rans OPMERKELIJKE EXPOSITIES IN NATUURMUSEUM TILBURG 'HIRAC E ar ijs opgest ouwers ge MSTERDAMS WOENSDAG 12 NOVEMBER 1986 EXTRA OP WOENSDAG5 'Van molekuul tot mens' is de naam van een nieuwe, permanente expositie in het Noordbrabants Natuurmuseum in Tilburg, waarin op een speelse manier duidelijk wordt gemaakt hoe de aarde is ontstaan en hoe de ontwikkeling van het leven daarop tot stand is gekomen. Fossielen, mineralen, gesteenten en opgezette dieren vertellen het verhaal van de 4600 miljoen jaar die onze planeet al achter de rug heeft. Gelijktijdig is de reizende tentoonstelling 'Evolutie van de mens' te zien die het museum heeft 'geleend' van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie uit Leiden. 'Ogen bedrogen' is de derde, recente expositie die een plaatsje in het Natuurmuseum heeft gekregen. Deze laatste expositie wordt, wegens overweldigend succes, tot 26 november wordt verlengd. „IN VOGELVLUCHT over de ontwikkeling van de aarde", typeert Frans Ellenbroek de expositie 'Van mole kuul tot mens'. „Deze tentoonstelling is echt opgezet voor het grote publiek, met een knipoog naar het on derwijs. We wilden namelijk op heel een voudige wijze duide lijk maken dat de mens in de evolutie van het universum eigenlijk maar een zeer bescheiden plaats inneemt". Discriminatie Belastingherzie ning SSgUssr PAPIER VOOR UW PEN Farizeeën Pasjes CNSDAG 12 NOVEMB tRlJS - De Franse eft de Syrische presider ■teren officieel bedanl ;ns bemiddelende rol in ng van twee Franse gi ibanon. 'Rendez-vous met Magere tii Tijdbom HENGEL^ RUBRIEK J0GELIJK VERB K1 T11 PAGINA 4 Door Marja Klein Obbinfc Futuristisch is de entree van de expositie. De bezoeker waant zich in een zwart gat. Ontwaart nog niets, totdat de 'oerknal' losbarst. Een enorme gasexplosie, die oplicht op een zwart paneel. Zo moet het ook in den beginne geweest zijn. De gaswolk wordt een schijf, het gevolg van de zwaarte- Schedelkapje van Pithe canthropus erectus. Te zien op 'Evolutie van de mens'. kracht, de schijf verwordt tot een ronde bol, de zon, waar omheen tenslotte de planeten roteren. Overzichtelijk wordt het bestaan van de aarde in beeld gebracht door middel van beurtelings oplichtende platen in het paneel. Het tijds- schema is voor de duidelijk heid teruggebracht tot een et maal. De 'big bang' en de ont wikkeling van fossielen tot le ven op aarde (dieren) wordt in een tijdsspanne van 24 uur -aangegeven door een klok- voorgeschoteld. Een goede, logische start, maar dwalend door de rest van de expositie blijkt die lo gische lijn niet te worden voortgezet. Als tweede 'item' belanden we bij gesteenten, die zijn opgebouwd uit mine ralen. Uitleg over het het hoe en waarom ontbreekt. Een an der onderwerp: de stolling van de aarde. Een term als 'mag ma' (vloeibaar vulkaange steente) wordt niet uitgelegd. De fragmentarische, en soms opppervlakkige opbouw van de expositie wordt door de 'educatieve man' Paul van Kerkhoven verklaard door te stellen dat 'het geen belerende tentoonstelling beoogt te zijn'. „We willen de mensen gewoon laten genieten. Ach, weet je, je kunt toch nooit compleet zijn. Een ingewikkeld onderwerp als de opbouw van molekulen, waaronder het DNA-mole- kuul, laten we voor wat het is. Frans Ellenbroek: „Hier moet je alleen maar naar kijken, dit is veel te moeilijk om uit te leggen". Veel aandacht krijgen de dieren. Onderwerpen als variatie binnen diersoorten en natuurlijke en kunstmatige selectie worden wat overzich telijker gebracht. Aardig en een leuke afleiding is de appa ratuur die bij sommige pane len staat opgesteld. Knoppen kunnen worden ingedrukt om vogels te laten zingen of om te raden welke vogel tot welke soort behoort. Kip met vier poten: een niet geslaagde mutatie (verande ring in de chromosomen). Te zien op 'Van molekuul tot mens'. Zeer humoristisch tenslotte is het videofilmpje dat spe ciaal voor het Noordbrabants Natuurmuseum is gemaakt. Een animatiefilmpje met in de hoofdrol verzonnen dieren laat zien hoe een nieuwe dier soort kan ontstaan, die hele maal is aangepast aan het mi lieu, de natuur, om hem heen. Toegegeven, voor scholieren heeft de expositie, vooral om dat die op een speelse manier wordt gebracht, genoeg te bie den. Maar voor het grote pu bliek is die waarschijnlijk te oppervlakkig. Een uitkomst zou de 'bladwijzer' kunnen zijn die samenstellers Frans Ellenbroek en Paul van Kerk hoven maandelijks willen uit geven. Daarin staat meer ach- tegrondinformatie over de in de tentoonstelling behandelde onderwerpen. Plan is om die binnenkort los te koop aan te bieden bij de balie van het museum. Parallel aan 'Van molekuul tot mens' loopt de geleende ex positie 'Evolutie van de mens'; die begint waar eerstge noemde expositie eindigt. 'Evolutie van de mens', ook wel 'Van aap tot mens' ge noemd, is gebaseerd op de pu- blikatie van de Nederlander Eugène Dubois, waarin hij drie fossielen beschreef: een schedelkap, een kies en een dijbeen. Op grond van hun vormen ouderdom conclu deerde Dubois dat ze aan een wezen hadden toebehoord dat een overgangsvorm was tus sen de aapachtige voorouders van de mens en de tegenwoor dige mens. Hij noemde het we zen Phitecanthropus erectus: de rechtopgaande mens. Eigenlijk is de ontdekking van Dubois het bewijsstuk voor de de evolutietheorie van Charles Darwin, die stelde dat de mens van aapachtige voor ouders zou afstammen. Als dit zo was zouden er tussen de aapachtige voorouders en de mens overgangsvormen be staan moeten hebben. Eugène Dubois leverde het bewijs: hij vond op Java schedelresten die groter waren dan die van de mensapen, maar kleiner dan die van de mens. De evo lutietheorie was rond. Deze expositie gaat verge zeld van veel tekst en uitleg en is heel overzichtelijk. Centraal staat de Homo erectus, wat wel betekent dat geen com pleet beeld van de evolutie van de mens wordt gegeven, maar dat wordt ook niet gepreten deerd. Een ware verademing is 'Ogen bedrogen', een expositie die veel aan de fantasie en creativiteit van de bezoeker overlaat. 'Spelen' met ruimte en keer op keer bedrogen wor den. Waarnemen of liever het verkeerd waarnemen als ge volg van gebreken in je vi suele waarnemingssysteem- menimons: het oog, de oogze nuw en de hersenen. Gezichts bedrog, om de tuin geleid wor den en je na afloop van het kijken naar de tentoonstelling zeer belazerd voelen. Leuk voor publiek dat zelf bezig wil zijn; een korte uitleg blijkt voldoende om het gezichtbe drog te verklaren. 'Ogen bedrogen' heeft al op vele plaatsen in het land ge staan. Meer dan 100.000 bezoe kers heeft zij al getrokken. Ook in Tilburg; reden voor het Noordbrabants Natuurmu seum om die tot 26 november te prolongeren. Openingstijden Noordbra bants natuurmuseum: dins dag-vrijdag van 10.00-17.00 uur. In de weekeinden van 13.00 tot 17.00 uur. Gezichtsbedrog in 'Ogen bedrogen': lijnenbundels kunnen de gewaarwording van krom ming oproepen (links) en schaduwbeelden kunnen op minstens twee manieren worden geïn terpreteerd (rechts). Vliegt het vliegtuig naar ons toe of naar ons af? Liggen de poten van de bril voor of achter de glazen? OP DE voorpagina van De Stem van maandag 3 no vember vond ik 'n stukje waar ik zeer verbaasd over was. Het betrof 'n bericht over het verplicht stellen van 'n exact vak in het voortgezet onderwijs. Me vrouw Ginjaar wil kenne lijk meisjes verplichten exacte vakken in hun pak ket te nemen. Nou kan me vrouw Ginjaar dat wel vin den, maar ik dacht dat bij de grondwetswijziging van 1983 vastgesteld was, dat discriminatie op welke grond dan ook verboden werd. Een verplichting van 'n exact vak kan ik eventueel nog wel goedkeuren, hoewel dat mij eigenlijk al te ver gaat, maar dan wel voor iedereen, ook voor jongens dus. Mevrouw Ginjaar maakt zich volgens mij schuldig aan discriminatie op grond van verschil in sekse, 'n Schande als u 't mij vraagt. Ik zal alles doen wat ik kan om deze regeling te gen te gaan. Made, Marijke van Snik Na de oorlog Zijn de socialis ten een dominante rol gaan spelen in het regeringsbeleid in 't algemeen en meer spe ciaal t.a.v. de staatsfinan ciën, waartoe de geldsane- ring hen een unieke kans bood. Uiteraard had de be lastingwetgeving daarbij hun wel bijzondere aan dacht; geleidelijk aan stegen de tarieven, werden de dwangmethoden klemmen der, de aangiftebiljetten in gewikkelder en misleidend, zodat dit alles riekt naar terreur, in ieder geval veel weg heeft van een autoritair stelsel. Wat de radicalen onder hen daarmee nastreven is om zogezegd de rijkdom te herverdelen. Zij zouden het groot kapitaal wel eens mo res leren, maar het is anders uitgepakt: de rijkdom is weggevlucht, de groten zijn de pijp uit en de kleintjes betalen de rekening. En of schoon velen van hun ge bukt gaan onder zware (fis cale-) lasten, ligt het niet in hun aard om te 'demonstre ren'; belastinginspecteurs kunnen rustig hun werk doen en lopen geen risico te worden gemolesteerd en/of gedwongen hun 'vonnis' in te trekken (vgk. Kant. ger. A'dam). Uit dit krantebericht blijkt duidelijk hoe rampza lig dit 'beleid' is en welk welvaarts verlies dit sys teem heeft teweeg gebracht. Ook het grote aantal faillis sementen is daaraan niet vreemd en dan te bedenken dat de PvdA recentelijk nog de moed heeft gehad een motie in te dienen om bij een faillissement voor belasting schulden op de eerste rang te mogen zitten c.q. preferentie te verkrijgen! Het is een goede zaak dat er nu van gezaghebbende zijde stemmen opgaan om op korte termijn het belas tingsysteem te herzien, zo wel door de tarieven dras tisch te verlagen, als de aan gifteformulieren, waar de doorsnee belastingplichtige geen weg mee weet, te ver eenvoudigen. Daar komt nog bij dat, ondanks de abnor maal hoge belastingen, die de burger tot dusver heeft betaald, hem de meest ele mentaire rechtsbescherming door de overheid wordt ont houden. Ook op het gebied der criminaliteit is het dan ook de hoogste tijd dat het kabinet zijn tanden einde lijk eens laat zien en de lam lendige houding der socialis ten corrigeert, althans voor zover zulks onder de huidige omstandigheden nog moge lijk is. H. van Opatal ar. Hoogerheide (De geachte inzender moet wel bedenken, dat de socia listen in Nederland nooit al leen geregeerd hebben. Re dactie). TWINTIG eeuwen geleden waren ze er al, de hooghar tige zelfverzekerde mensen. Zij keken neer op de zwak keren in de samenleving. Rechtvaardigheid kenden ze niet. Hun naam was fari- zeeën. De eerste christen verjoeg ze uit de tempel, hij kwam op voor de zwakkere in de samenleving. Het kostte hem zijn leven. De bijbel was bedoeld als richtsnoer voor het denken en handelen van alle men sen, doch zeker van de chris tenen. Het instituut kerk heeft er al twintig eeuwen lang moeite mee wat de na leving van de bijbel betreft. Slavernij, oorlogen, de zijde van de rijken kiezen, niet hard genoeg reageren op mistoestanden en de inquisi tie waren voor de christe lijke kerken niet vreemd. In de geschiedenis van de we reld zijn er al vele farizeeën geweest. Christenen en niet-chris- tenen die probeerden die fa rizeeën en hun systemen te bestrijden werden uit de weg geruimd, verbannen of monddood gemaakt. In ons eigen land werden mensen, die in het begin van deze eeuw vakbonden wilden op richten door de christelijke kerken tegengewerkt. Groe pen en personen die nu de christelijke kerken een ge loofwaardiger aanzien wil len geven, worden door de conservatieven in de kerk tegengewerkt. prijzenswaardig van de paus een biddag voor de vrede. Hij slaat wel een etappe over. Want is on rechtvaardigheid en heb zucht niet de oorzaak van el lende en oorlogen. Simonis wil de jeugd mobiliseren, maar Herman Bode wil hij niet als voorzitter van het bedrijfsapostolaat, omdat hij de waarheid zegt over het functioneren van de ker ken in deze tijd. De farizeeën van deze tijd zorgen er weer voor dat er veel armoede is in de wereld en in ons eigen land. De kerken erkennen dat. Wat doen ze? Een zwak protest en weer een aalmoes geven zoals vroeger. Wordt het niet de hoogste tijd voor de leiders van de christelijke kerken en alle mensen die een rechtvaar dige samenleving willen, dat zij in navolging van de eer ste christen de farizeeën in de wereld en in ons eigen land verjagen. Want twintig eeuwen lang hebben bewe zen dat mooie woorden en bidden alleen niet helpt. Breda, P. van Gurp WAT zijn we toch hypocriet bezig. Ieder jaar op de avond van de vierde mei met gebo gen hoofd bij de oorlogsmo numenten-vele christelijke politici voorop- en zeggen: zoiets mag nooit meer ge beuren. Maar wat zijn de plannen? Alle bruinen krij gen een pasje en afgaande op de huidskleur moet zo'n pasje getoond worden. Waarom geven we al deze mensen niet gewoon een ster op de mouw, zoals dat in de oorlog bij joden moest. Dan worden we er tenminste steeds weer openlijk aan herinnerd welke geest er weer door ons land jaagt. Werkelijk schandalig, dat zoiets kan opkomen bij een kabinet, dat Christus in het vaandel voert. Ik was arm en gij hebt mij gevoed. Ik was vreemdeling en gij hebt mij opgevangen. De hele zaak van het pasjesgedoe draait om het feit, dat we in deze tijd niet meer verant woordelijk willen zijn voor de gevolgen van 'het econo mische beleid van steeds meer hebben', zoals dat in het verleden gevoerd werd. We haalden zelf economisch zwakke mensen binnen, maar willen hen, nu ze het door wanbeleid van jaren heel moeilijk hebben met een zeer discriminerende vreemdelingenwet het vuur aan de schenen leggen. En dat tegen mensen die zich vaak mondeling noch schriftelijk moeilijk op de hoogte kunnen stellen, laat staan zich verweren. Weer zo'n zwakke groep, die van dit kabinet het karwei (en ze hebben al zoveel rotkar- weitjes moeten afmaken) moet afmaken. De jongens van Jan de Wit behoren niet aan de kleintjes te komen. Maar enfin, het is weer bijna Kerstmis, de karavaan trekt verder en onze onder koninkjes hebben nog tot 17 november de tijd om bij de stal te komen. Mogen zij door de juiste ster geleid worden en de vlag van het 'ethisch reveil' blijven mee dragen, maar dan in de juiste zin. Even een bezoekje bren gen aan een moskee, zoals dat ook gebeurde tijdens de gemeenteraadsverkiezingen, een kersttoespraak, video, computer of keukenmachine minder en we komen er wel uit met onze medelanders- tweedelanders. En op ni veau! We hebben pas toch ook nog rekening gehouden met de tere gevoelens van de zuivere Nederlanders aan gaande het dragen van iden titeitspasjes? 's-Hertogenbosch, H.AA. van der Lindert Kijken naar evolutie en je verkijken op werkelijkheid In de vorige eeuw kon men zich in Gent in vijf klas sen laten begraven. De eerste klasse betekende de overledene zich per lijkkoets voortbe woog, getrokken door zes paarden, terwijl de vijfde klasse inhield dat het stoffelijk om hulsel in een geslo ten wagen geplaatst werd alvorens het door twee paarden naar de laatste rustplaats getrokken werd. De echte armen, de ware klasselo zen dus, werden ruim honderd jaar geleden nog gezamenlijk naar het kerkhof vervoerd. Te Gent gebeurde dat met het zoge naamde 'amfitheater', een een voudige gesloten wagen, waarin de lijkkisten op elkaar wérden gestapeld en die voortgetrokken werd door twee niet opgetuigde paarden. Die wetenschap bezit ik dank zij een tentoonstelling rond doods- en rouwgebruiken in de 19de eeuw in het Gentse Mu seum voor Volkskunde (tot 25 januari 1987), die, omdat de Belgen geen doorleefd gevoel voor taalgebruik hebben, de titel 'Rendez-vous met Magere Hein' meekreeg. Andere kennis over het begraven in België deed ik op in Laken, waar het bezoek aan het kerkhof een 'must' is voor wie Brussel en de Brusse laars goed wil leren kennen, want de geschiedenis van tal van families ligt op dit kerkhof let terlijk aan je voeten. De regel op het kerkhof is dat graven eeuwig het bezit zijn van de families zo lang er nog nabe staanden of belangstellenden zijn, die de tombe onderhouden. Op het moment dat een tombe of een kapelletje een verwaar loosde indruk gaat maken wordt er van gemeentewege een papier op geplakt met de waarschu wende tekst: „De nabestaanden krijgen nog een jaar de tijd om het familiebezit te restaureren, zoniet wordt het afgebroken." Tot voor kort kon men bij de uitgang van het Lakense kerk hof kennis maken met de wel zeer bijzondere manier waarop in België leven en dood elkaar raken. In het café Floreal kon men bij een schuimend glas bier bij de kastelein een rouwkrans bestellen, een begrafenis rege len, een grafzerk bestellen voor een dierbare of zichzelf en een som overeenkomen voor onder oud van het graf. De herbergier zorgde niet alleen voor de leven den, maar ook voor de doden. Zijn opvolger heeft, helaas voor de folklore, een scheiding tussen leven en dood aangebracht. Hoewel men ook nu nog slechts enkele passen hoeft te zetten tussen het huis met de toepasse lijke naam 'Maison Et. Salu', dat soms grafzerken in de aan bieding heeft, en het café, waar de stamgasten toch veelal blijk geven te leven van de dood. De 'begrafenismarkt' in Bel gië vertoont overigens prijsverschillen, zo berel consumentenorganisaiis laatste nummer van Tt koop. De conclusie w® makkelijk te trekken, t meeste begrafenisonde zwegen als het graf a prijzen werd gevraagd. op de meest eenvoudig in België ter aarde wilt, stellen moet toch al gas nen op een bedrag van 1) r'Js den; wie wat meer luxe» rden 17.000 gulden te reserve) Van onze correspondent Door Aod Jongbltt R). ad. - eens andei I 1"! gelijk t iorte itoor svot middeld ligt de prijs Belgische uitvaart -i kist, 200 bidprentjes, kaarten, vervoer - op den. De prijzen voor voor minimaal 15 jaar per gemeente van zuim den tot 7700 gulden, veel gevallen wordt m overrijden) nog eens tot het bouwen van een: Test Aankoop vindt zo niet langer kan. Dt mentenorganisatie niet zo ver de 'beste koop wijzen, maar zij vindt di; graf alle Belgen zijn en dat de wetgever lekeur moet uitbannen i richtprijs op te zich bovendien tot de men, die toestaan pastoor een rouwmis doet, een goedkope slechts 80 gulden rekent dure al gauw 500 gull zien. De bisschoppen vindt Test Aankoop, hu gangers eens diets moet leen dat lijkverbranding 1963 toegelaten is doori Verbranden is namelij goedkoper, gemiddeld 1000 gulden per sle meldt Test Aankoop. Sinds het laatste Test Aankoop ben it overtuigd dat crematie» vlucht gaat nemen in Want Belgen, gelooft mijn woord, zijn veel met penning dan Nederland zijn werkelijk als de frank teveel uit te geven gaat het om de laatst voor de laatste tocht laatstse rustplaats. ni® 7IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIII Door Rien van Nunen De giframp welke zich op dit moment in onze Rijn afspeelt heeft verstrek kende gevolgen. Immers het is niet de eerste keer dat zoiets gebeurt. Milieuram pen werken bijna altijd als een tijdbom. Dode vis is spectaculair, zelfs de BBC Worldservice maakte zon dag j.l. melding van vis sterfte in de Rijn... Maar het effect is op de lange duur veel ernstiger. Rijnvissen hebben zich in de loop der jaren, on danks kwetsbaar makende parasitaire ziekten, kan kergezwellen, verdunde slijmlaag enz. steeds weten te handhaven. Zodra de Rijn en aanverwante wate ren, ook maar iets verbeter den verschenen er 'ouder wetse' vissoorten of werd belangrijke winst geboekt in de roofvisstand. De vis kreeg weerstand. De Duitse Rijn is nu dood, na een kwijnend bestaan. En wie zorgen voor een nieuwe visstand Precies dat doen straks de sportvissers, via uitzetting, het doen van onderzoek, enz. De chemi sche fabriek in Basel zou bij wijze van boetedoening iedere cent, daarvoor beno digd, moeten ophoesten Want ze waren daar in Duitsland op de goede weg. Men trachtte er al een paar jaar de roemruchte zalm terug te krijgen in het wa ter. Met succes werden dui zenden zalmpjes uitgezet. Men ving alweer zalmen terug die de reis op en neer van de Noordzee terugkeer den. Het is om moedeloos van te worden.de moeite was weer een keer voor niets. En hoe het niet moet, we ten wij bij ons ook goed ge noeg, want de Uniser-zaak ligt daarvoor te vers in het geheugen. Zelfs op de Noordzee zijn de milieu-ef fecten, nabij de Haring- vlietsluizen merkbaar. Stellendamse sportvissers- bedrijven moeten hun schepen vele uren laten va ren om hun klanten wat vis te kunnen laten w; Het gaat daarbij vooral soorten als wijting, tol jauw, schar en makree! Hellevoetsluissche schifi van de Castor, voegde eens toe: „Wat jullie derop in het water du» weet ik niet, maar hier# boel totaal verziekt"ft bij kwamen iets sterk uitdrukkingen te pas, de drukinkt van zou bleken. Mijn rivierstekken, in ik vis graag op levend1 ter, zullen in ieder se weer behoorlijk woe kiezen krijgen, ietsuxv en velen met mij, on#f lijk dankbaar voor zijn. Droevig feit is dat met het in brengen van tal vanzut ringsinstallaties onze pervlaktewateren beter werden en in ook voorden. De Rijn 1# nu een nieuwe dreun kregen en die lijkt dacht veel op knock-out Maar de Rijn is nW enige noodlijdende Maas weet ook van w»"1 al kun je er wonderlijk noeg best vissen. Dat is' de tweestrijdigheid dit in milieuverontreinM 3e t 10 Van de ene kant wordt visstapel afgebroken van de andere kant be met grote hoeveelheden ganische stoffen. De tenrijkdom aan de ding van de Maas bij van Holland is geut' maar het is een weeldi voortkomt uit a: omstandigheden. De vissers zullen de tri wel weer verbeteren hun tnskaart en hun nigingen.En dan V ten we weer gewoon of volgende ramp. armoei trissM 84-jarige Camille Sontag jongere Marcel Coudari gisteravond vanuit Dan i, waar ze op het vlieg! ontvangen door pren Ie twee Fransen waren resp. zet anden gevangenen van de tei ranisatie van het Revolutions 't) Deze groep zou ook nog twee k van de Franse televisie hebber r andere Fransen, onder wie de n-Paul Kauffmann, worden ii tgehouden door de pro-Iraanse is een korte verklaring op Orly z rac dat zijn regering alles zal dt andere Fransen vrij te krijgen, ivereenstemming is met de eer ei van Frankrijk", aldus de pr< RIJS (AFP) - In Parijs zijn «ren weer bommen geëx- Jeerd. Bij een gebouw van automobielfabrikant Peu- in het centrum van de i ontplofte een bom. tijd later was een van de oliemaat- ippij Total, aan de rand Parijs, het doelwit. Er zou izienlijke schade zijn aan- icht. Bijna tegelijkertijd de ontploffing van de bom Total, ging in hetzelfde itelijke stadsdeel (La Dé- se) een derde bom af. het kantorencomplex de laatste bom ontplofte diverse maatschappijen estigd, maar volgens de po- was hoogstwaarschijnlijk Franse verzekeringsbe- voor de buitenlandse idel (COFACE) het doelwit. politie sluit niet uit dat aanslagen verband houden het privé-bezoek aan ikrijk van de Zuidafri- inse president Pieter Botha, igeot en Total zijn mogelijk jekozen omdat deze bedrij- handelsbetrekkingen met Afrika onderhouden. FACE ondersteunt in alge- ae zin Franse bedrijven die n doen in het buitenland, Ier meer in de vorm van dietgaranties. )e extreemlinkse terroristi- groepering Action Di- e heeft zich in een commu- ué, dat is binnengekomen het Franse persbureau verantwoordelijk ge- dvoor de drie aanslagen. d- bo STERDAM (ANP) - De Amster- de l effectenbeurs gaf dinsdagmor- nen ongeveer hetzelfde beeld te zien als mdagoehtend. De handel kwam ook leuw wat moeizaam op gang en de I "sen Weven dicht bij de slotkoersen twa voorgaande dag. Ook op de rigf ïatiemarkt was het bijzonder sch om ein< ma erei sookf' ioerï' stt 'adat de beurs vorige week nog y gestimuleerd door de kwartaal- IKQVan gro^e ondernemingen, toon- beleggers zich nu enigszins af- Bri kyd- Onzekerheid over de rente- 5; ykkeling in de Verenigde Staten vai e afwachtende houding daar in wei "md met de eind deze week te pu- de cijfers over economische groei bes n °ok in Amsterdam hun weer- mir Evenals Wall Street liet het y>lein dan ook een verdeeld beeld Amsterdam bleven de schom- gen zeer beperkt en de stem- Bsmdex was tegen het middaguur pri; k gelijk aan die van maandag- var ikt, e kwam Hoogovens onder druk geruchten die koers hadden ge- met een bekendmaking. Daarin enJu eer<^er uitgesproken en toen ende varwachtingen in posi- erh ^gest®ld. De notering werd i hiermee opgeschort Na een - °ers van ƒ56 werd even na gehandeld op 55,50. ^liever maakte in afwachting van on w "^ddag te publiceren cijfers nn Plaats °P 502,50 na maan- 8 ƒ4,50 aan de koers te hebben Jtwaalf Bevoegd. «1 ka*6» para^elmarkt noteerden de n- van zoetwaren Verkade an MeUe opnieuw hoger, lut o c**e het Economisch In- Eouwnijverheid voorziet in _Jntonius 'fitonius ^n8r.o.l.v. iniel testhuis ,as thuis testhuis testhuis "°°ghuys pr°U.hs "t.z.hs pc°tz.hs «keneas (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch)

de Stem | 1986 | | pagina 4