tra's. Rinkelen van de telefoon betekent5 ARNAVAL AARDENBURG 'SPRINGLEVEND' 4.95 Goeie automatiserings deskundigen «O IMISSAN BURENGERUCHT Open repetitie van KAF BREDANAAR ZIET GAATJE IN DE MARKT ONDERDAG 23 OKTOBER 1986 VAN ZEELAND genbelasting en n ook dat levert dan eens aan de oede. ALLE opname- ir 7 ieuws usikmesse. si** Pintenpakkers falen Taptoe in sportpaleis Pech voor H. Lucia Demonstratie tafeltennis Aardeiiburg Koor te gast in Breskens en IJzendijke Voordelen Banken negatief Capaciteit RT ZEEUWS Toename aantal bedrijven stopt abrupt T ©rpedo werkschip wordt gedoopt T entoonstelling T20 PAGINA ZEELAND 4 NachtuuVn vieren halogeen koplampen ïltonige elfjarig Van een onzer verslaggevers iABDENBURG - Voor de echte carnavaller is et getal elf heilig. Daarom heeft de Aarden- urgse carnavalsstichting De Nachtuul'n het jarig bestaan, dat dit jaar wordt herdacht, ^gegrepen om er flink wat festiviteiten om een te weven. De eigenlijke stichtingsdatum is 6 november 1975. Ie jubileumherdenking vindt echter plaats op 8 no- ember, omdat je op een zaterdaavond wat gemakke- iker een uurtje eraan plakt dan op donderdagavond. bestaan ersweg 1, tel. 01170-2679 iofwegl5, tel. 01150-12612 Dejubileumviering begint 's s in het gebouw van de iiciëteit aan de Weststraat iet een feestmiddag voor de ardenburgse jeugd. Er is een addagvoor-stelling gepland ui het Nederlandse clowns- io Ponko en Donko. Dan is (l woord eehter aan de jeugd jf tijdens een jeugd-prinsen- ai. Bij die gelegenheid wordt de jeugdprins 1986 aan het ardenburgse publiek gepre- enteerd. feïioie Zaterdagavond vindt van tot 20.30 uur een receptie bats in 's Lands Welvaren - bakermat van het Aarden- irgse carnaval - waar iedere ïlangstellenden het jubile- bestuur kan feliciteren, tof 21.00 begint dan een re- van (oud)-leden van de iachtuul'n en het lijf orkest de laosuul'n. Voorzitter Erik de Cocq is al elf jaar voorzitter van de iachtuul'n geweest. Hij vond die tijd altijd Rino Pieters bestuurslid aan zijn zijde. Sarnaast waren raadsleden iarnix en Willy Dhondt ook tijd van de partij evenals de adenbur-gse Nachtvorst iChmed I (Armé Ballegeer). \J APPARATUUR - aar bij Henzaken, inkels ihuizen. seks te bestellen ■naking 5 op er 31.03.562 t>CT B.V., melding oopgids 1986. PRIJS „Het carnaval heeft in Aar denburg wortel geschoten", zegt Erik de Cocq. „Een paar jaar voor de stichting werd opgericht hadden wij al, wat je kunt noemen, een caféploeg die carnaval niet zo maar voorbij liet gaan. Na zo'n jaar of twee, drie vonden wij dat wij best met carnaval 'naar buiten' konden treden. Wij wilden eigenlijk van Aarden burg een carnavalsplaats ma ken. Dat begon heel schuchter in samenwerking met het toenmalige Evenementenco- mité. Er kwamen wat activi teiten voor de scholen, er kwam een optochtje en allengs is dat uitgebreid. Dat op tochtje van toen is uitgemond in een heuse volwassen carna valsoptocht." Allengs wendde Aarden burg aan de zotskap. Werd de eerste jaen nog uitsluitend op zaterdagavond carnaval ge vierd, in 1978/1979 breidde dat uit tot twee avonden en mo menteel worden alle vier car navalsdagen benut. „Het is goed aangeslagen", aldus De Cocq. „Dat kunnen we ook merken aan de bijdragen tij dens onze jaarlijkse dona teursactie. Carnaval leeft echt bij ons". Het programma voor de ko mende viering staat al in de De kikker is een belangrijk symbool in Aardenburg, ook in carnavalstijd foto de stem cor j. de boer steigers. De festiviteiten rond het gebruikelijke schuur- feest/Prinsenbal, waar het carnavalslied wordt geïntro duceerd en de nieuwe prins aan 'zijn volk', zijn wat aan de behoeften aangepast. „Steeds meer werd het een feest van en voor de jeugd, waarbij het aantal ouderen afnam. Daarom dat wij besloten heb ben een speciale dansavond in te lassen voor de wat oudere Aardenburgers. Voor 16 ja nuari hebben wij naast di verse kapellen ook dansorkest The Turbo's weten vast te leg gen". Op die avond wordt ook het grammofonplaatje ten doop gehouden met daarop het carnavalslied van vorig jaar 'Nooit plooien'. Zaterdagavond 17 januari het schuurbal, evenals het ouderenbal in de grote loods van Theo van Overloop aan de Paardenmarkt. Naast de ge bruikelijke kapellen treedt hier het Scheldekwartet aan. Het carnavalslied 1987 zal hier worden gekozen. „Het ziet er allemaal weer goed uit. Het gaat leutig worden", beloven De Nachtuul'n. •Jk ié Si* M KIELDRECHT - De recordpoging pinten drinken in het grens dorp Kieldrecht is mislukt. Er kwamen maar vier van de tien benodigde deelnemers opdraven. Het wereldrecord staat op naam van enkele stoere drinkers in Messelbroek. Daar had men een gemiddelde tijd van 11 minuten en 58 seconden nodig om twaalf glazen bier naar binnen te klokken. Hoewel de recordpoging niet doorging, wilden de vier drin kers toch weten wat ze ervan terecht zouden brengen. De eerste haakte al na drie pinten en een paar slokken af. De anderen de den beter. Zij sloegen de twaalf glazen achterover in respectie velijk 8 minuten 15 seconden, 7 minuten 50 seconden en 3 minu ten 58 seconden. De organisatoren willen binnenkort een nieuwe recordpoging op touw zetten. GENT - In het Gentse sportpaleis wordt zaterdag 25 oktober voor de derde keer een internationale taptoe gehouden. Vanaf 19.30 uur marcheren muziekkorpsen, met veel Nederlandse in breng, af en aan. De spits wordt afgebeten door de muziekkapel van de Belgische Rijkswacht, gevolgd door het drum- en bugel korps Juliana uit Middelburg, de Nederlandse Rijkspolitiekapel en het Pasveerkorps uit Leeuwarden. Voor de finale hebben de organisatoren een beroep gedaan op het oudste infanterieregi- ment van het Britse leger, The Royal Scots Regimental Band. Het kleurrijke muziek- en showspektakel duurt tot omstreeks 23.30 uur. BRUGGE - Het plan om het schilderij 'De legende van de H. Lu cia' in de Brugse St. Jacobskerk tegen beschadiging te beveili gen is averechts uitgepakt. Al vijf jaar was er sprake van om dit belangrijke werk van een onbekende Vlaamse meester uit de tijd van Memling, dat zomaar open en bloot in de kerk hangt, te beveiligen. Na veel discussie werd besloten een glasplaat aan te brengen. Toen na gedane arbeid tevreden het resultaat werd be keken spatte tot ieders verbijstering de glasplaat plots uiteen. De rondvliegende scherven beschadigden ook het schilderij. Hoe g.root de schade is staat nog niet vast. Wel dat het kunstwerk ge restaureerd moet worden. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - In de sociëteit aan de Weststraat te Aarden burg is vandaag, donderdag, een open repetitie van de Konink lijke Aardenburgsche Fanfaren (KAF). De repetitie, inclusief muziekdemonstratie aangepast aan de jeugd, vormt het sluitstuk van een aantal educatieve lessen op de basisscholen in Aardenburg en Eede. Deze educatieve lessen werden gehouden op initiatief van G. Bonneveld om de keinderen meer vertrouwd te maken met fan faremuziek. Bonneveld bespeelt de bombardon in de fanfare. Voor de aangepaste repetitie zijn de kinderen van de betref fende scholen en hun ouders uitgenodgid. De avond begint om half acht. Van onze correspondent AARDENBURG - De Aardenburgse tafeltennisvereniging ATV houdt vrijdag om 20.15 uur een demonstratie van Zeeuws tafeltennis. Eén viertal sterke Zeeuwse spelers zal een aantal trainingsvormen en demonstratiewedstrijden vertonen. Naargelang de tijd dit toestaat worden drie of vier enkel partijen en een dubbel afgewerkt. Tevens worden de prijzen uitgereikt van het ATV-clubkampioenschap '85/'86. Dit alles in het dorpshuis aan de Westmolenstraat. De vier spelers die aan zullen treden zijn: Pascal Neve en Mark Maas (derde divisie bij SAR), Frans van Waterschoot (derde nationaal bij TC Rooigem in Gent) en onder voorbe houd Anja van de Vijver (derde divisie bij St. Aloysius). (ADVERTENTIE) komen met de PTT praten op Sereen '86, 24 en 25 oktober in het Turfsehip in Breda. Van onze correspondent IJZENDIJKE - 'Brasil op Weg", een jongerenkoor en combo uit Driebergen bij Utrecht, is zaterdag te gast in de rk kerk te IJzendijke tij dens de avondmis van Zondag 26 oktober is de groep present tijdens de mis van 10.00 uur in de rk kerk te Breskens. 'Brasil op Weg' is een litur gische stichting, die zich van uit het evangelie inzet voor het verwezenlijken van een recht vaardiger samenleving, naar voorbeeld van de basigge- meensehappen in Brazilië en overig Latijns-Amerika. De groep verzorgt thema vieringen over actuele onder werpen uit Brazilië in diverse kerken in ons land. Dit ge beurt in de vorm van een eigen liturgie, omlijst met Brazi liaanse religieuze muziek. Voor de dienst worden er mis boekjes verkocht om de reis kosten te dekken. Ook na de dienst zijn er enkele artikelen te koop. Door Piet Oosthoek TOT vervelens toe wordt het gesprek in huize Peeters on derbroken door de telefoon: «Met H. P. Teleservice, goe demiddag. Een abonnement »P 'Fiets'? Dat kan me vrouw. Mag ik even uw naam noteren?Dank u wel. En veel plezier met fiets', mevrouw Bakker." In de oren van Han en Ka rin Peeters moet de storende zoemtoon van de telefoon ■'linken als het gerinkel van de kassa in een ouderwets winkeltje. Ieder telefoontje betekent dat zij een abonne ment verkopen, 't Geeft niet °P welk blad, althans niet 'oor hün inkomsten. Han Peeters zag een jaar geleden een gat in de toch goed gevulde (en niet alleen met domme jongens) uitge- versmarkt. Hij werkte toen bij Beta Press in Gilze, een gigant als het gaat om de verspreiding en promotie van tijdschriften. „Daar heb ik veel geleerd", zegt hij. Ge- nt|eg in elk geval om met faeces een eigen bedrijfje te beginnen. Zijn idee is niet echt een ei van Columbus, maar ook weer niet erg in gewikkeld. En te goed om bet te laten verdwijnen in de "ieeënbus van Beta Press. Van de welingerichte Kantoorruimte by zijn baas Verhuisde' Peeters in april baar de tweede slaapkamer van zijn woning. Hij zette er gammele, slordig wit ge schilderde keukentafel en ce dito stoelen en vroeg ivondst!) bij de PTT een gratis te bellen 06-nummer aan. «Gratis voor de klanten, wel te verstaan. Voor de aanvrager is zo'n nummer auur. De abonnementskos- n zijn hoog, de gespreks- HAAGSE Post, Motorboot, Runner, Personal Com puter Magazine, Music Maker, Fiets, Vorsten. Een willekeurige reeks tijdschriften, die één ding ge meen hebben: wie zich er op wil abonneren kan gratis een 06-nummer bellen en komt dan telefo nisch terecht in een als kantoortje ingerichte slaap kamer van een premie-koopwoning in de Bredase nieuwbouwwijk Haagse Beemden. Een schoolvoorbeeld van een gewone jongen die een gaatje in de markt ziet en zich schaart in de rijen der startende ondernemers. kosten ongeveer drie keer zo duur als normaal." Peeters vroeg het speciale nummer al aan voordat hij ook maar één klant had. „Misschien een risico ja, maar ik was er toen al rotsvast van over- tuigd dat het zou werken." Met het 06-nummer in zijn zak stapte Peeters naar uitgevers van tijdschriften. Binnen twee weken hapte de eerste toe, en nu, een half jaar later, zitten er 35 tijd schriften in zijn pakket, en is Lij in onderhandeling met vijftig andere. Met die uitgevers sloot hij de volgende overeenkomst: zij adverteren met zijn gra tis te bellen telefoonnum mer, of maken dat op andere wijze bekend. Hij noteert de nieuwe abonnee, en alle ge gevens die de uitgever wil weten, en geeft die door. Peeters wordt per gewonnen abonnee betaald, het risico voor de uitgever is dus uitermate klein. De voordelen van het sys teem zijn aanzienlijk. Pee ters: „Zo'n 06-nummer is gratis, het werkt efficiënt (de klant hoeft niets uit te knippen, hij hoeft niet naar de brievenbus, hij hoeft niets te betalen, alleen maar even het nummer te draai en), en is dus consument- vriendelijk. Iedere uitgever wil het de klant zo makke lijk mogelijk maken zich te abonneren. Maar vooral voor de kleinere uitgever is het te duur, de grotere heeft weer andere voordelen als hij mij inschakelt. Hij hoeft er bijvoorbeeld geen perso neel voor aan te nemen, het enige dat hij nog moet doen is de abonnee kant en klaar invoeren in z'n computer." „Daar komt bij dat wij veel service geven. Wij zijn dagelijks van negen tot half negen te bellen, ook in de weekends. Dat is natuurlijk heel aantrekkelijk, want in principe neemt iemand een abonnement in zijn vrije tijd. Buiten de kantooruren dus, in veel gevallen." Het continu bemand hou den van de telefoon, bijna twaalf uur per dag, zeven dagen per week, bleek voor één persoon niet de doen. Zeker niet wanneer die, zo als in Han Peeters' geval, ook nog dikwijls de baan op moet om het ideeite verko- Han Peeters: 'De uitgevers moet ik voorzien te blijven'. pen. Geen probleem voor de familie Peeters: de tweede vaste baan, die van vrouw Karin, moest er aan geloven. In de eerste week al van het bestaan van H. P. Teleservi ce, zoals de startende onder neming werd genoemd, nog voordat er één klant was binnen gehaald, gaf zij haar baas te verstaan dat hij het voortaan zonder haar zou moeten doen. Het liep dus goed af, al za ten ze een paar maanden flink krap. Dat gebrek aan inkomen bleek bij banken niet te compenseren. Een bittere ervaring voor Pee ters. Want terwijl de uitge vers binnen stroomden, ble ven de banken negatief. Peeters: „De eerste slimme bank moet ik nog te genkomen. Meestal kreeg ik wel een schouderklopje voor het idee, zo van 'aardig be dacht jochie'. Maar ze lieten me barsten toen het om de poen ging. En zo veel had ik toch niet nodig, enkele tien duizenden guldens of zo." „Dus moest ik wel beslui ten om het helemaal zelf te proberen, en dat is dus aar dig gelukt. Maar aan de an dere kant is het allemaal wel gebrekkig. Ik zou een andere ruimte moeten hebben, een kopieerapparaat, net brief papier. En vooral, meer tele fooncapaciteit. Ik heb nu twee 06-nummers, onderge bracht in twee bedrijfjes. Ik moet verschillende num mers hebben, want ik wil kunnen werken voor voor zo veel mogelijk bladen. En ik kan natuurlijk niet bij de Haagse Post aankomen met hetzelfde nummer als dat van de Groene Amsterdam mer." „Meer capaciteit is echt een vereiste. Volgende week ga ik met een omroep praten over ledenwerving via mijn nummer. Als ik dan met één lijntje aankom, kan ik het natuurlijk wel schudden. Ik ben nu weer in onderhande- - foto de stem/dick de boer ling met een bank, met het voordeel dat ik ze nu een omzet kan laten zien. Maar nog steeds is het twijfelach tig of het lukt." Voorlopig denkt Han Pee ters dat hij goed zit. Zijn idee werkt. Hij houdt er op dit moment al een behoorlijk maandloon aan over en is zijn eigen baas. Zijn be drijfje kan nog groeien, de vooruitzichten zijn goed. Maar er komt een eind aan, uitgevers zullen steeds nieuwe dingen verzinnen om abonnees te werven. „Weet ik wel", zegt Peeters, „dat heb ik wel geleerd. Het enige wat ik moet doen, is de uitgevers vóór blijven." MIDDELBURG - Aan de voortdurende groei van het aantal nieuwe bedrijven i4 Midden- en Noord-Zeeland i(j dit jaar abrupt een einde ge komen. Tot die conclusie kon de Middelburgse Kamer van Koophandel en Fabrieken. Het aantal 'starters' dat de kamer in de eerste negen maanden van dit jaar heeft ingeschre ven, is vijftien tot twintig pro cent lager dan vorig jaar. De kamer heeft de ontwik kelingen rond de oprichting en de opheffing van bedrijven, zoals die zich vor-ig jaar heb ben voorgedaan, verwerkt irj een rapport 'Bedrijvendyna- ttüek 1985'. Er werden in dat Jaar ruim 850 nieuwe bedrijfs» vestigingen ingeschreven. Daarvan kan bijna tachtig procent beschouwd worden als startende onderneming. De nieuwe bedrijven waren goed voor bijna 1.120 arbeidsplaat sen. Er werden vorig jaar 510 bedrijven opgeheven of ver plaatst. Daarmee gingen 870 arbeidsplaatsen verloren, veel minder dan in de jaren daar voor. Veertig procent van de verdwenen bedrijven was jon ger dan vier j aar. VLISSINGEN - Het torp. uT werkschip Mercuur zal op za* terdag 25 oktober om 12.00 uur bij de KMS in Vlissingen wor-i den gedoopt door mevrouw PjC. Wennekes-van Ham, eohtgenote van kapitein-ter zee P. Wennekes, die tot voor kort project-officier mijnen- bestrij dings vaartuigen was. De kiel voor dit schip werd ge legd op 6 november 1985. Naar verwachting zal het medio 1987 gaan proefvaren en daarna aan de Koninklijke Marine worden overgedragen. De nieuwe Mercuur zal de inmiddels 32 jaar oude Mer cuur gaan vervangen. Dat schip is indertijd door de Amerikanen als oceaanmij- nenveger gebouwd en aan de Koninklijke Marine uitge leend. De doopplechtigheid zal muzikaal worden opgeluisterd door harmonie ©ns Genoegen uit Vlissingen. Het torpedowerkschip is operationeel ingedeeld bij dó ©hderzeedienst. Het is hei vijfde torpedowerkschip met déze naam in gebruik bij dé ©nderzeedienst. De naam Mercuur of Mercurius is al sinds W82 in gebruik bij de' Koninklijke Marine en is sindsdien door 20 schepen ge dragen. VO; Van onze correspondent IJZENDIJKE - De vogelvere niging Vogelvreugd'79 uit IJ zendijke houdt het komende weekeinde voor de zevende keer haar jaarlijkse tentoon stelling in het jeugdgebouw te IJzendijke. Het bestuur heeft van tach-' tig inzenders al een inschrij-i ving ontvangen. Zij brengen' samen 579 vogels binnen. Dei toegang tot deze tentoonstell-i ging is gratis. Donderdag tussen 09.00 er* 14.00 uur bepalen de keur meesters al de kampioenen. Tijdens de tentoonstelling wordt een rad van avontuur gehouden. De tentoonstelling is geopend vrijdag van 20.00 tot 222.0 uur, zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 19.00 uur. Om streeks deze tijd verzorgt C. van Bostelen van het districts- bestuur de prijsuitreiking.

de Stem | 1986 | | pagina 19