UITBLAZEN Kwart eeuw knutselen aan de pensioenbreuk Molotov wedde altijd op het juiste paard even Pensioenbreuk nadelig voor werklozen en WAO'ers VEKOft, NCHP: Individueel pensioen ypocriet Namen noemen esluiten rinkman schorst D18T1ML DINSDAG 11 NOVEMBER 1986 ACHTERGROND ikom en Sportheld Haags hoog standje Gentleman Agenda Rekenfout WIM KOCK HOE zullen we hem (of haar) noemen? Is dat nog een moei lijke vraag vandaag de dag, nu de voornamen voor het oprapen liggen in de wereld van pop- en tv- sterren, aan de Spaanse stranden en in de eeuwig zingende bossen van Scandina vië? Hier heeft u een handje vol namen van pas of nog niet lang geleden geboren babies: Bono, Sonny Boy, Liz, Tom, Nicky, Leroy. Niet één van die namen komt voor op de lijst die ik heb aangelegd aan de hand van de tafelschikking van een diner waaraan mijn vrouw en ik za terdagavond aanzaten. Daarbij kwam ik aan 53 voornamen voor 76 mannen en vrouwen. Van lang geleden herinner ik me een visite van twee echt paren. Alle drie de vrouwen waren in verwachting. Slechts één van hen had het al een keer eerder meegemaakt. Het ge sprek kwam op namen. Jon gensnamen, want de vrouwen waren er alle drie van overtuigd dat ze een zoon zouden baren. Degene die al een keer moeder was had een namenboek aange schaft. De eerste keer was het kiezen van een naam niet moei lijk geweest, zei ze, de oudste had gewoon de familienaam ge kregen. Kwestie van traditie. Mijn vrouw en ik hadden toen geloof ik nog niet defini tief besloten hoe onze zoon zou heten, maar onze gedachten gingen zeker ook uit naar een familienaam, waarschijnlijk die van zijn opa, zoals ik naar mijn grootvader heet. Als jongen was ik trots op mijn voornaam Willem, al was die voor het al ledaags gebruik, naar de mode van de jaren '30, tot Wim inge krompen. Ik had twee neven die Wi(lle)m heetten en mijn grootvader had zo geheten. Een echte familienaam. In de ge schiedenisboeken en de ency clopedie wemelde het van de Willemen. Keizers, koningen, hertogen, graven. Een vorste lijke naam dus ook. Ik leerde dat de naam Willem van ger- maanse oorsprong was. Vilja helma. Berschermer. Helaas, mijn grootvader was niet erg traditievast ge weest. Geen van zijn zonen heette Willem. Ik had onze oudste graag Willem genoemd, maar mijn vader droeg de naam van St. Jozef en werd Sjef genoemd. Mijn vrouw en ik dubden nog op een interessant luidende, van Jozef afgeleide naam, toen opa zelf de knoop doorhakte, naar hij zich later haastte te verklaren, bij wijze van grap. Toen mijn vrouw hem vroeg hoe hij dacht dat zijn eerste kleinzoon zou moe ten heten zei hij spontaan „Sjef natuurlijk!" Sjef is het gewor den. Sjef jr. zelf gaat geenszins onder zijn roepnaam gebukt. Integendeel, hij gebruikt zelfs bij het plaatsen van zijn hand tekening of initialen de voorlet ter S in plaats van de officiële J uit het geboorteregister. De laatste twintig jaren is er aan de Nederlandse voorna menschat een geweldige hoe veelheid buitenlandse namen toegevoegd. Echt nieuw is dat E verschijnsel niet. Vooral Franse S IIIlllllllIllllllllllllllllIMINNIIIIIlllI voornamen kwamen in mijn schooljaren veel voor. Zelfs een doodgewone Gerard heette 'op z'n Frans' Sjiraar. Ook hepen er op school altijd wel een paar Pierrekes rond. Het is ook niet zo dat de meer traditonele naamgeving leidde tot een ge ringere verscheidenheid dan nu. Er zijn vandaag de dag ook 'nieuwe' namen die op elke school overtegenwoordigd zijn. Voorbeelden daarvan, uit re cent onderzoek, zijn: Mark en Linda. Zij zijn bijna de Jan en Annie van de jaren '80. Verder komen ook veel voor de meis jesnamen Esther, Kim en Chantal en de jongensnamen Martijn, Stefan en Danny. Terug naar de lijst van za terdagavond. Het merendeel van de aanwezigen was voor 1946 geboren en maar zéér wei nigen na 1950. De verscheiden heid van namen is bij de vrou wen groter dan bij de mannen, maar dat komt vooral door de Jannen. Van de 41 mannen heetten er maar liefst acht Jan. De andere meermaals voorko mende namen waren Pieter (2), Ger (2), Wim (3), Hans (3), Ge rard (2), Ton (2) en Henk (2). Bij de vrouwen trof ik drie Jeannes aan, twee Rieten, een Rietje en een Rita en verder kwamen de volgende namen dubbel voor: Marijke, Annie en Ans. De namen die maar één maal voorkwamen waren bij de vrouwen: Margje, Karin, Ilse, Celine, Berry, Dimph, Gertie, Marion, Wil, Mariëtte, Wies, Willemijn, Elly, Nicolette, Cor- rie, Marie-Louise, Laura, Doortje, Fien, Gerrie, Lieneke en Dinie. Bij de mannen kwa men maar éénmaal voor de na men Jos, Mario, Piet Her man, Wout, Ruud, Coen, Ri- nus, Ed. Paul, Joop, Harrie, Reinier, Louis, John, Teres en Cees. Die Teres is een zeldzame en zal wel zijn afgeleid van Walteres of Walterus. Marie-Louise was de enige in het hele gezelschap met een dubbele voornaam. Zou je nu zo'n zelfde eetzaal vullen met jongens en meisjes van rond de twintig dan zou het vooral bij de jongens wemelen van de Piet-Heinen, Jan-Willemen en Hendrik-Jannen. Op mijn lijst ontbreken ook de Scandinavi sche voornamen. Die kwamen pas aan het eind van de jaren '70 opduiken. De namenüjst laat verder zien dat de ouders van toen bij het kiezen van na men evenveel inventiviteit en creativiteit aan de dag wisten te leggen als ouders van nu. Mis schien zelfs meer want toen was er geen televisie om hen de Lin da's, Leroys en Barneys in het oor te fluisteren onder het to nen van de bijbehorende ide aalbeelden. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda, 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14. 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of J 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotosérvice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/23691,1 Rankrplatipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGl PENSIOENBREUK. Eer. so ciale ongelijkheid, die werk nemers veel geld kan kosten. Als men tussentijds van baan verandert kan men in de meeste gevallen het bij de oude werkgever opgebouwde pensioen niet meenemen. Bij de nieuwe werkgever begint men weer met de opbouw van nieuwe pensioenrechten, zonder dat de oude rechten welvaartsvast zijn. Heeft men het 'ongeluk' tij dens het werkzame deel van het leven meerdere malen van werkgever te verande ren wordt het pensioen een lappendeken van regelingen, die de gepensioneerde in ver gelijking met honkvaste broeders veel geld kost. Vooral bij een inflatie van enige omvang verliest iemand die op 35-jarige leef tijd naar een ander bedrijf gaat aan het eind van de rit bijna 25 procent op zijn pen sioen. Een wisseling op 45-ja- rige leeftijd kan uiteindelijk zelfs een verlies van bijna 50 procent opleveren. Vooral werklozen, arbeids ongeschikten en degenen die al dan niet tijdelijk van de arbeidsmarkt verdwijnen (met name vrouwen) worden door pensioenbreuk bena deeld. Die remt ook de ar beidsmarkt. Veel werkne mers, die wel van baas of be roep willen veranderen doen dat niet omdat ze daardoor een deel van hun pensioe naanspraken verliezen. Geen wonder dat en in het bedrijfsleven èn in de poli tiek gepoogd wordt een eind te maken aan deze onrecht vaardigheid. Tot nu toe ove rigens zonder veel succes. Of, zoals bestuurder Laban van de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel (NCHP) het zegt, er wordt al 25 jaar zon der veel resultaat aan de pensioenbreuk geknutseld. Toch lijkt het erop dat bin nenkort een begin wordi maakt met het wegwe! van de achterstelling vi: mobiele werknemer, jjj Tweede Kamer ligt een» ontwerp van staatssecrg De Graaf (Sociale Zaker: straks in ieder geval eet lossing biedt aan wetj mers, die binnenkort eet dere baan nemen. Oven deels op vrijwillige of dat tot het gewenste rj taat leidt is nog maai vraag. Een terugblik. Van een onzer verslaggevers jjistERDAM - Op havo L,0 moet meer aandac rden besteed aan h thrijven van een opstel. L ,n luisteren en spreki óen daaraan onderg ibikt zijn. Door Pieter-Jan Dekkers VIJFENTWINTIG jaar knutselen aan de pen sioenbreuk. Al in 1962 bracht de Sociaal-Eco nomische Raad (SER) een advies uit aan het toen zittende kabinet om bedr ij f spensioenen waardevast te maken. Met als bijkomstigheid dat daardoor de pen sioenbreuk voor een be langrijk deel zou wor den beperkt. Dat advies verdween, zoals zoveel andere adviezen van de SER, in een stoffige bu reaula op een of ander depar tement om er pas zeven jaar later weer te worden uitge haald. In 1967 dus. Toen vroeg de regering aan de Stichting van de Arbeid ad vies over een ander pen sioenstelsel, met daarbij de invoering van een pensioen plicht voor iedere werkne mer en een beperking van de pensioenbreuk. Goed, de Stichting aan de slag, maar omdat het uit brengen van een advies over zo'n ingewikkelde materie nogal wat tijd zou vergen - uiteindelijk kwam er pas in 1981 een interim-advies - nam de politiek intussen zelf het heft in eigen handen. De fractie van D66 in de Tweede Kamer stelde het ka binet en de Kamer in 1972 twee maatregelen voor om de pensioenbreuk alvast aan te pakken en niet te wachten tot werkgevers en vakcentrales het in de Stichting eens zou den worden over een geza menlijke aanpak. De fractie stelde voor: werknemers moeten het recht krijgen bij verandering van baas de pensioenrechten, opgebouwd bij de oude werk- Erwin Nypels, lid, van de Tweede Kamer voor D66. - foto de stem/johan van gurp gever, mee te nemen naar de nieuwe. mocht dat om wat voor re den dan ook niet kunnen dan zou het opgebouwde pensioen bij de oude baas in ieder ge val jaarlijks moeten worden verhoogd, zoals de pensioe naanspraken van de 'blijvers' ook jaarlijks worden aange past. De toenmalige regering verweet D'66 'ongeduld'. De fractie - en de Kamer - zou den er goed aan doen eerst het advies van de Stichting af te wachten. Toen dat advies er in 1979 nog niet was maakte D'66 een initiatief-wetsontwerp, dat een jaar later bij de Tweede Kamer werd ingediend. Om de voorgestelde maatregelen zo effectief mogelijk te ma ken beperkte het initiatief zicht tot een noodmaatregel: er zou een verplichting moe ten worden ingevoerd om de pensioenaanspraken van de 'slapers' - degenen die tus sentijds van baan verander den - jaarlijks met een be paald percentage te verho gen. De behandeling van dit initiatief moest op wens van een Kamermeerderheid toch wachten op het advies van de Stichting en de consequenties die de regering daaraan zou verbinden. Dat advies kwam er in 1981. De sociale partners stel den de regering voor drie wettelijke maatregelen te treffen om de negatieve ge volgen van pensioenbreuk zoveel mogelijk te beperken. Zo adviseerde de Stichting dat 'vertrekkers' recht krij gen op de toeslagen, die 'blij vers' op hun pensioenaan spraken ontvangen. Boven dien zouden 'vertrekkers' hun pensioenaanspraken bij de oude werkgever moeten kunnen meenemen naar de nieuwe baas. Het kabinet Van Agt/Den Uyl pakte de zaken iets voortvarender aan dan haar voorgangers en al een jaar later diende de toenmalige staatssecretaris Dales bij de Kamer een nota in om een eind te maken aan de pen sioenbreuk. In die nota ging het kabinet uit van het ini tiatief van D'66 èn het advies van de Stichting. De nota kreeg nog hetzelfde jaar het fiat van de Kamer, maar om dat het kabinet een kortston dig politiek leven was be schoren kwam er geen wette lijk vervolg op die nota. PvcLA-kamerlid Ien Da- les. - foto 0e stem/johan van gurp Het eerste kabinet-Lub- bers pakte pas in 1984 weer de draad op zonder gebruik te maken van het voorwerk dat door èn kabinet Van Agt/Den Uyl èn door de frac tie van D'66 èn door de Stich ting van de Arbeid was ver richt: Lubbers vroeg gewoon een geheel nieuw advies, dit maal aan de Sociaal-Econo mische Raad. Welke richting het kabinet uitwilde bleek wel duidelijk uit de advies-aanvraag: de verplichte jaarlijkse aanpas sing van de aanspraken van 'slapers' was nergens meer terug te vinden. Bijna twee jaar later kwam de SER met een una niem advies, met als opval- DE Nederlandse Centrale van Hoger Personeel vindt dat de mogelijkheid moet worden geschapen dat werk- mers, die vaak van haan veranderen, moeten kunnen kiezen vow een individueel pensioen. Het grote voor deel is dat dan nimmer wrake kan zijn van pensioen breuk bij verandering van werkkring, terwijl de werk nemer ook meer invloed krijgt op bijvoorbeeld hoogte van premie en pensioenuitkering. Bovendien verliest hij geen pensioen de WAO in gaat. lende conclusie, dat de ver plichte gelijke behandeling van 'slapers' ten opzichte van gepensioneerden werd afge wezen' In september van dit jaar kwam dan - na 25 jaar sleu telen - het eerste, echte wets ontwerp om een eind te ma ken aan pensioenbreuk. Uitgangspunten daarin: bij ontslag de garantie dat de pensioenaanspraken wor den gebaseerd op het aantal dienstjaren. wettelijke verplichting dat alle ingegane pensioenen bij het verlenen van toeslagen gelijk worden behandeld. versoepeling van de proce dures waardoor een werkne mer zijn opgebouwde pen sioenrechten kan meenemen naar een nieuwe werkgever. Zo op het eerste gezicht lij ken deze voorstellen het grootste onrecht bij pen sioenbreuk ongedaan te ma ken. Maar volgens Kamerlid Nypels (D66) zitten er zoveel gaten in het wetsvoorstel, dat aanpassing noodzakelijk is. Hij somt enkele bezwaren op. Als het kabinet garan deert dat bij ontslag de werknemer voldoende pen sioenrechten behoudt, geldt dat alleen voor nieuwe ge vallen. En aangezien de voor stellen op z'n vroegst pas vol gend jaar wet worden, vallen de meeste werknemers met pensioenbreuk buiten de boot. De door het kabinet voor gestelde versoepeling van de procedures om opgebouwde pensioenrechten mee te ne men naar de nieuwe werkge ver wordt niet verplicht ge steld. Het kabinet wil dat overlaten aan de sociale partners. Vrijwillig dus. Volgens Nypels is dat niet juist. Sociale partners kun nen dan wel beloven te zullen streven naar eenvoudiger re gels, de garantie dat dat ook in alle gevallen gebeurt NSPAG11 NOVER di pat is de mening van Rijlaarsdam die vrijd: an de universiteit van terdam promoveert op nderzoek naar het aardigheidsonderwijs erde klassen van havo Ar e< ste i in r/io. 5ur wordt niet gegeven, komt volgens hem bij dj wetsontwerp geen indiy eel recht toekent aan nemers om hun pension spraken mee te nemen hangt af van het bestunj het pensioenfonds. Maar belangrijker ij pensioenaanspraken kunnen worden meegeni door 'circuitverlaters, sen die niet onmiddellijk andere baan zoeken, we zen en arbeidsongeschils Ook hier geldt dat des ling alleen van toepassn gClüllSt nieuwe gevallen. Daa: n wordt van rechtswege si ngt OUlllOOff liikheid eec» een ongelijkheid tussen oude en nieuwe gt len, aldus Nypels en hij dat onaanvaardbaar. Volgens de regering een volledige gelijkbem ging echter onbetaal zijn, maar dat verwijt» Nypels ver van zich. Hij erop dat de pergsioenlon de afgelopen jaren gel? water hebben verdiend hoge beleggingsopbreng en door lagere kosten,® de lonen de laatste j sterk zijn gematigd. Inp van een lagere premie den de pensioenfonds! rechten van 'pensioenl kosten vallen volgens Nj laatste jaren nauw sprake is van een groter tie, de toeslagen zijn dis perkt. D66 zal bij de komen* handeling in de Tweedt zigingen komen om die a lijke behandeling zoveel gelijk te voorkomen. 0 fractie daarin slaagt is 'vraag: de regeringspad meerd van de toezegging de sociale partners willige basis een eind te ken aan bestaande ome vaardigheden. MOSKOU (RTR) - De vroegere Sovjet-minister van buitenlandse zaken Vjatsjeslav Michailovitsj Molotov speelde een belangrijke rol in het Kremlin onder de heer schappij van de Sovjet-partijlei der Jozef Stalin en vormde voor de buitenwereld het symbool van het nietsontziende bewind van de dictator. Molotov werd vooral bekend als on dertekenaar van het Molotov-Von Rib- bentrop-pact, het niet-aanvalsverdrag dat de Sovjet-Unie in 1939 aan de voor avond van de Tweede Wereldoorlog met Hitler-Duitsland sloot. Na de oorlog speelde Molotov, met zijn harde en on verzoenlijke houding tegenover de wes terse geallieerden, een vooraanstaande rol in de Koude Oorlog. In de machtsstrijd na het overlijden van Stalin in 1953 moest Molotov het onderspit delven. In 1957 werd hij na een mislukte poging partijleider Nikita Chroesjtsjov te wippen met een aantal medestanders uit de partijtop gezet. Vier jaar later moest hij zijn partij- boekje inleveren. Op zijn 94ste verjaardag, in 1984, werd hij opnieuw tot de partij toegela ten, een eerbewijs dat door veel waar nemers werd gezien als voorbode van een herwaardering van de rol van zijn voormalige chef Stalin. Sinds zijn val aan het eind van de ja ren vijftig leidde Molotov een terugge trokken bestaan. Afgelopen zomer kwam hij nog even in het nieuws door een interview met een Sovjet-weekblad waarin hij zich positief uitliet over de veranderingen in de Sovjet-maatschap- pij sinds het aantreden van Sovjet-lei- der Michaïl Gorbatsjov. Molotov werd op 9 mei 1890 geboren. Als lid van het militair-revolutionaire comité speelde hij een vooraanstaande rol in de revolutie van 1917. In 1930 werd Molotov door Stalin benoemd als pre mier, een functie die hij tot 1941 zou be kleden. Als lid van de partijtop was Mo lotov betrokken bij de bloedig verlopen 'zuiveringen' waaraan Stalin de partij en de legerleiding in de jaren dertig on derwierp. In tegenstelling tot veel an dere revolutionairen van het eerste uur wist Molotov alle grillige koerswendin- gen in het Stalinistische tijdperk te overleven. Uit die tijd is waarschijnlijk zijn in stinct ontwikkeld om steeds op het juiste paard te gokken. Een gave die la ter in de Sovjet-Unie noodzakelijk werd om te overleven. Molotov is 36 jaar lang lid geweest van het centrale comité. In de machts strijd tussen Leo Trotski en Stalin koos hij voor de laatste en won. Hij werd be noemd tot voorzitter van de Raad van Volscommissarissen (minister-presi dent) en later minister van buiten landse zaken. Ondanks deze posities heeft Molotov nooit geheerst. Dat deed Stalin die de touwtjes strak in handen had. 4 HAAG - De overheb t het inkomen van de me ie specialisten verhogen norminkomen vai J.000 is te laag. Hoeveel d< lialisten erbij moeten krij- hangt ook af van overlef en kabinet en de beroeps- P at staat in een advies dal commissie van drie wijze isen aan minister De Ko- (Sociale Zaken) heeft uit- acht. De minister had in 1 van dit jaar om een ad- gevraagd, nadat overleg en hem en de beroeps kers' kunnen garandem P k had gemaakt wat het trouwens mee omdatninkomen moet zijn. De gaat uit van 261.000 per de minister, zit bijna een ager. gesprekken over de ;te van het norminkomen ien voort uit een akkoord mer met een aantal wet -984; Daarin werd onder afgesproken dat de ta rn omlaag zouden gaan, t er 165 miljoen minder specialistische hulp zou len uitgegeven. zijn namelijk nogal geci artegenover stond dat er regeling zou komen die r meer de 'goodwill'-pro- atiek uit de wereld helpt. HAAG (ANP) - De Afde- techtspraak van de Raad Itate heeft twee besluiten minister Brinkman ge it gaat om beslissingen augustus. De Vereniging ia (Landelijke Organi- oor Sociaal Werk) kreeg ,te horen dat haar subsidie |ia 2,5 miljoen) met ingang "87 zou worden stopgezet. Stichting Commissie itatiedagen kreeg het- i te horen. Hier gaat het iim 2,5 ton. t wetsontwerp voor de inswet, die op 1 januari loet ingaan, is echter nog loor de Tweede Kamer. Moskou, 23 oktober 1939. Molotov ondertekent hel Duits-Russische vriendschaps-verdrag. Op de achter grond Von Ribbentrop en Stalin. - fotoarchief desteh EINDREDACTIE PIETER EGGEN „Mensen houden mij op straat aan, net of ik een of andere sportheld ben". Gerrit Brokx, gewezen staatssecre taris van Volkshuisvesting, stort zijn hart nog één keertje uit in het blad van het CDA. Brokx laat zich in het vraaggesprek met CD/ Aktueel nog eens kennen als straatvechtertje. Hij noemt de dingen bij de naam en als politici dat doen wordt het meestal leuk. Zijn aftocht beschrijft hij als een slingerbeweging, 'een soort Van Aardenne-trau- ma'. Met stelligheid ontkent hij iedere overeenkomst met de affaire rond deze ex-mi nister. „Ik heb altijd gezegd: mij zal niet overkomen wat Van Aardenne overkomen is". Die mocht immers blij ven zitten, ondanks dat hij zijn geloofwaardigheid ge heel had verspeeld in de RSV-zaak. Brokx reconstrueert het veelbesproken 'lekken' van de brief van CDA-fractie- voorzitter De Vries aan Lub bers. Die brief kostte Brokx uiteindelijk de kop. In kran ten en tijdschriften is veel gespeculeerd over de vraag hoe de krantencombinatie waartoe ook deze krant hoort aan de brief was gekomen. Brokx vertelt dat hij in Nieuwspoort zat (waar poli tici, ambtenaren en journa listen elkaar informeel tref fen) toen Max de Bok (poli tiek redacteur van o.m. deze krant) hem - Brokx - had ge vraagd naar het bestaan van een brief waarin De Vries het hoofd van Brokx eiste. „Ik zei: ja. Dat is toch logisch, want als het sneeuwt zeg ik toch niet: het sneeuwt niet. Verder heb ik geen medede lingen gedaan". Tot slot blijkt Brokx ook nog een politiek lesje voor De Vries te hebben. „De Vries is natuurlijk getraind genoeg om te weten dat niet het uit- Smit-Kroes 'ruwheidsfactor'. - foto anp lekken van de brief een poli tiek feit was, maar het schrijven. Die brief was dus toch boven water gekomen. Geen enkele bewindsman kan toch functioneren met in zijn portefeuille of in die van de premier zo'n brief". Wat er ook van zij: nog geen 24 uur na het uitlekken van de brief was Brokx amb teloos burger. „Mevrouw Thatcher is erger dan alle heren bij elkaar". (Jessica Larive, liberaal Europarlementariër) Het CDA-Tweede Kamerlid Joost van Iersel komt van origine uit Tilburg, maar hij heeft zichzelf een niet-be- staand soort Randstedelijk Nederlands geleerd dat hem een gentleman-like karakter moet verschaffen. Verleden week mocht hij zich weer eens voor het oog der natie uitsloven in dure zinnen. Dat gebeurde bij de behandeling van de begroting van Econo mische Zaken. Van Iersel be sprak een van de EG-rege- lingen voor technologische vernieuwing toen hij minis ter De Korte vroeg hoe het zit „met het bilateraal relatiepa troon van de minister in Europa". Nog maar vijf mi nuten doorvoor verwoordde hij zijn kritiek op een ander beleidsterrein met de uitroep dat „het gasgebeuren één groot pijnpunt is". Het zal duidelijk zijn dat De Korte daar niet direkt van terug had. Maar Van Iersel vergat te scoren op het moment dat hij dat echt had gekund. Aan het begin van zijn betoog feliciteerde hij het 'nieuwe team' (minister De Korte en de staatssecreta rissen Evenhuis en Van Rooy). Maar in plaats van partijgenoot Yvonne van Rooy nog eens extra geluk te wensen - een week daarvoor werd zij pas uit Straatsburg het land ingevlogen als op volgster van Ennëus Heerma - kwam Van Iersel niet ver der dan de wat stijve wens om goed zaken met elkaar te doen. Misschien zat Van Ier sel wel dwars dat Lubbers niet hem (op voorstel van CDA-fractievoorzitter De Vries) maar Van Rooy had gekozen als staatssecretaris. De Tweede Kamer behandelt twee grotere onderwerpen. Allereerst de Justitiebegro ting, waarbij overigens niet over de politie wordt gespro ken. En later deze week zal er nog een debat aan het rap port van Algemene Rekenka mer over de Walrusonder zeeërs worden gewijd. Die bootjes zijn bijna tweemaal Van Iersel .stijfjes. - foto ben steffen duurder geworden dan de bedoeling was, terwijl de Ka mer noch de bewindslieden dat in de gaten hadden. De Eerste Kamer begint aan zijn algemene politieke en finan ciële beschouwingen. De Se naat houdt dan dus de totale rijksbegroting tegen het licht. „DE conclusie dat mijn inge nieurs niet kunnen rekenen is apert onjuist. Vergeet niet dat zij ons hebben geadvi seerd de Oester- en de Phi- lipsdam tegelijk aan te leg gen. Maar wij, de politiek, hebben dat advies niet ge volgd". Minister Smit-Kroes keer en Waterstaat) bet rige week flink van a toen de Kamer haar« hield over wat nogal moedig de 'miscalculate Rijkswaterstaat heet: de sluiting van het The Gat toegenomen stroom heden in het Schelde-K naai, tot 30% boven de ra van Rijkswaterstaat. B tra sleepboothulp er oeverbescherming naar schatting zo'n jf joen. In overleg met de kwam Smit-Kroes - heeft zwaar tegenge#'- met een wat complex' kenfout. Rijks water sta: te veel op gemiddeld'- mikt, en te weinig met' lijke uitschieters re» gehouden; de 'ruwheij tor' van het Schelde-K naai (de stevigheid bedenker van de waanzini verz°nnen kunnen krijgen. rd'9 zijn de scenario's wa; e en de geheime wapenleve ng inzicht in dit 'duistere g en maar uit de ontwikkeling ■Ju conc'uderen hoe hypot ikkelijke probleem omgaan. 6 toenmalige president van ■éndigde in 1979 een wape 's door de regering Rea ®yen. Onlangs verzekerde öhultz een aantal Arabisct zouden doen om wapenlevt !n stroom van publicaties - ®rs tot zwijgen te bewegei °P de zaak. Met behulp ve ai"ael wordt het land var e Verenigde Staten van v zouden moeten dienen a .n Libanon vrij te krijgen. D ---- - "cthJi^fcnakYbest uitstekend in d &ngkV^.„df.l°S kr'j9t door de afh£ q 1X1 'j»1 vjuui uc au ic -staten en Israël. De Iraa u van de Sjah uitgerust "opgeleid door Israelisc t il i,eft lran grote behoeft Am >ins te begrijpen naai (de stevigneiu "■erroncmY zwaar onder druk onderwaterbodem) ov5r ,e 9aan nk heleend nmdet. de strf -k van Reagan. een aantal EG-lande me 20 n lar|d dat bij vo st te eten. Toen een aan irm or een serie borna. leiiii! en de zich met h< !®.Jke wraak'. an 'I'de Franse premier voor ri de slachtoffers bij wi De vraag waarom dj Lha® wapenleveranties aar wl met terroristische ereld van de internatior d®en ondoorzichtige. Orr -r- aa vandaag de vriend bouw van de pijler® "®leden, wordt in de prakti al te veel van dit soort» 9ebracht. Het is niet verwo bekend, omdat de str< niet eerder zo sterk weest; en tot slot waf berekeningen opg de doorlaatopening in lerdam nog kleiner verondersteld dan ze delijk is uitgevallen. rekeningen daarna n" eens overgedaan zijn- in de Kamer niet gesf nu maar hopen dat fouten zijn gemaakt. «en het internationale terro

de Stem | 1986 | | pagina 2