>g. loskou CcimpTnci cimpinci 15.000 Demonstranten tegen bezuinigingen van Brinkman Nijpels niet akkoord met Groningse afwijzing kernenergie I )e^elHd ACCOUNTANTS WORDEN NIET WUS UIT ADMINISTRATIE ECONOMISCHE ZAKEN: '56 irbertje ^geloofwaardig Beatrix en Von Weizsacker openen nieuwe weg T5 mNDERDAG 23 OKTOBER 1986 T28 PAGINA 3 - BINNENLAND plan van |\CW-VOORZnTER: ySchaf de {collectieve school vakantie af9 lorkeur voor Nederlanders bij sollitaties DEN HAAG (ANP) - De departementale ac countants van het ministerie van economische zaken kunnen niet voldoen aan hun controle plicht wegens de gebrekkige administratieve organisatie op het ministerie. ESTEM COMMENTAAR Scholten kandidaat PvdA-senator NATUURLIJK LEKKER Ervaren systeemspecialisten Aantal werkende vrouwen groeit NATUURUIK LEKKER BINNENLAND Kleurling ambassadeur Zuid-Afrika in ons land Brokx stapt op n een beetje af van de in een groep begeleiding no Je moet dat als werker n in te schatten. Vroê kwam me dat ook wel a zei ik: sorry, vanavond moe het zonder mij doen. En e uit waarom en dan hebbei st begrip voor' izoldigde welzijnswerkers ilijven nodig. Sociaal cultu heeft volgens Ronnes iliserende functie inleving. „Zeker, runst is het een sen zich kunnen uiten loeten. Ontzettend belang len een samenleving. Met iculier initiatief moet •heid zich verantwoorde ren voelen voor Lijnswerk", stipt Ronnes Van onze Haagse redactie (EN HAAG - De ver plichte schoolvakanties iouden afgeschaft moe- worden en in plaats liarvan moeten ouders lun kinderen mee op reis tarnen nemen wanneer Lj dat willen. Dat is de strekking van igen voorstel van voorzit ter Van Eijkelenburg van je christelijke werkge lees. Volgens Van Eijke- Lburg zou het goed voor L economie en de werk- peiegenheid zijn als be- irijven het hele jaar tonnen doorproduceren. Van Eijkelenburg sug gestie wekte gisteren rauwelijks sympathie bij Ldere organisaties, zoals L FNV. Een woordvoer ster van de FNV zei dat let voorstel wel aantrek kelijk lijkt, maar dat het nader inzien alleen [naar om het voordeel Lor de bedrijven gaat. |n dat gaat ons te ver". Het ministerie van On- lerwijs en de onderwijs bonden waren evenmin jiothousiast over het plan joor een 'flexibele va- tantie'. De andere werk- jtversorganisatie, het WO, wilde gisteren he imaal niet reageren. 'Industriebond FNV wil via J6-urige werkweek blij- aankoersen op een 32- werkweek. Maar als de binnen fcweek onder de 36 uur net als s K zal het korter werken sector u Ar de vorm krijgen van toling dan van vrije tijd. zijn streven de klok twi terug te draaien ziet Brinki ;ens Ronnes dan ook ngrijk ding over het ho aeger had je in het welzijnsn particulier initiatief, heid heeft dat overgenomen zich nu weer terug, dus dt opnieuw aan het partici atief overgelaten. Maar ;eet dat er vroeger ook ts als de kerk bestond, rin een functie vervulde. N gmis op zondag, ging vadei ?g in en de kinderen naar onaat om te voorkomen da1 duivels oor zouden kussei t laat het sociaal-cultureel os, de kerk doet het niet meel mige ouders kijken ook x om naar hun kinderen". DEN HAAG - De bezuiniging op het sociaal-cultureel werk die minister Brinkman (WVC) wil doorvoeren gaat tussen de 3.000 en de 4.000 full time banen kosten. Een groter aan tal mensen verliest er zijn werk door, omdat er veel banen in deel tijd vervuld worden. Vertegenwoordigers van de vak bonden hebben dat gisteren voorge rekend aan de vaste kamercommis sie voor welzijn tijdens een hoorzit ting in de Tweede Kamer. Vakbon den, werkgevers, verschillende so ciaal-culturele organisaties en ge meenten en provincies drukten ach ter elkaar de kamerleden op het hart de plannen tegen te houden van minister Brinkman om de rijksbijdrage bijna te halveren. Op dat moment verzamelden zich op een druilerig Binnenhof naar schatting 15.000 demonstranten uit alle delen van het land en uit alle werksoorten. Punkers, het macra- mé-groepje uit het provinciestadje, de peuterspeelzaal en de opbouw werkers zongen gezamenlijk een protestlied op Brinkman, die opval lend vaak afgebeeld werd door kunstzinnig gevormde demonstran ten. Zoals die trekpop van Brink man die, blijkens een omgehangen bordje moet ophouden 'af te trek ken'. Volgens de organisatie was de manifestatie vooral geslaagd omdat 'voor het eerst sinds vele jaren' het sociaal-cultureel werk landelijk protesteert. Een van de organisato ren: „We zijn al die jaren bezig ge weest om op lokaal niveau afspra ken te maken. Nu was het eens no dig dat we ook landelijk lieten zien waarom het gaat. We willen ook la ten zien dat het sociaal-cultureel werk een heel breed stel activiteiten omvat. We hopen dat we dat de ka merleden duidelijk hebben ge maakt". [ven scholing 6Chaos bij ministerie Dat is de kern van de kritiek die woensdag door de voltal lige Kamercommissie voor economische zaken werd geuit in een overleg met minister De Korte en zijn staatssecretaris sen Heerma en Evenhuis. Het betrof een novum: het was de eerste maal dat de Kamer in een voorbereidend onderzoek feitenmateriaal verzamelde voorafgaand aan de begro tingsbehandeling. Minister De Korte zegde de Kamer toe dat hij voor Prins jesdag 1987 de Kamer een brief zal sturen met maatregelen om een einde te maken aan de administratieve chaos. Hij sprak tegen dat er sprake is van 'onregelmatigheden' op ft'HAAG (ANP) - Personeelschefs geven bij gelijke opleiding - ervaring doorgaans de voorkeur aan Nederlanders boven insieke waarde van het "^|'ien en Marokkanen. Surinamers komen er iets beter vanaf. at blijkt uit een onderzoek van de Universiteit van Amster- gedaan in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken, wervingsfunctionarissen gaven in gesprekken met de onder iers zelf aan openlijk dan wel verhuld te discrimineren. Mi er De Koning heeft het onderzoek naar beide Kamers gezon- Inmiddels was in Hon rije op ruime schaal geworden wat er in aan de hand was. De Hor ren die traditioneel sy® thiek tegenover de P" stonden raakten diep or de indruk van de vastt dendheid waarmee de P hun onafhankelijkheid dedigden. In alle universiteitsst» hadden studenten verg' ringen belegd waarop res ties werden aangenomen, de avond van de 22ste 01 ber vond zo'n bijeen*0 plaats in de Technische geschool van Boedapest arbeiders namen aan massa-vergadering dei werd een lijst met samengesteld. Da' Je dagen als lid van de Nederlandse Olympische delegatie in stond onder meer, Sovjet-troepen onnU"de uit Hongarije moesten den teruggetrokken. 'gebeuren. „Ik heb daar natuurlijk wel mijn ideeën over, wilde men dat de partij recht, geheime »~--r en een meerpartijem»g neem zouden worden ingev dat het economische sys en de - verplichte - met de Sovjet-Unie z°u worden herzien en dat e ledige vrijheid van me® uiting zou komen. Er werd ook geëist. zou worden verwijder vendien werd a£ëeS?_„ dat er stille tocht van Boedapest zou gehouden als teken van pathie voor de Polen- van de aanwezigen y 22ste oktober had he moeden dat deze stille het begin van de vcm stand zou worden. De jaarrekeningen van het ministerie zijn na 1977 niet meer goedgekeurd. In de jaren 1977-82 zijn er zelfs geen jaarverslagen meer opgesteld. De Alge mene Rekenkamer neemt die taak noodgedwongen over. het ministerie. Het zou slechts gaan om 'boekhoudkundige fouten'. Zijn medewerker Dijkhui zen (directie financiën) voor zag dat het 'gerommel' op het ministerie, dat aan het licht kwam doordat de Kamerleden vertrouwelijk inzage kregen in de interne accountantsrap porten, aanzienlijk zal afne men. Onder dat gerommel verstaat de financiële topman van het ministerie de praktijk dat voor steunoperaties geld werd gesprokkeld uit diverse begrotingsposten zonder dat de Kamer voor die financie ringswijze expliciet toestem ming werd gevraagd. Vermeend (PvdA) sprak de opvatting van de minister stante pede tegen. „In de bijla gen van het accountantsrap port (1985) waaraan ik refe reer wordt een groot aantal artikelen vermeld. Daarin worden ten aanzien van deze artikelen onregelmatigheden geconstateerd. Mijn opmer kingen zijn dus volstrekt bin nen de orde." Zijn WD-collega mevrouw Rempt repte van 'honderden knelpunten'. Vermeend citeerde uit een intern accountantsrapport dat de Directie Financiën van het ministerie gevraagde stukken niet wilde overleggen omdat zij zich op het standpunt stelde 'dat een deel van de wettelijk verplichte informatie niet re levant is'. Over een bedrag van zestien miljoen gulden, toegezegd aan Hollandia Kloos, voor een bruggenpro- ject in Indonesië, ontbraken vereiste stukken in het aan vraagdossier en het eindoor deel van de commissie ge mengde kredieten. Minister De Korte waar schuwde in zijn slotwoord dat zijn departement bepaald niet als enige lijdt aan administra tieve feilen waardoor controle op de beleidsuitvoering te wensen overlaat. Ambtenaren van zijn departement beves tigden desgevraagd die in druk. Op economische zaken praten de accountants in ieder geval op beleidsniveau mee. Andere departementen zouden ook daarin nog achterlopen. Donderdagmiddag zal de com missie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening be ginnen met haar feitenonder zoek ter voorbereiding van de begrotingsbehandeling. iet name de eerste generatie Turken en Marokkanen past een gebrek aan flexibiliteit niet in een zich vernieuwend rijf. Zij spreken geen of weinig Nederlands en zijn gebrekkig (leid. Hun positie verslechtert verder omdat er steeds meer Wanders voor banen beschikbaar zijn en veelal scholing it gevraagd. ■POLITIEK Den Haag wordt met het grootste gemak van het (uiterste naar het andere gesprongen. Voormalig minister van «omische Zaken van Aardenne, algemeen aangemerkt als de zondebok in de RSV-affaire, mocht na de uitkomst van de taentaire enquête zijn ambtstermijn toch volmaken. Ook van ie Vries die namens het CDA het 'aangeschoten wild' Van öenne 'voorwaardelijk groen licht' gaf. oe anders heeft diezelfde Bert de Vries zich opgesteld in de waar inmiddels ex-staatssecretaris Gerrit Brokx van Volks- «sting bij betrokken is. De Vries is verantwoordelijk van het rek van zijn partijgenoot als staatssecretaris van Volkshuis- ig nog voor het vorige week aangekondigde parlementaire irzoek naar beleggersfraudes (de ABP-zaak) is begonnen, anwaar deze haast van de anders zo voorzichtige De Vries, Sisteravond rugdekking van zijn fractie kreeg. De CDA-frac- zegt van oordeel te zijn dat het voor Brokx niet mogelijk zijn om aan de ene kant bevraagd te worden en tegelijkertijd [i|it departement orde op zaken te stellen. Bovendien is het overtuiging dat het Brokx in de komende periode aan vol ute gezag zou hebben ontbroken om te opereren, f het eerste gezicht klinken de argumenten van De Vries va- Ons lijkt echter aannemelijker dat Brokx - met het oog op «mende Statenverkiezingen - moest wijken omdat hij anders CDA teveel schade zou hebben berokkend. In dat opzicht 'de Vries inderdaad zijn les uit het verleden geleerd. Bar- moest hangen en werd om die reden schuldig verklaard ivoordat zijn schuld werd bewezen. •VERSE landelijkse dagbladen heeft mr. Dries van Agt de •oine zijn gram 'gespuwd' over Saar Boerlage en haar tra- jm- En passant heeft de Brabantse commissaris gisteren nog weten, wat er naar zijn mening met 'die oproerkraaiers' "ik moet oppassen. Want ik ben geen premier meer en ook kader geheel zou ver n Minister van Justitie. Maar achter de coulissen vertel ik de wen, dat er algemeen iring natuurlijk wél wat ik denk dat gebeuren moet. 'Tot hier- ve^5t»."nie'verder' is een uitspraak die ik moeiteloos voor mijn re- zo luidt een citaat uit een interview met Van Agt in van gisteren. •heer Van Agt is niet altijd even oppassend. Uitgerekend gis- jj is bekend geworden, dat hij vorig jaar nog geprobeerd ■°m met een - officiële van het provinciestempel voorziene - aan de hoofdofficier van justitie in Zwolle de eventuele ver- ln9 te voorkomen van een door zijn echtgenote mogelijk be- ''srkeersovertreding. Vfaag of symbool van stalinistisr" eeft is h._. - - -- rannie en politieke er Uiteindelijk al dan niet op terechte gronden is overgegaan drukking' - zo snel ntoS eWt. Bovendien staat het de heer Van Agt vrij, net als iedere ®iandse man, om het tegenover Justitie op te nemen voor een verkeersovertreding verdachte echtgenote. standbeeld van"Stalin - 'raag of mevrouw Van Agt de overtreding al dan niet be- vüh otaiinistisc11® heeft is hier niet aan de orde. Evenmin is van belang of de de volgende d18 8 laakbaar echter is daarbij het gebruik van het officiële icht door het c Papier van de provincie. Het is daardoor niet de 'echtgenoot die zich tot de officier van justitie wendt, het is de Com- J'Sder Koningin die inbreekt in de rechtsgang. Dat is een aatbare obstructie van de rechtsorde. JJAgt heeft zich daarmee niet alleen als olympisch pleitbe- "voor de handhaving van een behoorlijke rechtsbedeling ongeloofwaardig gemaakt, hij is daarmee als commissa- an Hare Majesteit in de provincie Noord-Brabant door het '^gereden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het vroegere CDA-lid van de Tweede Ka mer, Jan Nico Scholten, wordt naar alle waarschijnlijkheid lid van de Eerste Kamer voor de PvdA. Het partijbestuur heeft hem bij de gewesten, die over de kandidaatstelling voor de se naatsverkiezingen van maart volgend jaar moeten beslissen, voor die functie voorgedragen. Scholten verliet twee jaar geleden de CDA-fractie in de Tweede Kamer samen met Dijkman, die later naar de PPR overstapte. Bij het veer tigjarig jubileum van de PvdA vorig jaar meldde hij zich met een groep van rond vijftig ex- CDA'ers en ex-PPR-leden aan bij de PvdA. Het PvdA-bestuur heeft ook de volgende week aftredende regeringscommissaris voor de reorganisatie van de Rijks dienst, prof. Tjeenk Willink als kandidaat naar voren ge schoven. Kandidaat is even eens de voormalige voorzitter van de Raad voor de Kunst, Jan Kassies. GENNEP (ANP) - Koningin Beatrix en dr. R. Von Weizsac ker, president van de Bonds republiek Duitsland, hebben woensdag gezamenlijk de nieuwe autoweg van Nijme gen naar Goch geopend. Dat gebeurde op de grens overgang Gennep door het wegtrekken van de Neder landse en de Duitse vlag van een tableau met daarop de di verse benamingen van de nieuwe weg. Bij de plechtigheid waren ook aanwezig prins Claus, mi nister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) en haar Duitse ambtsgenoot dr. W. Dollinger. De nieuwe weg is het sluit stuk van een belangrijke Europese verbinding tussen de randstad en het Duitse net van autowegen. De lengte van de autoweg op Nederlands grondgebied is ruim veertig kilometer. De kosten bedroe gen 335 miljoen gulden. Bij de aanleg van de weg is veel aan dacht besteed aan de inpassing in het landschap. Bovendien zijn voorzienin gen getroffen om de in die streek veel voorkomende das sen te beschermen. Daartoe zijn onder meer op verschil- De koningin en Bondspresident trokken gezamenlijk de Duitse en Nederlandse vlag weg voor de benaming van de nieuwe weg. - fotoanp lende plaatsen buizen onder de weg gelegd, waardoor de das sen zonder risico de weg 'over steken'. Ook zijn hekken ge plaatst zodat de beesten niet op de weg terecht kunnen ko men. Deze extra voorzienin gen hebben drie miljoen gul den gekost. (ADVERTENTIES) i"fO komen met de PTT praten op Screen '86, 24 en 25 oktober in het Turfschip in Breda. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De komende vier jaar zullen 300.000 tot 450.000 vrouwen meer dan nu, betaald werk zoeken. De Stichting Ombudsvrouw heeft gisteren op een congres in Utrecht deze cijfers bekend gemaakt. Volgens de Ombudsvrouw wordt te weinig rekening met deze groeiende groep gehouden. Minister De Koning (Emancipatie) bevestigde op hetzelfde congres dat niets erop wijst dat de groei van het aantal vrouwen dat werk zoekt, niet te stuiten is. Hij sprak over een 'ingrijpende verschuiving in mentaliteit'. Die verschuiving wordt volgens hem aangetoond door onderzoek van het Sociaal Cultureel Plan bureau. Daaruit blijkt dat 80 procent van de bevolking wil dat mannen en vrouwen de zorg voor het huishouden en het groot brengen van kinderen samen delen. Volgens de Stichting Ombudsvrouw werken er in Nederland in het jaar 1990 zo'n 180.000 gehuwde vrouwen met kinderen be neden de vier jaar. De overheid zou niet alleen banen moeten scheppen, maar ook voor voldoende kinderopvang moeten zor gen. (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Nijpels (Milieubeheer en Ruimtelijke Ordening) heeft grote problemen met de principiële afwijzing door de provincie Groningen van kernenergie en kernwapens. i/ l? Doorrijden door het rode licht is gewoonte in Nederland. Het mag niet, maar het schiet wel op. Waarom zou mevrouw Van Agt dan gestraft moeten wor den? Is mevrouw Van Agt wel in Zwolle geweest? Is Dries van Agt trouwens wel in Korea, Japan, Florida en Engeland geweest? Bewijs dat maar eens. Als generaals hun vrouw mee nemen, mag de vrouw van een commissaris van de koningin het rode licht negeren. Als het tenminste niet in de provincie is waar haar man is te werk ge steld als commissaris. Goed, Van Agt heeft een brief geschreven, maar dat is zijn gewoonte. Hij heeft Lubbers ook al vaak geschreven om hem het groene licht te geven. Elke vooraanstaande CDA- voorman maakt de politiek spannend door geheimzinnige brieven te schrijven. Dat is nu eenmaal zo in Nederland anno 1986. Bert de Vries heeft geschreven dat Brokx beter kan aftreden omdat hij samen met honder den beleggers door het rode licht is gereden. Het beleg van Brokx. Oplossing: alle lichten in Ne derland op groen en een ver bod aan de PTT om postzegels te verkopen aan leden van het CDA. MERIJN Rost van Tonningen HET departement van bin nenlandse zaken heeft steken laten vallen bij de beoordeling van de pensioen-aanvraag door de weduwe Florie Rost van Tonningen-Heubel. In een geheim rapport van datzelfde ministerie over de toekenning van een weduwenpensioen aan haar wordt onder meer gesteld dat destijds bij de be oordeling weinig of in het ge heel geen aandacht is ge schonken aan de vraag, of haar man, de vroegere NSB- voorman Rost van Tonningen, op enig moment zijn Neder landerschap heeft verloren. Basisbeurzen Dat blijkt uit de reactie van de minister op het streekplan van Groningen, waarin ber ging van kernafval, plaatsing en transport van kernwapens en de bouw van kerncentrales worden afgewezen. Ook proef boringen zijn op grond van het streekplan verboden. In een commentaar wijst de interdepartementale Rijkspla nologische commissie erop dat de afwijzing door Nederland van afvaldumpingen op de oceaanbodem automatisch in houden dat kernafval op land moet worden opgeslagen. En hoewel nu Zeeland (Borssele) deze afvalberging binnen zijn grenzen krijgt, zou in principe elke provincie ervoor open moeten staan. Hetzelfde geldt voor kern centrales als het kabinet, na de aangekondigde herbezinning, medio '88 alsnog tot uitbrei ding van hun aantal zou be sluiten. De Eemshaven is één van de lokaties, die het kabi net als geschikt voor de bouw van een of meer kerncentrales ziet. In een brief aan de Kamer kondigden Nijpels en staatsse cretaris De Graaf (Sociale Za ken en Werkgelegenheid) aan dat ze gaan bekijken of stren gere veiligheidsregels nodig zijn voor de twee bestaande kerncentrales. Daarbij gaat het om de omhulling van de reactor, de storingsgevoelig heid en de invloed van mense lijke fouten op de veiligheid van de installatie. PRETORIA (REUTER-ANP) - Zuid-Afrika heeft een kleur ling benoemd tot ambassadeur in Den Haag. De 65-jarige Frank Quint zal begin volgend jaar de hui dige ambassadeur David Louw opvolgen, die is be noemd tot ambassadeur in Madrid. Quint is de eerste kleurling (iemand van gemengd ras) die tot ambassadeur wordt be noemd in de Zuidafrikaanse diplomatieke dienst. Vervolg van pagina 1 OVER de positie van Brokx had De Vries voordien uitge breid gesproken met Lubbers en Brokx. Maar omdat die bei den niet op zijn suggesties wil den ingaan, legde de Vries zijn oordeel nog maar eens in een brief vast. De Vries gisteren: „Het was niet mijn opzet iets af te dwin gen, het was een advies, een in mijn ogen verstandig advies." Tijdens een persconferentie na afloop legde De Vries er de na druk op, dat zijn brief „niet het karakter heeft van een schuldig verklaring. Ik wilde vermijden, dat een schuldige zou worden aangewezen. We moeten nu de afweging maken of het verstandig is dat Brokx blijft zitten of dat hij de weg vrijmaakt voor een ander. Naarmate de parlementaire enquête vordert is die afwe ging, los van de schuldvraag, moeilijker te maken." De fractieleider ontkende dat hij het vertrouwen in Brokx had opgezegd. „Had ik dat willen doen dan had ik deze weg niet gekozen." Maar wel vroeg De Vries zich af of Brokx nog voldoende politiek gezag heeft om orde op zaken te stellen in het verkeer met de belegggers in de bouw. Over het uitlekken van zijn brief zei De Vries 'uitermate bedroefd' te zijn. „Dat deze brief nu op straat ligt, geeft een niet geringe extra dimen sie aan deze zaak. Naar de be windslieden toe heeft deze brief daardoor een zwaarder gewicht gekregen." WD-fractieleider Voor hoeve reageerde pas gister avond laat op de gebeurtenis sen. „Ik was en ben verrast door een brief van een CDA- politicus aan een CDA-politi- cus met afschrift aan een derde CDA-politicus. Ik zeg dat maar om aan te geven, dat de VVD dit als een interne CDA-zaak beschouwt." Voor hoeve vroeg zich af of het wel 'verstandig is op dit moment en op deze wijze' zo te hande len. „De VVD is niet gevraagd of Brokx moet opstappen of in elk geval moet aanblijven. De WD heeft nog steeds vertrou wen in Brokx, maar zijn poli tieke positie is zeer ernstig verzwakt door het optreden van de Vries." De WD-fractie had het beter gevonden indien ook het CDA de uitkomsten van de parlementaire enquête zou hebben afgewacht. PvdA-leider Kok reageerde: „Het wegsturen van Brokx nog voordat de enquête is be gonnen, is de wereld op z'n kop zetten. Ik barst van de vra gen." D66-fractieleider Van Mierlo, die de overtuiging heeft dat mensen uit het CDA al weken aan het proberen waren Brokx onderuit te ha len zegt: „Een treurige gang van zaken. Er is grote schade toegebracht aan een persoon en aan het instituut van de parlementaire enquête. Als het CDA met haar houding heeft beoogd een partij-poli tiek zo zuiver mogelijk kli maat te scheppen, dan heeft het het omgekeerde bereikt." DE oplossingen die minister Deetman (Onderwijs en We tenschappen) totnogtoe heeft aangedragen om de problemen met de nieuwe wet studiefi nanciering het hoofd te bieden zijn 'volstrekt ontoereikend'. Dat liet de FNV gisteren, aan de vooravond van het overleg van de Tweede Kamer met minister Deetman over het nieuwe beurzenstelsel, weten. De FNV waarschuwt studen ten dat ze ernstig in moeilijk heden komen omdat ze vanaf april ieder maand pas na de 20-ste de studie-tegemoetko ming ontvangen. Duizend fietsen DE 41-jarige S. uit Enschede heeft bekend de afgelopen vier jaar duizend gestolen fietsen te hebben verhandeld. De poli tie van Enschede heeft aan wijzingen dat het om maar liefst 1300 rijwielen gaat, met een totale waarde van zeker 4,5 ton. Enkele tientallen jon gelui stalen de fietsen voor de Enschedeër. Het merendeel van hen is inmiddels door de politie gehoord. Valse gegevens HET opgeven van een ver keerd adres tegenover de poli tie wordt als minister Kort hals Altes (Justitie) zijn zin krijgt voortaan strafbaar. Ook het bewust onjuist opgeven van een valse geboorteplaats of -datum wordt strafbaar ge steld. Momenteel is alleen het opgeven van een verkeerde naam strafbaar. Dat blijkt uit een ontwerp tot wijziging van de wetboeken van strafrecht en strafvordering dat deze week door de minister bij de Tweede Kamer is ingediend. Longkanker DE helft van de sterfgevallen aan longkanker kan binnen twintig jaar worden voorko men, als er een succesvol ver vangingsmiddel voor roken gevonden wordt. Daarna zou het aantal longtumoren en an dere door het roken veroor zaakte kwaadaardige gezwel len met een nog hoger percen tage verminderen. Met deze stelling legt prof. dr. J. McFie van het Amsterdamse Kan kerinstituut de klemtoon op de verschillende mogelijkheden die er zijn kanker te bestrijden door middel van preventie. I

de Stem | 1986 | | pagina 3