(ER JAN 7.50 1.90 «2.9J 1.91 fERM Toeristenbelasting baart Hengstdijk grote zorgen VRIJBRIEF VOOR EEN HOOG RENDEMENT. EHBO-jubileum begint met een grote te Over vissen en vleermuizen WEMBAD SINT-JANSTEEN OPGEDOEKT ISTEM 'Hulst net gezin dat alleen zeep en toiletpapier koopt' IFFEETAART IN ITER- ELSTAAF 'POTJE VOOR ZEEDIJK ERGENS ANDERS MEE VULLEN ABBANK AANBIEDING OENSPAG 12 NOVEMBER 1986 VAN ZEELAND )ok 's avonds als Rc Zoekt u een hoog rendement op uw spaargeld? Komt het u daarbij fiscaal goed uit om de rente pas het eind van de looptijd te incasseren? Denk dan eens aan Spaar- brieven met beursnotering. En wilt u toch wel dagelijks over dat geld kunnen beschikken? Dat kan, dankzij de beurs notering. Praat er eens over op het NMB kantoor. DE NMB DENKT MET U MEE. Hulst houdt ileurndrives ele wereld a^j HULST: GEEN DISTRICTSWEDSTRUDEN BURGEMEESTER F. JACOBS: Treurig Stekelbaarsjes Plaatselijk nieuws St.-Jansteen Heikant Hontenisse Clinge Graauw Hulst Nieuw-Namen fin een T22 PAGINA ZEELAND 2 onzer verslaggevers i'GSTDIJK - De plannen jjvoering van toeristen- ding in de gemeente Hon dse baren de dorpsraad Hengstdijk grote zorgen, een brie! aan het ge- (ebestuur wijst de dorps- erop dat een dergelijke itregel het einde zal bete van het gratis gebruik j door de inwoners van liiliteiten op De Vögel. s gemeld dreigde eige- Van de Bosch daar maandagavond tijdens een hoorzitting al mee, als B en W hun plannen zouden doordrij ven. De dorpsraad wijst erop dat de plaatselijk jeugd dank baar en geheel gratis van de vele voorzieningen op De Vo gel gebruik maakt. „Maar ook onze volwassenen gaan graag wandelen, zwemmen, petan- quen, kaarten en schieten. Voor al deze voorzieningen kunnen wij een gratis abonne ment afhalen. Het zou jammer zijn dat onze vissers dure vis vergunningen moeten kopen of helemaal niet meer zouden kunnen vissen op de Vogel". Volgens de dorpsraad heb ben de eigenaars van de Vogel er nooit twijfel over laten be staan dat invoering van toe ristenbelasting het einde zou betekenen van al die facilitei ten. „Wij weten wel wat u ons afneemt, maar hebben grote twijfels over wat u terug zal geven. Kunt u uw potje voor de Zeedijk nergens anders mee vullen? Wij maken daar toch geen gebruik van". De dorpsraad wijst erop dat Hengstdijk in het verleden meermalen stiefmoederlijk is behandeld door het gemeente bestuur. „Zelfs een voorzie ning van een simpele telefoon cel was niet mogelijk. Geluk kig heeft de Vogel een tweetal cellen, die ze ook in de winter maanden vooral voor de inwo ners openhouden". Ondanks de kritiek meent de dorpsraad dat de leefbaar heid van Hengstdijk over het algemeen beter te noemen is dan in andere vergelijkbare kerkdorpen. „Leegloop van bewoners is een halt toegeroe pen; woningen staan bijn; niet leeg; woningen in de pol der worden weer permanen bewoond". Volgens de dorps raad komt dat vooral vanwegt de aanwezigheid van het re creatiegebied De Vogel en de daarmee gepaard gaande mo gelijkheden voor de dorpsbe woners. Gevreesd wordt da daaraan een abrupt einde za komen, als de gemeenteraat besluit de toeristenbelastinf toch in te voeren. )GB Hulst drie jrocent omhoog ILST - Burgemeester en thouders van Hulst stellen de onroerend goedbelas- g (OGB) volgend jaar met procent te verhogen. 'TÈilÊISJeze lastenverzwaring voor de •gers maakt deel uit van een reeks voorgenomen maatre- i om de begroting voor 1987 A tend te krijgen. gaan ook de leges en precariorech- met drie procent omhoog en de woon- nsenbelasting met vijf procent. Hon- bezitters betalen volgend jaar vier jen meer, wat neerkomt op zestig gul voor iedere trouwe viervoeter. Inwo ners die veel gebruik maken van de zwembaden zullen dat ook aardig in de portemonnee gaan merken. De entreegel den van de zwembaden stijgen met tien procent. Het zwembad in Sint-Jansteen wordt zelfs helemaal opgedoekt. Zonder al die maatregelen, en het lijstje omvat nog meer, zou de gemeente volgend jaar tegen een structureel tekort aankijken van bijna 280.000 gulden. De OBG-verhoging maakt daar met een ex tra inkomstenpost van 95.500 gulden al heel wat van goed. De nieuwe zwembad tarieven leveren 35.000 gulden op en slui ting van het Steense bad bijna 16.000 gul den. Om de begroting sluitend te maken, moeten ook de herbezettingsgelden daar aan worden opgesoupeerd. De laatste restjes om het tekort van 280.000 gulden glad te strijken, worden gevonden in minder advertenties, bezuiniging op aan koop van kunst en de culturele uitwisse ling met Belgische gemeenten en Michel- stadt, minder reiskostenvergoeding voor gemeentepersoneel, vervanging van de offset-machine door een fotocopieerap- paraat en wat minder onderhoud op de begraafplaats. Na een optelsommetje kunnen B en W opgelucht adem halen. Het begrotingste kort is gedekt. Maar daar is ook alles mee gezegd. Voor nieuw beleid is volgend jaar geen ruimte. Dat blijkt ook uit het priori teitenlijstje voor 1987, waaraan ruim 120.000 gulden gespendeerd kan worden. Het geld gaat op aan kosten voor stede- bouwkundige werken, automatisering, reserve voor groot onderhoud van ge meente-eigendommen, onderhoud van wege de uitbreiding van de plantsoenen en de tienjaarlijkse grote onderhouds beurt van de sportvelden in de gemeente. (ADVERTENTIE) zijn eigen bloedsuiket waarde moet bepaler Niet één keer, maar de rest van zijn leven! De wetenschap probe een oplossing te vinde voor deze ongeneesli ziekte. Steun dat wele schappelijk onderzoel steun het Diabetes Foi Nederland. FONDS NEDERLAND. Effectief rendement pér 10 november. uniek Het overkomi :n in uw buurt of dot van de binnenstad hef :onigheid van de inteerd. naar uithoek kan erov *g 14 december is er an plotseling vervartë JTÏ een stille driekanieif enzaam. Dat 't niet al! vat doe je er aan? nevrouw-van-hiernaa geeft dat al een mind :ens opzoekt, komt leuzen ssen, creatief koken eu volgen of samen W baantjes schoolslag len boeken kaften vooi 31 bij de ziekenomrotj ies. Iedereen doorbid ijn eigen manier. De een verre vriendin rt en als u ideeën op de Telefonische H' et telefoonboek ile nummer 030-94 2il de dichtstbijzijnde W formatie over de fl1' ig met de Stichting ldeele Reelat^ - De Bridgeclub Hulst 'a'vijftien jaar en om dat e vieren heeft het bestuur 'weetal feestelijke drives 'Saniseerd. aterdag 15 november ®C Hulst een jubileum- e in Den Dullaert voor de J'eden. Na afloop is er een "8 samenzijn voor de le en hun partners met een m en koud buffet. De aan- B ts 18.00 uur. (aan doen ook enkele clubs omgeving mee. 'oren !n, Hulst en Goes. 1 en telefoon- lmers op pagina 2. jongslijden: M2 30/13 30-17.00 uur. iclle leuzen: Rein van der J (editie-chef), Jan Co'mchef)* Emile oo Meertens, Joep 'alen, Ronald fc. 'en, Cor de Boer ..'0° Koomen (sport). fnk Deij, Eugène kp 5- Midde'burg: wtj N w Nelen jlrat' postma. artentle-expioitatle acteur Zeeland: enu. Privé tel. 01150- Van een onzer verslaggevers HULST - De voorbereidingen voor de viering van het vijf tigjarig bestaan van de Hul ster EHBO-afdeling St. Chris- toffel zijn begonnen met een grote tegenvaller. Het districtsbestuur van de Katholieke Nationale EHBO- bond heeft de aanvraag om in het jubileumjaar de districts wedstrijden te mogen organi seren afgewezen. Daarmee gaat men volgens Jos Valckx van de Hulster EHBO voorbij aan het feit dat in de late jaren dertig er van uit Hulst EHBO-afdelingen werden opgericht door de hele regio. „Denk maar aan Graauw, Clinge, Nieuw-Na- men, Sint-Jansteen, maar ook IJzendijke en Vlissingen". De wedstrijden hadden het dis trictsbestuur geen cent gekost. De sponsoring was al rond." In plaats van dit evenement wil men nu wedstrijdploegen uit de beginjaren recruteren en die demonstraties laten ge ven. Een diaserie is als bege leiding uitgekozen met oude beelden en tekst uit de voor bije tijd. Ook de hele serie Oranje Kruisboekjes komt naar Hulst. Daarnaast be schikt men al over genoeg ma teriaal om een movie-stand in te richten. Voorts gaat de Hul ster EHBO meedoen aan een internationale jeugdmanifes- tatie met twaalf Belgische en 24 Nederlandse ploegen. Van een onzer verslaggevers HULST - Je kunt de positie van de gemeente Hulst verge lijken met een gezin dat eigen lijk nog alleen zeep en toilet papier kan kopen. Op vakan tie gaan en enige luxe is er niet bij. Er is slechts geld om in de noodzakelijke kosten voor levensonderhoud te voor zien". 'Gezinshoofd' burgemeester F. Jacobs van Hulst probeert de eindjes aan elkaar te kno pen. „Voor 1987 hebben we een uitermate afgeslankte begro ting moeten presenteren", zegt hij. „Geen openingen voor nieuw beleid". Eigenlijk vindt hij dat Hulst het nog lang heeft kunnen bij benen. „De rijksoverheid is al jaren op de uitkeringen naar de gemeenten aan het beknib belen. We hebben dat telkens zelf opgevangen door ons eigen bedrijf af te slanken. We hebben de inwoners steeds zo veel mogelijk gespaard. Maar nu is de rek eruit. Wie geen re serves heeft, kan ook niks meer opvangen voor anderen". De verschillende belasting tarieven moeten dan ook om hoog. Jacobs zelf spreekt lie ver van 'bijstellen'. „Dat klink wat vriendelijker. Overigens, we moeten er niet al te drama tisch over doen. De OGB is al vier jaar niet verhoogd. De ge middelde aanslag in onze ge meente ligt op een 400 gulden per woning. Dus een gezin gaat per jaar gemiddeld zo'n twaalf gulden meer betalen. Dat valt toch nogal mee. Vooral als je bedenkt dat we in de gemeente toch een heel mooi voorzieningenpakket hebben". Is het voor volgend jaar nog te overzien, voor 1988 ziet het er bijzonder slecht uit. Alweer dreigt dan een tekort op de be groting. „We zullen volgend jaar meer fundamenteel dan ooit tevoren het uitgavenbe leid moeten doorlichten. Er zit dan niets anders op dan be staande uitgaven te schrap pen. En dan is het natuurlijk de vraag aan welke activitei ten je de meeste prioriteit geeft". Terugvallen op reser vepotjes is er voor Hulst niet meer bij. Die zitten nu al op een minimum. „We hebben een geweldige klap gehad in onze reserves door de sanering van het grondbedrijf. Daar is meer dan elf miljoen gulden aan opgegaan. Als we daar niet mee hadden gezeten, dan zouden we nu een ongekend rijke gemeente zijn". Geen geld om noodzakelijke dingen te realiseren. „Denk maar aan de huisvesting van het ambtelijk apparaat. Die is ronduit treurig. Een nieuwe kantoorruimte zou op zichzelf al kostenbesparend werken. Maar je moet er wel eerst voor investeren". Dan is er ook nog het onderhoud van rioleringen dat handenvol geld gaat kos ten. „Het is duidelijk. We kun nen zo niet doorgaan. We moe ten structurele ombuigingen voorbereiden. Er zijn al ge meenten die denken aan de in voering van rioolbelasting". Pijnlijk voor de inwoners van Sint-Jansteen is dat vol gend jaar het zwembad wordt opgedoekt. Of misschien is het helemaal wel niet zo pijnlijk. Om het bad te laten voldoen aan de nieuwe wettelijke re gels voor zwembaden is er een enorme investering nodig. „Er zijn dagen gesignaleerd dat slechts één enthousiasteling in het bad lag. Dan vraag je je af of het wel de moeite waard is daar zoveel geld tegenaan te gooien". De aanpassing van de de Hulster zwembaden aan de nieuwe normen is in totaal be cijferd op ongeveer een mil joen gulden. Is het geld dan nog wel besteed aan het Hul ster openluchtbad? „Dat is ih- derdaad een vraag die we in onze beschouwingen zullen moeten meenemen". Veel water, maar weinig kennis over vissen Een diergroep die door na tuurbeschermers sterk ver waarloosd is, is die van de vissen. In het Zeeuwse we ten we goed voorkomen en verspreiding van allerlei planten, vogels en zoogdie ren. Er zijn tal van gegevens over insecten als vlinders, bepaalde bijensoorten etce tera, maar de kennis om trent vissen is gering. Wij althans kennen geen enkel rapport waarin een opsom ming te vinden is van de vis- fauna van een kreek of der gelijke. Mogelijk dat er bin nen de sportvisserswereld veel meer bekend is, bij voorbeeld van wateren die elektrisch bevist zijn, bin nen de natuurbescherming zeker niet. We bedoelen dan vragen als: wat is het oorspronke lijke visbestand hier? Het is duidelijk dat er door het uit zetten van allerlei soorten een drastische verstoring in het oorspronkelijke patroon is opgetreden. Of misschien toch ook weer niet? Leidt uitzetten van bijvoorbeeld karper niet tot vermeerde ring van de karperstand, in ieder geval niet blijvend, maar alleen tot toename van de snoekenstand omdat die 'een overmaat aan voedsel heeft gedurende zekere tijd? Lost dat mogelijk voor een deel de vragen op die hen- gelclubs zich stellen: „Waar is onze uitgezette vis geble ven?" Zij stellen die vraag vooral vanuit het oogpunt: wat kunnen we vangen? Onze belangstelling gaat meer uit naar welke vissen komen hier (van oorsprong) voor? De oprechte wilde karper en de boerenkarper bijvoorbeeld. Kwamen die in onze wateren voor en zo ja, nu nog? Is deze soort, die naar men ons vertelde rood achtig vlees heeft, verdreven door witvlezige uitgezette rassen? Hoe staat het met het voorkomen van allerlei soorten die niet bevist wor den? De kleine modderkruiper bijvoorbeeld, een visje van zo'n tien centimeter lang. Wettelijk beschermd van wege zijn zeldzaamheid. Bij ons weten is er ooit één ge vonden in onze contreien (nabij Koewacht). Is die soort echt zo zeldzaam? In het verleden is wel meer ge bleken dat iets voor zeld zaam gehouden werd, maar dat nader onderzoek leerde dat het uiteindelijk een zeer algemene soort bleek te zijn. De rose vleermuis meet van snuit tot staartpunt circa veertien centimeter. De wetenschap beschikte nog niet over de informatie die de natuur zelf allang be schikbaar had. We hebben in onze pol derwateren twee soorten stekelbaarsjes: de driedoor- nige en de tiendoornige. De tiendoornige is een stand visje, dus een soort die blijft waar ze eenmaal zit, als het milieu dat tenminste moge lijk maakt. De driedoorn is deels standvis, deels trekker. Dat eerste is misschien een gedwongen situatie gewor den, we zullen zo zien waar om. 's Winters verblijven ze namelijk in zee en tegen de paaitijd, voortplantingstijd, trekken ze het brakke en zoete water in. We herinne ren ons, ook alweer van lang geleden, dat in de wateren die in verbinding stonden met de zeesluizen, in het voorjaar fuiken vol stekels gevangen werden. We heb ben evenwel nauwelijks nog zeesluizen want die zijn (worden) vervangen door gemalen. De weg van en De rose vleermuis komt ook in Zeeuwsch-VlaancLe- ren voor. naar zee is afgesneden. Wat voor invloed heeft dat ge had - of nog - op onze vis stand? Is bijvoorbeeld niet de enorme aanvoer van voedsel voor grote soorten wegge vallen daardoor? Een an dere vraag: hoe is juist in een grensgebied als Zeeuwsch-Vlaanderen de verbreiding van de twee soorten stekelbaarzen? Ko men ze overal door elkaar voor of dringt de driedoorn maar een zekere diepte het land in, gezien vanaf de Westerschelde? U merkte het; veel vragen deze keer, weinig of geen antwoorden. Op de vraag of de rose vleermuis, lichaamslengte tot acht centimeter, staart- lengte tot zes centimeter, hier voorkomt kan inmid dels het antwoord worden gegeven. Door bemiddeling van P. Muller van de Hul ster plantsoenendienst ont vingen we 28 oktober twee exemplaren. Levend wel, al waren ze van circa 25 meter omlaag gevallen. Ze bevon den zich in de stomp van een afgewaaide tak in een van de bomen op de wal. Moge lijk om te overwinteren, maar daar het een vrouwtje en een mannetje betrof al lerwaarschijnlijkst om er ongestoord te paren. On danks de val waren ze onbe schadigd en in overleg met het ministerie van Land bouw en Visserij (vleermui zen zijn beschermd en er van enige afstand naar kij ken is eigenlijk het enige dat is toegestaan) zijn ze te Clinge vrij gelaten. Deze soort overwintert namelijk in boomholten, niet in ge bouwen of dergelijke. De soort was al eerder aangetroffen in het nabu rige Stekene, maar nog nooti in Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren. Ook voor Zeeland is de soort nieuw. Een eerdere melding van voor 1970 be rust vermoedelijk op een fout. Voor gemeentewerken Hulst een leuke primeur en dankzij hun oplettendheid zijn twee exemplaren van een zeer nuttige maar be dreigde diersoort gered. Koningsschieting - De schut- terssociëteit Groot Huls houdt vrijdag 14 novembei voor haar leden de jaarlijkst koningsschieting in café Dt Kroon, aanvang 13.30 uur. Dansavond - De evenemen tencommissie van de stichting De Warande houdt zaterdag lf november de tweede dans avond van dit seizoen. De mu ziek wordt verzorgd door he" orkest Frans Bonne. De avonc begint om 20.30 uur. Schieting - De schutterssocië- teit Groot Hulst houdt van middag vanaf 13.30 uur eer schieting in café De Kroon. Nepalactie - Aan de door di evenementencommissie D( Warande gehouden wandel- sponsortocht voor Zeelanc helpt Nepal namen 54 wande laars deel. Met zijn allen lie pen zij toch 1150 bij elkaar Verder werd er tijdens de expc te St.-Jansteen nog een extrr actie gehouden ten bate var Nepal, die nog 318 opbracht. Dansmiddag - De r.k. Bonc voor Ouderen in Sint-Jan steen houdt vandaag weer eer dansmiddag voor vijftig-plus sers in De Warande. Van 13.0( tot 16.30 uur zijn de danslief hebbers welkom. Tussen dt bedrijven door wordt ook eer volksdansje gedaan. Kaarting - In zaal Theo dt Block werd een kaarting ge houden waaraan 32 personer deelnamen. Uitslag: 1. me vrouw Verdurmen, Heikant; 2 L. van Eerdenburg, Graauw 3. E. Rieljens, 4. A. Bogaert beiden Heikant; 5. J. Praet Nieuw-Namen. Schieting - In gemeenschaps centrum 't Heike wordt don derdag 13 november een be- jaardenschieting gehouder door de Algemene Bond var Ouderen. De schieting begin: om 13.30 uur en men kan in schrijven vanaf 13.00 Uur. Kaarting - In zaal De Rei zende Man hield kaartclub Dt Stoere Spelers een kaarting waaraan zestien personer deelnamen. Uitslag: 1. R. Ver- schueren, Kloosterzande; 2. D Hiel, Kruisdorp; 3. R. Scheer ders, Kloosterzande. Jokeren - In gemeenschaps huis Malpertuus werd een jo- kerwedstrijd gehouden waar aan twintig personen deelna men. Uitslag: 1. mevrouw Var Voren, 2. mevrouw G. Ver- schueren, 3. mevrouw L. Buy- ze, 4. mevrouw P. Vermeulen 5. Ch. Spelemen. Stand kam pioenschap: 1. Ch. Speleman, 2 mevrouw M. de Block, 3. me vrouw L. van Itegem. Kaarting - In het gemeen schapshuis werd een kaartini gehouden door de ouderen Hieraan namen 48 personer deel. Uitslag: 1. mevrouw Var Immerseel-Buys; 2. mevrouw Mathijssen-Goossen, beider Graauw; 3. R. van den Bran den, Clinge; 4. J. Strobbe Graauw; 5. P. Jonkers, Kloos terzande. De volgende kaar ting voor ouderen is donder dag 13 november, aanvanj 13.30 uur in het gemeen schapshuis. Bingo - In zaal De Smicke werd een bingo-avond gehou den waaraan 78 personer deelnamen. Uitslag: 1. J Steyaert, Graauw; 2. J. van dt Voorde, 3. F. Mortier, beider Cligne; 4. J. Zegers, Axel; 5. A Penneman, Kloosterzande. Postzegelbeurs - In culturee centrum Den Dullaert hield dt postzegelvereniging Het Lanc van Hulst een beurs voor post zegels en munten. Er was dez< keer grote belangstelling. Of de jaarvergadering van dez< vereniging wordt een groti veiling gehouden. De kavel: hiervoor kunnen tot 14 decem ber worden ingeleverd bij J de Meyer. Verder was er noj een gratis kwartjesloterij er een veiling met mooie kavel: postzegels. Kaarting - In zaal Thillemar werd een kaarting gehouder waaraan 48 personen deelna men. Uitslag: 1. mevrouw D< Burger, Clinge; 2. mevrouw D< Koek, Hulst; 3. R. Raas, St.- Jansteen; 4. A. van Eerden burg, Graauw; 5. C. Boone Hulst.

de Stem | 1986 | | pagina 15