Een ring van water rond W est-Zeeuwsch-V laanderen CD A-Oostburg heeft spijt van keuze voor lagere ogb Oostburg voortaan zonder iolie van de besluitvorming 'RENDABEL WORDT HET NOOIT, MAAR DAT GEEFT NIET Onderzoek ambtelijk apparaat Oostburg gaat 1,5 ton kosten Zeevaart Kanaalzone: meer schepen, maar minder goederen VRIJDAG 7 NOVEMBER 1986 VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAN FRACTIE IS TEGEN INVOEREN RIOOLBELASTING Van Schaick verlaat gemeenteraad OOSTBURG - Hoewel de onderhandelingen nog niet zijn afgerond, gaf de Oostburgse ge meenteraad gisteren tijdens de behandeling van de begroting van het volgende jaar, het college het groene licht om het Ledeltheater aan te kopen. Vacature Schieting AFWATERING IS BIJNA IN ORDE W aterlandkerkj e Pyramide Braakman politierappo Plaatselijk nieuw Aardenburg Oostburg Sint-Kruis r Peuterspeelz in Schoondij Vaneen onzer verslaggevers OOSTBURG - De Oostburgse CDA-fractie heeft er spijt van dat zij ruim een jaar geleden akkoord is gegaan met een voorstel van VVD en PvdA om de onroerend-goedbelasting (ogb) te verlagen. Dit deelde gisteren fractievoorzitter L. Culenaere-Faes mee tijdens de algemene beschouwingen. Tevens liet ze weten dat haar fractie absoluut niets ziet in het plan om over enige tijd een aparte rioolbelasting in te voeren. „Wij zijn van mening dat de ogb destijds is inge voerd ter vereenvoudiging en ter bestrijding van admini- strateive kosten", liet ze we ten. Volgens haar betekent het opnieuw invoeren van een rioolbelasting een verzwaring van de administratie- en per soneelskosten. „Achteraf blijkt nu wel dat de verlaging van de ogb geen goede keus is geweest", zei ze. Wethouder J. Thomaes liet weten dat reeds zeer veel ge meenten een aparte rioolbe lasting hebben en dat invoe ring van de heffing in '87 noodzakelijk zal zijn, omdat Oostburg veel minder inkom sten uit het gemeentefonds krijgt. „Toen we de ogb om laag brachten, gingen we er nog van uit dat we 150 mille extra van het Rijk zouden krijgen. We zijn echter voor 150.000 gulden gekort", aldus de liberale wethouder. Naar de mening van het CDA moet de gemeente, om de begroting gezond te houden, meer inkomsten zien te halen uit de parkeerterreinen, zowel langs de kust als in de kernen. Verder moet Oostburg de zelf werkzaamheid van clubs en verenigingen stimuleren, zo dat bijvoorbeeld minder her stelwerk moet worden uitge voerd door de ambtenaren. „Om dit te bevorderen, willen we dat de gemeente kleine budgetten geeft aan de clubs", deelde ze mee. Raad Oostburg achter aankoop Ledeltheater Gerard van Schaick - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het Oostburgse CDA-raadslid G. van Schaick uit Breskens legt per 1 januari het raadslidmaatschap neer. Dit deelde gisteren burge meester C. Spijkerboer aan het slot van de raadsvergade ring mee. Waarom Van Schaick stopt is nog niet be kend. Desgevraagd deelde hij mee dat hij binnenkort met een verklaring komt Gerard van Schaick maakt sinds de herindeling in '70 deel uit van de gemeenteraad. Daarvoor was hij ook vier jaar lid van de raad van de ge meente Breskens, namens de KVP. De christen-democraat is geruime tijd voorzitter van zijn fractie geweest. Hoogst waarschijnlijk wordt hij opge volgd door J. Quist uit IJzen dijke. De gemeenteraad keurde aan het begin van de vergade ring de geloofsbrieven van W. Vermeulen uit Oostburg goed. Hij maakt vanaf de komende raad deel uit van de PvdA- raadsfractie. Hij neemt de plaats in van J. de Vries, die per 21 november wethouder wordt. Van een onzer verslaggevers Er is een bedrag, van 450 mille gereserveerd om het theatergebouw aan te kopen en op te knappen, maar er moet ook nog geld uit de saldireserve worden ge haald om het woonhuis, dat naasthet pand staat, eveneens aan te kopen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Hoewel steeds meer zeeschepen de havens in de kanaalzone aandoen, ver voeren zij steeds minder goe deren. vergelijking met de zelfde periode vorig jaar, los ten en laadden de zeeschepen van januari tot september 6,7 procent brutoregisterton min der. Dit blijkt uit cijfers die het Havenschap Terneuzen bekend heeft gemaakt Het aantal zeeschepen nam echter met 76 toe tot 1456. Al leen al in de haven van Sluis kil legden 69 extra schepen hun trossen vast. Met name de overslag van aardolie- en aardolieprodukten nam flink toe. De sterkste afname in het vervoer was te zien bij de vaste brandstoffen en de meststoffen. Het gaat goed met de bin nenvaart in het Nederlandse deel van de Kanaalzone. Zo wel het aantal schepen als de hoeveelheid goederen in die sector stegen met ruim twee procent. Ook hier is Sluiskil de grootste "winnaar'. Het aantal binnenvaartschippers dat de haven bezocht steeg met 189 tot 1424. Net als voor de zee vaart geldt de toename van het vervoer van aardolie en aardolieprodukten als de grootste. De zeehaven van Terneuzen bevindt zich qua ontwikkeling in de middenmoot van de Ne derlandse havens. De goede- renomzet daalde in het eerste halfjaar van 1986 met 3,2 pro cent ten opzichte van de eerste helft van 1985. In de havens aan het Noordzeekanaal steeg dat percentage met 11,2 pro cent. Grote verliezer was Delf zijl, dat de omzet met ruim tien procent zag kelderen. Zeeuwsch-Vlaanderen brengt het er nog steeds rela tief goed af als het over de werkgelegenheid gaat. Eind september zocht 7,9 procent van de Zeeuws-Vlaamse be roepsbevolking een baan. Het landelijke cijfer was 12,9 pro cent. Tot grote verrassing van iedereen ging ook de voltallige D&T-fractie akkoord, hoewel de groepering nog geen week geleden liet weten dat men 450 mille voor aankoop niet ver antwoord vond, gezien de wankele financiële situatie van de gemeente. Ook aan het begin van de discussie verklaarde fractie voorzitter I. de Hullu nog dat zijn groepering zou tegen stemmen. Niet alleen wegens de financiële situatie maar ook omdat de D&T-ers nooit zijn ingelicht over de onder handelingen. „We hebben alles uit de krant moeten verne men", zei De Hullu Hij wees er tevens op dat zijn fractie er in het verleden meerdere malen voor gepleit heeft om het cultureel cen trum bij het theater te bouwen en niet apart A. Rosendaal steunde als enige WD'er de aankoop. „Het zal nooit rendabel wor den, maar dat is niet zo erg", zei hij. „Dankzij het gebouw hebben we hier in de streek enkele theatergezelschappen en de Zoma. Zonder groot theater hebben die vereni gingen geen bestaansrecht". Wethouder J. Thomaes waarschuwde de raad voor de zoveelste maal dat naar zijn mening aankoop onverant woord is. „De exploitatielasten zullen al snel geen halve, maar anderhalve ton per jaar be dragen", zei hij. De Hullu sprak ook de vrees uit dat het behoud van het theater veel duurder wordt dan men nu vermoed. H. Lippens (CDA) deelde mee dat zijn voltallige fractie achter de aankoop staat en dat naar zijn mening straks het culturele klimaat in de regio zal opleven. Op de begroting blijft een post van 250 mille staan om volgend jaar een begin te ma ken met de aanleg van een fietspad langs de Kieweg te Breskens. Wethouder A. de Feijter (CDA) liet weten dat, hoewel er nog geen gesprek ken met eigenaren van de gronden langs die weg zijn ge voerd, de kans vrij groot is dat over een niet al te lange tijd begonnen kan worden met de aanleg. OOSTBURG - Het reorganisatie-onderzoek naar het functione ren van het ambtelijk apparaat van de gemeente Oostburg gaat ongeveer 13 ton kosten. Dit was gisteren te horen tijdens de be- grotingsraad. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het worden zware tijden voor de Oost burgse gemeentebestuurders. Vanaf heden mogen ze tij dens vergaderingen geen alcohol-houdende dranken meer drinken, terwijl 'drank toch soms de olie van de be sluitvorming is', zoals burgemeester C. Spijkerboer het uitdrukte. Het drankgebruik in Oostburg is reeds eerder ter sprake gekomen. Ruim een half jaar geleden waar schuwde het vertrekkende CDA-raadslid R. Calon reeds voor het af en toe overmatig gebruik van alcohol. Zijn waarschuwing is blijven hangen en gisteren, tijdens de begrotingsvergadering, diende C. van de Ree-Slabbe- koorn (PvdA) een motie in om het drinken van alcohol tijdens vergaderingen te verbieden. T. de Blok-van Her pen had iets eerder ook al opgemerkt dat naar haar me ning overdag geen drank geschonken moest worden. Burgemeester C. Spijkerboer verzette zich tegen het voorstel. Hij zei dat er absoluut geen sprake is van over matig drankgebruik, maar dat het zo nu en dan nuttigen van een borrel of een biertje bevorderlijk is voor de sfeer. „Onlangs heb ik nog meegemaakt dat twee bestuurders dankzij een drankje tot elkaar kwamen. Wanneer het tweetal koffie had gedronken, is het nog maar de vraag of dat gelukt was", aldus de burgemeester. Hij wees er ook op dat in deze streek het de gewoonte is om zo nu en dan wat te drinken, ook overdag. Zijn betoog mocht echter niet baten. Met alleen de stemmen van de vier liberalen tegen ging de voltallige raad akkoord met de drooglegging. Er blijft echter een klein lichtpuntje voor de bestuurders. Né een vergade ring mag de fles op tafel komen. Het onderzoek zal volgend jaar worden uitgevoerd en moet er mede voor zorgen dat een aantal knelpunten binnen het apparaat wordt opgelost. Alle fracties zijn het er over eens dat het onderzoek er snel moet komen. A. Legrand (WD) zei zelfs dat er binnen de gemeente ambtenaren rondlopen die weinig tot niets doen. Hij pleitte er dan ook voor dat ambtenaren wat makkelijker kunnen worden overgeplaatst. Hij zei tevens dat ook de gemeenteraad er voor moet zorgen dat men voor een duidelijk beleid moet zorgen en niet om de paar jaar het beleid van richting te doen veranderen. C. van Ree-Slabbekoorn (PvdA) benadrukte dat het on derzoek er voor moet zorgen dat de mensen straks prettiger kunnen werken. De raad besloot om de vaca ture bij de plantsoenendienst momenteel niet te vervullen. Het college moet het resultaat van het onderzoek afwachten. De stemmen staakten toen de PvdA voorstelde om ook de vacature bij de sectie ruimte ordening voorlopig niet op te vullen. CDA en D&T keerden zich tegen het voorstel, even als wethouder J. Thomaes (WD). KLOOSTERZANDE - Zaal Molenhof, 20 schutters: hoge vogel en tweede zij vogel: P. d'Hondt, Kloosterzande; eerste zijvo gel: E. Rottier, St.-Jansteen; grootste aantal (5): Ph. Dierickx, Walsoorden. Machines helpen de rietkragen om zeep - FOTO WIM KOOYMAN DoorRinus Willemsen IJZENDIJKE - De rust in de Nieuwe Passageulepolder wordt de laatste weken ver stoord door het af- en aan rijden van vrachtwagens met grond. Het waterschap Het Vrije van Sluis laat deze herfst en winter het koppe lingskanaal graven tussen de Linge en de Leiding. Er ontstaat dan ais het ware een ring van waterwegen tussen Cadzand en Hoofd plaat langs de Belgische grens. Bij beide plaatsen is er een uitwateringssluis. In de achttiende eeuw bouwde de Republiek de verdedigingsgordel in Staats-Vlaanderen steeds verder uit. Belangrijke steunpunten waren daarin Sluis, IJzendijke, Sas van Gent en Hulst. Het grensge bied met de zuidelijke Ne derlanden werd door een krekengebied bijna onbe gaanbaar gemaakt. Tussen Het Zwin en De Braakman stroomde de Linge. Deze werd omstreeks 1740 uitge baggerd en men hoopte dat de vloedstromen, inkomend door Het zwin, deze water weg op voldoende diepte zouden houden als de eb- stroom vanuit De Braakman zou inzetten. Dat bleek evenwel ij dele hoop, want in de omgeving van Waterlandkerkje ont stonden na enkele jaren doorwaadbare plaatsen, waar de Fransen in 1747 dankbaar gebruik van maakten. Na veel aanpas singen die altijd duur uitvie len, werd besloten in 1786 dit water af te dammen, waar door onder andere tegen De Braakman, de Nieuwe Pas sageulepolder ontstond, ach ter de Kapitale Dam. In de buurt van Oostburg werd de Linge afgesneden van de zee door de Bakkersdam. Aan de noordkant van de Kapitale Dam, tegen de Magdalenapolder, werd een sluis gebouwd met de bedoe ling de Nieuwe Passageule polder onder water te kun nen zetten, als vanuit Vlaan deren vijandelijke legers in aantocht zouden zijn. Bij die sluis ontwikkelde zich een buurtschap, de Kapitale Dam. Het land in de Nieuwe Passageulepolder was gro tendeels ongeschikt voor de landbouw, alleen op de ho gere boorden kon wat ge zaaid worden, de rest was schorregebied. Een flinke verdedigingslinie was het water hier niet, want in de zomer van 1794 trokken de Fransen, weer onder Water landkerkje, het Land van Cadzand binnen. In de Franse tijd (1794- 1814) bleek dat de Linge niet voldeed als afwateringska naal voor de Vlaamse pol ders. Daarom werd in de zuidkant van de Kapitale Dam, tegen de Clarapolder, een nieuwe uitwaterings sluis gebouwd met een sluis wachterswoning, waarboven een vergaderzaal was voor de directie van het uitwate- ringsgebied. Het geheel had een typisch pyramidevormig dak en was aan de buiten kant wit geschilderd. Tij dens de afscheiding van Bel gië, in augustus 1831, pro beerden de Vlaningen deze sluizen in handen te krijgen en in die strijd ging de sluis wachterswoning in vlam men op. De gronden in de buurt van de sluis, waren sinds het begin van de achttiende eeuw in handen van Gente naar Jan Jacob Lacombe, die deze schorren liet beweiden. Hij verpachtte stukken aan naburige boeren uit de Cla rapolder. De hoger gelegen delen gebruikte hij voor landbouw, maar door de Belgische opstand beurde hij dat jaar en de volgende bit ter weinig van zijn bezittin gen. De Nederlandse genie groef in de schorren putten om de Kapitale Dam en de sluis van het Withuis te ver dedigen. Na het bestand schreef Lacombe, eigenlijk zijn rentmeester uit IJzen dijke, diverse brieven aan de Nederlandse regering met het verzoek ontheffing te krijgen van grondlasten, want de gronden brachten niets op. Het vee dat erop graasde werd aan de solda ten verkocht, die gelegerd waren in Sluis en IJzendijke en dat is het wrange van het verhaal. Op de puinresten van het oude Withuis herrees een nieuw gebouw, gelijkvormig als het oude en omstreeks 1845 werd met de Belgische regering een akkoord geslo ten over de uitwatering van de in Vlaanderen gelegen landerijen, die door deze sluis, nog altijd in De Braak man, hun overtollig opper vlaktewater loosden. La combe was ondertussen met zijn ijverige rentmeester be gonnen de putten in de schorren en de oude kreken te dichten, met het doel van dat gebied landbouwgrond te maken. Op 13 april van dat jaar schrijft de rentmeester aan zijn Gentse broodheer: „Ik had gewenst u heden te kun nen melden dat het schorre gehele onder het zaaij graan zou geweest zijn, maar het slegt weer in de afgelopen week heeft ons verhinderd en de werkzaamheden ver traagd. Toch mag ik u mel den dat de boonen en zomer- zaad reeds gezaaijd zijn. De haver hoop ik volgende week ook te zaaijen. Het vlas is bijna ook gezaaijd. Maar wij hebbe gedugt te worstelen met de grasvassen, welke wij niet kunnen kapot krij gen, waardoor het gezaaijde niet behoorlijk gedekt kan worden. De eegden, sleeden en rijlblok zullen zoveel mo gelijk hierin moeten voor zien". Verder in zijn brief gaat de rentmeester dieper in op het ontginnen van het schorre: „Zoodra het vlas weg zal zin zulen wij dat land drie keer ploegen en dikwijls slegten om de gras peeën eruit te krijgen en in oktober goede wintergest te zaaijendan is in vier jaren het schorre geheel zuiver." Nu, ruim 120 jaar later, legt de familie Buijze de laatste hand aan het opho gen en egaliseren van het land. Straks zal er niets meer van de oude geulen en kreken te zien zijn. Om streeks 1900, na de inpolde ring in De Braakman van de Koninginnepolder, bouwde men in de Nieuwe Passageu lepolder een boerderij, waarlangs nu het opper vlaktewater in de richting van Hoofdplaat, Nol Zeven, wordt afgevoerd en bij eb in de Westerschelde verdwijnt. Tot voor enige jaren waterde dit gebied van IJzendijke- Waterlandkerkje en Oost burg af op de 'Lieje' en moest het water richting Cadzand stromen. Bij de overheer send westelijke stormen was dit niet de ideale richting. Een van de laatste knelpun ten in de strijd tegen het te hoge binnenwater wordt dus dit winterseizoen verholpen. 1 AARDENBURG Op havendijk is J. D. uit Ai burg met zijn personena een slip geraakt en vervi in een sloot terecht ge Dit eenzijdig ongeval is ten aan het vervuilen weg door een landbouw; vervuiling was zodanig brandweer uit Aardenbij Maldegem er aan te pas ten komen om de weg te spuiten. BRESKENS - Bij de I werken aan de Zeedj Breskens in de omgevinj Nieuwesluis is een derfc zware mitrailleurgranalt vonden. Deze granaten' zeer gaaf. Door de Mijnt, mingsdienst zijn de gra: meegenomen om gede teerd te worden. Een we mer, die aan de Zeedijk i zaam is, had twee van granaten mee naar huis men. Tegen hem is pi verbaal opgemaakt bezit van munitie. KLOOSTERZANDE automobilist F. N. uit K terzande raakte gisterrni op de Hulsterseweg de i over het stuur van zijn tuig kwijt. De auto raak een slip en sloeg over de waarna het in de berm berm van de weg tot stik kwam. Daarbij werd dep nenauto geheel vernield bestuurder kwam mei schrik vrij. Sint-Nicolaas - Het h van Sint-Nicolaas aan denburg is zaterdag 15 m ber. De Sint wordt omsii 14.00 uur aan de Herea verwacht. Hij zal daar. wacht worden door hel stuur van de winkeliers niging WARVO en de Kor lijke Aardenburgse Far Na een rondrit door Aai burg-West, volgt om 14.S een ontvangst op het gen tehuis. Daarna maakt hj een rondrit en het feest besloten met een ontvi voor de kleintjes in van hotel De Roode Leeui Vrouwengilde - Het Aa: burgs Vrouwengilde donderdag 13 november bijeenkomst in Gastho! Jonge Leeuw om 19.30 Reisbureau Diederik uit, nede verzorgt dan een voorstelling. Plattelandsvrouwen -1 deling Aardenburg van 4 derlandse Bond van P landsvrouwen komt dor dag 13 november bijeen Dorpshuis. Dan houdt vrouw Kater een inle over het maken van kaarten. Aanvang 20.00 ui Bridge - De Oostburgse geclub hield een compe wedstrijd. In beide werd een Mitchell van 1! ren gespeeld. Uitslag gr# 1. mevrouw Marteijn-de Langedijk, 2. dames C tiaansen-Hendriksen, 3. ren Van der Hooft-Waga Groep B: 1. echtpaar Dei mer, 2. mevrouw De B heer Van Wanrooy, 3. Job-Gruson Orgelkring - De stich gelkring Aardenburg het eerste kaarslicht van dit seizoen op zate november om 20.45 uur dorpskerk. Het concert verzorgd door het Vokai semble 'Für Al te Muzik' medewerking van blo tiste Ingrid Paul. Van een onzer verslagg SCHOONDIJKE - De ting Peuterspeelzalen Zeeuwsch-Vlaanderen zaterdag 15 november nieuw onderkomen in f dijke. Het gebouwtje, de malige openbare ld school, is inmiddels door terspeelzaal 'Klein in gebruik genomen. Het bestuur van Duimpje is blij met de zaal. Tot voor kort wen bruik gemaakt van Laus Begeleidend bestuurslid neke Suurmond: „Daar den we niks, er was speelplaats, de ramen te hoog en er waren l gepaste we's. Maar d" was er nu,eenmaal niet* ders." De peutersp loopt goed. Per keer, di en donderdagmorgen, zï gemiddeld twintig kinde Tijdens de opening is d 10.00 tot 12.00 uur voor 1 een gelegenheid tot ging. Er is koffie met en er worden verschillen tiviteiten gehouden, zoal? veloppe trekken en g!l ton. I

de Stem | 1986 | | pagina 12