1.7 Open brief PvdA-Breda aan Amerikanen in Woensdrecht Argentinië trekt alle verloven in CDA en PvdA willen af van medicijnenknaak :^KAD0 OLIEHANDEL: NA ACCIJNSVERHOGING KANS OP DALING PRIJS Met kamelen door de stad Bedrijfsleven Middelburg op de bres voor Turkse 4.95 jaren niet net zo als de idgeknoopt l te hangen (zo ok kruiswerk IA gezinszorg nieuwe wet houtsnippers,Lr^ïïïïUïï olitie Best chiet op vervallers i verschil: snippers met vuurstenen Sl aan en b Idoen ze dat voc icifer. Baarlenaar had tijger in caravan Waldheim ontkent 'bekentenis' Woody Allen en Hannah en haarzusters in DE STEM lóste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1,10 NKMAN OVERSTAG Originele rauwe h zoals de Germanen aan de Romeinen verkochten. ROTTERDAM (ANP) - In kringen van de Rot terdamse oliehandel wordt er rekening mee gehouden dat de prijzen van benzine begin volgende week met twee of drie cent omlaag zullen gaan, als tenminste de huidige dalende tendens op de produktenmarkten doorzet. BRITSE VISSERUZONE ROND FALKLANDS VRIJDAG 31 OKTOBER 1986 'Ramp bedreigt vogelstand in Oosterschelde' DE STEM „de 4in1 krant aakt u een dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke ns. omdat negen van de tien Stem-lezers en -lezeresssen jök in week uit In onze ..Kleint)es"-kolommen kijkt of er Iets hun gading bij staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers. DE STEM e. Van onze Haagse redactie EN HAAG - Minister «rinkman (WVC) is gis- ren op het laatste mo- ent overstag gegaan |K>r de wens van PvdA i VVD de nieuwe Wel- i jnswet te verruimen. Gemeenten mogen over vier ir meer voorzieningen onder wet brengen, dan de minis- tot nu toe wenselijk vond. ik zal WVC meer geld op ta- leggen voor minderheden. Over vier jaar krijgen de ^meenten de volledige zeg- flrnnot Pn rnn nschap over de gelden die OUgt dl I KJ KJ |nog zyn ondergebracht in welzij nsuitkeringen. Dat bsidiebedrag wordt dan in 11 Gemeentefonds onderge- I acht. Brinkman is er ook mee ak- ord gegaan dat het leen- I cht dat openbare bibliothe- i zijn laatst in 1990 via de jteurswet wordt geregeld, irder wordt het bedrag dat bibliotheken moeten beta- volgend jaar en in 1988 ge- ilveerd. Met deze toezeggingen g de minister op hoofdlij - de Tweede Kamer achter voorstel. IT (ANP) - De rijkspolitie Best heeft gisteravond een itelbus met daarin twee irvallers van een groothan- in videotheek-artikelen boten. Of daarbij iemand geraakt is nog onduidelijk, iter op de avond is de bus in idhoven aangetroffen. De ervallers zijn later aange- luden. Een woordvoerder de rijkspolitie heeft dat iderdagavond meegedeeld. De overval werd uitgevoerd ir drie gemaskerde en ge- ipende mannen. Een perso- selslid werd geboeid opgeslo- in een toilet. De daders Bakten een groot aantal vi- eobanden, 21 afspeelappara- iii en geld buit. Twee klanten ie op dat moment bij het be- rijf aankwamen merkten dat iets loos was en belden de olitie. Toen die ter plaatse kwam luchten de overvallers. De olitie probeerde toen ver- eefs de wagen met drie scho- m tot stilstand te brengen. Nu per ons [en, in deze advertentie kunt u in kopen, behalve de artikelen ?rtjes bü staan. Die artikelen ipen in AH winkels waar één p de deur staat gelden van donderdag zaterdag 1 november a.s. voorraad strekt Van een omer verslaggevers BAARLE-NASSAU - De politie van Baarle-Nassau heeft deze week de handen vol gehad aan een jonge üjger, die inwoner T. P. in een caravan achter zijn huis bleek te te houden. Het beest, drie maanden oud, is inmiddels overge bracht naar 'een voor het dier bestemde plaats', al dus de politie, die de tijger korte tijd in een cel had ge- Plaatst. De Baarlenaar ver klaarde dat hij het beest had geleend van een die renhandelaar uit Rijcke- vorsel (B.) met de bedoe ling er foto's van te laten naken. Die zouden dienen als verjaardagspresentje voor zijn zoontje. Echt bang hoefden de agenten bij het vangen van de tijger niet te zijn: het heest was nog niet groter dan een flink uit de kluiten Van een onzer verslaggevers BREDA - „Sociaal-democraten in Nederland zijn géén revolutionairen; de parlementaire democratie wordt door ons gerespecteerd en wij zullen geen revolutionaire acties onderne men, maar wél zullen wij trachten, via de marge die onze parlementaire democratie biedt, uw raketbasis zijn 'bestaansrecht' te ontnemen. Miljoe nen in Nederland zullen ons hierbij steunen." Dat schrijft de werkgroep Vrede en Veiligheid van de PvdA-afdeling Breda in een open brief aan com mandant en personeel van de 486e Tactical Missile Wing in Woens drecht. De PvdA wil de Amerikanen met de brief duidelijk maken dat hun aanwezigheid nu anders wordt be zien dan tijdens de Tweede Wereld oorlog. „Nog altijd zijn wij dankbaar voor hun aanwezigheid destijds. Het waren immers ook de Amerikanen die verantwoordelijk waren voor de bevrijding van ons land en de capi tulatie van Nazi-Duitsland. Door dit alles kijkt het Nederlandse volk ook nu nog met respect naar die mogend heid, die ons niet alleen bevrijdde van het Duitse juk, maar die ook onze economie geweldig stimuleerde in die tijd." En de brief gaat verder: „Vanaf het einde van de Tweede Wereldoor log is getracht te komen tot een af bouw van de bewapening, iets wat nimmer is gelukt, zodat we helaas moeten constateren dat ruim veertig jaar later het aanwezige wapenarse naal van zowel Oost als West schrik barend hoog is. Vooral het aanwe zige aantal kernwapens heeft ons in ziens een onaanvaardbare omvang aangenomen." „We worden in Woensdrecht ge confronteerd met een Amerikaans nucleair wapenonderdeel dat ver antwoordelijk is voor het beheer van de kruisraketten en een eventueel gebruik daarvan. Wij, sociaal-demo craten, samen met miljoenen Neder landers, geloven niet in de ons opge legde stelling dat er bewapend moet worden om te ontwapenen." Benzine kan goedkoper Als de prijsverlaging doorgaat betekent dat een (tij delijk) inlopen van de accijnsverhoging, die zaterdag ingaat. Dan gaat super aan de zelftankpomp 1,55 cent per liter kosten en normaal 1,50 gulden per liter. De accijnsverhoging bedraagt, zoals bekend 11 cent per liter inclusief BTW. Als gevolg van de vrij sterk gedaalde produktnoteringen voor benzine zou volgens som migen in de Rotterdamnse oliehandel een prijsverlaging voor benzine in de orde van grootte van 2 tot 3 cent per li ter al eind deze week kunnen ingaan. Secretaris Jan Oskam van de Nederlandse Verenging van Kolen- en Oliehandelaren Novok bevestigde gistere de mogelijkheid van een nieuwe prijsdaling nog vóór het eind van de week. Zijn organisatie zal de Novok-leden echter niet adviseren de prijzen voor maandag naar beneden bij te stellen. „Wij moeten het pu bliek duidelijk laten zien dat de benzineprijzen als gevolg van overheidsmaatregelen plotseling zo sterk zijn geste gen. Het verwerken van nieuwe prijsdalingen op grond van markttendensen zou het beeld vertroebelen", aldus Os kam namens zijn organisatie. De woordvoerder van Shell Het ministerie van Onderwijs is 'zeer geïnteresseerd' in het 'convenant' van de Katholieke Universiteit Brabant en de Katholieke Universiteit Nijmegen, waar bij vergaande samenwerking het ophef fen van studierichtingen voor beide moet voorkomen. Dat heeft het bestuur van KUB donderdag in Den Haag te horen gekregen van de directeur-generaal voor het hoger onderwijs In 't Veld. In de be sprekingen kwam nog eens de visie van KUB en ministerie op tafel over de bezui nigingen, die Tilburg de faculteiten Let teren en Psychologie zou kosten. Lette renstudenten van de KUB trokken 's middag en 's avonds met kamelen door Tilburg. - FOTO ANP WASHINGTON (UPI) - Vol gens de Washington Post heeft president Waldheim van Oos tenrijk erkend dat hij in 1942 heeft deelgenomen aan nazi acties waarbij Joegoslavische burgers om het leven kwamen. Na maanden te hebben ont kend dat hij betrokken was bij de operaties heeft Waldheim laten weten dat hij in het ge bied heeft gediend als bevoor radingsofficier. Maar gisteravond ontkende Waldheim bij monde van zijn woordvoerder een en ander al weer. Hij is nooit aanwezig ge weest bij massamoorden door de nazi's in Joegoslavië, aldus de president. Woordvoerder Christian verklaarde dat de Washington Post Waldheim verkeerd had geciteerd. MIDDELBURG (ANP) - Het Middelburgse bedrijfsleven heeft geld beschikbaar gesteld om een waarnemer te sturen naar Istanboel in Turkije. Daar zitten sinds vrijdag de 25-jarige Turkse vrouw Nur- kan Fidan en haar 5-jarig zoontje op een hotelkamer, na dat ze na een illegaal verblijf van acht jaar in Nederland ons land werd uitgezet. Uit telefoongesprekken die leden van het steuncomité vanuit Middelburg met de vrouw hebben gevoerd, blijkt dat zij zich geen raad meer weet. Zij heeft geen familie in Turkije en geen enkele op- vangmogelijkheid. Ze ging na melijk ai op haar zevende jaar met haar ouders mee naar Duitsland en vluchtte op haar zeventiende jaar samen met een vriend naar Nederland om uithuwelijking aan een haar onbekende bruidegom in Tur kije te voorkomen. Het illegaal in Nederland verblijvende paar kreeg twee kinderen. De man dook vorige week samen met een driejarig zoontje onder in Nederland en is sindsdien spoorloos. De vrouw werd het land wèl uit gezet. Het Nederlandse consu laat regelde tijdelijke opvang in een hotel in Istanbul, maar weet zich nu verder ook geen raad met deze zaak, aldus de woordvoerster. Door de steun van het Mid delburgs bedrijfsleven kan Els Verhage van het comité dat mevrouw Fidan probeert te ondersteunen nu naar Istan bul afreizen. LONDEN (RTR/UPI) - Argentinië heeft donderdag het verlof van dienstplichtigen opgeschort als boze re actie op de voorgenomen instelling door Groot-Brit- tannië van een visserijzone rondom de omstreden Falkland-eilanden. De Argentijnse minister van defensie, Horacio Jaunarena, zei op een persconferentie in Buenos Aires dat omdat een 'escalatie' had plaatsgehad, een militair adviescomité was bijeengeroepen om de situatie te hanteren die is ontstaan door de eenzijdige oplegging door Engeland van een 150- mijlszone per februari 1987. Gevraagd om een reactie op de Argentijnse maatregel, zei een woordvoerder van Buiten landse Zaken in Londen: „Ik zou er niet teveel waarde aan hechten". Hij zei dat geen offi ciële diplomatieke reactie van Buenos Aires in Londen was ontvangen. In Londen zei men dat men er van uitging dat de Russen en hun Oosteuropese bondge noten, grote vissers in het ge bied, de nieuwe zone zouden respecteren en vragen óf om vergunningen óf hun vloten zouden terugtrekken. Diplo maten in Moskou zagen de Russen niet om visserij ver gunningen vragen om Argen tinië niet voor het hoofd te sto ten. Op zijn persconferentie werd Jaunarena gevraagd of Argentinië vreesde dat Lon den en Moskou zouden botsen. „Zeker", antwoordde hij. „Dit is een element dat spanning in het gebied creëert". Binnen de in te stellen 150- mij ls-visserij zone mogen nu al geen Argentijnse schepen en vliegtuigen komen. Engeland gaat er het vissen regelen met onbewapende patrouilleboten. De Britse minister van bui tenlandse zaken Sir Geoffrey Howe heeft ook gezegd dat Groot-Brittannië zich het recht voorbehoud een econo mische zone te surveilleren 200 mijl voor de kust van de Falk- landeilanden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - CDA en PvdA willen beide dat de medicij nenknaak verdwijnt. Het CDA wil wel dat er een eigen risico komt voor ziekenfondspatiën ten, maar ook daar is de PvdA niet per se meer tegen. Dat bleek gisteren tijdens de debatten over de begroting Volksgezondheid. Met de keuze tegen eigen bijdragen maakt het CDA een advies dat de Ziekenfondsraad vandaag zal uitbrengen ten dele overbodig. In dat advies wordt onder meer aangegeven dat voor verschillende zaken - zoals bijvoorbeeld ziekenhuisop name - een eigen bijdrage moet gelden. CDA-woordvoerder Lan- sink liet gisteren weten dat zijn partij niets ziet in eigen bijdragen. Hij hield wel de mogelijkheid open om fonds patiënten een eigen risico op te leggen, zoals dat geldt bij par ticulier verzekerden. Volgens hem is dat uiteindelijk zelfs de enige mogelijkheid om forse ombuigingen tot stand te brengen. PvdA-woordvoerster MüIIer-Van Ast bleek ook daarover wel te willen praten, als de commissie-Dekker zijn advies in maart of april uit brengt. De Tweede Kamer en staatssecretaris Dees (Volks gezondheid) hielden gisteren het kruit desondanks behoor lijk droog. CDA, WD en Dees willen wachten op een advies van de Ziekenfondsraad en een rapport van de Commis sie-Dekker. De eerste zal een aantal wegen moeten aange ven om tot forse bezuinigingen in de gezondheidszorg te ko men (tot 1990 600 miljoen) en Dekker moet aangeven hoe er nog eens voor ƒ600 miljoen aan kosten verschoven kun nen worden. Dees hield de kamer voorlo pig af van het indienen van al lerlei wensen voor volgend jaar, omdat dan ƒ300 miljoen bezuinigd moet worden. Ruimte voor een andere koers zag de bewindsman niet. Voor hem was dat de voornaamste reden de bezuinigingsvoor stellen van de PvdA af te wij zen. Dees riep de kamer op an dere voorstellen na volgend jaar in te dienen. Dan had hij er wel oren naar. Het debat van gisteren kan overigens over enkele weken toch nog een wat andere uit komst krijgen. PvdA en CDA gaan binnenskamers de ko mende dagen proberen over eenstemming te bereiken over één of meer PvdA-wensen. Het CDA wil wel meegaan met het idee om het aantal ligda gen in het ziekenhuis te beper ken door per ingreep een ma ximum aantal dagen te stellen. Ook het in het ziekenhuisbud get onderbrengen van de me dische specialisten ligt goed in CDA-kring. Wel moet de PvdA dan willen meewerken aan het verhelpen van een oude bezuiniging. Als daar over nog zaken worden ge daan, zullen beide partijen Dees bij de eindstemming als nog op enkele moties tracte- ren. zei donderdagmiddag dat er inderdaad een nieuwe prijs verlaging in de lucht zit, maar dat deze niet eerder dan maandag kan worden ver wacht. Hij schaart zich niet achter het standpunt van de Novok dat het benzine-tan- kende publiek duidelijk moet worden gemaakt dat de Ne derlandse overheid schuldig is aan de fikse prijsstijging waarmee het zaterdag aan de pomp wordt geconfronteerd. Overigens betwijfelt nie mand dat het onverwachte vertrek van de Saoedi-Arabi- sche olieminister Yamani in vloed zal hebben op de olie- markt. In de Verenigde Staten gingen de noteringen gisteren flink omhoog, vooral na de verklaring van Yamani's op volger, Hisjam Nazer, dat er op zeer korte termijn een bij eenkomst moet komen van het prijscomité van de OPEC om de olieprijs op te vijzelen tot omstreeks achttien dollar per vat. Zie ook pagina 2 en De Stem Com mentaar TILBURG (ANP) - De politie van Tilburg stelt een onder zoek in naar de dood van een 24-jarige inwoner van die plaats die in het Verbeeten In stituut in Tilburg werd be handeld aan kanker. De patiënt overleed op 24 oktober, mogelijk als gevolg van een onjuiste bestraling. De politie van Tilburg heeft dat donderdag meegedeeld. De directie van het instituut heeft de officier van justitie in Breda in kennis gesteld van het gebeurde. Die belastte ver volgens de politie van Tilburg met het onderzoek. ■km en weloverwogen gok. Dat is het meestal als de keuze voor een nieuw interieur wordt gemaakt. De kleurtrends in huis is een van de onderwerpen in De Stem Specifiek. IS Woody Allen onvrucht baar? Lijdt Woody Allen aan een hersentumor? Deze bange vragen worden beantwoord en met nieuwe twijfel overgoten in de nieuwe Allen-film: 'Hannah and her sisters'. Daarin spelen ook Mia Farrow en haar moeder, Maureen O'Sullivan, mee. Verder aandacht voor de films 'Le gal Eagles' (met Robert Redford) en 'Big Trouble in Little China'. Zie pagina Gtds-Film Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - De mi lieu-organisaties hebben mi nister Smit-Kroes laten weten bet onaanvaardbaar te vinden dat de stroomsnelheden op de Schelderijnverbinding via het gedeeltelijk afdichten van de stormvloedkering worden ge reguleerd. „Van de rekenfout bij Rijks waterstaat mag het Ooster- scheldemilieu niet op deze ma nier de dupe worden", aldus Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie. Hij zegt dat vogels door het 'knijpen' op de water- in en uitlaat niet bij hun fourageerplaatsen kun nen komen. „Dat betekent dat ze geen vetreserves voor de winter kunnen opbouwen en dat kan rampzalig zijn voor de vogel stand". Kramer stelt dat Verkeer en Waterstaat eigenmachtig heeft besloten om met de stormvloedkering te manipu leren. „Eerst werd gezegd dat enkel bij milieugevaar als olieontsnappingen of bij storm de schuiven geheel of gedeel telijk dicht zouden gaan. Dat is nu niet het geval. Er zijn ho gere stroomsnelheden op de Schelder ij n dan verwacht, en dat geeft problemen. In plaats van te manipuleren met de stormvloedkering moeten ze desnoods de Oesterdam op nieuw doorsteken, zodat die dam dan volgend voorjaar ge lijk met de Philipsdam dicht kan". (ADVERTENTIE) Uitgerekend kunt u als Stern-abonnee met deze bon een nieuwe abonnee opgeven en ontvangt u de solar calculator. Deze super moderne credit card platte solar calculator werkt op zonnecellen. Dus geen batterijen nodig!! DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam: Adres: Postc.: Plaats: O Bank- of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad23,20 kwartaal per acceptgirokaart ad f 6975 kwartaal per autom. afschrijving ad (voorkeur aankruisen). J Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont vang ik uw SOLAR CALCULATOR. Mijn naam: Adres: Postc.:Plaats: handtekening

de Stem | 1986 | | pagina 1