moet bewust en sport kunnen kiezen AANPAI V Warme charme [ooijkoele dagen van Dixhoorn Nieuwe toekomst voor oude gebouwen Clitex INSTUIF OP OPWARMER VOOR SPORTPROJECT [EN RIJPLEZIEI DAIHATSU VAN TEXTIELBEDRIJF TOT BEDRIJVENCENTRUM VAN ZEELAND emie machine! (h) Husqvarna Avond over Britse mijnstaking fits Holding b.v. 877 of 010-4331711 Op warmer GESCHENKEN van BLIJVENDE WAARDE HU VELE SPECIALE MHBIEDIHGEH M DUYSE-MAHU DONKERS rELEN Puinhoop Zintuig Kampioenschappen duiven '86 kring 0.-Z.-Vlaanderen Cantorij Hulst op de radio te beluisteren Brinkman opent woongemeenschap ouderen Veere GABA6E BUPÖNfTl Cursus reanimatie Hulst afgesloten Schietingen Axel Clinge Hulst Hengstdijk [KINDERDAG 23 OKTOBER 1986 T22 PAGINA ZEELAND 2 maar slechts f 2.399,—! Husqvarna uit zwéééden Van een onzer verslaggevers lULST - De jeugd moet bewust een keuze unnen maken uit het aanwezige aanbod van ^schillende sporttakken. ület dat als belangrijkste doel voor ogen wordt op jtiatief van de Hulster Sportraad een schoolsport- oject op touw gezet, dat de jeugd laat kennismaken tl alles wat er op sportgebied in de gemeente te koop Van een oneer verslaggevers HULST - De Zeeuws- Vlaamse werkgroepen uitkeringsgerechtigden en de FNV Hulst hebben voor vrijdag 31 oktober een avond op touw gezet over de Britse mijnsta king van 1984-1985. De bijeenkomst vindt plaats in het Hulster Houtenkwartier en be gint om 19.30 uur. Twee vrouwen van de WAPC (Woman Against Pit Closures) en een Britse mijnwerker (lid van de mijnwerkersbond NUM) geven een verslag over deze historische sta king en de gevolgen er van. Met name komen ter sprake de repressie, anti- vakbondswetgeving, vakbondsdemocratie. vrouwen-inzet en de rol van Labour en de TUC. Naast het verslag van de Britse gasten wordt de film 'Na de staking' ver toond. Tijdens de staking (en zelfs tot op heden) heb ben talrijke actieve FNV- ers zich ingezet in solida- riteitscomités ter onder steuning van de Britse mijnwerkers en hun bond de NUM. De organi satoren hopen dat ieder een die begaan is met het vakbondswerk 31 oktober aanwezig zal zijn. usterveld 26, op 24 oktober I Churchilplein 10, op 25 oktober] oulevard 10, op 26 oktober j u ook informatie krijgen over i iereizen. malie of voor het maken van eei esentatie bij u thuis kunt u belle ,Nu krijgen kinderen vaak irten van huis uit of vanuit directe omgeving opge- dgen", zegt voorzitter H. van de Sportraad. „Pa it naar het korfbal, dus gaat naar het korfbal, üadje zit op voetbal, dus it zijn kameraadje ook op ■tbal. Daar moeten we van- Kinderen moeten de kans bewust voor een be- sporttak te kiezen. Dat pen we bereiken". [nee vliegen lpe Sportraad hoopt daar in twee vliegen in één klap [slaan. Immers, door die be- keuze zullen kinderen >er bij een bepaalde ver ging blijven, wat het leden- ten goede komt. Volgens maken de Hulster sport- x geen uitzondering op het lelijk beeld. „Er komen minder kinderen, dus is minder aanwas bij de Bovendien speelt de j dunner wordende huis- iportemonnee een rol. eger waren kinderen vaak van meer verenigingen, jtis nu een stuk minder". [Geïnspireerd door de lande- e actie 'Sport, zelfs ik doe ..ontstond het idee voor een muleringsproject. „Maar er look interne motieven. We en nogal eens het verwijt [regen dat we ons te kri- tli opstelden naar de ge- iente toe. We hebben gezegd, i we ons nu ook eens posi- iopstellen". Merwijs |3ehalve de Sportraad zijn ook het Gemeenschapswerk, de gemeente en de Zeeuwse Sportraad betrokken bij het team dat het project op touw zet. De stoel namens het on derwijs is nog onbezet. „Als we willen slagen hebben we de medewerking nodig van het onderwijs. Daar moeten de kinderen worden gestimuleerd om mee te doen aan de kennis makingsactiviteiten van de verschillende sportclubs". Een ander belangrijk punt is de beschikbaarheid over een geschikt kader binnen de clubs. „Soms wordt de eerste de beste vrijwilliger gebom bardeerd tot trainer van de 'kleintjes'", stelt A. Doorenbos van de Zeeuwse Sportraad. „Veel mensen hebben niet of nauwelijks een sportoplei- ding". Daar wordt momenteel in Hulst, ter voorbereiding van het schoolsportproject, al bij verschillende clubs aan ge werkt. Het gaat daarbij om zaken als het geven van de juiste oefenstof en een goed gebruik van materiaal. LUXE GESCHENKEN Sttinstnat 19 - Hulst Telefoon 01140-14376-12068 Het is de bedoeling dat vanaf januari tot omstreeks mei de sportclubs hun deuren open zetten voor de jeugd van acht tot veertien jaar. Gedu rende een periode van vijf we ken kunnen de kinderen dan kennismaken met iedere sporttak. Maar eerst is er op zaterdag 15 november alvast een 'opwarmer'. Dan wordt in Den Dullaert van 10 tot 14.30 uur een sport-instuif gehou den, waar zoveel mogelijk sporten zich presenteren. De jeugd kan er naar hartelust aan alles meedoen. „Als er zo'n ventje binnenkomt, dan moet- ie overdonderd worden door wat we daar allemaal voor schotelen. Niemand hoeft ge oefend te zijn, het is voor iedereen". Momenteel hebben zich al dertien verenigingen aange meld die willen meedoen met het project. Anderen kijken de kat nog uit de boom. Suy hoopt dat ook die besluiten mee te doen na de informatie-avond die maandag 27 oktober wordt gehouden over het school sportproject. De bijeenkomst, waarvoor ook het onderwijs is uitgenodigd, begint om 19.30 uur in Den Dullaert. 626 Sedan is leverbaar niet s voor loodvrije benzine, injectiemotor, al of niet fltfj ïgen vanaf f 23.395,-. 6-serie kiezen uit de 5'deurf horst BV,Den Haag.Telefoon 070-48^1 tel 01619-1228 Postbus 44 IRIJF Mazda-dealer - Tel. 01656-313 I EEN PULLOVER WAAR KWALITEIT VAN AFSTRAALT IS EEN I DANKBAAR BEZIT. JAQUARO PULLOVER 139,- Süjsnade Noordstraat 23 4531 GB Terneuzen Toon Biesbroeck: 'Als zo'n terrein vier tot vijf jaar braak ligt, wordt het een grote puinhoop'. - foto de stem/corj.de boer 19 februari 1982. Het doek voor het textielbedrijf Clitex in Clinge valt. 109 man op straat. Het res tant van een grootscheepse reor ganisatie die in het jaar daarvoor al 194 werknemers hun baan kost te. Na ontmanteling van de fabrie ken ligt er in Clinge plotseling 20.000 vierkante meter industrie terrein plus opstallen in de aan bieding. Een Amerikaanse diep vries patatboer ziet er eerst wel brood in, maar hij krijgt zijn ambi tieuze plannen de Atlantische Oceaan niet over. Dichter bij huis snijdt bemiddelaar Toon Bies broeck de koek in stukjes. Vier jaar later is er bijna geen kruimel Clitex meer over. De textielfabriek van weleer is bedrijvencentrum geworden. Van een onzer verslaggevers CLINGE/HULST - „Toen ik eraan begon dacht ik, wat moet je daar van maken. En dat in Clinge. Nu achteraf zeg ik dat het allemaal veel sneller is gegaan dan wij hadden gedacht. In wezen is zowat heel de fabriek in an derhalf jaar tijd verkocht". De onderhandelingen over de laatste loods, een lapje van 2000 vierkante meter waar vroeger de weverij was, zijn in volle gang. Als die zijn afgerond heeft Toon Biesbroeck geen zaken meer aan de Tiberghienweg, zo genoemd naar de Franse op richter van het familiebe drijf. Het leek aanvankelijk nog allemaal veel sneller te gaan. Clitex was koud dicht of een vertegenwoordiger van het Amerikaanse be drijf International Frozen Food stond in Clinge op de stoep om de hele fabriek over te nemen. Biesbroeck: „Dat leek een geschenk uit de hemel. De fabriek in een klap verkocht. Maar eerlijk gezegd heb ik er nooit in ge loofd. Ik ben al zoveel rare vogels op mijn weg tegenge komen. Daar heb ik een soort zesde zintuig voor ge kregen. Er was geen enkele duidelijkheid van die man te krijgen. Het was natuurlijk ook een hele investering. Ik schat dat het bedrijf toch dertig tot veertig miljoen gulden moest investeren voor er gedraaid kon wor den. En dan praat je over een heleboel geld". zijn in die tijd een hele hoop valse verwachtingen ge wekt", aldus Biesbroeck. „Toen het maar bleef du ren hebben we de directie van Clitex geadviseerd er mee op te houden. Daarna kwam het idee van de blok jes in beeld". Dat bleek na een kleine investering van Clitex een gouden greep te zijn. „De PZEM heeft een ringleiding voor electricti- teit en gas om de gebouwen gelegd waarop elk bedrijfje op elke plaats waar het wilde aangesloten kon wor den. Door deze voorzienin gen en de bestaande moge lijkheden werd het voor tal van bedrijfjes opeens inte ressant. Kijk, als ze eerst nog grond moeten kopen en dan nog bouwen zijn ze al honderduizenden gulden kwijt. Voor veel minder geld hadden ze hier opeens alles compleet". De meeste bedrijfjes die er zijn ondergebracht wer ken met een laag perso neelsbestand. Slechts een enkele oud-werknemer van Clitex is daar terug aan de slag geraakt. Biesbroeck: „Natuurlijk had ik ook veel liever gezien dat er meer werkgelegenheid aan vast had gezeten, maar dat is bij startende ondernemers vaak niet het geval. En Clitex wilde tenslotte ook van die gebouwen af. Als zo'n ter rein vier tot vijf jaar braak ligt, wordt het een grote puinhoop. Zeker als de lieve jeugd daar eenmaal achter is. Dan doe je op de lange duur aan kapitaalvernieti ging. Met een kleine investe ring heeft Clitex er zo toch nog wat uit weten te halen". In het bedrijvencentrum zijn in totaal twaalf bedrijf jes onderdak. Daaronder ook nog steeds een klein ver koopkantoor van Clitex. De produktie is destijds volle dig overgeheveld naar Por tugal waar de kosten stuk ken minder zijn. Vanuit Clinge wordt echter nog steeds grif verkocht. Verder zitten er een transportbe drijf, een autosloperij, een textielbedrijf)e, een snoep- fabriek, een landbouwme- chanisatiebedrijf, een cara vanbouwer, een aardappel en uibewaarplaats, een in dustriële sloper en een con structiebedrijf. „De meeste bedrijven .zouden zonder de oude Clitex gebouwen niet eens in staat zijn geweest iets op te zetten". Zijn zesde zintuig werkte perfect. In een lokaal res taurant in Clinge werd een indrukwekkende bijeen komst belegd voor hoogge plaatste figuren die daar van de plannen op de hoogte werden gebracht. Het doel van de ontmoeting was om bij de verschillende over heidsinstanties zo snel mo gelijk de vereiste papieren los te peuteren. We schrijven najaar '83. Het plan was om de oogst van '83 nog in het voorjaar van '84 in de diep vries te krijgen. De ge meente Hulst, vanwege de beloofde werkgelegenheid die er mee was gemoeid tot vlotte medewerking bereid, heeft echter nooit een aan vraag voor welke vergun ning dan ook in de bus ge kregen. „Een erg vervelende si- tautie. Vooral voor de men sen die bij Clitex ontslagen waren en hoopten daar weer aan de slag te igeraken. Er De weverij toen die nog in bedrijf was. - foto archief de stem Van onze duivensportmede werker HULST - In de kring Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van de afdeling Zeeland van de ZNB is het kampioenschap bij de categorie oude duiven op de voetring (duifkampioenschap) gewonnen door H. Berkelmans met 633 punten. 2. F. Kroes 533, beiden Hulst; 3. Ed van Goe- them, St.-Jansteen 538; 4. ge broeders Van Houten, Heikant 512; 5. J. Verheijden, St-Jan- s teen 429 punten. Jaarlingduiven op de voetring: 1. W. van de Bilt, Koewacht 466; 2. R. Danckaert, St-Jansteen 424; 3. Verschuren-Andriessen, Klooster- zande 377: 4. Ed de Kever, Osse- nisse 361; 5. J. Verheijden 341. Ouden duiven eerste en tweede ge tekende: 1. H. Berkelmans 961; 2. Ed van Goethem 888; 3. gebroeders Van Houten 688. Jaarlingen eerste en tweede getekende: 1. J. Verheij den 649; 2. Verschuren-Andriessen 624; 3. Ed van Goethem 572. Eind stand midfondviuchten oude dui ven: 1. gebroeders Thijs, St-Jan- steen; 2. Jo Colpaert, Kloosterzan- de; 3. Joh. van Spaandonck, St- Jansteen. Idem jonge duiven: 1. Ed van de Walle, Hulst; 2. D. van de Borgt, Kloosterzande; 3. J. Goos- sens, Hulst. Overwinanar snel heidstrofee: W. van de Bilt, Koe wacht. Jeugdkampioen: D. van de Borgt, Kloosterzande. Van onze correspondente HULST - Morgenavond (vrij dag) zijn in het radiopro gramma Taal en Teken opna men te beluisteren van de Cantorij der Basiliek uit Hulst Deze aflevering van dit we kelijkse programma behan delt de psalmen uit de serie Cantatorium, samengesteld op initiatief van de St. Grego- riusvereniging. Onder leiding van dirigent Anton de Kort vertolkt het koor een aantal psalmbewerkingen, die nog niet eerder werden vastgelegd op plaat of radio-opnamen, van onder andere de compo nisten Maurice Pirenne en Ton van der Valk. De soli worden gezongen door Gerard Planken, lid van de Cantorij der Basiliek. De orgelbegeleiding is in handen van Jo Ivens. De uitzending is te beluisteren op Radio 5 van 18.30 tot 19 uur. VEERE (ANP) - Minister Brinkman van WVC heeft woensdagmiddag in Veere de woongemeenschap van oude ren, 't Hof Popkensburg, offi cieel geopend. De minister zei deze bijzondere woonvorm voor ouderen, waarin de be woners in het kader van een vereniging zelf de dienst uit maken, met elkaar werken en wonen en toch een privéleven kunnen leiden, zeer te waar deren. De woongemeenschap 't Hof Popkensburg is een initiatief van de sinds 1822 bestaande Maatschappij van Welstand. De twintig bewoners van 't Hof Popkensburg, zes echtpa ren en acht alleenstaanden, die in leeftijd variëren van 53 tot 75 jaar, komen uit alle de len van Nederland. De bewoners onderhouden hun eigen moestuin, hebben kleinvee, koken bij toerbeurt in groepjes de maaltijden en eten gezamenlijk. Iedere be woner heeft zijn eigen huis op het terrein. De Zeeuwse woon gemeenschap 't Hof Popkens burg wordt door de bewoners zelf gezien als een alternatief voor het bejaardenhuis. De voorzitter van deze coö peratieve woongemeenschap van ouderen, P. Riemens, zei woensdagmiddag tijdens de opening tegen minister Brink man wars te zijn van een te grote betutteling door de over heid van de bejaarden. Dat strookt niet met de waardig heid van ouderen, aldus voor zitter Riemens. (ADVERTENTIE) officiële dealer verkoper: Bertrand Vael TERNEUZEN BV Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-81125 Van onze correspondente HULST - In het verpleegte huis De Blaauwe Hoeve heb ben gisteravond twaalf men sen met goed gevolg een cur sus hartreanimatie afgesloten. De twaalf kregen van het plaatselijke comité van de Ne derlandse Hartstichting een getuigschrift. De cursus, die werd gegeven door dokter Niesten en twee verpleegkunidgen van de hartbewakingsafdeling Hulst, duurde in totaal drie dagen. Het is de bedoeling dat de ge slaagden twee maal per jaar een oefenavond houden waarop ze het geleerde in de praktijk kunnen brengen. Reanimatoren die elders zijn opgeleid zullen misschien in de toekomst kunnen deelne men aan deze avonden. Daar over moet echter nog beslist worden. Binnenkort wordt met een nieuwe cursus gestart. De streefdatum is de eerste woensdag van november. KLOOSTERZANDE - Zaal Molenhof, 28 schutters: hoge vogel: D. Verstraten, Hulst; eerste zijvogel: A. Impens, St.- Jansteen; tweede zij vogel: E. Warrens, Kloosterzande; grootste aantal (6): J. Krabbe, Kloosterzande. KOEWACHT - Zaal De Vlieg- here, 32 schutters: hoge en eer ste zij vogel: R. Smet, Koe wacht; tweede zij vogel: R. Colpaart, Moerbeke; grootste aantal (5): A. van Hooye, St- Jansteen en M. de Kint, Koe wacht. Plaatselijk nieuws Kaarting - In buurthuis De Boemerang wordt vrijdag 24 oktober een kaarting (bieden en jokeren) gehouden. Begon nen wordt om 20.15 uur. In schrijven kan vanaf 19.45 uur. Hengelen - Leden van henge laarsvereniging GOA (Geduld Overwint Alles) visten de derde en tevens laatste wed strijd die in dit seizoen mee telde voor het clubkampioen schap zoutwaterhengelen. Ge vist werd in de Westerschelde tussen het oude en nieuwe ge maal te Zeedorp. De belang stelling was matig, zestien deelnemers, en de vangsten evenredig. Uitslag: 1. H. Ris- seeuw, Axel 132 centimeter aan gevangen vis; 2. A. Coone, Wachtebeke 119; 3. P. Ruben 107; 4. G. de Rijck 83, beiden Axel; 5. L. Celie, Gent 74 centi meter. Oud papier - De voetbalver eniging Clinge haalt zaterdag 25 oktober, vanaf 10.00 uur, weer oud papier op. Kaarting - In café De Land bouw werd een kaarting ge houden waaraan 36 personen deelnamen. Uitslag: 1. R. Lin- thoud, 2. mevrouw Haulez, 3. mevrouw Blommaert, -4. me vrouw Van Goethem, 5. D. Verbraecken. Kaarting - In dienstencen trum De Lieve werd ewn kaarting voor ouderen gehou den waaraan 52 personen deelnamen. Uitslag: 1. me vrouw Haulez, 2. C. van Hooye, 3. A. Haegeman, 4. E. Thijs, 5. mevrouw Fassaert. Kaarting - In café 't Jagers huis werd een 50+-kaarting gehouden waaraan 24 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. H. van Waterschoot, Hengstdijk; 2. mevrouw Vervoeren, Osse- nisse; 3. G. de Schepper, 4. me vrouw Riggers, beiden Ter neuzen; 5. P. Warrens, Hulst.

de Stem | 1986 | | pagina 15