ticq der hkeyt Gastanker plooit ia stranding op Westerschelde Wereldkinderdag goed afgesloten Staten akkoord met plan voor bejaardenoorden Beste wijn komt uit Kruiningen Storing bij DOW OOK HONTENISSE EN SLUIS KRIJGEN UIT KNELPUNTENPOT HET WEER Oostburger beste kokstudent MAANDAG 27 OKTOBER 1986 KIMENAI AUTOHUIS DONGEN Motregen PAGINA ZEELAND 1 T15 Taxi-cheque HULST - De verplaatsing van de exportslage rij Picavet, net buiten de Hulster stadswallen, somt volgend jaar in aanmerking voor geld uit je provinciale knelpuntenpot voor stads- en jorpsvernieuwing. poUOIMM NA UITPUTTENDE BESCHOUWINGEN AMATEURS BROUWEN GEEN 'CHATEAU MIGRAINE' Weer in Europa politierapport ook op accu en uitlaat Bolkensteeg 4, Dongen, telefoon 01623-13970 VAN ZEELAND Door Rink Drost Geld voor sanering de wet op de dwingen. Volgens de voorzitter va Frankfurter vereniging van bedrijven, Horst Kaspar, zeker 90 procent van de chauffeurs en -bedrijven bezwaar tegen de Eurochi Bij de opleiding van taxie feurs wordt erop gewezen, Eurocheques net zo goed zi contant geld. Niettemin z nog steeds enkele taxionti mers, die niet eens een baal tie hebben en daarom met cheques weinig aan kunnen Wie geen contant Duits op zak heeft en met een ta reizen dient tevoren me chauffeur over de wijze vat taling tot overeenstemmit komen, aldus Kaspar. In gevallen willen passagiers buitenlands geld betalen, wordt ook vaak geacce vooral wanneer het ga Amerikaanse, Britse of F valuta. Wie alleen briefje 100 DM bij zich heeft kan een kort ritje rustig insta De chauffeur is op grond v riefverordeningen verplich jetten tot 100 mark te wisse Ivan Picavet Hulst Van een onzer verslaggevers Voor deze sanering, en die van een bedrijf in Bors- sele, hebben gedeputeerde staten sam&i een half mil joen gulden gereserveerd. lllllllllllllllllimillllllMIIIMIIIIIIIIIIIIHI anders om) dan honen l hem als analfabeet". Sta !'aren denten staken sinds jaart dag bij onnutte overbeli ting des geestes hun aang daan. Middelbare scfioli ren staken de laatste jen hun staakje mee. Waan staken de slachtoffers o de gruwelijke geesteskwj ling op de basisschol! niet? Waarom komen niet in opstand tegen frikken die hun wijsmak! dat rijstebrij fout is 1 rijstebrei goed (of net oi ders om) en spellingen In Hulst is het nieuws met Dlijdschap ontvangen, al zal ten half miljoen gulden vol lens wethouder G. van Voorde lij lange na niet genoeg zijn. De verplaatsing van de ex- portslagerij naar een plekje op iet bedrijventerrein stond anvankelijk nog niet voor rolgend jaar gepland. Maar ranwege de milieu-aspecten lebben burgemeester en wet- louders de operatie eerder bo- ienaan hun prioriteitenlijstje, „We hebben nu al een jiar geprobeerd om de ver valsing te verwezenlijken", wethouder Van de Voor la „Omdat het bedrijf vanaf le grond terug opnieuw moet rarden opgebouwd is het een leer dure aangelegenheid. Kaar als het lukt, zou dat voor Suist een goede zaak zijn". Dok Picavet zelf heeft er wel ren naar. Het bedrijf is nu op sn punt aangekomen dat er, m te voldoen aan de hinder- (etbepalingen, allerlei inves- kringen gedaan moeten wor- ien. Voor B en W is dat tevens tri reden om de proberen de rplaatsing zo snel mogelijk (realiseren. Het geld dat de provincie nu i het vooruitzicht heeft ge leld is daarvoor niet toerei- md, zodat de gemeente zelf »k nog flink moet bijpassen. We zullen er voor moeten zegt Van de Voorde. Het zal erop neerkomen dat Hulst daarvoor ook het eigen sleutelbedrag voor stads- en dorpsvernieuwing in het pro ject moet stoppen. Na de sanering van het be drijf zullen de gebouwen op het drieduizend vierkante me ter grote terrein worden ge sloopt. B en W hebben het plan om dan de vestingwerken te reconstrueren zoals die vroe ger geweest zijn. De binnen vest, die nu bij het Oranjebol- werk abrupt ophoudt, zal dan worden doorgetrokken tot aan de Stationsweg. Een gedeelte van het terrein kan ook wor den gebruikt voor de ontslui ting van het toekomstig par keerterrein net buiten de stadswallen. Van de overige gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen val len ook Hontenisse en Sluis in de prijzen. Voor de riolering en herinrichting van de Groe nendijk te Kloosterzande mag Hontenisse een bijdrage van 200.000 gulden tegemoet zien. Voor Sluis ligt een bedrag van 230.000 gulden te wachten voor de aanleg van een bergings riool. In totaal hebben gedepu teerde staten volgend jaar an derhalf miljoen gulden te ver delen uit de knelpuntenpot. Er zijn voor ruim zes miljoen aanvragen binnengekomen. t hij kennie spellet" flauw benul •.we kul' angeei i! aan het karwei begonn" Von onze correspondent reistelbrei, JïiNSWEERT - De Belgische reptebrej te innenvaarttanker Gascar vinden om er dO ton) is vrijdagavond na van afgrijzen aan vu stranding op de Wester- ma,^Nederlands is de taal t «de geplooid. de Nederlanders spreke! Het 88 meter lange schip zegt prof. Kruisinga in zi as leeg van butaan onder- boek 'Het Nederlands v tg van Antwerpen naar Ter- Nu'. Taal is op z'n best als lazen. Het schip was echter er niets van merkt, z\ K ontgast. weer een andere hoog Door een navigatiefout van raar Hij bedoelt: als oi ischipper liep de tanker om- aandacht niet wordt aft Keks 21 uur tijdens afgaand leid doordat iemand and I en twee uur na hoog water praat dan wij. Wel' i hoogte van de boei num- iemand die praat zegt go tr 60 vast op de platen van goud of goudt als hl) j fcnisse. woorden leest want de u De schipper probeerde in sprak is dezelfde. Nien* ftte instantie op eigen merkt iets behalve de Jn acht vlot te komen maar ken Wat zal ik verderf aaide bij deze poging zoveel uitwijden over de «d onder het schip weg dat perspektieven of uitire" bodem van de tanker nog over de wijdse perspee' echts op enkele plaatsen op ven van dit pleidooi i zandbank rustte. Het pa- spellingstolerantie. 1/11 «levaartuig V87 van de U' U is een ijgengeh teteersdienst Westerschelde scheitleister en k reist' «SM was ter plaatse om bij de frikken mee: „Fout, J^ntuele calamiteiten direct waarna de Gascar na inspectie van de scheepvaartautoritei ten toestemming kreeg om naar Antrwerpen te worden gesleept. Daar is het schip ont gast en naar de scheepswerf van Rupelmonde gebracht waar de schade wordt her steld. Naar de oorzaak van de stranding wordt door de ver keersdienst een onderzoek in gesteld. Een kijkje bij de loop-in. BRESKENS - In Breskens werd zaterdag door de stich ting Fonte Boa het project in het kader van de derde We reldkinderdag afgesloten. Een project dat via een aan tal gastlessen op de drie Breskense basisscholen werd geopend. De doelstel ling was de derde wereld landen en in het bijzonder Nicaragua. Op de afslui tende dag was het 's mor gens om half tien verzame len geblazen in de rk kerk, waar de ingestudeerde to neelstukjes en muziek met zelf gemaakte instrumenten werden opgevoerd. Na de middag stond de loop- in op het programma, waarbij de deelnemertjes via sponsoring een slordige 2000 gulden bij elkaaar brachten. Ondanks de on gunstige weersomstandig heden waren toch nog twee honderd kinderen present voor de medemens. Het geld is bestemd voor een naai atelier in Nicaragua. Om 16.00 uur werd de dag afge sloten met het oplaten van ballonnen, waarbij ieder kind een zelf gemaakte wens mee het luchtruim instuur de. Ondanks dat men op de loop-in wat meer deelname - FOTO WIM KOOYMAN had verwacht, was Joop Thange, één van de organi satoren, een tevreden mens. „Het is in alle opzichten ge slaagd. Misschien, als de weergoden ons wat gunsti ger gezind waren geweest, was de belangstelling voor de loop-in wat groter ge weest. Ik ben echter van me ning dat met name de gast lessen een hoog rendement hebben afgeworpen. Onze doelstelling, de confrontatie met leeftijdsgenoten die het met minder moeten doen en proberen daar wat aan te doen hoe klein ook, is zeker geslaagd en daar ging het allemaal om." Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse Staten zijn vrijdag akkoord ge gaan met het Zeeuws plan voor de bejaardenoorden. Dat ge beurde na urenlange beschouwingen waarin verschillende frac ties, met name het CDA, probeerden om de minimumnorm van 60 opnameplaatsen voor nieuw te bouwen of te renoveren be jaardenoorden naar beneden te krijgen. Gedeputeerde W. Don wist hen er uiteindelijk van te overtuigen dat kleinere be jaardenoorden zo duur zijn dat ze een onevenredig groot beslag leggen op de schaarse gelden voor de financiering van bejaardenoorden. Derge lijke tehuizen, aldus Don, zijn bovendien onvoldoende uitge rust om wijkfuncties ten be hoeve van thuiszorg te vervul len. Don zegde wel toe dat in zeer bijzondere gevallen uit zonderingen kunnen worden toegestaan, maar voor duide lijkheid daarover verwees hij naar een spreidingsplan, dat de Staten voor 1988 zal berei ken. Tegen deze achtergrond zei de gedeputeerde zich te kun nen verenigen met een motie, waarin gesteld wordt dat in bepaalde gevallen moet wor den bekeken of tehuizen met een minimumcapaciteit van 40 opnameplaatsen nog door de beugel kunnen. Maar toen de motie in stemming kwam was OOSTBURG - J. Vermeire uit Oostburg heeft de hoogste cij fers behaald van de meer dan duizend studenten uit Zeeland en Brabant die sinds kort het diploma onder-chefkok op zak hebben. Dat leverde hem afgelopen week een zilveren schaal met inscriptie op, beschikbaar ge steld door de Nederlandse Vereniging van Keukendes kundigen. De 22-jarige Vermeiren, die werkzaam is in de keuken van Ter Schorre in Terneuzen, be sloot de tweejarige studie met drie negens en de meeste pun ten van alle medecursisten. Een prestatie die des te op merkelijker is, als men weet dat de Oostburger de bijstand en ondersteuning van een leerkracht moest ontberen. Voor de studenten aan deze schriftelijke opleiding werd maandelijks een bijeenkomst in Utrecht belegd, maar van wege de grote afstand kon Vermeiren die lessen niet bij wonen. Het praktijkgedeelte oefende hij merendeels in de keuken van Ter Schorre. Dat bestond voornamelijk uit het deskundig samenstellen van menu's voor mensen met be paalde dieeten. De zware theo rie-leerstof omvatte onder meer de biologie van het men selijk lichaam, dieetleer en lei ding geven in de keuken. kunnen optreden. Gedu tte de stranding werd het «pvaartverkeer in de om- "®g gewaarschuwd de ge ïnde tanker zeer voorzich- te passeren. Enkele uren na stranding begon de tanker :1»ogte van ruim 3 te plooi de plooi in het schip zorgde Va°r dat de Gascar over de «breedte meer dan 30 cen- 'teeter werd ingedrukt, lar er trad geen lekkage op. ""ee leden van het brand- io All„llst een Wes'bï?korPs uit Kruiningen 13. Augus ujga "amen in de loop van de mensenr^htenorga^ meetapparatuur Haring onder het to& van nieuwsgi "tegen te verrichten naar wachten van de auu «ttuele explosieve dampen, 'schipper van de Gascar gaf De 28—i arise Haring h« sleep- en bergingsbe- beton" Polderman uit Hans- w« opdracht om het schip t, ,cqpn »,eS opdracht om het schip Oost Berlijn met fig11' te tokken. Zaterdagmor- hand 1* greeks half zes trok- Van een onzer verslaggevers KAPELLE - „Je kunt rustig een hele avond allerlei ver schillende soorten drankjes van wijnmakers door elkaar proeven. Je krijgt er gegaran deerd geen hoofdpijn van. Amateur-wijnmakers brou wen geen Chateau Migraine. „Daarvoor", zegt H. Rakers van het amateur wijnmakers- gilde 'Luctor et Fermento', „moet je bij de slijter zijn". Je krijgt er dan wel geen zwaar hoofd van, maar wie afgelopen zaterdag tijdens het Zeeuws kampioenschap voor wijn- en biermakers in Ka- pelle van alle inzendingen een flinke slok had moeten nemen, was wel met een zeer licht hoofd naar huis gegaan. Daar werden niet minder dan 218 flessen wijn en 48 fles sen bier ter keuring aangebo den. Teleurstellend was het aantal inzendingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Niet meer dan 6 schamele flesjes wijn geraakten over de Schel de. De keurmeesters waren een hele middag druk doende het glas te heffen. Even tegen het licht houden, om nauwlettend te bezien of er in het geestrijke vocht geen onregelmatigheden te bespeuren zijn. Het aroma opsnuiven en dan een ferme slok door de mond laten rollen om de smaakpapillen te acti veren. Doorslikken is er niet bij, anders zouden de keur meesters na een stuk of twin tig glazen ongetwijfeld het spoor bijster worden. Na ge dane arbeid wordt het 'mon ster' meteen uitgespuugd. „Een oordeel geven over de afdronk is eigenlijk het moei lijkste", zegt keurmeester Ra- kers. „Dan kun je er niet bui ten om ook wat in te slikken. Maar ik wacht daarmee tot er na de eerste selectie nog een stuk of zes flessen over blij ven. Het is wel oppassen ge blazen. Want na ieder keer moet je er wel voor zorgen dat je smaakzintuigen geneutrali seerd worden. Anders kun je het wel vergeten". Elke keu ring wordt dan ook gevolgd door een slok water of het ver orberen van een korst brood. Hoeven de keurmeesters bij de wijn geen buitensporige hoeveelheid alcohol achter over te slaan om achter de kwaliteit te komen, met het bier ligt het een stuk moeilij ker. Uit de geur valt niet te veel op te maken en een slok nemen en meteen weer uitspu gen levert de keurmeestér ook niet genoeg informatie op. „Daar moet je gewobn telkens wel iets van drinken. Om één fles bier goed te beoordelen heb je een kwartier nodig". De ingezonden flessen wijn waren er zaterdag in alle kleuren en soorten. „Dat maakt het keuren extra moei lijk. Je komt van de ene smaak in de andere terecht. Je gaat van bramen naar vlierbessen en van appels via peren naar honingwijn". Vrijwel geen en kele wijnmaker houdt zich bij één vrucht. Door het mengen van verschillende brouwsels wordt getracht een zo mooi mogelijke kleur en uiteraard zo goed mogelijke smaak te krijgen. „Er wordt veel geëx perimenteerd, maar er mis lukt nogal eens iets. In prin cipe kun je van alles wat smaak heeft wijn maken. Bii- Keurmeesters bij een deel van de aangeboden flessen. voorbeeld van selderie. Maar dat doe je dan meestal één keer en dan hou je het wel voor gezien". De meeste wijnmakers be perken zich tot vruchten die in Zeeland voorhanden zijn. Bij voorbeeld appels. „En dat hoe ven geen kwaliteitsvruchten te zijn. Je maakt net zo lekker wijn met appels die ze bijvoor beeld anders aan de varkens zouden voeren. Als ze maar rijp zijn". De jury kwam zaterdag na een middagje proeven tot de slotsom dat P. de Visser uit Kruiningen de beste fles wijn had afgeleverd. Hij werd uit- - FOTO WILLEM MIERAS geroepen tot Zeeuws kam pioen amateur-wijnmaken. Hij eindigde dan ook als eerste bij alle rode wijnen en alle witte wijnen, die op zich weer waren onderverdeeld in twaalf verschillende catego- riën. De tweede plaats was voor J. Kostense uit Kruinin gen en derde werd J. Walhout uit Heinkenszand. Amateur brouwer J. Montenarie uit Middelburg bleek het beste bier te hebben afgeleverd. Wijnkampioen P. de Visser scoorde ook bij de bierbrou wers hoog met een tweede plaats. Derde werd J. Thole- naar uit Oost-Souburg. er geen meerderheid voor. Al leen de WD, de SGP, RPF/ GPV en een klein aantal CDA'ers (de beide CDA-gede- puteerde en CDA-woordvoer- ster H. Remijn-de Badts) sta ken de hand omhoog. De verordening op de be jaardenoorden, waarin onder meer democratiseringsregels zijn opgenomen, werd niet be handeld. Don greep dankbaar een door R. van Ommeren (SGP) aangereikt handvat aan om de behandeling uit te stel len. Dat gebeurde op een mo ment dat, door afwezigheid van enkele statenleden, een confessionele meerderheid in de staten was ontstaan. Min. temperaturen tussen 2 ei 7, overdag enkele opklaringen toenemende bewolking vana de kust. Deze zal gevolgd wor den door regen of motregen De temperaturen in de middac lopen van 9 tot 13 graden. Ma tige wind in het binnenland ei aan de kust later vrij krachtic tot krachtige wind uit zuidelijkt richtingen. Vooruitzichten van dinsdat tot donderdag: zwaar bewoik met regen of motregen me tussenpozen. (Bron: Ukkel). Amsterdam Eindhoven Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon halfbew.11 gi halfbew.11 g* halfbew12 g: zwaar bew11 g, onbewolkt22 g, licht bew19g, zwaar bew.13 g zwaar bew.8g. zwaar bew.16gi halfbew.11 g* zwaar bew.13 g. zwaar bew.11 g. zwaar bew.11 g, onbewolkt7 g regen7 gi regen6g regen11 g i onbewolkt21 g Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Als gevolg van een storing in de wastoren op de ethyleen-oxydeplant bij DOW-Chemical in Terneuzen is zaterdag 500 liter kaliloog in het rioolstelsel van het bedrijf gestroomd. Het goedje werd echter ge neutraliseerd voordat het me het afvalwater in de Wester schelde werd geloosd. Volgen een woordvoerder van DOV Chemical heeft de storing dai ook op geen enkele wijz schade of gevaar opgelever- voor het milieu. AXEL - Op de kruising Lan- geweg-Eerste Verkorting ver leende de automobilist A. de B. uit Koewacht vrijdagavond geen voorrang aan een vracht auto bestuurd door R. de L. uit Sint Jansteen. Bij de botsing werd de personenauto zwaar beschadigd. BRESKENS - In de Dorps straat is de bromfiets van I. de H. uit Biervliet gestolen. De bromfiets stond geparkeerd in de Dorpsstraat. BRESKENS - Voor 5000 gul den werd gestolen uit de wo ning van J.D. door het force ren van een deur. D. woont aan de Buizenpolderdijk en het gaat hier om een videore corder, een magnetron en een draagbare televisie. GROENENDIJK - De auto mobilist A. H. te Klooster zande verleende zaterdagmid dag op rijksweg 60 bij het in rijden van een erf geen voor rang aan een hem tegemoet komende personenauto be stuurd door zijn plaatsgenoot A. B. Bij de aanrijding die volgde, bleef het bij materiële schade aan beide voertuigen. IJZENDIJKE - in LJzenaijKe zijn het afgelopen weekend een aantal inbraken gepleegd vanuit verschillende auto's. Het betreft hier een auto van D. de T. uit IJzendijke die in de Schuttestraat stond. De volgende, in de Emmausstraat, was de auto van C.S. waar de benzinedop geforceerd is. Van de auto van A.W. was het por- tierslot geforceerd. Uit een woning van T.L. werd geluidsapparatuur ter waarde van 1200 gulden gesto len. Men is hier door het bre ken van een ruit binnen geko men. Aan de Zevenhofstedestraat in IJzendijke is een granaat van 30 centimeter gevonden. IJZENDIJKE - Op de kruising Parkzicht verleende P.R. uit IJzendijke geen voorrang aan E.v.D. uit Assenede. Er was materiële schade. KAPELLE - Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag voor enige duizenden guldens aan truien en broeken gestolen uit een kledingzaak aan de Weststraat te Kapelle. Men was de winkel binnenge komen door het vernielen van een ruit aan de achterzijde van het pand. KLOOSTERZANDE - Op de afslag rijksweg 60-Klooster- zande werden zaterdagmor gen drie personenauto's aan zienlijk beschadigd. De auto mobilist J. K. uit Oude Tonge bemerkte te laat dat een voor hem rijdende personenauto bestuurd door mevrouw L. F. uit Goes moest afremmen en botste tegen haar voertuig op. Door de schok reed zij op haar beurt een personenauto aai bestuurd door G. G. uit Cuijk. KOEWACHT - Gistermidda verleende de automobilist M. uit Hoeven op de kruisin Emmabaan-Nieuwstraat t Koewacht geen voorrang aai een personenauto bestuur door C. R. uit Zuiddorpe. Bi de aanrijding werd een inzit tende in het voertuig van IV gewond en moest met een ge broken been per ambulanc worden overgebracht naar he Sint Luidina ziekenhuis t Hulst. Beide auto's werde zwaar beschadigd. SINT JANSTEEN - Zondag morgen rond half vier kwa men op de kruising Grot Kreekweg-Rijksweg 60 doe volgens de politie door ondui delijke oorzaken twee perso nenauto's met elkaar in bot sing. E. S. uit Koewacht zo volgens zijn verklaring eers zijn gestopt voor de verkeers lichten en pas bij groen lich zijn doorgereden. Bestuurde J. van de V. die over de rijks weg naderde zou evenmii door rood zijn gereden. li diens voertuig werden bij d botsing twee inzittenden lich gewond. Beide auto's werdei zwaar beschadigd. SLUIS - In de Vleesschouwer straat is vanuit de auto vai J.V. uit Nieuwvliet een grij jack gestolen. Men heeft d' auto geforceerd. SLUISKIL - Zondagmorgei rond vijf uur raakte de auto mobilist P. de C. uit Sluiski ter hoogte van de NSM me zijn personenauto te water Hij werd daarbij slechts lich gewond. De in het kanaal lig gende auto werd in de loo) van zondag uit het water geta keld. De C. werd een blaastes afgenomen. TERNEUZEN - Vrijdagnach is ingebroken bij De Prijsslai aan de Schuttershofweg ti Terneuzen. Er werd voor ruin 800 gulden aan sigaretten ei shag gestolen. Men was he pand binnengedrongen doo: het verwijderen van de af sluitbalk van de voordeur. Na mens het bedrijf werd aan gifte gedaan door E. D. ui Axel. WATERLANDKERKJE - Oj de Oudemansdijk reed W. de M. uit Waterlandkerkje me' zijn auto op het moment da' C.B. uit Waterlandkerkje kwam aanrijden. De M. were te laat bemerkt en hierdooi volgde een aanrijding. ZUIDDORPE - De rijkspolitie te Axel heeft vrijdagnacht ir de Canesvlietpolder ondei Zuiddorpe drie Belgen aange houden, verdacht van strope rij. In hem personenauto be vond zich een vuurwapen er enig wild, dat in beslag were genomen. Tegen de mannen de gebroeders S. uit het Belgi sche Koewacht en H. uit Moer- beke, werd proces verbaal op gemaakt.

de Stem | 1986 | | pagina 5