'AANVANKELIJK MOEST KNETEMANN WEG' MULTI TAPIJT 'Ik zou contact- arm zijn' ROY SCHUITEN SLACHTOFFER VAN OMMEZWAAI WERKGEVER VLOERBEDEKKING NODIG? PAGINA SPORT 1 SfERDAG 8 NOVEMBER 1986 PUTTE - Roy Schuiten gaat zich, gezeten op het plateau voor de open haard in zijn villa in Putte, niet te buiten aan woede-uitbar stingen als zijn definitieve breuk met PDM uitvoerig ter sprake komt. ende capaciteiten Het heeft er veel van weg dat hij zich heeft gewapend boude uitspraken te voorkomen. Tot de kern doordringen wil hij aanvankelijk ook vermijden, door het geven van korte, ontwijkende antwoorden. Roy Schuiten in zijn villa in Putte. „Er zijn geruchten in de wereld geko men dat ik met TDK, een concur rent van PDM, een ploeg zou begin nen, maar dat is flauwekul".» lommeles iranen RUUD MICHELS nuuu iviivi n-i-o i* j OP KWALITEIT KUNT U REKENEN Breda Beicrumweg oz u/o-/i i io** Dongen - St. Josephstraat 92 - 01623-21241 Door Hein Groothuis AH, TELEFOON 076^L3 31 86/22) JTERIK 2, NIEUVWLIET-BAD, JRG. PRINSENSINGEL 101-loI4 én van de en voor eenma- i gestuurde machi- r een continu stroom urologie stelt hoge eisen [er zoekt zij een m/v gelijkheid om in een n bedrijf met geavanceer- nniekente werken, ithousiast team collega's. carrière een goede g wilt geven, schrijf dan if met persoonlijke ns onder vermelding van 1.2582 naar Urval Holland B.V., aak 136, Rotterdam. - FOTODESTEM/DICKDEBOER 'Knetemann klein, rot appeltje' 1.860-), de 735i, de 750i endevej in de 735i en de 750i. De nieuwe 735i is vanaf vandaagtfj ie BMW-dealer. De evolutie duurt al zo'n vier miljij laatste jaren is het hard gegaan. Hij gaat zelfs zo ver op Sen gegeven ogenblik te zeg den: „Ik heb geen hekel aan iietemann", terwijl hij het bloed van Knetemann Waarschijnlijk wel kan kinken. Want de ploeglei- ler denkt, en vermoedelijk piet ten onrechte, is dat hij Boor toedoen van de gebrilde Huybergenaar is buitenge- perkt. „Ik proef uit alles dat netemann er achter heeft bezeten", vertelt Schuiten pij het afscheid, wanneer hij eindelijk niet langer van fijn hart een moordkuil maakt, maar niettemin rus- lig en correct blij ft. Uitweidend over Knete mann zegt hij: „Knetemann en ik hebben elkaar nooit gelegen toen wij beiden fietsten. Aan het «gin van dit jaar werden rij echter naar elkaar toe [gedreven. Hij zat zonder en ik kon een goede, [ervaren coureur prima ge- pruiken. Voor de ploeg heb 'c er nooit spijt van gehad [dat hij er bij is gekomen, voor mezelf uiteraard wel. Tot en met de Ronde van 'Zwitserland was er nooit Iets tussen ons aan de hand. Ik had tot de Tour zelfs een peel goed contact met Kne temann. Dat dacht ik ten minste. Na de ploegentijdrit "i de Tour was het ineens pommeles. Uiteindelijk vam de ware aard van het sstje toch weer boven, netemann is een klein, rot tepeltje". „Door zijn praatjes is hij «Pulair bij het publiek". „En door zijn gedrag op sommige momenten. Bij zijn Overwinning in de Amstel «ld Race vorig jaar en zijn frappe-zege in de Ronde van Zwitserland van dit jaar ^arstte hij in tranen uit. Ik ®u het niet kunnen. Hij /jeet de mensen te bespelen f geen ander. De insiders m de wielerwereld weten "ter dat hij een klein, rot fPPeltje is. Het is toch ook j*J* teken aan de wand dat R) als enige renner van Skil tf i °Ver k°n gaan naar kala en dat ook Raas hem met wilde hebben. Ze weten "maal dat hij niet zo'n Prettig mannetje is, kennen Fm °ok als iemand die af- Tpraken niet nakomt. Denk aar aan Moser". (Knete- mann werd op de Nürbur- wereldkampioen en D meriiaal wil dat hij toen pser bedrogen heeft, nadat PJ akkoord teas gegaan met overwinning voor de Ita- |Wan - H.G.). Knetemann, Rooks en Stevenhaagen deden hun beklag over het functione ren van Schuiten bij de PDM-directie. Schuiten: „Het is voor mij wel duidelijk dat die drie renners elkaar door de om standigheden vonden. Rooks wilde meer dan ik wilde ge ven - het bedrag dat hij er uit heeft gesleept en in Vrij Nederland is genoemd (ruim drie ton voor 1987 - H.G.), klopt wel ongeveer - Ste venhaagen wilde ook meer verdienen en Knetemann wist wel wat er boven zijn hoofd hing. De PDM-direc tie had namelijk al het be sluit genomen Knetemann de laan uit te sturen. De uit spraken van Knetemann na de ploegentijdrit in de Tour - hij vertelde toen onder meer dat hij de vader en moeder van een kleuterklas was, hoewel hij als laatste tekende en dus precies wist met welke ploeg hij in zee ging - vormden de aanlei ding. Het was zelfs zo, dat men bij PDM gewild heeft dat ik Knetemann uit de Tour naar huis toe zou stu ren. Dat heb ik toen gewei gerd, omdat ik anders hele maal geen ploeg meer over had gehouden. Van Orsouw, Arras en Siemons hadden immers door tijdsover schrijding in de ploegentijd rit al moeten vertrekken". Publiciteit „De beweegredenen voor de ommezwaai die men bij PDM heeft gemaakt, ken ik niet". „Ik denk echter dat ze re kenen op een hoop publici teit door Knetemann en Rooks en mij daarom heb ben laten vallen. Ik neem hen niets kwalijk. Volgend jaar zal echter blijken of ze het goed gedaan hebben. De overwinning van Knete mann in de Ronde van Ne derland heeft misschien wel de doorslag gegeven. Op de slotdag in Gulpen moest ik bij de directie komen. Toen werd mij gedeeld dat mijn functioneren ter discussie werd gesteld. Daarmee was de kogel in feite al door de kerk. Ik voelde haarfijn aan, waar het op uit zou draaien. Ik denk dat ze al iemand in de ijskast hadden staan. Dat bleek van de week toch wel. Het was nog maar amper bekend dat PDM en ik defi nitief uit elkaar zouden gaan, of Piet van der Kruys werd ai ten tonele gevoerd". Communiceren Roy Schuiten zegt dat de PDM-directie alleen kritiek geuit heeft op zijn commu niceren. „Ze verwijten me eigen lijk niks. Ja, dat communi ceren dan. Ik zou contac- tarm zijn. Jan (Gisbers, die nu eerste ploegleider uxirdt - H.G.) is inderdaad wat so cialer. Zoiets ligt echter in het karakter opgesloten. Ik ben niet zo'n open type, ben hebben geboekt. Rooks, die de Ruta del Sol en de Amstel Gold Race wint en de beste Nederlander in de Tour wordt, Knetemann, die de Ronde van Nederland wint, Delgado, die de Tour-etappe geaccepteerd. En in trek bij renners". „Dit jaar heb ik al in een heel vroeg stadium jongens kunnen aantrekken, omdat zij constateerden dat het bij ons goed marcheerde. En dat idee in de eerste plaats de praatpaal voor de renners te zijn. Met Bertus Fok, onze soigneur, had ik wel afge sproken dat hij meteen mij moest inseinen als er be langrijke zaken speelden". heel stil. Op sommigen kom ik ook arrogant over. Dat doet mijn verlegenheid ech ter. Die aspecten vind ik echter niet relevant. Voor mij zou alleen het presteren van de ploeg moeten tellen. De rest is slechts bijzaak. En ik dacht dat ik met tevre denheid mag terugzien op de resultaten, die wij dit jaar in Pau wint. En dan zijn er nog de jongeren, die naar voren zijn gekomen, zoals Stevenhaagen en Arras, in wie niemand geïnteresseerd was, maar die zeven over winningen heeft behaald. En dat allemaal in een jaar, dat bestemd was voor opbouw". „De ploeg werd met scep sis ontvangen, maar is nu is ook zo. Alles is tot in de perfectie verzorgd. Dat heb ik van Post opgestoken, je moet je omringen met uit stekend personeel. Daar moetje niet op besparen. Als het namelijk niet orde is, krijg je een hoop ellende. En ofri nog even op het commu niceren terug te komen. De soigneur hoort naar mijn Te hard De klachten van de ren ners kwam Roy Schuiten niet rechtstreeks te weten. „Via via heb ik echter vernomen dat ik te hard zou zijn, te nuchter en dat ik te veel bezig zou zijn geweest met Delgado. Dat ik te hard zou zijn, vind ik lariekoek. Hoe moet je Post dan betite len. Dat is een echte dictator. Ik denk dat ik een beetje de middenweg heb gekozen tussen Post en Gisbers, die zich minder makkelijk laat gelden. Wat betreft de be moeienis met Delgado moet ik juist Knetemann een ver wijt maken. Ik neem het hem kwalijk dat, terwijl hij het middelpunt aan tafel vormde, Delgado er verloren bij zat, niet in staat het Ne derlands te volgen. Hij had er mede voor moeten zorgen dat Delgado zich op zijn ge mak had gevoeld. Dat was van eminent belang, omdat Delgado de spil was, waar het bij ons oms draaide. Vandaar dat ik mij zoveel mogelijk met Delgado on derhield". Tumult Schuiten verdwijnt daar door, voorlopig althans, met evenveel tumult, als hij zijn intrede deed als ploegleider. Vers staat immers nog in het geheugen hoe de Putte- naar bekritiseerd werd, door met name Peter Post, toen Schuiten zijn ploeg samen stelde. Schuiten smeet met geld heette het, verpestte de markt. Schuiten bestrijdt die vi sie: „Ik ben niet begonnen met die hoge salarissen. La Vie Claire met Lemond en Post met Anderson waren al voorgegaan. Trouwens, wat Delgado bij ons kon verdie nen, zou hij bij elke andere ploeg hebben gekregen". Ellendig Gegokt „Ik wist precies hoe hij zich voelde, want toen ik nog coureur was, heb ik exact hetzelfde meegemaakt tij dens mijn eerste jaar in Ita liaanse dienst". „Ik sprak geen woord Ita liaans en was een ellendig hoopje mens. Om het wat aangenamer voor Delgado te maken, heb ik zijn landge noot Laguia gecontracteerd. Aan Laguia, die vijf maal achter elkaar bergkoning in de Ronde van Spanje is ge worden, kan hij bovendien nog wat hebben in het hoog gebergte. Het nieuwe con tract met Delgado kwam overigens niet zo vlot tot stand. Ik kreeg hem pas zo ver toen ik zei dat Knete mann toch weg ging. Er zijn overigens meer jongens die hebben bijgetekend, omdat Knetemann niet meer in de ploeg zou worden opgeno men...". Dat betreft evenwel top- renners. Met coureurs als Veldscholten en Rooks (die naar verluidt nu voor res pectievelijk 175.000 en 150.000 gulden op de loonlijst staan) ligt het toch anders? Schuiten: „Dat zijn ren ners met wie ik heb gegokt. Bij Rooks is het er uit geko men. Die is dit jaar goed doorgebroken. Veldscholten heeft beter gereden dan in het verleden, maar heeft verschrikkelijk veel tegen slag gehad. Dat gokken hoort er gewoon bij. Vroeger was er meer continuïteit, bleef een renner tien jaar bij dezelfde ploeg. Dat ga je niet meer zien. Het systeem is gewijzigd. Er wordt veel meer veranderd. En als er veel kapers op de kust zijn, gaan de prijzen van de ren ners ook omhoog". Verwijten Afkoopsom Roy Schuiten samen met Genie Knetemann in betere tijden. „Knetemann neem ik het kwalijk dat hij het middelpunt vormde, terwijl Delgado er verloren bij zat". fotoanp Voor Roy Schuiten lijkt er voor volgend jaar geen rol in de wielerwereld weggelegd, maar hij heeft dat, gezien de afkoopsom, die PDM hem ongetwijfeld zal betalen - Schuiten had een verbinte nis tot en met 1988 - ook niet nodig. Schuiten: „Een andere ploeg kan ik vergeten. Daar voor is het veel te laat. Alle renners zitten onder dak. Het vorig jaar, toen ik de PDM-ploeg opzette, was ik zelfs al aan de late kant. Er zijn geruchten in de wereld gekomen dat ik met TDK, een concurrent van PDM, een ploeg zou beginnen, maar dat is flauwekul. Bij PDM zijn ze er echter ken nelijk niet helemaal gerust op, want ze willen bij de fi nanciële afwikkeling een beding laten vastleggen dat ik niet met TDK in zee ga...". „Post moet trouwens hele maal niks zeggen. Hij heeft mij verwijten gemaakt dat ik hem nooit gezegd heb dat ik geïnteresseerd was in renners van hem". „Nu geeft hij echter Jan van Wijk, die bij ons nog voor een jaar onder contract stond, een tweejarige ver bintenis. Ik heb niks van hem gehoord. Ja, het zou na tuurlijk kunnen dat hij Jan (Gisbers - H.G.) heeft inge licht. En wat hoge bedragen betreft: Van Wijk krijgt bij Post tweeëneenhalf maal zoveel als bij ons. En dat voor een renner, die nog geen overwinning heeft be haald, die veel ziek is en faalangst heeft. Daarmee wil ik Van Wijk helemaal niet de grond inboren, want hij is een goede renner, uit wie beslist meer zal komen als hij minder nerveus is; zijn geestelijk instelling moet beter. Ik wil er alleen maar mee aangeven dat het salaris dat Post hem biedt nog door niets gerechtvaar digd wordt". ■J 1

de Stem | 1986 | | pagina 9