Duitse krant ontdekt 'afgezonken woonboot in Etten-Leurs moeras Wlest wil* re de Or HOLBEWONERFRANK SIEGMUND IN ETTEN-LEUR: ZATERDAG 8 NOVEMBER 1986 ■VAN STAD EN STREEK PAGINA STAD EN STREE||TËRDAG 8 NOVEMBEI Bakkerij INTERNATIONALE INTERESSE IN WONING Arbiter T8 De "holbewonerbij zijn ondergrondse woning. Het gezin Siegmund, dochter Joy, vader Frank en vriendin Marja, in de huiselijke ondergrondse keuken. Door Harry Lindelauf „Mijn vader was tegen het gebruik van che mische stoffen in voe dingsmiddelen. Sieg mund had een biolo- gisch-dynamisch win keltje in Princenhage en mijn ouders waren "daar klant. Zo zijn ze met elkaar in contact gekomen", herin nert mr. E. P. Elink Schuurman zich. Ook Siegmund weet nog hoe het begon: „In 1974 kwam Elink Schuurman bij ons in de winkel met een vraag. Als ik vier hectare grond koop, willen jullie daar dan biologisch-dy- namisch gaan tuinieren vroeg hij". Het antwoord was ja. Elink Schuurman kocht aan de Et- ten-Leurse kant van het Lies- bos vier hectare landbouw grond als geldbelegging en sa men met Siegmund werd de maatschap 'De Klaverhof' op gericht. De afspraak was dat Siegmund er alleen biolo- gisch-dynamisch mocht gaan tuinieren. Andere acitiviteiten mochten niet. Aan het eind van het jaar zou de winst tus sen beide partners worden verdeeld. De idealistische geldschieter stelde als gepen sioneerd jurist eigenhandig het contract op. Een pachto vereenkomst zag Elink Schuurman niet zitten omdat hij ook zelf wel 's in de tuin aan de slag wilde en vanwege het eeuwigdurende karakter van zo'n contract. „De start daar was moei zaam. Er moest compost en stalmest in na veertig jaar kunstmest", weet Siegmund nog over de beginperiode. Na enkele jaren onbespoten groente kweken en geitekaas maken, borrelde bij hem het molen-idee op. „Ik wilde zelf een 22 meter hoge achtkanten windmolen bouwen om graan te malen en hout te zagen". Na een uitgebreide studie begon Siegmund in 1978 met de bouw van een maquette. Hij stak er duizend uur werk in. „Samen met Elink Schuurman sr. reisde ik stad en land af. We werden door ir. De Wilde van Monumentenzorg bij de ge meente geïntroduceerd en burgemeester Houben stond er zeer positief tegenover". Een lezing die Houben desge vraagd beaamt. 4Er steken jaren werk in, en alles is weg Siegmund aan het werk in de houtzagerij. DE komende maanden worden beslissend voor Frank Siegmund uit Etten-Leur. Een jaar geleden dook hij in alle kranten op als 'holbewoner' omdat hij met vriendin en dochter Joy leeft in zijn met tientallen kubieke me ters grond afgedekte huis. Frank Siegmund woont en werkt sinds 1974 op een stuk grond aan de Etten- Leurse kant van het Llesbos. Hij was er achtereenvol gens tuinbouwer-zonder-chemie, macrobiotisch bak ker, adspirant-molenbouwer, meubelmaker en ma quette-bouwer. Faam verwierf hij met zijn zelfgebouwde woning. De vijf jaar onzekerheid over mogelijke ontdekking van zijn huis door de overheid is opgevolgd door een an dere onzekerheid. Want de grondeigenaren willen dat Siegmund vertrekt. De gepensioneerde rechter mr. J. Schellenbach is door de betrokkenen ingeschakeld als arbiter. Hij moet gaan proberen uit te maken wie gelijk heeft. Het hoe en waarom van een juridische kluif rond biologisch-dynamlsch tuinieren. DE WONING van Frank Siegmund heeft het afgelo pen jaar ook internationaal de aandacht getrokken. De BRT-televisie kwam zelf een kijkje nemen en zag hoe het werkelijk was, de Duitse krant 'Nürnberger Nach- richten' zette er (thuis) een fantasievolle verslaggever op. Die meldde dan ook prompt dat een afgezonken woonboot in een moerasge bied bij Etten-Leur in 'heel Nederland' voor opschud ding had gezorgd. Vrij ver taald vatte de Duitse krant Siegmunds verhaal als volgt samen: „Student Frank Siegmund had het volgende plan ontwikkeld: je bouwt een houten woonboot, iso leert die goed en maakt 'm waterdicht. Dan laat je de boot langzaam afzinken in een geschikt moerasgebied in de delta van Maas en Rijn. Het land ligt hier on der de zeespiegel en kan al leen droog worden gehouden door de onafgebroken inzet van talrijke pompstations. Wat na het afzinken van de woonboot nog zichtbaar is, kun je dan afdekken met aarde en die heuvel wordt dan beplant met gras en struiken". „Die publiciteit heb ik dikwijls als lastig ervaren. Ik heb nou ook gezien hoe de sensatiepers werkt. Maar daar staat tegenover dat ik ook leuke reacties heb ge had", antwoordt Siegmund. Onder de mensen die het voor hem opnamen waren ook Jeroen Trimbos Ernst von Mayenfeldt i| de Delftse stichting Ki Terra. Zij vroegen gem: tescretaris B. Josten brief om de ondergri woning te behouden. Waar Siegmund zich aan stoorde, was de 'holbewoner'. Een term het beeld oproept van hedendaagse Cro Mag mens die in een uitgegra hol onder de grond m Siegmunds huis is ecï slechts een meter diep ui graven. Daardoor steekt huis maar 1.50 meter bo het maaiveld uit en S mund hoopte op die ma aan de verplichte bouw gunning te ontsnappen woning is afgedekt met ton aarde. Voor Siegmund waren de reacties van zijn maatschaps partner en de overheid signaal om aan de slag te gaan. Hij kocht 350 kubieke meter hout rechtstreeks uit het Liesbos en verzaagde dat met een twee dehands bomenzaag tot bal ken en planken. Het geld voor de molen wilde Siegmund ver dienen als 'koekebakker'„Ik moest in vijf jaar tijd 350.000 gulden bijeen brengen. We zijn toen molenkoeken van de Klaverhof gaan bakken. Ik heb er meer dan een 1 miljoen van verkocht door heel Neder land. Per koek hield ik twee dubbeltjes over. Dat geld is al lemaal opgegaan aan de voor bereidingen". Bij de koeken zat een kaart waarop de koper kon lezen dat hij met zijn koekhappen de bouw van een traditionele stellingmolen steunde. De voorbereidingen waren zover dat de bouwput al voor een deel was gegraven. Stapels eiken balken en planken voor de molen lagen al te drogen toen vader Elink Schuurman in april 1979 overleed. En daarop brandden de proble men los. Volgens Siegmund wilde senior hem wel 440 vier kante meter van het terrein verkopen. Want alleen op eigen grond mocht hij van de gemeente zijn molen bouwen. Maar de erven Elink Schuur man lieten al tijdens de eerste vergadering weten dat de ver koop van een deel van het ter rein niet door zou gaan. Wel kon hij alle 40.000 vierkante meter kopen. „Dat zat er fi nancieel niet in. Voor mij was dat echt godsonmogelijk", stelt Siegmund. Toen eenmaal dui delijk was dat de molen een droom zou blijven, stopte Siegmund met de bakkerij Er rezen ook problemen rond het geld. Elink Schuur man jr.: „Er lagen afspraken over de verdeling van de op brengst van de Klaverhof. Siegmund wilde echter de op brengst van zijn koeken er buiten houden. Toen was 60.000 gulden winst in een jaar nog maar zeg 5000 gulden. Dat vonden wij niet reeël. Want volgens ons ging de aandacht voor die koeken ten koste van het tuinieren. We hadden ook moeite met de commerciële opstelling van Siegmund en Vreeken. We werden het niet eens en wij voelden ons niet geroepen om verder te gaan met de maatschap". Na jaren van briefwisseling ('het duurde wel eens zes maanden voor er weer een schrijven de deur uitging') hakten de erven begin vorig jaar de knoop door. Siegmund was gesommeerd te vertrek ken maar die weigerde uit vrije wil het veld te ruimen. Het contract schreef voor dat dan een arbiter moest uitma ken wie gelijk had. De partijen vroegen oud-rechter mr. J. Schellenbach uit Breda als ar biter. Hij wacht echter al maanden op stukken van de drie betrokkenen. „Het duurt heel lang maar ik kan het ook niet helpen", aldus de arbiter. Of hij überhaupt tot een (bin dende) uitspraak kan komen weet hij nog niet: „Ik kan daar pas wat over zeggen als alle stukken er zijn en ik met de drie advocaten heb gespro ken". De zaak is ingewikkeld mede door de scheiding van Siegmund. Zijn ex-vrouw Marjan Vreeken is zelfstandig doorgegaan met het maken van geitekaas. Dat gebeurde in het kleine boerderijtje waar 'De Sikkepit' nu nog draait. Zij voldoet daarmee wel aan de voorwaarden van het contract met senior. Extra-complicatie is dat Marjan Vreeke de kwes tie ook heeft voorgelegd aan de Grondkamer in Arnhem en aan de pachtkamer van het Zevenbergse kantongerecht. „Het is een uiterst gecompli ceerde zaak", constateert mr. Elink Schuurman, „zo inge wikkeld heb ik het nog niet Frank in de werkplaats. meegemaakt in de dertien jaar dat ik aan de praktijk zit". Hoewel zelf jurist heeft hij zijn collega en kantoorgenoot mr. H. Quarles van Ufford ge vraagd de zaak op zich te ne men. Probleem is ook dat va der Elink Schuurman met het contract degelijk werk heeft afgeleverd, althans voor Sieg- - FOTO'S DE STEM BEN STEFFEN mund. „Er is te weinig reke ning gehouden met proble men. Wat dat betreft zit het niet zo gelukkig in elkaar", concludeert de zoon achteraf. Siegmund zelf is overge stapt op maquettebouw. „Hij doet geen bal meer aan biolo- gisch-dynamisch tuinieren", concludeert mr. Elink Schuur man dan ook. Frank bouwde in 1980 zijn roemruchte wo ning ('gewoon een huis waar grond overheen is gegooid'). Met de groentekweek stopte hij: „Ik had al WIR-premie gehad voor mijn investeringen in de molen. Dat geld moest ik terugbetalen. Ik kon niet meer gaan tuinieren, anders was ik failliet gegaan. Met de werk plaats kon ik meer verdienen. Op die manier heb ik mijn rechten verspeeld. Alle premie is terugbetaald en nu verwij ten ze mij dat ik met die molen begon. Maar vader Elink Schuurman stond er helemaal achter". „Ik voel verontwaardiging. Er steken jaren werk in en al les is weg", zegt Siegmund. Hij meent dat het de erven 'ge woon' om het geld te doen is: „Ze willen zich ontdoen van vaders wens. De kinderen hebben daar kennelijk geen boodschap aan". De woord voerder is het daar niet mee eens: „Zij verwijten ons alleen in geld te zijn geïnteresseerd. Maar het heeft de familie al een vermogen gekost. Er is in dertijd 150.000 gulden ingesto ken. Terwijl de grond al die jaren slechts 6000 gulden heeft opgebracht. Zij zitten er al ja ren voor niks". Totdat er een uitspra weten beide partijen ni ze aan toe zijn. „Die o: heid is ontzettend to voelt je een beetje v verklaard", zegt Siej Het liefst zou hij eet stukje van de grond kt zijn ondergrondse tl werkplaats uitbreide: boterham wil hij in komst blijven verdien maquette-bouwer. „Di ik op eigen benen staal valt de uitspraak negaf dan gaan we gewoon ga ik geen dikke pr< maken". Siegmund kijkt 1 ver niet in de toekom het goed afloopt heb jej niks zorgen zitten Pakt het fout uit danl dan altijd beginnen mei ren", is zijn redenering De gewaardeerde t tij heeft nog geen lijnde plannen mochti spraak in haar voordtf vallen. Mr. Elink Sch«l „Dat is nog niet uigel seerd. Er gaan binne'l milie wel stemmen oPl een bos te planten. O'l zelf te gaan wonen". familie sluit 'helemaal uit'. Elink Schuurffl'l we winnen hebben wel hand. Dan kunnen wel de boer ernaast verkil eventueel het stukje 1 woning aan Siegmurkl boerderij aan Vreeken r jljMA driehonderd Ljjven en organisaties jjden zich aangemeld bij de [anisatie van 'Sales Imotion Vakbeurs'. Die lanisatie had drie dagen lang Ruropa-en de Noordhal van [immens grote RAI-comple; Amsterdam gehuurd. De boO vierkante meter waren i voldoende om de stands Her te brengen, gale' is de grootste vakbeurs liet gebied van marketing- imunicatie in Europa. Een i 'Sale' wordt namelijk getoo verkoop te stimuleren. Van j jcooptechnieken. be traditionele reclameburea [het hoofd boven water te hc i in een hectische wereld. Ee [den, nauweüjks te vertalen 1 /at wel blijft zijn de relatie-j sector gespecialiseerd hebbt Door Romain van Damme ■IN IEDERE Incentive Maga ■het maandelijks terugkerende Iderlandse vakblad voor de reel ■industrie, wordt een pagina VI naakt voor premium-nieuws, naandelijkse rubriek vol prem nieuws'. Premium is in dit bied het woord voor kleine schenkjes. Die geschenkjes wc uitgedeeld aan de klanten. Oj nanier hopen de bedrijven de 1 [ten over een tijdje weer te ku egroeten. Dat moge duidelijk Bovenaan die pagina staat een a J:ng van de Destillatore. 'Een hit oj Ity's' staat erbij. De Destillatore [gebruikt om in korte tijd ter plek] rode of witte wijn een 'Weinbrar destilleren. Een zeer fraai apparaat de 'niet onredelijke prijs van ca. 22: den'. Die prijs van 225 gulden geeft aa I er in het aankopen van relatie-ges [ken niet gekeken wordt op een g [meer of minder. De ballpoints me druk en de kleurige aansteker zijn waar nog altijd te koop, maar de I dacht richt zich de laatste tijd vooi I de duurdere geschenken. Dit jaar 1 totaal voor 650 miljoen gulden aan tiegeschenken en geschenkjes w uitgegeven door de Nederlandse b ven. Dat is maar liefst zeventig m gulden meer dan vorig jaar. In ve king met '83 is het verschil nog vee ter, bijna 200 miljoen gulden. Sale' 86 maakt dan ook duidelij de groei van de 'gewone reclame' ai blijft op de omzet in andere promot tiviteiten. In totaal wordt er naar ting dit jaar ongeveer 3,9 miljard g uitgegeven aan de reclame in de tra nele media zoals kranten, tijdschi radio, televisie en bioscoop. Ten op: van vorig jaar is dat 200 miljoen g meer. Nog altijd een aardig bedra ker. Maar niet zo spectaculair als dere cijfers naast gelegd worden.

de Stem | 1986 | | pagina 24