RINUS MICHELS: ZO HEEFT HET WEINIG ZIN' Clerc start WK met zege Spaans elftal blij met Keizer Gebruik van groei hormonen neemt toe UEFA-jeugd lijdt nederlaag Gemakkelijke zege Navratilova ZEIST - De blessures van zes kandidaten voor Nederlands elftal, dat volgende week woensdag tegen Polen speelt, hinderen de tweedaagse trainingsstage, die bondscoach Ri- nus Michels in Zeist belegd heeft. Doping-geruchten in schaatssport BOKSEN VOLLEYBAL HANDBAL ORCESTER (Rtr) - De laatste stap naar de twaalfde toernooi- tterwlnning van dit jaar Is voor Martina Navratilova een ge- oakkelijke geweest. In minder dan een uur versloeg zij Hana jlandllkova in de finale van Worcester (Verenigde Staten) met -X en 6-2. Navratilova kreeg als eerste prijs 107.00Ö gulden, dlikova 50.000. De finale was een teleurstelling na de zeer boeiende halve dstrijd van zondag tussen Navratilova en haar dubbelpart- rPam Shriver. Mandlikova voelde dat ook. Toen zij haar che que had ontvangen, vertelde zij tegen het publiek: „Jullie heb ben gisteren al waar voor je geld gehad". Doordat de service van Mandlikova niet goed liep, ontbrak de basis aan haar spel. Navratilova won zoals zij wilde en behoefde acht niet op de top van haar kunnen te spelen om de eerste prijs veilig te stellen. UITSLAGEN enkelspel: Martina Navratilova (VSt) - Hana Mandlikova (Tgj) 6-2,6-2. dubbelspel: Martina Navratilova/Pam Shriver (VSt) - Claudia Kohde-Kilsch ij/Helena Sukova (Tsj) 7-5,6-3. Hein Vergeer .nijdig, - FOTO ANP Van onze sportredactie ZANDVOORT - Wereld- en Europees schaatskampioen Hein Vergeer zal zondag niet deelnemen aan de finale van het BSO-sprinttoernooi in Haarlem. Formeel omdat hij in de afgelopen weken niet volledig deelnam aan twee van de drie reeds ge houden wedstrijden. En dat is volgens het opgestelde reglement verplicht. Aan het ontbreken van Vergeer in Haarlem (de rest van de kernploeg van Henk Gemser doet wel mee) ligt echter vooral ten grondslag dat de Haastrechter zieh afgelopen zondag in Utrecht tijdens de derde BSO-wedstrijd bele digd voelde. In Utrecht werd hij na melijk op de 1000 meter in gedeeld in de tweede groep. En dat betekende automa tisch dat Vergeer een directe confrontatie met een van de aanwezige Amerikanen misliep. Coach Henk Gem ser gisteravond: „Er is daar in Utrecht met onze belan gen zeer onzorgvuldig om gesprongen. Nadat Vergeer eerst overleg met mij had gepleegd, besloot hij zon dagavond verstek te laten gaan. Vergeer voelt zich in mijn ogen terecht te kort ge daan. Een wereldkampioen kun je zo niet behandelen". Overigens staat ook nog niet vast of Frits Schalij zondagavond in Haarlem van de partij zal zijn. De Noordhollander is een beetje overtraind en Gemser voelt er veel voor zijn pupil een dag extra rust tegeven. De gehele ploeg van Gemser zal trouwens wel zaterdag in de marathon van Haarlem uit komen. Vergeer dus ook. Blessures hinderen Oranje Door Ted van Leeuwen Gisteren ontbraken in de oefenpartij tegen het lympisch elftal (1-0) Van Basten (kuitblessure), Wouters (voetkwetsuur), Suvrijn (bloeduitstorting in de kuit) en reserve-doelman Hiele, die een schade aan het kapsel in zijn elleboog heeft. De Ajacieden Bos man (enkelblessure) en Spelbos (last van zijn achilles pees) vielen tijdens de wedstrijd uit. Ernstig zijn de blessures niet en op de wedstrijddag dien alle spelers wel weer fit "n, maar het ontbreken van s van de zestien selectiespe- ers is een lelijke streep door rekening van de bonds- "ch. Lenen' „Zo heeft het allemaal wei- g zin natuurlijk", meende chels, die zijn ploeg van- ag tegen Jong Oranje laat len. Illustratief voor het rsoneels-gebrek' bij Oranje het feit dat Michels in de eede helft van de wedstrijd het Olympisch elftal lts de Groninger Jan van ijk van de tegenpartij moest enen'. „Het is wat moeilijk wer en", aldus Michels, die maan- gmorgen René van der Gijp i opgeroepen om Suvrijn te rvangen. De Limburger was P verzoek van Michels overi- ns wel in Zeist om zich me- jch te laten behandelen. Su il: „Op zich heeft de bles- e weinig om het lijf, maar een bloeduistorting duurt taltij deen paar dgaen". toé van der Gijp (25) side zijn tiende en laatste terland op 1 mei 1985 tegen "tenrijk. Half maart van dit ar was hij er nog bij in de ®1 hij speelde echter niet aar ik heb wel een hele tijd warmlopen'). Na het r een schorsing in de Belgi- a competitie wegvallen van ~n Koeman en de blessure an Michel Valke, kreeg de ™er, die de laatste tijd een e vorm demonstreert, een ®odiging uit Zeist. rappen «Verassend was het wel", aus Van der Gijp, „maar dat let altijd als je een tijdje uit 'd geweest bent. Ik hoorde 'nieuws van Gerets, die het vallig opgevangen had. Ik oorde er niets van, want ik ak altijd grappen over hem. a' Michels met mij van plan *eet ik niet. Dat hoor ik '"het trainingspartij Ij e akte Van der Gijp een niet jf sterke indruk, maar n(1wel aan de basis van het snt Een voorzet n hem werd door Boessen in «en doel gewerkt. Doelman ,"20 van het Olympisch elf- *as samen met Gullit, die ®e keer de lat raakte, de man op het veld. Als le niet op tijd hersteld is zijn blessure, zal Menzo Plaats op de reservebank emen. t m>sures voorbehouden, zal Nederlands elftal in het erkochte Olympisch sta- van Amsterdam tegen en niet afwijken van de die op 15 oktober met 1- 0 in Boedapest van Hongarije won. Tegenstander Polen oefent vandaag tegen Ierland. De KNVB heeft er geen 'spion' naar toe gestuurd. De voetbal bond gaat af op een videoband die is toegezegd door de NOS. Bij de Nederlandse trainers Fafié en Libregts, die in Grie kenland werkzaam zijn, zullen inlichtingen worden ingewon nen over Griekenland-Honga- rije, tegenstanders in EK- voorronde groep 5. NEDERLANDS ELFTAL-OLYMPISCH ELFTAL 1-0 (0-0). 75. Boessen (eigen doel) 1-0. Scheidsrechter: Van Beek.-Toe schouwers: 75. NEDERLANDS ELFTAL: Van Breuke- len; Silooy, Rijkaard, Spelbos (Troost), Van Tiggelen; Van 't Schip, Gullit, Koe man, Tanamata; Van der Gtyp en Bos man (Van Dijk). OLYMPISCH ELFTAL: Menzo; Blind, Wijnberg, Van der Padt (Hofman), Ver- kuyl; Van Dijk (Roossien), Boessen, Va nenburg; Hofman (Hoekman), Boere- bach (Van Loen) en Eykelkamp. Ruud Gullit neemt de bal aan in het oefenduel tussen het Nederlands elftal en het Olympisch team. GRONINGEN (ANP) - De openingsronde van het dertiende* toernooi om het wereldkampioenschap dammen in Gronin gen leverde dinsdag slechts vier winstpartijen op. Naast de Nederlandse kampioen Rob Clerc en de Israëliër Galperin, wonnen ook Sovjet-kampioen Alexander Dibman en oud wereldkampioen Iser Kot perman. In het 'pikante' duel tus sen Jannes van der Wal en John van den Borst kwam de oud-wereldkampioen niet verder dan remise, ter wijl ook de overige Sovjet grootmeesters zich met een puntendeling tevreden moesten stellen. De start van het toernooi verliep niet geheel vlekke loos. Toen om half twee aan het bord van titelverdediger Anatoli Gantwarg de ope ningszet moest worden ge daan, bleek Gantwargs te genstander - de Malinees Mamina N'Diaye - nog niet aanwezig. De Afrikaan was bijna anderhalve dag onder weg geweest om Groningen te bereiken. Eenmaal aange komen nam hij alle tijd zich te verfrissen en te eten. Dat hij daarmee kostbare tijd prijs gaf, deerde hem min der dan de organisatie, die plotseling voor het dilemma stond het toernooi op een ander bord officieel van start te doen gaan. Hoofdar biter Thorn Nobbe had het sein 'spelen' echter al gege ven, maar omdat in de partij Van den Borst - Van der Wal nog geen zet was ge daan, kon de officiële han deling daar nog worden ver richt Het leverde Van den Borst enige tijdwinst op, want Nobbe bleef niets an ders over dan de al lopende klok weer in de aanvangs tijd terug te zetten. De Ne derlandse spelers hadden echter geen bezwaar en zo kon voor de tv-camera als nog de plechtige handeling worden verricht. Deze 'ordeverstoring' had geen nadelige invloed op de partij, waarin na een nogal flauwe theoretische opening wel enkele, maar geen se rieuze winstpogingen wer den gedaan. Gantwarg, die 53 minuten moest wachten op zijn Mali- nese tegenstander, zag geen kans volledig revanche te nemen voor zijn in Dakar geleden nederlaag tegen N'Diayea. De Afrikaanse grootmeester had door snel te spelen binnen twee uur zijn achterstand in tijd weg gewerkt en verraste de we reldkampioen in het gevor derde middenspel met een doorbraak-combinatie. De Wit-Rus was zichtbaar aan geslagen, hield het hoofd echter koel en wikkelde af naar een puntendeling. Rob Clerc had bijna de volle vier uur en 51 zetten nodig om de Braziliaan Leandro te overspelen, maar het zettental en de bestede tijd stonden in geen enkele verhouding tot de geleverde Wereldkampioen Gantwarg wacht op tegenstander N'Diaye, die te laat kwam en daardoor de opening van het WK verstoorde. - fotoanp krachtsinspanning van de Nederlandse kampioen. De getalenteerde Alexan der Dibman speelde tegen Kane zijn geliefde omsinge lingsspelletje en dat kostte de Afrikaan zo veel tijd, dat hij op de 42ste zet door de klok ging. De Israëlische kampioen Galperin won dankzij een lokzet gevolgd door een damcombinatie van de Fransman Guinard. de fraaiste zege kwam op naam van de 64-jarige nes tor Iser Koeperman. De oud wereldkampioen legde het meest agressieve speltype op het bord, waarop de Surina mer Autar het juiste ant woord schuldig bleef. Uitslagen eerste ronde: Alexander Baljakin (Sov) - Koffi Maxime Kouame (Ivo) 1-1, Michael Koren - jevski (Sov) - Nikolaj Mitsjanski (Sov) 1-1, Mamina N'Diaye (Mali) - Anatoli Gantwarg (Sov) 1-1, Patrick Casaril (Bel) - Macodou N'Diaye (Sen) 1-1, Habib Kane (Sen) - Alexander Dib man (Sov) 0-2, Iser Koeperman (VSt) - Eduard Autar (Sur) 2-0, John van den Borst (Ned) - Jannes van der Wal (Ned) 1-1, Gerard Jansen (Ned) - Hans Vermin (Ned) 1-1, Luc Guinard (Fra) - Viktor Galperin (Isr) 0-2, José Lean dro (Bra) - Rob Clerc (Ned) 0-2. De partij tussen Koeperman (VSt, wit) en Autar (Sur) had het volgende ver loop 1. 32-28 10-23, 2. 28x10 14x23, 3. 37-32 10-14, 4. 41-37 5-10, 5. 35-30 20-25, 6. 40- 35 14-10, 7. 44-40 10-14,8. 46-41 14-20, 0. 32-28 23x32, 10. 37x28 18-23. 11. 42-37 23x32, 12. 37x28 20-24, 13. 41-37 17-21, 14. 47-42 15-20, 15. 31-26 4-10, 16. 16x17 12x21,17. 38-32 10-15,18. 43-38 21-26,10. 40-43 16-21, 20. 28-23 19x28, 21. 33x22 13-10, 22. 30-33 0-13, 23. 33-20 24x33, 24. 38x20 20-24, 25. 20x20 25x14, 26. 43-38 7- 12,27. 32-28 11-17,28. 22x11 6x17,20. 34- 20 12-18,30. 50-44 17-22,31. 28x17 21x12, 32. 30-25 1-7, 33. 44-30 18-22, 34. 30-33 12-18, 35. 38-32 22-27, 36. 32x21 26x17, 37. 37-32 7-12, 38. 42-38 18-22, 30. 40-34 17-21,40. 32-28 12-17,41. 34-30 21-27,42. 48-42 13-18, 43. 30-24 10x30, 44. 35x24 27-31, 45. 36x27 22x31, 46. 42-37 31x42, 47. 38x47 17-21,48. 45-40 21-26, 40. 24-20 15x24, 50. 20x9 3x14, 51. 33-20 26-31, 52. 28-23 8-12, 53. 40-34 31-37, 54. 34-30 2-8, 55. 30-24 8-13, 56. 24-20 13-19, 57. 20x0 19x28,58. 25-20 28-32, 59. 20-14 18-23,60. 23x7 32-38, 61. 7-2 37-42, 62. 9-3 42-48, 63.2-30, zwart geeft het op. \1[ Door Rob van Deursen INZELL - Het internationale schaatswereldje gonst op het ogenblik van de doping-geruchten. Zeker nadat in het Beierse Inzeil, waar veel nationale ploegen de zer dagen hun trainingskamp hebben opgeslagen, be kend werd dat tijdens de Franse kampioenschappen eind afgelopen seizoen iemand betrapt werd op het gebruik van verboden middelen bij een te voren niet aangekondigde controle. Het verhaal langs de jjspiste in Inzeil wil dat het hier gaat om de echtgenote van Hans van Helden, Marie France Vi- ves. De Francaise, zelf in In zeil aanwezig (Van Helden moest in Frankrijk blijven wegens werkverplichtingen), zwijgt in alle talen. Bij elke toenadering haalt zij slechts de schouders op en spoedt zich in tegenovergestelde richting. Volgens het geruchten-cir cuit rond de Inzeller ijsbaan werd zij na afloop van de tweede dag van de Franse ti telstrijd betrapt op het ge bruik van amfetamine. Dit nadat zij - evenals Hans van Helden - na de eerste toer- nooidag geweigerd had een urinestaal in te leveren. Het door officials van de bond ge stelde ultimatum ('niet mee werken aan de controle bete kent automatisch schorsing') deed het echtpaar de volgende dag van gedachten verande ren. Met als gevolg dat Vives positief werd bevonden. De Franse schaatsbond legde haar gedurende de zomer maanden een schorsing op. Het geval 'Vives' staat in de schaatssport niet op zich zelf. Enkele jaren geleden werden de Zweedse broertjes Granath in de ban gedaan, nadat zij zich - om een blessure sneller te laten genezen - anabole ste- roiden hadden laten toedienen en een controle van de Zweedse bond zelf dat aan het licht had gebracht. 'Onderhuids', het schaatsen heet immers een 'schone' sport te zijn, wordt veel gesproken over het eventuele gebruik van verboden middelen door schaatsers(sters). Algemeen wordt aangenomen dat zeker in het Oostblok flink gerom meld wordt. En de plotselinge uitgroei binnen een jaar van de Amerikaan Eric Heiden van tenger mannetje tot een ware body-builder roept nog steeds vragen op. Zeker nu Heiden, sinds hij wielrent, weer tot 'normale' proporties afslankte. Ab Krook, de Nederlandse schaatstrainer in Westduitse dienst, die in Inzeil woont en de voorbereiding op het sei- MADRID (Rtr) - Het Spaanse voetbalelftal is blij met Jan Kei zer als scheidsrechter bij de interlandwedstrijd tegen Roemenië, woensdag in Se villa. Coach Miguel Munoz en de spelers hebben goede herinne ringen aan de Volendamse ar biter. Hij kende de Spanjaar den tijdens de wereldtitel strijd in Mexico twee straf schoppen toe in het met 5-1 ge wonnen duel tegen Denemar ken. Keizer wordt geassisteerd door Ignace van Swieten en Chris Verhoef. Hef Spaanse team wijkt in het duel in kwalificatiegroep 1 voor het Europees kampioen schap nauwelijks af van de groep, die in Mexico was. Ma- ceda en Goichoechea zijn ech ter geblesseerd. Ook de be langrijke middenvelder Gor- PAFENBURG (DPA) - Voor ruim achtduizend toeschou wers heeft de Nederlandse UEFA-jeugd verrassend sterk gespeeld tegen de Westduitse leeftijdgenoten. In Papenburg werd het gis termiddag weliswaar 2-1 voor West-Duitsland, maar de Ne derlanders, in de leeftijd van 16 tot 18 jaar, bleven redelijk op de been. Feyenoorder Regi Blinker was de uitblinker in de oefenwedstrijd. WEST-DUITSLAND - NEDERLAND 2- 1 (0-1). 26. Van.den Anker 0-1, 71. Fincke 1-1, 72. Schneider 2-1. Scheidsrechter: Heitmann (WD1). Toeschouwers: 8500. dillo van Real Madrid, de ploeg van trainer Leo Been hakker, ontbreekt waar schijnlijk. Hij raakte tijdens de training geblesseerd. Bij Roemenië is iedereen fit. Het team bestaat voor nege nelfde uit spelers van Steaua Boekarest, vorig seizoen ten koste van Barcelona winnaar van het Europese toernooi der landskampioenen. Engeland mist voor de wed strijd tegen Joegoslavië in groep 4 de nog steeds gebles seerde spelbepaler Bryan Robson. Zijn functie als aan voerder wordt overgenomen door centrumverdediger Terry Butcher. Op het middenveld moeten de 25-jarige diabeet Gary Mabbutt van Tottenham Hotspur en diens ploeggenoot Glenn Hoddle Robson doen vergeten. Mabbutt debuteerde al in het seizoen 1982-1983, maar speelde daarna maar acht interlandduels. Chris Woods van Glasgow Rangers zal het doel verdedigen. Joego slavië mist in de middenlinie Sliskovic. De nieuwe coach Osim heeft zijn team een voor Joegoslavische begrippen de fensieve tactiek opgelegd. Vermoedelijke opa tellingen GROEP1 SPANJE: Zubizarrata; Tomas, Sanchis, Arteche en Camacho; Gonzalez, Munoz, Gallego en Alberto; Butragueno en Rin- con. ROEMENIE: Lung; Iovan, Belodedici, Bumbescu en Ungureanu; Radnic, Bolo- ni, Klein en Hagi; Camataru en Piturca. GROEP4 ENGELAND: Woods; Anderson, Wright, Butcher en Sansom; Waddle, Hoddle, Mabbutt en Hodge; Lineker en Beards- ley. JOEGOSLAVIË: Ravnic; Vujovic, Bal- jic, Sabanadzovic en Katanec; Skoro, Eisner, Jankovic en Tuce; Mlinario en Vujivic. zoen van vele nationale ploe gen van dichtbij kan aan schouwen: „Ik geloof zeker dat er spullen die op de verboden lijst staan, gebruikt worden. Zelf heb ik drie jaar geleden in de kleedkamer van het ijssta dion eens een formulier van de Noorse ploeg gevonden, waar uit bleek dat er door de Noren zelf controles werden uitge voerd. Volgens mij kan het best zo zijn dat de Noorse bond er toen achter is gekomen dat er door haar toppers geknoeid werd. Het is voor mij in ieder geval opvallend dat de Noren de laatste drie jaar sterk zijn teruggevallen". Volgens Ab Krook is het ge bruik van groei-hormonen (ook bekend in de wielersport) in de voorbereidingsfase voor een schaatsseizoen gemeen goed geworden. „Ik heb laatst nog aan Gerd Zimmermann (voorzitter technische com missie ISU - R.V.D.) met een lachende bek voorgesteld om tijdens de World Cup-sprint in West-Berlijn eind november dopingcontrole te houden. Ik weet namelijk zeker dat, zodra het bekend wordt, alle deelne mers uit het Oostblok zich naar Oost-Berlijn zullen spoe den zonder een stap op het ijs te zetten. Zimmermann vond het dan ook niet zo'n goed idee van mij", aldus Krook, die de internationale schaatsbond (ISU) een te passieve houding verwijt. Actueel wordt nu ook weer de stelling van ex-wereld kampioen Harm Kuipers, die ooit beweerde dat het 'beter is om stimulerende middelen on der begeleiding van een arts te gebruiken dan je domweg he lemaal kapot te trainen'. Krook over de uitspraak van de arts, verbonden aan de uni versiteit van Maastricht: „Volgens mij heeft hij gelijk. Met te veel training kun je je lijf volkomen in de vernieling helpen. Alleen de vraag is of je van doping in het schaatsen echt profijt kunt hebben". Bekend is dat Kees Verkerk in Inzeil experimenteerde met het gebruik van stimulantia. Daarbij bleek dat de broodno dige combinatie tussen kracht en techniek verstoord werd door overmoed. Vandaar dat Verkerk zijn experiment staakte. Krook: „Dat waren ouderwetse middelen zoals amfetamine. Nu zoekt men het meer in hormonen. Zo verdenk ik de Amerikanen van het ge bruik daarvan. Het valt me steeds op dat die knapen alles van het inspuiten van hormo- men weten als je met ze praat. In de Amerikaanse sportwe reld is het gebruik ingebur gerd. Waarom zouden de schaatsers er dan afblijven?" Mike Crowe, de Ameri kaanse hoofdcoach ontkent in alle toonaarden. „Wij doen het puur natuur", zo benadrukt hij in Inzeil. „Schaatsen is een kleine sport in ons land. Hei den uitgezonderd, valt er geen stuiver te verdienen. Waarom zouden we ons lichaam dan geweld aan doen?" Uitslagen resterende finales Dutch Open Lichtweltergewicht: Reino van der Hoek (Ned) w.o.p (3-2) van Sedefko Jankov (Bul). Bronzen medailles: Ioannis Kaka- rakis en Stamatios Kolethras (beiden Gri). Wel tergewicht: Metodi Galabov (Bul) w.o.p (5-0) van Ronald Vos (Ned). Bron zen medailles: Tyra Bachaou (Ned) en Jaroslaw Margas (Pol). Z waarwei tergewicht: Jan van Boxtel (Ned) w.o.p (4-1) van Mourad Louati (Ned). Bronzen medailles: Otis Grant (Can) en Georgi Georgiev (Bul). Middengewicht: Henri Maske (OD1) wint door walk over van Jürgen Fikara (WD1). Fikara geblesseerd. Bronzen me dailles: Charlie Burleson en Peter Zwe- zerijnen (beiden Ned). Halfswaargewicht: Markus Keusgen (WDl) w.o.p (5-0) van Floris Dekker (Ned). Bronzen medailles: Jay Glynn (Can) en Ron Witsel (Ned). Super-zwaargewicht: Marek Palucki (Pol) w.o.p (5-0) van Wim Gerritsen (Ned). Bronzen medailles: Dick Stupers (Ned) en Thomas Marthaler (Zwi). Eredivisie dames: WC - Orion 0-3 (14- 16,6-15,8-15). Eredivisie heren: Blauw Wit - Loreal 15- 14.

de Stem | 1986 | | pagina 7