KOPPELSTATION GISTEREN IN GEBRUIK GENOMEN BRENG UW EIGEN GELD GOED ONDERDAK. 'De Scheeles zijn net vlooien ze zitten overal Milde boete voor jonge Clingenaar 'Elk bidprentje heeft een eigen verhaal flBBANK Verkoopdag handwerk in De Burght Oostburg EXPOSITIE IN UZENDUKE STAMBOOM GAAT TERUG TOT 1050 Prinsenbal Zwartsnuveï WOENSDAG 5 NOVEMBER 1986 VAN ZEELAND TERNEUZEN - Nog voor het einde van de maand gaat de CAI Terneuzen gebruik maken van een straalverbinding met Goes, die de te levisieprogramma's van BBC 1 en 2 op het ka belnet brengt. Misschien wilt u in de toekomst een eigen huis kopen. Omdat de hypotheek zelden het gehele aankoopbedrag dekt, is eigen geld een belangrijke zaak. In dat geval is de Eigen Huis Spaar rekening, met een extra hoge rente, voor u zeker interessant. U kunt al meedoen vanaf f 100,-. Uw 'eigen' geld blijft altijd direct opvraagbaar. En Ms u, vanaf een jaar na opening van de rekening, uw eigen huis betrekt zijn er zelfs geen opnamekosten. DE NMB DENKT MET U MEE 'Eenoog' KANTONRECHTER AKKOORD METKOOPJE Keuring Lange dagen WOENSDAG 5 NOV T entoonstelling Trop tea succes Westdorpe UIT HET ZAKENLEVE Studiemiddag kinder mishandeling Waterschappen naar 2000 Dammenroute kost Zeeland extra geld Hillenius over feestvieren 1942:26 Juni: 29 juni: 24 juli: 25 juli: 10 augustus: 17 augustus: 6 september: 6 oktober: 20 november: 21 november: 1943:20 mei: 20 juni: Juni 1943: T16 PAGINA ZEELAND BBC op kabel Terneuzen Vön een onzer verslaggevers Met die verbinding is het progranuna-aanbod van de CAI compleet. Dat zei CAI-adviseur J. de Zeeuw gisteren tijdens een bijeenkomst in de radiokamer van Willem Muller b.v., waar hij het koppelstation van de CAI officieel in gebruik nam door aan F. Rijckaert, hoofd radiokamer van laatstge- Van een oneer verslaggevers OOSTBURG - De handwerk- club van het bejaardentehuis De Burght in Oostburg houdt woensdag 12 november een verkoopdag van eigen ge maakte handwerkarttkelen. De handwerkclub houdt jaarlijks zo'n vekoopdag. Deze keer kunnen de bezoekers ook wafels kopen en meedoen aan het rad van avontuur. Ook aan andere spelletjes kan worden meegedaan. De verkoop begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Van de opbrengst gaan de leden van de club een dagje uit, maar ook nieuw materiaal wordt ervan gekocht. noemd bedrijf, een kleurente levisie te schenken. De be manning van de radiokamer werkt namelijk een verdie ping onder het koppelstation, boven in de watertoren aan het Oostelijk Bolwerk. W. Bakker, directeur van de CAI, onderstreepte bij die ge legenheid nog eens dat hij de CAI ziet 'als een instelling die gedragen zal worden door Terneuzen en de rest van Zeeuwsch-Vlaanderen'. „Wij moeten op een afstand een oogje in het zeil houden en de knip op de beurs houden". Sinds 25 oktober zijn de eer ste abonnees in Terneuzen aangesloten op het kabelnet. Veertien dagen later dan ge pland konden de bewoners van de Kerkhoflaan een om geving als eersten in de Schel- destad een keuze maken uit het ruime aanbod van CAI Terneuzen. Een aanbod dat binnenkort dus wordt uitge breid met de Engelse zenders. Hoewel al in juni besteld, kan de PTT, die als enige in Neder land signalen mag transporte ren, pas eind deze maand de 'bestelling' leveren. Inmiddels is de belangstel ling voor het Terneuzense ini tiatief groeiende. Zo besloot de gemeenteraad van Axel vorige week met de CAI Terneuzen in zee te gaan. Met Oostburg zijn momenteel de onderhandelin gen gaande om ook de grote kernen in die gemeente aan te sluiten op het Terneuzense net. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Door het over handigen van een bos bloemen verrichtte Pol van de Vijver, voorzitter van het 'Streekmu seum West-Zeeuwsch-Vlaan deren presenteert', de opening van de tentoonstelling 'Bid prentjes en Rouw*, die tot en met 31 december in IJzendijke is te zien. A. van de Wijnckel-Cee- laert, weduwe van een voor malige koster, nam de bos bloemen in ontvangst. Haar kinderen Agnes en Charel van de Wijnckel hebben vele uren monnikenwerk in de opbouw van deze expositie gestoken. „Geschiedenis wordt pas in teressant als mensen erbij be trokken raken", aldus Van de Vijver. „Door dit tentoon te stellen, krijg je een idee hoe de mensen vroeger woonden, dachten en leefden. De historie van de dood is even werkelijk als de geboorte. Deze expo sluit uitstekend aan op onze vorige over de geschiedenis van de kerken in Zeeuwsch- Vlaanderen." De tentoonstelling bestaat uit bidprentjes, maar ook uit rouwkleding, rouwbrieven, rouwbellen, foto's van begra fenisstoeten, lectuur over bid prentjes, rouwgebruiken en meldingen. De teksten die in de verschillende perioden werden gebruikt, liepen nogal sterk uiteen. Zo werd soms op een prentje een overledene, die niet bepaald had uitgeblonken in vroomheid, afgeschilderd als een toonbeeld van de deugd, waardoor in de volks mond al gauw het spreek woord werd gebruikt 'liegen als een bidprentje'. Bij de grote collectie sprin gen er enkele uit, zoals de ver melding van het overlijden van een tweeling op een en de zelfde dag, van een honderdja rige en de vijf mensen, die zijn omgekomen in de streek rond Lamswaarde tijdens de wa tersnoodramp van 1953. Elk prentje heeft zijn eigen ver haal en geschiedenis. Er zijn er uit de zeventiende, achttiende en negentiende eeuw te zien. (ADVERTENTIE) Door Joep Trommelen TERNEUZEN - G. Scheele is amateur-genealoog. Faml- llekundige, In gewoon Ne derlands. Bij zijn speurtocht naar zijn familieverleden is hij teruggegaan tot 1050, tot een zekere Kracht I Edler von Grove, een edele uit het Duitse Grove vlakbij Han nover. Tussen toen en nu zwermden Von Grove's af stammelingen uit over heel de wereld. Scheele heeft er zelfs een computer bijge haald om de 1600 namen die hij heeft achterhaald syste matisch onder te brengen. „Laatst was lk op de familie dag in Yerseke, toen een van de leden van de familievere niging zei: 'De Scheeles zijn net vlooien, ze zitten overal'. Drie jaar geleden begon Scheele met zijn naspeurin gen, daarbij geholpen door een ander lid van de 'Fami lievereniging Mr. Hendrick Scheele', waarvan de 140 le den regelmatig bij elkaar ko men. De meeste Nederlandse Scheeles zitten overigens in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hendrick Scheele was de Duitser die in 1583 met het leger van prins Maurits Ter neuzen van de Spanjaarden bevrijdde, trouwde met een Zeeuwse schone en de stam vader werd van alle in Zee land voorkomende Scheeles. Scheele heeft een computer aangeschaft om alle namen netjes te kunnen opbergen en verwerken. f0t0 vvim kooyman De naam Scheele duikt voor het eerst op rond 1162 in Paderborn. Heinrich Luscus Scheele was daar drossaard (een soort administrateur) bij de bisschop. Hij nam deel aan de kruistochten naar Palestina en raakte daar waarschijnlijk aan zijn ogen gewond. 'Luscus' betekent zoveel als 'eenoog', en G. Scheele gaat ervan uit dat hij die naam als een soort trofee van de kruistocht aan heeft genomen. „Dat lijkt tegen woordig erg vreemd, maar toen waren de mensen erg trots op verwondingen die ze in een gevecht hadden opge lopen. Er is een nog vreem dere theorie over de naam. 'Schele' betekende in die tijd 'dekhengst'. Dat verwekt nu ook hilariteit als achter naam, maar het paard was toen een symbool voor kracht en strijdlust", aldus Scheele. „In 1650 begint de afsplit sing van het geslacht in vier stammen. Reijnier Scheele en Janneke Hendriks uit Hoek hadden vier zonen: Hendrik, Jan, Jacobus en Cornells. Onze familie is van de kant van Hendrik. Opval lend is dat de voornaam Hendrik dan ook aan de lo pende band opduikt in de verdere geschiedenis van de familie. Kinderen werden naar hun vader of grootva der genoemd. Als er geen zoon in het gezin was, kreeg de dochter een aangepaste naam; Hendrik werd dan Hendrika". Het zoeken naar familiele den die honderden jaren ge leden leefden, lijkt zoeken naar een speld in een hooi berg. „Het is ook monniken werk; er gaat ontzettend veel tijd in zitten. Maar het is niet zó moeilijk. Ik heb een cur sus genealogie gevolgd en daarin zat een overzicht van de belangrijkste kanalen waar je aan informatie kon komen. Stadsarchieven, rechtbankstukken, actes van notarissen, de provincie, et cetera. Ik heb ook een cursus paleografie gevolgd, zodat ik de oude actes en geschriften die vaak in het Frans of het Latijn zijn geschreven kan lezen. Op die manier kun je vrij diep spitten. Want als je alleen een naam weet, blijft die bij wijze van spreken een skelet. En hoe meer bronnen je kunt opsporen die iets over iemand vertellen, hoe beter je dat skelet kunt aankleden. Was hij rijk, arm, wat deed hij voor de kost? Op zulke vragen wil je een antwoord." „Het was Napoleon die aan het begin van de negentiende eeuw met de burgerlijke stand begon. Daarvoor wa ren de meeste gegevens over geboorte, dood en huwelijk bij de kerk te vinden. De kerk was het administratie kantoor van de bevolking. Bij de invoering van de bur gerlijke stand moest voor taan alles in het Frans geno teerd worden. De documen ten die de kerk bezat waren in het latijn gesteld", vertelt Scheele, die over lange lijs ten met de meest gebruikte latijnse woorden uit die stukken beschikt. „Veel mensen die aangifte van een geboorte moesten doen, konden niet of nauwe lijks schrijven, daardoor kreeg je rare naamsverbas teringen. De dienstdoende ambtenaar wist in veel ge vallen ook niet precies hoe een naam werd geschreven. De man die aangifte deed en een getuige meebracht vierde het heuglijke feit van- tevoren met een paar borrels en daarna was er uiteraard alle reden tot misverstan den", zegt hij lachend. „Mijn familienaam kent als gevolg daarvan vier varianten: Scheele, Schele, Scheels en Scheel". Na de burgerlijke stand voerden de gemeenten een zogenaamde index in, 'klap pers' waarin op alfabetische volgorde alle geboortes, sterfgevallen en huwelijken over een periode van telkens tien jaar staan. De index is voor een genealoog de eerste bron in zijn onderzoek. „Een probleem is dat nie mand zijn hele leven op de zelfde plaats blijft wonen. Gelukkig zijn er de bevol kingsregisters, waarin alle verhuizingen staan. Als je die niet had, zou je al snel op een dood spoor raken", aldus de Terneuzense familiekun- dige. Scheele heeft alle gegevens in mappen en in een kaartsy steem ondergebracht. Hij is nu bezig zijn werk in het ge heugen van een computer te stoppen. „Dat is natuurlijk prachtig, zo'n computer, maar het heeft ook nadelen. Ik heb nog geen geschikt programma voor alle namen. Die bestaan wel, maar ik heb er nog geen kunnen kopen". Een half uur nadat hij dat zegt, krijgt hij een tele foontje van het Centraal Bu reau voor de Genealogie in Den Haag, dat hij eerder heeft gevraagd hem aan iemand te helpen die meer weet over computerpro gramma's. Ijverig noteert hij een telefoonnummer. „Zo zie je, je blijft bezig in dit vak. Het is als een slopende ziekte, als die je eenmaal te pakken heeft ga je steeds verder en kun je niet meer stoppen". Van onze correspondent TERNEUZEN - Met de opge voerde bromfiets van zijn vriend, die ais duopassagier meereed, raakte de 19-jarlge P.C. uit Clinge 2 juli van dit jaar het spoor bijster. Loslig gende steentjes op het wegdek van de Magdalenastraat en wellicht ook het rijden met een te hoge snelheid, leidden ertoe dat het voertuig begon te slippen en tenslotte in de bos jes naast de rijweg terecht kwam. Hijzelf bracht het er zonder kleerscheuren af, maar zijn vriend liep bij het ongeval een dubbele beenbreuk op. „Wat dacht je wel, ik zal eens flink gas geven en zien hoe hard hij kan?" vroeg kan tonrechter mr. H. de Mul. Of ficier van justitie mr. T. Stein was mild in zijn eis en vroeg een geldboete van 75 gulden of twee dagen. „Wat de officier hier vordert is een koopje, maar ik zal me er aan hou den," aldus De Mul. De automobiliste mevrouw V.V. uit St.-Jansteen had 24 april van dit jaar op de krui sing Eerste Verkorting-Ka naalkade in de gemeente Axel geen voorrang verleend aan een bromfietser, die over de Kanaalkade reed. Een aanrij ding was het gevolg en de bromfietser belandde in een ziekenhuis. Over de ernst van haar verwondingen bleef men enige tijd in het onzekere, om dat de betrokken arts geen medewerking verleende aan het Openbaar Ministerie op vragen daarover. Een daad die, zo liet mr. Stein blijken, hem maar matig kon bekoren, want er zijn afspraken daar toe met het OM. Eis en uit spraak 250 gulden of vijf da gen. M. van H.uit Hulst werd 14 juli van het vorig jaar be keurd, omdat voor zijn aan het 's-Gravenhof plein te Hulst ge parkeerd staande vrachtauto geen keuringsbewijs was af gegeven. In £en eerder gehou den zitting van het kantonge recht betreffende deze zaak, had Van H. dat bestreden. Hij zou gekeurd zijn op 18 januari 1985. Na die tijd had hij de auto tweedehands gekocht. Dat de keuringssticker niet op het voertuig was bevestigd, was omdat er ander kenteken platen voor waren aange vraagd. Een nader ingesteld onderzoek bracht bij informa tie bij de rijksdienst voor het Wegverkeer aan het licht, dat het voertuig pas 26 juli 1985 was gekeurd, dus tien dagen nadat er proces verbaal was opgemaakt. Het gisteren ter zitting getoonde papier dat de wagen 18 januari 1985 ter keu ring bij een Axels bedrijf was aangeboden, was volgens mr. Stein geen bewijs dat dat ook was gebeurd. Hij eiste een boete van 300 gulden of zes da gen. De kantonrechter deed daar de helft af. H.M. uit Terneuzen was van mening dat hij niet twee keer voor hetzelfde feit bestraft kon worden. Toch zeker niet als datzelfde strafbare feit zich binnen twee dagen voor doet, zoals hij te kennen had gegeven. Op 2 april van dit jaar was hij geverbaliseerd omdat deel drie van het kente kenbewijs nog steeds niet op zijn personenauto was aange bracht. Toen hij voor de tweede keer voor dit feit op de bon werd geslingerd, was hij naar het politiebureau gegaan met de mededeling dat hij pas daarvoor ook al was bekeurd. De agent zou hebben gezegd: „Dan zul je hier wel niets meer van horen en als het wel zo is, laat je het maar voorkomen." Een keer kad hij de boete be taald, de tweede keer weigerde hij. De officier van justitie kon zich maar moeilijk voorstellen dat dat tegen M. door de politie zou zijn gezegd. Hij maakte de man verder duidelijk dat de door M. genoemde twee dagen wel heel lang duurden, want de tweede bekeuring werd uit geschreven 13 mei. Hij eiste een boete van 110 gulden of 3 dagen en de kantonrechter vonniste conform de eis. Schuldig zonder verdere op legging van straf. Dat was de eis en tevens de uitspraak te gen P.S. uit Axel. De politie trof 1 september van het vorig jaar een personenauto van S. aan, geparkeerd aan de Noordpolderstraat te Axel zonder dat het voertuig was voorzien van een kentekenbe wijs. S. wist echter niet beter dan dat het voertuig nog steeds stond op particulier ter rein van C., van wie hij enige tijd geleden toestemming had gekregen het voertuig daar neer te zetten. Dus zou C. het voertuig zon der zijn weten ineens buiten het terrein op de openbare weg hebben gereden. Uit een nader ingesteld onderzoek bleek dat C. al geruime tijd eerder en daarna tot vier keer toe, S. zou hebben gewaar schuwd, dat hij het terrein volledig voor zichzelf nodig had en de auto daar weg moest. S. ontkende dit. Omdat S. het voertuig direct nadat de politie hem had ingelicht over de bekeuring had verwijderd, het te slopen had aangeboden en ook niet te bewijzen was wie de waarheid sprak, kwam tenslotte bovenvermelde uit spraak uit de bus. IJZENDIJKE - Maandag avond omstreeks 22.00 uur verloor I. P. den D. uit Bres- kens op de rijksweg de macht over zijn stuur, toen hij in een slip raakte. Hij kwam in de sloot terecht en de auto werd geheel vernield. RETRANCHEMENT - In de wijk Terhofstede is bij graaf werkzaamheden een hoeveel heid geweerpatronen en mor tiergranaten gevonden. De Mijnopruimingsdienst heeft zich inmiddels over de projec tielen ontfermd. TERNEUZEN - Bij een snel heidscontrole, gisteren tussen 13 en 15 uur op de Spuiweg in Tenreuzen, zijn veertien auto mobilisten geverbaliseerd. 397 voertuigen passeerden de ra dar. De hoogstgemeten snel heid bedroeg 87 kilometer, ter wijl maximum vijftig is toege staan. TERNEUZEN - De bromfiet ser E. de M. uit Biervliet raakte gistermiddag bij een verkeersongeval op de IJssel- straat gewond. Hij werd ter observatie overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis te Sluiskil. Het ongeval gebeurde toen de automobilist mevrouw A. M. uit Terneuzen uit een uitrit kwam, waarbij zij de brommer niet zag komen. TERNEUZEN - De gemeente politie van Terneuzen heeft gisteren enige tijd een inten sieve controle gehouden op het bietenvervoer. Dat gebeurde op rijksweg 61. Twee maal werd een proces verbaal opge maakt wegens overbelasting, twee keer ook wegens het niet beschikken over een vervoers- vergunning voor dit soort van transporten. VLISSINGEN - Maandag nacht riep de kapitein van Pa namese vrachtvaarder Victory 3 de hulp in van de rijkspolitie te water uit Vlissingen, omdat aan boord een vechtpartij on der enkele bemanningsleden was uitgebroken.De kapitein zelf zou zijn bedreigd. Na tussenkomst van de poli tie werd de zaak gesust. Om dat sommige voorzieningen aan boord van het reeds enige tijd aan de ketting liggend schip op raakten, behalve de drank, ontstond de ruzie. SLUIS - Het bestuur van de Sluise vogelvereniging Tro pica kan met voldoening te rugzien op de 24e regionale tentoonstelling in gemeen schapscentrum 't Zoute Vestje. Doordat J. in den Bosch na strubbeligen binnen het be stuur enkele weken voordat de tentoonstelling werd gehou den als voorzitter aftrad, heeft het er even naar uitgezien dat het evenement niet door kon gaan. De overige bestuursleden vonden B.de Graaf uit Ter neuzen, die vele jaren voorzit ter van Tropica is geweest, be reid om tijdelijk zijn oude functie te vervullen. De keur meesters Kraak en Begijn voor de kanaries en Van de Watering en De Heer voor de tropische vogels, konden nogal wat eerste prijzen en kam pioenstitels toekennen. Alge meen kampioen van de ten toonstelling werd M. de Graaf met en zwartmasker, terwijl Jeroen de Graaf met een pop de jeugdtitel in de wacht sleepte. Hoofdgroep 3 goudgroen: M. de Graaf; grijsvleugel: A. Bo- gaart; oranjerood isabel- schlmmel: A. de Wever; hoofdgroep 6 kleur kanaries recesslef wit: A. Stokkerman; hoofdgroep 7 kleur kanaries zalm: A. de Wever; norwich: H. van Eijken; isabellen wangserie bruinwang man nen: M. de Graaf; Afrikaanse astrilden goudbuikje: M. de Graaf en L. van Hof-Wever; roseicollis: A. de Zutter; chin- dwergkwartels: J. de Graaf en M. de Graaf. Plaatselijk nieuws Jaren '60 - Zaterdagavoi er in café De Gravin in Vil dorpe een 'Jaren '60'-aT met live muziek door) 'L-Band'. Het optreden f die groep begint omstr 22.00 uur. Dartkampioenschap - eens in café De Gravin vrijdag 14 november een o dartkampioenschap plaJ georganiseerd door Dar! De Gravin. Het kampte! schap begint om 20.00, en l langstellenden kunnen zich| 19.45 inschrijven. MIDDELBURG - De Prov ciale Beraads groep Jeu hulpverlening houdt op di dag 18 november een middag over kindermishar ling. Dat gebeurt in Zeeuwse Bibliotheek te II delburg. Men begint om uur. Mevrouw Davidse- mers, regionaal voorlicht voor Zeeland van de Ven ging tegen Kindermishar ling, houdt een inleiding i vormen van geweld, oorzal risico-groepen, gevolgen, nalen en hulpverlening, wordt ook een video-film toond. Verder is er gele; heid tot discussie en het stel van vragen. HEINKENSZAND - "Wat schappen op weg naar hetji 2000'. Dat is de titel van rede die het Zeeuws CDA- merlid H. Eversdijk op vember uitspreekt tijdens ledenvergadering van Zeeuwse Waterschapsk De bijeenkomst begint om uur in ontmoetingscentr De Stenge te Heinkensza Na het middagmaal vertn ken de deelnemers in autoh sen naar Hoechst Holland 1 te Vlissingen-Oost. Ze wort er ontvangen door directeui H. van Weel en krijgen rondleiding aangeboden. MIDDELBURG - Als de over de stormvloedken Oosterschelde in wordt genomen, men mikt volgend najaar, worden wegen op Walcheren, Noo Beveland en Schouwen-D veland extra belast. Daard onstaan op drie plaatsen Schouwen-Duiveland en één plaats (Vrouwenpolder Walcheren knelpunten. Mei oplossing daarvan zijn ent miljoenen guldens gem# Vooralsnog ziet het er naar dat het Zeeuws provincie! stuur voor deze kosten draait, want het Rijk gi niet thuis. GS willen over kwestie gaan praten met nister Smit-Kroes. MIDDELBURG - 'De psyt biologie van het feestvieit Zo heet het jongste deeltje de Slib-reeks, een serie mi boekjes, uitgegeven door Zeeuws Kunstenaars 0 trum. De tekst is een vollec versie van de gelij knait toespraak die D. Hillenius i der dit jaar hield tijdens eeuwfeest van het psychia' sche ziekenhuis Veldwijk Ermelo. De auteur gaat it lief en leed van het feestvie en vraagt zich af of dieren i een soortgelijk sociaal schijnsel kennen. Het boek] verluchtigd met vijf teker gen, gemaakt door de g< nommeerde dierenteken Peter Vos. Van onze correspondent SLUISKIL - Carnavalsvere niging De Zwartsnuvers uit Sluiskil houdt zaterdag het prinsenbal in café-restaurant Dallinga. De carnavalsvereni ging is verzekerd van de me dewerking van twee boeren- kapellen en de Masters drive- in-show. Om acht uur gaat de zaal open, de toegang Is gratis. In tegenstelling tot andere jaren is de opzet van de be kendmaking van de prins sterk veranderd. Als om elf over elf de raad zich aan het publiek zal voorstellen, weet niemand van de raad van elf wie er tijdens het komend car naval de scepter zal gaan zwaaien. Er zijn drie kandida ten. De brieven met daarin de geheime stemming worden za terdag in aanwezigheid van het publiek geopend. De geko zen prins en zijn raad van elf worden daarna gewogen, een gulden kan men dan fl naar het totale gewicht va Zwartsnuvers. Op 24 oktober heeft de eniging een nieuw bestuui kozen. Voorzitter is B Bouchaut, secretaris H van der Vloet en Aad Ron gaat de centen beheren, dit jaar zal de vereniging' een wagen bouwen. Vooi doel heeft men een vrachtwagen aangeschaft Zwartsnuvers zijn tt naarstig op zoek naar schikte bouwruimte. J jaar proberen we met mooiere en grootser opgs wagen aan de diverse ca; valsoptochten mee te doen hebben dit jaar helaas geen geschikte bouwrtf gevonden. We hopen dat snel een ruimte zal «0 aangeboden", zegt secrd Harold van der Vloet. Het hele dorp in rep en rc plaatsingen, het wemelt De Duitsers verwachten zeggen. Stellingen en pril gen worden aangelegd. H koren afgemaaid. De Zee dersteboven gegraven. H veel soldaten als er daar onder de bevolking nog t< er omringd door de nodig raals in groot tenue op he De soldaten van het zesde dorp en maken plaats voc ten voortdurend dienst d( volgens hen komen de En ker. Het alarm is dan ook twee tot drie keer per nac Ons weiland wordt gevor van barakken. Hiervoor 1 van de Maatschappij Tot. sche fabrieksarbeiders di werken, want onze mense woon om voor de vij and fc niet voor gedwongen wor Op de wei wordt een grot< het huis naast de wei moe Rondom wei en huis tot a: alles vol met prikkeldraai achter worden alle soldat ten ze nu zowaar opgeslot ter prikkeldraad. Maar er netjes. Wat gaat er nu weer gebe soldaten komt op ons dorj op met afweergeschut tus tuinen en op de dijk. Je zo komt de Tommie aan. Het oefeningen te zijn. De mar wagens met keukens en di schepen geladen en varen varen ze tot voorbij den tv wordt er een landing uitg< Er moeten barakken en bi den. De (Belgische) werkli trole van de Duitsers. Ze li naar huis en blijven dan e waarna ze weer terug mo« werklieden wat schrik aai hebben ze de hulp ingeroe Zwarthemden (NSB-ers). zorgen dat de mensen 's a\ thuis zijn, niet zonder verl om het smokkelen, wat nu bereikt, tegen te gaan. Om maar eens iets omtreri noemen. De Belgen geven 6 gulden, winkelprijs is 30 Belgen: kilo tabak 30 guldi den, kilo tarwe 2 gulden, ri kilo bruine bonen 1.50 gulc cent, kilo gerst 90 cent, reg havermout 2.50 gulden, wi gortmout 2.50 gulden, winl De mensen met grote gezir hebben om bovengenoemd worden dan ook door de B slecht voor de burgerij var anders nog wat buiten de 1 gaat nu alles weg voor hog en Belgen. Hoe lang nog? In totaal zijn er op het ogei vreemdelingen aanwezig: van de Wehrmacht, 18 Dui Hollandse zwarthemden, 2 maatschappij Rotiand (fin bouwde), is tesamen 361 m is gebeurd. Vanmorgen ko lefoongesprekken voor pai den. Wat is er nu aan de hc Het werk van de firma Ro' hulp van de vele mensen e: ondanks het heimelijk sab Nu hier te Hoofdplaat 6 bu waarvan er drie geheel kis grootste daar zijn ze nu aa neren. Twee dagen zijn ze voor te gieten. Wat daar vt een schandaal. Wat voor rr morst wordt, terwijl de air kunnen krijgen om zelfs d< raties uit te voeren. De bunker is klaar. De gro boomgaard van V. Het regi wat voor de mensen die de wen ook niet meevalt, wan derdak. Velen worden dan ven en moeten naar huis te soldaten heerst weer eens net als de bijen aan het zwi worden verplaatst. Nu wee Frankrijk, want van daar Englander. Ook de Hollanc Alle soldaten moeten voor brugge een ander deel naai de soldaten van de weerms °P. Er zijn er nu maar 18 o\ De laatste Totten vertrekk de burgerij is dit een oplue kochten hier alles, wat los i waar, zodat er voor de burj dan het rantsoen van de bo betalen ze nu op 20 juli hiei den per kg voor. Eer ze dan handen van de verbruiker een paar gulden bij. Ook w ruild tegen tabak. De Beige eten en de Hollanders niets de een de ander. Er wordt c gescharreld. Deze zijn op d de zwarte handel moet mei talen. De tabak kost bij de gulden, maar het kan nog e gaat hier over het water en en andere steden verkocht Pakje. Dat is 120 gulden pei winst. Het is wel de maand der ve "oofdpiaat Alle nachten is l, u geluid van het afwee ucht. Men kan haast niet si „^var? bommenwerpers vli« is zij hun last hebben af ge lug en begint het afweer w< 1 werd hier een vliegtuig

de Stem | 1986 | | pagina 12