an Enrile TAATSSECRETARIS DEFENSIE PLEIT VOOR ANDER SYSTEEM Libanoi Senaat zet lieht op groen voor stelselherziening ontrole op vervoer mosselen verscherpt Ierse president brengt bezoek aan Nederland I )e?el¥d 'akke schakels KROON Defensie ziet van aanpassen F-16 af Waterstaat iindt in >E STEM COM M KNTA AR Euthanasie uit sfeer van strafwet Producenten verhogen prijzen fors JENSDAG 5 NOVEMBER 1986 ■BINNENLAND pDANKS STERKE VERMINDERING ALGENGROEI IN WADDENZEE huiven verder open DEN HAAG - Beroepsmilitairen zullen voor taan niet meer 'automatisch' promoveren. In plaats van het aantal dienstjaren zal de kwali teit van het geboden werk een rol gaan spelen. DESKUNDIGEN: V? Haringvisserij Cadmiumkratten Beeldscherm-werk Azko 6.000 Monteurs I T5 PAGINAI kabinetsleden en adviseurs T28 PAGINA 3 dat na de ratificatie van de nuari, presidentiële zingen worden gehouden. Westerse zegslieden en ad viseurs van Aquino betwij fe. len of Enrile's aanhang in het leger en onder de bevolking groot genoeg is om het bij verkiezingen met enige kans van slagen te kunnen opne- men tegen de president, die nog altijd grote populariteit geniet onder de gewone men sen. Voor miljoenen burgers van de Filippijnen is zij moedige huisvrouw die een einde maakte aan de tirannie van Marcos en die de demo cratie redde. Aquino zelf doet er alles aan om de kloof die haar van haar rivaal scheidt, niet groter te laten worden. Zij gelooft in een nationaal reveil en tracht zich verre te houden van partijpolitiek en bepaalde belangengroepen. Adviseurs van Aquino wij zen erop dat de president heeft geweigerd gehoor te geven aan oproepen van naaste medewerkers om En rile de laan uit te sturen. Zij zou dit niet hebben gedaan om het land meer politieke onrust te besparen en om te voorkomen dat een ontslagen Enrile zichzelf zou opwerpen als 'politiek martelaar'. Ove rigens is nog maar de vraag wil het langste politieke le ven zal hebben. Van belang is vooral hoelang de VS Aqui no, vooral in haar strijd te gen de communisten, het voordeel van de twijfel zul len geven. JJSWIJK/IJMUIDEN (ANP) - Het Pro- van"de~president en" wil hj jdscbap voor Vis en Visprodukten be- i i j_ ii inomnor van wnenfiiinff met een it met ingang van woensdag met een nieuwe grondwet, eind ja. lerpere controle voor op het vervoer p mosselen van de Waddenzee naar de jebeten verwaterplaatsen in de Ooster- lelde. De verscherpte controle houdt verband jt de eerder vastgestelde verhoogde icentratie van algen in de Waddenzee, bepaalde stoffen afscheiden die bij jsumptie van mosselen kunnen leiden maag- en darmstoornissen. Dit heeft het produktschap dinsdag meegedeeld. Overigens heeft het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek in IJmuiden uit maan dag genomen monsters de voorlopige eer ste conclusie gekregen dat de algencon- centratie sterk is verminderd. Voorzitter drs. D.J. Langstraat van het produktschap ziet de verscherping van de controle in de eerste plaats als een waar borg voor de consument. Van de andere kant is de strenge controle bedoeld als be scherming van de afzet 'De risico's voor de afzet in de toekomst zijn gigantisch', zo meent Langstraat. Onder de aange scherpte regeling zullen de in de Wadden zee opgeviste mosselen alleen nog maar binnendoor naar Zeeland mogen worden gebracht en niet over zee. De vissers mogen de mosselen boven dien niet 's nachts opvissen of op de ver waterplaatsen in de Oosterschelde lossen. Alle partijen zullen moeten blijven wor den voorzien van geleidebiljetten en ook de controle van de Rijksdienst voor de keuring van vee en vlees, een onderdeel van het ministerie van landbouw en vis serij, blijft gehandhaafd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - In afwijking van het zogenaamde 1-novem- berbesluit (over de plaatsing van 48 kruisvluchtwapens in Woensdrecht) en van het re geerakkoord zullen de F-16's niet worden gemoderniseerd, maar een of meerdere extra eenheden van de Patriot (hy permoderne, computerge stuurde luchtafweerraketten) worden aangeschaft. Minister Van Eekelen (De fensie) deelde dat gisteren mee tijdens een bijeenkomst van het Genootschap van Hoofdre dacteuren. Volgens zegslieden van de bewindsman heeft deze sluit dat deze twee atoomta- ken vervallen als er tot plaat sing wordt overgegaan. Mocht de plaatsing niet doorgaan, dan zal er opnieuw gepraat moeten worden over deze ta ken, aldus het regeerakkoord van CDA en WD. wijziging geen financiële con sequenties voor Defensie. „Uit oogpunt van militaire strategie is het verkieslijker de modernste luchtafweer-ap- paratuur aan te schaffen bo ven een aanpassing van de F- 16 tot 'all-weather-fighter'". De Patriot kost overigens 230 miljoen gulden per stuk. Minister Van Eekelen liet er gisteren geen misverstand over bestaan dat 'ik en mijn partij' (WD) zullen pleiten voor het handhaven van de twee nucleaire taken van F-16 en Orion als er minder dan 48 kruisraketten zouden komen in Woensdrecht. Zoals bekend stond in het 1-novemberbe- romotie militairen op helling in een onzer verslaggevers le ,ts richting aandeelhouders. Opvallend is dat de fiscus ondanks de groei van de win sten niet meer binnenkreeg, In 1985 betaalden de honderd bedrijven 31,5 miljard gulden aan belastingen terwijl ze in 1984 nog 32,8 miljard gulden) voor de fiscus reserveerden Ook deze verschuiving moet| voor het grootste deel worden) toegeschreven aan de resul taten van Shell. Tenslotte het aandeel voor de ondernemingen zelf. Dat bedroeg vorig jaar 40,2 mil jard gulden, ruim een hall miljard minder dan in 1984. Belangrijkste oorzaak daar van is - naast het reeds eer der genoemde effect van de allergrootste ondernemingen - het feit dat vorig jaar veel minder geld is gereserveerd voor reorganisaties. De ruim 40 miljard gulden blijkt voor het overgrote deel (26,2 miljard gulden) te be staan uit afschrijvingen. Dat bedrag is nodig om het pro- duktie-apparaat in stand te houden. De zuivere winstre serveringen bedroegen der halve 13,3 miljard gulden te gen 16 miljard gulden in 1984. Met andere woorden: on danks de fraai klinkende miljarden is het resultaat van de 100 grootste bedrijven minder spectaculair. En men kan er zeker niet uit conclu deren dat het Nederlandse bedrijfsleven weer kernge zond is. [DDELBURG - In het over- ;met onder meer de milieu- weging en de mosselhandel eft Rijkswaterstaat gisteren ter bij de wijn gedaan, rijdens de vergadering in ddelburg is overeenstem- ng bereikt over een grotere ening van de stormvloedke- ig in de Oosterschelde, die getijverschil van maxi- 2.70 meter mogelijk De maatregel gaat idaag in. Uadat vorige week besloten rd tot een afsluiting met getijdenverschil van 2.00 feter, werd de opening gister- om klokslag een uur anig vergroot dat een getij- bverschil van 2.40 meter gelijk werd. De storm- kering gaat nu, onder van de belanghebbenden, nog verder open, zij het Rijkswaterstaat een aan- I voorwaarden heeft gesteld. lgens woordvoerders van •schillende partijen die aan t overleg hebben deelgeno- in, is de gevonden oplossing vredigend. let 'knijpen' van de storm- edkering, zoals het bij kswaterstaat populair rdt genoemd, duurt nog ze- vijf maanden. Daarna het werk aan de Philips- gereed zijn en zijn de ver- >gde stroomsnelheden in de idracht -die aanleiding 'ben gevormd voor de ge stelij ke sluiting van de ke- :- normaal gesproken ver in tijd. flilieugroepen zien nu af een kort geding tegen ^waterstaat. half jaar voor de eigenlijke 'opkomst'. Met het huidige systeem - soms keuring jaren voor de opkomst - moet zeven procent van de dienstplichti gen alsnog worden afgekeurd omdat zich in de tussentijd be paalde ziektebeelden hebben geopenbaard. Het is niet duidelijk hoeveel de veranderingen gaan kosten. Het ziet ernaar uit dat het sys teem wel duurder zal uitval len. Van onze Haagse redactie Dat is een van de meest opmerkelijke wijzigingen die staatssecretaris Van Houwelingen (Defensie) voorstelt in de nota 'Op weg van confectie naar maat werk'. Van Houwelingen wil bij zijn personeelsbeleid meer de nadruk gaan leggen op het individu in de krijgsmacht, hij acht de vanzelfsprekende bevorde ring onjuist. De staatssecretaris bena drukte gisteren dat het om een 'begin-voorstel' gaat en niet om een definitief besluit. De belangenorganisatie van be roepsmilitairen waren giste ren in eerste instantie nogal verbaasd over de stellige wijze waarop Van Houwelingen zijn plannen presenteerde. „Maar het misverstand is uit de we reld", aldus de bewindsman, die verklaarde dat er in de le gerleiding 'brede' overeen stemming bestaat over de wij zigingen. Van Houwelingen zei zich er gisteren van bewust te zijn dat de vernieuwing van het perso- neelssysteem niet gemakkelijk zal gaan en zeker enkele jaren zal duren. „Het doelstelling is uiteindelijk om mensen beter te laten functioneren. En daarbij staat niet alleen de hoogte van de wedde in het middelpunt", aldus de be windsman. De plannen behelsen verder dat het gesloten personeels- systeem van Defensie verlaten wordt. Dat betekent dat be roepsmilitairen niet noodza kelijk van jongsafaan 'mee groeien' in het leger, maar ook op latere leeftijd een baan kunnen krijgen. Dat hoeft vol gens Van Houwelingen niet te betekenen dat de carrièremo gelijkheden voor het huidige personeel beperkt worden. „We stellen alleen de functies open waaraan we een groot te kort hebben. Carrièrekansen blijven er te over". Voor dienstplichtige mili tairen staan er ook verande ringen op stapel. Met instem ming van Algemene Vereni ging Nederlandse Militaire (AVNM) wil Van Houwelin gen een tweede keuring voor dienstplichtigen invoeren, een van Zuid-Libanon verhiri derde lange tijd Palestijnse) activiteit en de Amal ginl zich richten op verzet teges de bezetting. Maar nadat Is raël zich in juni 1985 uit het grootste deel van het zuider terugtrok, begonnen de Pa lestij nen zich opnieuw te be wapenen en banden aan tf knopen met linkse Libanese) en enkele fundamentalisti sche groepen. Honderden Palestijnse) strijders zijn inmiddels te ruggekeerd naar Libanon! waar rond 400.000 Palestij ne» leven. Het 'zijn de best opge-( leide strijders', zeggen Liba-| nese funktiona rissen De Palestij nen hebben) weer de beschikking over een aanzienlijk arsenaal aan wa pens die de kampen zijn bin nen gesmokkeld of zijn opge-) graven uit geheime berg plaatsen Ze zijn voorzien) van semi-automatische en machinegeweren, granaat werpers en munitie, mortie-) ren en 106-mm terugstoot! geweren De Palestijnen in het ge-) bied van Sidon beschikken| ook over enkele 120-mm ka- KETTING is zo sterk als zijn zwakste schakel. Dat spreek cel kan langzamerhand van toepassing verklaard worden op (twaalf Europese ministers van Buitenlandse Zaken. Steeds ,als timide kibbelaars, komen zij als twaalf schakeltjes in de Jijnwerpers van de publiciteit als hun zoveelste poging om op 'lijn te komen ten aanzien van een spectaculaire buitenlandse ce is gestrand op uiteenlopende nationale belangen van de Ividuele 12 lidstaten. Europa moet voorlopig leven zonder soli- 'teit. Prachtige voornemens om een collectieve vuist te maken 'tot nu toe geëindigd in een show van collectieve zwakheid en schandelijk vertoning ten aanzien van het van staatsterro- he verdachte Syrië is er één voorbeeld van, het aarzelende en ^arrende optreden na Tsjernobyl een ander, maar helemaal evig en triest was het Europese gehakketak over de sancties en Zuid-Afrika. ptis zeer wel denkbaar, dat een Europees land, lid van de ïïieenschap, zeer valabele redenen heeft om niet aan een ge- enschappelijke Europese actie deel te nemen. Dat is op zich- [ook niet zo erg, maar de afwezigheid van consensus in aan- Sgenheden van buitenlandse politiek wordt in Europa immer |9egrepen als een excuus om helemaal niets te doen. Consen- 1 |r| buitenlandse zaken is een doel in zichzelf geworden en feen ernstige blokkade om ooit tot gemeenschappelijke actie f°men in de kwestie-Syrië waren zeven landen bereid hun ^assadeurs uit Damascus terug te trekken, de andere vijf wil- 1 "et niet, dus de twaalf deden het niet. De buitenlandse poli- .roag dan niet volgens de lijnen van de logica verlopen, is er steeds meer op uit, dat zijn stem gehoord wordt. Ze- nonnen, kleine raketwerpefi^"* dia'0°9 tussen Washington en Moskou aan kracht wint «- - - -■..„«l?1 er over de hoofden en harten van de Europeanen beslissin- 9enomen kunnen worden die niet in het belang van Europa den kunnen zijn -, groeit in met name Bonn, Parijs en Londen tor9 dat niet meer geluisterd wordt naar de stemmen vanuit apa. Probleem voor Washington én Moskou is, dat er vanuit 4>a te veel stemmen te horen zijn die te veel en te uiteenlo- Ge dingen fluisteren. Ofschoon we onze bewondering voor ®and, dat rigoreus met Syrië brak toen zijn rol in een verij- ;6 bomaanslag duidelijk werd, niet onder stoelen of banken steken, is een terug naar de 'Alleingang' niet aanbevelings- jaardig, maar wij vinden een individuele actie van één lidstaat «langrijke zaken te preferen boven de consensus ten koste a"es, hetgeen in de praktijk neerkomt op niets doen. Neder- beg'Ht in de kwestie-Syrië schoorvoetend naar het Britse ^eld te kruipen. Het wil iets tegen Syrië ondernemen, ook al en de andere Europese landen toekijken. Wat ons betreft: le's. De ketting zal op ons niet breken. en Sa-7 luchtdoelraketten van Russische makelij, dat laatste wapen haalden vorige week een Israëlisch' Phantom-jager neer. De Israëlische luchtmach' heeft dit jaar al 13 maal bom bardementen uitgevoerd guerrilladoelen in Libanon Daarbij verloren zeker S mensen het leven. Maar he' is twijfelachtig of deze aan vallen werkelijk schade heb ben toegebracht aan het P3' lestijnse militaire apparaat Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Haal euthanasie uit de sfeer van de strafwetge ving. En probeer vooral niet het onderwerp in de strafwet onder te brengen. Aldus zes deskundigen, die gistermiddag in Den Haag een boekje pre senteerden, waarin zij hun ideeën uiteen zetten. Euthanasie, zo zeggen de deskundigen - medici en juris ten - is een onderwerp, dat binnen de medische ethiek valt. Oefent een arts gewe tensvol zijn werk uit dan kan er nooit sprake zijn van een strafbaar feit. Indien de arts zijn boekje te buiten gaat, komt hij voor vervolging door justitie in aanmerking. Een van de specialisten, prof. Ch. Enschedé - oud raadsheer bij de Hoge Raad - moet niets hebben van pogin gen de strafwetgeving te 'mo derniseren'. Volgens hem is in het geheel geen aanpassing nodig. Zodra immers een arts niet naar behoren werkt, laat hij weloverwogen een patiënt dood gaan. Pleegt betreffende een moord, die ook als moord door justitie moet worden ver volgd. Wie wel binnen de grenzen van het behoren blijft, kan in uiterste geval voor de medi sche tuchtrechter worden ge daagd. Daarom zal het nodig zijn het werk van de tucht rechter met het onderwerp euthanasie uit te breiden. Het beoordelen van de grenzen van het behoren valt geheel toe aan de interne controle. Het standpunt van de zes is al eerder naar buiten ge bracht. Tijdens de formatie van het kabinet Lubbers 2 hebben zij, omdat toen eutha nasie ook een rol speelde, zich in een brief tot betrokkenen gewend. Het gisteren gepre senteerde boekje is een uit werking van deze standpun ten. De deskundigen hopen er mee de dreiging van strafwe taanpassing te bezweren. DE Ierse president, Partrick J. Hillary maakte gistermiddag met burgemeester Van Thijn, prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven een rondvaart door de Amsterdamse grachten. - foto anp SCHIPHOL (ANP) - De Ierse president Patrick J. Hillery is gisterochtend op Schiphol aangekomen voor een staats bezoek dat tot en met donder dag zal duren. Op Schiphol waren prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven ter be groeting aanwezig. Het officiële begin van het staatsbezoek, de ceremoniële begroeting door koningin Bea trix en prins Claus, vond dins dagochtend plaats op het ma rine-etablissement te Amster dam. Na een kranslegging bij het nationaal monument op de Dam volgde een lunch op het koninklijk paleis. 's Middags is het Ierse staatshoofd ontvan gen door burgemeester Van Thijn van Amsterdam. Vandaag bezoekt het presi dentiële paar de Oosterschel- dedam, de Scheepsverkeers- centrale Botlek en het cen trum voor ruimtevaartonder zoek ESTEC in Noordwijk. Donderdagmorgen wordt ge bruikt voor een bezoek aan Philips in Eindhoven. Koningin Beatrix zei tijdens een galadiner gisteravond dat zij het betreurt dat de naam Oranje in Ierland associaties oproept met onverdraagzaam heid. De naam is volgens haar in Nederland een symbool ge worden voor tolerantie. Het huis van Oranje raakte bijna 300 jaar geleden betrok ken bij de geschiedenis van Ierland toen de Nederlandse stadhouder Willem III over stak naar Groot Brittanië en de Britse troon aanvaardde. De nieuwe Peugeot 309 Diesel 1.9, een symfonie in 'D', stelt nieuwe normen aan 't com fort van dieselauto's in de middenklasse. Niet alleen omdat hij de stilste diesel is. Maar ook met z'n royale binnenruimte en luxueuze afwerking. Met z'n lage onderhoudskosten (grote beurt om de 22.500 km), z'n zuinigheid en z'n snelheid geeft hij de meeste concurrenten het nakijken. In dit meesterwerk van Peugeot moet u beslist snel eens proefrijden. Dan ervaart u zelf wat we bedoelen met de symfonie in 'D'. PEUGEOT 309 PRIJZEN INCL. BTVV, AKI.IA f.KIM.SM )S 1IA I IA A WIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN LEASING VANAF F673, PER MAAND IEXCL. BTVVI PEUGEOT TALBOT NEDERLAND NV, TEL. 030-433011 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Melkprodukten, broodbeleg, beschuit, wasmid delen, dierenvoedsel en luiers zijn vaak veel duurder gewor den dan volgens de BTW-ver- hoging van 1 zou mogen. Tot die conclusie komt de consu mentenorganisatie Konsu- menten Kontakt (KK). Meer dan 500 mensen heb ben gereageerd op een oproep van KK om aan te geven welke prijzen sterk zijn ver hoogd. Voor zover mogelijk heeft KK de prijsstijgingen nagetrokken. Per 1 oktober ging het la gere BTW-tarief (voor de eer ste levensbehoeften) van vijf naar 6%, het hoge (voor luxe artikelen) van 19 naar 20 Uit de meldingen blijkt dat vele producenten van de gelegen heid gebruik hebben gemaakt, om de prijs van hun produk- ten fors te verhogen. De consumentenorganisatie heeft van begin af aan haar twijfel uitgesproken over de berekening van het Centraal Plan Bureau dat de prijzen met 1,5% zouden stijgen in 1987. Zoals bekend is aan de hand van deze veronderstelde prijsdaling de koopkracht van alle Nederlanders vastgesteld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Nederland krijgt met ingang van 1 janauri een nieuw stelsel voor de sociale zekerheid. De kogel is door de kerk, nu de Eerste Kamer gisteren de zeven wetsontwerpen heeft aangenomen. Net zoals in de Tweede Ka mer steunde de kleinst moge lijke meerderheid (de rege ringspartijen CDA en WD) de plannen van het kabinet, die werden verdedigd door staats secretaris De Graaf en minis ter De Koning (beiden Sociale Zaken en Werkgelegenheid). Ook nu stemden de kleine rechtse partijen tegen. Loyaal bleken alleen de fracties van CDA en WD, hoezeer minister De Koning op het eind van het debat had ge vraagd om steun voor de nieuwe wetsontwerpen. CDA'er Franssen noemde de aanpassing van het stelsel „een hele renovatie. Hier en daar zitten wat minder mooie stenen, maar we wachten af hoe het in de praktijk zal lo pen." Volgens Franssen zou de senaat meer praktische dan pricipiële bezwaren hebben gemaakt. Bij de WD ging de instem ming niet van harte, zo liet woordvoerder Heijmans we ten. „Mijn fractie liet eerst een aarzelend ja horen. De toezeg ging van het kabinet dat er geen verkokerde aanpak komt, maakt die aarzeling kleiner. Maar een juichend ja, is op dit moment teveel ge vraagd." Volgens het christen-demo cratische Europarlementslid Hanja Maij-Weggen zullen de uitkeringen in Nederland bin nen enkele jaren opnieuw om laag moeten als gevolg van de noodzaak de stelsels van so ciale zekerheid in in de EG meer op elkaar af te stemmen. In feite is een nieuwe stel selherziening nodig, zo zei Maij gisteren in Den Haag. Maij is de auteur van een rap port over de sociale zekerheid in de EG dat volgende week in het Europarlement wordt be sproken. Nu de Eerste Kamer de wetsontwerpen heeft aan vaard, zal in november een uitgebreide voorlichtingscam pagne van start gaan. Ook de instanties die de wetten moe ten uitvoeren (onder andere de bedrijfsverenigingen) zijn bij deze campagne betrokken. Mensen die van een uitke ring leven krijgen persoonlijk bericht over wat er in hun ge val al of niet verandert. Daar naast zal in een oplage van 6,5 miljoen een informatiegids huis aan huis worden ver spreid. Voor buitenlanders is er een speciale folder. Sinds die prachtige dam in de Oosterschelde ligt, is er alleen nog maar storm geweest en is de vloed van slechte berichten niet te keren. Rijkswaterstaat zit lekker te spelen met de schuifjes. Flink dicht houden, was hun devies. Geen eb en vloed, geen pech en tegenspoed, zo redeneerden ze. Maar de milieu-organisaties en de vissers vroegen het Rijk: weet u wel waar het water staat? Het staat ons aan de lip pen. Dit kan zo niet langer. Eerst vond Rijkswaterstaat de klachten van natuurliefheb bers spijkers op laag water zoeken. Maar later werd be sloten de schuiven wat verder te openen en water bij de wijn te laten lopen. Het is een spel geworden, een damspel. Er wordt gespeeld met pijler en boog. De Af schuif dijk. De Oosterscheldedam is een probleem geworden. Een wa- tersta-in-de-weg. Het is tijd dat de Hollanders een nieuwe stunt uithalen, het is tijd voor een spektakel dat zijn weerga niet kent. De pijlerdam moet steen voor steen, schuif voor schuif afge broken worden. Zee-armen open, bekken dicht! Ik geef toe: het is een duize lingwekkende uitdaging. Het zal een waterbouwkundig kar wei met een ongekende moei lijkheidsgraad worden. Maar als één land het kan, dan is het Nederland. Denk aan de werkgelegenheid die het verwijderen van die storende kolos met zich mee brengt. De Delta-werken be reiken een nieuwe climax. Als die rotdam verdwijderd is en de natuur zijn loop her vindt, nodigen we alle staats hoofden van de wereld uit om naar dat wonder te komen kij ken! MERIJN MINISTER Braks (Landbouw en Visserij) heeft de visserij op haring in de wateren rond West-Schotland, West-Ierland en op de Porcupinebank voor Nederlandse vissers gesloten. Hij heeft dit gedaan nadat was gebleken dat de Nederlanders hun toegewezen quotum in deze wateren van 1.550 ton hadden opgevist. EEN AANTAL milieu- en consumentenorganisaties heeft de consument opgeroe pen om gedurende drie maan den geen bier of frisdranken van het Heineken-concern te gebruiken. Aanleiding voor de oproep is, dat Heineken zich negatief opstelt in het overleg over milieu-onvriendelijke cadmiumhoudende kleurstof fen in kratten. VOOR DE gezondheid van mensen die aan een beeld scherm werken blijkt de slechte organisatie van het werk veel bepalender dan za ken als zithouding, verlichting en opstelling van de appara ten. Dit blijkt uit het TNO-on- derzoek 'Achter de schermen'. Met name veel afwisseling van werk is belangrijk. Wat de werknemer achter een beeld scherm vooral opbreekt is de eentonigheid. AKZO heeft in het derde kwartaal ƒ3,5 miljoen meer nettowinst gemaakt dan het vorige, terwijl de verkopen flink daalden. Hoewel de afge lopen negen maanden de winst met 632 miljoen nog 19 mil joen lager is dan de eerste drie kwartalen van 1985, verwacht de Akzo-directie over heel 1986 ongeveer een gelijke winst als vorig jaar 843 miljoen). In de eerste negen maanden is de concernomzet met 12 ge daald tot 11,8 miljard. Dat komt voor de helft voort uit het niet meer meetellen van de omzet van inmiddels ver kochte bedrijven (met name American Enka) en verder door de dalende dollarkoers. DE GARAGEBEDRIJVEN van de Bovag hebben het af gelopen jaar 6.000 werknemers in dienst genomen. Met hen is het arbeidsbestand met tien procent gegroeid. Aftredend voorzitter W. Dallinga van de auto-afdeling van de Bovag heeft dit gisteren gezegd op een bijeenkomst in Breda. Volgens Dallinga hebben de garagebedrijven weer ver trouwen in de toekomst.

de Stem | 1986 | | pagina 3