DEK DE &CHILLEN G-PARTNERS HOUDEN DE BOOT AF Picasso- rst los Israël prijst Engeland Rode Kruis Zuid-Afrika uitgezet 'Drooglegging zaak van gemeente' Leken passie voor kerk gevraagd msterdamse politie boos iver dreigende affiche )E STEM COMMENTAAR ctie tegen Syrië nodig IEUWS0 VERZICHT nDDOO mOBINNEN-/ BUITENLAND NDAG 27 OKTOBER 1986 1T1M PAGINA 3 =BINNEN-BUITENLAND= ONDEN/DAMASCUS (REUTER-DPA-AFP-UPI) - De Britse minis- ir van buitenlandse zaken sir Geoffrey Howe zal vanddag in Luxem- irg proberen de steun van de EG-partners te werven voor een ge- leenschappelijk optreden tegen Syrië. Wapens Voorzorg CDA EN VVD WILLEN GEEN LANDELIJKE REGEL SYMPOSIUM IN HOEVEN VAN TIJDSCHRIFT COMMUNIO Miljoeneninvestering in Suriname Hulp voor bosnegers Amerikanen als proefkonijn Liberalisatie burgerluchtvaart Saab terug naar fabriek Dominee neemt het op voor paus Nieuwe partij in Spanje Sikhs beschieten hindoemarkt Kapitaal bod van Fiat op Alfa Romeo Zon en maan Hoogwater T7 15,17.35,19.35 en 21.35u. :kwise. mbassades Club 4 - 14, 5 en 20.30 u. Out of Africa, rabo 14,16,18, 20 en 22 oltergeist deel 2. ijl 14,16.30,19 en 21.30 /alt Disney's fantasia, tapper - 14,15.40,17.45, 0 en 21.55 u. Black moon ri- tdeon 1 - 14,16,18.25 en I0 u. 9 V2 weeks. ideon 2 - 14,16,18, 20 en Camorra-De Italiaanse maf- )deon3 - 13.55,15.40, 45,19.50 en 21.55 u. FX: Mur- by illusion. 1deon4 - 14,16.30,19 en 10 u. Jean de Florette. JGGE tomplex Zwart Hula iulden Vlies I 30.17.15,20 en 22.30 u. Top ïulden Vlies II 16,18, 20 en 22 u. Bambi. u. The lords of discipline, iulden Vlies III 30,17.15, 20 en 22.30 u. wn and out in Beverly Hills. Ulemllng 30,17.15,20 en 22.30 u. Co- Rembrandt u. Cobra. Van ome correspondent JERUZALEM - De Israëli sche premier Jitschak Sha mir heeft gisteren op de eer ste wekelijkse kabinetszit ting van zijn nieuwe rege ring waardering uitgespro ken voor het Engelse besluit om de diplomatieke betrek kingen met Syrië te verbre ken. Israël zou graag zien dat andere landen het Engelse voorbeeld volgen. De offi ciële Israëlische reacties op het Engelse besluit zijn op zettelijk ingetogen om de in druk te vermijden dat Israël de betrekkingen tussen het westen en Syrië verder op de spits zou willen drijven. Bo vendien wil Jeruzalem door een te openlijke vreugdede monstratie achterwege te laten, de Syrische regering geen voedsel voor haar com plottheorie geven dat de Hindawi-zaak door de Ame rikaanse en Israëlische ge- heime diensten is opgezet om Damascus in verlegen heid te brengen. Achter de politieke scher men is er in Israël duidelijk sprake van een juichstem ming nu Engeland in de strijd tegen het internatio nale terrorisme een heel be langrijke stap heeft gezet nadat de Verenigde Staten in april met luchtbombarde menten al tegen Libië waren opgetreden. Het Israëlische dagblad Jediot Achronot meent in een redactioneel commen taar dat de les die de Engel sen hebben geleerd nog niet tot de hele beschaafde we reld is doorgedrongen. Je diot Achronot wijst erop dat Frankrijk niet van plan is zo'n diplomatieke stap te zetten hoewel op Frans grondgebied door terroris ten veel bloed is vergoten. Ook in de rest van de Is raëlische pers werd de En gelse regering gisteren volop voor haar moedige houding geprezen. Het Engelstalige dagblad The Jeruzalem Post was vol lof over Engeland dat het afgelopen weekeinde een van zijn mooiste en dap perste uren beleefde. Het op de Likoed georiënteerde dagblad Ma'ariv stelt dat zelfs Israël iets van de En gelsen kan leren. Volgens Ma'ariv hebben de Engelsen- vastberadenheid getoond waaraan het de Israëlische leiders soms mankeert. Is raël zal haar hand tegenover het terrorisme kunnen tonen door te besluiten aan koel bloedige moordenaars de doodstraf op te leggen. onden wil steun tegen Syrië KLINGE De Statie - 15 u. :hieting. EIKANT 't Helke - 14.30 u. irmisschieting. Th. de Block - 14.30 u. irmisschieting. Hij wil zijn collega-ministers van buitenlandse zaken een dossier bewijsmate- ial voorleggen dat moet aantonen dat Damascus de hand had in de mislukte nslag op een Boeing 747 van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al. theater NIKLAAS Stadsschouwburg - 20 u. Iroom van een zomernacht, to- ERNEUZEN Museum - Lino's, litho's, te- iningen en beeldhouwwerken in 4 Zeeuwse kunstenaars, (tot 1 okt.). T. NIKLAAS Stedelijk Museum - Werken an de 19-de eeuwse portret- achilders August en Frans de lilde. Geop. dag. 14-17 u. za. 9- 2 en 14-17 u. zo. 10-13 en 15-18 (tot 17 nov.). rwart gedeelte aan Jacquelin ïagelaten heeft. Een zee jroot deel van de doeken jeeldhouwwerken en tekenin ■en is nog nooit eerder aan hel mbliek vertoond. Bij een van de laatste tele Eoongesprekken zou Jacque line de directeur van het Ma drilense museum hebben ver ast met de mededeling dat z alle geëxposeerde 61 werke aan de Spaanse staat wild schenken. «STERDAM (ANP) - De po lo Amsterdam heeft met onliggende korpsen 'goede praken' gemaakt wat be lt de bedreigingen aan het ts van Amsterdamse poli- pensen die buiten de stad oen. Volgens de Spaanse auton teiten heeft Jacqueline haa belofte wel vijf of zes keer bi |verschillende gelegenhede herhaald en zou ze haar be slissing ook hebben meege deeld aan de Franse presiden] Mitterrand en aan Huber Landais, de algemeen direc teur van de Franse musea. li een demonstratie zaterdag gooiden krakers ruiten in ihet hoofdbureau van politie. - fotoanp aantal bedreigingen - (ens de politie afkomstig de harde kern van de iikbeweging - neemt weer Geen enkel middel wordt lerhand meer geschuwd", us een boze politiewoord- itder in Amsterdam, die wilde zeggen over de van de geboden bescher- K le politiewoordvoerder zei en ander in reactie op de lies, die dit weekeinde in loofdstad door onbekenden to opgehangen naar aan- Eelegenhedei N van het overlijden van g 4er Hans Kok, een jaar ge in in een politiecel. „Jullie hebben Hans Kok vermoord. Wij pakken jullie", luidt de tekst op de affiche. De poster vermeldt de na men van een veertigtal men sen, die volgens de makers van het affiche verantwoordelijk zijn voor de dood van Hans Kok. Het gaat met name om politiemensen, van wie in een veel gevallen de huisadressen en privé telefoonnummers worden vermeld. Ook de na men van advocaten, GG en GD-artsen, medewerkers van het gerechtelijk laboratorium etcetera staan erop. De bedreigingen nemen de laatste tijd weer toe. Veel be trokkenen worden 's nachts gebeld. Onlangs werden bij enkelen de ruiten ingegooid. Die harde kern is moeilijk aan te pakken, aldus de politie woordvoerder, maar ze hoeven volgens hem van de Amster damse politie geen enkele con sideratie meer te verwachten. BOM die niet ontplofte kan in het Midden-Oosten grotere 'pen veroorzaken dan de bommen en granaten die in handen terroristen voor gruwelijke aanslagen hebben gezorgd. Het «stegen een Jordaniër, die zijn poging een El Al-vliegtuig op fazen zag mislukken, heeft de betrokkenheid van Syrië bij het sr|sme tamelijk onomstotelijk aan het licht gebracht. Het lijdt Wijk geen twijfel dat de Syrische regering willens en wetens massa-moord wilde plegen en het is wellicht voor het eerst fe aanmoediging tot terrorisme door een staat zo zonneklaar •voren is gekomen. te Britse regering heeft onmiddellijk met een drastische maat- gereageerd: zij verbrak de betrekkingen met het regime van ■ef al-Assad van Syrië. "eten de andere landen van de Europese Gemeenschap En- •"'d in deze stap volgen? Wat moeten de westerse landen met het betreurenswaardige bewijs dat zowel Gaddafi als jHassad blijkbaar een directe exporteur van terrorisme is? Szijn moeilijke vragen in het licht van de betekenis van Syrië yootmacht' in het Arabische wespennest. Libië is militair maar Syrië is sterk en wordt bovendien krachtig gesteund Rusland. Assad is befaamd om zijn kille meedogenloosheid. liet hij een van zijn eigen steden bombarderen om een :a! opstandelingen tot de orde te roepen. Assad is ook de teerder van die Arabische landen die geen vrede met Israël J op de voorwaarden zoals Egypte die geaccepteerd heeft, jjjjn in ieder geval de persoon om wie men niet heen kan als zaken gedaan moeten worden in het Midden-Oosten. De sleutel tot een vredesakkoord ligt in zijn handen, d heeft nooit geschitterd door consequent politiek hande ls een pokerspeler zette hij zijn troeven nu eens op de Pa- to dan weer op de conservatieve krachten, maar wel altijd ö°el een soort machtsevenwicht in het Midden-Oosten te be- i. het eerste oog zou er, vanwege de grote belangen, alles Pleiten Assad maar niet al te hard aan te pakken. Dat zal op V echter onbevredigend zijn. Na het proces in Londen staat ™'|k vast dat terrorisme niet langer het spontane produkt is Vine groepen die in hun wanhoop geen andere mogelijk- to-dan spectaculaire acties, maar ook een fenomeen gere ed door een staat. Dat laatste type terrorisme is van een "•eeswekkend soort, maar het kan wellicht beter bestreden sn. 0-. RG-ministers die vandaag bijeenkomen, hoeven nog niet 'Var het drastische middel van Engeland te grijpen om As- signaal te geven, maar zij zouden wel een beperkte han- Wcot, bijvoorbeeld in de vorm van het staken van de lucht- 'pljK n90n °P Damascus, kunnen afkondigen. Assad, of- "sen hard en kil leider, heeft zich immer een pragmaticus 'P die na zo'n boycot tot de conclusie zou kunnen komen Wijs voor zijn steun aan terrorisme veel te hoog is. Westen zal iets moeten doen, want de volgende bom die "'Ploft zou het Midden-Oosten best eens op de rand van ®uwe oorlog kunnen brengen. •srqoaJ uapl om '6 'sqqooj se; '8 's^un Mnoui '9 '(eq }aui pueq 'fi 'of 3 '8 'uieexsiep z 'S^UII >11°'" pjjaJ «ld De Britse regering verwacht niet dat de andere EG-landen eveneens de diplomatieke be trekkingen met Syrië zullen verbreken, maar hoopt wel op brede collectieve actie, zo ver klaarde een woordvoerder van het Foreign Office. Daarbij wordt gedacht aan verminde ring van het ambassadeperso neel in Damascus, beperking van de luchtverbindingen en van de economische en cultu rele betrekkingen. Maar de eerste reacties wijzen erop dat de andere EG-landen niet veel meer dan een lauwe solidari teit zullen willen betonen. Volgens de Britse pers is premier Margaret Thatcher vooral ontstemd over Franse voornemens voor nieuwe wa penleveranties aan Damascus. Een woordvoerder van de Franse premier Jacques Chi rac ontkende dat over nieuwe wapenleveranties wordt on derhandeld. Maar volgens de Sunday Times staat de Franse regering op het punt een con tract te sluiten voor de leve ring van helikopters, raketten, artillerie-uitrusting en nacht- zichtapparatuur, ter waarde van 300 miljoen dollar. Boven dien hoopt Frankrijk op Syri sche bemiddeling bij zijn po gingen de zeven Franse gijze laars in Libanon vrij te krij gen. De Franse minister van bui tenlandse zaken Jean-Ber- nard Raimond merkte op dat de Britse maatregelen tegen Syrië alleen voor rekening van Londen komen. „Pas als we bewijzen hebben kunnen we beschuldigingen uiten aan het adres van een buitenlandse mogendheid". Ook Bonn rea geerde terughoudend en be perkte zich tot de mededeling dat de Bondsrepubliek terro risme in al zijn vormen ver oordeelt. Londen besloot tot verbre king van de diplomatieke be trekkingen na het proces tegen de Jordaniër Hindawi, die tot 45 jaar werd veroordeeld we gens een poging explosieven aan boord van een El Al toe stel te smokkelen. Volgens de Britse autoriteiten zijn tijdens dat proces concrete bewijzen voor Syrische betrokkenheid op tafel gekomen. De Syrische regering heeft de beschuldi gingen van de hand gewezen. Met het oog op eventuele Syrische wraakacties is de controle op Britse luchthavens verscherpt, evenals de beveili ging van diplomatieke verte genwoordigingen in het bui tenland. Volgens de Britse zondagsbladen is een speciale terreurbestrij dings-eenheid (SAS) naar Cyprus overge bracht om de Britse belangen in het Midden-Oosten te ver dedigen tegen mogelijke Syri sche represailles. Daarbij wordt gedacht aan vliegtuig kapingen, ontvoeringen of aanvallen op Britse ambassa des, zo meldden de kranten. De media in Syrië hebben de Arabische staten opgeroepen de regering-Thatcher nu op een lijn te stellen met 'de zio nistische vijand' en alle econo mische betrekkingen met Groot-Brittannië te verbre ken. Openlijk steun ontving Damascus tot dusver alleen van Libië en Iran. Diplomatieke waarnemers verwachten dat een eventuele gezamenlijke actie van de Twaalf tegen Syrië minder ver zal gaan dat de maatrege len die in april werden getrof fen tegen Libië. Anders dan Libië is Syrië met de EG ver bonden door een economisch en handelsakkoord. Onder handelingen over een finan cieel protocol voor de periode 1986-1990 zijn gaande. Enkele EG-landen hebben zich on langs nog voorstander betoond van uitbreiding van de finan ciële hulp aan Damascus. De voorzitter van de Zuidafrikaanse regeringsdelegatie rukt uit protest het Rode Kruisspeldje van zijn revers. - fotoap JOHANNESBURG/GENEVE (REUTER- AFP-UPI) - Het Internationale Rode Kruis vreest dat zijn activiteiten in Zuid-Afrika ernstig zullen lijden nu de twintig Zwit serse medewerkers van het Internationale Rode Kruis opdracht hebben gekregen het land zo snel mogelijk te verlaten. Pretoria besloot tot uitwijzing van de Rode Kruis-missie nadat de conferentie van het Internationale Rode Kruis in Ge neve de Zuidafrikaanse regeringsdelegatie had uitgesloten van de vergadering. De voorzitter van het Internationale Rode Kruis, Alexandre Hay, heeft zich van dit besluit gedistantieerd omdat het strijd is met de statuten van het Rode Kruis. De Zuidafrikaanse Rode Kruisvereni ging mocht wel aan de conferentie deelne men en zal haar humanitaire werkzaamhe den in Zuid-Afrika voortzetten. De mede werkers van het Internationale Rode Kruis hielden zich in Zuid-Afrika vooral bezig met het bezoeken van rond 300 politieke ge vangenen, hulp aan hun familieleden en hulp aan rond 20.000 vluchtelingen uit Mo zambique. Het besluit om Zuid-Afrika buiten te sluiten werd aangenomen met 159 stemmen voor, 25 tegen en acht onthoudingen. Meer dan 100 van de 300 gedelegeerden namen niet aan de stemming deel. De Zuidafri kaanse minister van buitenlandse zaken Roelof Botha zei in een reactie dat het In ternationale Rode Kruis aanspraak maakt op een unieke positie in de wereld, geba seerd op de grondbeginselen van mense lijkheid, onpartijdigheid, neutraliteit en onafhankelijkheid. De schorsing van Zuid- Afrika is in strijd met deze beginselen. Van ome Haagse redactie DEN HAAG - CDA en VVD vinden dat gemeenten tijdens voetbalwedstrijden de sta dions alcoholvrij moeten kun nen maken. Zij moeten bepa lingen daarvoor opnemen in de gemeentelijke politieveror dening. Deze mening wekt bij de KNVB enige verbazing. Tij dens wedstrijden, waarbij ge weld mag worden verwacht, wordt al geen alcohol meer verstrekt. De Kamerleden Hennekam (CDA) en Dijkstal (WD) lan ceerden zaterdag dit idee voor de Tros-radio. Beide Kamerle den vinden dat gemeenten zelfstandig moeten kunnen opereren en niet afhankelijk gemaakt mogen worden van landelijke maatregelen. Ook het Nederlande volk vindt dat er een alcoholverbod moet komen, zo bleek uit een onderzoek dat de Tros onder 585 mensen van 18 jaar en ouder heeft gehouden. Een meerderheid van de Neder landse bevolking vindt boven dien dat de voetbalclubs zelf moeten meebetalen aan de kosten die worden gemaakt voor bestrijding van het voet balvandalisme. Ook de PvdA is daar voor stander van. Woordvoerder Worell zei niet uit te sluiten dat van wedstrijden waar be geleiding en bewaking door politie noodzakelijk is, de kos ten gepresenteerd worden aan de voetbalclubs en de KNVB. CDA en WD voelen daar vooralsnog niets voor. De voetbalclubs al helemaal niet. Over één ding zijn politici en burgers het eens: voetbal vandalen moeten strenger worden aangepakt. Door Jan Bouwmans HOEVEN - Teleurstelling over gevoerde kerkpolitiek, verslagenheid, ambtsverla ting, vrije opstelling en ge dwongen ontslag kunnen in de kerk ook voor leken niet de laatste woorden zijn. Kerkelijk meelevend zijn is behalve actie ook hartstocht voor en in de kerk; een passie die het lijden met en voor de kerk positief opneemt. Bij voorbeeld het lijden aan de smaad die de kerk treft in de plaats die haar wordt toebe deeld in de wereld, en die haar treft in de dialoog met de we reld die ook steeds meer het karakter krijgt van een een zaam, niet begrepen getuige nis. Zonder zo'n passievolle deelname wordt sterilisatie gepleegd op het "lichaam van Christus": de kerk. Dit betoogde hoofdredac teur G. Wilkens van het inter nationale katholieke tijd schrift 'Communio' zaterdag in Hoeven. Wilkens, docent aan het seminarie Rolduc, leidde een door zijn tijdschrift georganiseerd symposium over 'de plaats van de leek in de Kerk'. De heer Wilkens pleitte met zoveel woorden voor een stuk herzuiling van bijvoorbeeld gezondheidszorg- en bejaar denvoorzieningen, waarbij hij een grote opdracht zag wegge legd voor religieuzen van het type moeder Teresa. Met name vond hij het steeds dringender worden om plaatsen te vinden waar mensen op menselijke en christelijke wijze kunnen ster ven te midden van christenen die het leven als te volbrengen gave zien. Ook prof. C. Menting pleitte later uit sociologische overwe gingen sterk voor een groot stuk herzuiling. Hij noemde die noodzakelijk omdat veel geaccepteerde waarden in de hedendaagse cultuur, die hun oorsprong vinden in de Über mensch van Nietze, haaks staan op de christelijke waar den. Het symposium werd - min stens gedeeltelijk - bijge woond door kardinaal Simo- nis, bisschop H. Ernst van Breda en hulpbisschop J. de Kok van Utrecht. 'De leek in de kerk' vormt ook het onder werp van de wereldbisschop pensynode, die in het najaar van 1987 gedurende een maand in Rome wordt gehou den en waarop mgr. Gij sen van Roermond namens de Ne derlandse bisschoppen op treedt. Hoofdredacteur Wil kens merkte fijntjes op dat het eerste symposium van de Vlaams-Nederlandse sectie van Communio, vorig jaar in Antwerpen gehouden, zo'n grote doorwerking had gekre gen op de wereldbisschoppen synode vorig najaar waarin het Tweede Vaticaanse Conci lie was geevalueerd. De Leuvense hoogleraar Verhack hield de 150 tot 200 aanwezigen voor dat de dis cussie over de plaats van de leek in de kerk is vastgelopen. Hij achtte een nieuw denkmo del over de positie van de christenleek in kerk en wereld dringend geboden. DEN HAAG (ANP) - Billiton, een dochteronderneming van Shell, gaat de komende jaren samen met het bauxietbedrijf Su- ralco, een dochter van het Amerikaanse concern Alcoa, 340 mil joen gulden investeren in de Surinaamse bauxietindustrie. Billiton zal 145 miljoen gulden bijdragen aan het investerings plan, dat geldt voor de komende vijf tot zeven jaar. Suralco legt de overige 195 miljoen gulden op tafel. De investeringen maken deel uit van een overeenkomst tussen beide bedrijven en de Su rinaamse overheid, die heeft toezegd de belasting op bauxiet ge heel te schrappen. Daarmee is de Surinaamse bauxiet wat de kosten betreft weer concurrerend geworden met bauxiet uit lan den als Brazilië en Australië. Eerder was al bekendgeworden dat Suralco toestemming heeft gekregen om vijfhonderd werknemers te ontslaan. Door reorganisaties bij Suralco en Billiton liep het aantal werkne mers in de bauxietsector de laatste drie jaar al met ruim 1.600 personen terug. Momenteel zijn nog ongeveer 5.000 mensen werkzaam in deze industrie. Over het risico van investeren nu in Suriname een strijd woedt tussen het nationale leger en de guerrillabeweging van Ronnie Brunswijk wil de woordvoerder weinig meer kwijt dan de verklaring dat 'politieke stabiliteit natuurlijk de industriële activiteit ten goede komt'. Verder zegt hij dat 'uit het feit dat wij investeringen willen doen kan worden afgeleid dat wij redelijk vertrouwen hebben iri de toekomst'. TILBURG - Surinaamse bosnegers in Nederland beginnen van daag een hulpactie voor de noodlijdende bevolking in Oost-Suri- name. Duizenden bosnegers uit dat gebied zijn de afgelopen we ken als gevolg van oorlogshandelingen uit hun huizen verdre ven. Tallozen zijn zijn de grensrivier Marowijne overgestoken en verblijven nu in de jungle van het buurland Frans Guyana. De woordvoerder in Nederland van de groep-Brunswijk zei dat de nood onder de bevolking zeer hoog is gestegen. Er is vooral gebrek aan voedsel en aan medicijnen. Volgens een bosneger die onlangs uit het gebied terugkeerde leven de gevluchte dorpelin gen nu vrijwel uitsluitend van wat jacht en visvangst in de ri vier opleveren. Het gaat volgens hem vooral om oudere mannen, vrouwen en kinderen. Veel van de jongere mannen hebben zich bij de opstandelingen van Brunswijk aangesloten. Minister Bukman (Ontwikkelingssamenwerking) sluit niet uit dat ons land bij gebleken behoefte voedselhulp aan Suriname zal ver strekken. Hij zei dat in de TROS-radio-uitzending Kamerbreed. WASHINGTON (AFP) - Honderden Amerikanen zijn tussen de jaren 1940 en 1970 als proefkonijn voor nucleair onderzoek be smet met radioactief materiaal zoals plutonium, radium en ura nium. Dit staat in een gepubliceerd rapport van een subcommis sie van het Huis van Afgevaardigden. De opzet van de proeven was de biologische gevolgen van radioactiviteit te onderzoeken, aldus de subcommissie die zich baseert op stukken van het mi nisterie van energie. Volgens het rapport zijn de proefnemingen onder andere uitgevoerd in het kader van Project Manhattan, dat leidde tot de eerste Amerikaanse atoombom. Tussen 1945 en 1947 hebben 18 ongeneeslijk zieke mensen plutoniuminjecties toegediend gekregen. In de jaren '60 kregen 57 mensen mangaan en uranium toegediend in het laboratorium voor nucleair onder zoek in Los Alamos en in dezelfde tijd werden 20 bejaarden bij proefnemingen door het Massachusetts Institute of Technology (MIT) blootgesteld aan radium en thorium. Volgens een woord voerder van het ministerie van energie staan nog in leven zijnde proefpersonen onder medisch toezicht. SCHIPHOL (ANP) - Groot-Brittannië en Nederland zijn het er over eens dat de gehele vergadering van de Transportraad van november gewijd moet zijn aan de liberalisatie van de burger luchtvaart in Europa. Mocht deze tweedaagse bijeenkomst geen vorderingen op dit gebied hebben opgeleverd, dan moet ook de volgende vergadering van de raad van december geheel aan dit onderwerp zijn gewijd. Dit heeft minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat op Schiphol meegedeeld na haar aankomst uit Londen. De minister maakte de eerste lijnvlucht van Transa- via van en naar Londen-Gatwick mee. STOCKHOLM (AP) - De Zweedse autofabriek Saab haalt alle auto's van het jongste model 9000 terug om een kabel te controle ren die kortsluiting kan veroorzaken. De kabel zal een extra om hulling krijgen om slijtage te voorkomen, zonder dat de eige naars daarvoor hoeven te betalen. In de hele wereld zijn tot nog toe 20.000 SAAB 9000's verkocht. GENEVE (ANP) - Ds. W.R. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, heeft zich met succes verzet tegen de opvatting dat moeilijkheden binnen de Raden van Kerken een zijdig aan de rooms-katholieke kerk zijn te wijten. Tijdens een bijeenkomst van de secretarissen van landelijke Raden, afgelo pen week in Genève, had hij zware kritiek geleverd op een rap port met deze strekking. Het rapport werd op zijn advies her schreven en vervolgens unaniem aanvaard. De problemen bij veel Raden van Kerken zijn naar de mening van Van der Zee niet alleen het gevolg van de opstelling van de rooms-katholieke kerk, maar ook van de houding van andere kerken. MADRID (AP) - Bias Pinar, de leider van ultrarechts in Spanje, heeft aangekondigd dat hij een nieuwe politieke partij zal op richten, het Nationaal Front geheten. Pinar, een notaris uit Ma drid en vroeger leider van de inmiddels overleden ultrarechtse partij Nueva Forza, zei dat hij zich weer in de politiek begeeft, omdat de socialisten maar aan de macht blijven en het centrum rechtse alternatief een mislukking is. CHANDIGARH (AP) - Sikh terroristen hebben in Punjab het vuur geopend op een menigte op een markt. Negen hindoes wer den gedood en er vielen 10 gewonden, aldus de politie. De autori teiten zeiden dat zes mannen met automatische wapens het vuur openden. Zij slaagden erin te voet te ontkomen. ROME - In de wedren tussen Fiat en Ford om het bezit van Alfa Romeo, heeft de Turijnse autobouwer en sterke zet gedaan. Fiat heeft in het weekeinde bekend gemaakt bijna twee keer zoveel uit te willen geven dan Ford om het noodlijdende staatsbedrijf Alfa Romeo in te lijven. Als de Italiaanse regering het aanbod van Fiat accepteert, zal Alfa Romeo samengevoegd worden met Lancia, dat al in het bezit is van Fiat. De combinatie Alfa Ro- meo-Lancia zou op de markt van de luxe-wagens een gduchte concurrent worden voor merken als Mercedes, BMW, Volvo en Saab. (ADVERTENTIE) HALSTRAAT 12, BREDA VANDAAG/ Zon op: 07.25. Zon onder: 17.21. Maan op: 00.54. Maan on der: 15.42. MORGEN/Zon op: 07.27. Zon onder: 17.19. Maan op: Maan onder: 15.56. VANDAAG/ Bath: 09.32-22.25. Hansweert: 09.07-21.57 Terneuzen. 08.44-21.36. Vlissingen: 08.26-21.21. Wemeldinge. 09.24-22.25. MOR GEN/ Bath: 11 01-23.46. Hansweert: 10.35-23.23. Terneuzen: 10 10- 22.58. Vlissingen: 09.53-22.44. Wemeldinge: 11.03-23 54.

de Stem | 1986 | | pagina 3