)IJNEN fv STRAX V. DESTEM Strakkere regels voor gebruik open haard ,vv HANDEL SPINT GAREN BIJ BESLUIT VIERJARIGEN n genoegen de ireldaan. WÊÊÊÊ li® ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÈSSB Jaguar staat weer bovenaan in de allerhoogste klasse van de internationale auto-industrie. Dat is een van de onderwerpen in De Stem Specifiek, die volgende week in het teken van de auto staat. De Stem reisde er voor af naar de Jaguar-fabriek Brown's Lane in Coventry. VRIJDAG 31 OKTOBER/1986 j Geven speelgoed liever verdelen over hele jaar' g, verlichting, kleur- et overkomt u, buurt of dorp. nnenstad heeft van de slaap- oek, kan erover ling vervangen driekamerflat Dat 't niet altijd e er aaa? Als u van-hiernaast" al een minder imt u wellicht en, 'n vreemde ten of gewoon etjes helpen in Dor bejaarden? aamheid ten- t een boek. De ideeenopwilt onische Hulp- inboek ter 030-94 24 24 tbijzijnde hulp- over de moge- ële Reclame SIRE Door Rinze Brandsma Minister Deetman mag orkanen van protest ontketend hebben met zijn besluit over de vierjarigen (later naar school), de speelgoedhandel staat applaudisserend terzijde. „Veel ouders zullen langer overdag aan huis gebonden zijn en daarbij het probleem hebben hoe hun kinderen zinvol bezig te houden. Hier ligt een'taak voor de speelgoed specialisten", sprak onlangs in Utrecht B. de Boer, voorzitter van de Stichting Goed Speelgoed. De Boers gretige reactie had niet alleen een commerciële bijklank, maar las ook de speelgoedmakers en -winkeliers de les. „Zij behoren die ouders te helpen. Zich bij het samenstellen van hun speelgoedcollectie realiseren, dat zij meer 'leerzaam' speelgoed voor de 4-jarigen moeten aanbieden. Tijd vrijmaken om de ouders voor te lichten". De Boer deed die oproepen ter gelegenheid van de presentatie van het Speelgoed van het Jaar 1986, in feite zeven nieuwe speelgoedjes in de verschillende leeftijdsgroepen. De speelgoed-voorzitter pleitte er voor de kinderen minder te overladen met speelgoed bij verjaardag en Sinterklaas, maar ze liever door het jaar heen te geven wat ze nodig hebben. De prominente heren van de Stichting Goed Speelgoed voldeden aan het beeld, dat critici vorig jaar schetsten: een jury van oude en kale mannen, die het speelgoed beoordelen. Jeugd zou er niet aan te pas komen. De deels kale jury (met overigens ook drie vrouwen) trok zich die kritiek aan. Dit jaar lieten zij een aantal kinderen spelen met het voorgesorteerde, te bekronen speelgoed. De jury kreeg gelijk: de kinderen waren even enthousiast over de keuze. Meer kritiek op minister Deetmans bezuinigingswoede over de ruggetjes van de vierjarigen heeft dr. Roel de Groot, orthopedagoog aan de Groningse Universiteit en Van onze Haagse redactie Na 1988 zijn er strakkere voorschriften te verwachten voor het gebruik van open haarden. De luchtvervuiling door slecht werkende kachels en open haarden In combinatie met de verbranding van huisvuil is het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu een doom in het oog. Het ministerie wil niet zo ver gaan om de verbranding van bijvoorbeeld geverfd hout te verbieden, maar wil via een actieve voorlichtingscampagne de toenemende vervulling door open haarden tegen gaan. Volgens een woordvoerder van het departement is er een herbezinning nodig op het gebruik van open haarden, doordat gemeenten en milieudiensten regelmatig klachten binnenkrijgen over stankoverlast veroorzaakt door slecht werkende haarden. Het is voor de overheid nauwelijks mogelijk controle uit te oefenen op het gebruik van die haarden. „Daarom start het ministerie binnenkort een voorlichtingscampagne, in samenwerking met de Consumentenbond, waarin benadrukt wordt dat er eigenlijk maar twee goede en relatief schone brandstoffen zijn voor open haarden: schoon hout en kolen. En dan liefst de zogenaamde antraclet-kolen", aldus de woordvoerder. Volgens het ministerie wordt er nog veel te veel geverfd hout en huisvuil In open haarden en allesbranders verstookt. DeRolyPoly Pinguïn, bekroond bayspeelgoed. De Strax Canyon van Carreralshet bekroonde kleuter speelgoed. secretaris van de Nationale Speelraad. „Een zware belasting voor de ouders", sprak hij begripvol. ONZINNIG Hij vroeg meer aandacht voor een toenemend passief gedrag van kinderen. „Een derde tv-net erbij en de kinderen zitten nog meer uren per dag aan de buis gekluisterd, doen minder echte ervaringen op en leren dus minder. Een gevaarlijke weg, waarbij een sterke positie voor het doe-onderwijs enorm belangrijk is". De kinderen verwijzen naar de tv is opvoedkundig niet de sterkste truc voor ouders, meent hij. De Groningse orthopedagoog en speelgoeddeskundige hekelde de Amerikaanse speelgoedmarkt, die speciaal voor gehandicapte kinderen aangepaste speeltjes zou brengen: eenbenige poppen met krukken, blinden-met-geleidehond op schaal, enzovoorts. „Een zot en onzinnig' idee, net alsof spelen met een skiër X. "W Q B -jf tr-'ï f met één been een kind helpt zijn handicap te aanvaarden". Dr. de Groot hield de speelgoedhandel prikkelend voor dat het zelfgemaakte speelgoed van vroeger minstens zo leuk was als het plastic speelgoedgeweld van nu. Het speelgoed, dat niet te koop is, maar door kinderen en/of hun ouders zelf gefabriekt wordt. De VARA-actie met zelfgemaakte speeltjes van kinderen uit de Derde Wereld bewees dat volgens hem. „Die zelfgemaakte trein van luciferdoosjes waar ik als kind mee speelde, net zo leuk als de kant-en- klare dure Marklintrein van nu. Kinderen moeten de kans krijgen, te manipuleren met materialen. Geef ze ook eens halffabrikaten waar ze actiever en creatiever mee kunnen spelen in plaats van perfect voorgevormde spullen". BEKRONINGEN Het spel is in de wetenschap ondergewaardeerd, vond het Een eervolle vermelding kregen de In het donker opgloeiende Twlnkel Plnkels van Playskool. Nieuwen bekroond In de categorie spellen en puzzels Is de duikelende toren van Plsa. Een nieuw en gruwelijk duur speeltje van Lego, het Polar- expeditie-voertuig. speelorakel uit Groningen. „Graag een leerstoel, een professor spel en speelgoed", zo pleitte hij, liefst aan de Twentse Universiteit. Hij solliciteerde zelf alvast. Uit de nieuwe najaars-zondvloed van speelgoed deelde de jury van de Stichting Goed Speelgoed bekroningen uit voor het Speelgoed van het Jaar 1986. In de categorie babyspeelgoed is dat de Roly Poly Pinguin van Ambi Toys, Nederlandse makelij voor een kleine f 16: een waggelend voortrollende, glad afgewerkte kleurige pinguin. Bij het peuterspeelgoed wonnen de Poppies, peperdure (bijna 60) pluche beesten uit Amerika in de meest oogpijnigende kleurencombinaties van gifgroen, fel-oranje, schreeuwend rose en helblauw, al denken kinderen daar vaak heel anders over. De zachte knuttels kunnen, binnenstebuiten gekeerd, verstopt worden in hun eigen lijf. De Strax Canyon van Carrera is het bekroonde kleuterspeelgoed Niet duur en goed uitgevoerd Is de bekroonde bouwdoos van een betoncentrale van Reveil. geworden: een autobaan van bontgekleurde plastic deeltjes, die je in elkaar klikt tot een flexibele snelweg met opstaande rand. De lol moet 'm zitten in het in elkaar zetten en ombouwen, want het bijbehorende autootje op batterijen doet niet anders dan sloom de baan overkruipen. Voor een baan met hoog en laag moet je aan dozen gauwzo'n f 80 neertellen. De vormpjes zijn gemaakt van hardplastic; als de nokjes afbreken (onder een schoen of ruwe behandeling) worden ze onbruikbaar. GRUWELIJK Begeerlijk en de fantasie en speellust prikkelend als altijd is een nieuw speeltje van Lego, het Polar- expeditievoertuig van Lego-Technic voor het grotere schoolkind. Gruwelijk duur (meer dan 90), maar buitengewoon leerzaam (nieuwe, bijna levensechte, poppetjes met dertien gewrichten, een drie-assig voertuig bestuurbaar van boven en binnen, met cardanassen, wormwielen en tandwielcombinaties) en spannend alleen al om het in elkaar te zetten. Uiteraard past het gewone Lego er ook op en bij. Nieuw en bekroond in de categorie spellen en puzzels is de duikelende toren van Pisa, een gezelsschapsspel waarbij je om beurten met plastic poppetjes een toren vol 'toeristen' in wankel evenwicht moet zien te houden. Kost bijna 24 en of het niet snel verveelt mag je je afvragen. Niet duur (onder de 20) en goed uitgevoerd Is de bekroonde bouwdoos van een betoncentrale van Reveil. Levensecht, past goed bij speelgoedtreinen. Een eervolle vermelding in de categorie trendartikelen kregen de in het donker opgloeiende Twinkel Pinkels van Playskool. De kleine zachtplastic poppetjes met slaapzakjes kosten per stuk 12,50. Typisch Amerikaans, maar gemaakt in China. XV Nieuwe kaas- De Melkunie Holland brengt een nieuwe kaassoort op de markt met de naam 'Noord-Holland speciaal'. De kaas wordt bereid uit de melk van Noordhollandse koeien en gefabriceerd in de Melkunie- fabrieken in Texel, Lutjewinkel en Ursem. Voor volgend jaar is een produktie van 10.000 ton gepland. Volgens de Melkunie beantwoordt de nieuwe soort aan de publieksvraag naar een jonge, smeuïge kaas met meer smaak dan de tot nu gangbare jonge kaassoorten. Beeldschermbril - De Brilmij introduceert een beeldschermbril met speciale kunststof glazen. Deze bril voorkomt volgens de Brilmij voor een groot deel vermoeidheid van de ogen bij het kijken naar televisie of het werken meteen beeldscherm. Voor brildragers is er een zogenoemde voorhanger ontwikkeld. Agenda - Voor de tweede keer is de Budgetagenda verschenen, een uitgave van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NIBUD). Het boekje is agenda en kasboek in een. Verder staan er onder meer nuttige v adressen, tips en informatie in over zaken als kostgeld, studiekosten, kinderbijslag en dergelijke. Laser - Een Amerikaans bedrijf heeft een laser platenspeler ontwikkeld voor traditionele vinyl- grammofoonplaten. Het apparaat, dat eind 1986 voor een prijs van ongeveer 2500 dollar op de Amerikaanse markt komt, tast met twee laserstralen de groeven van de platen af, zoals dit ook bij de huidige compact disc- spelers het geval is. Magie - Onder de naam Rubik's Magie komt een nieuwe puzzel op de markt van de Hongaar Erno Rubik, die bekend werd met zijn puzzel-kubus. De nieuwe puzzel bestaat uit een soort plastic lappendekentjes, dat in een driedimensionaal voorwerp kan worden veranderd. Het spel test onder meer het vermogen om ruimtelijke verhoudingen te begrijpen. wm Lessenaar - De jubilerende Erasmusuniversiteit heeft een bureaulessenaar ontwikkeld van transparant perspex. De ergonomie keurt, aldus het bedrijf dat de lessenaar op de markt brengt, lezen, schrijven en tekenen op een vlak werkblad af. Zodoende gaat men nu voor een modern produkt terug naar een eeuwenoud principe.

de Stem | 1986 | | pagina 17