VOLLEDIGE DEKKING FONDSPATIËNT ONZEKER: ëuwers bezig erwijs 'Affaire Brokx' lijkt afgedaan Rode Kruis in 'schaduw van Genève' I )e>relFcl Braks: Onderzoek naar behoeften recreant Opa protesteert de stem commentaar nstap-polis Rode Kruis steunen Acht woningen voor Aids-patiënten {evriezing aagste nkomens 4GV Nijmegen dekt tekort met studenten belasting9 4Op politie niet verder bezuinigen' Kamer snoeit inkomen medisch specialisten e; v? DINSDAG 28 OKTOBER 1986 BINNENLAND Kritiek T BOEKJE LUBBERS HEKELT CYNISME BINNENLAND Discriminatie Geldboetes ABN Samenwerking Vuurwapen TS PAGINA T28 PAGINA 3 :epteren van de functie zei dat hij in het verleden di. verse hem aangeboden bur. gemeestersposten en hoge mbtelijke functies conse quent had geweigerd Liefde voor Amsterdam'. Heerma stond bekend als een man met kritiek op het feit dat het rijk volgens hem te weinig aandacht had voor de functie van de grote ste den als 'motor van 's lands economie'. Hij zei hierop in juli: „Ik krijg een andere verantwoordelijkheid, maar verander niet als persoon. lit blijf het zeggen als iets mij niet zint". Heerma kreeg in septem ber als kersverse staatssecre taris in Punta del Este (Uru- guay), waar ministers uit 74 landen na een week van moeizame besprekingen het startsein gaven voor een nieuwe ronde van wereld handelsbesprekingen in het kader van de GATT (Algi mene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel), zijn in ternationale vuurdoop. Het ging hem naar eigen zeggen goed af. Heerma, die zich in Uruguay minister van buitenlandse handel mocht noemen, vond de GATT-con- ferentie „een unieke gelegen heid om als nieuweling colli ga's te leren kennen". Met enige 'Amsterdamse brutali teit' wist hij veel contacten te leggen. AMSTERDAM (ANP) - De Schorerstichting in Amster dam, een landelijk bureau voor homoseksualiteit, wil per 1 januari 1987 bij wijze van experiment en naar Amerikaans voorbeeld een speciale woonvoorziening stichten ten behoeve van Aids-patiënten. Het gaat, zoals de zaken er nu voor staan, om acht flat woningen, waarvan er circa zes worden bewoond. De an dere wooneenheden dienen als gemeenschappelijke ruimte en als noodopvang, aldus een woordvoerder van de stichting. Er stijn twee redenen voor het experiment met deze hostel. Een aantal Aids-pa tiënten is slecht gehuisvest en is sowieso gedwongen te verhuizen. De tweede reden is, aldus de Schorerstichting, dat Aids-patiënten tijdens hun ziekte in een sociaal iso lement geraken. Het is de bedoeling dat de Aids-patiënten in de woon voorziening - de plaats wordt nog niet bekend ge maakt - zoveel mogelijk zelfstandig wonen. Zij kun nen er ook - indien zij dat wensen - in alle rust ster ven. De patiënten huren de wooneenheden zelf. De me dewerking van de Schorer stichting is vooral organisa torisch. DEN HAAG (ANP) - Er komt een onderzoek naar de behoefte van de recreant op het gebied van de openluchtrecreatie. Dat onderzoek heeft een zeer duidelijke prioriteit, aldus minister Braks in de Tweede Kamer. Met leden van de landbouwcom- missie uit de Kamer besprak hij de in maart uitgebrachte nota over het recreantenbeleid in ons land. De bewindsman noemde de beschikbare financiële middelen voor de verdere opbouw van de openluchtrecreatie voldoende. Hij erkende dat niet alle recreatieprojecten met het openbaar vervoer bereikbaar zijn. Braks zegde de Kamercommissie toe in de loop van volgend jaar te zullen komen met een nota over alle vormen van recratief medegebruik. Minister Braks zette uiteen dat de golfsport in ons land aan populariteit wint. Gezien het grote beslag op de ruimte van golf- ^Ziekenhuis gaat geld kosten MSTELVEEN (ANP) - Ziekenfondsverze- erden die nu nog volledig tegen de kosten oor ziekenhuisopname verzekerd zijn, moe- en in de toekomst wellicht betalen als zij naar et ziekenhuis gaan. Een commissie van de Ziekenfondsraad heeft dat wrgesteld. het zonder beweging moest stellen was Kees Boeke, die in 1926 in Bilthoven 'De Werkplaats' stichtte. Die be staat nog steeds trouwens. De principes die Boeke huldigde waren onder meer: vrije ont plooiing van het kind, gelijk waardigheid van kinderen en opvoeders en een gezinssfeer in het onderwijs. Boeke ging het in de eerste plaats om het kind zelf en in de tweede plaats, en dat botste daar mee, de verbetering van de wereld. Kees Boeke was een gedreven persoonlijkheid en De Werkplaats was daar in hoge mate aan gebonden. Na zijn dood in 1966 brokkelde dat af, ook al houden de hui dige medewerkers nog steeds vol, dat ze net als Boeke ver der werken. Maar de 'vonk' ontbreekt. En dan was er tenslotte 'Summerhill' van A.S. Neill. Hij was helemaal niet geïnte resseerd in didaktische vra gen of nieuwe onderwijsme thodes. Hij ging er vanuit dat als een kind eenmaal de smaak van leren te pakken heeft, het daar gewoon mee begint. In hoeverre die uit gangspunten door anderen zijn overgenomen, is ondui delijk. Je vindt ze in ieder ge val terug bij een kleine groep scholen, doe volledig hebben gebroken met de bestaande regels en die door ouders en leerkrachten zijn opgezet leer-leefgemeenschappen. Die zijn er onder meer in Breda en Nijmegen. De scho len, gemodelleerd naar het voorbeeld van de Glocksee- schule in Hannover, kenmer ken zich door een grote zelf standigheid van de kinderen. 'Het kind gaat leren, als het eraan toe is', is simpel gezegd de filosofie. Een die gaat veel verder als de filosofie van de 'traditionele' vernieuwings scholen. Vrijdag zal de voltallige ad dit idee en nog een reeks idere eigen bijdragen voor ekenfondsverzekerden be- preken. Het gaat om een ïhnisch advies aan staatsse- letaris Dees van volksge- mdheid. De staatssecretaris wil in se regeerperiode 600 miljoen iden besparen door kosten ïenu nog onder de collectieve sten - het ziekenfonds - val- te verplaatsen naar de articuliere portemonnee. Hij reft de Ziekenfondsraad ge- 1 de mogelijkheden .lartoe op te sporen en uit te erken. De raad vindt dat een tel van eigen bijdragen oor dit probeem de beste op- ssing zou zijn, maar spreekt een oordeel uit over de juist- lid van de voorgestelde laatregelen. eigen bijdrage op zie- enhuisopname zou volgens berekeningen van de voor leidende commissie de rootste besparingen opleve- DEN HAAG (ANP) - Minister te Koning en staatssecretaris Ie Graaf (Sociale Zaken) heb- to een wetsvoorstel inge- lend voor de bevriezing van et minimumloon en sociale alkeringen in 1987. Hiermee 'ordt een besparing van 1,1 •iljard gulden bereikt, als on- trdeel van het totale pakket «sparingen en iastenverzwa- tagen van 12 miljard gulden 11987. Ondanks de bevriezing zal Ie koopkracht van de laagste nkomens toenemen met 1,7 irocent en voor de mensen t een hogere uitkering met a 2 procent. Dat komt door Ie verwachte gunstige prijs ontwikkeling. Mensen die van in minimuminkomen rond- Mien kunnen (onder voor aarden) ook in 1987 een extra uitkering ineens tegemoet (en. ren. Ze stelt twee mogelijkhe den voor: een eigen bijdrage van 100 gulden per dag voor de eerste drie ziekenhuisdagen, maximaal een keer per jaar per verzekerde en een bijdrage van 48 gulden per dag, on geacht het aantal ligdagen en zonder maximum. Het eerste idee zou naar schatting 290 miljoen gulden per jaar opleveren, het tweede 600 miljoen. In het laatste ge val zouden de verzekerden wèl de mogelijkheid moeten krij gen voor dit extra risico een verzekering af te sluiten, zo meent de commissie. Ook voor fysiotherapie en de bewegingstherapieën Men sendieck en Caesar heeft de commissie een eigen bijdrage uitgewerkt. Heffing van 5 gul den per zitting zou een bespa ring van 95 miljoen gulden op leveren. De bestaande eigen bijdrage op geneesmiddelen, de medi cijnenknaak, moet blijven en kan zo'n 90 miljoen gulden meer gaan opbrengen als de bijdrage wordt gekoppeld aan vastgestelde hoeveelheden medicijnen. Op die manier wordt voorkomen dat artsen hun patiënten matsen door grote hoeveelheden medicij - nen ineens voor te schrijven, zoals nu vaak gebeurt. Ook de huisartsenhulp zou, als de staatssecretaris de voor stellen overneemt, niet meer gratis zijn voor ziekenfonds verzekerden. Een eigen bij drage van 2,50 gulden per con sult of bezoek zou 85 miljoen gulden per jaar opleveren, zo heeft de commissie berekend. Een verdubbeling van die eigen bijdrage zou uiteraard ook de opbrengst verdubbelen: tot 170 miljoen gulden. De abonnementshonoraria van de huisartsen zouden wel omlaag moeten als de fonds verzekerden een deel van de kosten zelf zouden gaan beta len. Hiermee zou de regeling voor de afschaffing van de goodwill - de hoge overname kosten voor een huisartsen praktijk - die onlangs na veel geharrewar is getroffen, mis schien weer op losse schroeven komen te staan, zo geeft de commissie aan. Morgen Montessori en Freinet- gezond en neem de ocht gaan, Is er een VGZ. Maak gebruik Even bellen is een ie kan zijn. IET IS schandelijk, maar een feit dat internationale conferenties a« instanties die nuttig, nodig en neutraal proberen te zijn, in isnemende mate verziekt worden door eng politiek gekrakeel, frenlang hebben anti-zionistische moties internationale vrou wencongressen bedorven, jarenlang hebben anti-apartheids- en 'o Sovjet-moties de bijeenkomsten van de gemenebestlanden 111 zogenaamde neutrale landen tot vrijblijvende praatclubs gede- iradeerd en deze week is op de conferentie van het Internatio- la|e Rode Kruis in Genève een Zuidafrikaanse regeringsdelega- uitgesloten uit protest tegen de apartheidspolitiek van dat land. Het zal altijd wel een academische discussie blijven hoe neu- 'aal een organisatie als het Rode Kruis is en kan zijn. De jure is 'et (gelukkig) niet neutraal, want dat zou betekenen dat het for- "eel nergens ter wereld zou kunnen optreden waar burgeroorlo- !en woeden. Ook in dergelijke conflicten blijft het Rode Kruis niet en de kant staan, maar tracht zijn beschermende, helpenden en higende werk te doen, zonder partij te kiezen. Het Rode Kruis vaak, vanwege de ontoereikende conventies, in een moeilijk larket en zal niet zelden opereren in de grijze zone van net niet- Nraal, net niet-partij, niet niet voor of net niet tegen. Wat eufemistisch zou men kunnen zeggen dat het Rode Kruis ®er flexibel is, maar de geest die het voortdrijft is onbuigzaam. 181 helpt overal ter wereld zonder onderscheid te maken tussen klasse, religie en politiek. Het probeert - en daarin is het in 'e algemeen succesvol - zonder discriminatie de lijdende mens ■"elpen. Dat het daartoe de geheime diplomatie aanwendt en middelen gebruikt om zijn doel te bereiken, mag dan in de r|kte en formele zin niet 'neutraal' heten,'het doet de job die zijn «tuten opdraagt. Het uitsluitingsbesluit met betreking tot Zuid-Afrika - statutair is #die mogelijkheid overigens niet - is tegen alle fatsoensregels in women. Een Zuidafrikaanse afgevaardigde werd het spreken Peen onbehoorlijke manier belet en bovendien moeten enkele Pretoria-stemmers (Derde Wereldlanden) hun hand in 9en boezem steken, want in een aantal van die landen (Mozam- Pue. Angola, Iran, Afghanistan etc.) wordt het Rode Kruis niet "stoegelaten bij gevangenen. Het Internationale Rode Kruis zal het stormpje van het week- ue wel overleven, al is het enigszins bevreesd voor de gevol- en Daarom: zeg het lidmaatschap van het Rode Kruis niet op, ant het humanitaire werk van het Rode Kruis is harder nodig an ooit, W# ^•srj Bejaarden in Amsterdam gingen de straat op om hun ongenoegen over het beleid van minister Brinkman kenbaar te ma ken. De bewindsman kreeg het advies zijn 'vader en moeder' te eren. - fotoanp NIJMEGEN (ANP) - De gemeente Nijmegen overweegt om studenten, die in de stad studeren en er het grootste deel van hun studietijd wonen zonder echter als zodanig ingeschreven te staan, voortaan een speciale fo rensenbelasting op te leg gen. Alleen voor ingeschre ven inwoners ontvangt Nijmegen een uitkering uit het gemeentefonds. Door het feit dat veel stu denten niet als inwoner staan ingeschreven, mist de gemeente jaarlijks een aanzienlijk bedrag uit dat fonds. Dat zei wethouder P. Timmermans van Nijme gen bij de presentatie van de meerjarenbegroting 1987-1990 van zijn ge meente. Volgens die begroting krijgt de gemeente de ko mende jaren te maken met een jaarlijks tekort van zes tot zeven miljoen gulden. Van onze Haagse redactie VENLO - De 'affaire Brokx* lijkt voor premier Lubbers een af gedane zaak. Op een CDA-manifestatie in Venlo sprak hij met geen woord over het jongste poli tieke geschil tussen hem en fractievoorzitter De Vries over het al dan niet aanblijven van Brokx als staatssecretaris voor volkshuisvesting. Wel zei hij in het algemeen een paral lel te zien tussen de steeds va ker opduikende giftbelten en het probleem van de subsidie gelden die niet op de juiste plaats terecht komen. „Dat is een zaak uit het ver leden die je zo snel mogelijk moet aanpakken en oplossen. Ik heb het vermoeden dat er fouten zijn gemaakt, wij zijn nu onder de grond aan het roeren om de zaak boven te krijgen. Een man heeft het al de kop gekost, niet de ge ringste staatssecretaris", aldus Lubbers. De premier herhaalde gis teravond dat het kabinet de sociale partners komende vrij dag in de Stichting van de Ar beid 'open' tegemoet zal tre den, maar dat „de uitgangs-, punten bekend mogen zijn". Lubbers riep het bedrijfsleven op de lonen te matigen. „We moeten een solide weg kiezen naar werkgelegenheid en niet alleen kiezen voor leuke din gen nu". Over de opvolging van Heerma - sinds gisteren staatssecretaris op Economi sche Zaken - bestaat nog geen duidelijkheid. Een van de kan didaten voor de post op Econo mische Zaken, Europarlemen tariër Y. van Rooy, kreeg van Lubbers gisteren nadrukke lijk een bos bloemen aange reikt die hem was overhan digd als dank voor zijn toe spraak. De CDA-fractie zal vandaag spreken over de opvolgings kwestie, waarbij ook enkele fractieleden als kandidaten- worden genoemd, zoals Aarts en Van Amelsfoort. Lubbers veroordeelde in een bijna een uur durend betoog het cynisme in politiek en sa menleving, terwijl hij en pas sant de bezuinigingen op on derwijs verdedigde door op te merken dat „eigenlijk drie keer zoveel bezuinigd had moeten worden als ieder de partement zijn deel had geno men". DEN HAAG (ANP) - De vijf procureurs-generaal in Ne derland hebben de ministers Korthals Altes van Justitie en Van Dijk van Binnenlandse Zaken in een brief laten weten verder bezuinigen op de poli tiesterkte af te wijzen. De brief is het afgelopen weekeinde bij de ministeries die gezamenlijk verantwoor delijk zijn voor het politie-ap- paraat in Nederland, binnen gekomen. „De inhoud van de brief wordt bestudeerd", zo zei een woordvoerder. De procureurs-generaal schrijven dat de beloften die de regering heeft gedaan in het plan Samenleving en cri minaliteit teniet worden ge daan als er verder op de perso- neelsterkte wordt bezuinigd. Vdn een onzer verslaggevers DEN HAAG - „Het Rode Kruis kennen ze allemaal. Honderd procent heeft er van gehoord. En als je vraagt waarvan die kennis, dan wor den als drie belangrijkste din gen genoemd: het vakantie schip de Henri Dun ant, het sturen van tenten en dekens bij rampen én bloed", aldus hoofd voorlichting en werving B.P. Burgers van het Neder landse Rode Kruis in Den Haag. Uit enquêtes blijkt dat de mensen het Rode Kruis een goed hart toedragen, omdat deze vereniging 'een hoop goed doet'. Burgers zegt het heel jam mer te vinden dat er nu zo ne gatief wordt gereageerd. De verontwaardiging begrijpt hij wel. „Wij zijn zelf ook ontzet tend verontwaardigd dat het Rode Kruis in Genève in pol- tiek vaarwater is terechtgeko men. Dat komt hard aan voor een vereniging die 120 jaar lang vrij van politiek is ge weest". Burgers benadrukt nog eens dat Nederland niet mee heeft gedaan aan de stemming en dat niet de Zuidafrikaanse Rode Kruisdelegatie de deur is uitgestuurd, maar de Zuid afrikaanse regeringsdelegatie. De Nederlandse regering heeft gisteren gezegd te vrezen dat dit van invloed zal zijn op het strikt humanitaire karakter en het onafhankelijk functio neren van het Rode Kruis. Dat Rode Kruis bestaat uit meer dan wij in Nederland doorgaans kennen. Naast de nationale Rode Kruisvereni gingen bestaat er een Liga van Rode Kruisverenigingen en als derde een Internationaal Comité van het Rode Kruis (CICR). Het laatste treedt alleeen op in landen waar een conflictsi tuatie is, zoals een oorlog. Met toestemming van de regering van die landen houdt het Rode Kruis zich er bezig met het be schermen van gevangenen en met het uitwisselen van ge vangenen. De Liga van Rode Kruisve- reningen, waarbij alle natio nale Rode Kruisverenigingen zijn aangesloten, komt in actie bij rampensituaties, zoals een aardbeving of een overstro ming. Die hulp kan financieel zijn, maar kan ook bestaan uit personen en/of goederen. Zo is er iemand van het Neder landse Rode Kruis naar El Salvador, waar onlangs een aardbeving heeft plaatsgevon den, geweest. Ofschoon mensen bij het ho ren van het Rode Kruis on middellijk de Henri Dunant, tenten en dekens of bloed te binnen schiet doet het Neder landse Rode Kruis veel meer. Van de vele taken noemt Burgers enkele belangrijke. Naast de BB-taak (bescher ming bevolking) zijn dat de bloedbank, het welfare-werk en de telefooncirkels. Op al deze dingen ligt nu de 'schaduw van Genève'. Neder land is daar tegen wil en dank - gewoon door het deelnemen aan een internationale verga dering - bij betrokken ge raakt. En het ging er om iets dat eigenlijk niet mogelijk was, aldus Burgers. banen is, zo meent hij, grote zorgvuldigheid geboden bij de aan leg van deze voorzieningen. Van plaats tot plaats zal zulks be oordeeld moeten worden. Minister Braks - die de Kamercom missie meedeelde in de nabije toekomst zelf deze sport te willen gaan beoefenen - liet blijken nog niets te voelen voor de aanleg van een golfbaan in de directe omgeving van Rijswijk (nabij Den Haag). Het plan voldoet niet aan de daarvoor gestelde kri- teria, zo voegde hij daaraan toe. Voorlichting om de afval in en rondom recreatieterreinen te gen te gaan noemde hij van grote betekenis. Ook deelde hij mee dat het interdepartementaal overleg over de invoering van een pleziervaartuigenbelasting nog niet is afgerond. Braks zegde de commissie toe het overleg te zullen aanwakkeren. Van onze Haagse redactie DEN BOSCH - Een Kamermeerderheid is er voor om de inko mens van de medische specialisten onder te brengen in de bud getten van de ziekenhuizen. Daarmee kan 150 miljoen gulden verdiend worden. Het CDA zal deze PvdA-wens deze week bij de behandeling van de begroting Volksgezondheid in de Tweede Kamer steu nen. CDA-woordvoerder F.J. van der Heijden zei dat gisteravond tijdens een manifestatie van de CNV-bond CNO in Den Bosch. Van der Heijden zei dat de CDA-fractie een aantal van de voorstellen die de PvdA zal doen gaat steunen. Die voorstellen komen voor in een alternatief voor de bezuinigingen op de ge zondheidszorg, dat PvdA-fractiespecialist, mevrouw Muller deze week zal indienen. Haar fractiegenoot Buurmeijer lichtte gisteren een tipje van de sluier op. De socialisten willen in vier jaar tijd een miljard bezuinigen op de volksgezondheid, terwijl het Kabinet 1,2 miljard denkt te halen. De PvdA wil in ieder ge val niet aan het invoeren van eigen bijdragen, zoals CDA en WD wel bepleiten. De PvdA-voorstellen die het CDA wil steunen, zijn naast het aan banden leggen van specialisten het invoeren van meer goedkope geneesmiddelen, het gezamenlijk laten inkopen van spullen door ziekenhuizen en waar mogelijk het invoeren van dagbehandelingen in plaats van interne verzorging in zieken huizen. „De landen hebben samen een conventie getekend dat er geen politiek binnen het Rode Kruis komt. De motie had", volgens Burgers, „niet eens in stemming mogen komen". Nu dat wel is gebeurd wordt ge vreesd dat het Rode Kruis op een weg is gemanoeuvreerd naar verdere politisering en dat zou de humanitiare activi teiten in de toekomst wel eens ernstig kunnen bemoeilijken. Het uitsluiten van de Zuid afrikaanse regeringsdelegatie heeft volgens de Nederlandse opvatting ook geen bijdrage geleverd aan het afschaffen van de apartheid. De statuten van het Rode Kruis voorzien niet in het uitsluiten van een land en ook niet in het schor sen van de aanwezigheid van een regeringsdelegatie. Ofschoon de verontwaardi ging over de hele gang van za ken bij het Rode Kruis in Den Haag zeker zo groot is als bij de begunstigers in het land blijkt het 'incident' toch zo moeilijk te verklaren dat ve len hun verontwaardiging omzetten in een opzeggen van het lidmaatschap. „Ik kan haast niet meer wach ten", zei H. tegen Van H. „Jaren heb ik op dit moment gewacht. Ik zal de grond kussen als we in Holland aankomen". „Breek me de bek niet open", zei Van H. „Een lekker bakkie Hollandse koffie. Een zak drop, een zure haring. Heer lijk, helder". „Jongen, er gaat niks boven Holland", ging H. verder. „Dat reisje naar die Caraïbische Eilanden vond ik helemaal niks. Veel te heet, joh. Nee, dan zit ik liever in zo'n knusse Hol landse cel". „Ik durf te beweren dat een Frans hotel het in de verste verte niet haalt bij een Hol landse gevangenis. De warmte van die vier dikke muren! De roest op de tralies vertedert me altijd weer". „De justitie is nergens zo goed als in Holland, joh. Hier in Frankrijk is het vechten tegen de bierkaai. En met bier wil ik nooit meer iets te maken heb ben". „Holland is Goedheid. Die Brokx treedt al af na één dreigbriefje! En als er ergens iemand over de rooie gaat, dan komt Van Agt wel even met een mooie brief om de zaak recht te zetten". „Wij zijn fout geweest, we zijn te gulzig geweest. Maar de rechter in Holland zal ons wel begrijpen. Meneer Heineken is geen haar gekrenkt.' Hij zal ook wel zien dat wij geen voet balsupporters zijn of demon stranten". „Wij hebben onze straf al ge had. Wij zijn verbannen ge weest, wij hebben in een vreemd bed moeten slapen. Ik denk dat we er af komen met een half jaartje voorwaarde lijk". „Tuurlijk, joh. Volgende week zitten wij in Amsterdam weer prinsheerlijk achter eenglaasje fris". MERIJN DE Tweede Kamer heeft zich unaniem gekeerd tegen discri minatie naar ras bij arbeids bemiddeling door uitzendbu reaus. In motie Jabaaij (PvdA), die mede werd onder tekend door CDA, WD, D66, PPR, PSP, RPF, SGP en GPV wordt de regering gevraagd om in overleg te treden met de Algemene Bond van Uitzend bureaus en het Landelijk Bu reau Racismebestrijding. DE economische politierechter in Zwolle, mr J. A.M. Van Aerde, heeft ongeveer vijftig Urker vissers veroordeeld tot geldboetes van in totaal 300.000 gulden. De vissers hadden zich niet gehouden aan de nieuwe regeling Bijhouden EG-log- boek en Opgaven Zeevis. To taal hadden zij ongeveer 600.000 kilo gevangen vis ver zwegen. DE ABN heeft officieel een vestiging in Stockholm ge opend. Daarmee is de Neder landse instelling de eerste en de enige uit ons land, die in Zweden aanwezig is. Tot begin dit jaar waren de Zweedse grenzen voor buitenlandse banken gesloten. De ABN kreeg als enige Nederlandse bankinstelling een vergun ning, naast elf andere niet- Zweedse banken. PHILIPS en Donnelley, in de VS actief op drukkerij gebied en op het gebied van non-ver bale communicatie, hebben samen Optimage Interactive Services opgericht, die gaat opereren in de VS en Europa. Het nieuwe bedrijf, waarin beide partners voor de helft deelnemen, gaat zich bezig houden met het creeren van studio-produktiefaciliteiten en daaraan gekoppelde dien sten op het gebied van interac tieve compact disc (CD 1) voor uitgevers. HET Kamerlid Van Es (PSP) heeft de minister van justitie schriftelijk gevraagd of het waar is dat de procureurs-ge neraal onlangs hebben beslo ten dat Amerikaanse soldaten in Nederland een schriftelijke machtiging kunnen krijgen voor het privébezit van een vuurwapen. Dat zou beteke nen dat serieuze deelname aan de schietsport als voorwaarde voor een wapenvergunning is vervallen, zo signaleert het Kamerlid. Ook zou het volgens Van Es dan niet meer noodza kelijk zijn om de Nederlandse nationaliteit te hebben.

de Stem | 1986 | | pagina 3