am, Zeeuwse jeugd helpt handje met voeten KLEINE KERNENBELEID OOSTBURG: >n dag fer kranl n muis] er staal EIS EEN JAAR TEGEN MESSENTREKKER Brillen- transport geregeld Reynaertmars Hulst succesvol ondanks concurentie Nepal HUM 19.00 uur Velen naar het slotfeest van 350-jarige Aardenburgse kerk Eerste plaats voor jeugd-EHBO Terhole Bolclub Ons Genoegen in Sas vierde veertigjarig jubileum WANDELEN VOOR LEEFTIJDGENOOTJES NEPAL MAANDAG 27 OKTOBER 1986 VAN ZEELAND T6 PAGINA ZEELAND 2 jin Holiday Inn I Musis Sacrem j, Congresgebouw jEN, Martinihal \Buitensociëteit f Spant f?, De Vest f art OOSTBURG - Er moeten in de dorps huizen in de gemeente Oostburg verschil lende tarieven komen voor de huur van ac commodatie en dran ken. U rijdt Wij doen de rest. Kandidaten voor Jeugdcommissie in Hulst schaars VEERTIEN PLOEGEN NAMEN DEEL Zeven maanden cel voor neersteken broei Vogelexpo if- ver ren Van onze correspondent IXEL - Ondanks het minder gunstige weer deden veel Zeeuwse kinderen zaterdag mee aan de sponsorlopen voor yepal. Met dreigende regen buien boven het hoofd ver richtten menig Zeeuws be stuurder, burgemeesters en wethouders het startsein voor je plaatselijke sponsortochten het kader van de actie Zee land helpt Nepal. Van de 26 jeelnemende plaatsen werd in plaatsen gelopen. Terwijl de kinderen gingen wandelen telden de organisa toren driftig de opbrengst. Hoewel de deelname door het slechte weer van de vooraf gaande week enigszins tegen viel, scoorden de plaatselijke organisatoren hoge opbreng sten. „De kinderen hebben on danks het slechte weer gewel dig him best gedaan. Met hun doorzettingvermogen hebben ze het toch voor elkaar gekre gen dat er in Nepal weer en kele schooltjes gebouwd kun nen worden," aldus Hans Jon- gepier van de actie Zeeland helpt Nepal, die de coördniatie over de lopen had. In Terneuzen, waar burge meester Ockeloen door het lui den van een schoolbel het startsein gaf, had men 's mor gens nog de kinderen met een geluidswagen op een oude le gerauto opgeroepen deel te ne men aan de Terneuzense loop. Hoewel de organiserende scoutinggroep St.-Hubertus een groter deelnemersveld had verwacht, was men tevreden over de opbrengst. De score thermometer wees aan het eind van de dag zo'n ƒ2400,- aan. Zuiddorpe en Koewacht wa ren de enige plaatsen in Zee land waar men ook werkelijk last van het slechte weer heerft gehad. Een stortbui zorgde ervoor dat de deelne mers al vrij snel nat waren tot op het hemd. In de overige Zeeuwse plaatsen bleef het meestal bij enkele regenrup- pels en veel wind. In IJzendijke keek de orga niserende scoutinggroep St.- Paulus terug op een geslaagde loop. De 25 deelnemers brach ten samen ruim 500,- bijeen. „Een mooi resultaat voor een middagje wandelen," aldus Frans Brouwers van de scou ting. Een opmerking die men in de meeste plaatsen kon ho ren. Ruim 150 deelnemers telde men zaterdagmiddag in Hulst. Zij zorgden met elkaar voor de hoogste Zeeuwse opbrengst in één plaats. Na veel telwerk kwam men uiteindelijk op het eindbedrag dat ruim boven de ƒ4000,- lag. Er staat nog een aantal wandeltochten op het progam ma. Zaterdag 1 november kan men in Heikant meelopen, zondag 2 november in Graauw en St.-Jansteen sluit de rij met een loop zaterdag 8 november. Kinderen die zich wel hebben laten sponsoren, maar door het slechte weer niet hebben meegelopen, kunnen toch nog hun geld op de juiste plaats krijgen door het over te ma ken op giro 7475 ten name van de actie Zeeland helpt Nepal. f er schillende prij zen nodig in dorpshuizen EL VAN ONS fIT UIT HET BUITENLAND ID DENKT U DAT DE MEES- Ook voor: evenementen, KOUDE SCH0T8 1 DINERS \-Kj? BUITENSHUIS ZAALTJE 30P Van een onzer verslaggevers Dat staat in een notitie rond het kleine Kernenbeleid, die morgen ter sprake komt in de Oostburgse welzijnscommis- De huren voor ruimten voor activiteiten die de gemeente belangrijk vindt, moeten, al dus de nota, lager zijn dan de huurtarieven voor activiteiten met een lagere prioriteit. Een zelfde redenering wordt toe gepast voor de prijzen van consumpties. Wie aan een, in de ogen van de gemeente, acti viteit met hoge prioriteit mee doet kan dus aan de bar goed koper een pilsje drinken dan een dorstige dorphuisgebrui- ker die de pech heeft aan een minder belangrijke activiteit mee te doen. Achterliggende gedachte is dat in de praktijk blijkt dat de prijzen van huren en con sumpties drempelverhogend werken voor met name nieuw te starten activiteiten. Er wordt dan ook een onderzoek aangekondigd dat de differen tiatie van prijzen gestalte moet geven. In de notitie wordt gepleit voor een dorpshuisachtige voorziening in iedere kern, met dien verstande dat de ker nen Oostburg en Breskens tóten het kleine kernenbeleid vallen. In alle andere dorpen moet zo mogelijk zo'n voorzie- 'ning worden gerealiseerd. Tenzij er uiteraard geen be hoefte blijkt. De notitie stelt dat het aan wezig winkelareaal een van de Pijlers is voor de leefbaarheid van een dorp. Als zo'n voorzie ning uit het dorp dreigt te ver dwijnen moet de gemeente gratis verkoopruimte beschik baar stellen. Daarvoor zou nventueel een plekje in het dorpshuis kunnen worden ge realiseerd. Aanbevolen wordt k onderzoeken in hoeverre subsidie beschikbaar kunnen worden gesteld voor particu lier initiatief tot het instand houden van een zogenaamde 'laatste' winkel in een kern. Voorts wordt in de notitie gedacht aan het stimuleren ®an uitwisseling van verschii- 'ende activiteiten tussen dor- Pen en aan het omlaag schroe ven van de gebruikelijke deel- Pemersnormen. Met dat laat- tó zou bereikt worden dat ook ln kleine kernen activiteiten 2°als peuterspeelzalen en cur sussen georganiseerd kunnen worden. Nu blijkt dat er soms belangstelling is, maar dat door het geringe aantal deelnemers aan de financiële ®albaarheid wordt getwij nd. De aspecten rond het kleine kernenbeleid kunnen het best jorden neergelegd in een dorpsplan voor iedere kern. «et initiatief, zo wordt gesteld, moet dan wel uitgaan van de uwoners van het dorp zelf. er> dorpsraad zou daarin een wtrale rol kunnen spelen, in zo'n dorpsplan horen Ikr als bevolkingsontwik- h!k 8 en woningbouw. Die "moren uitsluitend tot de I /J&Petentie van het gemeen- I "ostuur. Het zelfde geldt, al- I uf n°hitie, voor plannen in I kader van de dorpsver- [tóuwing. Van onze correspondente MIDDELBURG - Hoewel niet direct betrokken bij een ruzie tussen landgenoten, bemoeide de 22-jarige Y. Y. uit Middelburg zich op 22 mei met de zaak. Tenslotte wond hij zich zo op dat hij een mes trok en een van de mannen ermee in de rug stak. Voor de rechtbank in Middelburg eiste officier van justitie mr. Boogers vrijdag een gevangenisstraf van een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk, tegen de man, die overigens zelf verstek liet gaan. Wel aanwezig was zijn advocaat, die aan voerde dat Y. in de Nederlandse samenleving grote aanpas singsproblemen had. In die sfeer moesten ook de twee andere feiten worden gezien, waarvoor Y. eveneens terecht moest staan. Zo was hij op 30 ja nuari op heterdaad betrapt bij een poging tot diefstal uit een koffieshop. Het geld had hij nodig om in zijn gokverslaving te kunnen voorzien. Verder was uitgekomen dat hij in juni zijn eigen gasalarmpistool had uitgeleend aan een kennis, die zich evenmin op zijn gemak voelde. Maar intussen heeft Y. zich verloofd met een meisje uit zijn geboorteland, is de ruzie tussen de partijen bijgelegd en heeft het slachtoffer hem de mishandeling vergeven, zo besloot de raadsman. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Van alles wat op de bazar. Van onze correspondent AARDENBURG - De doopsgezinde ge meente van Aardenburg heeft zaterdag de feestviering rond het 350-jarig bestaan van haar kerkgebouw in de Weststraat afgeslo ten met een bazar in de gemeentekamer. Dit jaarlijks weerkerende evenement trok zoals gebruikelijk een behoorlijke belang stelling en het was de hele zaterdagmiddag een komen en gaan van bezoekers die mee konden doen aan de bazaractiviteiten, de loterij en dergelijke of zomaar gezellig een bakje koffie konden drinken. De al bijna 375 jaar in Aardenburg werk zame doopsgezinde gemeente startte eerder dit jaar de herdenking met een indrukwek kende kerkdienst. Gedurende de zomer maanden was het kerkgebouw enkele da gen per week geopend en konden belang stellenden, waaronder vele toeristen, ken nismaken met het doperse leven in en rond Aardenburg, want de gemeente strekt zich uit tot in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en tot in België. In september stond de doops gezinde feestviering centraal tijdens een grote zang- en muziekavond in de St. - foto wim kooyman Baafskerk die door de Nederlands Her vormde gemeente hiertoe was afgestaan. Begin oktober vond in Aardenburg de jaar lijkse buitendag van de doopsgezinden plaats, die zich ook uitstrekte naar het Van Eeghenhuis toe. Het vormingscentrum en broederschapshuis, dat destijds een doops gezind initiatief in Aardenburg was, en dat in zijn ruim twintigjarig bestaan talrijke vakantiegangers en cursisten naar Aar denburg bracht. De geschiedenis van de doopsgezinden te Aardenburg werd bij ge legenheid van het 350-jarig bestaaan van de kerk te boek gesteld door Henk van den Berg uit Terneuzen, die uiteraard aandacht heeft geschonken aan de functie van wijk plaats voor dopersen uit België en als tus senstation voor hen, die later verder Neder land in trokken om daar een bestaan als koopman of handelaar op te bouwen. Onder hen de bekende Amsterdamse koopmans familie Van Eeghen. In het boekje van Van den Berg wordt ook even stilgestaan bij de Aardenburgse doopsgezinde predikant Jan Nieuwenhuijsen, enkele eeuwen terug de oprichter van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. (ADVERTENTIE) VOLVO CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN Mr. F.J. Haarmanwefl 49 Tel. 01150-97455 Van een onzer verslaggevers HULST - Het valt niet mee in Hulst kandidaten te vinden voor de gemeentelijke com missie Jeugdzaken. Uiteindelijk zijn toch de be nodigde vijf mensen gevon den, maar plaatsvervangers zijn er nog niet. Burgemeester en wethou ders stellen de raad voor toch maar tot benoeming van de commissie over te gaan. In de nabije toekomst kan dan een aanvulling worden gedaan voor wat betreft de plaatsver vangers. Het kandidatenlijst)e is samengesteld op voordracht van de jeugdraad. Het gaat om de volgende personen: C. de Waal, C. Spinhoven-Don, J. van Troost-Verstraeten, L. Hamelink en A. Huijsmans. Eigenlijk had de jeugdraad eerst nog een kandidaat uit Kloosterzande op het oog, maar omdat deze geen inwo ner van de gemeente Hulst is, komt die niet voor een benoe ming in aanmerking. Een slachtoffer wordt verbonden onder de keurende blikken van de jury fotowim kooyman Er werd gestreden in twee categorieën, de A- en B-categorie. In beide groe pen deden zeven ploegen mee. Uiteindelijk behaalde Terhole Al met 147 punten ëe eerste prijs gevolgd door St.-Jansteen Al met 146 punten. De derde prijs ging naar Graauw 2B. Voor de commandanten- prijs kwam de comman dant van Graauw 2B met 50 punten als eerste naar voren. De commandant van Terhole IA werd tweede met 49 punten, ter wijl de derde prijs, nadat ook hier de punten voor de comamandant van St.-jan- steen de doorslag hadden gegeven, ging naar de commandant van St.-Jan- steen BI met 48 punten vóór die van Graauw BI. Na de prijsuitreiking gaf G. Bertram een nabe schouwing van de ver schillende wedstrijden. In zijn algemeenheid vond hij de Olympische gedachte belangrijk: meedoen is be langrijk, van de gemaakte fouten wordt veel geleerd. L. van Campenhout reikte de prijzen uit. Alle deelne mers kregen een herinne- ringsvaanije. Van onze correspondent ST.-JANSTEEN - De EHBO afdeling St.-Jan- steen hield voor de vierde keer in gemeenschapscen trum De Warande een jeugd-EHBO-districts- wedstrijd. Er waren veer tien ploegen waarvan steeds twee ploegen, be staande ut twee deelne mers en een commandant, tegelijkertijd voor een jury van drie personen moesten verschijnen. Zij kregen dan twee slachtoffers te verzorgen die bij een 'on geval' verwondingen en blessures hadden opgelo pen, Na iedere wedstrijd werden de teams door het publiek met een gul ap plaus beloond. De negen juryleden waren allen ka derinstructeurs die boven dien werden bijgestaan door G. Bertam van de centrale jury. De admini stratieve medewerksters, de dames R. Seghers en L. Warrens, hadden de han den vol om de door de ju ryleden gegeven punten te verzamelen en zodoende de uitslag te bepalen. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Bolclub Ons Genoegen uit Sas van Gent vierde zaterdag haar 40- jarig bestaan. Deze jubileum viering vond plaats in het lo kaal en op de bolbaan van de club op het terrein van De Vlaanderen, pal achter de Westdam. Bijna alle leden van Ons Genoegen - 36 in totaal - waren zaterdagavond aanwe zig. Wethouder L. Marquinie vertegenwoordigde de ge meente Sas van Gent op dit clubjubileum. Voor aanvang van de jubileum-puntenbol- ling ging secretaris R. Cardon van Ons Genoegen - zelf al 35 jaar lid - in op het ontstaan en de geschiedenis van de club. Ons Genoegen is opgericht in januari 1945. Het eerste club lokaal was ondergebracht in het café van Kalfsvel op het Stationsplein. Reeds kort na de oprichting kreeg de club een fikse toeloop van leden. Richard De la Ruelle, Ray mond Verhelst, de broers De Caluwé, Alfred Calle en Que- rinus Tacq - slechts de laatste is nog in leven - waren de mannen van het eerste uur. Cardon gaf in zijn jubi leumoverzicht tevens een beeld van de perikelen rond de club in de bevrijdingstijd. Na afloop van cardon's toespraak sprak sportwethouder Mar quinie een woordje. Deze overhandigde de club namens de gemeente een fraaie oor konde, waarna allen het glas hieven. De avond werd verder in beslag genomen door een jubi- leum-bölling, gevolgd door een gezellig samenzijn. Bij de gelegenheid ontvingen alle le den een jubileumstandaard. De uitslag van de wedstrijd was: 1. Frans Pieters, 2. Johan Kalsvel, 3. Antoon Nelen, 4. Honoré Haers, 5. Robert He- melsoet. IJZENDIJKE - Twee Zeeuwschvlaamse bedrijven hebben gereageerd op de op roep van IJzendijkenaar Jac ques van Voorenberghe om ruim 40.000 brillen naar Oos terbeek te vervoeren. Dit zijn de heren H. Boehle uit St. Jan steen en J. van de Weege uit Zaamslag. Door deze snelle reactie is het mogelijk dat er 215 dozen met deze brillen reeds aan staande vrijdag door de heren Boehle naar de bestemming worden overgebracht. De brillen worden in Oos terbeek in een container gela den, waarna ze later via Rot terdam naar Gana zullen ver dwijnen, waar de Nederlandse brillenpater Jozef Cramers werkzaam is. „De heer van de Weege, die het transport naar Oosterbeek ook wilde doen heeft de toezegging gedaan om de brillenactie in de toekomst verder te steunen", aldus een dolgelukkige Van Vooren berghe. „Hij zal in de toekomst verzendingen op zich nemen Dit was een van de mooiste af spraken die ik heb gemaakt want wie zou zo iets nog doen in deze tijd. We hebben na tuurlijk het aanbod gelijk aangenomen". MIDDELBURG - De 23-jarige Middelburger J. J. is vrijdag door de rechtbank in Middel burg veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zeven maanden voor het neersteken van zijn broer op 27 juni van dit jaar. Officier van justitie mr Beaumont had twee weken geleden tijdens de behande ling van de zaak behalve de gevangenisstraf bovendien terbeschikkingstelling van de regering geëist. Hij deed dit op grond van het psychiatrisch rapport, waarin sprake was van een sterk verminderde toerekeningsvatbaarheid van J. en ernstige agressie onder invloed van alcohol. Hoewel de psychiater behandeling en be geleiding van J. op zijn plaats achtte, kwam het niet tot een tbr-advies. De 20-jarige notoire inbre ker N. van Y. uit Vlissingen is vrijdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van ander half jaar, zes maanden onder de eis zoals die twee weken ge leden door de officier van jus titie was geformuleerd. De zwaar aan de drugs verslaafde Vlissinger stond terecht voor een gigantische reeks diefstal len, IJZENDIJKE - De vogelten- toonstelling, die de IJzen- dijkse vogelvereniging Vogel vreugd '79 het afgelopen weekeinde hield werd zeer druk bezocht. Gisteravond reikte districtbestuurder C. van Bostelen de prijzen uit. De heer F. Delnad uit Oost burg werd algemeen derby- kampioen, terwijl S. van de Broeke uit IJzendijke alge meen jeugdkampioen is ge worden. Naast het rad van avontuur had het bestuur van Vogelvreugd enkele activitei ten op touw gezet. De kampioenen: Kleurkanarie.' gepigmènteerd wit of geel: OEK: W van Doorn; EK en BM: H. van Zadel hof; zilveragaat-opaal: J. Janssens clubkampioen dames en wisselbeker Oranje-rood agaat EK en BM: A. d€ Wever; agaat schimmel: J. van de Bunder, jeugdkampioen OEK roodo- gen met wit-geel-rood EK en BM: A Stokkerman, kampioen stam. Wit oi geel recessief wit EK en BM A.nWillemsen; clubkampioen jeugd: D. Scherbeijn; DK: E. van Vlierberg- he; DEK: W. Kox. Oranjerood glostei gladkop EK en BM: P. van Dijk clubkampioen: G. van Grol. Euro pese vogels groenling: Joh. Torbijn EK en bondskruis: tropische kana ries EK en BM: E. van de Branden EK Zebra vinken bruin pastel: F. De land; rijstvogels grijs EK: E. van Goethem; Japanse nachtegaal DK: H. du Pin; Agaporniden roseicolli EK: S. van de Broeke; algemeen kampioen: M. Scherbeijn. Jeugd grote parkieten EK en BM: W. de Jonge; halsband parkieten DK: C. Dhondt; kwartels EK en algmeen derby: F. Deland. Van onze correspondente HULST - Er waren wel bedui dend minder deelnemers dan bij de vijf voorgaande edities, maar de Reinaertmars die door de Buurtvereniging 'den Dullaert' Hulst in samenwer king met de Zeeuwse Wandel sportbond op touw was gezet werd zaterdag toch een succes. De organisatie had 4 tochten uitgestippeld. De 40 kilometer route liep deze keer door de bossen van Clinge en de kor tere trajecten van 5, 10 en 25 kilometer misten de wallen van Hulst niet. In totaal liepen 260 deelne mers een van de routes. Alleen de 60 stoere stappers die om 9.00 uur vertrokken waren om 40 kilometer onder de zolen te krijgen kregen te maken met een regenbui vlak voor de fi nish. De anderen hielden het droog. In de molen van Hulst kregen de sportievelingen een kop koffie of soep die voor de nodige energie zorgden om de opdracht goed af te werken. Alle deelnemers kregen een speciaal voor deze gelegenheid gemaakte medaille. De drie groepen die gezamenlijk op pad waren gegaan, kregen na afloop een beker. Ondanks het succes zit de organisatie met een kater. Voorzitter J. de Koek betreurt dat er gelijktijdig een andere wandeltocht was. De basis school] eugd wandelde geld bijeen voor Nepal. „Ik vind dit een slechte zaak. Als men iets op touw zet voor een goed doel, dan heb ik daar niets op tegen, maar dan moeten ze geen an dere verenigingen in de wielen rijden", aldus een veronge lijkte voorzitter. Hij heeft er moeite mee dat de Scouting Hulst niet geprobeerd heeft om van te voren tot overeen stemming te komen. „Wij zijn verplicht om zowel de wandel vierdaagse als de Reinaert mars maanden op voorhand vast te leggen Nualwetenwe dat de vierdaagse van 19 tot 22 mei is en de Reinaertmars '87 eind oktober. Als men van te voren nu eens had geïnfor meerd dan had men een der gelijk incident kunnen voor komen", verklaart de Koek, die dit jaar zeker 100 deelne mers miste die steeds van de partij waren. De deelnemers aan beide wandelevenementen kwamen elkaar tegen op de wallen in Hulst. „Alles is goed verlopen, de deelnemers wa ren enthousiast, maar ik hoop dat dit in de toekomst niet meer gebeurt".

de Stem | 1986 | | pagina 7