VASTE OEVERVERBINDING TUSSEN SEELAND EN FUNEN Denen doen wat Zeeuwen niet mogen [Ernst opent 'groot-semin IN TERNE Waterstaat i met muskusr De ziekte van Bechten MAANDAG 10 NOVEMBER 1986 EXTRA OP MAANDAG Funen Auto- en spoorbrug Sprogo Autobrug Seeland Spoortunnel ^Sg&sss? PAPIER VOOR UW PEN Wim Koek Discriminatie van man zijn Gevoelloos Riagg(1) RIAGG (2) ook op accu en Uitlaat MEDISCHE RUBRIEK Zilvervloot KI M EN Al AUTOHUIS DOt PAGINA ZEELAND 1 Besprekingen [NU TWEE PRIESTEROPLn 1 IN BISDOM BREDA i WAT DE Zeeuwen nog steeds niet mogen gaat in Denemarken gebeuren: In de Grote Belt, net als de Westerschelde een druk bevaren internationale route tus sen de eilanden Seeland en Funen, gaan de Denen een vaste oeververbinding bouwen, een brug-tunnelcomblnatie, die een lengte krijgt van een dikke twintig kilometer. Ter vergelijking: de door een Haags veto getroffen, maar nog steeds niet op gegeven brugtunnelcombinatie over en onder de Westerschelde, die wat op de achtergrond is geraakt door de hangbrugplannen, zou een lengte van ruim vier kilometer krijgen. En de Oosterschelde heeft op de plaats waar de pas geopende stormvloedkering ligt, een breedte van negen kilomter. Door Piet de Bont KOPENHAGEN - Na jarenlang politiek touw trekken is het dan zover: het Deense parlement heeft besloten dat er tussen Seeland, het eiland waar Kopenhagen op ligt en Funen, waarvan het Odense van sprookjesschrijver Hans Christian Andersen de hoofdstad is, een fabel achtige vaste oeververbinding komt, die in twee fasen wordt uitgevoerd. Eerste etappe: een spoortunnel onder het - diepe - ooste lijke deel van de Grote Belt en een gecombineerde spoor- /autobrug over het westelijke stuk van de vaarweg. De eerste fase moet in de zomer van 1992 kant en klaar zijn. De tweede etappe, waar mee uiterlijk in '91 wordt begonnen, bestaat uit het bouwen van een tuibrug over of van een autotunnel onder de oostelijke Grote Belt De geleerden zijn het daarover nog niet eens. Een autotunnel kan - ge zien de ervaring opgedaan bij het graven van de spoor tunnel- in vier jaar worden gebouwd, terwijl een brug vijf# jaar kost. Net als de plannenmakers in Zeeland willen de Denen voor deze vaste oeververbinding, die één van de langste in de we reld wordt en die een slor dige twaalf miljard Kronen kost (ongeveer vier miljard gulden) tol gaan heffen. De illustere hoogleraar H.P. Myrup van de universi teit van Aarhus is hiervoor met een hoogst interessant idee gekomen. Myrup heeft voorgesteld om de toltarie ven te laten variëren: tij dens daluren minder beta len, in de piek meer. Myrup wil hiermee bereiken, dat het verkeersaanbod wordt gespreid teneinde files te voorkomen. De verbinding over de Grote Belt, waarvan jaar lijks ook duizenden Neder landers, onder wie veel vrachtrijders, gebruik ma ken, wordt thans onderhou den met indrukwekkende veerboten. Wat daarmee moet gebeuren, is al volop in discussie. In de Deense kranten zijn, net als dat in Zeeland is gebeurd, verhitte discussies ontstaan over de voor- en nadelen van de vaste oeververbinding. Zo schrijft de bekende commentator Frank Dahl- gaard in het toonaange vende dagblad 'Berlingske Tidende' dat de consequen ties van de vaste oeverver binding veel groter zijn dan in de Kamerdebatten tot uiting is gekomen. De plan nen kunen volgens Dahl- gaard diep ingrijpen in de Deense samenleving. „Dene marken riskeert hiermee een doorgangsland te wor- Veel Denen zijn bang dat hun land een doorgangsland tussen vooral West-Duitsland en Zweden wordt als straks de vaste oeververbinding tussen Seeland en Funen klaar is. den, temeer omdat er ook sprake is van een vaste oeververbinding tussen See land en Zweden." De critici zijn bang dat tal van veerverbindingen, zoals de Vogelfluglinie tussen het Westduitse Puttgarden en het Deense Laaland zeer van de nieuwe vaste oeverver binding te lijden zullen krij gen. „Gigantische milieu problemen komen op ons af als de twee vaste oeverver bindingen -die over de Grote Belt en die over de Sont tussen Seeland en Zwe- 'den- die westelijk Europa met Zweden en overig Skan- dinavië gaan verbinden, er zijn", aldus milieu-activis ten die alles doen om uitvoe ring van de miljardenpro jecten te dwarsbomen. Naar de mening van Frank Dahlgaard openen zich echter ook ongekende perspectieven. Als de veer boten op de Grote Belt ver dwijnen en vervangen wor den door een brug-tunnel- combinatie is het mogelijk dat Kopenhaagse onderne mingen op Jutland, het vasteland van Denemarken, dat via bruggen met Funen is verbonden, winkels gaan openen en ze rechtstreeks vanuit centrale magazijnen in Kopenhagen bevoorra den. Omgekeerd is het heel goed denkbaar dat Jutse brouwerijen expansie gaan zoeken op de Seelandse markt, die nu voor een be langrijk deel door befaamde Kopenhaagse brouwerijen wordt beheerst De Denen zijn er - evenals de Zeeuws- Vlamingen- goed van door drongen, dat de vaste oever verbinding veel overhoop haalt Net als in Zeeland wordt er een venootschap gesticht, die de hele bouwerij afwik kelt Twee directeuren, een technisch en een admini stratief, komen er aan de spits te staan. Intussen lob biet het Deense aannemers wereldje, dat voor geen kleintje vervaard is, bij het leven om te bereiken dat de order-van-de-eeuw in eigen land blijft Grote bedrijven zijn als de dooa aai ae op dracht geheel of gedeeltelijk aan het buitenland - bij voorbeeld aan Nederland- toevalt Zo verklaarde Niels Frandsen, grote baas van het Deense bouwbedrijf Höjgaard Schultz onlangs, dat het van het allergrootste belang is voor de ontplooiing van Deense bouwbedrijven op de internationale markt, dat de vaste oeververbin ding over de Grote Belt door Denen wordt gebouwd. „Als de brug/ tunnelcombinatie door buitenlandse firma's wordt uitgevoerd, zal dat een negatief effect hebben", aldus Frandsen. Zijn bedrijf heeft onder meer de drie ki lometer lange brug gebouwd die Seeland met Falster ver bindt en die vorig jaar juni door koningin Margrethe werd geopend. Voor de Deense bouw plannen bestaat in de Ne derlandse ingenieurswereld grote belangstelling én be wondering. „De Denen kun nen wel wat; af en toe kun nen wij best van hen leren", aldus ir. Tjebbe Visser, voormalig projectleider van de stormvloedkering in de Oosterscheldemonding, thans eerste man van Slui zen en Stuwen, de Rijkswa terstaatsdienst die het tun nelgedeelte van de Zeeuwse V.O.W. ontwerp. |UIWIIIIIIUIIIIIIIilllWIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll£ broertje, zat in de tweede klas) hem verrastte tijdens de boekhoudles met de op- merking dat hij hetzelfde saldo had maar een heel an- dere balans en off ie dat even mocht laten zien. 1 De nietsvermoedende ging zitten aan zijn lesse- ff naar en zei dat de Grote Maanders z'n schrift daar maar even moest neerleg- gen. „Pardon, meneer. Uw gulp staat open" stond er in 1 rood potlood onder het batig saldo van de balans. Met enige tegenwoordigheid van geest zei Economie: „Ik zie het al" en trok het schrift H over de rand van de lesse- 5 naar. Daaronder frunnikte hij haastig aan de knoopjes van z'n gulp". Je hebt het- zelfde bedrag tweemaal ver- keerd geboekt, waardoor het S verschil weer is genivel- leerd. „Kijk", Hij trok een vulpen uit z'n binnenzak en schreef onder de rode let- ters: „Dank je wel". De klas E heeft het nooit geweten en er E niet van genoten. 5 In de tijd dat ik niet voor 1 de klas stond maar er in zat zag Fokke Jan Haanstra, het voorste haantje uit de klas, E dat de leraar Duits met open E gulp rondliep „Meneer, het E tocht hier" zei Fokke Jan. S „Dan zal er wat open staan", E zei de brave Germanist, „hoewel ik niet zie wat". Te- genwoordig gaat dat veel rechtvoorzijn raper, hoorde ik van een jonge kollega. Nu roept een meisje gewoon hard op: „Meneer, uw gara- gedeur staat open". In het E Weekblad van het Genoot- E schap van Leraren las ik E van een brave lesboer, in zicht van de V.U.T., die de fjj uitdrukking niet kende en E haar letterlijk opnam. Zijn s huis stond amper drie hon- derd meter van de school en E hij meende dat het meisje E vanaf haar plaats aan het raam kon zien dat de deur E van zijn garage openstond. „Geen paniek", zei de han- nes, „wat daar te stelen valt jg mag geen naam hebben: een E Lelijk Eendje op slappe ban- E den". Hilariteit met hoofd- E letters, minuten lang. John O'Mill ïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiP DE dagen van takt en dis- kretie zijn niet meer, school dagen bedoel ik Open gul- j pen zijn er nog steeds, meer waarschijnlijk dan vroeger, na de uitvinding van de rits- I sluiting. Leraren hoeden zich angstvalliger dan ander manvolk voor het ongewild i exhibitionisme van de open j gulp. Hun vergeetachtigheid wekt namelijk meer hilari- i teit dan ergens anders, bij— voorbeeld, een bureau of kantoor. Daar zal een kol lega de verstrooide water man even attent maken - al i dan niet met een grol - op de nalatigheid en het incident is gesloten. Niet zo in een klaslokaal. Daar wordt met opzet juist niet attent ge- maakt, daar wordt gegnif- j feld en genoten van het pleefiguur dat de grote al- wetende daar voor de klas zo prijsheerlijk staat te slaan. Ik herinner me een geval, kort na de oorlog, waarbij kollega economie met takt en vindingrijkheid werd ge red van verdere blamage door de Grote Maanders. De Grote Maanders was vier jaar ouder dan de oudste leerling van A5 omdat hij vier jaar van zijn jonge le ven was kwijtgeraakt in een jappenkamp. Daar was hij sneller volwassen geworden dan hem lief was. Hij ge droeg zich in de klas dan ook als een volwassene, een ge drag hem niet in dank afge nomen door zijn klasgeno ten. Kollega Economie ver telde onder de koffie in de ochtendpauze hoe de Grote Maanders (de kleine, zijn l-sS&SSSS" REEDS zeer lange tijd lees ik de brieven van Wim Koek, 'Even uitblazen', met groot genoegen. Zijn per soonlijke ervaringen waren daarin doorgaans op een prettige wijze gebracht en pasten geheel in het circuit van narigheid en nieuws dat de krant meestal bevat Het was een weldadige onder breking tussen het 'proza- nieuws' van alle dag. Ik vroeg me wel eens af, waar haalt Wim dat toch van daan, ook al besefte ik wel dat zijn brieven, zeker voor een deel, uit z'n eigen fanta sie voortkwamen. Nu ik zijn brief van van daag lees met als titel 'Par- keerovertreding' kan ik niet anders zeggen dan: Wim niet meer, is zijn fantasie opgebruikt? Na het artikel van j.l. zaterdag van mr. Van Agt, dat als titel had 'Klare taal' had Wim toch moeten weten dat er iets niet klopte met de berichtgeving in De Stem. Ik heb dat ook reeds in een ingezonden stuk laten blijken. Maar om in zijn lange brief daar nog eens op deze manier op terug te komen en niets te verko pen dan wat onzin, is een echte misser. Wim zal heel goed weten dat elke lezer begrijpt wie hier op de hak genomen wordt en dat zou niet erg zijn als vaststond of het briefhoofdenartikel in De Stem wel waar was. Dit is een soort na-aperij zoals de monstranten dat soms ook doen. Ik vind het voor uw collega's beledigend dat u uw 'briefhoofd' nog aan vulde met uw beroep van journalist Nee, Wim, vol gende keer beter, blijf maar in uw eigen stijl. Breda, F. Vorstenbosch HET vrouwenberaad Ber gen op Zoom organiseerde op donderdag 30 oktober 1986 om 20.00 uur in hotel De Schelde een avond met mevr. Iteke Weeda, gezins sociologe aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen (o.m. bekend uit publicaties in de Libelle) aangaande re laties en relatievormen. Met meer dan brede maatschappelijke belang stelling (o.m. als bestuurslid van een kinderdagverblijf - een emancipatorische basis voorziening - waardoor de werkende vrouw/man gele genheid wordt geboden zich - ook - verder te ontplooien), treed ik deze avond tege moet, doch aan de drempel van dit etablissement houd de emancipatiebewustwor ding blijkbaar op: Mannen niet toegelaten. Nu zeg ik u, je praat uit voerig over relaties en rela tievormen en laat de 'andere partij' letterlijk buiten staan; 'achterkamerrelatie- politiek'... Hoe kunt je in hemelsnaamtot een ge nuanceerde benadering ko men van dit primaire gebeu ren? Helaas moet je consta teren dat een gesubsidieerde club, belangstellenden let terlijk buiten zet Wordt het nieuwe motto van de Vrou wenraad misschien 'Wij stellen de eisen Ik pruim het derhalve niet N.B.: Mw. Weeda stelde evenwel de aanwezigheid van mannen op prijs, doch. Bergen op Zoom, H. Veraart OM boven de foto, geplaatst in uw dagblad (30 oktober) 'Toe opa lief' te zetten, ge tuigt van smakeloosheid, onbegrip en gevoelloosheid. De bevolking van een dorp verzet zich tegen de komst van een stuwmeer. De men sen moeten hun dorp verla ten. Het dorp waar ze wel licht hun hele leven hebben gewoond. Opa moet zeker op z'n stoel blijven zitten, ter wijl hij af en toe eens mij merend naar buiten kijkt. Oma instrueert inmiddels de kinderen wat ze in moeten pakken voor de verhuizing. Ze zet gezellig nog 'n kopje thee. Nee, een bejaarde man is woedend, gaat de straat op, wil er op los slaanZijn vrouw probeert hem tegen te houden. Er heerst paniek. Er wordt gefotografeerd. En iemand schrijft boven de foto in een krant: Toe opa lier... Dit is geen tekst boven zo'n foto. De woorden Toe opa lief' kan heel aardig staan in 'n kinderrijmpje. Hier getuigt het van een ge brek aan kennis van wat zich afspeelt in de wereld. Breda, Erna Zuidgeest Dat de psychische hulp aan mensen in geestelijke nood faalt, komt omdat er wordt uitgegaan van de mogelijk heden die de Riagg's te bie den hebben, in plaats van uit te gaan van de persoon en zijn geestelijke nood. Denkt men nu werkelijk dat het geven van meer informatie - spreekkamers met meer pri vacy - meerdere gesprekken of het aantrekken van meer psychiaters dé oplossing is? Het is gewoon overduidelijk dat de behandelingsmetho den van nul en generlei waarde zijn, Dat blijkt wel uit het feit dat twaalf procent van de mensen die om hulp aan kloppen (zo'n 400.000 per jaar) zelfs verklaarden dat hun problemen verergerd waren. Na honderd jaar psychiatrie zijn de psychia ters nog steeds de dolenden in de woestijn en experi menteren ze er lustig op los. Het wordt tijd dat er een ge degen onderzoek gaat plaatsvinden naar de resul taten van hun behande lingsmethoden. Waarom vinden er eigen lijk meer zelfmoorden plaats dan er doden zijn in het ver keer? Waarom is het zelf moordpercentage onder psy chiaters het grootst? Is het wezenlijke doel van de he dendaagse psychiatrie de mens te helpen en te gene zen, of.... hem tot willoos werktuig van diezelfde psy chiatrie te maken? Amsterdam, D. Peperstraete ALWEER is aangetoond dat het RIAGG gewoon geen nut heeftDit wordt duidelijk uit het onderzoek van de Consumentenbond betref fende het RIAGG. Dit on derzoek laat zien dat er op dit moment op het gebied van de geestelijke volksge zondheid een min of meer hopeloze situatie bestaat. De resultaten van het on derzoek tonen aan dat de mensen voor een groot deel niet de juiste behandeling kregen; er waren mensen bij die staande hielden dat hun conditie in feite slechter was geworden. Het antwoord van het RIAGG hierop was dat er niet voldoende perso neel is, maar ik denk dat de hele situatie alleen maar slechter zal worden als er meer psychiaters zijn. Het is niet een kwestie van hoeveel mensen, maar van welke methoden en van welke 'technologie' er gebruik ge maakt wordt om de mensen te helpen. Ik ben lid van CCHR (Het Nederlandse Comitee voor de Mensenrechten), dat tot doel heeft om patiënten te beschermen, die slecht be handeld zijn, speciaal op het gebied van de geestelijke volksgezondheid en dan ko men we maar al te vaak mishandelingen tegen uit de psychiatrische afdeling. Ik ben blij dat het ook onder de aandacht van de Consumen tenbond is gekomen en ik hoop dat zij achter de wer kelijke feiten zullen komen. Amsterdam, Joost de Beurs, CCHR Nederland Door Jan Paalman OM BEROEMD te worden in de geneeskunde, helpt het als je naam begint met een letter vooraan in het alfabet. In 1932 schreven - in alfabe tische volgorde- Crohn, Ginzberg en Opperheimer een artikel over een nieuwe ziekte, en die heet dus tot op heden de ziekte van Crohn. Eind vorige eeuw beschre ven Bechterew, Pierre Ma rie en Strumpell een eigen aardige verstijving en ver kromming van de wervelko lom. Deze ziekte staat nu -jammer voor Pierre Marie, jammer voor Strumpell- bekend als de ziekte van Bechterew. Deze eigenaardige kwaal begint vaak op jeugdige leeftijd, dus jong volwasse nen kunnen het krijgen, maar mensen ouder dan 40 krijgen het praktisch nooit. In het begin kunnen de klachten heel vaag zijn: af en toe pijn in de (lage) rug en vage pijn in de billen die soms naar de benen uit straalt Vreemd genoeg kun nen (voorbijgaande) oogklachten het eerste symptoom van Bechterew zijn. Later worden bij een klassieke Bechterew de klachten meer uitgesproken. De pijn onder in de rug neemt zo toe, en kan zo hef tig zijn, dat men aan een hernia denkt Soms trekt de pijn door naar bovenrug en schouders. De pijn is het ergste als men een tijdje niet bewogen heeft, en zakt bij bewegen weer af. Een ty pisch verhaal van Bechte- rew-patiënten is, dat ze 's morgens om een uur of vijf van de pijn wakker worden, zich even gaan ver treden om daarna, als de pijn wat gezakt is, verder te slapen. Ook typisch: de pa tiënt rolt 's morgens het bed uit in plaats van normaal overeind te komen. De oorzaak van dit alles is een chronische ontsteking van de gewrichten tussen het heiligbeen (het bot onder de bovenste bilnaad) en de botten van het bekken. Uit eindelijk vergroeien die ge wrichten. Gevolg: de pijn verdwijnt op die plek, maar laat helaas de wervelkolom op die plaats verstijfd ach ter. Nog erger: de ellende dreigt zich naar boven, tot nekwervels toe te herhalen. Uiteindelijk kan na veel pijn, maar ook moeheid, lusteloosheid, vermagering en koorts, de hele wervelko lom verstijven. Buigen (vooral zijdelings) gaat dan niet meer, de borstkas kan moeilijker bewegen en soms vergroeit de wervelkolom in onvoorziene bochten. De behandeling berust op twee pijlers. De ontsteking en pijn remmen met allerlei anti-reuma-pillen, en twee: een uitgebreide batterij van fysiotherapeutische maatre gelen om zoveel mogelijk beweging in die verstijvende gewrichten te houden en vergroeiingen te voorkomen. In feite pappen, poederen en nathouden, maar dan wel op hoog niveau. Een Bechte- rew-patiënt, aldus deskun dige mevrouw dr. A.L. Dekker-Saeys, hoeft niet in valide te worden en hoeft niet in een rolstoel te eindi gen. Maar: hoe eerder de kwaal ontdekt wordt, hoe meer narigheid kan worden voorkomen. Daar zit hem nou de kneep: meestal wordt de diagnose wel erg laat door de dokters gesteld. Een paar jaar geleden beschreven de reumatologen Van Oijen en Boersma drie patiënten in het Nederlands Tijdschrift van Geneeskunde, bij wie de ziekte pas 5, 6 en 20 jaar na de eerste verschijnselen was onderkend. „Dit is geen uitzondering, maar helaas een steeds weerkerende trieste bevinding." Toch is de ziekte van Bechterew lang niet zeldzaam. Men schat dat in een gemiddelde huisartsenpraktijk (2500 'zielen') 3 tot misschien wel 30 mensen de kwaal hebben. DE laatste alinea van het artikel op pagina 4 van De Stem, van woensdag 29 ok tober 1986, inzake 'Spanje stopt 'schatten' zilvervloot in computer'. ingezonden door de Spaanse correspondent Paul van der Voort, vermel dend als opgedoken buit van het Spaanse galjoen Nuestra Senora de Atocha 900 zilver staven, 160 goudstaven en ruim 250.000 zilveren mun ten, voor ruim 1.000 miljoen gulden, is alleen al door zijn mooie ronde bedragen ver dacht Te dien aanzien vertrouw ik meer op pagina 17 van Ti me, d.d. 27 oktober 1986, on der het hoofdstuk 'Byte-Size Bolkensteeg 4. Dongen, telefoon OU 'W onii TERNEUZEN ROOSENDAAL aantal onderaannemers en bc bedrijven uit West-Brabant hee werking met bouwbedrijf Bak daal stopgezet. Aanleiding hiertoe is de gerucht bouwwereld dat een faillissementsaa bedrijf is ingediend. Het heiligbeen (u de onderkant van rug in de bilnaad owl gaat) is aan beide JcórJ ten door een gewricf met de bekken bene. verbonden. Een ontstel king en verstijving «I dit gewricht is een kei merk van de ziekte w| Bechterew. Om zo lang onbeg rond te lopen met zo'nt grijnige kwaal, is een: Je wordt dan al gauw: neuroot, aansteller of rulant versleten. Niet zei] gaan in die tijd huwelijj op de klippen of zaken e fles. Nu is die diagnose] altijd eenvoudig te sti Vrouwen bijvoorbeeld! het voornamelijk een tj nenkwaal) hebben m« last van een mildere enn der goed te herkennen: die zich uitsluitend tot| bekken beperkt Het tend bewijs, een röntgecl van de ontstoken ge' ten in het bekken, is technisch moeilijk te k ren. Het kan eenvoui want Bechterew-patië hebben vaak een hee! pisch verhaal. Als je 4 de 5 volgende vragen mel| kunt beantwoorden is kans dat je Bechterew en niet een andere kwaal, tamelijk groot vragen zijn: 1. Was ujoi dan 40 toen de klachten: gonnen? 2. Nam de pijn] de loop der jaren toe? 3 staan de klachten 1 dan 3 maanden? 4 er ochtendstjjfheid meer dan 30 minuten?! er verbetering na beweji Iets nieuws, maar erg streden, is het aantonen HLA-B27 antigeen. Bil een van de antigenen die| voor zorgen dat het li: het verschil weet vriend (eigen cellen) en and (bacteriën, virussen: zo voort). Een heel hoog centage (90 van de terew-pa tien ten heeft tamelijk zeldzame B27, terwijl het in de king maar bij 8 voorki Maar van de dragers maar een kwart de ziel dat maakt (alle Fikkies honden, maar niet alle den heten Fikkie) de test: betrouwbaar. Misschien: de test iets oplost over zaak en erfelijkheid var] kwaal. De ziekte is duistere manier erfelij! erft niet de ziekte, maar] aanleg voor die ziekte, zou best kunnen zijn dat: anders (men denkt bij beeld aan bepaalde da] bacteriën) die aanleg pt ceert Als men daar een ger achter kan krijgen is] in de toekomst mogelijk om de ziekte ir] kiem te smoren. Het Roosendaalse bedrijf werkte op diverse plaatsen in Zeeland waar het in opdracht van diverse makelaars onder meer zogenaamde Pluspunt woningen bouwden, zoals in het Terneuzen uitbreidings plan Oude Vaart. Voor zover bekend is het werk hieraan I stilgelegd. De publiciteitsbor- den bij deze in aanbouw zijnde woningen zijn inmiddels weg- gehaald. Volgens makelaars Meyer Vastgoed in Axel en Theelen van de Weele in Vlissingen, die de zogenaamde Pluspunt woningen hebben verkocht, behoeven de kopers zich geen I zorgen te maken. „Alle wonin gen zijn gebouwd onder ga- rantie, dat wil zeggen dat zij straks - misschien met enige vertraging - de woning krij gen die zij hebben gekocht, voor de prijs die is afgespro ken", zo werd gezegd. Een woordvoerder van Bouwbedrijf Bakx ontkent dat 1 een faillissementsaanvraag is 'ingediend. „Wat er aan de hand is, kunnen we niet zeg gen. Maar sprake var aldus de wel over zijnde fusi< spreekt. O' bespreking voerder ooi De Boq FNV, geal telefoontje; van Bakx, directie va: drongen Waarschijr deze week wij weten dat er pro hoe en wat aldus C. M< Bakx bo woningen vallend is c ject vanda informatie drijf zijn Roosendaa voering va project va Kalsdonk een gerr heeft Bak aangedron. Waar dat ook bij de kend. Door Jan Bouwmans F TILBURG - „Ik hoop van harte dat de gel I bijzonder in de parochies, het convict vertri en dat zij, die overwegen priester te worden Breda, ervan overtuigd zullen raken dat zij F len vinden waar hun levensroeping zich kan Aldus bisschop H. Ernst van Breda zaterdag in Tilburg waar hij zijn nieuwe 'groot seminarie' officieel opende. De nieuwe Bredase pries- teropleiding aan de Poiters- raat komt naast de al be- staande Priesteropleiding Bo- vendonk, die zich richt op 'late roepingen'. Rector van de nieuwe opleiding in Tilburg is drs. J. Huysmans, priester van het bisdom. Op dit moment staan 16 priesterkandidaten en i 21 lekepastores in opleiding in contact met het nieuwe oplei dingscentrum. in Afdelingen Het opleidingscentrum in Tilburg bestaat uit twee afde lingen. Het Diocesaan centrum opleiding voor pastorale be dieningen in het bisdom Breda verzorgt de opleiding van en adviseert over de toelating van zowel priesterkandidaten als kandidaat-pastorale werk luiers en begeleidt afgestu deerde priesters en pastorale werk(st)ers gedurende hun eerste pastorale praktijkjaar. Daarnaast convict geldt als bisdom nieuwe De toekorr ten voorta groepsverl ze zich m( in het cel vendien k< geestelijke ming bete: den. Het nl voortaan teropleidir bisdom d£ kandidate: theologiscl Een subst; opleiding aan de tl) in Tilburg vendonk staan. Ooi torale we: Bredase werken, trum een i spirituele kandidate in-opleidii niet in alli Booty', waarin wordt meld een totaal van 1" voorwerpen, door de dekker/ hoofdduiker Fisher geschat op 1?® joen, dus ca. 380 miljoen den. Nadat door een co: van 22 personen aan elk tikel een bepaalde wa: was toegekend, werd dt hele buit verdeeld onde' van de expeditie invest* ders in gratis gewerkte en geld. Mei Fisher kreeg hiervan in de v van zilveren munten eer genwaarde van $7 mi! en niet de 1.000 miljoen den zoals correspondent der Voort aangaf. Zijn b controle is wel zeer o®® vuldig geweest Breda, S. Vogelensang MIDDELBURG (ANP) - Rijkswaterstaa °P Zuid-Beveland een misleidingsplan »P te zetten in het Spuikanaal van de binding. Dit nieuwe kanaal blijkt een zeer aanti kamer te zijn voor de muskusratten, di vanuit het havengebied van Antwerpen men. De waterschappen hebben erop aange kusratbestrijding bij Rilland-Bath en K op te voeren. Rijkswaterstaat is namelij kanten van het Spuikanaal te beplanten i volgens dijkgraaf G. de Jager van het w fP Zuid-Beveland schept men op die ideale kweekkamer voor de muskusrat vreest dat een ware rattenplaag over Z als de zaak niet snel wordt aangepakt. Rijkswaterstaat is in antwoord op d vvi)ze van proef begonnen onderwaterbu gen in de taluds van het Spuikanaal. Die zien van vallen, zodat ratten bij hun j Plaats te vinden in de val lopen. Als de u lossing blijkt, dan zullen deze buizen in haal worden aangebracht.

de Stem | 1986 | | pagina 4