- lonzin. 'A Nightmare on Elm Street' draait in Casino 2 in Breda. Top Gun' werd door de pers niet bejubeld, maar het pu bliek blijkt enthousiast over deze actiefilm over een straaljagerpiloot (Tom Crui se), die verliefd wordt op een instructrice. In Breda draait hij nu al drie maanden en is opnieuw geprolongeerd. Daar trok hij, vergeleken met andere plaatsen, ook de meeste bezoekers: 16.000. 'Top Gun' gaat behalve in Casino 1 in Breda ook nog door in Cinem'actueel 1 in Bergen op Zoom, City 1 in Roosendaal en Gulden Vlies 1 in Brugge. 'Heartburn' met Meryl Streep en Jack Nicholson als een modern echtpaar, dat eigenlijk niet in het huwe lijk gelooft, is geprolongeerd in Grand Theater in Breda. Aantrekkelijk spel van het befaamde duo, maar een Boeket-reeksachtige scena rio zonder veel inhoud of spanning. 'Hannah and her sisters' van Woody Allen gaat ver der in Cinesol 3 in Breda. Een prachtig lichtvoetig en toch weemoedig familiever haal over drie min of meer artistieke zusters en hun problematische liefdesrela ties. Woody Allen speelt zelf een met complexen behepte televisiemaker, die eerst met de ene en later met een an dere zuster getrouwd is. "The Color Purple' van Steven Spielberg is gepro longeerd in Cinesol 1 in Bre da. Meeslepend melodrama met een verward verhaal over de emancipatie van een lelijke, zwarte vrouw (een aandoenlijke Whoopie Gold berg). Cinem'actueel 2 in Bergen op Zoom is 'Running scared' te zien, de komische politiefilms van Peter Hyams, met Gregory Hines (van 'White Nights') en Billy Crystal. 'A Passage to India', de mooie verfilming door Ri chard Attenborough van de gelijknamige roman van Forster draait van maandag 17 tot en me+ woensdag 19 Tom Cruise (rechts) met collega-straaljagerpiloten in de romantische actie film 'Top Gun'. De film draait al drie maanden en nog steeds heeft het pu bliek er niet genoeg van. - foto archief de stem november nog eens in Ciné- sol 2 in Breda. Een Indische arts wordt verdacht van aanranding van een jonge Britse in het koloniale India, waar de bevrijdingsbewe ging van Ghandi en oproer op de achtergrond klinken. 'Big trouble in Little Chi na' van John Carpenter blijft in Mignon in Breda en Roxy 2 in Bergen op Zooom; Kungfu-spektakel met veel Chinese tovenarij rond vrachtwagenchauffeur Kurt Russell. 'Karate Kid 2', met oosterse vechtkunst en oos terse wijsheden, draait in City 2 in Roosendaal en Ci nem'actueel 3 in Bergen op Zoom. 'Legal Egals' met Robert Redford en Debra Winger als juristenpaar is nog te zien in Casino 3 in Breda. Komische thriller rond de moord op een kunstenaar, die weinig spanning kent, maar wel leuke momenten. 'Aliens', het griezel-ruimte- avontuur van Sigourney Weaver, blijft in Casino 4 in Breda en in De Koning van Engeland in Hulst. Gulden Vlies 111 in Brugge brengt 'Down and out in Be verly Hills', de klucht van Paul Mazursky met Bette Midler, Richard Dreyffus en Nick Nolte. Op donderdag 20 november gaat in Filmhuis Concordia de Japanse film 'Himatsuri' draaien. Over een houthakker, die niet is opgewassen tegen de opruk kende modernisering en zichzelf en zijn gezin van kant maakt. Poor Marjan Mes 'Lr de fanatieke aanhan- [ers van Freek de Jonge Lsit de film 'De Kkkome- Ld' vier dagen in Breda, L overigens nog drie; tot en L, zondag. Aangezien deze fcrwarrende collage van het heatergenie geen commer- eel succes is geworden, ,urfde de bioscoopexploi- ,nt geen volledige verto- tasweek aan, maar draait west van de dagen (vanaf Mandag dus) een andere trzoekfilm: 'A Passage to Idia'. JAls iets door 'De Kkkome- lant' opnieuw met grote Migheid wordt bewezen, Let wel het feit, dat een (lm totaal andere eisen stelt (n theater. Een artiest als eek de Jonge, die het in loge mate moet hebben van lo verbeelding, die hij in de oofden van zijn publiek in j zet met zijn theater- lows, zal op film heel an jers tewerk moeten gaan. i film kan nooit op die Uier de verbeelding prik- |ëien, omdat hij al verbeel- is; heel nadrukkelijk en taistisch. Daar is geen ont luien aan. Was 'De Illusio- Jst' onder regie van de er- filmer Jos Stelling als fstandig filmproject heel - een kostelijke, |iomme' fantasie waar het teld de woorden verving - Kkkomediant' steunt (lledig op theaterscènes. worden verwarrend en nogal kinderachtig af- isseld met fictie; een melige collage, waarin als ik het goed be- heb - tracht zijn lijfels over zijn roeping n te geven. Freek de Jonge in 'De Kkkomediant'. Zijn zoontje vraagt aan het begin van de film - hij is dan circusclown, die niet hoeft te praten - waarom hij stottert. 'Dat is een lang ver haal', antwoordt de vader. Waarop het zoontje ant woordt: 'Daar was ik al bang voor. Kun je daar geen film over maken?' En voor dat je het weet is die film begonnen. We zien Freek - in zwart-wit - als straatar tiest met politieke bood schappen leuren, die letter lijk in de wind worden ge slagen. In het theater maakt hij een grote carrière, maar omdat dat ook ten koste van anderen gaat - in dit geval een grap over katholieke ge handicapten - krijgt hij last van stotteraanvallen. In plaats van naar de psychia- - foto cannon. ter gaat hij naar een waar zegster, die hem er vanaf probeert de helpen. Dat lukt aardig, zoals de geniale scè nes uit 'De Bedevaart' be wijzen. Maar dan gaat het toch weer mis en uiteinde lijk besluit de kkkomiek met zijn zoon als reizende clown rond te gaan trekken. Dat verhaal over de twij felende artiest komt vol strekt niet uit de verf, omdat De Jonge vergeten is een verhaal te vertellen; een ab solute vereiste bij film. Daarvoor in de plaats heeft hij visuele scènes ingelast (het lijken wel videoclips), die net zo'n grote dubbelzin nigheid willen hebben als zijn theaterverhalen. Dit maal heeft De Jonge zijn eigen gang willen gaan en hij kreeg van de Cannon Group het geld. Maar de hand van een ervaren film regisseur - Casper Ver- brugge is nog maar een be ginneling - wreekt zich heel sterk. Niettemin kan men genie ten van de theaterregistratie van de belangrijkste frag menten uit 'De Bedevaart', die in Carré werd gemaakt. De centrale vraag in deze show is: 'Wanneer zal ik ge lukkig zijn? Als ik de essen tie van het bestaan bena druk of als ik de essentie ge bruik?' In het theater kwam dat wel over, maar op film leidt het tot niets, omdat Freek geen antwoord geeft op deze diepzinnige vraag. De enige herinnering die je overhoudt aan de film zijn de stukken uit de show over de wonderbaarlijke gene zing in Lourdes en de leeuw, die helpt de artiest zijn iden titeitscrisis te overwinnen, na hem overigens eerst te hebben verzwolgen. 'De Kkkomediant' van Freek de Jonge en Casper Verbrugge draait tot en met zondag in Cinésol 2 in Breda. (ADVERTENTIE) Drie échte Parker Vectors om precies te schrijft, ontdekt de geperfectioneerde zijn. Uitgevoerd in een combinatie van Parker-techniek. De rollerball combi- edelstaal en diverse kleuren hoogglan- neert het schrijfcomfort van een vulpen zend kunststof. Samen in een luxueuse ge- met het gemak van een ballpen en het schenkverpakking.Tijdelijkvooreenspe- nieuwe type Vector ballpen geeft kilome- ciaal gereduceerde Sinterklaasprijs. Dus ters-langer schrijfplezier. Wie deze set samen voor een prijs waar je normaal ge sproken hoogstens 'n paar gewone pen nen voor kan kopen. Wie met de vulpen Parkers in z'n schoen vindt, zal roepen: "Oh, kom er 'ns kijken" en "Dit zijn geen pennen, dit zijn Parkers!" t PARKER Parker Pen Bene x B VBreda, Tel. (076) 710160

de Stem | 1986 | | pagina 19