MICHELS: 'HET IS ZO WEL WEER MOOI GEWEEST' Hongarije: uithuilen en opnieuw beginnen Nestor Doggen kondigt afscheid aan Diego Maradona beste voetballer in Europa 'Sparta moet spelen' Twee nieuwe gezichten in Belgische selectie NDERPAG 13 NOVEMBER 1986 JAN HUUBREGTS: olen slecht dreef gen Ierland OOK GRIEKEN TE STERK VOOR HONGAREN Van onze sportredactie «i haag - fc Den Haag fzondag in het bekerduel te- «SC Enschede in het Diek- jostadion van fc Twente [treden zonder de naam je sponsor op de shirts, lidschieter Hotelplan heeft sloten zijn naam niet meer |enen aan de in opspraak taakte eredivisieclub. De msor zal wel alle financiële inlichtingen met de voet- lolub nakomen. De overeen komst loopt tot het einde van dit seizoen. De directie van de reisorga- nisatien nam deze stap na overleg met het bestuur van FC Den Haag en het raadple gen van de eigen onderne mingsraad. Het verwijderen van de sponsornaam is onder deel van een pakket maatre gelen dat tot de winterstop geldt. Daartoe behoort ook het advies van het bestuur van FC Den Haag de uitwedstrijden zonder Haagse supporters te spelen. De sponsor van FC Den Haag is teleurgesteld in het gedrag van de supporters. Zondag moest de competitie wedstrijd Excelsior-FC Den Haag door gewelddadigheden van Haagse aanhangers wor den gestaakt. Het bedrijf heeft nog geen beslissing genomen over een eventuele verlenging van het lopende contract. Een nieuwe overeenkomst wordt afhankelijk gesteld van de verdere ontwikkelingen gedu rende dit seizoen. Bij een vol gend incident, zo stelde de reisorganisator gistermiddag, wordt financiële ondersteu ning van de Haagse club on mogelijk. Hotelplan treedt al vier jaar op als geldschieter. Sponsor en bestuur willen de supporters van Den Haag morgen tijdens een gezamen lijke bijeenkomst van de ernst van de situatie overtuigen. ZEIST - Barry Hughes heeft laten weten niet op 30 november met Sparta in Den Haag tegen de plaatselijke FC te willen spe len. Hij vindt het omzetten van de wedstrijd Sparta-FC Den Haag competitievervalsend en wenst daar niet aan mee te doen. Hughes zal echter lik-op-stuk krijgen van de KNVB, als hij vasthoudt aan zijn standpunt. De Brit wil op de bewuste zondag met zijn elftal gewoon op het speelveld van Spangen verschij nen. „Dat raad ik de heer Hughes niet aan", liet competitieleider Jan Huijbregts gistermiddag op het sportcentrum van de KNVB horen. „Als hij dat doet, krijgt Sparta doodeenvoudig twee pun ten in mindering en is de kans dat er een geldboete volgt zeer reëel. Die ruimte laat het reglement ons". Oranje verliest van 'jonkies' Door Chris van Nijnatten 1ST - Om er de moed in te houden, diepte ndscoach Rinus Michels gistermiddag een in 'n trainerscarrière waarschijnlijk veel ge kt cliché op: „Ik hoop dat ook deze slechte nerale repetitie voorafgaat aan iets beters". oefenwedstrijd tegen Jong Oranje leverde het irkorps van Michels een klinkklare nederlaag op: Maar het resultaat verontrustte de bondscoach tin het minst. He weet het, elftallen als Oranje spelen zeer geïn- =erd tegen het A-elftal. altijd zo. Ik zie wel rdelen van zo'n partij. We ben nu situaties gehad ik wel over kan praten, Lr die de spelers het best den lijve kunnen onder en. Ze hebben bij een d van 2-3 alles of niets ten spelen. Laten we ho- dat dat woensdag tegen de n niet hoeft, maar toch oefening is nodig", "et 'alles-of-niets' leverde helemaal niets op. Jong nje, met als uitblinkers tier, Lankhaar, Van Eek, mmendijk en doelman lders, speelde veel meer r de winst dan de 'grote rs'. Oranje begon met het ende team van Boeda- maar kwam na rust (1-2) Hiele, Troost en Van der p binnen de lijnen voor Breukelen, Van Tiggelen e licht geblesseerde Gullit. anje kwam op voor- ng door een doelpunt van n. Voor rust maakte Eek gelijk en bracht "endijk zijn ploeg op 1- 1 na rust tekende Van 't °p voor 2-2. Vervolgens den Willems, Krommen- en berghuis raak. desinteresse bij Oranje begrijpelijk, omdat vrij- alle spelers voor de derde "trijd binnen vijf dagen CHAU (RTR/SID) - week voor de interland- "d tegen Nederland in rronde van de strijd om Europees kampioenschap. Polen een oefenduel te- lerland met 1-0 gewonnen, doelpunt werd in de 42e ut gemaakt door debu- Koniarek. Hij schatte een t van middenvelder u's enige op waarde, dscoach Lazarek startte arschau met twee debu- n un zonder zijn buiten- ra Smolarek (Frankfort), (Homburg) en ve- Boniek (Roma). Het tie samenhang binnen am niet echt ten goede, asten waren zeker in de helft de betere ploeg, ts zelden waren de gast- gevaarlijk. De eerste Soede kans werd door rub benut. de tweede helft wisselde vier keer in een po- T1 80ed lopende forma- het veld te krijgen. Het an Polen werd inder- le® beter, indrukwek- «Mer nooit. Slechts in- Eurasiewicz was met JrTaaie soli gevaarlijk. ,oede kans kregen de un nog de score op te e 'erse doelman Bon- s echter bij het schot Middenvelder Tarasie- ttent. ;!®1AND 1-0 (1-0). 42. Ko- fw. e kaarten: Tarasie- -prowski (Polen), McCarthy Kazimierski (Wandzik), l Krol, Przybys, Wdowc- Rudv Kuras (Tarasie- 'DaekanowskiFurtok '«Kontarek. aantraden. In de aanval ver toonde Van Basten zijn ge bruikelijke luiheid in oefen wedstrijdjes en was Gullit niet fit genoeg voor een aanvaard bare prestatie. In verdedigend opzicht vielen er eveneens ste ken, die het gevolg waren van een gebrek aan concentratie. Veel alarmerender is echter, dat de linkerkant van de ba sis-opstelling maar een links- spelende voetballer herbergde. En dat was dan nog de hope loos uit vorm zijnde Tahama- ta. Verder stonden daar ach terin Van Tiggelen en op het middenveld Ronald Koeman. Arnold Mühren kent momen teel een sterke periode bij Ajax op het middenveld. De 35-jarie speler zou niet mis staan hebben op de plaats waar nu Koeman acteerde. „Ik heb aan Mühren ge dacht", bekende Michels. „Voor bepaalde wedstrijden is hij zeer bruikbaar. Maar het is mij duidelijk gemaakt, dat Mühren niet beschikbaar wil zijn voor het Nederlands elf tal. Dat vind ik begrijpelijk gezien zijn leeftijd en gezien de druk waaronder hij speelt bij Ajax". Arnold Mühren zelf toonde zich gisteravond ver baasd over de uitspraken van Michels betreffende zijn per soontje. „Als Michels mij no dig heeft dan ben ik best be reid tot praten", aldus de Vo- lendammer, die er aan toe voegde onder bepaalde voor waarden een plaats in Oranje te ambiëren'. De bondstrainer handhaaft de selectie zoals die er nu uit ziet. Michels kende alleen twijfels ten aanzien van Bos man, die met een lichte lies blessure kampt. „Ik rpoet het de komende week gewoon rus tig aan doen", vertelde Bos man, die gisteren aan de kant bleef. „Dan heb ik kans om er woensdag bij te zijn". Michels vond dat er nu voorlopig genoeg geoefend was voor de kwalificatiewed strijd van woensdag in Am sterdam tegen Polen. „Ik denk dat het zo wel weer genoeg ge weest is. Er is hard gewerkt en komend weekeinde moeten de spelers nog met hun club aan de bak. Maar ik moet zeggen, dat deze twee dagen erg nuttig geweest zijn". Overigens stelde de bonds coach, dat hij liever een oefe ninterland gespeeld had, zoals Polen gisteravond tegen Ier land, dan de partijtjes tegen het Olympisch elftal en Jong Oranje. „Ja, ik heb liever een echte wedstrijd zoals tegen de Tsjechen. Maar dat is onhaal baar. We zoeken nog wel iets voor tijdens de winterstop nu de trip naar Brazilië vrijwel zeker van de baan is. Mogelijk gaan we naar Portugal". NEDERLANDS ELFTAL-JONG ORANJE 2-5 (1-2). 5. Van Basten 1-0, 18. Van Eek 1-1, 23. Krommendijk 1- 2,59. Van 't Schip 2-2,71. Wlllemns 2- 3, 78. Krommendijk 2-4, 82. Berghuis 2-5. Nederlands elftal: Van Breukelen (PSV) (46. Hiele-Feyenoord); Silooy, Spelbos en Rijkaard (Ajax) en Van Tiggelen (Anderiecht) (46. Troost- Feyenoord); Wouters (Ajax), Koe man en Gullit (PSV) (46. Van der Gijp-PSV); Van 't Schip en Van Bas ten (Ajax) en Tahamata (Feyenoord). Jong Oranje: Snelders (Twente); Lankhaar (Den Haag), Van Eek (Den Bosch), Rutten (Twente) (85. Lamers- Vitesse) en De Jong (Roda JC); Wil lems (Twente), Biattler (Roda JC) en Witschge (Ajax); Winter (Ajax) (46. Verhagen-VVV),, Krommendijk (Wageningen) en Berghuis (WV). Mitropoulos en Antoniou van Griekenland in een luchtgevecht' met de defensie van Hongarije. Van onze speciale verslaggever ATHENE - Het Hongaarse voetbal kan voor twee jaar in de revisie. De rol van het tot voor kort zo trotse nationale voet balelftal, een half jaar geleden nog pre tentieus aan de eindronde van het we reldkampioenschap in Mexico begonnen, is in de kwalificatiegroep 5 van de Euro pese titelstrijd zo goed als uitgespeeld. Na Nederland, medio oktober in Boe dapest (1-0), onderstreepte Griekenland de crisis bij de Hongaren. In Athene won nen de Grieken met 2-1. Twee nederlagen op rij en de daaruit voortkomende ver dere ondermijning van elk zelfvertrou wen - in Mexico begonnen met het deba cle van 6-0 tegen de Sovjet Unie - heeft van Hongarije een voetbalnatie gemaakt, die mag uithuilen en kan beginnen met de voorbereiding op de wereldtitelstrijd van 1990 (in Italië). De Oosteuropeanen, overigens al stuk ken beter dan in het dieptepunt tegen Oranje, werden door de Grieken op en thousiasme en temperament aan de kant gezet. In eigen huis speelt de emotie zijn belangrijke rol in het Griekse elftal, dat in uitwedstrijden verbleekt. Coach Miltos Papapostolou, die zijn ploeg na de neder laag in en tegen Polen op drie belangrijke plaatsen had gewijzigd, was met die voorkennis zeker van een gunstig resul taat in het slechts halfvolle Olympisch stadion. „Nog nooit ben ik zo zeker van winst geweest als voor dit duel", kraaide de grootspreker na afloop. Zijn collega Imre Komora, die na het echec tegen Ne derland zijn ploeg vooral aan de rechter kant gewijzigd had door het inbrengen van Csonka, Burcsa en Meszaros, wist slechts te pareren dat Hongarije te zwak gespeeld had in de eerste helft. „In de tweede helft ging het beter, aanvallender, maar in zijn totaliteit was het te weinig". Goed gezien van de in korte tijd ont luisterde Komora, deze zomer benoemd tot opvolger van de weggestuurde Mezey. In de eerste 45 minuten liet zijn team zich veel te gemakkelijk weg zetten door de intuïtief naar voren stormende Grieken, die nooit eens werden gestraft voor die luchthartige spelopvatting. Binnen vijf minuten moest doelman Szendrei drie ballen uit zijn hok ranselen, telkens na vrije trappen en hoekschoppen van Sara vakos. De nieuwe Feyenoord-werknemer An- tal Roth, door coach Israel begeerd om diens rustgevende kwaliteiten, gaf tel kens niet thuis bij die aanzetten. Grie kenland bleef voornamelijk gevaarlijk uit dode spelsituaties, tot libero Roth be sloot de buitenspelval frequenter toe te passen. Die verdedigingswijze was goed voor het uiteindelijke vonnis over Hon garije. Zeven minuten voor rust gaf de nijvere middenvelder Papaioannou (van het PAOK van Thijs Libregts) een slimme doorloopbal. Olympiakos-spits Anastopoulos, tegen Ajax twee keer per fect geschaduwd door stopper Spelbos, ontweek slim de off-side hinderlaag en trok tot de achterlijn door. De voorzet werd door clubgenoot Mitropoulos, per sona non grata bij Olympiakos maar na zes maanden afwezigheid zeer welkom in het nationale team, over de lijn gegele- den: 1-0. Na rust bleven de Hongaren in de ris kant defensiewijze, die de kleintjes in de Griekse tweemans-aanval, Anastopoulos en Saravakos, in hun gretigheid te weinig afstraften. In de 65ste minuut was het toch Nikos Anastopoulos, die zijn 'heilig heid' in het Helleense voetbal voor een flinke periode veilig stelde. Op de rand van buitenspel kreeg de 29-jarige en 55- voudige international de bal van Kofidis, zonder de vlag van de grensrechter te krijgen. Hij trok naar binnen, zette met een slim en gewaagd overstapje Szendrei op het verkeerde been en verraste met een slim schot drie op de doellijn verdedi gende Hongaren. De 2-0 werd uitbundig bejubeld, vooral omdat het een histori sche treffer betrof. Anastopoulos was zo juist met 21 doelpunten recordhouder ge worden op de topscorerslij st van het Griekse vertegenwoordigende voetbal. De Grieken liepen nog met het hoofd in de wolken, toen invaller Boda - in Boeda pest ook al geen partij voor Spelbos - een kwartier voor tijd uit een onmogelijke hoek voor de aansluitende treffer zorgde: 2-1. Hongarije ontwikkelde druk, over liep onder leiding van Detari bij wijlen het weinig weerbare en slecht georgani seerde middenveld van Griekenland, maar kwam toch te weinig in de buurt van doelman Minou, die de traditie van slechte doelverdedigers, die het nationale Griekse voetbal eenmaal kent, redelijk verborgen hield. In de algehele komedie en tumult, die in Griekenland synoniem zijn voor een voetbalwedstrijd, kwam het einde van het duel snel. Weggetrapte ballen, gesi- mulerende blessures, weigerende ballen- jongens, fluitisten tussen het publiek en meer van dergelijke „verfraaiende" on derdelen van de voetbalshow gaven de Hongaren geen kans op een slot-offen- sief. Voor de KNVB zat PAOK-coach Thijs Libregts, als part-time spion en geflan keerd door AEK-trainer Ab Fafié, op de tribune. Hij wilde niets kwijt over zijn rapport aan bondscoach Michels. „Tegen hem zeg ik als collega andere dingen dan tegen journalisten. Ik werk in Grieken land. Dan ga ik de kat niet op het spek binden door in het openbaar mededelin gen te doen over het Griekse elftal. Dat is vragen om moeilijkheden. In het alge meen was dit de beste wedstrijd van Griekenland, die ik tot nu toe gezien heb. Tegen Italië en Polen speelden ze echter uit. Dat is veel moeilijker voor ze. Zo is de aard van het beestje nu eenmaal. Thuis en uit is een enorm verschil voor Grieken. Ook in de nationale competitie. Je hebt ook kunnen zien, dat er grote pieken en dalen in het optreden zaten. Er is weinig discipline. Hongarije heeft niets afge straft", aldus Libregts. GRIEKENLAND-HONGARIJE 2-1 (1-0). 38. Mi tropoulos 1-0, 66. Anastopoulos 2-0, 65. Boda 2-1. Scheidsrechter: Minosesvili (Sov), toeschouwers: 35.000. Griekenland; Minou, Apostalakis, Manolas, Mi- chos, Vamvakoulas, Antoniou, Papaioannou (Skartados), Mitropoulos (Xanthopoulos), Kofidis, Saravakos, Anastopoulos. Hongarije: Szendrei, Sallai, Roth, Garaba, Pres- zeller, Csonka (Csapo), Burcsa, Nagy, Detari, Mes zaros (Boda), Esterhazy. Stand in groep 5: Nederland 1 1 0 0 2 1-0 Polen 1 1 0 0 2 2-1 Griekenland 2 10 12 3-3 Hongarije 2 0 0 2 0 1-3 Cyprus 0 0 0 0 0 0-0 Eerstvolgende wedstrijd: 19 november Nederland- Polen in Amsterdam. PARIJS (DPA) - De Ar gentijn Diego Maradona is uitgeroepen tot de beste voetballer in Europa. Hij ontvangt daarvoor van daag in Parijs de Gouden Bal. In de verkiezing, geor ganiseerd door een Frans voetbalblad, bleef de speler van Napoli de Westduitse doelman Schumacher en de Deen Preben Elkjaer- Larsen voor. Tot ploeg van het jaar werd de Spaanse kampioen en winnaar van de UEFA-beker, Real Ma drid, uitgeroepen. De Westduitse titelverdediger Bayern München werd tweede en Juventus derde. PSV eindigde in deze ver kiezing als vijfde. De Gouden Schoen voor de topscorer van het sei zoen 1985/1986, gaat naar Ajax-spits Marco van Bas ten. Hij was het afgelopen seizoen 37 keer succesvol. De Rus Oleg Protassov scoorde voor Dnjepr Dnje- propetovsk 35 keer. Hij krijgt daarvoor de zilveren schoen. Eenzelfde onder scheiding in het brons is er voor twee spelers. Het zijn de Oostenrijker Polster en de Turk Colak, die 33 doel punten maakten. AC Ascoli heeft zijn trai ner Aldo Sensibelli ontsla gen. Voorzitter Constanti Rozzi maakte de beslissing bekend nadat Ascoli vier keer achtereen had verlo ren. Na negen wedstrijden bezet Ascoli met zes pun ten de twaalfde plaats in de hoogste afdeling. Het is het eerste ontslag van een trainer in de Italiaanse voetbalwereld dit seizoen. Ascoli verloor de laatste vier wedstrijden. Sensi belli werd vervangen door Illario Castagner, die bij Inter Milaan heeft ge werkt. OLDENZAAL (ANP) - De eerste dag van de Nederlandse titelstrijd driebanden in Oldenzaal heeft gisteren geen kleur gekregen door het spel in de eerste ronde, maar door een mededeling van Jan Doggen. De nestor van de biljartsport, die deze week voor de 25e keer om het Ne derlands kampioenschap speelt, kondigde aan dat het zil veren jubileum tevens zijn afscheid betekent. „Ik kan me nog best meten met de jongeren. Maar op mijn leeftijd is het beter thuis te blijven, dan in den-vreemde op een ho telkamer te gaan zitten", verklaarde de 68-jarige biljar ter. Doggen maakte één voorbehoud. „Als ik bij de eerste acht eindig en het poule-systeem wordt opgeheven, ben ik er volgend jaar weer bij". Zoals meer collega's mop perde de biljarter uit Roosendaal gisteren over het grote aantal deelnemers. Aan het toernooi doen 21 spelers mee, die zijn verdeeld over drie poules. „Een verschrikking", vindt Doggen. „In mijn tijd waren er een stuk of acht deelnemers, die ieder tegen elkaar speelden. Dat systeem is veel eerlijker". Arnouts, Van der Smissen en Schumann kwamen 's avonds aan de beurt in het eerste gedeelte van de tweede ronde. De drie moesten daarvoor wel een lobby doorvoe ren bij de organisatie en de vertegenwoordigers van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB). Op grond van het programma zouden ze voor het eerst vanmorgen spelen. „Ik ben natuurlijk niet alleen voor de openingsce remonie hierheen gekomen", verzuchtte Van der Smis sen. De speler uit Sint-Willebrord had zich na een lange rit keurig op tijd gemeld in Oldenzaal. Arnouts en Schu mann dachten er net zo over. Na enig denkwerk was de organisatie bereid het programma te veranderen en de drie favorieten alsnog een zinnige besteding van de avond te gunnen. Van der Smissen werd twee en een halve week geleden Nederlands kampioen bandstoten in Eede en heeft nu zijn zinnen gezet op de driebanden-titel. René Wijnen uit Oss, die in de eerste ronde slechts zeventien caramboles maakte, was een gemakkelijk slachtoffer. Van der Smis sen maakte de partij uit in 41 beurten en bereikte daar door het hoogste gemiddelde (1,220). Arnouts en Schu mann deden niet veel voor hem onder. Beiden maakten de vijftig caramboles in 44 beurten vol. Uitslagen eerste ronde, respectievelijk caramboles, beurten, hoogste serie en gemiddelde: Poule A: Luuk van Straalen (Rotterdam)40 59 7 0,678 Jan Doggen (Roosendaal)50 59 6 0,847 Ad Broeders (Breda) Joop de Wilde (Delft) Ad Gieskens (Eemnes) Wim van Cromvoirt (Waalwijk) Poule B: René Wijnen (Oss) Arie Weyenburg (Oss) Frans van Kuyk (Oudenbosch) Raymond Burgman (Baarn) Ben Velthuis (Oldenzaal) Ge r Lorist (Alkmaar) Poule C: Frans de Vries (Amsterdam) Arno de Kleine (Helmond) Ron Nieuwenburg (Den Haag) Harrie van de Ven (Eindhoven).... Eddy van de Looy (Veldhoven) Piet de Jong (Hl Ambacht) Uitslag tweede ronde: Poule A: Van Straalen Jan Arnouts (Etten Leur) Poule B Wijnen V.d.Smissen (St Willebrord) Poule C: Ron Schumann (Capelle) De Vries 50 49 7 1,020 .50 49 6 1,020 42 42 6 1.000 .50 42 7 1,190 17 42 3 0.405 50 42 9 1,190 50 53 7 0,943 38 53 5 0,717 50 47 4 1,064 40 47 6 0,851 34 44 3 0.773 50 44 9 1,136 35 42 7 0,833 50 42 5 1,190 50 46 5 1,087 45 46 6 0,978 33 44 7 0,750 .50 44 6 1,136 27 41 5 0,658 50 41 7 1,220 50 44 9 1,136 .31 44 4 0,705 BRUSSEL (ANP) - Guy Thijs, de bondscoach van België, heeft in zijn selectie van zestien spelers twee nieuwe spelers opgeno men in vergelijking met de groep, die enkele weken geleden te gen Luxemburg speelde. Michel Renquin (Standard Luik) keerde terug en Pier Janssen (Anderiecht) werd voor de eerste maal gekozen. Het tweetal vervangt Franky van der Eist (Club Brugge) en Danny Veyt (Waregem). Op 19 november speelt België in het Heizel-stadion tegen Bul garije voor groep 7 van de voorronden van het toernooi om het Europees voetbalkampioenschap. De selectie van Thijs ziet er als volgt uit: Jacky Munaron (Anderiecht), Jean Marie Pfaff (Bayern München), Eric Gerets (PSV). Stefan DeMol (Ander iecht), Leo van der Eist (Club Brugge), George Grün (Anderiecht), Michel Renquin (Standard), Pier Janssen (Anderiecht), Leo Cleysters (KV Mechelen), Patrick Vervoort (Beerschot), Enzo Scifo (Anderiecht), Franky Vercauteren Anderiecht), Jan Ceulemans (Club Brugge), Erwln Vandenbergh (Lille), Nico Claesen (Tottenham Hotspur) en Philip Desmet (Lille).

de Stem | 1986 | | pagina 9