f STELLING VOOR GEESTELIJK GEHANDICAPTEN: ant en musl Darlette winnares IAP EN 'Aanpassing kerncentrale gaat miljoenen kosten' on tact met scholen is van groot belang Het Brouwers Huiske narrentempel van Sas Volle zaal voor concert de Vliegende Hollander Muskietennetten voor Ghana Tafeltje Dekje in Terneuzen 25 jaar (WERKER IISCH IEN BER( HETICUS ISTGEBITTEN ENREPARATI 'ijkgraaf Jan Hoeve [ertrekt Tv-uitzending Piet Brakman NIEUW INITIATIEF KOSTER &NDAG 10 NOVEMBER 1986 VAN ZEELAND u wacht fOORZITTER WERKGEVERS IN BOUW: e z'n nummerhef] n natuurlijk van^ iefeen jaar garaj XE2223 kneuzen - Dijkgraaf p. Aan n volvo hoef je doorgaans niet veel te doen. Maar wat we doen, doen we goed of beter. cappendijk auto's terneuzen Guido kampioen politiehond bij Saeftinge Zeeuw vecht ontslag aan bij Hoge Raad Plaatselijk nieuws Terneuzen Guustaaf van de Branden overleden Jubileumfeest De Nachtuul'n zeer geslaagd bor de waterkering^ pit van Walcheren. n, verdeeld over ben tweetal vakatuJ Irden belast met: Iverken van ontwerp Ingen). I RAW-systematiek) e ten (instanties. gheid. T6 PAGINA ZEELAND 2 Van onze correspondent UDELBURG_DeNeder Undse regering zal naar alle jrschijnlijkheid de eon- Mie-commissie van het In- ernationaal Atoom Agent schap IAEA uit Wenen uit- L^jigen om een eindcontrole L doen op de kerncentrale 1 als de door deze voorgestelde - in de techni- scfte en de organisatorische structuur van de kerncen trale zullen zijn uitgevoerd. Dat zei de Zeeuwse gede puteerde voor energie W. Don vrijdagmiddag tijdens de behandeling van de pro vinciale begroting in de Zeeuwse Staten. De aanpas singen zullen een kostenpost van enkele miljoenen gul dens per jaar vergen, zo ze Don. Het ligt volgens hem in de rede dat na deze aanpassin gen opnieuw controle door de commissie wordt uitge voerd. Het zogenoemde Osart-team (commissie van deskundigen) van het inter nationaal atoombureau heeft vorige maand op ver zoek van dé Nederlandse re gering een intensieve con trole in de kerncentrale van Borssele uitgevoerd. Eind deze maand zal het eindrapport van de commis sie aan de Nederlandse rege ring worden aangeboden. Vooruitlopend op deze eind rapportage heeft de Provin ciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM), de eigenaresse van de kerncen trale in Borssele, al enkele officieuze aanbevelingen opgevolgd. Zo zijn de wacht- groepen van de regelkamer uitgebreid en is men bezig met het opzetten van een nieuw controlesysteem, al dus Don. orden belast met: ok volgens RAW-sj kg van onderhoudsbe-l situaties pzen En instanties en aanne-l 'Bezuinigingen hebben {rampzalige gevolgen' ftgheid ft aanbeveling. I overeenkomstig funk Iruto per maand, pring van de funkties, I pdel van funktiewaardt-l Bale Ziektekosten Regel jjNGE - De effecten van de ver doorge erde bezuinigingen in de gezondheidssector in rampzalig voor de intra-murale zorg voor estelijk gehandicapten. Di zei zaterdagmiddag P. Bottelier, directeur van sterre in Clinge, tijdens de jaarlijkse ouderdag a deze instelling. den desgewenst te latering, ing. B.W. Velsl Ihnische dienst, ir. S.M.I veertien dagen na hél agelijks Bestuur van heil [Iburg, onder vermeldinj Ker bovenhoek van Ml Inr. 23 onvoldoende herbezet van plaatsen (ook in de ileegdienst), het snoeien op materiële kosten en het Ier terugdringen van het :1e personeel veroorzaken vermindering van de zorg. :en 1982 en 1985 zijn er in jehandicaptenzorg over het :1e land 1.260 full-time ba- verdwenen. „Door het ijzingseffect komt er bo- lien een steeds zwaardere te liggen op de zorg, ir geen budgetverhoging mover staat. Naast het toe- «n van het aantal part- krachten is er ook sprake een toenemende groeps- leining door het meer en r in gebruik nemen van ■woningen". ittelier deed een beroep op lanwezige CDA-Kamerle- Eversdijk en De Kok uit- fing te geven aan de motie- i Mierlo waarin onder :r wordt gesteld dat ver- dering van het verzorgend loneel onverantwoord is. Overeind moet ook blijven beleid in de zwakzinnigen- g waarbij meerdere zorg- IJl U WdCht men - aanvullend voor ers die hun kind thuis wil- idorpe 01158-128! verzorgen - verleend kun- reklameboodschap ple gezinnen over vloer! worden". Bottelier vond niet realistisch, en ook niet gvuldig, te denken dat in- sieve verpleging of verzor- ig gedurende 24 uur per dag de thuis-situatie kan wor- n gegeven door de eerste- is zorg. Hij vond bovendien ouders, die na veel strijd afweging hebben besloten kjnd toe te vertrouwen de zorg van een instituut, it hebben op een zorgvul- je belangenbehartiging van «tehuizen. ïversdijk vond de geuite kritiek terecht. „Doch alle sec toren inde gezondheidszorg dienen tot hun recht te ko men", zo meende hij. De Kok vond het belangrijk met ouders van geestelijk gehandi capten te spreken zodat knel punten van de direct betrok ken vernomen konden wor den. Hij vond het wel een voorbeeld voor vele instellin gen dat in De Sterre vele vrij willigers inzetbaar zijn. „Vooral nu door de bezuini gingen minder gedaan kan worden door professionele krachten". Hij was er overi gens van overtuigd dat het in veel gevallen beter is dat de geestelijk gehandicapte in een inrichting verzorgd wordt. Dit in tegenstelling tot andere ter reinen van de gezondheidszorg waar de thuisverpleging hand-over-hand toeneemt. „Er dienen dan ook prioritei ten gesteld te worden in de personeelssfeer", meende hij Tijdens de ouderdag werd ook een klachtencommissie- nieuwe stijl geïnstalleerd. 'Naast een onafhankelijke voorzitter in de persoon van mevrouw De Buck, directrice van De Leeuwtjes in Terneu- zen, hebben vertegenwoordi gers van personeel en ouders zitting in deze commissie. De talrijk aanwezige ouders ('meer dan in voorgaande ja ren', constateerde maatschap pelijk werker De Vuyst) dis cussieerden uitvoerig over de aangesneden onderwerpen. Men kon vervolgens nog kij ken naar een filmvoorstelling over de activiteitenweek en een optreden van de cabaret groep Klein Foutje van de Willem van de Berg-stichting uit Noordwijkerhout. O o htingen. I d De Stem 'JE" fffiDELBURG - Een goed intact tussen het bouwbe- yfsleven en de Zeeuwse Its- 118 van groot belang. Zowel tof de scholen als voor de be- tyven. De scholen hebben er ™>g bij te weten wat er bij bedrijfsleven leeft en de drijven hebben er alle be- 'f bij te werken met vakbe- 'ame medewerkers. «Samen zijn we van mening de keuze voor een tech- beroep negatief wordt wvloedt door een aantal aoren. Maar het is duidelijk l wn goed vakman nooit P§ zonder werk heeft geze- n. Het bouwberoep dient een pre naam te krijgen bij al pnen die jonge mensen ad- fren bij beroepskeuze. Sa- - Lange Noord- een onzer verslaggevers 1T?eve van het waterschap L J1® Ambachten legt, we- net bereiken van de pen- "Serechtigde leeftijd, op 1 ber zijn functie neer. l2iler'3and hiermee wordt n°vember een buitenge- algemene vergadering den in De Haile in Axel. toto,. omst> waarop de «raaf officieel wordt uit- IQ> begint om 14.15 uur. men met de lts-en willen wij hieraan iets doen", zei M. Leenhouts, voorzitter van de afdeling Zeeland van het Ne derlands Verbond van Onder nemers in de Bouwnijverheid (NVOB) tijdens een algemene vergadering in Middelburg. Hij wees erop dat zowel scholen als bedrijven vinden dat aan het afkalven van het praktijkgedeelte tijdens de schoolopleiding een halt moet worden toegeroepen. Om de bedrijfstak bemand te houden met optimaal geschoolde me dewerkers is het echter nodig dat de bedrijven een aantal leerlingen in dienst nemen of zich aansluiten bij een samen werkingsverband. „Een leer ling kost meer dan hij op brengt, maar de opleiding moet worden afgemaakt en daarvoor zijn wij verantwoor delijk", aldus Leenhouts. Vol gens hem schept vakman schap arbeidsplaatsen. Van harte onderschrijft NVOB Zeeland de te starten PR-campagne om de beeld vorming van de bouw te ver beteren. Misstanden in de bouw moeten volgens Leen houts worden onderzocht. „Men zal zich ook moeten be zighouden met de vraag hoe dergelijke misstanden ont staan en of ze soms niet wor den uitgelokt". De NVOB- voorzitter wees erop dat dui zenden bouwers nog wel hun trots en eergevoel hebben om niet willoos toe te zien dat zij met Jan en Alleman op één hoop worden geveegd. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Café Het Brouwers Huiske aan de Markt te Sas van Gent is gistermiddag na een rondgang langs de Sasse staminees verkozen tot Narrentempel voor het carnaval 1987. De Narrentempel is in de Sasse carnavalstraditie de plaats waar alle officiële car navalsactiviteiten van start gaan en ook beëindigd wor den. Tevens biedt de Narren tempel carnavalsstichting De Betekoppen voor de tijd van een jaar gelegenheid, haar vergaderingen te houden. De Betekoppen startten gis termiddag de verkiezing met het afscheid van de oude Nar rentempel, café Schippershuis op de Westkade. Gevolgd door een flinke schare vroege car navalsvierders trok de raad van elf onder begeleiding van boerenkapel De Betestekers vervolgens alle Sasse horeca gelegenheden langs. Hierbij uiteraard aandacht voor de kwaliteit van het pintje. „Het was voor ons een moei lijke keuze", zo omschreef raadslid Emiel van Eetvelt gisteravond na afloop de ver kiezing. „Veel café's komen immers in aanmerking voor Van onze correspondent NIEUWVLIET - Darlette, een éénjarige veulenboek- merrie van eigenaar De Feijter-Seydlitz uit Terhole, is zaterdag algemeen kam pioen geworden van de ne gende WPN-fokdag, die in manege Riemens te Nieuw- vliet werd gehouden. Ook Expert, een hengst veulen van De Feijter, be haalde de kampioenstitel. Darlette werd tenslotte ook nog kampioen in haar eigen rubriek. Eigenares Suzan Malcorps uit Nieuwvliet viel ook in de prijzen. Haar stermerrie Zo- rosa werd in de rubriek drie jaar en ouder kampioen. Deze negende fokdag be wees nogmaals hoe de be langstelling voor de paarde- sport zich in het algemeen aan het ontwikkelen is. Zo wel van sponsor- als van publiekzijde was er veel be- langstelinng. Natuurlijk ontbraken dit jaar de Belgische deelne mers niet. „Bij zo'n grote deelname hebben zij in de toekomst ook recht op een jurylid uit hun eigen organi satie," aldus P. den Hamer uit Axel, voorzitter van het Zeeuwse afdelingsbestuur van het Warmbloed Paar denstamboek Nederland. Premies waren er onder an dere voor: Butler van P. den Ha mer, Axel; Briganta van H. van Doeselaar, Hoek; Bregje van J. en M. Simonse, Hoofdplaat; Zo- rosa van S. Malcorps, Nieuw vliet; Zelenza van De Feijter, Axel; Arona van P. Riemens, Niewvliet; Etrichta van P. Rie mens; Eola van J. van de Bijl, Wolphaartsdijk; Elenza van De Feijter, Terhole; Eliade van C. Pluym, St-Jansteen; Eliva van J. Haak, Hoek; Expert van De Feijter, Terhole; Eros van P. de Kind, Kapellebrug; Etoile van S. de Feber, Hulst; Jonker van Pa cha van P. Riemens, Nieuwvliet; Darlette van De Feijter, Terhole; Darvey van D. Bakker, Goes; Een van de merrie veulens op de fokdag bij manege Riemens wordt gekeurd. - FOTO WIM KOOYMAN Divette R van F. Thijs, Hulst; Dorellen van C. Pluym, St-Jan steen; Detoloma van De Feijter, Axel; Carole van De Feijter, Terhole; Cutopia van De Feijter, Terhole; Colleen van J. Corne- lissens, Nieuw-Namen; Caterina van P. Riemens, Nieuwvliet; Harlette van H. Blommaart, Absdale; Carole van F. Verdur- men, Absdale. TERNEUZEN - Een filmploeg van de NOS-televisie maakt de komende tijd voor het programma Van gewest tot gewest opna men van Piet Brakman als zangpedagoog en troubadour. De NOS-ploeg is op dinsdag 18 november aanwezig in het Zuidlandtheater. In samenwerking met de Terneuzense Evene mentencommissie brengt Piet Brakman dan oude en nieuwe liedjes en zijn conference De Badmeester. Wie de opnamen bij wil wonen kan kaarten bestellen bij het Zuidlandtheater. Deze kosten vier gulden. Van onze correspondent TERNEUZEN - Harmonie De Vliegende Hollander uit Terneu- zen hield zaterdag in het Zuidlandtheater het jaarlijkse na jaarsconcert. Dit jaar werkte daar ook aan mee de muziekver eniging OLTO (Oefening Leidt Tot Ontwikkeling) uit Loenen. Zaterdagmiddag werd het gastkorps officieel ontvangen in het stadhuis, waarna men het sluizenconmplex in Terneuzen be zichtigde. Het concert, dat 's avonds werd verzorgd, trok een volle zaal muziekliefhebbers. Voor de pauze trad het gastkorps op. Het harmonie-orkest be staat uit 55 leden en staat sinds 1979 onder leiding van J. Schotten. OLTO bracht wer ken van Cole Poter, Verdi en Handel. Vooral het werk van Stalmeier, waarmee harmonie Van onze correspondent IJZENDIJKE - In Zeeland en Zuid-Limburg gaan vrijwilli gers actie voeren om de bevol king van het Afrikaanse land Ghana aan musiektennetten te helpen. De bevolking van dat land wordt nog steeds ge troffen door een fors aantal sterfgevallen ten gevolge van malaria. De initiatiefnemer voor deze provincie is koster Jacques van Voorenberghe uit IJzen- dijke. „Malaria is in Ghana nog steeds de meest voorkomende ziekte, vaak nog met dodelijke afloop," aldus pater Jozef Cra mers, de 'brillenpater' die daar werkzaam is en volgende week vrijdag weer vertrekt. Cramers vertrekt dan voor drie jaar naar Keta, waar hij zijn brillenfabriek heeft. De pater: „Het gevolg van Mala ria is hoge koorts. Vooral veel kinderen zijn aan deze ziekte gestorven." Om dit probleem enigzins te bestrijden hebben vrijwilligers besloten een actie op touw te zetten. „De strijd tegen Malaria is feitelijk ver loren. De bekende medicijnen helpen vaak niet meer," ver volgt hij. Van Voorenberghe; „Voor een net is ongeveer tien vier kante meter muskietengaas nodig. Dat is het ons bekende gordijnenstof. De buurvrouw van pater Cramers kan van deze stof netten maken. Daar mee snijdt het mes aan twee kanten. In de eerste plaats krijgen de kinderen van Ghana bescherming tegen de malaria-muggen en ten tweede verdienen de vrouwen aldaar er nog een karig dag loon mee. Indien de bevolking de netten via de handelaren moet kopen, is het onbetaal baar." De IJzendijker 'brillenkos- ter' gaat trouwens volgend jaar van 27 april tot 11 mei naar Ghana, op bezoek bij pa ter Cramers. Dat werd deze week bekend, tijdens de af scheidsbijeenkomst van pater Cramers in Den Bosch. Vrien den van Cramers zullen de reis voor hem verzorgen. Bij de bijeenkomst werden even eens de 43.000 brillen in ont vangst genomen, die direct in een container naar Rotterdam vervoerd werden. De kosten van het transport naar Ghana bedragen maar liefst twintig duizend gulden. Op het laatste nippertje schonk een IJzen- dijks echtpaar nog een rolstoel ter waarde van tweeduizend gulden. De Vliegende Hollander goede contacten onderhoudt, kreeg veel bijval uit de zaal. Na de pauze was het de beurt aan De Vliegende Hol lander. Hier was het vooral het werk 'van Sibilius dat de handen op elkaar kreeg. Aan het eind van het concert wer den twee marsen samen uitge voerd. De 150 muzikanten, die maar nauwelijks een plaatsje op het toneel konden vinden, speelden In Treue Fest onder leiding van J. Schotten en Washington Grays onder lei ding van Piet Eekman. De contacten tussen beide muziekgezelschappen zijn ontstaan via een oud-lid van de harmonie, die nu bij OLTO speelt. „Het concert moet dan ook gezien worden ais een ver broedering tussen beide ama teurgezelschappen," aldus J. den Toonder. Tevens kreeg het Terneuzense korps een uitno diging een tegenbezoek te brengen. (ADVERTENTIE) Mr. F.J Haamtanweo 49 Tel. 01150-97455 de titel, maar we kunnen er slechts een aanwijzen". Van Eetvelt toonde zich overigens zeer tevreden over de belang stelling voor de verkiezing. „Het begint weer een beetje op vroeger te lijken. Naast veel Sassenaren, waaronder nogal wat wagenbouwers, hebben we ook mensen van buiten mogen begroeten. Het is voor ons een fijne, prachtige ver kiezing geweest". CLINGE - De Hollandse her der Guido van Peter de Bak ker uit Grauw is afgelopen weekeinde kampioen gewor den van de politiehondenvere niging Saeftinge uit Clinge. Guido was de enige van zijn soort tussen de andere inge schreven honden: dat waren alle Mechelse herders. Met 423 punten onttroonde hij de kam pioen van 1985, de aan Wim van Rijswijk uit Terneuzen toebehorende Luc. Het begon 's morgens om negen uur met zwemoefenin- gen aan de Zandpunt langs de Opperstraat, waarna de ap pèl-oefeningen plaatshadden op het oefenterrein aan de Bisschoppendreef. Deze be stonden uit voig-oefeningen, fiets volgen, zoeken en revier- oefeningen. 's Middags was er het stel- werk, dat bestond uit stokstel- len, werp-oefeningen, terug- roep-oefeningen en verschei dene andere oefeningen. Dit alles werd beoordeeld door de juryleden J. Cappon uit Borse- le, P. Babbijn uit Biggekerke en J. Jacobs uit Venlo. De uitslag was. 1. Peter de Bak ker (Graauw) met Guido (423 punten), 2. Wim van Rijswijk (Terneuzen) met Luc (402), 3. R. de Loos (Philippine) met Jacky (370), 4. Ad Boone (Kloosterzan- de) met Ar co (367), 5. Piet Ferket (Cline) met Sherry (360), 6. M. Zaman (Stekene - B) met Miero (316H). Van een onzer verslaggevers ST.-MAARTENSDIJK - B. Stam uit Sint Maartensdijk, die in 1983 door Philip Morris werd ontslagen voor het wei geren van het dragen van uni forme werkkleding, heeft af gelopen week bij de Hoge Raad in Den Haag een verzoek tot cassatie van eerdere von nissen ingediend. Zowel het kantongerecht als de rechtbank in Breda achtten indertijd zijn aangevoerde motief - dat het dragen van het uniform in strijd was met zijn levensovertuiging - geen reden voor Philip Morris om Stam zonder het dragen van de voorgeschreven kleding in dienst te houden. Stam heeft, toen het bedrijf op 8 maart '83 het uniform verplicht stelde, van meet af aan geweigerd het te dragen. Hij beschouwt het kledingstuk als 'een aantasting van de menselijke waarde' en vindt de verplichting tot dragen 'in strijd met de christelijke le vensovertuiging'. Drie maan den later kreeg hij, met goed keuring van het GAB, officieel ontslag. De laatste drie maan den loon zijn nooit uitbetaald. Gevonden voorwerpen - Bij de gemeentepolitie kan men in lichtingen krijgen over de vol gende gevonden voorwerpen; bruine portemonnee, fiets pomp, zilveren armband, bruine knipportemonnee, zwarte portemonnee, gouden armband, zilveren broche, Siamese poes, kinderarmband, zwarte gereedsschapstas, he renhandschoen, beige kinder portemonnee, regenbroek, poesje, armband. Van onze correspondente ST.-JANSTEEN - Vrijdag is in de Blauwe Hoeve te Hulst op 69-jarige leeftijd overleden Gustaaf van de Branden uit SL-Jansteen. Van de Branden is meer dan veertig jaar lid geweest van de toneelvereniging Camere van Rhetorica St. Jan ten Steen. Tevens was hij vanaf de ver bouwing van het gemeen schapscentrum de Warande bestuurslid van deze stichting. De grote passie van Van de Branden was echter dans school Elegance. Begonnen als hobby groeide het dansen zo'n vijftien jaar geleden uit tot zijn werk. In augustus droeg hij de school in verband met zijn gezondheidstroestand over. De uitvaart is dinsdag 11 november om 14.00 uur in de parochiekerk van de H. Jo hannes de Doper te St-Jan steen. AARDENBURG - De Kikker- stad kan vol vertrouwen de carnavalsviering 1987 tege moet zien. Tenminste als dit wordt afgemeten aan de be langstelling die zaterdag be stond voor de viering van het elfjarig bestaan van de plaat selijke carnavalsstichting De Nachtuul'n. Aan de jeugd zal het in ieder geval niet liggen want die was zaterdagmiddag massaal op gekomen voor de feestelijkhe den in de Sociëteit aan de Weststraat. Veel waardering voor het optredende clowns duo en hartstochtelijke toejui chingen voor de nieuwe Jeugdprins Mario Verbeke uit Eede en Jeugdprinses Sharon Paridaen uit Aardenburg. De ouderen lieten zaterdag avond merken dat carnaval hen na aan het hart ligt. Het jubilerende Nachtuul'n-be- stuur mocht talrijke geluk wensen In ontvangst nemen tijdens de receptie die werd gehouden in 's Lands Welva ren. Onder de 'visite' ook het voltallige college van B en W en talrijke bevriende carna valsverenigingen. De kleine tentoonstelling gewijd aan di verse hoogtepunten uit het elf jarig bestaan ontlokte bij me nig bezoeker een gevoel van herkenning. Ai bij al een ge slaagde jubileumviering. - De eerste vuurproef dit seizoen is weer op 17 januari, als het jaarlijkse schuurbal met ver kiezing van het carnavalslied plaatsvindt. Dat wordt op 16 januari voorafgegaan door een speciale balavond voor de ouderen. Beide evenementen vinden plaats op de bekende plaats: de grote schuur van Theo van Overloop aan de paardemarkt. Van onze correspondent TERNEUZEN - In dienstencentrum De Veste in Terneuzen ge bruikten vrijdagmiddag zo'n 30 gasten en 40 medewerkers van de warme maaltijdvoorziening Tafeltje Dekje een warme maal tijd. Die had een extra feestelijk tintje gekregen in verband met het 25-jarig bestaan van Tafeltje Dekje. gekregen. Om 12.00 uur werden gasten, medewerkers/sters en genodig den welkom geheten door de heer J. Hamelink, voorzitter van de stichting Welzijn voor Ouderen, waaronder Tafeltje Dekje res sorteert „Ongeacht hoe een nieuwe constructie van het wel zijnswerk in Terneuzen eruit gaat zien, Tafeltje Dekje is niet meer weg te denken uit de Terneuzense samenleving en zal ze ker blijven voortbestaan", verzekerde hij. Ook een subsidie van 70.000 voor de aanschaf van nieuwe plateaus en wegwerpma- teriaal uit het flankerendbeleid van de provincie, wijzen in die richting. Verder zullen in de toekomst steeds weer ouderen een beroep moeten doen op de warmmaaltijdvoorziening door het inkrimpen van de bejaardenhuizen. „Steeds meer ouderen ko men nu op een wachtlijst te staan. We kunnen maximum 100 personen helpen. Ik verwacht dat we dit aantal al spoedig zullen halen", aldus Peter Kiela functionaris van de Stichting Welzijn voor Ouderen. De aanwezigen genoten van het vier gangen-diner, de mooi opgemaakte tafels en vooral het sociale contact. Tot besluit van de middag werd er een spelletje bingo gespeeld.

de Stem | 1986 | | pagina 7