brother aande woning krant is een )g vlieger Schoolfoto van de Oud-Kampen Sigarenmakers ona degom 4 KOOP VIJF STANDPLAATSEN AAN TUINSTRAAT Piet Mangnus 50 jaar slager te 839.00 207.50 DE STEM Sumatra Cum laude Tiffany presenteert opnieüw cafétheater Ldverteren opent deuren, makelaar. DONDERDAG 30 OKTOBER 1986 VAN ZEELAND AXEL - B en W van Axel ïebben voor de aanleg van een tweede woonwagencen- trumpje binnen de gemeen tegrenzen hun oog laten val len op een terreintje achter de LHNO school aan de Tu instraat, in het hartje van Axel. Paragnoste geeft lezing in Hulst Inbraak bij Boerenbond Hulst VAKMAN IN 'HART EN NIEREN' Sint in Koewacht V A. van Waes voorzitter CDA Axel Walsoorden Graauw Clinge Hulst Sint Jansteen Kloosterzande Koewacht I OCCASIONS i van de BMW-dealer Garage VeHmigge bv i Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-8"!121 EUW RELEKTRONISCHE ER MECHANISCHE ^MACHINES >.t.w. v.a (ontvangt U als U Uw onder- antoren van De Stem Sn, doet u het dan. Als u ruim den op een van onze kantoren en opstuurt, dan garanderen lan de Felicitatiedienst kkelijk pakket met iarde- en reductie van merkartikelfa- rsdag bezoek van de ingen. De Stem, 076-236911 Ie Magdalenastraat 35 te Hei- ;t, met grote tuin en één perceel ig is voozien van centr. verwar glas. Beneden: 2 kamers, keu badkamer, event, kinderkamer aapkamer en ruimte voor slaap- ed onderhouden en in prima 5800 m2 eigen grond. telnrs. 01140/13925 of 12518. T22 PAGINA ZEELAND 2 Woonwagencentrum in hartje van Axel Van een onzer verslaggevers Op die plaats, waar vroeger de grote schuur van Van der Bilt stond, moeten, in overeenstem ming met het provinciaal woon wagenplan, vijf standplaatsen komen. Het is de bedoeling dat de raad zich nog voor 1987 uit spreekt over deze keuze. De lokatie lijkt op dit moment poli tiek haalbaar. De drie wethouders van de PvdA, CDA en WD hebben in prin cipe geen bezwaren. De eerste twee worden daarin gesteund door hun fracties. De WD moet nog een stand punt innemen. De vierde partij, het GPV, wilde daar gisteren bij monde van J. de Putter niet op reageren. „De plaats is nog niet openbaar gemaakt, dus heb ik geen commentaar". De lokatie is naar voren geschoven door de bewoners van het woonwagen centrum in Koewacht die als alterna tief ook nog een plekje in Zuiddorpe op het oog hebben. Het nieuwe centrum dient hoofdzakelijk om de natuurlijke aanwas van de woonwagenbevolking in Koewacht op te vangen. Functionaris B. van der Heyden van de stichting Woonwagenwerk Zeeuwsch-Vlaanderen bevestigde gis termiddag de lokatiekeuze maar wen ste, omdat de zaak nog intern in behan deling is bij de gemeente Axel, verder geen commentaar te leveren. Voorbeeld De gedachtengang een centrum in de kern Axel te plaatsen is niet helemaal vreemd. Wethouder H. de Mul, die in de vorige raadsperiode 'woonwagenbewo nerszaken' in zijn portefeuille had, heeft zich er al eerder publiekelijk over uitgelaten dat een tweede centrum in Axel zelf moest komen. Hij vertelde er bij die gelegenheden ook telkens bij dat de Axelse bevolking, gelet op de erva ringen met het centrum in Koewacht dat vaak als voorbeeld voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen wordt genoemd, niets te vrezen heeft. De huidige verantwoordelijke wet houder J. van Schaik, onlangs gekozen tot voorzitter van het woonwagen schap Zeeuwsch-Vlaanderen, gaf gis termiddag toe dat hij van de zaak op de hoogte is maar wilde evenmin com mentaar geven. Niet in zijn functie als wethouder, noch in zijn functie als voorzitter van het woonwagenschap. Van onze correspondente HULST - De Stichting Prisma heeft de paragnoste Aimée Zwitsers uitgenodigd om woensdag 19 november een le zing te geven over helder ziendheid. Volgens de stichting wordt de nieuwsgierigheid rond deze materie steeds groter en groeit de groep mensen die zich inte resseren voor het paranorma le. Belangstellenden die iets willen horen over het kunnen waarnemen van beelden en indrukken van alles dat leeft kunnen 19 november terecht in zalencentrum Tiffany in Hulst. Aanvang 20 uur. Van wege de te verwachten grote belangstelling is het raadzaam van te voren te bestellen. De Stichting Prisma (cen trum voor paranormale diag nostiek en holistische genees wijzen) houdt iedere tweede en vierde donderdag van de maand een thema-avond. De onderwerpen zijn afwisselend en hebben allemaal betrek king op het paranormale. In het centrum aan de Bonte- hondstraat worden videofilms vertoond, vinden discussies plaats en zijn er bijeenkom sten over astrologie, transme dium of psychometrie. De avonden beginnen om 20 uur en voor een rijksdaalder is men binnen. Daarnaast organiseert Prisma nog enkele lezingen. Op donderdag 18 december staat Edith Wachtels op het programma. Zij praat over psychometrie. Deze avond vindt eveneens plaats in Tif fany, om 20 uur. Iedereen is welkom en mag een voorwerp of foto meebrengen. HULST - Inbrekers hebben maandagnacht in het filiaal van de boerenbond vestiging aan het Stationsplein in Hulst voor 40 mille aan elektrisch gereedschap buit gemaakt. De inbrekers, die gezien de omvang van de gestolen goederen, met een grote vrachtwagen geopereerd moeten hebben, kwamen binnen via een achterdeur waarin ze een gat zaagden en daar door de alarminstallatie wisten te omzeilen. Ook binnenin het pand werden enkele deuren met een decoupeerzaag open ge maakt. Eenmaal in het gebouw heeft men de voordeur geopend en de wagen het magazijn binnengereden waar men kennelijk onge stoord de buit kon inladen. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. De rijkspolitie in Hulst verzoekt eventuele getuigen die iets verdachts in die nacht hebben opgemerkt zich met haar in verbinding te stellen. Telefoon 01140-13656. met uw reklameboodschap id en land naar een kwart miljoen klanten! -v Van een onzer verslaggevers CUNGE - In 1933 haalde vader Mangnus de toen 13- jarige Piet van school en zette hem aan het werk in de slagerij. Piet werd belast met het rondbrengen van het vlees. „Dat viel niet mee. Ik kon nog niet fietsen. Had ik nooit geleerd. Ten eerste was ik nogal kort van stuk en bo vendien hadden we thuis maar één fiets. Je begrijpt dat mijn vader daar zuinig op was en dat ie mij daar niet op liet crossen". Voor Piet zat er dus niets anders op dan de benenwagen te nemen. „Nu was in die tijd het vlees in België een stuk goedkoper", weet hij nog. „Dus veel mensen wipten hier de grens over". Om toch geld in het laatje te krijgen, bedacht vader Mangnus dat de route maar moest worden uitgebreid tot Kapellebrug. „Daar hadden we nogal wat relaties, mensen waar we beesten kochten. Ik met vijf tien kilo vlees te voet door de Clingse bossen naar Ka pellebrug. Maar 's avonds durfde ik niet meer terug. Ik moest om via de Belgische Paal". Een paar jaartjes later had Piet toch de eerste be ginselen van het fietsen on der de knie, al was hij nog te klein om op het zadel te kunnen zitten. „Het was toen zo, als mijn vader een koe had gekocht, zei zo'n boer: breng mij maar een stuk vlees van ons beest. Dus ik op die fiets de polder in. Een lijdensweg, want ik schoot regelmatig van de trappers af. Allebei mijn knoessels kapot natuurlijk". Op Nieuw-Namen kennen ze hem als Piet 'de slach ter'. Meer dan een halve eeuw zit hij in het vak. Hij zou rustig van zijn pensioen kunnen genieten in zijn riante woning in Clinge. Maar het ligt niet in zijn ka rakter. Iedere zaterdag en zondagochtend staat hij nog achter de toonbank, waar inmiddels wel zoon Peter de scepter zwaait. Piet Mangnus, een slachter in hart en nieren. Figuurlijk gesproken natuurlijk, want het bedrijfje baseert zich uitsluitend op 'jong vrouwelijk vlees', zoals dat in vakjargon heet. Gisteren vierde hij enigszins verlaat het feit dat hij 50 jaar het slagersmes hanteert en tevens ook zijn 40-jarig huwelijksjubileum. Tegenwoordig kan ook een slager zich min of meer aan acceptabele werk tijden houden. Maar toen Piet begon was dat wel anders. Niettemin hield Piet toch nog tijd over om vier dochters en een zoon op de wereld te zetten. Slager Magnus in zijn element. - foto de stem cor j. de boer Op een uurtje meer of minder werd in die tijd niet gekeken. „Het was op een zondagavond en het had ge sneeuwd. We moesten twee vaarzen ophalen in de Em- mapolder. We kunnen dat nog wel even doen zei mijn vader en wij om half twaalf te voet op weg". Het tweetal kwam er om drie uur in de nacht en de boer werd uit bed geklopt. „Nou hebben jullie toch wel pech", klonk het uit het slaapkamerraam. „Die twee vaarzen die jullie gekocht hebben zijn toeval lig ziek geworden. Ze zijn onder behandeling van de veearts". Vader en zoon konden zonder beesten terug door de sneeuw naar Clinge ploeteren. Piet behaalde zijn slager spapieren in 1943 in Utrecht. Hij had, behalve de wens een vakdiploma te halen, nog een andere zeer goede reden om juist dan de oplei ding te volgen. Het behoedde hem namelijk voor een ver plicht reisje naar Duitsland. Gedurende die oorlogsjaren viel er niet veel te slachten. Immers, veel vlees wat er niet voorhanden. En wat er was, ging op de bon. Inmiddels was hij verliefd geworden op de plaatselijke kruideniersdochter. In 1946 trouwde het stel en begon een slagerijIje in Nieuw-Na men. „Ze hadden mij gezegd: als je daar wat wilt begin nen moet je ten eerste je ge zicht meehebben en ten tweede volop meedoen aan het verenigingsleven, anders wordt je niet geaccepteerd". Voor Piet geen probleem. In Clinge speelde hij al in de fanfare en zong hij in het koor. Hij werd dan ook snel lid in Nieuw-Namen. „Ik ging meteen overal bij. Of het daaraan lag, weet ik niet, maar ik werd meteen aanvaard". In 1953 besloot het echt paar Mangnus een fiks fi nancieel risico te nemen door een geheel nieuwe zaak te bouwen. Na een klein jaar kon de winkel door pastoor Mangnus worden ingewijd en verklaarde burgemeester Vercauteren de slagerij voor geopend. Steeds heeft Piet oog gehad voor de ontwik kelingen in het slagersvak. Toen de eerste diepvriezers opgang maakten, was hij er als de kippen bij om zo'n voorziening te installeren. In een op de kop getikt pandje richtte hij bovendien een particuliere diepvriescen trale op. „Maar op een gege ven moment kocht iedereen zelf een diepvries en was het niet meer rendabel". Het zag er lang naar uit dat met de pensionering van Piet de slagersgeneratie Mangnus zou uitsterven. Maar toen kwam de verras sing. Zoon Peter zou voor fysiotherapeut gaan leren, maar een paar weken voor hij naar school moest, koos hij tot niet geringe verras sing van Piet een geheel an dere weg: de slagersvak- school. Tweeënhalf jaar ge leden nam hij de zaak over. Halve dagen Piet begon langzaam zijn inbreng af te bouwen, door met halve dagen te werken. „Maar dan blijf je toch te veel bij alles betrokken. Nu kom ik er alleen in het weekend, voor mijn plezier. Een beetje contact houden met de klanten. Ik moet er toch eens mee stoppen". In vergelijking met wat hij meemaakte heeft zoon Peter het een stuk gemakkelijker. „Die zou die uren ook niet meer kunnen maken. Wij waren daar van jongs af aan op getraind. Wij wisten niet beter". In de garage bij zijn woonhuis in Clinge getuigen tientallen oorkonden en di ploma's van zijn in drukwekkende slagersloop baan. De muren zijn ermee 'behangen'. „Ik zou er geen ander plekje voor weten. Wat moet ik er anders mee doen? Ik kan ze moeilijk in de slaapkamer hangen". Van een onzer verslaggevers KOEWACHT - Op uitnodi ging van de winkeliersvereni ging brengt Sinterklaas zon dag 23 november een bezoek aan Koewacht. Omstreeks 14 uur wordt de goedheiligman met zijn gevolg verwacht aan bet Zand. Met de muziekvereniging E.M.M. voorop wordt dan een rondgang door het dorp ge maakt, die de Sint uiteindelijk leidt, naar het gemeenschaps centrum De Vlaschaard. Daar wordt hij rond 15.45 uur offi cieel ontvangen door wethou der p. Apers. Voor de kinderen is er uiteraard een tractatie. Inlichtingen: Dagblad De Stem OAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie lerneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jansen (plv. chef), Emile Caion, Co Meertens, Joep Trommelen, Ronald Verstraten, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, Eugène Verstraeten. Middelburg: Henk Postma. Advertentie-exploitatie inspecteur Zeeland: 0. Menu, privé tel. 01150- 95839. *5-10» (ADVERTENTIE) (voorste rij, 3e van links bovenmeester Karei van Susante) We hebben ons een keer op de foto laten zetten. Met z'n allen. Want sigaren maak je met z'n allen, en daar hebben we nu een foldertje over. Dat ligt voor u klaar bij de specialist, waar u Sumatra Cum Laude koopt. Behalve een schoolfoto is het ook een schoolvoorbeeld hoe je goeie sigaren moet maken. Met een glimlach. Want tenslotte maak je iets lekkers, iets heerlijks, iets waar je met genoegen naar uitkijkt en wat je met nog groter genoegen oprookt. Pak dat foldertje mee. Met de groeten van ons allemaal. Van cigarillos tot grote coronas, in cederhouten kistjes en dozen. OUD KAMPEN Van onze correspondente HULST - In het eigen vestzaktheater presenteert Tiffany Hulst binnenkort weer twee café-theatervoorstellingen. De bezoekers van de voor gaande uitvoeringen blijken de aparte sfeer van het café- theatergenre op prijs te stel len. De eigen creatie van de Transfiguratie uit Hulst trok zoveel volk dat besloten werd tot een tweede uitvoering. 'Zee, zand en sangria' wordt daarom zaterdag 1 november nogmaals ten tonele gevoerd. Aanvang 21 uur. Uitbater Bert Brood van Tiffany haalde ook het Multa- tulitheater uit Antwerpen al drie keer naa Hulst. Ook nu weer is deze groep gestrikt voor een optreden. Zaterdag 22 november beleeft Nederland de première van de nieuwe creatie De Zevende Hemel, dat geschreven is door Jan Chris- tiaens. Regisseur Guido Maere- mans ziet de Zevende Hemel als een mini-musical. De mu ziek wordt verzorgd door Pa trick Hiketick en het stuk speelt zich af in een café in het hartje van de rosse buurt, waar drie travestieten na hun werk verpozen. Voor 1987 staan op het ver langlijstje van Bert Brood De Drie Jeannes en de mannelijke repliek De Drie Jules (van het Multatuligezelschap). Van een onzer verslaggevers AXEL - Adhemar van Waes uit Zuiddorpe is de nieuwe voorzit ter geworden van de afdeling Axel van het CDA. Van Waes volgt het huidige raadslid P. van de Bosse op. Aan het bestuur is deze week verder toegevoegd de heren D. van Zegeren en J. Oude Kempers. Beiden voorzien in de vacatu res P. van de Bosse en J. de Vaan. Tevens zijn deze week de af gevaardigden naar landelijke en provinciale vergadering be noemd. A. van Harn en E. de Kort wonen de landelijke bijeen komsten bij. Mevrouw L. Feber-Manhold en J. van Hoeven blij ven binnen de provincie. Plaatselijk nieuws Kaarting - In café Du Nord werd een kaarting voor oude ren gehouden waaraan 44 per sonen deelnamen. Uitslag: 1. P. van Velpen, Ossenisse; 2. F. Piessens, Clinge; 3. mevrouw Goossen, Walsoorden; 4. A. van Driel, Axel; 5. J. de Zeeuw, Zaamslag. Kaarting - In het gemeen schapshuis werd een kaarting voor ouderen gehouden. Er waren 48 deelnemers. Uitslag: 1. W. Sorber, 2. L. van Huffel, beiden Graauw; 3. R. Linthout, 4. B. van den Bosch, beiden Axel; 5. J. van Laere, Graauw. De volgende kaarting in het gemeenschapshuis is donder dag 30 oktober, aanvang 13.30 uur. Kaarting - De voetbalvereni ging Clinge hield in haar club gebouw een kaarting waaraan 38 personen deelnamen. Uit slag: 1. H. Willaert, 2. R. van den Branden, beiden Clinge; 3. F. Piessens, Hulst; 4. L. Smet, 5. A. Mariman, beiden Clinge. Game'78 - Tennisvereniging Game'78 houdt zaterdag 1 no vember de jaarlijkse feest avond, die vooraf gegaan wordt door de najaarsverga dering. Tijdens de vergadering worden plannen besproken voor een nieuw clubhuis. Om dat dit een belangrijk punt is heeft het bestuur de leden via een extra uitnodiging ge vraagd aanwezig te zijn. Ouderenmiddag - De Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen hield in gemeen schapshuis Malpertuus een middag voor uuderen om zich te vermaken met diverse ge- zelschapsspelen .zosls kegelen, sjoelen, vogelpieken, tritsen, ringen gooien, pieren en ballen gooien. Er waren dertig men sen aanwezig. Voor de win naars waren er prijzen be schikbaar. Uitslag dames: 1. mevrouw Blommaert, 2. me vrouw Buyze, 3. mevrouw De Vos-Vos. Heren: 1. L. Ver- schueren, 2. P. van Broeck, 3. E. Jonkers. Schaakvereniging - Schaak vereniging Hulst speelde een aantal wedstrijden voor de competitie. Uitslagen: I. Liem- H. Plaijouw afgebroken, P. d'Hondt-H. Francken 1-0, W. Vermaire-H. Sikking 0-1, R. Vader-c. van Gassen 1-0, N. Frijhoff-A. Bakkers (4- Vi, P. d'Hondt-P. van Ginniken 1-0, H. Sikking-H. Platjouw 0-1, H. Francken-N. Frijhoff 1-0. Na acht wedstrijddagen gaat H. Platjouw aan de leiding. Kaarting - In de kantine van van de voetbalvenrieging STEEN wordt vrijdag 31 okto ber een prijskaarting gehou den, aanvang 20.30 uur. Bingo - In clubgebnouw Kloorlje wordt vrijdag 31 ok tober een grote bingo-avond gehouden, waarbij speciale prijzen te winnen zijn. De op brengst is bestemd voor Kloortje en de avond begint om half acht. Soos - De afdeling Axel en omstreken van de soos voor alleenstaanden houdt zater dag 1 november een dans avond met bingo en verloting in De Vlaschaard, aanvang 20.00 uur. De muzikale omlijs ting wordt verzorgd door het dansorkest The Williams. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1986 | | pagina 17