even. UITBLAZEN Mensenrechtenprocessen Argentinië baren Alfonsin zorgen JW'— Machtsstrijd om opvolging Khomeini Brazilië naar de stembus verleden Gerijpt informatica-talent is goud waard inthorst loman i! QESTEMCOI ISS SffiWS lEs SSSSS,"^ KAMER: VL\ Lubbers: communi Belgische boetes WIM KOCK ACHTERGROND OPRICHTER VAN NEDERLANDSE UNIE Een 'parkeerbon' HET heeft even ge duurd voor ik de verhalen over de Belgische rijkswachters ge loofde. Dat komt omdat ik heel goede en vooral ook leuke herinneringen heb aan de Rijkswacht en om dat een speelkameraad van weleer het in dit korps heel ver heeft gebracht. Hij was de zoon van de commandant van de brigade Merksem, waar mijn oom ook was gestationeerd. De gendarmen woonden allemaal bij elkaar in een lange rij hoge en grote huizen. Aan het ene eind van de rij, bij de woning van de commandant, was het bureau gevestigd. Het was een hele eer als we eens in dat bu reau mochten rondneuzen, wat gebeuren kon als mijn oom er dienst had. Aan het andere eind was de rij huizen niet af. Je kon aan de zijgevel van het laatste huis zien dat het de bedoeling was geweest verder te bouwen. De oorlog of misschien een faillis sement had aan het bouwpro- jekt een eind gemaakt. Telkens als ik er langs kom, over de hooggelegen autoweg die daar ongeveer de Ring bereikt en het mooie landelijke uitzicht blok keert dat je vroeger vanuit de brigade genoot, probeer ik even een glimp op te vangen van de rij huizen, waaruit de Rijks wacht zich lang geleden heeft teruggetrokken. Gouden va kanties heb ik daar beleefd. Mijn oom leerde mij er zwem men in het koude, kristalhel dere water van het fort. Tante nam ons mee naar Antwerpen en naar Sint Anneke op de lin keroever van de Schelde. Met de tram die helemaal van de grens bij Wuustwezel kwam en op de driesprong bij de Kleine Bareel stopte, waar de mannen van de brigade hun verkeers diensten draaiden, de fietsen tegen een eik geparkeerd. Ze zagen er in die tijd niet vervaarlijk uit in hun zwarte bromsnor-pakken met Franse kepies en 'bananeschillen' op de mouwen. Ze zaten ook zo gemoedelijk gebogen op hun lage Belgische fietsen. Mijn oom de gendarme was de jolig- ste van het hele stel, maar goedlachs waren ze allemaal, zelfs de commandant. Ik kan me niet voorstellen deze man nen ooit zo bruut zouden heb ben opgetreden als de rijks wachters, inmiddels in heel wat strenger tenue, tegenwoordig schijnen te doen, speciaal te genover buitenlanders. 'Schijnen te doen' is trou wens te zwak uitgedrukt. Vra gen in het Europese parlement hebben inmiddels bevestigd dat het optreden van de Belgische rijkswacht wijd en zijd de aan dacht heeft getrokken. De ANWB wijdt er deze maand een uitvoerig artikel aan in de De Kampioen. In het verleden is ook in deze krant melding ge maakt van gevallen waarin Ne derlanders in ernstige (financië le) moeilijkheden werden ge bracht door het eisen van 'ex treem' hoge, contant te betalen boetes voor 'geringe' overtre dingen. De hoogte van de boetes vindt zijn oorsprong in een vo- rig jaar zomer van kracht ge worden wetswijziging, speciaal bedacht om een eind te maken aan het verschijnsel dat buiten landers hun bekeuringen nooit betaalden. Vervolgens kent de Belgische wet verschil tussen gewone en zware verkeersover tredingen. Door rood licht rij den, niet stoppen bij een stop- bord, het over de witte streep rijden, verkeerd inhalen, het overtreden van de voorrangsre- gels en meer dan 10 km per uur te hard rijden worden tot de zware overtredingen gerekend. Op zware overtredingen staat sinds 1 juli van het vorige jaar een boete van 4000 frank (225 gulden), direct te voldoen. Gul dens en Eurocheques worden geaccepteerd. Is men het niet eens met de gendarmen (en dat komt te vaak voor om niet verdacht te zijn) en wil men de zaak laten voorkomen, dan wordt een borgsom van 6000 frank geëist (bij gewone overtredingen 1500 frank; de boete voor een ge wone overtreding bedraagt 750 frank). Veel slachtoffers kunnen niet meteen betalen omdat ze niet genoeg geld of de juiste cheques bij zich hebben. Dan maakt de rijkswacht proces verbaal op en eist - geheel vol gens de regels - de borgsom op. Er was al geen geld voor de boete en het eind van het liedje is dan ook dat de auto als borg in beslag wordt genomen. Wie geluk heeft mag hem zelf, ach ter de politiebus aan, naar het bureau brengen, maar vaker la ten de rijkswachters een takel wagen komen. Die kost óók geld. Na de inbeslagname heeft men 96 uur de tijd om met de borgsom op de proppen te ko men. Wie langer kwaad blijft op de rijswacht en zegt 'dat ze maar verrekken', is zijn auto kwijt tot de rechter uitspraak heeft gedaan. Dat kan wel even aanlopen. Een Nederlander beklaagde zich bij de ANWB als volgt: „Bij het verlaten van Brugge haalden we een a Aio in bij het volgende verkeerslicht werden we aangehouden. Ik had de witte streep overschre den en te hard gereden. Aan vankelijk werd alleen de eerste overtreding aangerekend k rai- son van 225 gulden. Maar om dat ik niet genoeg Belgisch geld bij me had, werd de boete auto matisch verhoogd tot 360 gul den en werd de auto wegge sleept, hetgeen 180 gulden bleek te kosten. Toen ik om een legitimatiebewijs vroeg, ant woordde de rijkswacht 'mijn uniform is mijn legitimatie' en schreef vervolgens ook nog een bekeuring uit voor te hard rij den. Alles bij mekaar kwam een dagje Brugge me te staan op ruim 900 gulden." Morgen kom ik op deze zaak nog terug. jbshh. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. WOENSDAG 12 NOVEMBER 1986 T5 paq TOEN president Raül Alfonsin van Argentinië drie jaar geleden zijn ambt aanvaardde, be loofde hij spoed te zet ten achter de berechting van hen die zich tijdens het militaire bewind van 1976 tot 1983 schul dig hebben gemaakt aan grove schendingen van de mensenrechten. Sindsdien zijn vijf voor malige militaire junta leden vervolgd en ver oordeeld tot gevange nisstraffen variërend van viereneenhalf jaar tot levenslang. Nog steeds echter moeten honderden andere za ken van mensenrech tenschending door de gerechtelijke molen, die in Argentinië niet be paald de faam geniet snel en doeltreffend te zijn. President Alfonsin maakt zich hier dan ook zorgen over. Hij vreest dat de lang durige processen de onvrede in het land doen toenemen en de weg vrijmaken voor een militaire staatsgreep te gen zijn nog jonge democra tische regering. Daarom heeft hij ook persoonlijk zijn gewicht in de schaal gelegd om voormalige machtheb bers van de militaire dicta tuur zo snel mogelijk achter slot en grendel te krijgen. Zo heeft hij de processen gelast tegen de ex-juntaleden. Zo heeft hij ook opdracht gege ven voor de rechtzaak tegen generaal Ramon Camps die eind november moet worden afgesloten. Ramon Camps, die-in de jaren 1976 en 1977 aan het hoofd stond van de politie in de provincie Buenos Aires, staat sinds april van dit jaar terecht. Hij wordt ervan be schuldigd indertijd opdracht te hebben gegeven duizen den Argentijnse burgers te ontvoeren, martelen en te vermoorden. Openbare aan klager Julio Strassera heeft levenslange gevangenisstraf geëist tegen Camps en zijn plaatsvervanger, de ex-com- missaris Miguel Etchecolaz. Naast Camps en Etchecolaz staan nog vijf voormalige officieren terecht wegens hun aandeel in de vuile oor log. Generaal Camps ver schijnt nog veelvuldig in de nachtmerries van talrijke Argentijnen. Getuigen heb ben een gruwelijk relaas ge geven over zijn folterprak tijken. De vroegere politie chef, die overigens zelf niet aanwezig is bij zijn proces omdat hij voor een kanker behandeling in het zieken huis ligt, heeft ooit in een vraaggesprek met een krant gezegd dat er ongeveer 5.000 mensen zijn verdwenen toen hij in functie was. Later heeft hij dat weer heftig te gengesproken en de pers verweten lasterlijke verzin sels over hem de wereld in te zenden. Het proces tegen Camps en de andere vroegere poli- tie-officieren heeft de ge- Alfonsin moederen in Argentinië op nieuw verhit. De eerste zit tingsdag in september ver liep in een chaotische en emotionele sfeer. Vier van de zeven beklaagden wilden een verklaring voorlezen, waarin stond dat het proces een parodie is en ongrond wettig. Zij kregen daarvoor geen toestemming en verlie ten daarop de rechtszaal. Buiten het gerechtsgebouw hadden enkele honderden betogers zich verzameld, die strenge straffen voor de be klaagden eisten. Zij zongen anti-militaire leuzen en droegen spandoeken waarop zij Camps beschuldigden van moord. In een regeringsonderzoek staat dat de meer dan 9.000 Argentijnen, die in de tweede helft van de jaren ze ventig spoorloos verdwenen, in het geheim zijn vermoord in het kader van de anti- guerrillastrijd van de mili tairen. Alom wordt aange nomen dat nagenoeg alle mi litairen op de hoogte waren van de schendingen van de mensenrechten, ook als zij daar niet persoonlijk aan deel in hadden. Mensenrech tenbewegingen en vooral de dwaze moeders van Argenti nië willen dan ook dat alle officieren terechtstaan. „Zij die de bevelen hebben uitge voerd zijn net zo slecht als degenen die ze hebben gege ven", aldus Nora de Corti- nas, één van de initiatiefne mers van de groep dwaze moeders. Zij vindt dat de re gering veel meer vaart moet zetten achter de vervolging zodat gerechtigheid kan ze gevieren. Ook Alfonsin ziet maar al te goed in dat zijn regering er harder aan moet trekken. „Wij zijn al drie jaar aan de macht en wij zijn nog niet klaar met de processen", zei hij onlangs. De president vindt het hoog tijd dat het land met een schone lei de «d oiinu Afgei vei toekomst ingaat. Maar de schaduw donkerste periode in schiedenis van blijft het heden acht, ct gen. Zoals in andere; ch< merikaanse landen n* pas herwonnen deirz, leeft ook in Argent^ angst voor de terugkef, een militaire dictatuu fonsin heeft nog in mt den lijve ondervond, hachelijk zijn positie kozen president is. m snapte toen tijdens zoek aan een legereer,;. Cordoba ternauwerno^ een aanslag op zijn Het is tot op heden niet delijk wie voor de verantwoordelijk is. vj verscheidene berichten ter betrof het een actii militairen, die ontsta- over de veroordelinge: voormalige leden va- junta en over het voor- van processen tegen mi ren die alleen maar plicht deden. Alfonsin heeft dus all den om bezorgd te zijn moet laveren tussen de tairen en de opposit, heeft dat wat de pre,;, betreft ook altijd ge Aan de ene kant bei toont hij dat niet het taire apparaat terecht, maar individuele officj Tegelijkertijd houdt lij land voor dat van a» geen sprake zal zijn de schuldigen hun sta zullen ontlopen. Onde; sen is vrijwel iedereet nieuwd hoe de preside» denkt te slagen de kool geit te sparen. (ANP) haag - Het besluit om mede-firmant van het ac- tantsbureau Moret en V ministerie van Economi- ie Zaken Is genomen in rleg met minister Rudlng Financiën) en de Algemene tekenkamer. nat zei minister De Korte economische Zaken) gisteren ^vragen van de PvdA'er Van r Hek in de Tweede Kamer, vi kamerlid had er kritiek op lat minister De Korte Moret ,n Limperg recent opdracht d gegeven de boeken van 118 departement te controle- n en de jaarrekening van dit volgend jaar op te maken. pe kritiek was vooral inge- Reel SINDS de geruchten stroom rond de gezond heid van de Iraanse geestelijke leider aya tollah Ruhollah Kho meini op gang kwam, is de machtsstrijd binnen de theocratie om zijn opvolging opnieuw op gelaaid. Volgens kenners is het niet een eenvoudige kwestie van links tegen rechts, dan wel van gematigde figuren tegen de verstokte revolutio nairen, maar een strijd die zich afspeelt tussen een aan tal groeperingen van ver schillende pluimage, waar van sommigen vrijwel dage lijks vqn standpunt wisse len. „Zij zeggen 's morgens het één, en 's avonds het ander", zo vatte Ahmad Madani de situatie samen, oud-minister van defensie in de beginda gen van de islamitische re volutie, en op het ogenblik in Parijs in ballingschap. De scheidslijnen tussen de verschillende groeperingen zijn uiterst vaag, zo zijn Iran-kenners van mening. Minstens twee groepen geestelijken van de harde lijn staan tegenover elkaar, en beiden zeggen zij te spre ken uit naam van de Islam en de revolutie. Onder de gelederen van één van die groepen onbuig zame persoonlijkheden be vindt zich Seyyed Moham mad Musavi Khoeiniha (45), zeer bekend van de gijze lingsaffaire op de Ameri kaanse ambassade in Tehe ran. Khoeiniha leidde de groep die de ambassade 444 dagen bezet hield. In die categorie vallen ook de zoon van Khomeini, Ah mad, en ayatollah Ali Mesh- kini, hoofd van de Assem- blée van specialisten, die be last is met benoemingen voor regeringsfuncties. Ver rassend genoeg is Ahmads betrokkenheid bij de machtsstrijd een gevolg van het feit dat zijn vader hem slechts weinig bevoegdheden heeft gegund. „Ahmad is zeer ambitieus en voelt zich geïntimideerd door zijn vader, die hem heeft gedegradeerd tot se cretaris, of hem oninteres sante klussen laat opknap pen als het optreden als tus senpersoon tussen hemzelf en de buitenwereld", zei Safa Haeri, een in Parijs geves tigde Iraanse journalist. Geruchten deden de ronde als zou Ahmad met behulp van zijn vrienden, onder wie de minister van voorlichting Mohammad Mohammadi Reyshahri, de pijnlijke ar restatie hebben geregeld van Mehdi Hashemi, naaste me dewerker van ayatollah Hussein-Ali Montezeri, de aangewezen opvolger en trouwe vriend van Khomei ni. De factie van Ahmad is in strijd verwikkeld met de zo genoemde gematigde groep, waaronder mensen als Mon- tazeri, ayatollah Mohammad Reza Kani, en parlements voorzitter hojatoleslam Has hemi Rafsanjani worden ge rekend. Waar Rafsanjani (52), die de machtigste man in Iran zou zijn, precies staat is niet Khomeini - fotoanp geheel duidelijk. Hij is in het verleden herhaalde malen van standpunt veranderd, evenals president Ali Kha menei, die zich volgens wel ingelichte bronnen onlangs bij het gematigde kamp heeft aangesloten. „Zolang Khomeini leeft, zal niemand zijn werkelijke gezicht laten zien", aldus Madani, die nog steeds con tacten onderhoudt met en kele leiders in Iran. „Het doorgronden van deze men sen wordt bemoeilijkt door het feit dat zij niet onder een bepaalde politieke noemer te brengen zijn. Onder de para plu van Khomeini kunnen zij geen woord zeggen". Khomeini heeft zich boven het strijdtoneel geplaatst en is er tot nog toe in geslaagd de strijdende partijen in evenwicht te houden, zo heb ben verschillende zegslieden verklaard. Haeri bestempelde de on buigzame religieuze groepe ring tot de rode ayatollahs, die het bedrijfsleven willen nationaliseren. Rafsanjani, die op grote aanhang in het parlement kan rekenen, is er echter in geslaagd de meeste wetsvoorstellen omtrent na tionalisering de das om te doen. (AP) EEN bonte mengeling van dertig politieke partijen en 69 miljoen stemgerechtigde Brazi lianen zullen zaterdag in het middelpunt van belangstelling staan als er in het grootste Zuida- merikaanse land de be- langrijskte verkiezin gen worden gehouden sinds 18 maanden gele den een burgerregering aan de macht kwam. Het gaat daarbij om 536 zetels in het 559-leden tel lende en uit twee kamers be staande Congres, gouver neursposten in alle 23 staten als ook een indirecte uit spraak over een nieuwe grondwet die de oude moet vervangen. Aan de verkiezingen doen kandidaten mee van ver schillende snit. Er is een par tij van de volgelingen van het militaire bewind dat Brazilië regeerde van 1964 tot 1985, de nu toegestane Braziliaanse Communisti sche partij en vele kleinere linkse en rechtse partijen. Er is een homo-partij en een voodoo-partij. Milieuactivis ten en christelijke funda mentalisten en een partij met slechts een punt op haar verkiezingsprogramma: de invoering van de doodstraf om de straatcriminaliteit te bestrijden. Maar bovepal is de stem ming van belang voor presi dent Jose Sarney, de 56-ja- rige dichter en regionaal po liticus die het ambt ging be kleden nadat de de gekozen president Tancredo Neves ziek werd en overleed. Eerder dit jaar nam Sar ney een moedige politieke stap toen hij een ingrijpende en verstrekkende loon- en prijsstop afkondigde om de inflatie die bijna 500 procent per jaar zou bedragen te be strijden en in de afgelopen zeven maanden beperkt is gebleven tot 8.2 procent. Maar de maatrëgelen leidde wel tot een schaarste van vlees, melk, eieren, huis houdelijke apparaten en auto's. Vooral de midden stand in de Braziliaanse sa menleving werd getroffen. De positie van de presi dent is overigens zelf niet in het geding bij de verkiezin gen maar het is wel duidelijk dat hij een grote overwin ning nodig heeft, en wenst, van de Braziliaanse Demo cratische Beweging en de Li berale Front Partij die sa men zijn centrumregering vormen. De overwinnaaars in beide kamers van het Con gres zullen volgend jaar de nieuwe grondwet vaststel len. Door het hele land wordt een actieve campagne ge voerd en de regering heeft radio- en tv-zendtijd ter be schikking gesteld aan alle partijen. Om te voorkomen dat er tijdens de verkiezin gen geknoeid wordt hebben de autoriteiten geeist dat iedereen van 18 jaar en ouder zich opnieuw moest laten inschrijven zodat er nieuwe stembewijzen kon den worden uitgegeven. De Braziliaanse opper rechter Jose Neri da Sll die het Hof voorzit di rember nieuwe kiezers regis! loi coördineert noemt historisch moment. Voo eerst in de Braziliaans) schiedenis bemoeien po zich niet met de regis! van kiezers. Uit enquetes blijkt 4 regeringspartijen een overwinning zullen h; dat de partijen ter links rechterzijde maar eenlï vol zetels zullen winnen ihi jij i Enkele kanidaten diei van Sarney moeten zijn ter rechterzijde dev malige minister van mische zaken onder het! taire bewind, Antonio firn Neto en ter linkei Luis Inacio Lula da een voormalige vakboni der die voorzitter is va radicale Arbeiderspart; De nieuwe grondws de overwinnaars vaststellen zal overige» palen hoe lang Sarney althans in eerste terms president blijft. Ven wordt dat in 1988 ni) verkiezingen zullen m gehouden en de nieuwt sident in maart den beëidigd. De laatste keer ds' Brazilianen direct een nieuwe president was in 1960. Janio werd toen met een ovi digende meerderheid zen. Acht maanden trad hij echter om nogs! onopgeklaarde reden® Er volgde een reeks tenissen die leidden afzetting van de linkse sident Joao Goulart rechtse militairen. (AP! Door Louis van de Geijn HENK (29) LOOPT er wat mistroostig bij. Toch is hij gepromo veerd tot doctor in de natuurkunde. Dr. H. dus, is op zoek naar een baan en daar wordt hij niet vrolijk van. „Ik zoek een onderzoeksbaan. Na een aantal jaren zou ik mis schien kunnen switchen naar management. Maar voor ons fysici liggen de banen momenteel niet voor het oprapen. De grote bedrijven, Shell, Philips, zitten voor na tuurkundigen vrijwel dicht. Inderdaad, dit is een ongelukkig moment om af te studeren". Frans (32) is jurist, werkt al vijf jaar op een advocaten kantoor en kijkt uit naar een andere baan, bij een groot bedrijf of zo. Hij is niet op zijn gemak. „Solliciteren is sowieso een crime. Maar hier word ik helemaal kriegel van. Maar ik ben natuurlijk geen hi-tech automatiseer der". We treffen Henk en Frans op een zaterdag in de RAI in Amsterdam. De uitgever van 'Intermediair' en 'Computa ble', bladen voor academici en automatiseerders, heeft daar een arbeidsbeurs opge zet waar een kleine vijfdui- ü/nENSDAG 12 NOVEft Van orue Haagse redactie den HAAG (anp) - Dr. j. Linthorst Homan is op 6 no- mber op 83-jarige leeftijd in r.jme overleden. Zo is gisteren lekend gemaakt. Linthorst Homan richtte met J.E. de Quay en L. Eintho- ren in 1940 de Nederlandsche Jnie op, een politieke organi- latie die met de Duitse bezet- irs 'nationale samenwerking den allerbreedsten grond- voorstond. 3p lag' De partij werd in 1941 ver- xxlen nadat steun was gewei- »erd aan de Duitsers in de oor- og tegen de Sovjet-Unie. In .942 werd Homan door de 'iiitsers gevangen gezet. Na oorlog heeft Linthorst Ho- ian een- glansrijke carrière loorlopen in de ambtelijke en xilitieke top in Nederland en j de Europese Gemeenschap oor Kolen en Staal. T 11 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Zegslieden 'ondom premier Lubbers ach- «n het uiterst onwaarschijn- ijk, dat het bezoek dat hij en ninister Van den Broek (Bui- tenlandse Zaken) volgende QUi week aan Moskou brengen, zal vorden afgesloten met een in- ïoudsvolle gezamenlijke ver- daring over de wapenbeheer- ling. Via de Sovjet-ambassade in Den Haag is Lubbers al enige ijd geleden benaderd over de iventuele Nederlandse bereid heid om in een gezamenlijk Jommuniquè vast te leggen )ver welke onderdelen van het zend jongelui rondkijken naar een (volgende) baan. 'De tweede stap' is het motto van deze talentenjacht, waaraan een zeventigtal grote bedrij ven meedoen. Ons duo loopt er wat ver loren bij. Als het om een snelle carrière gaat, kun je maar beter in de hoek van de automatisering zitten. Soft warebedrijven als BSO, Raet en Pandata roepen over de hoofden van gewone sterve lingen de jonge informatica- goden hun beloften toe. An dere firma's trachten daar overheen te schreeuwen: The sky is the limit voor een car rière bij PTT Telecommuni catie, Dow wil jou, Vrede- stein belooft een sprong in je loopbaan, Volmac lokt met een ruime onkostenvergoe ding, een mooie auto en aan delen in de firma. Op de drempel van het in formatica tijdperk is gerijpt talent voor de branche goud waard. Volgens directeur F.H. Rodenberg van Commo dore Nederland komen de be drijven in deze sector 15.000 specialisten te kort. Kansen te over, aldus Ro denberg. Maar, voegt hij er in één adem aan toe, er is ook niets gevaarlijker dan je te laten meeslepen in de euforie over bliksemcarrières en de verlokkingen van het grote geld. Blijf met beide voeten op de grond, is zijn advies. Misschien heeft hij in zijn achterhoofd dat die nuchtere benadering voor bedrijven als het zijne ook goedkoper is. Met name zogenaamde de- tacheringsbedrijven als Vol mac en BSO hebben de afge lopen jaren de prijs van er varen specialisten in de auto matisering opgedreven. Zij hebben allerlei financiële kunstgrepen bedacht om software-huurlingen te ron selen die zij vervolgens tegen vorstelijke tarieven het land inzenden. Hou de lange termijn in de gaten, bezweert Rodenberg de hardlopers. Want hoe ziet de toekomst er uit van een dertigjarige, die de top in zijn vak al heeft bereikt en een ton of meer vangt? En is er nog een uitweg als de zaken vroeg of laat eens minder worden? Het zijn deze koord dansers van de arbeidsmarkt die onverwacht voor een ga pend gat kunnen komen te staan. Zo te horen zal dat Jan (28) in elk geval niet gebeuren: „Het salaris zegt me niet al les". Als afgestudeerd wis kundige en systeemanalyst bij een grote luchtvaart maatschappij verdient hij rond een halve ton. Er zit meer in, schat hij„Iedereen belooft hetzelfde. Goede car rièremogelijkheden, sterke groei van het bedrijf, per spectieven tot in de top. Ik zou wel tot ƒ75.000 en zelfs een ton kunnen komen. Maar ik moet er nog eens goed over nadenken". „Ik ben zo'n figuur met een betaalde hobby", zegt Freek (29) met een wat zuur lachje. Met HTS Informatica en vijf jaar ervaring bij diverse softwarebedrijven in zijn plunje is hij wel goed voor een jaarsalaris van ƒ80.000, denkt hij. Op dit moment heeft hij 'zestig met een auto'.Toch aarzelt hij. Hij doet de ontwikkeling voor een vrij klein bedrijf, voor ziet dat hij daar met zijn am bities vastloopt. Maar hij doet moeilijk afstand van de ontwikkelingen die hij daar inmiddels op zijn naam heeft geschreven. Mensen die een hogere be roepsopleiding of een univer sitaire studie achter de rug hebben, weten de weg wel te vinden op de arbeidsmarkt, zou je denken. Uit de erva ring van Govert Groeneveld van de Stichting Inzet blijkt het tegendeel. „Solliciteren is een vak apart", zegt hij, en dat geldt ook voor de gestu deerde werkzoekende. Tand artsen, biologen, chemici, ju risten, historici, afgestudeer den in de sociale weten schappen en de letteren heb ben het er net zo moeilijk mee als lassers en pijpfitters. De Stichting Inzet in Utrecht adviseert en traint werkzoekenden van middel baar en hoger niveau. „In het algemeen durft de sollicitant te weinig van zichzelf te la ten zien, persoonlijke kleur aan te brengen. Wij proberen ze uit hun doosje te halen", aldus Groeneveld. „Met name vrouwen zijn vaak nog te bescheiden, durven niet genoeg voor zichzelf op te ko men", meent Groeveveld. Tot de Inzet-klantenkring behoren ook mensen die hal verwege een carrière vastlo pen. Wethouders van grote gemeenten, managers, spe cialisten die niet meer voor uit komen. Daartussen tref fen Groeneveld c.s. niet zel den 'helicopters' aan. „Een helicopter view heeft te ma ken met analytisch inzicht, boven de dingen kunnen staan, verbanden kunnen leggen, creatief en flexibel zijn, snel kunnen communi ceren", legt Groenevell Het probleem is dat ditfl fieke talent er meestal pi middelbare leeftijd uit te komen. Jonge 'tel1 ters' hebben er alleen^ last van. Ze worden w accepteerd, botsen ters tegen de hiërarchie De slag om de inform; 'IET HET toenemen van de welv erruimen van de tolerantiegrei aande vervaging van normen e e' begrip 'mijn' en 'dijn' aan in rietstal is gedevalueerd tot 'prole talenten vertekent in» 'andrugsgebruikers 'een middel been te blijven'. In het vervagingsproces van r inder de verzamelnaam kleine winkeldiefstallen, vernielingen, n bloeien, dat regering en justi l6n bedenken om het miljoenen ian te pakken dan wel terug te dr uf kasten van Justitie puilen u danig het beeld van beidsmarkt voor hoger! leid personeel. Compu»' softwarespecialisten «J met een gouden hal» begroet, terwijl bijna dt van de werkloze acadet meer dan een jaar naar' zoekt. Gok op de W en lapmiddelen te plukken valle verdieping van de ar«mjiieti»i« markt is kennelijk va! bij de leedverwerkende strie", zegt hij lachen' zoek geen baan. Ik w kijkt hij naar de rièremakers die elkaa; de laaiende etalages v» bedrijfsleven verdring» 'hstitie-minister Korthals Altes t< de politie mogelijk te maken ^ar nfeuSereenh E! van boetes te laten afhande Maar niet iedereen i^e, geschaard worden Afgezien van de vraag of de is"ais jurist in dienst v*^ eea boete - deskundigen hf tegen wil en dank blo» °"aar bat de 'winkelbon' binner overheidsinstelling. I:n als be befaamde parkeerbt °a? 'ezelf te gerieven. Hoe sy l~s Aites bij eerste beschouwei 6ra, „co... ..®r|b worden als een zwaktebod woon weten wat er g» 'lan waarmee de minister toege arv°l9lngen in te stellen, hetge« Niet zonder leedvcm jenen dat het midde| de kwaa| a|| [sympathieker zijn ons de pleid L '?.r.scircuit eindelijk eens keih, ibiI meer is voor gestolen spu v"iaLsf^n, h 2icbzelf uit de markt. Pleit Sn TOtnSds w» aïg£X!n0 C„' mensen raken steeds eitsve n van dle klelne misd opgebrand. Zonde". lOerlpJl '"9 en een teru9k< a. Een goed begin zou kunne "et jezelf.

de Stem | 1986 | | pagina 2