rOPEC Herman Bode tellen ran kunst 1 Meer geld nodig voor ambtenaren Hollandia Kloos bouwde mee aan militaire stad in Saoedi-Arabië ''Parkeerplaats ambtenaar is duurder dan kinderopvang INITIATIEF KOMBRINK BETREFFENDE FAILLISSEMENTEN: Vechtpartij op Schiphol tia ruzie met Simonis uit bedrijfs- astoraat E STEM COMMENTAAR Overleven met Yamani OSBE DANSKPARKET Nederland draagt Wim Kok op handen Drugsnet opgerold in Yenlo BINNENLAND HOUDEN: izit Dees zorgt voor vrouwen hulpverlening DEN HAAG - De belastingontvanger moet de bevoegdheid krijgen het faillissement van een belastingschuldige aan te vragen. Dat is de kern van een initiatiefwetsontwerp van het PvdA-kamerlid Kombrink. VOORLOPIG ADVIES COMMISSIE ALBEDA Geen sprake Geen behoefte de vloer naar uw hart één stuk massief vertrouwen 4Scheepsjongensnaar Nagasaki Heineken- ontvoerders naar Bijlmer Dikken Chemicaliën Bouw Noordzee Cocaine Toneelbestel T5 PAGINA VRIJDAG 31 OKTOBER 1986 T28 PAGINA 3 prijsstijgingen, dat de olie landen in 1970 in reële ter men nog maar de helft kre gen voor hun olie dan in 1950. Dat Yamani het conflic tussen Israël en zijn buursta ten aangreep om de olieprij zen op te vijzelen, is met de afstand die we daar nu va; kunnen nemen dus niet zo' vijandige zet als het toei werd opgevat. In feite wa: Yamani ook in die dagen de matigende, stabiliserend factor die de oliemaatschap pijen en de westerse regerin gen steeds in hem hebben ge zien. UTRECHT (ANP) - Her man Bode heeft zich te- ggetrokken als deskun dig adviseur van het be stuur van het bedrijfs- Dat wil niet zeggen dat de pastoraat in het aartsbis- ;t dom Utrecht. Het aarts bisdom weigert elke me dewerking zolang Bode als voorzitter functio neert. Dit heeft Bode, aud-vice-voorzitter van de FNV, meegedeeld. sjeik de marionet van het westen was, waarvoor de ter rorist Carlos hem hield. Yamani, zegt drs. Paul Aarts, kenner van het Midden-Oos ten en partner in 'Middle East Research Associates Hij heeft altijd het belang van Saoedi-Arabië (waar voor ook koning Fahd en zijn familie gelezen mag worden) voorop gesteld. Mede van wege de grote investeringen die de Saoedische prinsen met behulp van hun oliedol lars in het westen hebben ge daan, strookt dat Arabische belang doorgaans met dat van de westerse industrie landen. „Toch is zijn vertrek wei een schok", vindt secretaris J. Oskam van de organisatie van vrije oliehandelaren in Rotterdam. Maar de markt, zo is zijn eerste taxatie, zal het vertrek van Yamani voorlopig rustig opnemen. De handel is tam, gegeven de on gehoord grote voorraden, en zelfs het naderen van de win ter brengt nog niet veel leven in de brouwerij. an te at hun verlies beperkt hielden. Feit is dat republikeinen voor de verkiezingen van dinsdag lang niet zeker zijn van het behoud van hun meerderheid in de Senaat, ondanks de grote populariteit van de republikeinse presi dent Reagan. Ongeveer 68 procent van de Amerikaanse kiezers is het eens met zijn beleid. Dat is de reden waarom de president de re publikeinse senaatskandida ten met felle campagnes is bijgesprongen. Reagan is een uitermate bekwaam cam pagnevoerder en het moet niet uitgesloten worden geacht dat hij enkele vrijwel kansloze republikeinen als nog over de streep heeft ge trokken. Reagan voerde zijn populariteit tot ongekende hoogte op na zijn ontmoeting met de Russische partijleider Gorbatsjov in IJsland. De president verkoopt zich na de „mislukking van Reykjavik" met succes als de man die niet boog voor de sluwe Rus die op het punt stond Ame rika een geweldige poets te bakken. Daarmee heeft hij de verkiezingen van komende dinsdag zeker beinvloed. Reagan is er zich zeer van bewust dat, als de republi keinen hun meerderheid in de Senaat verliezen, dat alge meen als een grote persoon lijke nederlaag voor hemzelf zal worden aangemerkt. Een dergelijke nederlaag zal bo vendien een schaduw werpen op de laatste twee jaar van Reagans tot dusver zo suc cesvol verlopen president schap. (Morgen het tweede artikel over de Congresverkiezingen: Politiek legt het af tegen schandalen en roddel') de ri ns jn. /d, 'at Zig ist. in- ïre ik- jat re en :en ;en iat op ho rtte kte ste ten er- mg iet geschuwd, leerstofjaarklas- sen zijn regel, zittenblijven is afgeschaft (daarmee liep de Vrije School voorop), de le raar gaat in principe met zijn klas mee en er zijn geen audiovisuele middelen (de le raar moet beeldend werken). Bij geschiedenis wordt uit gegaan van de opeenvolging van bewustzijnsniveaus van de mensheid. Dus in de eerste vijf klassen sprookjes, fabels, legendes, verhalen uit het Oude Testament en Ger maanse en Griekse Mytholo gie. Geschiedenis en aard rijkskunde worden zo uitno digend en fantasieprikkelend gegeven, dat dat navolging zou verdienen. In het algemeen geldt dat de Vrije School op erg inspi rerende wijze stof uit zaak vakken combineert met ex pressie-activiteiten. In alle vakken zit een kunstzinnig element, omdat de opvatting wordt gehuldigd dat opvoe ding als kunst moet worden opgevat. En dat wordt in ieder geval waargemaakt. Morgen: de epiloog Het aartsbisdom had laten weten dat in verband met de bestuursperikelen vacatures in het bedrijfspastoraat niet vervuld zouden worden en geen medewerking aan de vervanging van aftredende Desuursleden in plaatselijke besturen verleend zou worden. „Ik wil niet het functioneren van het bedrijfspastoraat tot inzet van dit conflict maken. Enkel en alleen om die reden leed ik af", aldus Bode, die het optreden van het aartsbis- iom als volgt kenschetste: „Je kunt het gerust de Inquisitie noemen. Alleen hebben ze nu geen brandstapels meer". Kardinaal dr. A.J. Simonis, aartsbisschop van Utrecht, 'eigerde vorig jaar juni Bode te benoemen tot voorzitter van het bedrijfspastoraat in zijn bisdom. In eerste instantie vond hij Bode een te uitge sproken figuur om als neu trale voorzitter te kunnen fun geren. Later hanteerde dr. Si monis het argument dat Bode, onder meer in interviews, zich te negatief-kritisch over de Rooms-Katholieke Kerk had uitgelaten. DEN HAAG - De overheid betaalt meer aan parkeerruimte voor het stallen van de auto's van ambtenaren, dan aan de opvang van kinderen van ambtenaren. Het bouwen van parkeergarages door de overheid is vanzelfsprekend, het geld uitgaven aan kinderopvang helemaal niet. Die conclusie trok D66 gisteren in de Tweede Kamer tij dens een debat over kinderopvang. Woordvoerder Groen man had berekend dat de parkeergarages bij de ministeries in Den Haag de overheid par auto per jaar 3.000 kost, ervan uitgaande dat de gemiddelde ambtenaar er 20 jaar gebruik van maakt. Zou de overheid deelnemen in projecten voor kinderop vang, dan zou dat per kind per jaar zo'n 11.000 kosten, waarvan een deel terugkomt via de ouderbijdrage. Het aan tal kinderen dat gebruik zou maken van de opvang, is aan zienlijk kleiner dan het aantal ambtenaren dat met de auto naar het werk komt. Bovendien, aldus Groenman, is het slechts voor een be perkt aantal jaren nodig, levert het werkgelegenheid op en bespaart het de overheid op wervingskosten voor nieuw per soneel. De vaste kamercommissie van Emancipatie riep gisteren de kabinetsleden Van Dijk (Binnenlandse Zaken) en De Ko ning (Emancipatie) op het matje. Aanleiding vormde de her rie die onlangs ontstond op het ministerie van Buitenlandse Zaken, toen minister Van den Broek op het allerlaatste mo ment de vergevorderde plannen terugdraaide. Hoewel daarover Kamerbreed veel misbaar werd ge maakt, wilde de bewindslieden gisteren geen enkele toezeg ging over verbetering van de kinderopvang bij de overheid doen. In afwachting van een onderzoek, wil de emancipatie commissie te zijner tijd een breed Kamerdebat over deze zaak. Nadeel fiscus opheffen Van een oneer verslaggevers DEN HAAG - Minister De Ko ning van sociale zaken en. werkgelegenheid heeft giste ren het beleid met betrekking tot de vrouwenhulpverlening overgedragen aan staatssecre taris Dees van WVC. Het wordt nu voortgezet als facet van het gezondheidszorg- en welzijnsbeleid. Volgens beide ministeries is deze overdracht 'een belang rijke stap in de richting van integratie van het emancipa tiebeleid in het gehele rege ringsbeleid'. Het WVC-beleid zal vooral gericht zijn op integratie van vrouwenhulpverlening in be staande voorzieningen van ge zondheidszorg en maatschap pelijke dienstverlening. WVC zal binnen het ver volgbeleid ook aandacht schenken aan versterking van initiatieven van zelfhulporga nisaties. WVC beschouwt de zelfhulporganisaties als een noodzakelijke aanvulling op professionele hulpverle ning. In een toelichting zegt Kombrink niet in te zien, waarom de fiscus als enige schuldeiser een bevoegd heid zou moeten ontberen, die alle andere schuldeisers wel hebben. Hij wijst erop dat het ont breken van de gevraagde be voegdheid het betalingsgedrag van belastingschuldigen nade lig beïnvloedt: aan andere schuldeisers wordt eerder be taald dan aan de fiscus. Daar door verkeert de fiscus in een nadelige positie. Kombrink noemt het finan ciële belang voor de schatkist met de door hem voorgestelde regeling groot. Hij rekent voor dat met het toekennen van een bevoegdheid tot het aanvra gen van een faillissement een bedrag gemoeid is van 100 mil joen gulden. „In het licht van de nog steeds bestaande be- grotingszorgen is dat een niet te verwaarlozen bedrag", al dus Kombrink. Hij citeert in de toelichting het in november 1985 uitgebrachte heroverwe gingsrapport over de Invorde ring van 's Rijksbelastingen, waarin het aanvragen van het faillissement een geducht in cassomiddel wordt genoemd. Teneinde te voorkomen dat de belastingontvanger op eigen houtje gaat opereren bij belas tingschuldigen zijn in de wet de nodige waarborgen opge nomen. Kombrink is met het intia- tief gekomen, omdat al lang een grote juridische twist gaande is over de vraag of de Invorderingswet al dan niet een gesloten stelsel vormt. Daarom vindt hij het onge wenst langer te wachten op de algehele herziening van die wet. Zijn voorstel beperkt zich dan ook beperkt tot de be voegdheid van de belasting ontvanger. De regeringspartijen heb ben het initiatief van Kom brink niet meteen omarmd. De VVD wil zich eerst nader be raden. En bij het CDA bestaat enige irritatie over de werk drift bij de Pvda. Het voorstel van Kombrink is het derde in korte tijd. DEN HAAG - De advies- en arbitragecommissie Al- beda vindt dat de regering meer geld moet besteden aan de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren. Dat blijkt uit een voorlopig advies dat gisteren door de commissie werd bevestigd. Volgende week hoort de com missie achter gesloten deuren de ambtenarencentrales, evenals de verantwoordelijk minister Van Dijk (Binnen landse Zaken). Daarna wordt EEN KWART eeuw bijna heeft de Saoedische sjeik Ahmed Zaki Yamani het gezicht bepaald van de OPEC, de machtige organisa tievan olie-exporterende landen. Het nieuws over het ontslag van deze olieminister is in de gehele wereld als een bom ingeslagen en het heeft gezorgd voor een zenuwachtige stemming in de olie- en geldwereld. Yamani was niet zo maar iemand. Hij maakte van het bibberi ge, zeer verdeelde oliekartelletje uit de zestiger jaren een belang rijke organisatie, die de almacht van de Zeven Zusters als prijs- bepalers op de oliemarkt teniet deed. Als geo-politiek denker, die de radicale leden binnen de OPEC soms met harde hand moest temmen, waakte hij ervoor dat de economische macht van het Westen ongebroken bleef. Hij wenste en eiste een rechtvaardig deel voor de grotendeels onderontwikkelde olielanden, maar te gelijkertijd zorgde hij ervoor dat de westerse economieën konden groeien en bloeien. Zijn motto voor de OPEC was 'Vooruitgang door solidariteit'. Van die solidariteit is weinig terecht gekomen. Sinds 1980 al wordt de OPEC geteisterd door onderlinge tegen stellingen en het kartel liep bitter gezichtsverlies op als gevolg van de oorlog tussen de OPEC-leden Irak en Iran. Ook het geru zie over prijsontduiken en de produktiehoeveelheden van de laat ste jaren trok diepe sporen in het aanzien van de OPEC. Die ruzies zouden er oorzaak van kunnen zijn, dat Yamani uit eindelijk het veld moest ruimen. Yamani en dus Saoedi-Arabië «s befaamd als 'swing-producer'. Terwille van de eenheid in OPEC bracht Saoedi-Arabië grote offers: Saoedi-Arabië (als rijkste olieland) draaide oliekraan steeds weer een paar slagen extra dicht als er overvolle tankers op de wereldzeeën ronddob berden. Deze politiek moet Saoedi-Arabië zoveel geld gekost "ebben, dat het vorig jaar zijn politiek drastisch veranderde. Sa oedi-Arabië draaide zijn oliekraan ook echt open en het gevolg "as dat de olieprijzen gehalveerd werden. Yamani slaagde er be gin dit jaar weer in tot zekere produktieafspraken te komen, maar gezien de neerwaartse druk op de olieprijzen mogen de laatste optredens van Yamani niet als succesvol worden bestempeld. Het is voorlopig speculatie, maar het is niet geheel ondenkbaar bat de Saoedische prinsen nu definitief afgerekend hebben met Yamani, omdat zijn politiek niet geleid heeft tot (prijs)stabiliteit op be oliemarkt. Yamani heeft in ons land een dubieuze faam. Aan hem 'dank ton' we in 1973 de autoloze zondagen en aan hem 'danken' we °ok een geveugeld woord van Den Uyl: 'De wereld van voor de oliecrisis keert nooit meer terug'. We hoeven er niet meer rancuneus om te zijn. Eerder mag de Gereld Yamani dankbaar zijn voor zijn gematigde en inventieve Politiek, waarmee West-Europa kon leven en overleven. pas een definitief advies gege ven. De commissie Albeda zou het aan de regering overlaten om uit te maken hoeveel de ambtenaren méér moeten krijgen. Als suggestie wordt voorgesteld de verlaging van de vakantietoeslag enkele ja ren geleden (van 8 naar 7,5 ongedaan te maken. De ambtenarencentrales schakelden de onafhankelijke commissie Albeda in, nadat het overleg over de arbeids voorwaarden voor dit jaar -eerst met de overleden mi nister Rietkerk die tijdelijk werd opgevolgd door De Korte en later met minister Van Dijk- vastliep. De ambtena ren vinden dat er geen sprake is geweest van „reeël en open overleg", zoals hen was toege zegd. De botsing tussen kabinet en ambtenaren werd vergroot, toen duidelijk werd dat het kabinet dit jaar en volgend jaar de inkomens van ambte naren opnieuw wil bevriezen. Ondanks vage toezeggingen die minister De Korte deed, nadat onderzoek (pakketver gelijking) had uitgewezen dat de inkomens van de meeste ambtenaren ver achterlopen bij vergelijkbare inkomens in het bedrijfsleven. Minister Van Dijk had geen behoefte aan advies van de commissie Albeda. Daarom kan deze commissie ook geen arbitrage plegen. De ambtenarencentrales hebben geweigerd met de mi nister te praten over de ar beidsvoorwaarden voor vol gend jaar, zolang het advies van Albeda er niet is. Zij ver wachten dat de uitspraak van groot belang kan zijn voor de ontwikkeling van hun ar beidsvoorwaarden in de ko mende jaren. De Tweede Ka mer praat half december met de minister over de arbeids voorwaarden. EEN groep van 42 Afghaanse asielzoekers, onder wie enkele kinderen, heeft op Schiphol voor de nodige commotie gezorgd aan boord van een vliegtuig van Turkish Airlines. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie is het tot een handgemeen ge komen tussen de (asielzoekertde) Afghanen en de ma rechaussee. Niemand heeft letsel opgelopen. - FOTO ANP ADVERTENTIE! l Showrooms: Nachtegaallaan 20, Eindhoven-Centrum Vaalserbergweg 12, Eindhoven-Noord (Ind. terrein Woenselse Heide) Tel.: 040 - 438181 /451845/426136. Q. HOORN (ANP) - De in Hoorn geplaatste beeldengroep De Scheepsjongens van Bontekoe zal worden gekopieëerd voor plaatsing in het Nagasaki Holland Village in Japan. Vandaag zullen de drie 140 cm hoge beelden van hun plaats aan de Hoornse haven worden getakeld en naar de Koninklijke Eijsbouts Klokkengieterij in Asten worden overgebracht. Daar worden de creaties van beeldhouwer Jan van Druten gekopieëerd. Vanaf maart 1987 is het drietal on derdeel van het nagebouwde Hoornse havenfront in de omgeving van het gekopieëerde VOC-schip Prins Willem. Hoorn is naast het reeds voltooide Willemstad en Bloe- mendam de derde kern van het Nagasaki Holland Villa- ge. AMSTERDAM - Een meer derheid van het Nederlandse volk (52 H) vindt Wim Kok, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, een goede totPzeer goede politicus. Dat blijkt uit een NIPO-on- derzoek waarvan de resulta ten gisteren zijn bekendge maakt. De PvdA-leider 'scoort' niet alleen hoog bij de eigen ach terban (80%) maar blijkt ook opvallend goed te liggen bij D66'ers (61 Zelfs 40 procent van de WD-aanhang vindt dat Kok het goed tot zeer goed doet. Ook premier Lubbers en D66-fractieleider Van Mierlo behalen een hoge score bij 'vriend' en 'vijand'; 49 respec tievelijk 41 procent. Veel lager daarentegen blijkt de waarde ring van 'het volk' voor CDA- fractieleider De Vries (31 en WD-voorman Voorhoeve (20%). In het NIPO-onderzoek werd ook het oordeel over het beleid van de huidige rege ringscoalitie gevraagd. Dit werd door 34 procent van de ondervraagden als goed be oordeeld, door 38 procent als matig en door 21 procent als slecht. VENLO - De Venlose politie heeft een netwerk van drug handel en -smokkel opgerold. De afgelopen maanden zijn in verband daarmee dertig ar restaties verricht. In totaal zijn circa lfé kilo cocaïne en heroïne met een handelswaarde van ongeveer 300.000 gulden in beslag geno men, alsmede enkele honder den kilo's hasjiesj en andere softdrugs. De Venlose politie, die de onderzoeken uitvoerde in nauwe samenwerking met an dere Limburgse korpsen en de Duitse politie, zegt dat zij de drughandel in Venlo een flinke klap heeft toegebracht. DEN HAAG (ANP) - De weg is officëel vrij voor uitlevering van de Heineken-ontvoerders Van Hout en Holleeder naar Nederland. Gistermorgen zijn op de Ne derlandse ambassade in Parijs de beschikkingen van de Franse regering betekend waarin de uitlevering wordt toegelaten. „Van Hout en Holleeder worden morgen naar Neder land gebracht. Alleen als de Franse autoriteiten dit niet schikt wordt het maandag", aldus persofficier van justitie, mr. R. Berger gisteren. De verdachten zullen door rechercheurs met een speciaal vliegtuig gehaald worden en zullen onmiddellijk naar de Bijlmerbajes gebracht wor den, aldus Berger. AMSTERDAM - Hollandia Kloos, het familiebedrijf waarin premier Lubbers via een stichting een groot belang heeft, bouwde van 1977 tot 1980 mee aan een complete mili taire stad in Saoedi-Arabië. Een dochtermaatschappij van de Hollandsche Beton Groep had een groot aandeel in dit project, dat voor 2,4 miljard was aangenomen. De journalisten Lex Runder kamp en Feike Salverda, sa menstellers van het televisie programma Gouden Bergen, melden dat in het gisteren verschenen boek 'De elite zwijgt'. In dat boek vatten zij een aantal affaires samen die het duo inmiddels voor de VPRO- tv heeft behandeld. De per soonlijke bemiddeling van de toenmalige staatssecretaris Koning in een aantal belas tingkwesties; de ABP-affaire; de zakelijke belangen van pre mier Lubbers. In hun weergave van de ABP-affaire nemen Runder kamp en Salverda een aantal verslagen op van door justitie afgeluisterde telefoongesprek ken van ABP-directeur Mas- son. Uit één van die gesprek ken zou blijken dat volgens oud-hoofddirecteur Wiarda van het ABP de heer Vogelen- sang medeplichtig was aan de onregelmatigheden bij de aan koop van het Weena-gebouw in Rotterdam. Vogelensang was voorzitter van de raad van bestuur van de Amro Bank en voorzitter van de Centrale Beleggingsraad. De presentatie van het boek voltrok zich gisteren geheel in de stijl van deze speurneuzen. De advocaat van één van de betrokkenen in de ABP-affai re, de architect F. Keemink uit Waalre, betrapte de auteurs op de valreep op een vergissing. Zijn cliënt is niet veroordeeld wegens valsheid in geschrifte. De uitgever verklaarde daarop dat hij de hele oplage van 6.000 stuks zal terughalen en corrigeren. President F. Kordes van de Algemene Rekenkamer, die het eerste exemplaar kreeg, stelde vast dat alle affaires een gezamenlijke noemer heb ben: geld. Hij toonde zich be zorgd over de normvervaging die daarachter zit. Eén van de oorzaken daarvan is volgens Kordes wellicht de te zeer ver fijnde regelgeving op het ge bied van subsidies, belastin gen en sociale zaken. Hij bepleitte in dat verband eenvoudiger regels, aanvullin gen waar nodig en een betere controle. De benzineprijs gaat omhoog met elf cent. Die centen gaan naar de regering. Dat is hard aangekomen in de olieprodu cerende landen. Gaan de Westerse landen nu ook al geld verdienen aan olie? De paniek was zo groot dat Ja- mani, jaren dé olieboer van de wereld, van het toneel is ver dwenen. Vroeger bestond het oliefront uit een onafzienbare rij ja knikkers. Nu zeggen ze alleen nog nee tegen elkaar en zakt het peil aanmerkelijk. Ja-mani moest verdwijnen. De nieuwe man heet Nazer, maar het had net zo goed Nee- zer kunnen zijn. Gesprekje tussendoor: „Je ruikt niet al te fris, als ik het zeggen mag". „Ja, dat komt zo: ik probeerde de mestwet te ontduiken, maar ik gleed uit". Waarschijnlijk blijft de olie prijs volgende week dalen. De oliebazen zitten de hele dag te spelen in hun grote zandbak en lijken zich niet druk te ma ken om het vloeibare goud. De ambtenaren hebben een ge heim wapen ingezet in de strijd met minister Van Dijk. Het is ex-minister Albeda. Dat wordt een harde strijd. En Brinkman moet voortaan niet meer in de buurt van buurt huizen komen. Maar dat is allemaal niks ver geleken met de malaise in de oliewereld. Die staat op in storten. Gisteren was er al een internationale kraakdag. MERIJN VOOR dikke mensen die wil len afvallen is verwijzing naar de psycholoog of psychothera peut vaak de aangewezen weg. Een dieet heeft voor deze men sen geen enkele zin. Dat be toogde de Nijmeegse psycho loge dr. T. van Strien in Utrecht op een studiedag voor diëtisten. DE PvdA vindt dat er een luchtje zit aan het regelmatig vervoeren van chemische stof fen naar Irak vanaf Schiphol. Kamerlid Van den Bergh wil de garantie dat de chemische stoffen geen gevaar opleveren voor het personeel op Schip hol. Hij vraagt om een onmid dellijk verbod op het vervoer als de stoffen gebruikt zouden kunnen worden voor de pro- duktie van chemische wapens. DE gemiddelde werkweek in de bouw (250.000 werknemers) blijft voorshands op 38 uur staan. Werkgevers en bonden zijn het niet eens geworden over verdere arbeidstijdver korting (atv) in 1987. Ook over de vorm van de atv is geen overeenstemming bereikt, zo hebben woordvoerders van het werkgeversverbond AVBB en de Bouw- en houtbond FNV meegedeeld. IN de jaren tot 1991 zal de re gering jaarlijks een bedrag van 7 a 8 miljoen gulden ste ken in onderzoek naar de ver vuiling van de Noordzee. Op de resultaten van dit onder zoek wil de regering beleid ba seren om de planten- en die renwereld in de Noordzee te behouden. Dit staat in het Wa terkwaliteitsplan Noordzee dat de regering aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. DE politie heeft in Rotterdam en in Den Haag in totaal ruim twintig kilo cocaïne opge spoord en in beslag genomen. In verband hiermee werden zes mensen aangehouden van wie er vier aan de officier van justitie zullen worden voorge leid. De andere twee zijn na verhoor heen gezonden. HEF Toneelgroep Theater in Arnhem, Zuidelijk Toneel Globe in Eindhoven en de Noordelijke Toneelvoorzie ning in Groningen op en je houdt geld over voor de vor ming van grote repetoirege- zelschappen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. In die geest liet G.A.Lawson, hoofd van de afdeling toneel van het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cul tuur (WVC) zich uit. In de to neelwereld zeggen betrokke nen: „Niet verbaasd te zijn over deze uitspraken."

de Stem | 1986 | | pagina 3