ven ve Hoofdplaat onder de dijk Veranderink is nie alt verbeteruk! Loco met lef HEILIG LAND Indianenverhalen" lectie de wonderen liteiten -dealer Herfstziekte wme, Zeeuwse Babbels Slapende honden GEM.OOSTBURG eageren op enties met ummers VAN ZEELAND ik wil zekerheid *pree van, de Sc/toofé&4> geldzaken Snel geld nodigl 01860-13055 KLEINTJE |in de Weijenberglj Huwelijks en contactbureau ïrteren it perspectieven, Kiieur.99 r.k. kerkdiensten pastoriediensten LTËRDAG 8 NOVEMBER 1986 T6 PAGINA ZEELAND 5 - el. 01150-95951 94912 3 01158-1337 3-1261 01150-95498 tr. 97, tel. 01140-13027 Kindertehuis India sticht Niet-Welcome-Group. jjj al die Brabanders aan de Oostburgse kust nu ook de Bra bantse mest. Straks komt Van Agt ook nog. Kessen: De belasting is er al, nu de toeristen nog. •josselhandel: Wij laten Rijkswaterstaat niet schuiven. Sint start actie 'Houdt Terneuzen schoon'. Er worden dit jaar i pepernoten meer gestrooid. Wut een vertoning: 'De Lift' in De Veste. wil betere aanduiding woningen Eiland-bewoners. Ze lieten niet waar die ene democraat woont. Belgische duiker: Die kreeften bleven aan mijn tenen han- CDA-raadslid Van de Bosse niet bij Poolse kranslegging in Axel Slapeloze nachten voor Jaruzelski! Ouderen vinden Ternewzens beleid onduidelijk. Welk? ymwentelefoon in moeilijkheden. Daar willen we een apart nummer voor. Kon Sluis niet wat wandelende takken op de wallen uitzet ten? In het westen willen ze het liefst de Braakmandijk weer doorsteken om zo helemaal los van het oosten te komen. Sluis; geen hogere belasting, maar ook geen hoge bomen. Dierenkerkhof in Zeeland. En er is al een aanvullende voor- ziening voor vissen: de Westerschelde. Alex Dij kwel statenlid voor D66, had deze week ook babbels. Over het dreigende "huwelijktussen de havenschappen Ter- neuzen en Vlissingen: „Ik kan u verzekeren dat Vlissingen jeen bruidsschat mee zal brengen. Dit moei denken uhj, toch slecht vallen in een gebied waar veertig jaar geleden nog per gemet werd getrouwd. De laatste der Javanieters vertrekt naar De Veste; het Rode Bolwerk wordt een Rode Veste. 9 -wwïxs Waar Hoofdplaat begint Zie de dijk. FOTO WIM KOOYMAN EEN BEELDEND boekwerkje, de nieuwe streekgids van de drie West-Zeeuwsvlaamse gemeenten. Elke gemeente stelt zich daarin door middel van korte beschrijvingen van de verschillende kernen voor. „Zodat de lezer een beeld krijgt", zoals in de tekst onder Oostburg staat geschreven. Dat beeld ziet er soms merkwaardig uit. Zie deze om schrijving: „Hoofdplaat: Ligt onder de de zeedijk..."(?) Het is te hopen dat Rijkswaterstaat zijn voornemen om dijken door te steken tot Zeeuwsch-Vlaanderen uitbreidt. Krijgen de Hoofdplatenaren ook weer een beelje lucht. Schoondijkenaren zijn een stuk minder beperkt in hun bewegingsvrijheid. Dit dorp is „Een belangrijk verkeers- knoopunt..."(!), „waar vandaan men verschillende kanten uit kan gaan." Of Schoondijke hier nu echt blij mee is valt te be twijfelen. Toch is er een poging gedaan de kern aan te prij zen. De in het groen geplaatste kunstvoorwerpen worden genoemd. Alle drie. Dat Oostburg geen zee te hoog gaat om de verschillende kernen aantrekkelijk te maken, blijkt in de tekst over IJzen- dijke. De markt is „..rondom voorzien van fraaie gevels in oude stijl." Tenslotte deze wetenswaardigheid uit de nieuwe gids: In zwembad De Veerhoek kan men terecht voor 'peu- terwatergewenning'. DE GEMEENTE Hontenisse heeft het plan om m de Willem de Zwijgerlaan en omgeving iets fraais te maken. Verschrikt werd deze week vanachter de collegetafel dan ook opgekeken tan een mededeling van raadslid Camiel Roc- tus. „Weet u dat de bomen daar allemaal aan het kapot gaan zijn?", vroeg hij. „Eh... nee, daar weten wij niks van", klonk het terug. „Nou, dan zou ik morgen maar eens snel gaan kijken", spoorde Roctus wethouder Jan Joossen aan. „Wat is er dan met die bomen?", kwam de roep uit de raadszaal. „Ach", opperde raadslid Leo Mangnus, „ze verliezen zeker al hun bladeren..." Herfstziekte! Eindredactie: Jan Jansen Ai )0 lo DO DO DO DO r te mid- 1, eend icht. Wij helpen u gemakkelijl per telefoon. r 5000 60 x 111.121] 10100 60 x 216.111] 23000 72 X 431.11,0 32000 96 X 492.10,91 40000 96 X 610.10,61 voorschotbank Cre fines tot 21.00 uur geopend I T.K. gevr. vrijst. huis grote tuin omg. Zuiddolj of Axel, tel. 01156-685. Een plaatsen: resultaten ken. „Freeken, 'k zijn alt al kurieus gewist naar iets, 'k ent nooit durven vraogen. Maor bots is't dertug jaor gelejen, nou durfk't'r al 's op wao- gen: Gij e toch nog gevrejen mee Mariao van Trezeken Plets nen eelen tijd? Zo maor enees wasdad'uit! Aoide gij toen amets 'n andere meid?" „Gezeg't zelf Guust, bots dertug jaor gelejen; 'k durf nou wel mee mijn billen bloot Aoid't toendertijd gewogen, 'k aoi gezeed: Waor moeid'ou mee, astrante kloot! Moar 'k zou ook gezeed en - ik zou mij nie laoten kennen en voor ou - dan'k z'euren opzeg gegeven aoi.' Dan'k nog wel 's wa rond kijken wou! Ik zou gezeed en: „Door kommen alt schonere schepen aon as dan d'r vertrekken, maor eerluk is eerluk: gij meug 't weten nou: zij e mij toen laoten verrekken! Ze zeej: „Ik en mijn zakken meer as vol van ou Free, slechten eer! Rammelt in't vervolgt mee 'n ander zij voeten! Meete die van mij doej't nie meer!" „Da was straf gesproken Free! Aoid'iets miskuist of ist dagge irou.... ank't vraogen mag oor, want zakken dingen da luistert dik- kels noga nauw?" „Nee Guust, gij deenkt: Die wou al op de klaovers op voor- 'and, en Mariao was door nie voor, die was meer van den anderen kant!" ef aan De Stem, Postbus 322! in een van onze rayonkantoren op de enveloppe linksbovenn' ■teer- met sr en te Ijd te hun iaad- Jr-, n lief en ken- ije tot een p te geen o.nr. iktbu- 1103 01154 Iedere zaterdag- en zl dagavond dansen in I te Oisterwijk mét toportó] ten. ALLEENST. vr. 43 z.k.m. man uit goed m1"1] Br.o.nr. 934075. „Nee, 't is eel onnozel Guust: zij maoktegen't uit orndan'k ne Vlakker zijn! Ne plakker! Alt gewist en nog; ge weet gij da zelf ook genoegt van mijn! Ik rai last de Fiel dien aoved: „Freeken! Op wegt naor de meid!" „Da zawel oor Fiel! Maor ik en evenzogoed wel evekes tijd! 0e ist, gaoi'ou duiven van't jaor op Orleans mee laoten doen?" „Da d'angt'r vanaf wazze klaormaoken op Sjatteroe en Moes groen!" D'oort zeker wel Guust: wij raoktegen over de duiven aon de praot! i Dik uur laoter: „Fiel ik moen weg! Ik zijn nondidju al ittm laot!" Kom'k Den Dikken tegen, ook ne melker van't zuiverste wao- ter! v°cld'm kommen: 't tater alt maor laoter en laoter. Rai'k last Den Groten Dust, zien'k Sies zijn fiets daor staon! „Die moen'k nog 's even en!" deenk'k, en ik aon. Waoi'm afgesproken talven de polder achter Kamiel zij schuur. Tegen den aoved! Ik docht da's rond negen, zij: da's om zes uur! 'n Paor uur et meisken daor staon schulpogen in die kouw! Kamiel ivas al's twee keer wisten kijken: Ofz'amets binnen kommen wou? Bij Kamiel zeker! Mee zo'n kommeer van e wijf! Die bazuin d'alles rond! En krijg ze de kans, dan vraog z't ai uit ouw kont! Het spreekt da mijne frang al niemerzoo eel oog stong maor da Mariaoken, da zeker nie aon Kamiel zijnen neus ong. 't Begost al te dimsteren toen ze tutor uis is gegaon. 'k Was'r 'n alf uurken laoter en ik en daor ook nog 'n tijdsjen gestaon. Zo mee e loze boodschap, per ongeluk ekspres kwam Kamiel even list: ,,'k Wil'r mij nie mee moeijen, maor volgest mij pakt'op nen legen nist." Tivint lieptij wa te lachen, de nannekloot. 'k Zijnt afgetrapt toen. 'k Kwam Mariao tegen laoter: „ge moe voor mijn geen beets- jen moeite meer doen!" viel z'uit nog voor an kik iets zeggen kost. Nooit e ze nog e woord gezeed! En ik waode? Ik. Awel ik en mijn bonen ergest anders in de week geleed. Jao, ik zijn nog ne plakker, alzeleven al gewist, 't Is waor waggezeg! Nie voor 't een oft ander: att'r enen e strooi voor de deur leg, ik kan d'r nie over; ik geef alt de leste man de zak op. En thuis zedde? 't Is wel 'n andere vaneigen, maor ik krijgge kik evegoed op mijne kop! NOOIT geweten dat het Oude Klooster in Sas van Gent zo ver weg was: „De tuin verkeert in een rimboe-achtige toestand. Balklagen en plafonds ver keren over het algemeen in een slechte staat. Met name de zolderbalklaag is wegge rot (balkkoppen) en/of aan getast door houtworm. De houtworm heeft echter in hoofdzaak het spint aange tast." Gelukkig is dat verleden tijd. Het zijn maar een paar (door gedeputeerde R. Barbé aangehaalde) citaten uit een uitvoerig rapport over de toestand van het gebouw, voor de renovatie. De citaten maakten duidelijk voor welk enorm karwei men stond. Nu is dat achter de rug. Het pand is onherken baar veranderd, de rimboe gekapt, de houtworm ver dreven. Het Oude Klooster is een representatief onderko men geworden voor de Sasse woningbouwvereniging en voor de Zeeuwse werkge versverenigingen. De provincie stelde met plezier geld beschikbaar voor de opknapbeurt, zo maakte Barbé duidelijk toen alle betrokkenen vorige vrijdag een feestje bouwden rond de officiële heropening. Ze waren met zovelen dat het gebouw zelf te klein was. Het gezelschap week daarom uit naar de Vlaan- derenhal, waar ook loco burgemeester J. Platschorre bekende dat het ongeloof bij hem geleidelijk plaats maakte voor tevredenheid over de gang van zaken: de gemeente is er vanaf, maar het monument -een van de weinige in Sas- blijft behou den. Hij was ook zo content omdat Sas van Gent ten minste voor de werkgevers een centraal punt blijft. Ter- neuzen, waar al zoveel is ge centraliseerd, moet niet alles willen inpikken, gaf Plat schorre de buurgemeente te verstaan. Op niet mis te ver stane, uitdagende wijze nog wel: „Ik wil daarover best een robbertje redetwisten met meneer Ockeloen." En dat is echt een meneer, als het op redetwisten aankomt. Ze hebben een loco met lef, daar in Sas. EEN SLIM idee pakt later niet altijd even goed uit. Zoals bij de ietwat bange bewoner in het Hulster 'bui tengebied'. Hij had wel geen hond, maar, om inbrekers af te schrikken, spijkerde hij een bordje aan zijn hek met daarop de afbeelding van een vervaarlijk uit ziende viervoeter en de mededeling 'Hier waak ik'. Hij was echter niet de enige slimmerik. Een tijdje later viel prompt een aanslag voor de hondenbelasting in de bus. Maar het kan ook andersom. Zat liefhebbers die wel een hond hebben, proberen er van alles aan te doen om de hondenbelasting te ontduiken. Zo had men in Hon tenisse toch het ietwat onbevredigende idee dat er meer trouwe viervoeters rondliepen dan er aangiften binnen kwamen. Een grootscheepse controle moest niet alleen dit vermoeden aan het licht brengen, maar ook het nodige extra geld in het laatje. In eerste instantie gingen antwoordkaarten op de post, gevolgd door huisbezoeken aan 'verdachten'. De actie maakte heel wat slapende honden wakker. 'Ille gale' hondenbezitters meldden alsnog hun huisdier aan. In vergelijking met 1985 telt het hondenbestand dit jaar plotseling honderd dieren meer. Dat levert de gemeentelijke schatkist een kluif op van 5.400 gulden. DE STREEK rond Lamswaarde wordt al sinds mensenheug- nis in de volksmond gekscherend het Heilig Land genoemd. Maar nu is er inderdaad ook alle reden voor. Tenminste, zo meent het Hontenisser raadslid Camiel Roctus. Deze week besloot de gemeenteraad een nieuwe straat in het dorp te vernoemen naar pastoor Knipscheer. Een vroegere voorgan ger van hem was al geruime tijd vereeuwigd in het naam plaatje van de pastoor Smuldersstraat. „Lamswaarde is nu met recht het Heilig Land", vond Roctus. „Met twee straten die genoemd zijn naar pastoors kunnen we daar niet meer omheen". Dat in de gemeente Hontenisse een straat wordt vernoemd naar een nog levende figuur werd door alle raadsleden hartstochtelijk toegejuicht. „In de toekomst moeten we er naar toe meer wegen of pleinen te vernoemen naar verdien stelijke Hontenissenaren", opperde CDA'er Pauwels. „Ja", viel burgemeester Kessen hem bij, „wie weet komt er ooit nog eens een Ben Pauwels Allee". BLIJKBAAR IS DE HIP PIE Neil uit de succesvolle tv-serie The Young Ones toch meer dan een fossiel uit een grijs verleden. Geeste lijk raadsman, scheppend kunstenaar en kleurenthe- rapeut Marten Muller heeft in ieder geval iets be dacht waar types als de iet wat wereldvreemde Neil zich prima in zullen vinden: een "workshop' met de titel 'Leven uit eigen Bron'. Plaats: kasteel Westhove in Domburg. Tijd: 27 en 28 december. Doel: transfor matie van energieën in crea tiviteit en levensvreugde via Medidatief Schilderen, Sa cred Dance en het OP PAD GAAN MET DE INDIAAN IN JEZELF. Ugh... Meditatief schilderen brengt de 'eigen binnenwe reld in kleuren naar buiten' en Sacred Dance 'gaat uit van een diepe betrokkenheid bij het wezen van de dans als middel tot bewustwor ding'. Tenslotte graven de deelnemers de strijdbijl op en gaan met de indiaan in zichzelf op stap. Muller heeft een folder samengesteld, waaruit niet echt duidelijk wordt wat de indiaan te bieden heeft. 'Wat zegt de indiaan? Hij zwijgt. De indiaan is stil en zit op de aarde. Hij luistert naar de stilte. En wacht tot de aarde in stilte tot hem spreekt', verklaart de foldertekst. Ge zellig stel. Wat gaan de 'workshop pers' met zo'n sympathiek zwijgende man doen? Het zelfde als de bleekgezichten in Amerika gedaan hebben? Een kaaskoppenwestern maken in de duinen? Nee, 'onder leiding van de in diaan in ons zwerven we door de bossen, de duinen en langs het strand bij het kas teel. We aarden, beleven onze verbondenheid met de natuur in de geest en bren gen iets tastbaars mee terug als aanzet voor een creatief groepsproces'. Aha, schelpen zoeken en samen leuke knutselwerkjes maken! Wat doen de met veren 'in zichzelf' getooide navel staarders nog meer in het Domburgse kasteel? Nog een keer de folder: „Daar eten, drinken en slapen we en gebruiken ook anderszins onze kwaliteiten om goed voor onszelf en elkaar te zorgen". Te gek, man, onwijs gaaf! J.T. Zeeuws-Vlaanderen. Bemiddeling door 9 Zeeland en Vlaai* -ndedags ADVENTISTEN Alle serieuzemlatie^ gUGoede Herderkerk): 10 deling. Inschrijf» fes (Doopsgezinde kerk): crete persoonlijke f 25?: per "ff'"'» dames met minimaal-jj jien C' Anker): 9.15 dames men halve prijs. v. bergenlaan 17, 4535 Terneuzen. 01150-970» ien. De Stem, 076-236911 ^68 november '69 november l'ORMDE KERKDIENSTEN Üou%10,30dhr. A Sent ;,'°u„dhr. Rouw. a ds. Meeuse. tens: 0 u. ds. Van de Hoek. 9,30 u- mevr. Taalman- [10 u. dhr. De Best Wandel1 a dhr. Van de Wel Nieuwvliet: 10 u. gezamelijke dienst dhr. Bergwerf!. Oostburg: zie Nieuwvliet Philippine: zie Sas van Gent. Retranchement: zie Cadzand. Sas van Gent: 10 u. ds. Lodewijk. Schoondijke: 9.30 u. dhr. Van Tey- lingen. St.-Anna-ter-Muiden: 11 u. ds. Balk. Sluis: zie St-Anna-ter-Muiden. Sluiskil: dienst Sas van Gent. Terneuzen: Grote kerk: 10 u. ds. Van der Meer; Goede Herderkerk: 10 u. dhr. Sies jeugddienst. 19 u. mevr. Taalman-De Ruiter; Op- standingskerk9 u. ds. De Rooij. Waterlandkerkje: 11 u. mevr. Taalman-De Ruiter. IJzendijke: 11 u. dhr. Kruidenier. Zaamslag: 10 u. ds. Koelman. Zuidzande: zie Nieuwvliet GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 en 17 u. ds. E.v.d. Weide. Terneuzen (Opstandingskerk): 10.30 en 17 u. ds. J. Juijens. (De Veste)9 u. ds. J. Jurjens. Zaamslag: 10 u. ds. R. de Jonge, 15 u. dhr. C. Koekkoek. Aardenburg: 9.30 u. ds. J. Ytsma. Breskens: 9.30 u. ds. M. de Craene. 17 u. drs. D. Coppoolse. Oostburg: 11 u. ds. J. Ytsma. Schoondijke: 9.30 en 14.30 u. dhr. J.v.d. Putte. GEREFORMEERDE (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. G. de Kimpe. Terneuzen: 10 u. ds. C. Mewe, 15 u. ds. A. Kramer. Zaamslag: 9.30 u. ds. A Kruizinga, 15 u. ds. G. de Kimpe'. CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE kerk Zaamslag: 10 en 15 u. ds. J. Bol ten, Schiedam. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen (De Kandelaar): 10 u. dhr. Zwaansdijk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. dhr. D. v. Es, Terneuzen. LEGER DES HEILS Terneuzen (Donze Visserstr.): 10 u. heiligingsdienst. 17 u. samenkomst. NOORD - ZUID - BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdalena: zat. 19 u. zond. 9.00 en 10.30 u. Zlerikzee - H. Willebrord, Mo- lenstr. 62, zat 9 u. zond. llu. Hansweert - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat. 17 u. zond. 11 u. Maria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat. 19 u. zond. 10.30 u. Rilland-Bath, H. Jozef, ofwel zat om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat 19 u. ofwel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemel vaart, zat 19 u. zond. 9.30 u. WEST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat 19 u., zond. 8 en 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zat 17 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat. 19 u zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond. 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. zond. 9 u. Oostburg - H. Eligius. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 10.30. Huize Em- maus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Paulus, Lombardstr. zat. 19 u. zond. 10 u. Kerkcentrum De Hoeksteen, Ro zenburglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerk centrum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11 en 19 u. Lieve Vrouwe- kerk, Singel: zat 19 en zond. 9.30 u. Souburg - Martinuskerk. zond. 10 u. Domburg- Willibrorduskerk- zond. 8.45 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Clinge - H. Hendrikus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat 19 u. zond. 9 a St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau lus. zat. 17 u. en zond. 10.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat 19 u. en zond. 9.00 u. Heikant - H. Theresia. zat. 19 u. zond. 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zat. 17 u. zond. 9.00 u. Lamswaarde - H. Cornells, zat. 19 u. zond. 10 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zat. 17 u. zond. 10.30 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19 u. zond. 10 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19 u. zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat 19 u. zond. 8 en 10 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus(Tri- niteitskerk). zat. 19 u. zond. 9.15 en 10.30 u. Verrezen Christus: Maand, tm. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 10.30 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart. ?at 17 u. zond. 9.45 u. OOST ZEEUWS VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Past. A. Fick, Ossenisse, tel. 01148- 1647, of Ziekenhuis Hulst, tel. 01140-12651.

de Stem | 1986 | | pagina 23