iRTOESTELLEN 50 IG DESTEM WAARDEVOLLE ZAKEN OPZ'N MINST FOTOGRAFEREN irijuerbu WEKELIJKS VIJFTIG DODEN NA ONGELUK IN PRIVESFEER |ap vooruit. Benidorm Huis te koop Te pacht coffeeshop Snel geld nodig 01860-13055 vleeskaarting Het aantal inbraken groeit nog steeds aanzienlijk. De verzekerde zal de gevolgen daarvan hoe dan ook op korte termijn in de portmonnee gaan voelen. Hogere premies en geen volledige dekking meer van de risico's zijn onontkoombaar. LDERWERKEN. JT. IJNEN EN GE Het voorkomen van ongelukken in en rond het huis kreeg tot voor kort veel minder aandacht dan de preventie van verkeers- en bedrijfsongevallen, terwijl in de privésfeer juist de meeste ongelukken gebeuren. Per jaar gebeuren in en rond het huis ongeveer 2,3 miljoen ongevallen. Aantal inbraken 1 oktober a.s. stel. 1ARTE VRIJDAG 31 OKTOBER 1986 10 gr. warmer dan i Costa Brava. Reis per l| bus, hotel volp. 10 vertr. 7/11 299,-. 14-3 28/11, 5-12/12 ƒ27 Verlening mog. 19/j Kerstreis incl. toeslag 10 dgn. 435,-, 17 705,-. Vr. folder, voor jan-febr-maart. mar Tours 040-551166. caravans/ kampeerartikele TABBERT Comtesse pers. 4.60 opb. veel b.j. '83 Meidoornstr. Breda Tel. 076-147010 m. gar., ruime k. 9x4 1 keuken berging, 3 sl. badk.m. ligbad Zomerstr. 17, Hu 01140-13527. in centr. B. op Zoom. Fi omZ 130.000,-. Hu pand zonder wc 2000,- p.m. Waarboi som 10.000,-. Inl. 07 218174. WOONHUIS met 800 eigen grond, geh gerest., onmiddellijk v gelegen Zandstr. 113, P lippine-Sas van Gent. bevr. tel 09-3252477214 geldzaken Wij helpen u gemakkei per telefoon. 5000 60 x 111.12.1 10100 60 x 216.11 23000 72 X 431.11,1 32000 96 X 492.10,! 40000 96 X 610.10, voorschotbank Crefinai tot 21.00 uur geopenc (huis)dieren WEG. omst. goed teh gez. voor nest jor Labradors, geen hands ren, afh. op za. a.s. tuss 8 en 12 u. v.m., Roskam! 18, St. Jansteen. Bland, laars- 1 dgn- J-sies, nhaal- leder- 395,-. J voor leizen WIJ verzoeken adverti ders, die adverteren brieven onder nummer toezeggen: „toto's retourneren en/of altijd t zullen antwoorden" hi toezeggingen ook d, werkelijk na te komen. Maandelijks op vrijdag 31 oktober a aanvang 20.00 uur, inli 5,-, 300,- gewaarbori. Café-eethuis de Smick Hulst. Kostbaar heden In huls kan men het \best fotograf eren. Iedere twee minuten een inbraak Door Jack Arentsen Het klinkt ongelooflijk, maar de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek en de getallen die de verzekeraars op tafel kunnen leggen spreken een duidelijke taai. In het Nederland van 1986 wordt iedere twee minuten een inbraak gepleegd. De totale inbraakschade is opgelopen tot meer dan twee miljard gulden per jaar. Was inbraak vroeger grotendeels beperkt tot banken, winkels en opslagplaatsen in de grote steden, sinds 1980 heeft de inbreker ook de particulier in zijn arbeidsterrein betrokken. Het gevolg daarvan is, behalve verlies van waardevolle zaken of voorwerpen waaraan men gehecht is, vaak tevens omvangrijke schade door vernieling. De afgelopen vijftien jaar is het aantal inbraken onthutsend snel gestegen: van 43.373 in 1970 via ruim 180.000 in 1980 tot meer dan 350.000 het afgelopen jaar. Cijfers die op zich al erg verontrustend zijn, maar die nog bedenkelijker proporties aannemen wanneer beseft wordt dat de getallen alleen maar betrekking hebben op zaken waarvan aangifte is gedaan bij de politie. Het werkelijke aantal diefstallen ligt dan ook aanzienlijk hoger. Iedere verzekerde gaat duidelijke negatieve effecten ondervinden van de niet meer in te dammen stroom van diefstallen die ons land kwelt. Niet alleen is de kans dat men te maken krijgt met ongenode gasten in huis erg groot geworden, ook de risicodekking van de persoonlijke aat 13 - LAMSWAARDE zeüigheid in uw woning eigendommen wordt een steeds groter en kostbaarder probleem. Het is al zover dat verzekeringen de risico's van inbraak vaak niet meer volledig dekken. Inwoners van de vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben dat al in hun portemonnee kunnen merken. „Uit onderzoek blijkt dat het inbraakrisico in deze steden vier maal zo hoog is als in de provincies Friesland, Groningen, Drente, Overijssel en Zeeland en tweemaal zo hoog als in de rest van het land", concluderen de Nederlandse verzekeraars. VERGOEDING Veel brandverzekeraars, die in de regel ook alle zaken rond een inboedelverzekering afhandelen, hebben zich genoodzaakt gezien voor nieuwe verzekeringen in de vier grote steden een premieverhoging, een beperking van de dekkingslimieten voor geld, geldswaardig papier en audio visuele apparaten (tv, stereo-toren, videorecorder en compact disc) te berekenen. Het eigen risico dat men neemt, bepaalt daarna de hoogte van de premie. De maatregelen die in de grootste risicogebieden al vorig jaar zijn ingegaan, zouden over niet al te lange tijd voor een nog groter deel van Nederland van kracht kunnen worden. De nieuwe richtlijnen zijn niet alleen van kracht voor nieuw af te sluiten verzekeringen, want in het westen van het land hebben ook al vele verzekeringsmaatschappijen besloten om jarenlang lopende verzekeringen aan de nieuwe bepalingen aan te passen. Door de nog altijd snelle uitbreiding van het aantal inbraken zal het niet vreemd zijn dat ook andere delen van het land (met de provincies Gelderland, Lirpburg en Noord-Brabant als eerstvolgenden) als sterk risico- gevoelig worden aangewezen. De hoogte van het geweldige schadebedrag dat door de verzekeringsmaatschappijen jaarlijks moet worden uitbetaald heeft er toe geleid -omdat men door de jaren heen door schade en schande is wijs geworden- dat een gedupeerde verzekerde beslist niet meer op erg gemakkelijke wijze zijn schadeclaim kan indienen en een vergoeding krijgt van hetgeen dat eens zijn/haar eigendom was. Wanneer men bij de politie namelijk aangifte van diefstal en van de voorwerpen die verdwenen zijn heeft gedaan, dan krijgt men bij de afhandeling door de verzekering vaak te maken met de 'omgekeerde bewijslast', oftewel de gedupeerde verzekerde moet het bewijs op tafel kunnen leggen dat hij/zij in het bezit is geweest van de gestolen spullen. Vaak kan, als het bij voorbeeld schilderijen, klokken en audio visuele apparaten betreft, via verkleuring aan de muur of opvallende lege plekken in de kamer worden aangetoond dat er zaken ontvreemd zijn. Maar die indicaties zijn geen graadmeter voor een reële financiële vergoeding. Wil men bij een schadeclaim goed beslagen ten ijs komen, dan is het zelfs aan te bevelen om in het bezit te zijn van taxatierapporten door een deskundige. Op die manier kan men in ieder geval de verzekering overtuigen van de werkelijke dagwaarde van een gestolen kostbare spullen. Een andere mogelijkheid is om de meest waardevolle zaken in de woning op de foto vast te leggen. Een dergelijke prent geeft niet direct uitsluitsel over de waarde die ontvreemd is, maar helpt wel om sneller tot een oplossing te komen wanneer er duidelijke financiële problemen met de verzekering zijn. Een taxateur kan namelijk aan de hand van een goede foto alsnog een behoorlijke prijs-indicatie geven. Door Gertrude van Bommel Iedere week sterven bijna vijftig mensen na een ongeluk dat plaatsvond in de privésfeer. Een schrikbarend aantal. De stichting Consument en Veiligheid houdt zich bezig met de bevordering van de veiligheid in en rond het huis. Margret Ooms en Simon Zwier zijn consulenten voor deze stichting in respectievelijk de provincies Noord- Brabant en Zeeland. De stichting probeert het publiek onder andere te bereiken via die regionale voorlichtingsconsulenten. Zij geven ieder in hun eigen provincie groepsvoorlichting en onderhouden contacten met het onderwijs en organisaties als het Kruiswerk. „Zo'n twee tot drie keer per week geef ik voorlichting aan groepen", zegt Margret Ooms. „Ik merk dat er veel behoefte bestaat aan tips en adviezen over het thema veiligheid". De voorlichtingsactiviteiten van de stichting Consument en Veiligheid blijken succesvol. Het aantal patiënten dat opgenomen moest worden met acute vergiftigingsverschijnselen is de laatste twee jaar flink gedaald. Het aantal vuurwerkslachtoffers is zelfs met drie kwart gedaald. Tijdens de landelijke voorzichtig-met-vuurwerk- campagne bleek de stichting niet vies van enige shockeffecten: 'Twee vingers eraf, wat maakt het uit. Je kon toch al niet tot tien tellen'. Deze keiharde aanpak bleek een schot in de roos, de campagne sloeg aan. De overheid wil ook niet achterblijven. Er worden steeds meer wettelijke maatregelen genomen om ongelukken in de privésfeer te voorkomen. „Er komt binnenkort een nieuw Warenwetbesluit voor het draagbaar klimmaterieel, dat zijn dus trappen en ladders", verklaart Cees Meyer, medewerker van het landelijk bureau van de stichting. „Met dit soort hulpjes in de huishouding gebeuren namelijk enorm veel ongevallen. Na 1 februari 1987 mogen er geen ladders en trappen meer verkocht worden die niet aan bepaalde veiligheidseisen voldoen. Ik raad iedereen aan voor die datum niet op verleidelijke verkoopstunts in te gaan. Op deze manier proberen sommige fabrikanten nog snel even van de ladders af te komen die niet aan de veiligheidseisen voldoen". ONDERWIJZERS Margret Ooms studeerde huishoudkunde en omgangskunde aan het Tilburgse Mollerinstituut. Daarna volgde ze een interne opleiding bij de stichting Consument en Veiligheid. Ze werkt nu dertig uur per week als consulente in Noord-Brabant. „Het leuke van dit werk vind ik dat het zo gevarieerd is. Ik werk met wisselende groepen en organisaties. Het ene moment geef ik voorlichting aan lagere schoolkinderen en een dag later sta ik voor een groep bejaarden. Mijn belangrijkste doelgroep is de risicogroep, dat zijn de bejaarden en kleine kinderen. Zij worden het meest slachtoffer van ongevallen in en rond het huis. Dus geef ik meestal voorlichting aan deze groepen of aan degenen die veel mét die groepen te maken hebben zoals kleuterleidsters, bejaardenverzorgsters, ouders en onderwijzers". De meeste ongevallen in huis gebeuren omdat men onvoldoende beseft dat gewone huis-, tuin- en keukenvoorwerpen en alledaagse handelingen gevaarlijk kunnen zijn. „Ongelukken in de privésfeer zijn jarenlang onderschat", aldus Cees Meyer. „Men ging er van uit dat ongevallen in huis onvermijdelijk waren, gewoon bij het leven horen. Pas de laatste jaren beseft men dat een hoop ellende voorkomen kan worden en krijgt de veiligheid in de privésfeer meer aandacht. Maar er wordt nog altijd veel meer geld gepompt in het voorkomen van verkeersongevallen dan in onze stichting, terwijl in huis meer misgaat dan in het verkeer". ONGEMAKKEN Simon Zwier is consulent in de provincie Zeeland. Zijn werk komt globaal overeen met dat van zijn Brabantse collega, hoewel Simon meer problemen heeft met de Zeeuwse infrastructuur. „De verbindingen van het openbaar Wanneer men de belangrijkste spullen in huis gaat fotograferen dan hoeft men niet direct tot het afdrukken van de foto's over te gaan. Wel is het zinvol om in ieder geval de film te laten ontwikkelen. Daardoor kan men niet alleen zien of alles goed is opgenomen, maar voorkomt men ook dat de kwaliteit van een niet ontwikkeld 'rolletje' wordt aangetast. De veilig opgeborgen negatieven hoeven pas te voorschijn te komen, wanneer men een inbreker niet buiten de deur heeft kunnen houden. Het is dan wel te hopen dat hij het rolletje heeft laten liggen. Waardevolle voorwerpen (waaronder antiek) kan men ook het beste voorzien van een merkteken. Dat kan de politie helpen bij de opsporing. Het feit dat de inbreker in 95 procent van alle gevallen met vrij eenvoudige middelen binnen weet te komen, wijst erop dat men zelf aan de beveiliging van het huis nog erg veel kan doen. Het aanbrengen van vrij simpele voorzieningen is vaak al voldoende. De meeste inbrekers verschaffen zich toegang door het forceren van hang- en sluitwerk, door het forceren van ruiten en deurbladen, door het forceren van kozijnen, luiken, lichtkoepels en ventilatie-openingen of door het gebruik van valse sleutels. Via de achterkant van de woning vinden 62 van de honderd inbraken plaats, tegen 28 via de voorkant, zeven via de zijkant en slechts drie via het dak van het huis. ZORGELOOS Veel van deze werkwijzen kunnen aanzienlijk worden bemoeilijkt, zo niet onmogelijk gemaakt, door toepassingen van inbraakveilig hang- en sluitwerk, waarvoor de Stichting Technisch Bureau ter Bevordering van Schadepreventie (TBBS) goede richtlijnen heeft. „Hoewel vergaande preventieve maatregelen slechts gezamenlijk I n huis gaat meer mis dan in verkeer vervoer zijn slecht", aldus Simon Zwier. „Veiligheid is een thema dat altijd aanspreekt. Je kunt je geen geïnteresseerder publiek voorstellen dan ouders van kleine kinderen, die meer willen weten over gevaarlijke situaties in en rond het huis. Veel mensen weten bijvoorbeeld niet dat de constructie van hun huis ondoordacht is. Gladde trappen waar keiharde plavuizen onder liggen bij voorbeeld. Nog niet zo lang geleden gebeurde een vervelend ongeluk met een vrouw die met een baby in haar armen de trap op liep. Toen ze bijna boven was zwaaide haar tweejarig zoontje de deur van zijn slaapkamer open. Die deur zwaaide over het trapgat heen open, een bijzonder gevaarlijke constructie die helaas vaker voorkomt. Zijn moeder was niet voorbereid op de openzwaaiende deur, verloor haar evenwicht en viel van de trap". Ouders die een speciaal traphekje hebben aangeschaft om te voorkomen dat hun kind zal vallen hebben zelf vaak geen zin het ding te gebruiken en stappen er gewoon over heen. „Een slechte gewoonte. Kinderen willen hun ouders altijd imiteren en als ze proberen over zo'n door overheid, bouwwereld en verzekeraars genomen kunnen worden, kan de particulier zelf zeker wat doen om zijn huis en haard veiliger te maken", zegt men bij deze Stichting die is opgericht door de Nederlandse verzekeraars. „De mensen moeten wel bedenken dat de meest vernuftige technische beveiligingingsmiddelen hun nut verliezen wanneer men zich onvoorzichtig of zorgeloos gedraagt". Een onderzoek van het ministerie van Justitie bracht enkele jaren geleden aan het licht dat er beslist niet in hoofdzaak wordt ingebroken in huizen waar de luxe en welstand aan alle kanten vanaf straalt. Wel is de kans hier driemaal zo groot als het gemiddelde, 'maar de woningen van aanzienlijk minder bemiddelde groeperingen zijn ook sterk in trek. Bij deze groeperingen komt zelfs 68 procent van alle inbraken voor', aldus het TBBS. Het ministerie van Justie kwam tijdens het onderzoek ook nog tot de ontdekking dat een op de drie bewoners van huizen niet tegen diefstal verzekerd is. X 1000 160 120 60 40 20 79 80 81 82 83 84 85 Buit te kijk opeen politiebureau. FOTO ANP De ontwikkeling van het aantal inbraken in Nederland tussen 1979 en 1985. hekje te klimmen is de kans groot dat ze een flinke smak maken", aldus Zwier. Om meer inzicht te krijgen in de aard en achtergronden van al die ongelukken en ongelukjes verricht de stichting onderzoek. In een aantal ziekenhuizen worden ongevallenformulieren ingevuld. Daarop wordt genoteerd waardoor het ongeluk werd veroorzaakt, welke produkten erbij betrokken waren en zo meer. „Soms is een simpel elektriciteitssnoer dat niet goed vastgemaakt zit de oorzaak van een ernstig ongeval", zegt Margret Ooms. „Het kan honderd keer goed gaan, tot het moment dat er toch iemand over struikelt. Een ander voorbeeld is het pannetje kokende melk dat met de steel naar voren op het fornuis staat terwijl er kleine kinderen in de buurt zijn. De meeste ongevallen in huis worden niet veroorzaakt door onveilige produkten maar door menselijke gedragsfouten. Daarom is voorlichting zo belangrijk". 3r op zijn plaats stuurde meetapparatuur schthorenden N, TEL. 01184-12313 luis.

de Stem | 1986 | | pagina 15