Opnieuw toernooizege Becker Marathonschaatsen in wurgende greep BRONZEN MEDAILLE VOOR CHITA GROSS Sprint wordt toch serieuzer genomen Timman blijft leider in Tilburg SAVOK-D Van Darm goed op Marathon-schaatser eisen duidelijkhei Blauw W morres komt MAANDAG 27 OKTOBER 1986 MAANDAG 27 OKTO MAASTRICHT (ANP) - Met haar vijfde wereldtitel heeft Ingrid Berg hmans China voor de eerste keer gewaarschuwd. Rompelberg: twee records Suikerbete-toen De Caluwe e De Leeuw kampioen koppelkoers Bedrijfsvolleybalt INYLOED COMMERCIE ZEER GROOT Rust voor Jolanda Grimbergen Koenders wint wintertriathlon Jeroen geeft Carioca-team geen kans IKs ging met 3-0 op de ^ti'een. Blauw Wit had in "°osendaal totaal geen moeite *j Scheldesport: 3-0. Morres het in zijn thuiswedstrijd *gen Geevers moeilijk. Het geed, maar behaalde Punten. De Sterre verloor t, - d-1 van en bij Ovoco. forste divisie heren: MOR- JüiS-GEEVERS 0-3 (11-15, 13- j> 6-15) - Het leerjaar voor orres verloopt uiterst moei- am- De punten komen niet al ?a^eI'jk op het scorebord, zate JJulsterse team het -j/fvdag tegen Geevers niet 1° de eerste twee sets het tot tien punten goed, T12 PAGINA SPORT TOKIO (Reuter) - Slechts een volledig fitte Ivan Lendl, zowel fysiek als men taal, en misschien een weer ontketende John McEnroe lijken Boris Becker nog te kunnen afhouden van een geslaagde machtsovername in het internationale tennis. In wat hij de 'beste twee weken uit mijn loopbaan' noemde bleef de tweevou dige winnaar van het toer nooi van Wimledon overeind tegen de beste spelers van het moment. Na zijn winst vorige week bij de Australi sche indoor-kampioen- schappen in Sydney op de Tsjechoslowaak Ivan Lendl was de achttien-jarige Westduitser ook in Tokio niet van zijn stuk te bren gen. Na winst in de halve eind strijd op de een tennis-gene- ratie oudere Jimmy Connors bleek in de finale bijna leef tijdsgenoot Stefan Edberg ook niet opgewassen tegen de lichamelijke en mentale kracht van Becker. Met 7-6 (7-5), 6-1 behaalde de in Monte Carlo wonende West duitser zijn tweede grote toernooi-zege in acht dagen en liet daarbij nog eens zo'n 150.000 gulden op zijn bank rekening bijschrijven. Enkelspel: halve finales: Stefan Ed berg (Zwe)-Ivan Lendl (Tsj) 7-6, 6-1, Boris Becker (WDl)-Jimmy Connors (VSt) 7-6, 2-6, 6-3; finale: Becker-Ed- berg 7-6 (7-5), 6-1. Dubbelspel: finale: DePalmer/Don nelly (VSt)-Lendl (Tsj)/Gomez (Ecu) 6-3,7-5. Steffi Graf, de nummer drie van de wereldranglijst, heeft zondag het toernooi van Brighton gewonnen. De zeventien-jarige Westduitse versloeg in de eindstrijd van het 200.000 dollartoernooi Catarina Lindqvist in twee sets. Met haar achtste over winning van dit seizoen ver diende Steffi Graf ruim 85.000 gulden. Uitslagen: enkelspel: halve finales: Steffi Graf (WD1)- Rosalyn Fairbank (ZAf) 6-1, 6-2, Caterina Lindqvist (Zwe)-Bettina Bunge (WD1) 6-3, 6-7, 6-3; finale: Graf- Lindqvist 6-3,6-3. Brad Gilbert, de sterk op komende Amerikaanse ten nisser, die onlangs-zonder groot succes overigens-zijn daviscupdebuut maakte te gen Australië, heeft zondag het toernooi van Wenen op zijn naam gebracht. Hij won met 3-6, 6-3, 7-5, 6-0 van de Tsjechoslowaak Karei Novacek. In de finale liep Gilbert een blessure op, die verhinderde, dat hij aan de zijde van de Joegoslavier Slobodan Zivojinovic aan trad voor de eindstrijd van het heren dubbelspel. De Braziliaan Ricardo Acioly en de Pool Wojtek Fi- bak kregen nu de hoofdprijs zonder dat zij ervoor be hoefden te spelen. In de halve finales had de Brazi liaans/Poolse combinatie met 7-6,0-6,7-6 gewonnen van de Zuidafrikanen Christo Steyn/Danie Visser. Uitslagen: halve finales: Brad Gilbert (VSt)-Jonas Svensson (Zwe) 6-3, 6-2, Karei Novacek (Tsj)-Jan Gunnarsson (Zwe) 4-6, 6-1, 7-6 (7-5), finale: Gil- bert-Novacek 3-6,6-3,7-5,6-0. Berghmans weerstaat Chinese kolos Door Rob van Deursen DEN HAAG - Tegen de verdrukking in wordt er bta nen het Nederlandse schaatswereldje toch gewet) aan een face-lift van de specialiteit sprinten. De Vlaamse heeft sinds 1980 een unieke score op gebouwd, waar zelfs de Japanner Yasuhiro Yamashita in zijn in drukwekkende carrière niet aan kan tippen. Als enige bedwong Berg hmans het fenomeen Jinli Li. De judoreuzin uit Yunan in het zuid-westen van China en haar collega Gao zijn een nieuw verschijnsel in het da mesjudo. Kilogrammen en centimeters waren altijd al een factor bij de strijd van alle categorieën, maar tijdens de korte geschiedenis nimmer op zo'n extreme schaal. Irene de Kok, de wereld kampioene in het half-zwaar gewicht, ging ten onder in de ongelijke strijd en verloor zelfs de partij voor het brons. Daags tevoren had Chita Gross (tot 56 kilogram) de ploeg van bondscoach Karei Gietelink zijn vierde ereprijs bezorgd. De gouden openings- MOSKOU (ANP) - Voor de stayer Fred Rompelberg is zondag een jaren gekoesterde wens in vervulling gegaan. Eén week voor zijn 41ste verjaardag verbeterde de Limburger achter gangmaker Joop Stakenburg op Krilatsj- koje, de Olympische wieler baan van Moskou, twee in- door-wereldrecords achter grote motoren. Rompelberg legde in één uur 81.339 km af. De honderd kilometer gingen in 1 uur 13 minuten 55 seconden. Beide records stonden reeds op naam van Rompelberg. Op 14 sep tember 1982 haalde hij in één uur 78.953 km en was zijn tijd voor de honderd kilometer 1.15.58. Sinds de Olympische Spelen van Moskou 1980 was Rompel berg ervan overtuigd dat de wielerbaan van Moskou beter geschikt was voor een record poging dan die van Montreal. Daarbij wilde hij beslist ach ter Stakenburg rijden. Via het aanspannen van een kort ge ding bereikte hij, dat de gang maker zich aan diens contrac tuele verplichtingen hield. dag ten spijt bleek het aantal medailles in Maastricht toch lager uit te vallen dan twee jaar geleden in Wenen. Tegen over driemaal zilver en twee maal brons stonden tijdens de judodriedaagse goud, zilver en tweemaal brons. Berghmans (26) lijkt haar waarde te behouden. Het kampioenschap in de open klasse en het zilver in het half-zwaargewicht wegen op tegen de tweevoudige triomf van 1984. Het is echter de vraag of Berghmans ooit nog de kans krijgt die prestatie te herhalen. De scholiere Li is ze ventien en dus nog in de groei, een kop groter en brengt zo'n 120 kilogram op de weeg schaal. Bondscoach Fu Guoyi heeft haar de minimale technische vaardigheden bijgebracht. „Er zijn heel veel grote mensen in China", zegt de coach. De kleine trainer zegt dat via een tolk, wier postuur het tegendeel doet vermoeden. Van een onnaturlijke groei wil hij niet spreken. Een kind als Li wordt in de westerse wereld echter beschouwd als een slachtoffer. Behandeling met groeiremmende middelen is gebruikelijk. Bij de introductie van de open klasse bij de heren, ver schenen er ook monstrueuze figuren op de mat. Judoken ners wijzen er op dat die gro tendeels zijn verdwenen, door dat hun techniek, snelheid en conditie te kort schoten. Berghmans liet zich niet overdonderen door de fenome nale tiener. Zelfs nadat de blondine twintig seconden voor het einde van de partij een contactlens had verloren, hield ze stand. Berghmans had slechts intelligente plaagsto ten kunnen plaatsen, omdat haar tegenstandster elke houdgreep simpel van zich af duwde. Scheidsrechter Jime nez uit Puerto Rico wees Berghmans aan als winnares, nadat zijn assistenten het on eens waren geweest. Het reservoir aan krachten van Li was langzaam gesloopt. Irene de Kok en met name de Francaise Laetitia Meignan hadden daar een geduchte bij drage aan geleverd. De Kok wist, dat het vrijwel onmoge lijk was een technisch voor deel te veroveren als de ver schillen zo groot zijn. De Til- burgse probeerde dat toch, hetgeen haar op een wazari kwam te staan. De Kok was relatief in het nadeel, doordat Li slechts een minuut op de mat had gestaan. De Deense Merete Grey werd in die tijdsspanne verpletterd, de Zweedse Katarina Hakans- son hield het voor gezien toen ze Li in ogenschouw had geno men. Meignan was een se rieuze bedreiging, maar ging ten onder, doordat Li arbitrale steun had. Tegen Berghmans, die op briljante wijze een finale plaats veroverde, hielp zelfs die niet. De Kok had de strijd om het brons inmiddels van Meignan verloren. In minder dan een minuut was de Fran caise, die vorige maand ook Berghmans nog met een vol punt versloeg, De Kok de baas. Hoe lichter de Nederlandse judoka's zijn, des te minder hebben zij op het mondiale po dium te zoeken. De allerlicht ste, Anita van der Pas, een half jaar geleden toch derde tijdens de Europese titelstrijd, mocht na een nederlaag tegen Tatjana Koevsejnova uit Sov jetunie het judopak uittrek ken. In het tae-kwan-do dat de Brabantse ook beoefent, lij ken meer mogelijkheden voor haar te liggen. Ook voor Veronique Akker mans, die wel twee keer won, en Belinda Stoeltjes waren er geen herkansingen weggelegd. Aan de schittering van de ope ningsdag voegde alleen Chita Gross een sterretje toe. De Vlaardingse brak met de ge woonte tijdens grote toer nooien altijd iets onder de ver wachtingen te blijven. Na drie overwinningen strandde de donkere Gross pas op de Britse Ann Hughes, die enige uren later de wereldtitel veroverde. Hughes was één van de drie Britse deelneemsters, die dit weekeinde op de hoogste trede van het platform stapten. Diane Bell (tot 61 kilogram) kreeg in de laatste seconde de favoriete Céline Geraud on deruit. Op de slotdag ver lengde Karen Briggs haar abonnement op de lichtste titel, ondanks de steeds sterker wordende Aziatische concur rentie. Drievoudig wereld kampioene Briggs is, hoe klein ook, evenzeer een fenomeen als Fenliong Gao en Jinli Li. Chita Gross gaat op de schouders nadat zij de Koreaanse Kim verslagen heeft. - fotoanr Door Rutger van Santen TILBURG - Dat de aanhouder ook wel eens niet wint, bleek gistermiddag ruim na halfzes. Op dat moment besloten de heren Miles en Karpov op voorstel van de laatste een eind te maken aan hun eerste onderlinge confrontatie in het Interpolis schaaktoernooi in Tilburg, die de dag ervoor om twee uur begonnen was. De remise kwam tot stand na 74 zetten, waarvoor 8% uur speeltijd was verbruikt, en vlak na het moment waarop notabene de eerste twee van de 16 pionnen van het bord gingen. Door dat resultaat bleef Karpov in de rang lijst na zes ronden steken om de tweede plaats achter Jan Timman, die het veld met vier pun ten aanvoert, overigens eindigden alle partijen die in het weekeinde in Tilburg werden ge speeld in remise. De zesde ronde die op zater dag werd ingezet leverde het unieke resultaat op van vier afgebroken partijen na de eerste sessie van 5 uur speeltijd. Dat was des te opmerkelijker als men weet dat de eerste analyses achteraf in geen van de vier ontmoetingen reëel overwicht voor een van de betrokken grootmeesters lieten zien. De meest bizarre partij werd zonder twijfel gespeeld tussen de Engelsman Tony Miles en Anatoly karpov. Zowel Miles als zijn Russische opponent bouwde in het Nimzo-Indisch vanuit de opening vestingen op, die nauwelijks ruimte boden voor actief spel. Dat bleek ook wel na zo'n 25 zetten. De heren hadden zich ingegra ven, en vanaf dat moment veranderde de stel ling nauwelijks meer. Toch werd er op zaterdag na 41 zetten afgebroken, en gisteren vonden de heren het nodig daarnog 33 schuivertjes aan toe te voegen. En ook die zetten-serie bracht geen enkele wijziging teweeg in de geblokkeerde po sities. Veelzeggend is dat er onder de aanwezi gen een zucht van verlichting opging, toen Kar pov eindelijk zijn remise-aanbod deed. Timman bestreed in de zesde ronde Kortsjnoi met het dame-Indisch. De Nederlander kwam met licht voordeel uit de opening, een gevolg waarschijnlijk van het lichtelijk pretentieuze tegenspel dat de Zwitser bood. Toch wist Tim man het overwicht met de witte stukken niet echt uit te bouwen, en na een nog spannende tijdnoodfase waarin Kortsjnoi zeer op zijn tel len moest letten, werd er na 42 zetten afgebro ken. Het stellingsbeeld vertoonde nog steeds licht voordeel voor de Amsterdammer. Het voordeel bleek in de hervatting gistermiddag niet genoeg voor een winstpoging. Kortsjnoi had zijn huiswerk gedaan, en na vijf zetten werd remise overeengekomen. Ook Hübner en Ljubojevic hadden gisteren in hun tweede sessie maar vijf zetten nodig voor een puntendeling. De dag ervoor speelden ze een scherpe Siciliaan, die van de Najdorf-va- riant werd omgebouwd tot een Draak. Hübner speelde helder en consequent, terwijl ook weer eens bleek dat de intuïtie van de Joegoslaaf iets heel bijzonders is. Hij beantwoordde Hübners opening vrijwel a-tempo, zonder dat hij daarbij kleerscheuren opliep. De afgebroken stelling bood wellicht iets meer mogelijkheden voor de Duitser, maar gistermiddag werden zijn winst verwachtingen na vijf zetten afdoende weer legd. Vandaag wordt met de zevende ronde de eer ste helft van het toernooi in Tilburg afgesloten. De partijen zijn: Ljubojevic-Portisch, Karpov- Hübner, Kortsjnoi-Miles en Beljavski-Tim- man. Uitslagen: vierde ronde: Timman (Ned)-Ljubojevic (Joe) Vi-Vt, Miles (Eng)-Hübner (WD1) Vz-Vt; vijfde ronde: Kortsjnoi-Bel- javski Vt-Vt\ zesde ronde: Portisch (Hon)-Beljavski (Sov) Vi-Vi, Timman (Ned)-Kortsjnoi (Zwi) Vi-Vi, Miles (Eng)-Karpov (Sov) Vi - ftHuebner (WDl)-Lj ubojevic (Joe) V4 - Vt Stand: 1. Timman 4,2/3. Karpov en Ljubojevic 3%, 4/5. Hübner en Kortsjnoi 3,6/7 Beljavski en Miles 2Vt8. Portisch 2. Ondanks het feit dat de Ko ninklijke Nederlandse Schaat senrijders Bond geen geld wilde (of kon) vrijmaken voor een aparte sprint-kernploeg, is bijvoorbeeld het gewest Friesland aan het werk ge gaan met een sprint-groep, die acht man sterk is en onder lei ding staat van de ex-sprinters Sies Uilkema en Lieuwe de Boer. En gisteravond ging op de kunstijsbaan van De Uithof in Den Haag de serie van vier ontmoetingen (finale 16 no vember in Haarlem) om de BSO-cup over 500 en 1000 me ter van start. Voor Jan Yke- ma, die gezien de omstandig heden (veel wind schuin over de ovaal) een puike 39.45 (Hein Vergeer kwam tot 40.80) op de 500 meter liet noteren, een be wijs dat er binnen de schaats bond toch stromen op gang worden gebracht om het sprinten serieus te nemen. De Harlinger: „Er gaat nu eindelijk iets gebeuren. Zo pakken we dit seizoen ook alle wedstrijden om de World Cup mee. Als sprinters moesten we het tot en met vorig seizoen eigenlijk alleen met het WK doen. Voor de rest hingen we een beetje als oud vuil aan de kar van de all-rounders. Ook naar de Olympische Spelen toe is het een goede ontwikkeling. Je kunt je beter specialiseren in wedstrijd vorm dan alleen maar domweg trainen. Dat word je het gauw zat". Gezien het gegeven dat het toernooi van gisteravond in Den Haag (in totaal trok het 48 deelnemende dames en 52 he ren) gold als eerste selectie voor de nationale afstands kampioenschappen begin ja nuari kwamen ook de reeds afgeschreven schaatsters(sers) uit alle hoeken van Nederland vandaan. Zoals Jan van de Roemer, ooit in 1980 Neder lands kampioen sprint. De Noordhollander, die drie sei zoenen geleden stopte: „Met die NK's per afstand kan ik het altijd nog eens proberen. Voor een 500 meter hoef je niet zo erg intensief te trainen. Dus ik waag het er maar op. Ik heb tenslotte niets te verliezen". En Ali Boorsma, vorig sei zoen nog in de nationale kern ploeg, maar nu naar de Friese 'elite' verwezen: „Met de nieuwe aanpak van het NK over afstanden kun je je hele maal op één nummer zetten. En de meiden van de kern ploeg moeten veel all-rounder bezig zijn. Dus daar ligt mijn kans". Het had trouwens weinig gescheeld of dit seizoen was een Jong Oranje sprint aan het bestel van de Nederlandse schaatsploeg toegevoegd. Het draaiboek daartoe was volle dig klaar, terwijl de namen van de betrokkenen (ook die van de trainer) al waren inge vuld. Het bedrijf BSO wierp zich op als geldschieter, maar overleg met KNSB-hoofd- sponsor Aegon leidde niet tot overeenstemming. „Verrekte jammer", zo vindt heren-coach Henk Gemser, wiens liefde voor het sprinten alom bekend is. „We hadden het zaakje rond. Alleen het geld niet. Dat was een zaak voor het KNSB-bestuur. Waarom en hoe precies het fout is gegaan weet ik niet". Een woordvoerder van BSO Ha» dames: PHI- LIPPINE-ATHANATOS 1-3 (15-10, 5-15, 6-15, 13-15) - „Ik vind het geen schande dit ver lies," aldus Philippine-speel- ster Sonja Vermeirssen na af- gisteravond in Den „Wij mochten geen naamr B clame maken en het verg toch behoorlijk wat Daarom is het niet van grond gekomen. Maar we ho den de zaak warm. Misschl volgend seizoen". DAMES 500 meter: 1. Boukje Keulen (lm» 44,18 seconden; 2. Marieke Stam (1 mond aan Zee) 44,31; 3. Christine Aalt (Baambrugge) 44,34; 4. Thea Li^ (Emmeloord) 44,53; 5. Yvonne van G nip (Haarlem) 44,58; 6. Anita Loorb (Sappemeer) 44,70; 7. Ingrid Hart (Velsen) 44,91. 1000 meter: 1. Van Gennip 1.27,10; 2, 1.27,83; 3. Petra Moolhuizen m 1.28,55; 4. Limbach 1.28,72; 5. Ka 1.29,25; 6. Grietje Mulder (Urel 1.29,82; 7. Alida Pasveer (Gronln 1.29,85; 8. Erna Uitham (Zuidli 1.30,14; 9. Anja Bollaart (Lage-Zwali 1.30,15; 10. Haringa 1.30,18. Klassement over twee afstanden: 1 Gennip 88.130; 2. Stam 88.225; 3. 88.805; ,4. Limbach 88.890; 5. Molhrt 89.915; 6. Aaftink 89.930; 7. Hari 90.000; 8. Uitham 90.450; 9. Loorl 90.515; 10. Meijer 90.885. HEREN 500 meter: 1. Jan Ykema (Harlin 39,45; 2. Tjerk Terpstra (Engelum)! 3. Geert Kuiper (Oldeholtwolde) 39$ Bouke Jonkman (Sint NicolaasgajJ 5. Gerard Kemkers (Eelde) 4(1,(8; Menno Boelsma (Nootdorp) 40,11; 7., Mos (Rhoon) 40,12; 8. Jan Nieuwenhu (Nieuwkoop) 40,18; 9. Ron den B (Zoetermeer) 40,31; 10. Hans Kaats ten) 40,51; 12. Hein Vergeer (Haastn 40,80; 13. Frits Schalij (Weesp) 40,84 Heren, 1000 meter: 1. Kemkers 1,19 Kuiper 1.19,88; 3. Raymond Bru (Rotterdam) 1.20,18; 4. Vergeer 1,2 Kaats 1.20,33; 6. Ykema 1.20,78; 7 man 1.20,91; 8. Terpstra 1.21,01; 9, Groen (Emmen) 1.21,15; 10. Jacques (Den Haag) 1.21,24; 14. Schalij 1.21,81 Eindklassement over twee afstandi Kuiper 79.510 punten; 2. Kemkers? 3. Ykema 9.840; 4. Terpstra 80.01 Jonkman 80.415; 6. Kaats 80.67 Boelsma 80.860; 8. Nieuwenhuizenl 9. Vergeer 80.950; 10. Brugmans819 Schalij 81.770. Van onze volleybalmedewerker IJZENDIJKE In de Zeeuws Vlaamse volleybalklassei greep YVC een nipte 3-2-over winning op Scheldesport 2. Bi bet Aardenburgse Kikker: gaat het zeer voorspoedig. Nu werd Even Kijken 2 ge makkelijk aan de bekende ze gekar gebonden. Sluvoc kwarr klasse tekort tegen het jongt team van Morres 2. Kraai Van onze volley SAS VAN GENT - Het eerst volleybalvereniging Savok uil succes. Het initiatief voor dit t eerste recreantenteam van de Winnaar werd Tendoss uit tegen de organiserende verenij ter Herman van Dorst de prijz bekend. Verder blonk dit toer ganisatie. Eindstand: 1. Tendoss 1,2. Savok 1, 3. T« Voorwaarts, 7. Jeroen, 8. Savok 3, 9. D< Vlaanderen. ROTTERDAM (ANP) Peelen is zondag in sportpi| HULST Ahoy' in Rotterdam Ni lands kampioen klasseiM rijden voor junioren ge» den. Hij had een voorsprong drie punten op Menno De nationale titel koppelk ging naar het duo Charlt Caluwe/Godert de Leeuw Met 3-0 won de Hulsterse equipe deze confrontatie. Dat de Van Damme-dames won nen, kwam min of meer als een verrasing. Temeer, omdat aanvalster Marie-José Cap- bleven voor 2000 toeschou pendijk verstek moest laten na een spannende strijd de gaan. En dat is een volleybal- ster die van grote betekenis is voor haar team. Bij Neckermann moest eveneens een vaste basis verstek laten gaan. Hier was Tilly van der Veeke absent. En dat is een dame die eigenlijk onmisbaar is in het broeders Rik en Ralph man voor. Uitslagen: klassement junioren Peelen 39 punten, 2. Menno Vink Patrick Kops 33; koppelkoera uni 1. Charles de Caluwe/Godert deL kracht 2. Rik Moorman/Ralph Moonri Aart van de Kruisweg/Michel Lep Nederlandse veldrijders zor zaterdag bij een internat! veldrit in Hannover voor eet I kend succes door de eerste plaatsen op te eisen. Frank Bakel won. Uitslag: 1. Frank van Bakel (Ned 3 minuten en 2 seconden, 2, Stamsnijder (Ned), 3. Martin Hen (Ned), 4. Albert Zweifel (Zwi), S d'Arsie (Zwi) allen in dezelfde Van Bakel. 6. Rudy de Bie (Bei) 17. Klaus-Peter Thaler (WD1) op» De Poolse beroepswielrermer Piasecki heeft zaterdag de indni tijeirit over 35 kilometer van Fli naar Pistoia gewonnen in 41 minui 52 seconden. Uitslag: 1. Lech Piasecki (Pol) 35. 41.52, 2. Charly Mottet (Fra) op i Rolf Gölz (WD1) op 0.28, 4. Gianh Baronchelli (Ita) op 0.39,5. Raniero! (Ita) op 0.59. Reinier Groenendaal heelt zora Oirschot zijn derde veldritovenc in het nog prille seizoen behaald Uitslag: 1. Reinier Groenendaal chielsgestel), 2. Huub Kools (Baarli sau) op 28 seconden, 3. Paul de 0n (Bel) op 1.15,4. Frank van Bakel (Ik op 1.40, 5. Martin Hendriks (Ask 3.00, 6. Ronald Rol (Alkmaar) op J Johan Ghylebert (Bel) z-t., 8. Jots: mer (Kampen) op 3.35,9. Peter Kid nesse) op 4.00, 10. Gert-Jan monde) op 4.12. Door Rob van Deursen ASSEN - In de woorden van Egbert van 't Oever, coach van een van de 25 gesponsorde ploegen in het A-peloton van het marathonschaatsen schuilt veel waarheid. „Het is voor een coach te genwoordig gemakkelijk om succes te hebben. Normaal moet je vijf jaar bouwen aan een ploeg om die op niveau te brengen en nu koop je er ge woon een. Eigenlijk niet leuk meer", aldus de 'duizendpoot' uit Lisse. Zaterdagavond tijdens de door Henri Ruitenberg ge wonnen openingsmarathon van het seizoen in Assen bleek dat de commercie de tak van schaatssport, die aanvankelijk ontstond als 'afkick'-moge- lijkheid voor gesjeesde lange baan-matadoren, inmiddels in een wurgende greep heeft. Het ploegenspel was al eerder ge meengoed, de combine ook. Nu echter wordt door de sponsors de truccendoos ook nog zo wijd mogelijk opengetrokken om maar zo veel mogelijk ijzers in het ijsvuur te hebben. Tevoren werd, om de competitie zo veel mogelijk eerlijk te houden, af gesproken dat er niet meer dan vier rijders per ploeg in een A-marathon zouden mo gen uitkomen. Iedereen knikte braaf instemmend, maar de praktijk is anders, zo bleek in Assen. Bij Labello wist bijvoor- beeld Wim Westerveld via de achterdeur van de KNSB te rug te keren met een A-licen tie en dat betekent dat deze equipe vijf man op het ijs zet. En bij Verwey en Adegeest loste men het weer anders op. Een ploeg van vier draagt de naam van het bedrijf zelf en een ander viertal die van een door de firma gevoerd cara- vanmerk. Overbodig eigenlijk om te vertellen dat beide for maties eikaars belangen niet uit het oog verliezen. Marathon-schaatsen is dan ook geen kinderspel meer. Er gaan grote bedragen (een 'beetje' ploeg kost toch al gauw 100.000 gulden) in dat wereldje om. En de aanpak wordt eveneens steeds profes sioneler. Ijsbaan-directeur Zimmermann in Inzeil keek zijn ogen uit, toen niet de lange baan-kernploegen uit Nederland enkele weken terug langs zijn piste neerstreken maar een peloton van zo'n 60 marathonrijders voor een trainingskamp. Voorbereiding Henri Ruitenberg, zaterdag eerste nadat hij Jan Kooiman, Albert Bakker en Jos Pronk (in die volgorde) in de eind sprint had verslagen, was be gin afgelopen zomer een van de aangevers met het plan om Inzeil in de voorbereiding op het seizoen op te nemen. Rui tenberg, voor de derde achter eenvolgende maal winnaar in Assen: „Ik was nog nooit in Inzeil geweest, maar van de all-rounders hoorde ik allerlei fantastische verhalen. En toen wilde ik zelf ook. Maar zoiets blijft natuurlijk niet geheim. Met als gevolg dat iedereen ging". Toch peurde Kees Poel, coach van de Aegon-ploeg van Ruitenberg, meer voordeel uit Van onze sportredactie DEN HAAG - Jolanda Grimbergen, lid van de dameskern ploeg van coach Dinus Vos, moet voorlopig anderhalve week rust houden. Tijdens het trainingskamp van de Nederlandse equipe in Inzeil stapte de negentienjarige Rijnsburgse op weg naar de ijsbaan op een steen en verrekte daarbij de en kelbanden in haar rechter voet. ASSEN (ANP) - Axel Koenders heeft zaterdag in Assen met overmacht de eerste wintertriathlon van het seizoen gewon nen. De atleet uit Ouderkerk aan de Amstel had voor de 22 ki lometer hardlopen, 104 kilometer fietsen en 40 kilometer schaatsen in totaal 5 uur, 32 minuten en 47 seconden nodig. Uitslag: 1. Axel Koenders (Ouderkerk) 5.32.47,2. Goof Schep (Amsterdam) 5.45.17, 3. Matthijs de Koning (Scherpenzeel) 5.46.27, 4. Jan-Roelof Kruithof (Havelte) 5.52.06, 5. Bram Dieleman (Amsterdam) 5.55.54, 6. Lubbert van der Molen (Nuis) 5.56.10,7. Bram Endeveld (Heiloo) 5.56.53,8. Auke Brouwer (Amsterdam) 5.58.51,9. Hylke Boerstra (Hamburg) 5.59.37,10. Marco van Leeuwen (Den Haag) 6.02.31. de stage in Inzeil. „De meesten zijn te vroeg weer vertrokken. Wij zijn zo lang mogelijk ge bleven. Op die manier hadden wij vanavond in Assen meer voordeel van het hoogtever schil. We zijn in de buurt van Inzeil ook met de fiets zo hoog mogelijk gegaan. De bergen in. Voor het aankweken van de rode bloedlichaampjes. Ik had geïnformeerd en de kenners zeiden me dat je tien dagen dat voordeel van hoog naar laag kunt vasthouden. En daar hebben we op gegokt. Voor de anderen was het al een beetje uitgewerkt". Kees Poel had al winnende coach het gelijk zaterdag in Assen aan zijn zijde. Toch wenste Henri Ruitenberg niet zo ver te gaan. De fietsenma ker uit Oldenbroek zocht het meer in de secure planning tij dens de afgelopen maanden. „Met die reeks van 55 skeeler- wedstrijden (op rolschaatsen, red.) in de zomer kun je je makkelijk gek laten maken. Ik heb me bewust een beetje af zijdig gehouden. In totaal deed ik er maar zeventien. En ik be schouwde die vaak louter als training. Voor mij is het ma rathonschaatsen namelijk het belangrijkste. Dat skeeleren is alleen bij ons op de Veluwe populair. Marathons worden door het gehele land verreden en daarin kun je toch meer er kenning verwerven als spor ter. Het marathonschaatsen zit zo in de lift dat je moet kie zen. Als je allebei doet, rijd je jezelf de vernieling in". Aan de marathon van Assen werd ook door de Nederlandse all-round-kernploeg deelge nomen. Behoudens Gerard Kemkers, die louter door pech (valpartij) als kanshebber op de overwinning naar achteren werd geslagen, beschouwde de rest van de ploeg van coach Henk Gemser meedoen be langrijker dan winnen. Gem ser: „De accu is bij de jongens een beetje leeg. We zitten aan het eind van een drieweke lijkse periode van training. En daarin zijn we al ver gegaan". Uitslag heren: 1. Henri Ruitenberg (Ol denbroek) 100 ronden in 1 uur en 4 minu ten, 2. Jan Kooiman (Ammerstol), 3. Al- bert Bakker (Groningen), 4. Jos Pronk (Oostgraftdijk), 5. op 1 ronde Andries Kasper (Driel), 6. Hilbert van der Duim (De Kneipe), 7. Gerard Kemkers (Eelde), 8. Ruud Christoffers (Vlaardingen), 9. Yep Kramer (Oudeschoot), 10. Erik-Jan van de Boogert (Eindhoven), 11. Richard van Kempen (De Hoef), 12. Gerard Riet veld (Ouderkerk aan den Amstel), 13. Steven Zoon (Rockanje), 14. Robert Vun- derink (Raalte), 15. Lex Cazemier (De Horn), 16. Jan van Ca pell e (Delft), 17. Ri chard van der Hoorn (Ter Aar), 18. Eg- bert Post (Groningen), 19. Jannes Kadijk (Westernieland), 20. op 2 ronden Dirk Maarssen (Rijsenhout). Uitslag dames: 1. Lilian van Tol (Nes aan den Amstel), 2. Erna Uitham (Zuidlaren), 3. Elske van der Meer (Jubbega), 4. Herma Bazuin (Assen), 5. Tilly Alderts (Heerenveen), 6. Tineke Hoogendijk (Er- melo), 7. Corina Slagter (Meppel), 8. An neke Hospes (Rotstergaast), 9. Anita Kroon (Abcoude), 10. Henriët Berkhof (Oldenbroek). Van onze sportredactie ASSEN - De meeste marathon-schaatsers weigeren dit zoen deel te nemen aan de twee tien kilometer-weds!»,1 die op het programma staan, als de KNSB geen duideW heid verschaft. Zeker omdat de twee ontmoetingen op de langste ais'/ van het schaats-pakket staan aangekondigd als 01ymPiS; kansen voor de mannen van de lange adem, maar niet kend is wat nu eigenlijk de selectienormen zijn. De voorzichtige houding van de marathonschaatsers!" voort uit het feit dat de schaatsbond afgelopen seizoen' beloofde de deur naar Calgary '88 open te zetten, daarna niets meer liet horen. Hilbert van der Duim willen weten waar we aan toe zijn. Het heeft geen zin uit de naad te rijden op zo'n tien kilometer en daarna te ren dat er geen vervolg op is. Vandaar dat de KNSB me' billen bloot moet". Kernploeg-coach Henk Gemser staat achter de ziens»1 van de marathon-specialisten. „Die jongens moeten w hoe het in elkaar steekt. Geef je ze geen duidelijkheid,' ga je heel onzorgvuldig met hun belangen om", aldus 0» ser. Piet Kleine, de wereldkampioen all-round van winnaar van goud op de tien kilometer tijdens de Oly® sche Winterspelen van Innsbruck '76, twijfelt aan het; van Olympische kansen voor de marathon-special® Kleine, die zaterdag in Assen zijn rentree maakte op he' „Het zijn twee totaal verschillende disciplines binnen schaatsen. Dat heb ik vanavond wel gemerkt. Als all-[C; der zet je je op bijvoorbeeld een tien kilometer in eer paald tempo en probeer je de laatste ronden nog wat te1 snellen. In een marathon moet je het vooral hebben vaj tempo-wisselingen. Dat steeds weer op gang trekken,^ moet je tegen bestand zijn. Als je een kans wilt maken® tien kilometer en je schaatst alleen maar marathons, da" je toch speciaal op die afstand moeten gaan trainen. E" zie ik de meesten niet doen". Van onze spor Het damesteam van 1 afdeling van het Huslterse bedt van Neckermann fors uitgehaalc Van onze volleybalmedewerker SAS VAN GENT - In de re creatieve volleybalcompetitie te Sas van Gent deed Jeroen het uitstekend tegen Carioca. Met in de eerste set een klin kende 15-0-overwinning, ge- volgd door 15-11 en 15-13, werd Carioca aan de zegekar gebon den. Spuitelf deed het eveneens Jjdet onaardig. Het versloeg Tukker met speels gemak met 3-0. 'iUlagen dames eerste klas: Ons Genoe- «1-Jeroen 0-3 (11-15, 4-15,7-15). Tweede Pluto-Zaamslag 0-3 (1-15, 6-15, 5- 15t Gemengd eerste klas: VZN-Ran- *™ert 1-2 (15-12, 10-15, 6-13): Pluto-Ca- "f3 1-2 (12-15, 0-15, 15-12). Gemengd ™eede en derde klas: NSM-Geerlings 3- ('5-1, 15-7, 15-5); Spuitelf-Tukker 3-0 ('5-7, 15-10, 15-13), Heren; Jeroen-Ca- S-° (15-0, 15-11, 15-13); SOS-Savok 2-1 (15-11.2-15,15-12). Van onze volleybalmedewerker IJZENDIJKE - In de lande-' *Jlke volleybalcompetitie blijft «Benlijk slechts één Zeeuwse vertegenwoordiger het echt f°ed doen. EVVC won ook daze keer. ie" JJiet 3-

de Stem | 1986 | | pagina 14