afschieten meeuwen Koegorspolder fout' 3 3 7 7 2 A 2 L L Showband Sas van Gent langs de deur met uniek kaartspel Kanaalzone begroet de eerste Prinsen Carnaval CDA Oostburg wil boer in de staten mill] STELTKLUUT MAAKTE INVENTARIS VOGELSTAND: A Bejaarden doen hun beklag op hoorzitting Hengstdijk mogelijk dupe van invoeren toeristen belasting VAN ZEELAND ING KURKPARKEt lUCHTl ING T16 PAGINA ZEELAND 3 ft STELTKLUUT WIL ANDERE METHODES lerieus kijkt, een KIP bij: Netconstructie irhiiur vin stacaravans 15Sarooskarke 189-1285 (gsm. Vaam) Wijnproeven in Terneuzen Bakker Van der Maale heropende in Hoek UIT HET ZAKENLEVEN Winkeliers in Groede tevreden over actie Biervliet en Hoofdplaat in ban van de Sint iiiiimimiiiiiiiiiiiifimiiifiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiimfiiiimiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiii ■^MRNEUZEN - De natuurbeschermingsvere- g De Steltkluut wil dat er in het natuur- ^jied De Braakman meer reservaten komen (de vogelstand te beschermen. politierapport e buurt, zodat wij u s kunnen dienen. U ierstaande bon invult alle gewenste inform^ ZilverenKruisVGO Beheer MONUMENTEN Het huis Hertog van Marlborough Hotel Rotterdam De Waterkorenmolen Het zg. Oude Klooster GEVELSTENEN De Gulden Peer De Witte Engel De Gulden Fontein De Vijfhoek Benoemd naar een Engelse veld heer. Dit huis uit 1796 was van de directeur van het "Departement de l'Escaut". Memoreert het bestaan van een brouwerij aldaar, van de Families Pauwels en Nevejan (1850-1930). INEUZEN. Ntdijk - Behalve over IN HENGSTDIJK Plaatselijk nieuws Sas van Gent Terneuzen MSDAG 11 NOVEMBER 1986 -Tel. 01180-38363 Van een onzer verslaggevers KEUZEN - Het afschieten van meeuwen bij de ionale vuilstortplaats in de Koegorspolder heeft effect. De gemeente Terneuzen zou er volgens „atuurbeschermingsvereniging De Steltkluut ,r aan doen alternatieve methodes uit te probe- 'pe vereniging had de gemeente hiervoor al ge huwd toen zij met het plan voor afschieten L schrijven H. Castelijns en W. de Koek, leden E je Vogelwerkgroep van De Steltkluut, in een Lort dat zij nu samen met de gemeente Terneu- Lan bespreken. De gemeente heeft daar zelf om taagd. Terneuzen begon dit voorjaar met het af- |eten om de meeuwen bij de stortplaats weg te Enkele landbouwers hadden daarvoor scha- s ingediend. Het rapport is samengesteld om de twijfels die De Stelkluut vanaf het begin al had 'in feiten om te zetten'. Castelij ns en De Koek constateerden een paar keer dat zo gauw degene, die het afschot verzorgt, zijn werktijd erop heeft zitten, de meeuwen in korte tijd weer terugkomen. De vogels gebruiken het weekeinde om de in de rest van de week verloren tijd weer goed te maken. Dat kan omdat het stort- front niet goed is afgedekt en de meeuwen daar hun voedsel uit kunnen halen. Bovendien wijken zij uit naar nabijgelegen landbouwgronden en vergroten zo de schade voor de boeren. Het aantal 'meeuw-u ren' op die gronden is alleen maar groter geworden. Als meest succesvolle alternatief zien de onder zoekers de in Engeland gebruikte methode van stor ten in een net-constructie. Het vuil wordt daarbij in een verplaatsbare 'kooi' gestort zodat de vogels er niet bij kunnen. De meeuwen zoeken dan vanzelf een andere stek waar zij aan hun trekken komen. Volgens het rapport hebben de afschrikkingsmetho den weinig of geen effect. Gaskanonnen, valkerij, felgekleurde molens en het laten horen van angst kreten zijn bijvoorbeeld tot mislukken gedoemd. De Steltkluut noemt nog twee mogelijke alterna tieven. Het afdekken van het stortfront zou wel nut hebben. Een andere manier is het persen van balen afval, die op de stortplaats gestapeld en meteen af gedekt worden. Castelij ns en De Koek zien in dat een andere methode dan afschot geld kost, maar schrijven: '...hier tegenover staat dan een reële kans van het vinden van een voor ieder aanvaardbare oplossing'. I f Meer reservaten in e Braakman nodig9 Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - D6 Axelse wijnhandel Herman houdt op 14 en 15 november haar grote najaars wijnproeverij. Dit keer in de zalen van l'Escaut aan de Scheldekade in Ter neuzen. Op beide dagen zijn bijzondere gasten aanwezig. Het zijn de exploitanten van twee gerenommeerde chau- teaux, een uit Bourgogne en een uit Bordeaux. De wijnproeverij wordt ge houden op 14 november van 13.00-22.30 uur en op 15 novem ber van 10.30-18.00 uur. HOEK - Brood- en banket bakkerij Van der Maale in Hoek opende de deuren na een ingrijpende verbouwing van de winkel aan de Molendijk te Hoek. De hele voorgevel van de oude winkel is verwijderd, de vloer en het plafond vernieuwd en de inventaris vervangen. „Al les is nieuw", zegt bakker J. van der Maale niet zonder trots. In 1965 nam de heer Van der Maale de zaak over van zijn vader. „Deze zaak bestaat al honderd jaar. De allereerste bakker die hier in zat, was de grootvader van de huidige bakker Jan van Strien uit Terneuzen." GROEDE - Winkeliersvereni ging Groede heeft de organi satie rond van de jaarlijkse sinterklaasactie. Heel wat winkeliers uit 'de Groe' doen mee aan de actie. Bij elke vijf gulden die men bij de deelne mende winkeliers besteedt, wordt een lot beschikbaar ge steld. Op maandag 8 december trekt notaris Reus de win nende lotnummers en kan iedereen om z'n prijs komen. De prijzen worden gegeven in de vorm van waardebonnen. De eerste prijs is een waarde bon van ƒ500,—. De actie in Groede start op woensdag 15 november en loopt door tot en met 5 decem ber. Zaterdag 22 november komt de goedheilig man om er een bezoek te brengen aan onder meer De Wulpenhoek en De Ploeg. Om 14.30 uur vertrekt de Sint aan de Wulpenhoek. In De Ploeg is er een kindermid dag gepland. Kinderen krijgen daar onder meer een kop warme chocpmelk. BIERVLIET/ HOOFDPLAAT - De middenstandsvereniging „Willem Beukelszoon" in Biervliet verzorgt samen met individuele ondernemers in Hoofdplaat een grote St.-Nico- laasactie van 17 november tot en met 6 december. Zoals elk jaar is er ook dit keer weer met fantasie aan gewerkt om goed voor de dag te komen. De prijzenpot van de winke liersactie bevat ruim vierdui- dend gulden. De klant krijgt bij besteding van elke 5.- een stempel, die geplaatst moet worden op een actieformulier (verkrijgbaar bij de deelne mende winkeliers). Het for mulier is geldig wanneer er twintig stempels op staan. Er zijn drie prijstrekkingen (op 22 november, 1 december en 8 december), waarop tel kens drie prijswinnaars wor den getrokken. De jeugd van Biervliet en Hoofdplaat kan de Sint op 29 november persoonlijk ver wachten. Bovendien is er ook weer een kleurwedstrijd op touw gezet en de kleurplaten kunnen worden afgehaald bij de winkeliers in Biervliet en Hoofdplaat. [wit ïbol. Een andere manier om dat te doen is aanpassing d het bestemmingsplan van het Rekreatieschap en (provinciale streekplan. ten in ebeuren nog grote boosdoe- de trap aflopen, wankel staan, oor forse onge- ianier om dat oneven .□MD1 BURG - Een personen- jj met aanhanger, bestuurd r J. B. uit Oost Souburg, de Markt enkele ge keerd staande auto's aan- sden. Na dit euvel reed hij Op het Veerplein in (kens kon hij alsnog wor- |aangehouden. BOONDIJKE - Na afloop |een feestje in een zaal in jondijke kwamen G.V. uit tóenburg en F.P. uit Sluis fce ontdekking dat hun (du- lassen gestolen waren. De Me van de jassen be- jagtvijfhonderd gulden. NCHEMENT - De lolitie heeft twee ver gelijke stropers aange- pen in de personen van S. i B. F. uit het Belgische ke. Bij aanhouding ble- lzij in het bezit van een Itgeweer en een flobert 1 alsmede een daarbij beho- Be geluidsdemper. Boven- Jj bleek dat in de auto van Be Belgen een lichtbak en fitte aanwezig was. Beide Tien werden door de rijks- tfe meegenomen voor ver- Na een bekentenis zij n ze op vrije voeten gesteld. Jens en munitie zijn in be lgenomen jSHSNS - In de Violier- (t is bij G. G. een ruit van 11.20 m. vernield. Met een Ikend voorwerp heeft men pt ingeslagen. DENBURG - Bij H. M. "t Ruiterkwartier is een Jorsteenbrand ontstaan. |ws het gevolg van het teken van een open puur.Het brandje kon worden geblust. LAND - Op de Boulevard "wielingen is zondagmid- p auto van F. M. uit Cad- aangereden toen deze I woning geparkeerd De veroorzaker van de is doorgereden. „Aankoop en beheer door een natuurbeherende instantie kan voor natuurwaarden opti male omstandigheden opleve ren", staat er in een door De Steltkluut gemaakte inventa risatie van de vogels in De Braakman. Voorwaarde is dan wel dat er sprake is van een goed beheer. De volgende delen van het Braakmangebied komen vol gens De Steltkluut door hun natuurkundige waarde in aanmerking voor aankoop: de Nonnetjesvijver en omgeving, de Riemenskreekjes met de oeverlanden, de Spuikom in de Koninginnepolder, de ooste lijke graslanden en Oostdijk en de punt van het huidige re creatieterrein, waar de kok meeuwenkolonie is. Zowel het Recreatieschap als de provincie zijn bezig met herziening van het bestem mingsplan en het streekplan, dat de hele provincie Zeeland omvat. De samenstellers van de inventarisatie, het eerste deel van een serie met de titel 'Vogels van het Braakmange bied', hebben een kaart ge maakt waarop zij de meest wenselijke bestemming van het gebied hebben aangege ven. De Steltkluut wil als de bo vengenoemde gebieden niet als reservaat aangekocht wor den, ze worden opgenomen in een zogenaamde 'beheersover eenkomst' met agrariërs. In zo'n overeenkomst is het agra risch beheer afgestemd op de eisen die bijvoorbeeld weide vogels aan hun omgeving stel len. Sinds de inpoldering in 1952 is het Braakmangebied ingrij pend veranderd. Diverse vo geltypen namen in de loop der jaren bezit van het gebied. Te genwoordig zijn het vooral vo gels die zich thuisvoelen in jonge bossen en cultuurvol gers die in De Braakman broeden. In de randgebieden van De Braakman komen ook weidevogels en kustgebonden vogels voor. De harten drie en ruiten zeven uit het spel, dat ook als kivartetspel kan worden gebruikt. Op harten drie is het huis Hertog van Marlborough afgebeeld en op de ruiten zeven de gevelsteen De Gouden Peer. Van onze corespondent SAS VAN GENT - Showband Sas van Gent komt eind de cember met een uniek kaartspel over de gemeente Sas van Gent. De band geeft het spel uit in een eenmalige oplage van 1000 stuks. Tweehonderd spelen zijn reeds grif van de band gegaan. De prijs bedraagt 7,50. Het spel bestaat uit 52 kaar ten en 3 jokers. Het bijzondere ervan is dat het niet alleen als kaartspel gebruikt kan worden, maar tevens als kwartetspel. Dit kwartetspel heeft een dertiental thema's, gevormd door de afbeeldingen op de kaarten van bekende en minder bekende plaatsen in Groot-Sas. Enkele van de thema's zijn: kerken, sport, monumenten en culturele centra, waarmee Jiet spel gezien kan worden als een fotoboekje over het leven, wonen en werken in de gemeente Sas van Gent. Het geheel is ver pakt in een orgineel kaartendoosje waarop het wapen van de gemeente Sas van Gent staat. Dit wapen siert ook het front van de kaarten. De huis-aan-huis-verkoop start zater dag 22 november en men gaat door zolang de voorraad strekt. Enkele dagen vooraf, overhandigen bestuur en leden van de Showband Sas van Gent een exemplaar aan loco burgemeester Jan Platschorre. ;n): - "d: ostzegel naar Zilveren Kruis Vu ■330 WB Middelburg. n onze correspondent "ttistenbelasting en de «n plaats in de Welzijs- jssie, werd op de druk- "te hoorzitting te ytdijk door bejaarden ge- F dat ze in de winter- p" bibberend hun Fw'rkje moeten afmaken f dorpshuis. De heer Joo- I «de dat dit probleem week de wereld uit f™ z°u zijn. Hoe, kon hij «wet zeggen. Onderzoek technische dienst had dure oplossingen opge jaagd werd ook over het Lp' dat te weinig be- f "ng biedt aan de wach- j, "ethouder Joosen fle°t binnenkort een r hokje geplaatst zal Een dat de gemeente Ef. hof de voorkant voor L kan worden ge- Jh j was bet zware H,j dat de Plevierstraat L pUte gebruikt ter dis- ("hhgemeester Kessen I L°f dat er borden zul- forden geplaatst die keer verbieden, uit- gezonderd bestemmingsver keer. Indien dit niet helpt zul len verkeerstechnische maat regelen moeten worden ge troffen, waarbij drempels ten sterkste werden afgeraden. Over een vraag ten aanzien van het sekshuizenbeleid van de gemeente, stelde burge meester Kessen dat het hui dige beleid van de gemeente (maximaal 5 sekshuizen) uit stekend verloopt. Hij raadde aan om geruchten over moge lijke nieuwe vestigingen met een aan de gemeente door te geven, die dan terstond een onderzoek in zal stéllen. Verder werden aangehaald de miserabele toestand van het wandelbos, enkele aanpas singen van wegen, het ontbre ken van spelmateriaal te Hengstdijk (na contact met de technische dienst wordt dit verholpen) en de onduidelijke bestemming van het bunga lowpark de Reigerskreek. Burgemeester Kessen zei dat een en ander in onderzoek is, om er een vaste bestem ming aan te geven. Half 1987 zal dit zijn beloop krijgen. Be woners stelden dat zij bij de koop ongeveer 10 jaar geleden (toen de Vogel nog gemeente eigendom was) het recht schriftelijk was toegezegd tot vrij entree op de Vogel. Na verkoop aan de familie Van den Bosch legde deze echter een versperring aan, en moch ten de bewoners van het park, door de campinghouder als il legaal beschouwd, niet meer De Vogel op. Verder werd nog gevraagd om snelheidscontro les. Het bouwen door de ge meente van garageboxen (vol gens de burgemeester geen ge meentelijk taak) en nog de no dige parkeerruimte bij 'de kerk. Van onze correspondent HENGSTDIJK - In een zeer drukbezochte hoorzitting in café de Waal te Henstdijk, laaiden de emoties hoog op toen de plannen van het col lege van B en W ter sprake kwamen over het invoeren van een toeristenbelasting. Eigenaar Van de Bosch van recreatieterrein de Vogel ging zelfs zo ver dat bij in voering van de toeristenbe lasting niemand uit Honte- nisse (dus ook Hengstdijk) gratis meer toegang tot zijn terrein zou krijgen. De heer Van den Bosch raadde het gemeentebe stuur, vertegenwoordigd door burgemeester Kessen, de wethouders Joossen en Mangnus en gemeentesecre taris De Schepper, alsmede hoofdtechnische dienst Van Broekhoven, aan ook eens te rade te gaan bij de gemeente Oostburg, om te bekijken wat daar met de toeristen belasting wordt gedaan. De Dorpsstraat voelt er niets voor dat recreanten op de Vogel moeten betalen voor gemeentelijke activiteiten aan de zeedijk bij Perkpol- der. Een doorn in het oog van eigenaar Van de Bosch van de Vogel was ook de illegale toestand van permanente bewoning in het bungalow park de Reigerskreek. Aan wezige bewoners van dit park, dat officiëel niet per manent bewoond mag wor den, maar wat oogluikend wordt toegestaan door de gemeente, werden door Van de Bosch ook niet be schouwd als inwoners van de gemeente, hetgeen hem op een stevige reprimande van burgemeester Kessen kwam te staan. Behalve deze mogelijk in te voeren toeristenbelasting was het voor de dorpsraad van Hengstdijk ook moeilijk te verkroppen dat haar ver tegenwoordigster in de wel zijnscommissie mevrouw Hageman-van Damme niet meer in de commissie was gekozen, zodat Hengstdijk geen vertegenwoordiging meer heeft in deze commis sie. Burgemeester Kessen betoogde dat de kandidaat uit Henstdijk als eerste op de voordracht was geplaatst, maar desondanks niet door de gemeenteraad werd ge kozen. Het aanwezige wel zij nscommissielid Ronnie de Korte uit Vogelwaarde bood zich bij de dorpsraad aan om via intensieve contacten ook de specifieke Henstdijkse belangen te behartigen. Van onze correspondenten WESTDORPE/PHILIPPINE/SLUISKIL - De eerste Prinsen Carnaval hebben zich afgelopen weekeinde aan hun onderda nen gepresenteerd. Westdorpe, Philippine en Sluiskil weten nu door wie zij tijdens de komende carnavalsdagen worden gere geerd. mag het gewicht van deze ge wichtige figuren raden. Hier mee ging de actie 'Raadt het gewicht' officieel van start. Westdorpe beet vrijdag avond het spit af. Carnavals vereniging De Koeters, geas sisteerd door Raden van Elf uit de omliggende plaatsen, toverde zijn Prins Carnaval uit een reuze melkbus. Onder de naam Theophiel I zal Theo de la Ruelle straks de scepter zwaaien. Zijn eerste officiële daad bestond uit het huldigen van onder meer Henk Mos man, voorzitter, van De Koe ters die het carnavaleske jubi leum van elf jaar mocht her denken. De Westdorpese nieuwbak ken prins werd onder andere gadegeslagen door zijn Philip- piense collega Jakkes I (Sjaak van Holst). Die kende door zijn driejarige ervaring het klap pen van de zweep. Zelf slaagde Jakkes I erin tijdens het tradi tionele bal in De Meerpaal zijn onderdanen te verrassen. De grote mossel, die 's avonds laat de feestzaal werd binnenge dragen bevatte als 'parel' niet de prins maar ordebewaarder Herman Vermeire. De Prins dook op uit het souffleurs hokje van De Meerpaal. De Zwartsnuvers, die dit jaar hun elfjarig bestaan her denken, bleven het getal elf hoog in het vaandel houden. Om precies elf over elf ('s avonds) werd in zaal Dallinga bekend wie de Zwartsnuvers aanvoert tijdens komend car naval. Dat ging in Sluiskil op democratische wijze, want de carnavalisten mochten zelf hun prins kiezen. Rini van Meerendonk bleek de meeste stemmen op zich verenigd te hebben. De Prins Carnaval van vorig jaar Aad Ronkes, eindigde als tweede en mag zich vanaf nu 'adjudant' noe men. Van Raad van Elf en Prins werd voorts een staatsie-foto gemaakt, die komende tijd bij diverse plaatselijke mdiden- standers komt te hangen. Wie dat wil, en een gulden betaalt, Kinderpostzegels - Ook in Sas van Gent steekt het plaatse lijke comité Kinderpostzegels bij de de zestigste actie de handen uit de mouwen. Van 12 tot met 14 november is het co mité aanwezig in het plaatse lijke postkantoor van 09.00 tot 12.30 en van 14.00 tot 17.00 uur. Zoals gebruikelijk zijn naast de postzegels ook wenskaarten te koop. Heemkundige kring - De heemkundige kring Sas van Gent houdt dinsdag 1 novem ber om 20.00 uur een dialezing in cultureel centrum De Speye. Jeróme Storme voert dan de aanwezigen, met een over- vloei-diamontage van ruim 600 dia's van oude prentkaar ten, terug naar de tijd rond de eeuwwisseling. Naast vele oude ansichtkaarten van het vroegere Gent, omvat de serie ook foto's waarop de opkomst te zien is van onder meer de fiets, de automobiel en de vliegmachine. De avond is be halve voor HK-leden ook toe gankelijk voor kennissen en andere belangstellenden. De dialezing maakt deel uit van een serie uit het winterpro- gramma van de heemkundige kring. Huisvrouwen - M. de Rooy geeft dinsdag 18 november een lezing voor de afdeling Ter neuzen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Aan de hand van filmbeelden vertelt hij dan over zeesleep vaart. De avond vindt plaats in scholengemeenschap 'De Leeuwtjes' aan de Rem- brandtlaan en begint om 19.30 uur. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG/AARDEN BURG/SLUIS - De CDA-af- deling Oostburg wil dat straks ook een landbouwer deel uit maakt van de christen-demo cratische staten-fractie. De afdeling droeg J. Ramondt dan ook voor, voor een promi nente plaats op de CDA-lijst voor de Provinciale Staten. Welke plaats hij op de voor- drachtlijst kreeg, wilde voor zitter R. Jacobs gisteravond niet vertellen. „De uitslag is nog geheim", zei hij. Het Zeeuwse CDA-bestuur heeft Raiqondt op een onverkies bare plaats gezet. - Ramondt ziet zichzelf als vertegenwoor diger van de landbouwers. Jacobs deelde wel mee dat een meerderheid van de ver gadering een brief van het CBTB ondersteunde. In de brief vraagt de landbouw-or- ganisatie een agrariër op een verkiesbare plaatste zetten. De Aardenburgse afdeling koos E. Wijffels tot voorzitter. Die post was lange tijd vacant. B. Grosfeld is geruime tijd waarnemend voorzitter ge weest omdat niemand bereid was die functie te vervullen. De brief van het CBTB kreeg in Aardenburg geen al gemene steun. De vergadering oordeelde zeer verschillend op het schrijven. Gedeputeerde R. Barbé kwam als nummer één op de Aardenburgse voor drachtlij st, gevolgd door J. Ramondt en J. Ventevogel. De Sluise afdeling heeft J. Ramondt ook een zeer promi nente plaats gegeven. Welke plaats, dat wilde de voorzitter niet vertellen. Hij deelde ech ter mee dat zijn afdeling van mening is dat een zittend sta tenlid de kans moet krijgen om de tweede periode in de staten te komen. De brief van het CBTB heeft ook een rol ge speeld om Ramondt een ho gere plaaats te geven.

de Stem | 1986 | | pagina 13