Matia Bazar, een muzikale primeur Dossier Verhuist: kommer en kwel in betere standen Protesten tegen inkleuren van zwart-fïlms nemen toe Saxofonist Eddie Davis overleden WOENSDAG 5 NOVEMBER 1986 T2 PAGINA GIDS 1 TROS REKENT OP HOGE KIJKCIJFERS WE HOPEN EEN SPOOR ACHTER TE LATEN. HOE KLEIN DAT OOK MAG ZIJN' QTALIË blinkt in velerlei opzicht uit door het ongewone. Wie het werk pan Italiaanse meubelontwerpers ziet, staat verbaasd over het raffine- nent en de gedurfde vormgeving, hetzelfde geldt voor Italiaanse mode wie de Italiaanse keuken kent, weet dat daarin met bizarre ingre- iiënten verrukkelijke gerechten worden bereid. ïmisme Braziliaanse filmprijs voor De W isselwachter Swing Award voor Jar mo Hoogendijk 'Ik heb nu al 6 jaar hetzelfde hoge rendement van m'n Radson.' „Ik denk dat er maar weinig mensen in Nederland zijn, die aan de afgrond zittenEr is altijd wat om op terug te vallen" Fred Oster, tv-maker i Liz Snoyink als de fatale vrouw in het 12 delen vergende TROS-spektakel 'Dossier Verhulst'. - foto tros Door Jan Koesen HILVERSUM - De TROS duikt de winter in met een groots opgezet en peperduur spektakel: 'Dossier Verhulst'. Dit is de opvolger van 'De Fa briek' en *Herenstraat 10'. De serie telt twaalf afleveringen en is van het Dynasty-achtige genre, maar dan op zijn Ne derlands. We zien dus kommer en kwel in de betere standen, zwoegende boezems, ontaarde ploerten, ware liefde en na tuurlijk corruptie. Ook de be tere stand heeft het moeilijk, zo luidt de boodschap van dit genre dat onveranderlijk mas sa's kijkers trekt in de gehele wereld. De eerste aflevering is vrijdag op Nederland 1 te zien om 20.28 uur. 'Dossier Verhulst' zit behen dig in elkaar. Regisseur An drew Wilson heeft de Ameri kaanse school van tv-maken omhelsd. Professioneel en kil. Producer Joop van den Ende zet alleen zijn (vele) centen in als hij zeker is van een vette winst en schrijver-jurist Hans Keuls was bij zijn leven (hij is vorig jaar overleden) ai verze kerd van een warm plaatsje aan het TROS-gemoed, want hij maakt precies datgene wat deze in eerste instantie op een breed publiek gerichte omroep verlangt. Bovendien is Keuls nooit te beroerd geweest om zijn geesteskinderen helemaal aan te passen aan de eisen van het televisie-medium. Het begin is meteen al een vet cliché. Daar ligt een rijk aard op sterven. Met broze, doch vaste stem ontbiedt hij zijn rechterhand, de heer Os car Verhulst (Dolf de Vries) die natuurlijk van geen kan ten deugt. Vervolgens barst de grijsaard in een monoloog uit waar Othello een puntje aan kan zuigen. De zaak gaat red deloos naar de verdommenis als de pientere rechterhand niet terstond de nering over neemt en en passant de doch ter (Liz Snoyink) trouwt, want die doet zo onrustig. Verhulst knikt begerig van ja. De ouwe barst van de poen en de dochter mag er wezen. Een beginnend zakenman kan zich een slechtere start inden ken. Nog eenmaal laaien de ogen van de ouwe op, een smartelijke zucht, en daar rolt de dynastie-ring in de graaiklauw van de opvolger. Dit geheel is verfilmd met een vaseline-filter voor de lens waarvan het midden is schoongeveegd, een truc die al bij de Twee Wezen werd toe gepast. Gajes Dan komt de serie uit de touwen. We aanschouwen een jonge, nobele advokaat (Derek de Lint), gesteund door zijn vriendin (Petra Laseur): een schatje, maar helaas enkele jaren te oud voor de fraaie ad vokaat. Hij begint zijn prak tijk van nobele gevoelens be zield. Helaas, een advokaat heeft nu eenmaal beroeps halve met gajes te maken en dus wordt hij besmet. Zo krijgt hij een opdracht van Oscar Verhulst die balen heeft van zijn opgedrongen vrouw, die van de weerom stuit ook maar in alle bedden behalve het haar van God en Staat toegewezene stapt. Mooie vrouw, mooie jongen; een te oude verloofde, een ploert van een echtgenoot. Ach, bridgers weten het. Dit wordt minstens 7 down gere doubleerd. Maar dat duurt wel 12 weken. Enkele komische figuren doen hun intrede, omdat een succesformule dat nodig heeft. Je kunt niet aan het huilen blijven en het zakdoekje mag niet echt kapotgebeten wor den, want tv, filosofeert de TROS, is er bovenal voor de lol. Rudi Falkenhagen komt dus op. Vakbekwaam zet hij het typetje neer van een lou che auto-scharrelaar die de jonge advokaat meesleurt in het moeras van zonde. We zien nog eenmaal Piet Hendriks te rug als portier en tegelijk va der van de advokaat, een brave volksman die misschien niet alle bestek van een co pieus diner op de juiste volg orde kan aanpakken, maar wiens hart van onbesproken moraal is. Er komen twee sub-louche heren in voor die met elkaar een homoseksuele verhouding hebben en die Verhulst een poot uitdraaien. Het klinkt al lemaal cynisch en het zal de aandachtig lezer duidelijk zijn dat 'Dossier Verhulst' mij niet tot tranen zal bewegen, maar ik moet ook toegeven dat het drama verzorgd in elkaar ge zet is. De TROS is er in elk geval hevig van overtuigd dat 'Dos sier Verhulst' een klapper gaat worden. Nederlands tv-drama is afgrijselijk duur, maar de TROS stopt er geen miljoenen in als ze niet van tevoren weet dat dat geld goed belegd is. Een goede serie, zegt TROS- directeur Cees den Daas, mag vooral niet te kort duren. 'De Fabriek' telde oorspronkelijk maar zes afleveringen en door succes genoopt moest de TROS er alsnog zes nieuwe uitram- men. Dat zal met 'Dossier Ver hulst' niet gebeuren. Zelden is een Nederlandse serie zo lang en grondig voorbereid en veel mis kan er niet meer gaan. Door vvim van Leest Het ongewone van Italië is ik goed te zien in de film. Is t elders in Europa en in Ame- sprake van ordinaire fil ters, Italië is het thuisland 'au de ware cineasten. Fellini, 'assolini, Visconti, de gebroe- trs Taviani en Scola schote de kijkers steevast fantas ie en vooral symbolische voor, die veel meer In lek hebben dan de meeste rol- irenten van elders. In de popmuziek blijkt de :ewone Italiaanse aanpak ik. De Milanese groep Matia zar voorziet dat genre van terkwaardige platen, waarop het oog ongewone elemen- tn vermengd worden tot een lek geluid, dat weldadig indoet in een tijd waarin de teeste popmuziek nog steeds lomineerd wordt door 'bollige Anglo-Amerikaanse ichés. Dat het publiek een srgelijke muzikale opvatting 'aardeert, blijkt uit het feit it het nummer 'Ti sento' zo'n •tje dé zomerhit van 1986 as. De elpee 'Melanchólia', aarop dat nummer staat "ijkt momenteel hoog in de iüijsten. Onlangs was Matia Bazar in land voor een toernee en in 1 kader daarvan werd 25 ok- 'ber in een nagenoeg uitver- ""'it Noorderligt in Tilburg 'peeld. Uw verslaggever g met een tolk op de groep voor een interview. Want de ieeste Italianen spreken al- "tn de eigen taal en als er al (els gesproken wordt dan gt dat de klank die er door 'ter Sellers in zijn Pink Pan- 'w-films aangegeven werd. omisch weliswaar, maar 'jstrekt onverstaanbaar. Matia Bazar bestaat mo- ■nteel uit zes personen. Op- 'Uendste figuur is zangeres itonella Ruggiero, die met ®r fraaie stemgeluid het al sprankelende Italiaans beter doet klinken. Gita- Carlo Marrale, bassist «o Stellita, drummer Gian- 'tlo Golzi en toetsenist Sergio "tu zitten samen met Anto- a al wat langer in de band, Nijl saxofonist Jacopo Ja- 'Petti sinds de laatste elpee 'Manchólia' meespeelt. Matia '""r heeft inmiddels een «vol elpees op zijn naam an. Twee daarvan, 'Tango' 'Melanchólia' zijn hier =>kkelijk verkrijgbaar. Voor «ere elpees als 'Berlino, Pa- Londra' en 'Aristocratica' °e' meer moeite gedaan brden. elevenis Live blijkt Matia Bazar een fe belevenis te zijn. De eekbare sfeer van de platen Wt dan ingeruild voor een Vg geluid, waarin vooral de toetsen- en sax-partijen op vallen. Matia Bazar schotelt het publiek een hecht in elk aar stekend instrumentaal ge heel voor. Blikvanger is uiter aard zangeres Antonella, die met haar frêle verschijning en uitstekende zang en voor dracht de aandacht vast weet te houden. Antonella Ruggiero is niet alleen het gezicht van Matia Bazar, ze ontpopt zich tijdens het interview ook als woord voerder van de groep. Enkel bassist Aldo Stellita vraagt haar een paar keer of hij de gestelde vraag mag beant woorden. Matia Bazar is dat gewoon een popgroepje of steekt er meer achter, een levenswijze bijvoorbeeld Antonella Ruggiero: „Je zou Matia Bazar in zekere zin als een gezamenlijke filosofie kunnen beschouwen. Zeker, we zijn een stel muzikanten, die samen muziek maken, maar' we hebben iets geza menlijks dat dieper, interes santer is dan een groepsge voel. Dat diepere willen we via onze muziek meedelen. Matia Bazar staat wat ons betreft voor een bepaalde bepaalde levensstijl, een manier van denken" Matia Bazar maakt onge wone muziek, zeker voor ons Westeuropeanen, geconditio neerd als we zijn met Engelse of Amerikaanse rock Toch lij ken er in jullie muziek ele menten te zitten van de aloude Italiaanse zangtraditie. Antonella Ruggiero: „Er zit ten in onze muziek bepaalde melodische karakteristieken, waarin Italiaanse en andere Latijnse muzikale tradities gehandhaafd zijn, maar we beschouwen onze muziek toch niet als typisch Italiaans. Er zitten veel elektronische in vloeden in onze muziek en we gebruiken arrangementen die ongewoon zijn voor een Ita liaanse groep. In Italië worden we dan ook als 'anders' be schouwd." Europees Waar blijkt dat anders zijn uit Antonella Ruggiero: „De meeste Italiaanse groepen doen niets anders dan het steeds opnieuw spelen van de Italiaanse muziek, die de grote massa interesseert. Ze geven er misschien een eigentijds jasje aan, maar vernieuwen doen ze hem niet. Wij onder vinden meer invloed uit de avant garde of uit de new wa ve. Wat dat betreft voelen we ons veel meer verwant met soortgelijke Europese groepen. We geloven dat we deel uit maken van een Europese be weging, die bezig is een nieuwe muzieksoort vorm te geven. Zelf hou ik van muziek die moeilijk te klassificeren valt en dat is muziek die je dus niet gauw op de radio hoort. Het is meestal experimentele muziek. Ik hou van artiesten die erin slagen muziek een geestelijke kracht mee te ge ven, muziek die je aan het denken zet Ik denk daarbij aan acts als Brian Eno, Klaus Schulze of Tuxedo Moon." Jullie zingen in het Ita liaans. Het publiek dat hier in Nederland op jullie afkomt, komt voor de muziek, voor de klank van de woorden wellicht en waarschijnlijk niet voor de teksten, want die verstaat het niet Gaat er zodoende niet veel verloren Antonella Ruggiero: „We zingen in het Italiaans, niet omdat we anti-Amerikaans zijn of zo, maar we hebben onze eigen waarden en gevoe lens en die kunnen we het best in het Italiaanse uitdrukken. Het is moeilijk om met dat Ita liaans een Anglo-Ameri- kaanse markt te veroveren. Soms moet er dus worden ver taald. Maar door die vertaling gaat er veel van de oorspron kelijke klank, van de warmte verloren. Ik vind het niet erg dat het publiek in Nederland op onze muziek afkomt en niet op onze teksten. Dat probleem geldt voor alle artiesten die niet in het Engels zingen. Het is daardoor wellicht niet mo gelijk om rechtstreeks te kun nen communiceren, maar door hier te spelen, kunnen we toch iets van het gevoel achter de muziek door laten dringen. Dat gevoel is ook zonder woor den te verstaan. We willen ons ook buiten Italië laten zien, omdat alleen maar in Italië le ven voor ons te beperkt is. We willen de wereld zien, elders mensen leren kennen en con tacten leggen." Als ik naar jullie vroegere platen luister dan valt me op dat de elektronica in de vorm van synthesizers en drumcom puters een grote plaats in neemt. "Melancholiaklinkt aardser, bijna alsof er een con ventionele popgroep aan het werk is. Antonella Ruggiero: „We zijn over dat elektronische ge luid heengegroeid. Dat we toen zo speelden, kwam door dat we een bijna louter elek tronisch instrumentarium hadden. De laatste jaren hech ten we veel meer waarde aan het geluid van een echte drummer en door de toevoe ging van een saxofonist is ons geluid veel levensechter ge worden. Wij vonden dat we die verandering nodig hadden. Het is het gevolg van de na tuurlijke groei, die je als groep doormaakt." Matia Bazar met van links naar rechts Carlo Marrale, Giancarlo Golzi, Antonella Ruggiero, Aldo Stellita en Sergio Cossu: „Matia Bazar staat wat ons betreft voor een bepaalde bepaalde levensstijl, een manier van den ken." - foto ariola Heeft Matia Bazar betekenis voor de popmuziek van de toe komst Aldo Stellita: „Ik hoop het. We hopen als Matia Bazar een spoor achter te laten, hoe klein dat ook mag zijn. we zien ons zelf toch een beelje als een muzikale primeur. Dat brengt een verantwoordelijkheid met zich mee, want we willen die voortrekkersrol met zorg ver vullen. Als mensen open staan voor onze muziek, kunnen we verder, kunnen we dat unieke verder uitbouwen." Hoe ziet jullie publiek er in Italië zelf uit Aldo Stellita: „We trekken daar meestal jongeren tot een jaar of dertig. Het ligt er ook een beetje aan met welke nummers je een publiek bena dert. Liedjes als 'Vacanze Ro- mane' en 'Ti Sento' trekken een groot publiek, omdat die nummers voor iedereen te be grijpen zijn en omdat ze een pakkende melodie hebben. Toch zit er in die nummers meer dan op het eerste gehoor te beluisteren valt. Wij houden ervan om onze nummers van dubbele bodems te voorzien en die worden, ook in Italië, maar door een klein publiek opge merkt." Italianen spreken niet of nauwelijks Engels. Daardoor is popmuziek in Italië van meet af aan in de eigen taal gezon gen. Is daardoor in tekstueel opzicht de Italiaanse popmu ziek volwassener dan bijvoor beeld in Nederland, waar we steeds met vertalingen in het Engels te maken hebben Aldo Stellita: „Ja en nee. Er wordt in Italië veel aandacht besteed aan de teksten. Die nadruk op de teksten dateert van het begin van de jaren zestig. Het was een navolging van wat er in de jaren '50 in Frankrijk gebeurde. Daar werd toen in de chansons erg veel nadruk op de tekstuele kant gelegd. In de Italiaanse muziek en dus ook in de pop is sindsdien een stroming ont staan, die meent dat een num mer enkel relevant is als de tekst iets te zeggen heeft. Maar daarnaast kent Italië ook zijn banale liedjes, die tekstueel niets voorstellen en het moeten hebben van het melodietje." Opti Hoe komt het toch dat Ita liaanse kunstenaars en arties ten uitblinken in het ongewo ne Het lijkt wel of filmers als Fellini en jullie als muzikan ten over veel meer fantasie be schikken dan wij noorderlin gen. Aldo Stellita: „Dat is een fundamentele kwestie. Italia nen en zeker Italiaanse arties ten zijn fundamenteel opti mistisch. Dat komt omdat de realiteit meestal pessimistisch is. Italianen zetten zich af te gen die realiteit en grijpen dan naar de fantasie. Ze gaan din gen creëren, waarin dat opti misme en het positieve tot uiting komen. Met de fantasie kom je verder en ben je in staat originele, ongewone din gen te doen. Optimisme maakt het leven beter. Optimisme is het gevoel dat in staat is een schilderij, een lied of een film te scheppen. Dat doe je door er volop positieve energie in te steken. Met negatieve energie gaat dat niet." Bestaat er voor Matia Bazar zoiets als een perfect nummer Aldo Stellita: „Ja, er zijn perfecte liejdes en wij hebben ze ook gemaakt. Het zijn num mers die precies datgene uit drukken waarmee je op dat moment bezig bent. Het zijn nummers waar je helemaal achter kimt staan en waar je je niet voor hoeft te schamen." Hoe ziet de toekomst van Matia Bazar eruit, concentre ren jullie op het succes of gaan jullie gewoon op je eigen ma nier verder Aldo Stellita: „Het belang rijkste voor een artiest of mu zikant is zich uitdrukken. Suc ces beïnvloedt dat proces. Suc ces geeft aan wat je zou kun nen doen in de toekomst, maar succes is niet het belangrijk ste, tenminste niet voor ons. Voor ons is belangrijk dat we kunnen blijven experimente ren. De creativiteit zal altijd voorop blijven staan." WASHINGTON (AP) - De protesten in de Verenigde Sta ten tegen het inkleuren met behulp van computers van zwart-wit films neemt nog steeds toe en heeft nu zelfs re geringsniveau bereikt. Afgelopen weekeinde nam de National Council on the Arts (de Amerikaanse Raad voor de Kunst) een resolutie aan waarin het inkleuren van zwart-films ten behoeve van televisie en video's sterk werd afgekeurd. De Kunstraad is een door de president be noemde adviescommissie voor de National Endowment for the Arts, het steunfonds van de overheid voor de kunsten. De acteur Robert Stack (El liot Ness uit de zwart-wit serie The Untouchables), lid van de Amerikaanse Kunstraad, liet weten dat 'ons beroep jaren lang een ambacht was' en dat de beelden daarvan goed be waard moeten blijven. In de resolutie wordt het inkleuren van zwart-wit ori ginelen een misleiding van het Robert Stack: Elliot Ness moet in originele staat be waard blijven. - fotoap publiek genoemd en een ver draaiing van de feiten. De kritiek is vooral gericht op de media-tycoon Ted Tur ner die voor 1,2 miljard dollar een partij oude films heeft op gekocht en vorige maand met het uitzenden begon van de de ingekleurde versies op zijn tv- station in Atlanta. Turner blijft vrij laconiek onder de kritiek die eerder werd gespuid door leden van het American Film Institute en vele regisseurs, producen ten, wetenschappers, kritici, filmfans en acteurs. „De laat ste keer dat ik alles op een rijtje zette bleek dat ik de eigenaar ben van die films. Ik kan er dus mee doen wat ik wil. En als ze op televisie wor den vertoond, gebeurt dat in kleur", aldus Turner onlangs. De tegenstanders hebben zelfs stappen ondernomen om de ingekleurde films het auteursrecht te ontnemen. RKO-films heeft bij een rechtbank een klacht inge diend wegens overtreding van het copyright door het inkleu ren van 10 oude RKO-produk- ties. Maar van de meeste oude films is het copyright verlopen waardoor ze gewoon publiek bezit zijn. DEN HAAG (ANP) - De film De wisselwachter van regis seur Jos Stelling heeft de grote prijs gewonnen van het tiende internationale filmfestival van Sao Paulo in Brazilië. Dit heeft het ministerie van WVC gisteren meegedeeld. Volgens het ministerie is het festival het belangrijkste en drukst bezochte van Zuid-Amerika. De prijs werd gegeven door het publiek. Ook bij de pers scoorde De Wisselwachter goed. De film kwam daar op de tweede plaats na 'Sid and Nancy, love kills', de nieuwe film van Alex Cox. Be langwekkende films als Hei mat, The Sacrifice, Ginger and Fred, After Hours en My beautiful laundrette maakten deel uit van het programma. AMSTERDAM - De Pall Mall Export Swing Award, de meest lucratieve prijs die in jazz-land valt te vergeven (tienduizend gulden), is dit jaar toegekend aan de trom pettist Jarmo Hoogendijk. Hoogendijk (22) studeert jazz aan het Koninklijk Con servatorium in Den Haag, en maakt onder meer deel uit van de formaties van Loek Dikker en Rein de Graaf. Hij heeft ook een eigen kwintet. De jaarlijkse toekenning van de Swing Award is het re sultaat van een jaar lang 'scouten' door musici als Ack en Jerry van Rooyen en Her man Schoonderwalt (ADVERTENTIE) "ik zag 'm op TV Meteen folders aan gevraagd. Nooit spijt van gehad. M'n Radson is 'n zuinig keteltje. Altijd lekker warm in huis en m'n gasrekeningen zijn met honderden guldens omlaag gegaan. Ik ben blij met m'n Radson!" Radson verlegt de norm. Telkens weer. Zo als met de ER Electronic. Zonder waakvlam. Zuiniger dan zuinig. Radson kent nog meer geldbesparende variaties. Met ketels, boilers en talloze kombi-ketels. Vul de bon in. Radson. Op ons kunt u rekenen. Gooi ook uw oude CV-ketel eruit' Stuur mij komplete informatie over alle Radson CV-ketels en boilers. Plaats: Opsturen - in open envelop - aan Radson, Antwoordnummer 67, 5960 WJ Panningen. Bellen kan ook (04760) 88580. "st 051186 CULVER CITY, 4 nov. (AP) - De Amerikaanse jazz-saxofo- nist Eddie 'Lockjaw9 Davis is op 64-jarige leeftijd aan kan ker overleden. Davis die grote roem verwierf als tenorsaxo fonist bij Count Basie en als begeleider van EUa Fitzgerald was al enkele jaren ziek. Davis begon zijn carrière in Clark Monroe's Upton House in Harlem acht maanden na dat hij zijn eerste saxofoon had gekocht. In de jaren veer tig speelde hij als solist me Lucky Milinder, Andy Kurk et Louis Armstrong. In 1952 wen hij opgenomen in de band vat Count Basie waar hij een jaa bleef. Vanaf 1955 speelde hij me een eigen trio maar bij me name de Europese tournee bleef hij optreden bij Coun Basie en maakte hij deel ui van de concertcircuit van Nor man Granz dat jaarlijks gedu rende de zomermaander Europa aandoet.

de Stem | 1986 | | pagina 15