Enneüs Heerma:6rasbestuurder' Traditionele vernieuwers aan tweede jeugd bezig even UITBLAZEN VOLLED Bewust DeBeste Instap-polis Bevriezing laagste inkomens Blijf Rode Kru Amsterdam VAN FRIESE BOERENZOON TOT STAATSSECRETARIS Acht woni WIMKOCK lllllIlllIllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllmui DINSDAG 28 OKTOBER 1986 ACHTERGROND PAGINA DINSDAG 28 OKTOB 'Op koers' 'Groentje' LIMBURGERS RANCUNE GEHEIMTAAL HAAGS HOOG STANDJE DAGBOEK AGENDA KINDEREN 'LEREN OM TE LEVEN Kritiek Bel gratis 06-0199 DE STEM COM HF.T pad var. een po liticus gaat uiet over rozen. Dat hebben we vorige week gezien aan de lotgevallen van staats secretaris Brokx. In het af gelopen weekend ging in Engeland Jeffrey Archer de politieke mist in, een feit dat ook in ons land niet on opgemerkt bleef omdat Archer naast politicus een suksesvol schrijver is, wiens bestsellers Kane en Abel, De Eerste onder de Gelijken en Een Zaak van Eer in het Nederlands zijn ver taald. Van 'Kane en Abel' is hier al een tv-bewerking te zien geweest en in Engeland ver toont de tv momenteel een serie gebaseerd op 'De Eerste onder de Gelijken'. Dit verhaal gaat over vier parlementariërs, met geheel verschillende achter gronden. Ze worden in de jaren zestig voor het eerst gekozen en ontwikkelen zich tot kansheb bers op het poütieke partijlei derschap. Aan het eind van het verhaal, dat reikt tot het einde van de jaren '80, kan één van hen inderdaad 10, Downing Street betrekken. M et een open oog voor het pikante detail wezen de kran ten er op dat in het boek van de door een 'seks-schandaal' ge velde Archer een van de hoofd personen eveneens door een dergelijk schandaal wordt be dreigd. Achteraf gezien heeft Archer daarmee min of meer het scenario geschreven voor zijn eigen ondergang. Het is al voor de tweede keer dat de politicus Archer struikelt over privézaken. In 1974 moest hij zijn Lagerhuis- zetel ter beschikking stellen omdat hij als gevolg van ver keerde investeringen bankroet werd verklaard. Hij maakte let terlijk van de nood een deugd door zijn mislukte financiële avontuur te benutten als raam werk voor zijn eerste boek Not a Penny more, not a Penny less. Dit boek handelt over een malafide magnaat die via een zorgvuldig gekozen en zelf on schuldige stroman een paar rijke investeerders in de val lokt en dan spoorloos met hun geld verdwijnt. Een van de slachtoffers, een intelligente wetenschapsman uit Oxford, slaagt er in zijn lotgenoten te vinden. Gezamenlijk besluiten ze de boosdoener op te sporen en hem vervolgens hun eigen geld plus de te maken kosten weer afhandig te maken. Geen cent meer, maar ook geen cent minder. Het is een originele plot en inderdaad slagen de mannen in hun opzet. Voor Archer zelf bleef dit hersenspinsel overigens een droom-operatie want hij moest nog twee bestsellers schrijven, waaronder 'Kane en Abel', eer hij uit de schulden was. Te vre zen valt dat ook die andere pa rallel, uit 'De Eerste onder de Gelijken', blijft steken in schone schijn. In dat boek is het juist de ooit door een seks schandaal bedreigde parlemen tariër die uiteindelijk van ko ning Karei ///de opdracht krijgt een regering te vormen. Dat zit er voor Archer zelf vast niet meer in. dat nou precies zat met die Mo nica Coghlan, dobberde op de zelfde zondag onze eigen poli tica Neelie Smit-Kroes met haar Britse collega Spicer in een bootje op de Theems. Ze waren niet alleen. Oh nee, de burgervader van de gemeente waarin de luchthaven Gatwick ligt was erbij, gekleed in stem mig grijs met daaronder een paar zeer opzichtige lichtgrijze schoenen met witte zolen. Ver der was er de crème de la crème van de Nederlandse luchtvaart wereld. Op de KLM na. De ge legenheid was de openings- vlucht van Transavia's eerste vaste luchtlijn. Op mijn vraag of er ook KLM-ers onder de genodigden waren, antwoordde de Transavia-woordvoerder: „Onder de genodigden wel, maar onder de gasten niet." De KLM reageert nogal kribbig op de jongste ontwikke lingen aan het Nederlandse luchtfront. Een paar dagen voor Transavia per Boeing 737- 200 haar lijn op Gatwick feesteüjk 'open vloog', had Ne- therlines met een wat beschei dener vliegtuig en zonder tus senkomst van ministers een nieuwe lijn op Cardiff en Bristol geopend. De kribbig heid van de KLM is absoluut niet terecht vond op die Theemsboot iedereen die ver stand van luchtvaart had. En Transavia-directeur Peter Le- gro, die in lichaamslengte we dijvert met de wel aanwezige concurrent Martin Schröder van Martinair, verklaarde dat er wat hem betreft geen nieuwe Slag om Engeland hoeft te wor den gevoerd. In plaats van thuis de zon dag te vieren door samen met man en Ivo lekker te gaan Chi nezen of zelf te kokkerellen moest Neeüe zich onderwerpen aan een typisch Engelse feest- lunch. Garnalencocktail voor af. Toen er niet genoeg garna len bleken te zijn kreeg het res tant van de gasten een klodder pastei op een slablad. Vervol gens rijst met schijfjes wortel, erwten zoals ze alleen in Enge land schijnen te groeien en naar keuze ragout van kip of van schaap. Ook het toetje kon ze kiezen: appeltaart of slagroom- gebak. De koffie smaakte naar de Theems. Voor deze lunch, die dankzij de overvloed aan wijn en de hooggestemde toe spraken toch nog enige allure behield, had ze alles bij elkaar anderhalf uur in een vliegtuig gezeten, een uur in de trein, een half uur in een Londense dub beldekker en een paar uur op dat schip. Ook dat bedoel ik dus als ik zeg dat het pad van de politicus niet altijd over rozen gaat. Terwijl Jeffrey Archer zijn vrouw en kinderen uitlegde hoe Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910, Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangenOnze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 rankroljitipq' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 ENNEÜS HEERMA (41), de opvolger van Gerrit Brokx als staatssecreta ris van volkshuisves ting, is pas drie maan den actief in de lande lijke politiek. Hij was één van de nieuw komers in het kabinet-Lub- .bers II. Op zijn ja-woord om als staatssecretaris van Eco nomische Zaken (buiten landse Handel) tot het kabi net toe te treden, moest deze zomer het langst worden ge wacht: de voormalige wet houder economische zaken in Amsterdam wilde de hoofd stad pas verlaten toen hij er van overtuigd was dat zijn vertrek na acht jaar wethou derschap geen al te grote problemen met zich zou brengen. Hij was - na de ge- meenteraadsdverkiezingen in mei - zojuist begonnen aan zijn derde wethoudersperio de. Hegrma studeerde politi cologie aan de VU in Amster dam en werkte van '71 tot '78 als organisatie-adviseur. In 1971 werd deze Friese boe renzoon raadslid voor de AR in Amsterdam. Hij trad later op als voorzitter van de CDA-fractie in de hoofdstad. In 1978 werd hij wethouder van economische zaken, ha ven- en luchtvaartaangele genheden. De bouw van het Stadhuis/Muziektheater be- hoorde de laatste jaren even eens tot zijn portefeuille. In die bestuurlijke periode van ruim vijftien jaar maakte hij na de turbulente jaren zeventig in de hoofd stad de tijd mee waarin hij tot zijn eigen vreugde mede verantwoordelijk kon zijn de hoofdstad weer 'op koers' te brengen: de woningbouw en stadsvernieuwing kwamen van de grond, de drugspro blematiek werd aangepakt, het wereldhandelscentrum kwam in Amsterdam en de positie van Schiphol werd verbeterd. Werd zijn wethouderschap in Amsterdam vooral geken merkt door samenwerking met de - vernieuwde - PvdA, op het departement van eco nomische zaken kreeg hij te maken met twee WD-be- windslieden (minister De Korte en staatssecretaris Evenhuis). Heerma, door burgemees ter Van Thijn gekenschetst als een 'rasbestuurder', werd afgelopen zomer 'overdon derd' door het verzoek naar Den Haag te komen, hoewel zijn gang naar Den Haag voor partijgenoten en andere politci in Amsterdam op zich niet als een verrassing kwam. Heerma noemde zichzelf, toen hij staatssecretaris werd, 'een groentje' in de Haagse politiek. Geen carriè replanner: „Ik ben een boe renzoon en ik kan ook nog koeien melken. Zo zit ik ge woon in elkaar". De belangrijkste reden voor zijn overstap naar de nationale politiek was de hoop vanuit zijn nieuwe functie als staatssecretaris ('minister van buitenlandse handel' zoals hij zich in in ternationale contacten mocht noemen) de werkloosheid te kunnen bestrijden door bui tenlandse investeerders aan te trekken en de export te be vorderen. Hij verheelde verder niet dat de persoon van Lubbers een zekere aantrekkings kracht op hem uitoefende. DtsE. Heerma. foto anp Bij de toelichting op het ac- LUBBERS stond op het punt zijn wekelijkse persconfe rentie te beginnen. Iedereen verwachtte mededelingen over de opvolging van oud staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting door Heerma (nu staatssecretaris Economische Zaken), en wie kwam uitgerekend op dat moment door de 'sluis' vanuit de Tweede Kamer de grote zaal van het perscentrum Nieuwspoort binnen? Frans Wolters, specialist Volks huisvesting van de CDA- fractie. Hoewel de verzamelde parlementaire pers er de lol nogal van inzag, gaf Lubbers geen krimp en negeerde hij aanvankelijk zelfs de bin nenkomst van Wolters, die overigens was vergezeld van zijn collega Ria Oomen en de secretaresse van fractieleider Bert de Vries, Wil Vroegin- dewey. Pas toen het drietal de ta fel van de premier passeerde, droeg ook Lubbers zijn steenlje bij aan de hilariteit. Als een spreekstalmeester: „Dit is Wil Vroegindewey." En na een korte pauze: „Die andere twee zijn Lim burgers." „NEE, daar kan ik absoluut niet op reageren. Wat moet ik over onzin en gezwam zeg gen, zeker als het de zoveelste keer is? Nee, spaar me alstu blieft!" Loek Hermans (WD) heeft het nieuwe interview met Arnoud Cevaal en zijn vriendin Lorette Weiter - in derdaad, van de blootfoto's in 's lands vergaderzaal - in het maandblad Playboy gelezen. Cevaal en Weiter krijgen in dat blad opnieuw de kans om de WD-Kamerfractie van weleer in een kwaad daglicht te stellen, maar het effect is meer dat ze beiden de ver denking van vreselijke frus tratie en boosaardig gedrag in de vorm van rancune op zich laden. Hermans voelt zich mach teloos, omdat hij vreest dat opnieuw de WD bezoedeld wordt door herhaald modder gooien. „Daar is nauwelijks tegen te vechten. Maar laat ik me nu niet verleiden op nieuw uitgebreid in te gaan op dat gedoe." In het verhaal herinnert Cevaal aan eerdere beschul digingen van financiële fraude door de WD-kamer- fractie die inmiddels al maanden geleden zijn tegen gesproken door onder ande ren Kamervoorzitter Dolman (PvdA). Cevaal plakt voor de spe ciale gelegenheid weer wat roddels aan elkaar. Onder meer over een vergadering in Hongarije in 1984 waar de WD-zetels in het huidige kabinet al verdeeld zouden zijn. Dat stond allemaal op een bandje. Maar dat is kwijt. Ja, ja. „OM u een inzicht te geven: één beroepskracht genereert gemiddeld genomen gekapi taliseerd 10,5 arbeidsplaats". Wie deze geheimtaal be grijpt mag zijn vinger opste ken. De fraaie volzin viel verleden week te noteren bij een hoorzitting van de Ka mercommissie Welzijn en Cultuur. Die commissie wilde van 'het veld' (de in Den Haag gangbare aanduiding van iedereen die niet op een departement werkt, noch aan het Binnenhof zetelt) weten wat men vindt van de voor genomen bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk. Minister Brinkman (WVC) is van mening dat het hele veld vol welzijnswerkers met 125 miljoen minder toe kan - de bewindsman zal de Tweede Kamer daarvan pro beren te overtuigen in weer een ander soort moeilijk te begrijpen taal. Over het bezuinigingsbe drag en de wijze waarop denken die werkers dus 'dui delijk' anders, getuige het ge slaagde cryptogram hierbo ven. De geciteerde welzijns werker bedoelde met dat 'ge nereren' en 'kapitaliseren' dat één enkele professione le/betaalde opbouw-, straat- hoek-, of vormingswerker gemiddeld 10,5 mensen bezig houdt. Onbedoeld demonstreerde de welzijnsvertegenwoordi ger terwijl hij het ook had over het ergens 'aanhangen' van projecten dat het nog he lemaal snor zit met de taal verloedering in deze sector. Al jarenlang bezorgt het jargon van sociologen, ago gen en daarvan afgeleide be roepsbeoefenaren bijna een dagtaak aan taalkundigen. Welzijnswerkers 'genere ren' daarom nogal wat taal wetenschappers, al kunnen we niet 'kapitaliseren' wat dat kost. Een goede tijdsbesparing (en tijd is nog steeds geld) zou optreden als die lui eens ge woon Nederlands gingen praten. „IK moet bijscholen om meer het gevoel te krijgen dat ik kan staan achter de keuzen die het CDA maakt. Ik zeg niet dat ik er nu niet achter sta, heus wel; maar ik begrijp ze vaak niet.(Helmer Koetje, nog vers CDA-Kamerlid) NEDERLAND heeft anders dan Engeland nauwelijks een traditie op het gebied van het politieke dagboek. Soms wil len politici nog wel eens als ze van hun pensioen genieten memoires op papier zetten, maar dat heeft over het alge meen betrekkelijk weinig po litieke en al helemaal geen li teraire waarde. Als je een mensenleven lang namens gans het volk het woord hebt gevoerd in kringen rondom het Binnenhof krijgt je taal- LUBBERS .spreekstalmeester. - foto oe stem/johanvan gurp STEMERDINK .geen prijs. - foto de stem/johan van gurp gevoel bijna als vanzelf een deuk. PvdA-Kamerlid Bram Stemerdink heeft zich van bovenstaande overwegingen niets aangetrokken en sloot een akkoord met uitgeverij Balans over publikatie van zijn dagboeken die hij al een mensenleven lang - overi gens niet alleen doorgebracht in de buurt van de Hofvijver - keurig bijhoudt. Dat zou, moet Balans gere deneerd hebben, wel eens in teressant kunnen zijn. Want Stemerdink was twee keer kort staatssecretaris op De fensie (onder Vredeling en onder Van Mierlo) en één keer kort minister (als opvol ger van Vredeling die naar Brussel toog). Die periodes komen na tuurlijk uitgebreid aan bod, maar de meeste affaires en ruzies die worden aangestipt, zijn intussen wel bekend. Al leen het standpunt van Ste merdink, niet helemaal onte vreden over zijn kijk op de wereld, kenden we nog niet uit en te na. We lezen over slaande deuren die steevast argu menten in vergaderingen van het kabinet-Den Uyl kracht bijzetten, over de van woede of treurnis betraande ogen van minister Irene Vor- rink (Milieuhygiëne), over de opvallende eigengereidheid van Vredeling en over Ste merdink, die het eigenlijk toch allemaal veel beter wist dan wie ook. De 'Dagboeken' - want zo heet Stemerdinks boek - bie den wel een duidelijk en van deskundigheid getuigend beeld van de wijze waarop in sociaal-democratische gele deren wordt gekeken (of juist niet wordt gekeken) naar de krijgsmacht. Maar de P. C. Hooftprijs zal voormalig landmacht-of ficier Stemerdink er niet voor krijgen. DE Tweede Kamer zet deze week de begrotingsbehande lingen voort. Vandaag en morgen bespreken Brinkman en de Kamer het welzijnsbe leid, of wat daarvan over is, en woensdag en donderdag mag zijn staatssecretaris Dees voor het eerst de begro ting van Volksgezondheid verdedigen. Ook hij zal het niet eenvoudig krijgen. Tussendoor behandelt de Kamer de begroting van Al gemene Zaken van minister Lubbers. Of het voor van middag aangekondigde debat over de uitreiking van de Er asmusprijs voor de Tsjechi sche schrijver Ha vel door gaat na de tamelijk scherpe bocht die Van den Broek (Buitenlandse Zaken) afgelo pen vrijdag nam, is nog niet helemaal duidelijk. Veel aandacht zal tenslotte uitgaan naar de behandeling van het sociaal zekerheids stelsel in de Eerste Kamer. De Senaat trekt er twee da gen voor uit. EINDREDACTIE: PIETER EGGEN Onderwijs is nationaal en internationaal voortdurend in beweging. Ouders en kinderen worden steeds weer geconfronteerd met nieuwe opvattingen. Daarbij doet zich een opmerkelijk verschijnsel voor: vernieu wingsbewegingen die ai rond 1900 ontstonden, blij ken in de jaren tachtig aan een tweede jeugd te zijn be gonnen. Vandaag de eerste aflevering van een serie van vijf over die 'traditionele' nieuwe scholen, die juist nu zo goed in de markt blijken te liggen. Door Frans van Mourik ROND DE eeuwwisse ling begonnen onder- wij shervormers storm te lopen tegen de opvattin gen die tot dan werden gehuldigd in de 'oude scholen'. Simpel gezegd kwamen die erop neer, dat de onderwijzer wist wat goed voor de kinde ren was en de kinderen muisstil met de armen over elkaar naar zijn grote wijsheden dienden te luisteren. Horen, zien en zwijgen. Als reactie daarop ont stonden brede vernieuwings bewegingen: Montessori, Je- naplan, Daltonplan, Freinet en Vrije School. Het speci fieke karakter van die bewe gingen komt in de volgende afleveringen nog aan bod. In ieder geval leken ze aanvan kelijk uitsluitend bestemd te zijn voor de echte liefheb bers. Zeker toen er in de ja ren zestig nieuwe ideeën ont stonden over anti-autoritaire opvoeding en het kind-in- het-centrum. Nu, in de jaren tachtig, blijken die vernieuwings scholen meer dan alleen een traditie te hebben. Ze zijn zeer levensvatbaar en hun aantal groeit. Tot Jenaplan- beweging die hier pas in de jaren zestig aarzelend van de grond kwam, horen al 200 scholen in Nederland. De Vrije School, die in de jaren zeventig uitsluitend de leden van de Antroposophische Vereniging kon bekoren, telt al minstens 70 basisscholen. Voor Dalton- en Montessori- onderwijs stijgt de belang stelling met de dag. De Vrije School neemt overigens een aparte positie in in dit geheel. Die is vanwege de antroposo fische opvattingen eigenzin nig genoeg om uniek te wor den genoemd binnen de on derwij s vernieuwing. Wat de bewegingen bindt is de opvatting 'de leerling verdient beter dan de oude school vindt dat hij verdient'. Daarin liggen drie ideeën ten grondslag: erkenning van het grote belang van de eigen activiteit van het kind voor zijn ont wikkeling. Kinderen spelen niet alleen uit tijdverdrijf, ze werken aan zichzelf. (Frei- net/Montessori). Doorbreken van het klas- severband door groepen te vormen van leerlingen van verschillende leeftijden en kinderen individueel te be naderen. (Montessori/Jena- plan). Nadruk op zelfwerkzaam heid van de kinderen, indivi dueel of per groep. Uiteraard is het onderwijs ook vernieuwd door mensen, wiens opvattingen niet uit groeiden tot een beweging. De meest onbevangene uit dat gezelschap was ongetwij feld Jan Ligthart, die uitging van de gedachte dat kinderen altijd te beïnvloeden zijn binnen een liefdevolle relatie. Hij sprak over de 'hartepeda- gogiek'. Hij verzette zich fel tegen onderwijspraktijken zoals je die bijvoorbeeld vindt omschreven in Carry van Bruggens 'Het huisje aan de sloot'. Daarin treedt de meester tijdens het lees- uurtje op als een barse gene raal, waar de kinderen sidde rend naar zitten te luisteren. Tussen 1885 en 1914 kwam de hartepedagogiek tot grote bloei, daarna restte slechts vergetelheid. Een andere vernieuwer die het zonder beweging moes stellen was Kees Boeke, die in 1926 in Bilthoven 'De Werkplaats' stichtte. Die be staat nog steeds trouwens. De principes die Boeke huldigde waren onder meer: vrije ont plooiing van het kind, gelijk waardigheid van kinderenen opvoeders en een gezinssfeer in het onderwijs. Boeke gil het in de eerste plaats om h kind zelf en in de tweede plaats, en dat botste daar mee, de verbetering van de wereld. Kees Boeke was een gedreven persoonlijkheid en De Werkplaats was daar hoge mate aan gebonden. Ni zijn dood in 1966 brokkelde dat af, ook al houden de hui dige medewerkers nog steeds vol, dat ze net als Boeke ver der werken. Maar de 'vonk' ontbreekt. En dan was er tenslotte 'Summerhill' van A.S. Neill Hij was helemaal niet geïnte resseerd in didaktische vra gen of nieuwe onderwijsme thodes. Hij ging er vanuit da! als een kind eenmaal smaak van leren te heeft, het daar gewoon mee begint. In hoeverre die uit gangspunten door anders zijn overgenomen, is ondui delijk. Je vindt ze in ieder ge val terug bij een kleine scholen, doe volledig hebbe» gebroken met de bestaande regels en die door ouders leerkrachten zijn opgezet als leer-leefgemeenschappen. Die zijn er onder meer I» Breda en Nijmegen. De sche len, gemodelleerd naar voorbeeld van de Glocks» schule in Hannover, kenmer ken zich door een grote zelf standigheid van de kindera 'Het kind gaat leren, als M eraan toe is', is simpel gezege de filosofie. Een die gaat vee- verder als de filosofie van de 'traditionele' vernieuwings scholen. Morgen Montessori en Freinet cepteren van de functie zj, hij dat hij in het verleden verse hem aangeboden bi gemeestersposten en h0) ambtelijke functies coi quent had geweigerd liefde voor Amsterdam'. Heerma stond bekend als een man met kritiek op hst feit dat het rijk volgens hei te weinig aandacht had vi de functie van de grote sl den als 'motor van 's la«. economie'. Hij zei hierop jj juli: „Ik krijg een andei verantwoordelijkheid, maa verander niet als persoon, 1 blijf het zeggen als iets mij niet zint". Heerma kreeg in septem ber als kersverse staatssecre, taris in Punta del Este (Uru guay), waar ministers uit landen na een week van moeizame besprekingen hel startsein gaven voor eet nieuwe ronde van wereld- handelsbesprekingen in kader van de GATT (A mene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel), zijn in- ternationale vuurdoop. Het ging hem naar zeggen goed af. Heerma, die zich in Uruguay minister vai buitenlandse handel moch noemen, vond de GATT-con. ferentie „een unieke gelegen heid om als nieuweling colle ga's te leren kennen". Me enige 'Amsterdamse brutali teit' wist hij veel contacten te leggen. AMSTERDAM (ANP) - Schorerstichting in Amster dam, een landelijk bureau voor homoseksualiteit, wil per 1 januari 1987 bij wijze van experiment en naar Amerikaans voorbeeld een speciale woonvoorziening stichten ten behoeve van Aids-patiënten. Het gaat, zoals de zaken er nu voor staan, om acht flat woningen, waarvan er circa zes worden bewoond. De an dere wooneenheden dienen Ziel AMSTELVEEN (ANP leerden die nu nog vo voor ziekenhuisopnam ten in de toekomst well tiet ziekenhuis gaan. Een commissie van de voorgesteld. Leef gezond! Beweeg eens wat meer. Eet gezond en neem de tijd voor ontspanning. En voor als het toch een keer mis mocht gaan, is er een doordachte ziektekosten-verzekering: de Instap-polis van VGZ. Maak gebruik van de mogelijkheid om GRATIS informatie aan te vragen. Even bellen Is een gezond Idee, want u weet onmiddellijk hoe laag uw premie kan zijn. Bereikbaar van 08.15-20.00 uur. Vrijdags tot 17.15 uur. Vrijdag zal de voltallige raad dit idee en nog een reeks andere eigen bijdragen voor ziekenfondsverzekerden be spreken. Het gaat om een technisch advies aan staatsse cretaris Dees van volksge zondheid. De staatssecretaris wil in deze regeerperiode 600 miljoen gulden besparen door kosten die nu nog onder de collectieve lasten - het ziekenfonds - val len, te verplaatsen naar de particuliere portemonnee. Hij heeft de Ziekenfondsraad ge vraagd de mogelijkheden daartoe op te sporen en uit te werken. De raad vindt dat een stelsel van eigen bijdragen voor dit probeem de beste op lossing zou zijn, maar spreekt geen oordeel uit over de juist heid van de voorgestelde maatregelen. Een eigen bijdrage op zie kenhuisopname zou volgens berekeningen van de voor bereidende commissie de grootste besparingen opleve- DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning en staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) heb ben een wetsvoorstel inge diend voor de bevriezing van het minimumloon en sociale uitkeringen in 1987. Hiermee wordt een besparing van 1,1 miljard gulden bereikt, als on derdeel van het totale pakket besparingen en lastenverzwa ringen van 12 miljard gulden In 1987. Ondanks de bevriezing zal de koopkracht van de laagste inkomens toenemen met 1,7 procent en voor de mensen met een hogere uitkering met 1,7 a 2 procent. Dat komt door de verwachte gunstige prijs ontwikkeling. Mensen die van één minimuminkomen rond komen kunnen (onder voor waarden) ook in 1987 een extra uitkering ineens tegemoet zien. "IET IS schandelijk, maar een feit van instanties die nuttig, nodig e toenemende mate verziekt worde Jarenlang hebben anti-zionistiscl «encongressen bedorven, jarenla bro Sovjet-moties de bijeenkoms an zogenaamde neutrale landen tc Jradeerd en deze week is op de tole Rode Kruis in Genève een Z He uitgesloten uit protest tegen de Het zal altijd wel een academis raai een organisatie als het Rode 1et (gelukkig) niet neutraal, want Heel nergens ter wereld zou kunn )en woeden. Ook in dergelijke cor tan de kant staan, maar tracht zijr Hnigende werk te doen, zonder p :'t vaak, vanwege de ontoereiken torket en zal niet zelden opereren toutraal, net niet-partij, niet niet vo Wat eufemistisch zou men kunr ■eer flexibel is, maar de geest die tot helpt overal ter wereld zonder fs, klasse, religie en politiek. Het 'e. algemeen succesvol - zonder helpen. Dat het daartoe de get middelen gebruikt om zijn do wikte en formele zin niet 'neutraal 'tatuten opdraagt. Het uitsluitingsbesluit met betrek cue mogelijkheid overigens niet - enomen. Een Zuidafrikaanse afc P een onbehoorlijke manier belë yen Pretoria-stemmers (Derde 9en boezem steken, want in een Que. Angola, Iran, Afghanistan e uens toegelaten bij gevangenen, toet Internationale Rode Kruis z ■hue wel overleven, al is het enig h- Daarom: zeg het lidmaatscha ®ht het humanitaire werk van h( uan ooit.

de Stem | 1986 | | pagina 2