'Ze krijgen De Morgen niet orgen BEDANKT! Moord Geen g zoutloi Vandj Boer LINKS VLAAMS DAGBLAD BLUFT VERSCHUNEN, ONDANKS FAILLISSEMENT de A A Antwerpse de REAGAN BRITTEN GAAN ME HONDEN NAAR BEI De zee op AMSTERDAI Akzo vast redelijk go< EXTRA OP WOENSDAG= ANTWERPEN - Paul Goossens spreekt. „Ze krijgen ons niet kapot, wie 'ze' dan ook zijn, ze krijgen ons niet kapot." Hij zegt het ingehouden, afgemeten, maar de gvd's klinken er in door. LEEST VLAANDEREN NOG ?Z0JA, WAT? DE MORGEN IS D00D~LEVE DE MÓRGEN 1 U I De Nieuwe Wereld Een wereld van verschil PAPIER VOOR UW PEN PAPIER VOOR UW PEN HENGEE- RUBRIEK WOENSDAG 5 NOVEMI a WUCIMdUMU O Nv/vtmuLn i auu m Door Piet Oosthoek Het is dan al weer een dag of vier geleden dat Goossens en zijn redactie volslagen verrast werden door het faillissement van hun krant, het linkse Vlaamse dagblad De Morgen. De Vlaamse socialisten, al thans de top van die partij, die de krant jaren lang financieel in het zadel hielden, hebben la ten weten dat er geen geld meer is. De enige rode Vlaamse krant zal niet meer verschij nen, zo lijkt het. De gevoelens ter redactie blijken het best uit de noodedi- tie die, met hulp van velen, vrijdags uitkomt. De Morgen is omgedoopt tot 'De Moord'. Huiscartoonist Zak heeft zich uitgeleefd in een paginagrote tekening. 'Het gaat goed met De Morgen', roept hij uit, 'we hebben nu ook een full-time curator'. De strijdlust van Goossens en de zijnen komt tot uiting in een commentaar op de voorpagina, dat verschijnt onder de kop 'Wij gaan door'. 'Hectisch' is een slappe om schrijving voor de dagen die het personeel van de krant be leeft. Enerzijds wordt koortsachtig gezocht naar middelen die het voortbestaan van de krant voor enkele weken mogelijk moeten maken. Anderzijds moet een structureel reddings plan op tafel komen, wil De Morgen kunnen blijven be staan. De hele vrijdag stromen solidariteitsbetuigingen bin nen. En, wat belangrijker is, er komt geld. Zo veel, dat in de loop van de vrijdagmiddag al vrijwel vast komt te staan, dat De Morgen in ieder geval twee weken vooruit kan. Minutenkwestie Toch wordt het nog een minuten- kwestie. Want om vier uur blijkt dat er nog een miljoen frank (ongeveer 55.000 gulden) nodig is. Dat miljoen moet er voor zessen zijn, anders zal de krant maandag niet kunnen ver schijnen. Een geluk bij een ongeluk is, dat zaterdag geen enkele krant in België uitkomt, vanwege een natio nale feestdag. Vrijdagmiddag om vier uur krijgt de Antwerpse redactie een tele foontje van de thuisbasis Gent. 'Zorg voor een miljoen, en zorg dat het voor zessen gestort is, anders kunnen we het wel vergeten', is de boodschap. De Antwerpse redactie brengt een vakbondssecretaris in stelling. Hij weet een aantal van zijn collega's op te sporen, die ergens in de stad een afscheid aan het vieren zijn. Zij ste ken de koppen bij elkaar en schrij ven een cheque uit. Die wordt in vlie gende vaart naar de dichtstbijzijnde bank gereden. Enkele minuten voor zes staat het broodnodige miljoen op Dagblad 4 de jaargang nr. 203 TWeepagina's Boekenbeurs: soms luchtig, soms snedig. Waarheen met lezend Vlaanderen Pagina's 16 en 17. IMAANOAG 3 NOVEMBER i GROTE BANKBILJETTEN AUB Hel "U u voortpcllcn dxl de tptcialc 8 peiuu'i uitende nelotojeki tou wo,dm Mui niet u voorikn wu dal «en bezoeker op de boekenbeun mei een bneQc van 1 000 (V. betaalde en geen wuielgcld hoerde. Slerker nog m Mee beten betaalde iemand met een boefje van 5 000 Toen de verkoper Hoofdrtdakleur Paul Gooiseni Van Arttvridcsuaal 19 2008 Antwerpen M I UagMad I ala jaargang nr. I Redatlie 234 37 20 Ontzettend bedankt, allemaal. We hadden nooit durven sympatie, zoveel spontane hulp, zoveel vrijgevigheid en zou loskomen na de Jobstijding dat De Morgen failliet Over de laatste wendingen in de zaak. de reaktles en van zaterdag, focus op 'pagina's 2, 3, 4, 3, 6, en 7. vermoeden dal er zoveel generositeit op zo'n korte tijd was. de denderende benefietavond P V - H"™rhaai haUucuuuut Oog op VUuuukrem enige Unkst krant: MKVSp 2.J en 4 J! li IJl ii IMAI UW STEUN IS WELKOM OP OStOIStW-H tUmLhcJekiem f ,J Cuuutm ALGEMtNL fcDnifc Mouuueai K4 (leu „ui. i. WIJ GAAN 000R Ent Beerschot, exil JComyk: de blikvanger» in het Beker-voetbal van afgelopen weckend. PAGINA I» BENABO Jean Mare Renard trad vrijdagavond in Kortryk aan in xjjn vijfde Europete Engelsman N^jib Daho wax uitdager van dienst voor de biel b(j de luperplutmgcwich- ten. In de vyfde ronde wax het zaakje al afgelopen. In die beurt gaf Daho' de xtrijd op. PAGINA 23 VANBAKEL De Nederlander Frank Van Bake) heelt in hel Spaanse Zarautz de eerste vcldnt in de Super Prestige gewonnen landgenoten Staminijder en Hendriks. De Belgen deden het een stuk minder goed. Ludo De Rey werd vierde, Roland Liboton eindigde pas op de achtste plaats. PAGINA 24 Zo zag de eerste pagina van De Morgen er maandag, duidelijk op timistisch over de toekomst. de gezamenlijke rekening van het personeel in Gent. Over het feit, dat het voltallig personeel het die twee weken zonder een frank salaris zal moeten doen, praat niemand. Acties Intussen wordt links Vlaanderen gemobiliseerd. Dan blijkt, hoe zeer de ruim 40.000 abonnees aan hun krant gehecht ziin. Talloze kleine ac ties komen op gang. De top van de SP mag dan vinden dat Vlaanderen wel zonder De Morgen kan, de 'basis' laat het tegendeel zien. Ook de bonden komen in actie, vooral dan weer op afdelingsniveau. Een van de meest gedurfde initia tieven komt uit de koker van uitge ver/schrijver Julien Weverbergh en schrijver Hugo Claus. Zij bedenken de actie '1000 voor 100.000'. De bedoe ling is dat duizend personen, vereni gingen, instellingen of comités een aandeel nemen van 100.000 frank in de nieuw op te richten onderneming De Morgen. „Met die honderd mil joen", schrijft Claus, „zou De Morgen eindelijk over de financiële rugge- graat beschikken die haar zou toe staan met opgericht hoofd een onaf hankelijke krant te brengen, die enige krant in België die los staat van politieke en kapitaalsbelangen." Claus besluit zijn brief met een rijm waarvoor Sinterklaas zich zou schamen, maar kennelijk gaat het ook hem om het idee: „Honderd mil joen, het is een heleboel, maar het is Premier Martens, de 'redder' van de De Morgen?. - fotoanp voor het goede doel." Claus geeft al aan waarin De Mor gen zich vooral onderscheidt van an dere Belgische kranten. Het blad schrijft onafhankelijkheid hoog in het vaandel. Dat blijkt ook weer uit de kop op pagina twee van de nood- editie De Moord: 'Failliet, maar on gebonden'. Maar het is juist dat streven naar onafhankelijkheid dat de krant de kop lijkt te kosten. Bij de redacteu ren heerst in ieder geval die overtui ging. De krant, en dan met name hoofdredacteur Goossens, zou niet viendelijk genoeg zijn voor de Socia listische Partij. Partijvoorzitter Van Miert, fractievoorzitter Tobback, fi nancieel expert Claes, te vaak zouden zij de wind van voren hebben gekre gen in de kolommen van 'hun' linkse krant. Vooral Van Miert zou dat een doorn in het oog geweest zijn. Hij zou de krant om zeep hebben willen hel pen. 'Smerig behandeld' De partijvoorzitter ontkent dat in alle toonaarden. Ronduit woedend is hij over de manier waarop De Mor gen zijn rol'in de totstandkoming van het faillissement beschrijft. „In gans mijn politieke loopbaan heb ik mij nog ooit zo smerig behandeld ge voeld", zegt Van Miert maandag. Hij kondigt zelfs aan dat de partij in heel het land een informatiecampagne zal starten om de 'verdraaide' feiten rond het faillissement recht te zetten. Ondanks het conflict met de SP stapt Goossens zondag samen met de mediaspecialist van die partij, Luc van de Bossche, naar premier Mar tens. Die blijkt het bestaan van De Morgen plotseling zeer op prijs te stellen en werpt zich op als bescher mer van de pluriforme pers. Ook dat is weer tegen het zere been van de SP-top, die Martens er van beschul digt mooi weer te willen spelen met loze opvattingen, intussen zelf wer kend aan de ondergang van het blad. Fuiven Belangrijk onderdeel van de red dingscampagne in Vlaanderen zijn ook de benefietfuiven die worden ge houden, zoals maandagavond in Ant werpen. Na tal van gratis optredens en voordrachten betreedt even na middernacht Paul Goossens het po dium van de grote zaal van het ABW (de Vlaamse tegenhanger van de FNV). De stampvolle zaal is muis stil. Goossens heeft, al sinds zijn tijd als studentenleider, de naam een meer dan begenadigd spreker te zijn. Maar wie rekent op (al dan niet gespeelde) hevige woede-aanvallen, breed armgezwaai en gedragen vol zinnen, komt bedrogen uit. Goossens spreekt zacht, blijft enkele keren ste ken. En maakt des te meer indruk op het publiek, dat, naast tal van 'be kende' linkse Vlamingen, vrijwel uitsluitend bestaat uit intellectueel ogende oudere jongeren. „Ik weet het, ik ben een ambetanterik", zegt Goossens, daarbij aangevend dat die eigenschap voor een onafhankelijke krant van groot belang kan zijn. Hij blijkt niet uit op ruzie met Van Miert, dat plezier gunt hij conserva tief Vlaanderen niet. Van Miert start een informatiecampagne door heel Vlaanderen, om de mensen er van te overtuigen dat De Morgen de feiten omtrent het faillissement heeft verdraaid. - foto archief de stem Goossens wenst het verleden even te vergeten. „Wrok, rancune of ver bittering helpt niemand vooruit", schrijft hij in zijn commentaar van gisteren. „Deze redactie heeft andere prioriteiten. Wij willen werken aan een progressieve, echt onafhanke lijke krant. Wij zijn dan wel failliet, maar we hebben betere dingen te doen dan in een hoekje te verzuren." De vele reacties in Vlaanderen hebben Goossens blij gemaakt, en vooral optimistisch: „Een krant die op zo veel sympathie en engagement kan rekenen, kan gewoon niet ver dwijnen." Toch zal dat nog moeten blijken. Want in de ruim acht jaar dat De Morgen bestaat, is de krant eigenlijk nimmer uit de zorgen geweest. Steeds moest er geld bij. En hoewel Goossens volhoudt dat zijn krant wordt gelezen en gewaardeerd in brede lagen van de bevolking, wijzen de cijfers uit dat een flink deel van links Vlaanderen de krant koopt noch leest. De vraag, die De Morgen enerzijds en Vlaanderen anderzijds op korte termijn moeten beantwoorden, is dan ook: hoe rijp is Vlaanderen voor een onafhankelijke krant, die zowel links als rechts bij tijd en wijle voor de voeten zal lopen? Die vraag is alleen in klinkende munt te beantwoorden. Heeft de Nieuwe We reld een gezicht? Kun je de nieuwe wereld ergens 'recht in de ogen kijken'? Ik heb steeds ge dacht dat New York de triomf van de Nieuwe Wereld is, maar dat blijkt toch niet het geval te zijn. New York is een geval apart, al moet ik meteen toegegeven dat het eén zeer spectaculair en zelfs adembene mend geval is. Alles is er hoger en groter, rijker en armer. New York is een stad van uitersten en is daarom heel bedrieglijk. New York is de Nieuwe Wereld niet, is Amerika niet. New York vertegenwoordigt alleen zich zelf. Chicago dan? Die stad is net als New York maar dan met een merkwaardige provinciaalse saus overgoten. Het is eigenlijk een gigantische vergroting van een boerendorp. Atlanta misschien? Maar daar is het heet en ongezellig. Tussen het aluminium en glas van de alsmaar nieuwe wolken krabbers die daar worden ge bouwd, hangt een onvoorstelba re, mismoedig makende leegte. Ik had de hoop op het vinden van het ware gezicht van de Nieuwe Wereld al opgegeven. Want er is overal wat. Waar je in de Nieuwe Wereld ook komt, overal tref je van het goede - en trouwens ook van het kwade- te veel aan. Een eigenaardige onevenwichtigheid beheerst de dingen aan deze kant van de we reld. Dezer dagen reden we door het herfstige noorden naar het gebied van de Grote Meren. Bij de watervallen van Niagara pas seerden we de Canadese grens en enkele uren later keken we vanuit onze hotelkamer in To ronto uit op het Meer van Onta rio dat zo eindeloos leek als de zee. Het water rook naar wier en olie. De herfstzon verteerde de laatste resten van de zomer en baande zich een weg door de ne velsluiers die de einder aan het oog onttrokken. Toronto bleek een verba zingwekkende stad te zijn. Ze was geordend, precies op maat en zonder veel uitersten. Eigen tijdse architecten hebben daar een royale kans gekregen. Een Finse bouwkundige heeft er een schitterend stadshuis gebouwd van twee, tegenover elkaar staande halve cirkels van onge lijke grootte. De wolkenkrab bers zijn beperkt van hoogte, of schoon er een soort radiotoren staat die zo angstwekkend he melwaarts priemt dat ik er niet in durfde. Er zijn bruine kroegen, hoek jes waar je in kunt wegkruipen, parken, struiken waaronder het - zo te zien - goed vrijen is, ban ken waar je echt op kunt gaan zitten om zomaar heen te kijken. Ik maakte een wat Door Jo Wijnen voor het familie-album ik ten derde male door keek, zag ik wat ik tevon niet had gezien: de Nietn reld. Dit was een mooit georganiseerde stad wai de dingen keurig binu menselijke maten heeft v, houden, zonder te verva de bouwkundige truttighi menige stad - op aandrai de plaatselijke middens tot een vergaarbak van hs drollen en geparkeerde heeft gemaakt. Dit is eei die modern en toch mooi is een stad waar de menst in de mangel hoeven te Dit is een stad waar allé en bijna niets echt perfect Toen ik dat ontdekte, een merkwaardige ontr mij te pakken, die ik nal manhaftig wegslikte. Ik opeens het gevoel dat kant van de Atlantische! nog niet alles is verlor: Nieuwe Wereld bestaat: er redelijk uit en is bevoll redelijke mensen die welt ze met hun beperkingen mogelijkheden moeten oi gen, die bovendien weten hun eigen omgeving moei denen. Ik beloofde het meisje, in een zeer bruin restaura: kop soep bracht en dat weten wat ik van Toronto terug 4e komen. Ze leg: wisselgeld op tafel, zeil dienblad op de punten vai vingers en zei: „We prob: hier het beste van te r Fijn dat u dat hebt be Omdat er geen andere meer waren die een bera haar deden, ging ze tevre het gat van de deur staat gezicht naar de zon gi alsof ze nog wat warmte herfst wilde onttrekken. Ze keek de Nieuwe recht in het gezicht zoals had gedaan. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinir GAARNE wilde ik reageren op het commentaar in de Medische Rubriek (De Stem, 3-11-1986) op de uitzending 'Een wereld van verschil' d.d. 24-10-1986. Het gaat mij hierbij vooral om de opmerking dat in dit programma de kans geboden zou zijn om voor eens en altijd af te rekenen met het 'Moermanprobleem' en dat deze kans gemist werd. Welnu, het is niet al leen het gebrek aan tijd, dat hiervoor verantwoordelijk gesteld moet worden, maar vooral de moeilijkheid om het 'geloof' met 'reden' te overtuigen van het tegen deel. Bovendien blijkt, dat uw medisch verslaggever niet volledig op de hoogte is van enige karakteristieken van het alternatieve kanaal. Het zal de oplettende kij ker opevallen zijn, dat er te genover mij een kankerpa tiënt gezet werd, en niet -wat voor de hand zou lig gen- een Moermanarts. De reden hiervoor was, dat geen Moermanarts bereid gevon den werd om dit te doen, net zo min als dat ik geen Moer manarts bereid gevonden heb om in het openbaar te spreken op een symposium, dat op 5-9-1986 door onze Stichting te Breda georgani seerd werd aangaande de evaluatie van alternatieve kankergeneeswij zen. Debatteren voor een zó groot medium met een kan kerpatiënt over het feit dat zijn ziekte in een rustige fase is gekomen, dank zij de behandeling van zijn uro- pSSSSS'5 loog, geholpen door het na tuurlijke beloop van blaas kanker en niét door de krop pen sla, die hij al meer dan zes jaar door zijn keel wringt, is naar mijn smaak niet erg kies en verzandt spoedig in welles-nietes si tuatie, die alleen maar op autoritaire wijze af te kap pen zijn. Dit zou tevens ko ren op de kolen van het al ternatieve front betekend hebben. Vergeet u niet, dat de meest kenmerkende eigen schappen van de alterna tieve kankergeneeskunde ongrijpbaarheid is, in stand gehouden door: - nooit op de voorgrond te treden patiënt als levend bewijs opvoeren). - de underdog-positie inne men specialist bekvecht met 'arme' patiënt). - milde, niet autoritaire houding ten opzichte van de patiënt innemen regu liere dokters worden als autoritaire, zich van moei lijke taal bedienende vler ken afgeschilderd) - en vooral het 'de held spe len' in de strijd tegen de re guliere monsters. Het Moermanprobleem is in feite voor de rationeel denkende mens eenvoudig op te lossen: lever het be wijs, dat het wel of niet werkt en klaar is kees! Voor de emotioneel denkende kankerpatiënt, wat uw me disch verslaggever duidelijk niet is, ligt dat anders. Ge brek aan kennis, mondig heid en begeleiding van de patiënt met kanker en diens directe omgeving is goed deels verantwoordelijk voor de bloei van de alternatieve kankerbehandeling. De eisen, die de reguliere geneeskunde zich aan be wijsvoering en omgang met statistiek stelt, moet het pu bliek duidelijk gemaakt worden en dat is geen seni- cure. De luchtigheid waar mee uw medisch redacteur de ene patiënt zus en de an dere patiënt zó wil behande len om tenslotte het bewijs te leveren, is irritant. Im mers, voor de groep patiën ten, die met de 'Moerman therapie' behandeld moeten worden, houdt dit in, dat ze geen enkele andere behan deling 'mogen' ontvangen. Dit, terwijl daarvóór de uit lating van Moermanarts Ro- naar over het drie maanden uitstel van behandeling voor de knobbel in de borst, op de korrel genomen werd. Los daarvan geef ik het u te doen, om aan de hand van goede cijfes aan te tonen, dat deze periode statistisch ge sproken aantoonbare geva ren heeft, hoewel het me disch gesproken een duide lijk laakbaar advies van deze Moermanarts geweest is. Nee, de enige oplossing is te verwachten in juiste voorlichting. Wat betreft de tegenwerpingen aangaande de Moermanbehandeling zelf, wil ik e.e.a. als volgt sa menvatten: - geen bewijs voor werk zaamheid; - geen documantatie en sta tistieken beschikbaar om mogelijk werkzaamheid te vermoeden; - isolerend leefpatroon bij de reeds gevoelsmatig (en sociaal) geïsoleerde patiënt; - behandeling, gebouwd rond een definitie van de ziekte 'kanker' die niet strookt met de werkelijk heid, en gebouwd werd rond de 'verse-groenten-en-vita- mines' hocus-pocus; - een tenslotte teleurstel lend 'geloof'. Al deze punten zijn in de uitzending aan bod geko men, doch waarschijnlijk niet gepenetreerd bij dié groep kijkers die uitsluitend strijd verwacht hadden. Ik moge dan ook besluiten met te zeggen, dat ik blij ben dat uw medisch redacteur niet op de bewuste uitzenddag tegenover de heer Klinkha mer gezeten heeft en ik ver geef u de onzorgvuldigheid dat mijn naam verkeerd ge schreven werd. Breda, Dr. R. Krau.se, chirurg LONDEN (DPA) - Op elke vier honden die ais huisdier gi den worden in Groot-Brittannië mag er een bij de baas t vrouwtje op bed slapen. Dit blijkt uit een opiniepeiling di fabrikant van hondevoer heeft laten houden. Het resultaat maandag gepubliceerd. De statistiek laat ook zien dat de hondeliefde grenzen Tweederde van de hondenbezitters let niet op het gewicli hun dier. Verder worden veel huishonden niet regelmat geënt. Bijna een op de drie Britten is een 'trotse hondenbezi Door Rien van Nunen WIE in de komende maan den eens behoorlijk vis wil vangen, zeevis wel te ver staan, doet zichzelf geen gro ter genoegen dan het eens op zee te proberen. Leuk vissen op het Wad, bijzonder aardig op de Oosterschelde, maar zeevisserij in de ware beteke nis van het woord kan men dat niet noemen. Op volle zee gaat het er he lemaal wat rauwer aan toe. De hengels zijn zwaarder, de lijnen dikker en de haken groter. Ook de vis komt veel dichter bij de wettelijke ma ten en schiet daar regelmatig overheen! Wat men er de ko mende tijd kan vangen? Van alles, een dooddoener van de eerste orde, maar de waar heid. Maar, je moet wel een beetje kunnen vissen. Te vaak gaat men, onbekenden met de zeevisserij, er vanuit dat het vissen op zee in feite weinig voorstelt. De vis bijt zichzelf vast en meer van die onzin. Keer op keer wordt bewezen dat inzicht, kennis van zaken, goed materiaal en een beetje meeval met het weer - en een goeie schipper is ook nooit weg - noodzake lijk zijn. Maar wat kan men van gen? Op de eerste plaats wij ting, op de tweede plaats wijting schar, soms nog iaat ling te zetten. Attent zijn ook nodig waar het om h Vissen op zee: een kwes tie van concentreren. schollen en botten, een en kele paling of makreel en laatst en eigenlijk nog least ook gul. Want daar zit wat de sportvisserij op zee vanaf grote boten betreft aardig de klad in. Niks aan te doen, dan maar concentreren op schar en wijting. Hoe dat kan? Onmiddellijk naar grote haken, dikke lijnen e.d. grij pen zodra men de Noordzee opgaat, is een veelgemaakte vergissing. Zeker wanneer de vangsten overwegend uit platvis en wijting bestaan en dat is de harde realiteit. Wie echt gul wil, moet zich daarop doodgewoon concen treren. Dus grote haken en groot aas, geen tussenwegen! Wie echter niet van plan is de hele dag door te brengen naar bewegingloze hengel- toppen te kijken, kan beter wat anders verzinnen. Men neemt dan de hoofdlijnen even dik als bij het gulvis- sen, maar men past haken en haaklijntjes aan. Zo is 30/100 in combinatie met een haakje 2/3 Aberdeen bij voorbeeld uitstekend voor het vangen van wijting en schar. Men kan zelfs terug naar 25/100 maar dan willen de grotere wijtingen - en de eventuele maatse gulletjes- daar weieens korte metten mee maken. De scherpe tandjes in combinatie met het voortdurende draaien bij het binnenkomen, zijn daar de oorzaak van. Zit er veel steenbolk, dan is het monte ren van een warteltje aan de aaslijn bij de verbinding met de afhouder wel handig, want dat voorkomt kinken van de lijn. Wie op volle zee behoorlijk vis wil vangen, dient zich te concentreren. Wijting en schar bijten zelden zo fel, dat elke beet duidelijk doorkomt op de hengeltop. Met de hen gel in de hand vist men soms af, dan gebruikt men ank lood en wel zo zwaar ais hengel verdragen kan. stroomt sommige dagen hard dat een pond lood 500 gram of meer. Gebr. op afstand heeft men nodig, dit om de hengeltt nen wegzetten. Een te hengel wordt veel meerf, uitgevers. forceerd gebruikt met gevolg dat het aas al van haken vliegt voordat het water raakt lendig makende bewegik van het schip, men zou zeggen dat zoiets leuk I Iran NICOSIA (AP) - De voorzitter van het Iraanse parlement, Ali Akbar Rafsanjani, heeft gisteren ver klaard dat de Iraanse autoriteiten een spe ciale afgezant van de Amerikaanse presi dent Reagan hebben gearresteerd, gevan gen gezet en uitgewe zen. Volgens het officiële Van onze correspondent COLMAR - Frankrijk wil niet beloven dat het vanaf volgend jaar achtergehouden afval zout der Elzasser kalimijnen over tien jaar niet alsnog in de Rijn zal worden gestort. De Fransen studeren op mo gelijkheden dit zout langs an dere wegen te verwerken, maar houden vooralsnog een slag om de arm voor de defini tieve afwikkeling van het pro bleem. Dat was de voor Nederland niet geheel bevredigende uit komst van de buitengewone vergadering van de Interna tionale Rijncommissie giste ren in het Oostfranse Colmar. De oeverstaten van de Rijn waren daar bijeen gekomen (AD VEE Concurrentie belaagt Nederlandse vee-export Boerderij-trekkertest Valmet 405-4 Verbouwde boerderijen: I Zuidhollands hallehuis Bon Noteer mij voor een abora metVeehouderij of DJ Tevens neem ik tot 1-3-1987 een gratis Naam Adres: Postcode: Woonplaatl In open envelop zonder postzegel erol C. Misset BV, Afd AAA, Antwoordnj vlak langs de boot als erv wijting zit. De lijn tooi min of meer rechtop gek den. Dat betekent gecorut treerd vissen in plaats van hengel doelloos tegen dei ^JSTERDAM (ANP) - De iete hogere fcSll TQruri 1 n !r,i'n „f nil Hm I resultaten in het derde kwartaal die I Akzo dinsdagochtend bekendmaakte, f leidden er niet toe dat het fonds zich gaat. Via de wartel onderc ^ht duidelijk onderscheidde van de de paternoster kan men Van de beurs. Weliswaar kon Akzo J3 aan de koers toevoegen op ƒ153,20, f jjnaar in navolging van Wall Street gaf I verwisselen indien nodig. l. het Damrak in meer gevallen vastere Vist men ver van de w koersen te zien oersen te zien. Een duidelijke uitzondering vormde I Hoogovens, die de dalende lijn door- I trok. Nu bleken de stukken van het I staalfonds tegen het middaguur al weer ƒ2,40 minder waard op ƒ56,70. Philips noteerde ƒ1,20 hoger op I f4 ^0 en KLM twee kwartjes meer op I daarvoor een wat kortt Unilever was onveranderd hengel (3 m). Voor het v* pd^oD7|l^0oninkllike OUe f1'90 •njsgaf op 205,10. De banken lagen goed in de markt hengel van langer form met een vooruitgang van ƒ6 voor ABN ®P ƒ543, van ƒ2,50 voor Amro Bank op I ikwuiy, u»b utii uc ifrctiytiF» f GR en jes soepel, maar ver te kt WO voor Middenstand- °anK op ƒ206.30. De verzekeraars Ia een op ƒ206,30. De verzekeraars lagen I er licht verdeeld bij, evenals de grote I Nedlloyd voegde ƒ4 aan de koers toe I j*P ƒ182. Kleine verliezen waren wegge-1 «gd voor fondsen als Nationale-Ne- I herlanden. Bols, Fokker en Ahold, I Jaar het grootste deed zich voor bij I "PG met ƒ2 op ƒ135. De obligatiemarkt I Zeevissen, de kou, de sar slechts zeer kleine verschillen te Ook op de lokale markt waren veel I Koersen hoger. Uitgever AUDET steeg I I ,naar ƒ216 en het „kreukelfonds"|[ zijn. Voor de liefhebber is' annk/Molyn twee kwartjes naar ƒ7,50. dat echter wel degelijk. voor niets zit november december aardig volgei als men vanuit Scheveïï gen, Stellendam of IJmu' op stap wil. De vangsten ken soms veel goed, al het vaak genoeg tegen, idee van echt op zee te vis te vangen en eens lel uit te waaien, is voor vt' genoeg om er eens op u# trekken Vt antonius antonius V« congr.o.l.v. daniel gasthuis v* gasthuis gasthuis gasthuis K 4 hooghuys Ir I* Protz.hs gPr°tz.hs 7* prot.z.hs K v (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch)

de Stem | 1986 | | pagina 4