evën UITBLAZEN Het ongebreidelde machtsstreven van Juan Enrile TA AT. Winstgroei bedrijven over hoogtepunt Palestijnen zijn weer helemaal 'terug' in Libanoi "ontrol Krant en koffie FILIPPIJNSE MINISTER VAN DEFENSIE STEEKT AQUINO NAAR DE KROON aterstaa VIER JAAR NA DE 'VERWIJDERING' DOOR ISRAËL >E STEM CO rakke scha Sï=M «fe-a-; sae-J. WIM KOCK WOENSDAG 5 NOVEMBER 1986 ■ACHTERGROND OENSDAG 5 N UIVEN VERDER OP WAT doet u 's mor gens het liefste bij uw eerste kop kof fie? De krant lezen zou ik zeggen. De krant is hét ochtendvenster op de rest van de mensheid, vrouw en kinderen inbegrepen. Dat rustgevende zwart-wit van de krant geeft je de kans je weer langzaam in te stellen op een kaleidoscopische dag waarop je geen moment meer alleen, laat staan met rust wordt gelaten. Begrijp me goed: ik heb daar geen hekel aan, maar ik hoor ook niet tot de matineuze typen die 's mor gens bij het kraaien van de ha nen fluitend uit bed springen, zingend onder de koude douche staan en monter de nieuwe dag binnenstappen. Ik ben de eerste dertig minuten van mijn dag onaanspreekbaar. Dat is niet hetzelfde als sjagrij- nig. Net als iedereen lijd ik wel eens aan een slecht humeur, maar dat heeft niets met het be gin van de dag te maken. Zulke buien kunnen op alle uren van de dag spontaan opkomen en gewoonlijk duren ze maar kort. Geen ochtendhumeur dus. Meer een cocon van stilte die ik, ter vervanging van de warme dekens, om me heen heb getrokken om weer even te wennen aan het dagelijks leven. Geen gesnauw of gegrauw of boze stilte, maar korte, gemom pelde antwoorden die mijn vrouw zeer juist doen veronder stellen 'dat meneer nog niet on der de mensen is.' Je leert me kaar een beetje kennen na een jaar of vijfentwintig. Het snellen van de koppen, het vluchtig lezen van de be richten die het sterkst de aan dacht trekken, duurt nooit lan ger dan de tijd die nodig is om mijn eerste beker koffie leeg te drinken. Bij de tweede neem ik de post door. Ik verbaas me er over hoe ondanks al die jaren van door de brievenbus tuime lende reclamedrukwerkjes, giro- en bankafschriften, reke ningen en circulaires toch nog dagelijks dat gevoel van ver wachting opwelt wanneer ik de brievenbus hoor rammelen. Maar mensen schrijven elkaar geen boeiende brieven meer. Koffie, de krant en de altijd weer teleurstellende post. Vanmorgen was het niet an ders. Giro- en bankafschriften voor diverse huisgenoten, een periodiek dat nooit uit de wik kel zal komen, een bont enve lopje van Lekturama, Dinshop- ping, 'de exclusieve catalogus van Diners Club' en iets nieuws. Een envelop met een besneeuwd berglandschap er op. 'Compleet Comfort'. Die maat- ik maar eens open. Er blijkt een brief bij te zitten van ene mevrouw A. Haarselhorst waarin ze schrijft dat zij vrijwel niets liever doet bij haar eerste kopje koffie dan brieven van te vreden klanten lezen. „Geloof me", smeekt ze, „het is een van de idealen die ik vroeger altijd al had, artikelen te zoeken die het leven van anderen kunnen veraangenamen." Ik geloof haar. Ze schrijft ook dat ze de meeste van de artikelen uit de bijgesloten catalogus zelf heeft uitgeprobeerd, zodat ik me bij het bekijken van de lingerie-pa gina's afvraag wie van de afge beelde knappe dames mevrouw Haarselhorst wel mag zijn. Is zij dat leuke blondje met wip neus die 'de ideale BH voor gro tere maten' demonstreert of misschien de gedistingeerde dame in 'Miss-Mary-korset mei 6 sjarretels' dat haar, juist om dat ze er geen nodig heeft, als gegoten zit. Of is het misschien de Pamela Ewing-achtige lady in een hagelwit bij haar ge bruinde huid afstekend 'Vrij heid-blijheid korselet van Miss Mary of Sweden'?. De suggestie dat mevrouw Haarselhorst er zelf tussen moet staan, wordt versterkt door het ik-proza waarmee de waar wordt aange prezen. Zo zegt een man, me neer Haarselhorst waarschijn lijk, „De hoor het m'n vrouw nóg zeggen: kan jij je voorstel len dat er vrouwen zijn die kor setten dragen? Dat was twintig jaar geleden". Wat een geheu gen heeft die man. „Tegen- wóórdig is een beetje steun geen overbodige luxe", geeft mevrouw Haarselhorst zelf toe. Dinshopping gooit het over een meer luxe boeg. Veel win keldochters weer. De flightbag, de Japanse yukata's, de dub bele attaché-case voor de man die maar één nachtje in Londen hoeft te blijven en de gouden tumi's. De gouden tumi is een beeldje van de vorst Naymlap uit de Inca-mythologie. Din shopping kan ze blijkbaar aan de straatstenen niet kwijt óf de wereld is ervan vergeven want nummer na nummer worden de gouden tumi's aangeboden voor weggeefprijzen, variërend van 299 tot 895 gulden. Voor dat laatste bedragje heb je een tumi van 4,5 cm hoog. Zo'n tumi kan niet op eigen beentjes staan. De bijpassende gouden ketting kost echter maar 198 gulden. Bij het lezen van de vol gende aanbeveling word ik ein delijk echt wakker en merk ik op dat buiten de zon schijnt: Voor u het weet bent u alweer aan nieuwe ballen toe! Anders wordt het met deze 'ball-press', een apparaat dat er voor zorgt dat uw ballen heel lang in top conditie blijven. Ja, dit gaat over tennisbal len; dat begrijp ik ook wel al was het alleen maar dankzij het fotootje dat erbij staat. Maar een mens mag op een novem bermorgen toch wel even glim lachen als hij na zijn tweede be ker koffie ziet dat buiten de zon schijnt? T5 PAGINi Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. «076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26,01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, «01608-21550. 1 Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14,01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9,01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlisslngen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van j 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Mathieu Kothuis HET WORDEN span- nende weken voor Juan Ponce Enrile, minister van defensie van de Fi lippijnen. Enrile die er de laatste weken steeds schaamtelozer blijk van gaf dan hij president Aquino zo snel mogelijk wil opvolgen in het hoogste ambt van het land, krijgt in dat stre ven te maken met een aantal ernstige tegen vallers. Op de eerste plaats is er de Amerikaanse beschuldiging dat Enrile, onder het Marcos- bewind al minister van de fensie, Amerikaanse finan ciële steun achterover heeft gedrukt Na een woedende reactie van Enrile haastte een Amerikaanse zegsman van het ministerie van justi tie in Washington zich de kwestie te bagatelliseren. Maar het signaal uit Washin- ton is duidelijk. De VS geven aan de Filippijnse president Aquino voorlopig de voor keur boven Enrile. Een tweede tegenvaUer vormt het uitbrengen van een ontwerp-grondwet door een door Aquino benoemde grondwetscommissie (Com- com). Op 13 oktober keurde deze commissie met dertien tegen twee stemmen die ont werp-grondwet goed die voorziet in een parlement met twee Kamers naar Ame rikaanse model (200 leden in het Congres en 24 leden in de Senaat) en een gekozen pre sident met uitvoerende macht In het ontwerp eist de Comcom niet dat Aquino zich voor het einde van haar ambtstermijn van zes jaar aan verkiezingen onder werpt. En de president heeft inmiddels laten weten dat ze dat ook niet van plan is. De eerstvolgende presidentsver kiezingen volgen dus pas in 1992 en dat duurt Enrile, die overigens nog dit voorjaar zei over drie jaar af te willen treden, te lang. Als voormalig minister in de regering van de afgezette president Marcos zet Enrile (63) zich de laatste weken steeds sterker af tegen de re gering Aquino waarvan hij zelf deel uit maakt Tijdens recente bijeenkomsten hield Enrile voortdurend met ge balde vuist tirades tegen het communistische gevaar in het land en zijn stijl riep on gewild herinneringen op aan de vorige president. Zijn toe spraken zijn zonder uitzon dering voorzien van leuzen als 'weg met het communis me' en Tang leven de vrij heid'. Aquino's medewerkers raakten twee weken geleden duidelijk verstoord door een optreden van Enrile voor Marcos-aanhangers waarin hij op dezelfde wijze een ti rade tegen de communisten afstak. In kringen rond pre sident Aquino wordt er fijntjes aan herinnerd hoe Enrile op dezelfde manier optrad onder Marcos. Minister van defensie Juan Enrile legt de eed af aan president Aquino bij zijn aantreden als minister van de fensie. - foto anp Vorige week kreeg het de bat over de nieuwe grondwet een verrassende wending. President Aquino maakte bekend dat ze per referen dum de ontwerp-grondwet in januari door het Filippijnse volk wil laten goedkeuren. Maar daarmee zet ze tegelijk de wettigheid van haar rege ringsmacht op het spel. Aquino wil die grondwet zo snel goedgekeurd krijgen óm de weg vrij te maken voor Congres- en plaatselijke ver kiezingen. Geheel onverwacht steunde vice-president Sal vador Laurel vorige week minister Enrile met zijn op roep aan Aquino om bij dit referendum ook duidelijk de vraag te stellen of haar rege ring de komende zes jaar moet aanblijven. Aquino weigert dat. De kwestie van de grond wet is daarmee in een korte tijd tot het brandpunt gewor den van de al lang bestaande kritiek op het aarzelend op treden van Aquino. Vanaf haar aantreden is Aquino heel omzichtig omgegaan met het communistisch ver zet in het land. En afgelopen weekend reageerde de presi dent welwillend op een uit nodiging van de oppositiebe weging Het Nationale Demo- .cratische Front (waarin de communisten een grote rol spelen) om een bestand van 100 dagen af te kondigen. Uit die jongste ontwikke lingen in de Filippijnse poli tiek blijkt dat Enrile die zijn macht onder Aquino hoger inschat dan onder Marcos, een andere rol wil gaan spe len. Het leger is, hoe demo cratisch het land ook wordt genoemd, het grootste machtsblok in de regering en Enrile neemt als minister van defensie niet langer ge noegen met het spelen van de rol van sterke man achter Aquino. Zijn acties, zoals het optreden voor Marcos-aan hangers, lijken er nu op ge richt om de krachten die' vroeger Marcos steunden (militairen, zakenlieden en de maatschappelijke elite die bevreesd is voor het commu nisme) meer invloed te ge ven. Deze groepen die in de slotfase van het Marcos-be- wind de zijde van de opposi tie kozen, menen dat hun be langen niet worden gediend door de huidige machtheb bers. De nieuwe ontwerp- grondwet lijkt die kans op invloed op de macht danig te verstoren. Enrile gebruikt de strijd tegen de communisten hoe langer hoe meer als poli tiek wapen tegen Aquino ter wijl het om dat verschil van aanpak van het communisti sche verzet allang niet meer draait. Naaste medewerkers van Enrile verklaren inmiddels nadrukkelijk dat Enrile niet van plan is Aquino tot aftre den te dwingen en haar plaats in te nemen. Zij zeg gen dat Enrile er uitsluitend op uit is de invloed van links te neutraliseren en Aquino te laten regeren op basis van een legitieme verkiezingsuit slag. Daartoe eist hij het ver trek van een aantal linkse JSDANKS ST kabinetsleden en adviseui|LJSWIJK/JJMUIDEN( van de president en wil h ktschap voor Vis en V dat na de ratificatie van wet ingang van w nieuwe grondwet, eind lerpere controle voor maag- en darmstoor ro Door Pie ter-Jan Dekkers 'WINSTEN weer geste gen', meldde de krant gisteren. Het gaat Ne derland dus economisch weer voor de wind, zal menigeen gedacht heb ben. Als 2.900 Neder landse bedrijven in 1985 samen 15 miljard gulden pure winst boeken tegen 14,1 miljard gulden het jaar daarvoor dan heb ben ze geen reden tot klagen. Of toch wel?. Bovengenoemde cijfers ko men van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS), dat 2.900 ondernemingen op een hoop heeft gegooid en concludeert dat er, gezien de resultaten, voldoende reden is voor optimisme. Het gaat om bedrijven met een ba lanstotaal van meer dan 10 miljoen gulden. Van die 2.900 zaten er in 1985 nog 400 in de rode cijfers, wat het totaal-resultaat ver tekent In feite boekten 2.500 bedrijven samen een winst van 16,8 miljard gulden en zorgden de 400 resterende be- drijven voor een verlies van 1,8 miljard gulden. Bij de 2.900 onderzochte bedrijven werkten in totaal 1.250.000 werknemers en dat is op een totale beroepsbevol king - exlusief de overheid - van 4,6 miljoen iets meer dan een kwart Wat niet wil zeg gen dat het om een onbelang rijke groep ondernemingen gaat, maar wel dat het resul taat, afgezet tegen het hele Nederlandse bedrijfsleven, te beperkt is om de hele Neder landse economie maar met een kerngezond te verklaren. Bovendien blijkt uit an dere cijfers dat de winstgroei van de bedrijven in 1984, het jaar waarin het economisch herstel pas goed op gang kwam, in 1985 al is afgevlakt. En uit de resultaten van be drijven over het eerste half jaar van 1986 blijkt dat die winstgroei verder is afgeno men (Akzo). Nog een kanttekening bij dat optimisme van het CBS. Maar liefst een kwart van het netto-resultaat van be trokken ondernemingen is behaald door buitenlandse dochters. En ondanks de toename van het netto-resultaat bij 2.500 bedrijven is de rentabi liteit van het eigen vermogen over het algemeen gedaald. Overigens is dat een gevolg van het feit dat het eigen vermogen sneller is gegroeid dan de winsten. Een onderzoek van het Fi- nancieel-Economisch Maga zine (FEM) bevestigt de in druk dat met name grote be drijven minder spectaculaire resultaten boeken dan de globale cijfers doen suggere ren. Driejaar geleden namen de grote concerns nog het voortouw in het economisch herstelproces, maar in 1985/86 is weinig meer over van hun voortrekkersfunk- tie: de winstgroei van de 25 grootste ondernemingen in Nederland vlakt zelfs sterk af. Uit dat FEM-onderzoek blijkt overigens ook dat de wat kleinere concerns die voortrekkersrol gaan over nemen. Dat is mooi meegeno men, maar wat de grote con cerns verliezen wordt door de sub-top niet helemaal goed gemaakt. Met andere woor den: kleinere concerns druk ken in toenemende mate hun stempel op het economisch herstel, zonder dat dat leidt tot verdere groei van de to tale winsten van de bedrij ven. De verdiensten van de 25 grootste concerns is vorig jaar in belangrijke mate ge drukt door de hoge dollar koers. Dat heeft hun concur rentiepositie op de Ameri kaanse markt behoorlijk aangetast. Uit de top-100 van FEM blijkt dat het totaal re sultaat van de Nederlandse bedrijven dan ook sterk wordt beinvloed door de re sultaten van enkele multina tionals. Zo zag Shell vorig jaar de verdiensten dalen met 1,7 miljard gulden. De snelste groeiers treffen we dan ook niet meer aan on der de multinationals. Be drijven als Vendex Interna tional, Douwe Egberts en Fokker kunnen als nieuwe 'aanjagers' van het econo misch herstel worden aange merkt en, in mindere mate, concerns als Gamma, Holec, Martinair en KNP. Grote verliezers zijn - be halve de reeds genoemde multi-nationals - vooral de concerns die in hoge mate af hankelijk zijn van grondstof fen en energie. Verder vooral ondernemingen in de (scheeps)bouw- en vast goed sector (Ballast Nedam, Bre- dero, Grootint, IHC-Caland, Van der Giessen-De Noord, Wilma en Volker Stevin). FEM is ook gedoken in de verdeling van de verdiensten van de honderd grootste Ne derlandse bedrijven. In to taal verdienden die honderd bijna 175,6 miljard gulden. Dat is slechts 1 procent meer dan ze in 1984 met hun mon diale activiteiten binnen wis ten te halen. (Wordt de reeds genoemde terugval van de Shell-groep niet meegeteld dan resteert een stijging met 2 procent). Die 175 miljard gulden is 'verdeeld' onder werkne mers, kapitaalverschaffers, overheid en ondernemingen zelf. Er blijken vergeleken met 1984 aanzienlijke ver schuivingen in die verdeling te zijn opgetreden. Het grootste deel van de verdiensten ging naar de fac tor arbeid, die 483 procent van het totaal opslokte. Dat komt overeen met een bedrag van bijna 88 miljard gulden. In 1984 bedroeg dat percen tage nog 47, het laagste van de voorafgaande vier jaar. Ook hier weer de opmerking dat de drie grootste concerns deze percentages sterk bein- vloeden. Zo bedraagt het aandeel van de factor arbeid in de verdiensten bij Philips maar liefst 75,4 procent en bij Akzo en Unilever respectievelijk 673 en 65,6 procent Bij de Kon. Shell-Groep daarente gen verdwijnt nauwelijks een kwart van de verdien sten aan salarissen, sociale lasten, pensioenpremies, tan tièmes en winstdelingen. En de Nederlandse Gasunie spant de kroon met slechts 17,4 procent. De kapitaalverschaffers gingen vorig jaar met 19.1 miljard gulden naar huis, ruim een miljard gulden meer dan in 1984. Ruim 83 miljard gulden daarvan ging nuari, presidentiële verkis n mosselen van de Wa zingen worden gehouden. jeheten verwaterplaa Westerse zegslieden en ai lelde, viseurs van Aquino betwij len of Enrile's aanhang in ia je verscherpte control leger en onder de bevolkin it de eerder vastges groot genoeg is om het b icentratie van algen in verkiezingen met enige kan bepaalde stoffen afs van slagen te kunnen opnt isumptie van mosselen men tegen de president, i nog altijd grote popularity geniet onder de gewone i sen. Voor miljoenen burg®, Van de Filippijnen is zij i moedige huisvrouw die einde maakte aan de tiran van Marcos en die de derrmj era tie redde. Aquino zelf dot er alles aan om de kloof t haar van haar rivaal scheidj niet groter te laten won Zij gelooft in een nationaal reveil en tracht zich verre J houden van partijpolitiek e bepaalde belangengroepen Adviseurs van Aquino wij I zen erop dat de preside: heeft geweigerd gehoor geven aan oproepen vai naaste medewerkers om 1 rile de laan uit te sturen, 'i zou dit niet hebben ge om het land meer politie! onrust te besparen en om t! voorkomen dat een ontslagej Enrile zichzelf zou opwerpt: I J als 'politiek martelaar'. Ovt IIJIQ.'t 111 rigens is nog maar de vrat| wil het langste politieke le B ven zal hebben. Van belang l*"1 vooral hoelang de VS Aqui I no, vooral in haar strijd te [DDELBURG - In het ov gen de communisten, ht met onder meer de mili voordeel van de twijfel zul weging en de mosselhan len geven. eft Rijkswaterstaat giste iter bij de wijn gedaan. rijdens de vergadering richting aandeelhouders, iddelburg Is overeenste Opvallend is dat de fiscu ng bereikt over een gro' ondanks de groei van de win pning Van de stormvlcc sten niet meer binnenkreq in de Oosterschelde, In 1985 betaalden de hondei getijverschil van m bedrijven 31,5 miljard guide 2.70 meter mog~ aan belastingen terwijl zei De maatregel g 1984 nog 32,8 miljard guide ^aaag voor de fiscus reserveerde: Ook deze verschuiving mot voor het grootste deel worde: Nadat vorige week beslo toegeschreven aan de resul ir° tot een afsluiting 1 taten van Shell. P getijdenverschil van 2. iter, werd de opening giste Tenslotte het aandeel vooi Jldag om klokslag een u de ondernemingen zelf. D« flanig vergroot dat een ge bedroeg vorig jaar 403 mil jiverschil van 2.40 me jard gulden, ruim een hal 'gelqk werd. De sto miljard minder dan in 1681 ledkering gaat nu, ond Belangrijkste oorzaak daa: tk van belanghebbend van is naast het reeds eer s n?S verder open, zij h der genoemde effect van d: t Rijkswaterstaat een aa allergrootste onderneminge: voorwaarden heeft gestel - het feit dat vorig jaar va minder geld is gereserveen igens woordvoerders v~ voor reorganisaties. schillende partijen die a De ruim 40 miljard guide: overleg hebben deelgen v2?r overgrote dee in> js de gevonden oploss1 (263 miljard gulden) te he wedigend staan uit afschrij vingen Da bedrag is nodig om het pre duktie-apparaat in stand tl Iet 'knijpen' van de sto houden. De zuivere winstre cdkering, zoals het b serveringen bedroegen der- kswaterstaat popular halve 13,3 miljard gulden te Mt genoemd, duurt nog ze gen 16 miljard gulden in 1981 7 viK maanden. Daarn Met andere woorden: on et Let werk aan de Philips danks de fraai klinkend «gereed zijn en zijn de ver miljarden is het resultaa igde stroomsnelheden in d van de 100 grootste bedrijvei 'dracht -die aanleidin minder spectaculair. En me: 'Len gevormd voor de g" kan er zeker niet uit conclu tltelij ke sluiting van de ke deren dat het Nederlands 6- normaal gesproken ver bedrijfsleven weer kerngeflen tijd. zond is. Jilieugroepen zien nu een kort geding tege swaterstaat. Van onze redactie buitenland PALESTIJNSE guerril lastrijders hebben de af gelopen week bij ge vechten met sji'itische Amal-leden aangetoond dat zij in Zuid-Libanon weer een macht zijn ge worden waarmee reke ning moet worden ge houden. In de dorpen ten oosten van de havenstad Sidon pa trouilleren voor het eerst sinds 1982 weer Palestijnse militaire politiemannen. Vier jaar nadat het Israëli sche leger de bases van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO in het zuiden vernietigde en meer dan 10.000 Palestijnse strijders dwong Beiroet te verlaten, weerstaan de mannen van Jasser Arafat opnieuw Israë lische luchtaanvallen en de pogingen van de door Syrië gesteunde Amal-militie ze te ontwapenen. Bij vorige botsingen met de Amal bleven de 'fedayien' in het defensief en beperkten ze zich tot het afslaan van aanvallen op hun kampen in Beiroet en bij de zuidelijke havenstad Tyrus. De gevech ten bij Sidon barstten los na dat de Amal zijn beleg van het kamp Rashidiyeh, bij Ty rus, had versterkt Nadat de Palestijnen in het weekeinde door de sji'itische linies braken patrouilleren nu voor het eerst sinds 1982 weer de rode jeeps van de militaire politie van Fatah in de dorpen oostelijk van Si don. Het beschermen van de Palestijnse burgers in de kampen is de eerste prioriteit van alle Palestijnse guerril lastrijders, of ze trouw zijn aan Arafat of aan oppositio nele facties die worden ge steund door Syrië. Damascus is fel tegenstan der van Arafats leiderschap. 'De huidige strijd versterkt de positie van Arafat in de kampen omdat de Palestij nen vechten om te overleven en ze hun interne conflicten voorlopig terzijde schuiven', zegt een politieke waarne mer. Syrië raakt gealarmeerd door de toenemende invloed van Arafat in Libanon, die de invloed van door Damascus gesteunde guerrillagroepen teboven dreigt te gaan. 'We zullen nooit toestaan dat Arafat Sidon inneemt, en evenmin dat hij de situatie in Libanon kan laten ontploffen in het belang van Israël en de Verenigde Staten', citeert het dagblad An Nahar pro-Syri- sche bronnen. In Beiroet hebben Amal- leider Nabih Berri, Druzen- leider Walid Joumblatt en de afgevaardigde Nazih Bizri uit Sidon verklaard dat 'de plannen van Arafat terug te keren naar het zuiden een gevaarlijk stadium hebben bereikt 'Wij stellen Arafat en zijn aanhangers volledig verantwoordelijk voor de strijd'. Tot nu toe zijn pogingen mislukt om een buffermacht in te stellen tussen de Amal en de Palestijnse strijders oostelijk van Sidon. Een neu- o Arafat neemt afscheid van zijn soldaten, die na een wekenlange belegering in West- Beiroet door het Israëlische leger het land moeten verlaten. - foto archief de stem trale troepenmacht van de Soennitische militie, die Si don beheerst, zou dat voor zijn rekening nemen, maar nadat Syrië tussenbeide kwam staan Palestijnen en Amal-militie nog steeds, tot in de tanden bewapend, te genover elkaar. Overigens moet Syrië voorzichtig zijn met directe inmenging in het conflict. Het beschikt over rond 25.000 man troepen in het noorden en oosten van Libanon, maar Israël heeft al gewaar schuwd tegen Syrische aspi raties in zuidelijke richting. Tot dusver heeft Damas cus het overgelaten aan de Amal om Arafats troepen te bestrijden en de door de Li banese minister van Justitie Berri geleide organisatie heeft daarvoor zelfs 50 tanks van Russische makelij ont vangen. Maar de Amal is er de afgelopen zestien maan den niet in geslaagd Pales tijnse bolwerken bij de sji'iti sche gebieden van Beiroet en Tyrus op te rollen, laat staan het door de soennitische isla mieten beheerste Sidon. De strijd tussen Palestij nen en sji'ieten, die vermoe delijk ruim 1.000 mensenle vens heeft gekost, brengt de pro-Syrische guerrillagroe pen en milities die in theorie bondgenoot zijn van de Amal en Syrië, in verlegenheid. De Druzische PSP-partij, die het gebied noordelijk van Sidon in handen heeft, heeft geen haast tussenbeide te komen. Ondanks de verklaring tegen de PLO die PSP-leider Walid Joumblatt vorige week on dertekende, wil hij kennelijk de invloed van de Amal in Libanon niet te groot zien worden. De wrok de Amal jegens de Palestijnen dateert van voor de Israëlische invasie in Li banon in 1982, toen het onge regelde gedrag van de guer rillastrijders de haat van de sji'ieten opwekte. De sji'iti sche bevolking kreeg het bo vendien zwaar te verduren van Israëlische vergeldings- aanvallen na Palestijnse ac ties. De Israëlische bezetting van Zuid-Libanon ver! derde lange tijd Palestij: activiteit en de Amal zich richten op verzet de bezetting. Maar nadat raël zich in juni 1985 uit grootste deel van het zuil terugtrok, begonnen de lestijnen zich opnieuw te wapenen en banden aan knopen met linkse Lil en enkele fundamental sche groepen. Honderden Palestij strijders zijn inmiddels ruggekeerd naar Liba: waar rond 400.000 Palestij: leven. Het 'zijn de best leide strijders', zeggen Lil nese funktiona rissen. De Palestijnen hebl weer de beschikking over aanzienlijk arsenaal aan pens die de kampen zijn bi nen gesmokkeld of zijn o] graven uit geheime plaatsen. Ze zijn voorzii van semi-automatische machinegeweren, granas I KETTING is zo sterk als 2 rd kan langzamerhand van twaalf Europese ministers "r ,als timide kibbelaars, kon njnwerpers van de publicitei '.lijn te komen ten aanzien v; ure is gestrand op uiteenlop Jviduele 12 lidstaten. Europa Heit. Prachtige voornemens tot nu toe geëindigd in een i ist. schandelijk vertoning ten ie verdachte Syrië is er één 'arrende optreden na Tsjer !Vi9 en triest was het Europ n Zuid-Afrika. 'et is zeer wel denkbaar, da heenschap, zeer valabele re ^schappelijke Europese act ook niet zo erg, maar de af\ ■genheden van buitenlandse jegrepen als een excuus om in buitenlandse zaken is e< - een ernstige blokkade om 0 werpers en munitie, mortt romen, in de kwestie-Syrië ren en 106-mm terugstootte jassadeurs uit Damascus ter gen! hot a het niet' dus de twaalf dede bied van S?don beschikte g*ntot vggens de «eWrineerl"nx dialoog tussen Washnj en Sa-7 luchtdoelraketf no®? d® hoofden en harte van Russische makelij. omen kunnen worden di dat laatste wapen haalden' ®n kunnen zijn groeit in m vorige week een israëliscl '°r9 dat niet meer geluisterd Phantom-jager neer. Probleem voor Washing De Israëlische luchtmad opa te veel stemmen te horei heeft dit jaar al 13 maal bon ue dingen fluisteren. Ofscho bardementen uitgevoerd e'and, dat rigoreus met Syrië guerrilladoelen in Libano le bomaanslag duidelijk were Daarbij verloren zeker sn steken, is een terug naar de mensen hel leven. Maar 1* 'aardig, maar wij vinden een ii is twij felachtigof deze ate elangrijke zaken te preferen beeld te kruipen. Het wil iets en de andere Europese lanc 'ets. De ketting zal op ons nie ben toegebracht aan het lestijnse militaire apparaat

de Stem | 1986 | | pagina 2