'Vandaag Hosanna morgen ben je weg De 'Stalin van Boedapest' zorgenkind van Moskou even. UITBLAZEN 'Overheid mag welzijnswerk niet loslaten' ngeloofwaardit Double Dutch GERRIT BROKX EEN GEWAARDEERD STRAATVECHTER )E Stem comi DESTALINISATIE WAS BOM ONDER HONGAARS TERREURBEWIND IN '56 Hongarije na dertig jaar larbertje ISv Sa,uu:lijk wé'wat ik denk dat WIM KOCK DONDERDAG 23 OKTOBER 1986 ■ACHTERGROND 75 p% DONDERDAG 23 OKTO OUD-OPBOUWWERKER, AMBTENAAR EN POLITICUS PiET RONNES: PLAN van JVCW-V OORZITTER: 'Schaf de collectieve school vakantie af pl or oorkeur voor Nederlan MET double Dutch bedoelen de Brit ten koeterwaals, maar in de letterlijke bete kenis bestaat het ook. Dubbel Nederlands. Wij en de Vlamingen hebben officieel dezelfde taal, het ABN, maar we spreken verschillend. De Engelsen, die het gisteren in deze kolom al aangehaalde passagierstijd schrift All Abroad! hebben ver vaardigd, schijnen zich daarvan bewust te zijn geweest. Ach terin het blad, dat vooral voor Britten is bedoeld, maar uiter aard ook in handen komt van niet-Britten, staat in vier talen een welkomstwoord: in het Ne derlands, Duits, Vlaams en Frans. „Europa's favoriete Kanaal- veerdienst heet u welkom aan boord - uw vakantie begint hier" heet het onder het Neder landse vlaggetje. Onder het Bel gische driekleurtje staat: „Europa's meest favoriete veer dienstenmaatschappij over het Kanaal heet u welkom aan boord - en hiermee begint pas echt uw vakantie. In het Nederlands gaat het verder: „Wij bij Townsend Thoressen zorgen er voor, dat u op plezierige wijze aan uw overtocht kunt terugdenken. Het is pret voor de kinderen, relaxend voor u en voor uw autovakantie." Een schoon heidsprijs verdient deze zin niet. Daarom wellicht hebben de schrijvers het voor de Vla mingen iets anders aangepakt: Bij Townsend Thoressen span nen we ons graag in om van uw overtocht een stukje vakantie te maken waar je heerlijke herinne ringen aan overhoudt. Het is leuk voor de kinderen, ontspan nend voor u en eerder dan u denkt bent u als fris in de haven van bestemming en de weg op voor het verder verloop van uw autotocht. Aan boord van het schip wachten Nederlanders en Vla mingen dezelfde geneugten, maar er zijn verschillende wij zen van aanprijzen. Nederlan ders wordt als extra service een comfortabele zetel aangeboden. Vlamingen moeten blijven staan: Nederlands: „Gaat u dus lek ker zitten en laat u door ons verwennen." Vlaams: Geniet ervan door u door ons te laten verwennen. Het initiatief van dorstige Nederlanders en dito Vlamin gen wordt duidelijk verschil lend beoordeeld. Brutale Ne derlanders hoeven nauwelijks aangemoedigd te worden, die hebben aan een aanwijzing vol doende: „Neem een drankje in de bar." De schroomvalliger Vlamingen moeten wel worden overge haald: „„Gun uzelf een drankje in de bar. Bij het eten worden Neder landers en Vlamingen evenmin over dezelfde ABN-kam ge schoren. Nederlanders worden verwezen naar een „heerlijke maaltijd in ons restaurant met bediening", de Vlamingen daarentegen worden uitgeno digd tot „een gezellig etentje in ons restaurant met bediening door kelners. Wat is het verschil tussen „tijd verdrijven" en „tijd kwijt kunnen"? Het eerste suggereert activiteit; het tweede is passief. Nederlanders worden actiever aangeslagen dan Vlamingen: „Verdrijf de tijd op langere routes in de video lounges, of ga een uitdaging aan met de nieuwste video-spelletjes, die op de meeste schepen beschik baar zijn." De Vlamingen kun nen op de langere overtochten „ook wat tijd kwijt in onze video salons of de uitdaging aangaan van een van de recentste video spelletjes - beschikbaar op de meeste veerboten. Waar de Nederlander wordt uitgenodigd tot „een wandelin getje aan dek", mag de Vla ming zich hoogstens bovendeks wagen om een hoognodige „frisse neus te halen Discriminerend vind ik het dat van alle supermarkten (meervoud) die voor de Neder landers openstaan er maar één supermarket (enkelvoud) door Vlamingen mag worden betre den. Dat blijkt uit een vergelij king van de volgende twee zin nen. Eerst de Nederlandse, ver volgens de Vlaamse: „Vergeet vooral onze belasting vrije winkels niet. Onze tax-free supermarkten zijn rijkelijk voorzien van gedistilleerd, wij nen, bieren en sigaretten en n kunt bovendien laezen uit een indrukwekkende hoeveelheid belastingvrije parfums en an dere geschenken in onze ca deau-winkel." „En vergeet vooral niet een rondje van de taksvrij winkels. In onze supermarket aan boord vindt u volop sterke drank, wijn, bier en sigaretten, en bovendien kunt u kiezen uit een indrukwek kende selektie taksvrije parfums en andere kado's die in de ge schenkenwinkels uitgestald staan. Verdacht veel op de prakti sche toepassing van een klas sieke Belgenmop lijkt het exclu sief voor Vlamingen geldende aanbod van het wisselkantoor 'hun eigen munt' aan te kopen tegen voordelig tarief. Waarom zou een Vlaming Belse franks- kes kopen aan boord van een schip waarop je enkel met En gels geld kunt betalen? Van gebrek aan vertrouwen in de Vlaming getuigt ook het feit dat van hem blijkbaar geen creditcards worden geaccep teerd. Britten, Nederlanders, Duitsers en Fransen kunnen büjkens de voor hen bestemde welkomst-artikeltjes in de boordwinkels terecht met Ac cess, Barclay en American Ex press. Maar in het Vlaamse stukje wordt daar niets over ge zegd. Dat kan overigens ook komen omdat er geen ruimte meer voor was. Het kolom metje was vol. Voor de bondige Nederlanders kon er nog een „Goede vaart!" bij en voor de Fransen een „Bonne traver- sée!" Maar de breedsprakige Vlamingen hadden hun ruimte volgekletst. Opgeconsumeerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiltiiiiiiiliiiiiiiiiiiliin Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19$10. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of f 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rf)nlf rril^tipQ' Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door onze Haagse redactie DEN HAAG - „Een beetje ste ken, een beekje pesten, dat vind ik aardig". De straat vechter mr. Gerardus Philip- pus Brokx (53) is gisteren in het politieke geweld gesneu veld. Gisteravond laat bood hij, na spoedoverleg met pre mier Lubbers en zijn minister Nijpels, zijn ontslag aan de koningin aan. Brokx werd in het Brabantse Oosterhout geboren. Hij studeerde Nederlands recht in Utrecht en trad in 1962 in de poltiek voor de KVP. Via de gemeenteraad in zijn geboor teplaats, belandde hij in de provin ciale staten -een tijd als gedepu teerde- en uiteindelijk voor het CDA in 1981 in de landelijke poli tiek. Met een onderbreking van veer tien maanden is hij sinds 1977 staatssecretaris voor Volkshuisves ting. Hij stond bij vriend en vijand bekend als een deskundige op het technisch zeer gecompliceerde ter rein van de volkshuisvesting. Hij heeft het volkshuisvestingbeleid in Nederland voor een groot deel be paald en richting gegeven. Toen Brokx afgelopen zaterdag terugkeerde van een bijeenkomst in Parijs, verklaarde hij op Schiphol nog de parlementaire enquête niet als een blijk van wantrouwen tegen Brokx: 'En zo ben je uitgeteld.. zijn beleid te zien. De brief van CD A-fractieleider De Vries, die zijn politieke val zou inluiden, was toen allang op de bus gedaan. Brokx, vaak bewonderd om zijn politieke neus, zijn lef en de brutale handigheid waarmee hij vrijwel iedereen in het debat de baas was, wist zelf als geen ander hoe betrek kelijk succes in de politiek is. Vlak voor de start van het nieuwe kabi net dreigde hij zelf nog met opstap pen, als er teveel zou moeten wor den bezuinigd op de huuursubsidies. Niet de bezuinigingen, maar vrees om beschadiging van het gezicht van het CDA heeft uiteindelijk tot de val van de staatssecretaris ('co- minister naast Nijpels') geleid. „Ik heb nooit iets verloren", zei hij eens tegen een verslaggever van de Haagse Post. „Kijk, het zijn alle maal slimme jongens die daar in het kabinet zitten en slimme meisjes. Ik neem de verantwoording waar ik voor sta, heel serieus. Ik hou van handig zijn, tuurlijk, daar zit je ook voor. Maar ik speel het spel niet om het spel an sich, uiteindelijk gaat het mij om de uitslag. En succes, dat heb ik geleerd, is maar heel betrek kelijk. Ik doe in enigerlei vorm al vanaf 1973 mee in dit Haagse gedoe. Ik weet dat het vandaag Hosanna- in-den-hoge kan zijn en morgen ben je niet zo handig, maak je een fout en ben j e gewoon weg. Minister Nijpels van VROM verlaat het 'Torentje', gevolgd door zijn staatssecretaris Brokx, na zijn gesprek gisteravond met premier Lub bers en vice-premier De Korte. fora anp door Henk Boot ALS WELZIJNSAMBTENAAR in Spijkenisse staat Ronnes tegenwoordig aan de andere kant van het loket. Hij mag B en W adviseren over de verdeling van de subsidie gelden voor de sociaal- culturele sector. Een bezigheid die hij in zijn woonplaats Bergen op Zoom als lid van de PvdA-fractie met een politieke saus overgiet. Ronnes is, dat kan met recht worden gezegd, van alle markten thuis in welzij nsland. „Die 126 miljoen, dat kan niet, dat is te dol. Ik heb nogal wat contacten in het uitvoerend werk, maar als dat doorgaat zitten we op een hellend vlak, dan stort het welzijnswerk in een gat. Dat betekent de nekslag van tal van functionarissen. Brinkman kan wel' zeggen: de gemeenten moeten er maar voor opdraaien, maar welke gemeente zit er zo goed in de slappe was?", begint Ronnes zijn betoog. Hij noemt het gelukkig dat met de oppositie de CDA-fractie in de Tweede Kamer haar eigen bewindsman tenminste wat wil afremmen in zijn bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk. Volgende week valt de beslissing in de Kamer. Maar dan, vermoedt Ronnes, zullen de kortingen afgewenteld worden op kwetsbare Witte lakens voor de ramen van de buurthuizen. Welzijnswerkers in het zwart op het Malieveld. De zachte sector rouwt. Minister Brinkman van WVC wil voor het volgend jaar nog dieper het mes in de subsidies zetten. Liefst 126 miljoen wil hij dan in eigen zak houden. Want het land moet weer een 'Zorgzame Samenleving' worden. Waarin de buren elkaar weer helpen, de overheid zich steeds verder uit de club- en buurthuizen terugtrekt en het particulier initiatief zijn eigen boontjes dopt. Op de wonden die Brinkman met zijn restauratie-opvattingen in het welzijnswerk dreigt te slaan, mogen de gemeenten pleisters plakken. Als ze dat willen, als ze dat kunnen.... Volgens oud-opbouwwerker Piet Ronnes uit Bergen op Zoom gooit Brinkman als hij niet oppast in zijn kortingswoede de baby met het badwater weg. Dreigt hij namelijk die waarden aan te tasten, die hem als zorgzaam hoeder voor de samenleving, zo na aan het hart liggen. Een mening. sectoren als bibliotheken, bejaardenwerk en sport. Ronnes heeft best begrip voor het korten op het welzijnswerk als zodanig. Als ook andere sectoren op de korrel genomen worden, hoeft het sociaal-cultureel werk niet te worden gespaard, vindt hij. „Maar er is al zo veel bezuinigd op het welzijnswerk", bepleit Ronnes enige clementie voor zijn oude stiel. Dat Brinkman wil sleutelen aan de taakopvatting van de welzijnswerkers vindt hij tot daar aan toe. „In de filosofie van Brinkman is de overheid geen barbediende of kelner. Inderdaad kun je je afvragen of je als beroepskracht al het uitvoerende werk voor je eigen rekening moet nemen. Je zou best wat meer aan vrijwilligers kunnen overlaten, maar pas dan als groepen daaraan toe zijn. Dat gebeurt nu ook al, maar kan nooit zo maar plompverloren, zoals Brinkman zich voorstelt. Je zou van beroepskrachten mogen vragen dat ze wat meer als manager optreden of dat ze zich wat meer bekwamen in het begeleiden van vrijwilligers. Als eindpunt van een proces. Niet als reden om nu zo fors te bezuinigen", vervolgt Ronnes. Beroepskrachten hebben volgens hem meestal niet de opleiding genoten om op een managersstoel te gaan zitten ook al staat- die in een club- of buurthuis. Gelet ook op die nieuwe taken, de nieuw^ cliëntgroepen, moet omscholing of herscholing van beroepskrachten mogelijk gemaakt worden, stelt Ronnes een manco in de plannen van Brinkman vast. „Van vrijwilligers kun je niet verwachten dat zij zonder begeleiding in staat .zijn de voortgang en de organisatie van club- en buurthuizen te bewaken. Voor een aantal activiteiten zul je toch de geschikte mensen nodig hebben, die onder de vrijwilligers niet te vinden zijn. En je moet er in zijn algemeenheid voor oppassen dat je vrijwilligers niet opzadelt met taken die beroepskrachten amper aankunnen", kritiseert Ronnes een al te bruuske terugtred van de overheid uit het wij kvoorzieningen. Ten gevolge van de subsidie kortingen in de afgelopen jaren hebben welzijnsorganisaties al vaker dan vroeger het geval selecties gemaakt in de doelgroepen. Het beeld dat de buurthuiswerker bij iedere kaartclub aanschuift en tussendoort de koffie inschenkt, is zwaar overtrokken. Het accent is de laatste jaren zwaar verlegd naar ethnische minderheden en achterstandgroepen. Die keuzes zijn het welzijnswerk door de oudere clientele niet altijd in dank afgenomen en verder snijden in het budget zal de situatie er voor de werkers niet eenvoudiger op maken. „Dat zal ongetwijfeld tot discussies leiden, maar echte problemen zie ik daar nu ook weer niet direct van komen, het hangt aan. In zijn streven de klok jaar terug te draaien ziet Briri volgens Ronnes dan ook belangrijk ding over het li „Vroeger had je in het welzijn! Jhet particulier initiatief, overheid heeft dat overgenomei trekt zich nu weer terug, d«s wordt opnieuw aan het part» initiatief overgelaten. Maar vergeet dat er vroeger ook zoiets als de kerk bestond, daarin een functie vervulde. 5 Hoogmis op zondag, ging vade kroeg in en de kinderen naai patronaat om te voorkomend des duivels oor zouden kussen staat laat het sociaal-cultureel' nu los, de kerk doet het niet ma sommige ouders kijken meer om naar hun kinderen", Van onze Haagse redactie pEN HAAG - De ver plichte schoolvakanties jouden afgeschaft moe ten worden en in plaats daarvan moeten ouders bun kinderen mee op reis kunnen nemen wanneer zij dat willen. Dat is de strekking van een voorstel van voorzit ter Van Eijkelenburg van de christelijke werkge vers- Volgens Van Eijke lenburg zou het goed voor de economie en de werk gelegenheid zijn als be drijven het hele jaar kunnen doorproduceren. Van Eijkelenburg sug gestie wekte gisteren nauwelijks sympathie bij andere organisaties, zoals de FNV. Een woordvoer ster van de FNV zei dat liet voorstel wel aantrek kelijk lijkt, maar dat het bij nader inzien alleen maar om het voordeel voor de bedrijven gaat. „En dat gaat ons tever". Het ministerie van On derwijs en de onderwijs bonden waren evenmin enthousiast over het plan voor een 'flexibele va kantie'. De andere werk geversorganisatie, het VNO, wilde gisteren he lemaal niet reageren. d t 'tv en scholing ook een beetje af van waarin een groep begeleiding heeft. Je moet dat als werker weten in te schatten. Vro overkwam me dat ook wel Dan zei ik: sorry, vanavond m juliie het zonder mij doen. E leg je uit waarom en dan hebbe er best begrip voor". Bezoldigde welzijnswerkers en blijven nodig. Sociaal cuiti werk heeft volgens Ronnes stabiliserende functie binnen samenleving. „Zeker, net en kunst is het mensen zich kunnen uiten ontmoeten. Ontzettend belani binnen een samenleving, particulier initiatief moet overheid zich verantwoord ■ntr^eke v»«, S'lifLtEïï. tSSSl Dat blijkt uit een onderzoek van d im, gedaan in opdracht van het mi wervingsfunctionarissen gaven ir ekers zelf aan openlijk dan wel vei ster De Koning heeft het onderzoek E Industriebond FNV wil via en 36-urige werkweek blij- aankoersen op een 32- rige werkweek. Maar als de lerkweek onder de 36 uur akt zal het korter werken een sector ®erder de vorm krijgen van holing dan van vrije tijd. D cc Zc nu zei mt OV' die hg eet in Ko ser bel eei eer fei vcx tin I Ka jes zal om adi spi vai Met name de eerste generatie Tu )or een gebrek aan flexibiliteit nie drijf. Zij spreken geen of weinig Ne geleid. Hun positie verslechtert ve ederlanders voor banen beschikba ordt gevraagd. Door Leo van Vlijmen DE HONGAARSE op stand is feitelijk met een begrafenis begonnen. Op 6 oktober 1956 werd Laszlo Rajk, in 1949 we gens hoogverraad ('Ti- toisme') in een show proces veroordeeld en vervolgens opgehangen, en na een afgedwongen rehabilitatie plechtig herbegraven. Het was een bizarre verto ning want Rajks moorde naars liepen rouwend in de lijkstoet welke begeleid werd door 200.000 Hongaren die van de begrafenis een in drukwekkende betoging te gen het communistische re giem maakten. Laszlo Rajk was de popu laire leider geweest van de groep communisten die niet als Matyas Rakosi de oorlog in Moskou hadden doorge bracht, maar die het onder grondse verzet tegen de fas cisten hadden georganiseerd. De val van Rajk en zijn naaste medewerkers was door Rakosi zorgvuldig voor bereid en vormde slechts het begin van een arrestatie-golf die over anti-communisten en communisten, vooral over alle tegenstanders van Ra kosi heen kwam. De huidige partijleider Janos Kadar be hoorde in 1950 tot de tweede lichting arrestanten. De executie van Rajk in september 1949 had het ware gezicht van een gedegene reerd communistisch regiem laten zien. Zijn plechtige be grafenis in oktober 1956 was de generale repetitie van de Hongaarse opstand die ze ventien dagen later zou uit breken. Aan de plechtige begrafe nis van Rajk waren vele Dertig jaar geleden kwamen de Hongaren In opstand tegen een onmenselijk stalinistisch regiem. De poging om een de mocratisch, onafhankelijk en neutraal Hongarije te realiseren werd in bloed gesmoord. Sovjetrussische tanks walsten de Hongaarse revolutie plat. Nu, dertig jaar later, Is Hongarije het meest liberale land In het Oostblok, maar de Idealen van 1956 zijn nog steeds niet verwezenlijkt. Onze redacteur Leo van Vlijmen dook in het tragische ver leden en het zonniger heden van Hongarije. Vandaag een te rugblik. i POLITIEK Den Haag wordt met hi 5 uiterste naar het andere gesprong loriomische Zaken van Aardenne, al< Me zondebok in de RSV-affaire, mo flementaire enquête zijn ambtstermi 1 de Vries die namens het CDA he rdenne 'voorwaardelijk groen licht' toe anders heeft diezelfde Bert de ik waar inmiddels ex-staatssecretai isvesting bij betrokken is. De Vries i trek van zijn partijgenoot als staat Inmiddels was in Ha Jln9 nog voor het vorige week aan rije op ruime schaal bel «wek naar beleggersfraudes (de- geworden wat er in B «anwaar deze haast van de anders aan de hand was. De® gisteravond rugdekking van zijn fr ren die traditioneel sj» sder zegt van oordeel te zijn dat h« zijn om aan de ene kant bevraagd zijn departement orde op zaken t« de indruk van de vast t overtuiging dat het Brokx in de k dendheid waarmee de f dedigden. In alle universiteiten hadden studenten ringen belegd waarop rS woelige maanden voorafge gaan. Eigenlijk was Honga rije sinds de zomer van 1953 het grote zorgenkind van het Kremlin. De erfgenamen van Stalin wilden zich al lang van de kleine Stalin uit Boe dapest, Rakosi, ontdoen. Be gin juni was hij naar Moskou ontboden samen met onder andere de 'nationaal-com- munist', Imre Nagy die drie jaar later de premier van de opstand zou worden. In het politieke testament van Nagy dat pas in 1959 bekend werd staat gedetailleerd beschre ven hoe Rakosi, die zich 'de wijze vader van het Hon gaarse volk' liet noemen door de Sovjetrussische leiders werd ontvangen. Anastas Mikoyan verweet Rakosi: „De mislukkingen en misdaden van jullie regiem hebben zulke afmetingen aangenomen dat het volk elk ogenblik in opstand kan ko men om zich van zijn leiders te ontdoen." Nikita Chroesjtsjov zei het op zijn wijze: „Ze zullen jullie met mestvorken het land uit ja gen!" En Molotov vroeg geïr riteerd aan Rakosi: „Wan neer zult u eindelijk begrij- Rakosi mocht partijleider blijven, doch Imre Nagy keerde als nieuwbenoemde premier uit Moskou terug. Eenmaal uit het gezicht van het Kremlin begon Rakosi het liberaliserings-program van Nagy echter te dwarsbo men. Chroesjtsjov zat nog niet vast genoeg in het zadel en sloeg tevergeefs met de vuist op tafel: „Ik verlang van u de vrijlating en de re habilitatie van de onschul dige slachtoffers van de sta linistische processen. U bent de hoofdverantwoordelijke voor deze arrestaties. U wilt de gevangenen niet vrijlaten omdat u heel goed beseft dat pen, dat u niet eeuwig met de steun van Sovjetrussische bajonetten kunt blijven rege ren?" ze onschuldig zijn en dat ze u zullen aanklagen." Nog een keer lukte het Ra kosi een tegenstander beentje te lichten. Terwijl Nagy thuis in bed lag met een zware griep slaagde Rakosi er in diens politiek in het Centrale Comité eenstemmig te laten veroordelen en Nagy werd, na veertig jaar lid te zijn ge weest van de partij, 'wegens rechts-revisionisme' ge royeerd. Doch spoedig daarna kwam de aardbeving; Chroesjtsjovs destalinisatie- rede op het 20ste partijcon gres sloeg ook in Boedapest in als een bom. En enkele da gen na zijn toespraak eiste Chroesjtsjov van de Hon gaarse partijleider dat Rajk onmiddellijk gerehabiliteerd zou worden. Het Hongaarse Opperste Gerechtshof had de revisie van het proces binnen enkele uren rond. Op 19 juni eiste de weduwe van Laszlo Rajk op een bij eenkomst van de Petofi- kring, een club van jonge in tellectuelen, wraak voor het geen haar man was aange daan. Zij was bevriend met Imre Nagy, doch deze wachtte zijn tijd af. Uiteindelijk grepen de Russen zelf in. Mikoyan werd naar Boedapest gestuurd, waar hij Rakosi dwong alle functies neer te leggen en Erno Gero als opvolger aan wees. Het was een ongeluk kige keus, want Gero had weliswaar tegen Rakosi geintrigeerd, doeh hij was zelf een oude stalinist. Ook het feit dat Janos Kadar na zijn rehabilitatie weer in het Politburo werd opgenomen kon de gemoederen in Hon garije niet meer bedaren. De oppositie werd sterker en openlijker, sloeg van de in tellectuelen over naar de stu denten en arbeiders en be leefde een hoogtepunt tijdens de plechtige begrafenis van Laszlo Rajk. de avond van de 22ste ber vond zo'n bijeenie plaats in de Technisch geschool van Boedapest arbeiders namen massa-vergadering de* werd een lijst met eisen samengesteld stond onder meer, Sovjet-troepen onmidi uit Hongarije moesten den teruggetrokken- wilde men dat de recht, geheime verkiez en een meerparg ,=cl zouden worden mg» Felenraof dat het economische sf )e 9 en de - verplichte-» "Wr Van Agt met de Sovjet-Unie worden herzien en datei ledige vrijheid van mer' uiting zou komen. Er werd ook geëist," standbeeld van Stalin symbool van stalinist® zou worden verwij' vendien werd - - M dat er de volgende da! van Boedapest zou gehouden als teken va" pathie voor de Pol®1, van de aanwezigen 22ste oktober had b» ;nde gezag zou hebben ontbroken hankelijldie'é het eerste gezicht klinken de arg Ons lijkt echter aannemelijker di komende Statenverkiezingen - moe Qrnmc~ ~DA teveel schade zou hebben ties werden aangenoi«erl?d® Vries inderdaad zijn les uit I ,6 Tje moest hangen en werd om die 3voordat zijn schuld werd bewezen. DIVERSE landelijkse dagbladen h« ste dagen als lid van de Nederlands «anne zijn gram 'gespuwd' over S "ten. En passant heeft de Brabantse weten, wat er naar zijn mening gebeuren. „Ik heb daar natuur - moet oppassen. Want ik ben c kader geheel zou v® 4 Minister van Justitie. Maar achte niet verder is een uitspraak die ,.n9 neem", zo luidt een citaat uit ee van gisteren. in Agt is niet altijd even op I1 is bekend geworden, dat hij vt n om met een - officiële van het pro aan de hoofdofficier van justitie ir i n9 te voorkomen van een door zijl verkeersovertreding. an ^raa9 of mevrouw Van Agt de o bjinuuui van oia,i"--eeft is hier niet aan de orde. Ev rannie en politieke «j ®r uiteindelijk al dan niet op terect drukking' - zo snel n®K®Pot. Bovendien staat het de heer nandse man, om het tegenover an een verkeersovertreding verdac - reifctó aakbaar echter is daarbij het teï* lAgt'dip3-1 dr°Vinaie'. Het is daa 9i die zich tot de officier van just r's der Koningin die inbreekt in c anaa'bare obstructie van de rechtso - A9t heeft zich daarmee niet alle 3 )0r 1 uaamlcc IICl anc rnoeden dat deze stil» voor de handhaving van een b het begin van de «^ongeloofwaardiggemaakt, hij i stand zou worden. s liAht e MaJesteit in be provincie "ent gereden. I

de Stem | 1986 | | pagina 2