Timman neemt de leiding Nipt verlies handbaldam Voorlopige wielerkalendei profwedstrijde Jacobs blijft optimistisch NOORDELIJKE PLOEG GELIJK TEGEN XAMAX NEUCHATEL Nieuwsgierige informatie-analisten - DONDERDAG 23 OKTOBER 1986 SCHAAKTOERNOOI IN TILBURG PAGINA SPO, GRONINGEN - FC Groningen heeft woens dagavond getracht al zijn competitie-frustra ties in één Europees bekerduel weg te werken. De ploeg van trainer Rob Jacobs, die Van den Berg verrassenderwijs buiten de basis had ge laten, knokte zich leeg tegen Xamax Neucha- tel. Overwinning van Sukova SPORT IN 'T KORT DUITSE LOTTO SPEL 77 Van Marwij vier duels aan de kant Pijnen twee in zesdaags West-Berlij Door Rutger van Santen TILBURG - Na het uitspelen van een viertal afgebroken partijen uit de eerste serie van drie ronden in het Interpolis- schaaktoernooi in Tilburg voert Jan Timman met 214 punten het veld van interna tionale grootmeesters aan. Timman vloerde gistermid dag de Hongaar Portisch op een prachtige manier in het vervolg van hun partij uit de eerste ronde. Hoewel de meeste kenners de afgebroken positie nog als zeer onduide lijk beoordeelden, dwong Tim man zijn tegenstander binnen acht zetten geforceerd tot overgave. Portisch had giste- ren toch geen goede dag. Na de veeg die hij van Timman kreeg, diende hij zich nog te zetten aan het vervolg van zijn ontmoeting met Karpov. De oud-wereldkampioen liet weer even iets van zijn fantas tische klasse zien door de Hon gaar vanuit een gecompli ceerde remise-achtige stelling een knock-out toe te dienen. Ondanks het feit dat Portisch nog zeer veel tijd gebruikte om tegenspel te vinden, mochten zijn pogingen niet baten. Hij gaf na 61 zetten op. Beljavski behaalde nog een vol punt ten koste van Ljubo- jevic. Maar dat was niet meer dan een logische uitkomst. Ruim daarvoor speelde zich nog een veelzeggend staaltje koddigheid af in het verhaal van de aartsvijanden Karpov en Kortsjnoi. Vlak voor twee uur deelde Karpov in het Oisterwijkse spelerhotel aan de toernooi-arbiter mee, dat hij genegen was in zijn afge broken partij met Kortsjnoi remise te aanvaarden. Arbiter Gijssen stond toen voor de taak de Zwitser daarvan op de hoogte te brengen en hem te vragen of ook hij met een pun- tendeling akkoord ging. Kortsjnoi was echter even af wezig en de scheidsrechter be gaf zich spoorslags naar de speelzaal in Tilburg, waar zijn aanwezigheid vereist was. Van daaruit belde hij weer naar Oisterwijk met de inmid dels teruggekeerde Kortsjnoi. Die nam het telefoontje van de arbiter aan aan de balie van het hotel en gaf te kennen in te stemmen met remise. Op dat zelfde moment stond de man met wie hij het punt deelde drie meter van hem vandaan aan een flipperkast te spelen. Geen van de twee grootmees ters keurde elkaar echter een blik waardig. Waarmee de waarde van zowel de telefoon als de toernooi-arbiter weer eens bewezen was. Uitslagen afgebroken partijen: eerste ronde: Timman-Portisch 1-0; tweede ronde: Portisch-Karpov 0-1; derde ron de: Lgubojevic- Beljavski 0-1, Karpov- Kortsjnoi te-te. Stand na drie ronden: 1. Timman (Ned) 2 te punten, 2. Karpov (Sov) 2, 3. Hübner (WD1), Kortsjnoi (Zwi), Ljubojevic (Joe) en Miles (Eng) lte, 7. Beljavski (Sov) 1, 8. Portisch (Hon) te. Afgebroken stand partij Timman (wit)- Portisch: wit: Khl, Da6, Tfl, Tf3, pionnen a5, e5, f4, h2; zwart: Kd7, Dd5, Tb2, Le3, pionnen b5, c4, c5, f5. Vervolg zettenverloop: 41. Da6-a7+ Kd7- c8, 42. a5-a6 Tb2-e2, 43. Da7-h7 c4-c3, 44. a6-a7 Te2-a2, 45. e5-e€ Le3xf4, 46. e6-e7 Kc8-d7,47. e7-e8D+ Kd7xe8,48. Dh7-h8+ zwart geeft op. FC Groningen niet trefzeker SZEGED (ANP) - De Nederlandse handbalsters ben het goede optreden tijdens het Hollandtoe woensdag in Hongarije voortgezet. Onder leidin interim-coach Ton van Linder verloor de ploeg eerste dag van het toernooi om de Hongar Pok Szeged slechts met 24-26 van Roemenië. Bij rus' het 13-13. Van onze sportredactie Ogenschijnlijk overwonnen de Groningers hun zwak heden. Zij toonden eindelijk weer eens lef, schiepen zich voldoende kansen en hadden de Zwitserse aan vallen onder controle. Maar één mankement stak weer de kop op: het gebrek aan trefzekerheid in het zestien meter-gebied. De 0-0 biedt een niet al te rooskleurig uitzicht op de return in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker. Tot zeven minuten voor tijd hield de selectie gelijke tred met Roemenië, dat over twee maanden in Nederland deel neemt aan de wereldtitelstrijd voor A-landen. Drie benutte strafworpen in de slotminuten beslisten het treffen in Roe meens voordeel. Schotvaardigste Neder landse handbalster was Moni que Geitz met acht treffers. De speelster van E en O, die tij dens het Hollandtoernooi niet in haar spel kwam, kreeg in de tweede helft persoonlijke be waking. Carla Kleintjens en Hanneke van Eijl droegen zes en vier doelpunten bij score. Uitblinkster in y derlandse doel was Robben. Vrijwel gedurende hele wedstrijd was hei' schil minder dan twee punten. De agressieve d; van Nederland lokte strafworpen voor de ropese handbalsters uit. van werden er negen schoten. Nederland twee keer vrij van zever' ter profiteren. Uitslagen: Nederland - H'/ 24-26 (13-13), Oostenrijk-p, 28 (16-15), Hongarije A - Hor' B 32-25 (16-14). De enige verdienste van Groningen was voorlopig, dat het Xamax, koploper in de Zwitserse competitie, van sco ren afhield. Xamax, dat er om bekend staat in uitwedstrijden gemakkelijk te doelpunten, had een grotere verdienste. Het bleef rustig onder het Groningse aanvalsgeweld. In de counter kregen de Zwitsers zelfs nog mogelijkheden de winst mee naar huis te nemen. Groningen, gesteund door ruim zestienduizend toeschou wers, hield deze keer achterin stand, mede door het solide werk van de jonge Boekweg. Zonder Van den Berg, die als libero zijn zelfvertrouwen kwijt raakte en als midden velder zondag tegen Den Haag werd gewisseld, beschikte Groningen over snelheid. De Zwitsers, net als Groningen met enkele half-geblesseerde spelers in het elftal, beschik ten over koelbloedigheid, al liepen Stielike, Ryf en Sutter tegen een gele kaart op. Vooral in de tweede helft dankte Xa max veel aan die nuchterheid en ook wel hardheid. Gronin gen was voortdurend in de aanval, kreeg net als in de eer ste helft een batterij kansen en kwam verdedigend nauwe lijks in de problemen. Groningen moest wel domi neren. Het was al vroeg duide lijk geworden, dat Xamax een flink aantal klassen beter was dan Galway United, de tegen stander in de eerste ronde. De Zwitsers beschikten over een compleet elftal. De 37-jarige Ierse libero Givens, veelvou dig international, behoefde feitelijk alleen verdwaalde ballen op te ruimen. Zijn ver dedigers hadden geen aanspo ring nodig. De Koek, op rechts begonnen maar snel naar links uitgeweken, Houtman en de op rechts spelende Eykel- kamp hadden hun handen vol aan de met grote regelmaat opkomende Urban, Thévenaz en Ryf. Zij kregen de ruimte, doordat de Westduitse routi nier Stielike en zijn Zwitserse evenknie Hermann zich lieten terug vallen. Olde Riekerink, andermaal te statisch, Roos- sien en Van Dijk durfden niet goed. Aan Groningse kant viel het optreden op van laatste man De Wolf, die zich opwierp als spelbepaler en met zijn verre ingooien Houtman bediende. Eykelkamp kwam pas los, toen hij was gewend aan het hoge tempo dat Ryf er op na hield. In plaats van de Zwit serse vleugelverdediger slaafs te volgen, koos Eykelkamp voor het zoeken van de bal. Zijn kracht lag immers in bal bezit, waarin hij met langdu rige solo's de Xamax-defensie ontrafelde. De gasten openden met een kopbal van Mottiez, maar moesten daarna een reeks ge vaarlijke aanvallen van Gro ningen toestaan. Geheel in stijl zochten de noorderlingen de hoofden van hun boom lange spitsen. Een fantasievol lere oplossing was er niet, om dat Xamax over de grond nu eenmaal te sterk was. Eykel kamp, die wegens een overtre ding op Ryf de gele kaart kreeg, en De Koek belaagden doelman Corminboeuf. Hout man deed dat uit een indirecte vrije trap van vijfentwintig meter, na tikjes van Olde Rie kerink en De Wolf. Dat de Zwitsers aan een klein gat ge noeg hadden, bewees de ge drongen Lüthi vlak voor rust. Na een laconieke beweging van Verkuyl en een voorzet van Sutter was een flitsende reactie van doelman Storm nodig. De Groningers lieten zich door deze kans niet ontmoedi gen. Vlak na de pauze kwa men Eykelkamp en Roossien op de rand van het strafschop gebied. Uit de weifelingen van dit duo werd duidelijk, dat Groningen toch niet echt de oude was. Eykelkamp pro beerde het met een schui- vertje, dat op een verdediger stuitte. De inkomende Roos sien mikte op het dak van de tribune. Getergd door het fa len van zijn ploeggenoten nam de Engelsman Mason het ini tiatief even later over. Hij had net als Van Dijk, die kort voor de wedstrijd enkele injecties had gekregen tegen de blessu re-pijn, nauwelijks serieus kunnen trainen. De kleine rechter-vleugelverdediger trok steeds naar het centrum van de aanval, waar hij zich met zijn gebrekkige balbe- heersing vastliep. Bovendien had hij de pech te worden ge schaduwd door de 'verse' Ita liaan Jacobacci, die de gebles seerde Mottiez had vervangen. Ook de overige spelers van Xamax hadden adem genoeg. Tussen de vijftigste en tach tigste minuut werd voorts dui delijk, dat Xamax aan de noodrem durfde te trekken. De scherpe acties ontregelden het toch al chaotischer wordende Groningse spel. Met Lühti als enige aanvaller groepeerden de Zwitsers zich op bevel van hun ervaren Franse trainer Gilbert Gress rond het straf schopgebied. De Groningse besluiteloos heid kwam zeven minuten voor tijd nog één keer nadruk kelijk in beeld. Olde Riekerink stond vrij ter hoogte van de penaltystip. Hij werd met een boogbal van links aange speeld, maar leverde een vere delde terugspeelbal af in plaats van het verwachte kei harde schot. Groningen zal zondag de thuiswedstrijd tegen Excel sior, de vorige club van Ja cobs, kunnen gebruiken de score eens ouderwets op te voeren. Want het gevoel toch te kunnen scoren is over veer tien dagen in Neuchatel on ontbeerlijk. FC GRONINGEN - XAMAX NEUCHA- TEL 0-0. Scheidsrechter: Aass (Noo). Toeschouwers: 16.500. Gele kaarten: Eykelkamp (FC Groningen); Ryf, Stie- leke en Sutter (Xamax Neuchatel). FC GRONINGEN: Storm; Mason, De Wolf, Boekweg en Verkuyl; Van Dijk, Olde Riekerink en Roossien (Gall); Eykelkamp, Houtman en De Koek. XAMAX NEUCHATEL: Corminboeuf; Urban, Givens, Thevenaz en Ryf; Ley Ravello, Stieleke en Hermann, Sutter, Lüthi en Mottiez (Jacobacci). Paul Mason van FC Groningen wordt fel aangevallen door Xamax-speler Sutter. PARIJS (AFP) - De vereniging van organisatoren wegwedstrijden heeft woensdag in Parijs de vc pige wielerkalender van 1987 voor profs vastgc. De kalender zal nog moeten worden goedgekeurd de profsectie van de internationale wielerfedera door de UCI zelf. De kalender voor volgend jaar is opnieuw langer, dertien nieuwe evenementen komen er op voor, waardoor het on vermijdelijk is geworden dat een aantal wedstrijden samen valt. De opzet zal in de toe komst vermoedelijk sterk wij zigen. Hein Verbruggen, voor zitter van de profsectie van de UCI, herinnerde eraan dat het plan is de bescherming van een aantal wedstrijden op te heffen, meer rekening te hou den met vaste data en een be perking in te voeren van het aantal dagen dat etappewed strijden mogen duren. Indien het congres van de UCI volgende maand in Brus sel geen ingrijpende wijzigin gen aanbrengt, valt Neder lands enige klassieker, de Am- stel Gold Race (op 25 april), twee dagen na de proloog van de Ronde van Spanje. De Ronde van Nederland heeft zijn proloog op 24 augustus en eindigt de 29ste. Het wereld kampioenschap op de weg, in Villach (Oostenrijk), is op 6 september. (ADVERTENTIE) komen met de PTT praten op Screen '86, 24 en 25 oktober in het Turfschip in Breda. FC Groningen-speler Olde Riekerink duelleert met Givens max Neuchatel. in het UEFA-treffen tegen Xa- - FOTO ANP BRIGHTON (ANP) - Helena Sukova, de open Nederlandse tenniskampioene, heeft de derde ronde bereikt van het damestoernooi van Brighton. Zij versloeg de Deense Tine Scheuer-Larsen met 6-3 6-1. Uitslagen tweede ronde: Helena Sukova (Tsj) - Tine Scheuer-Lar sen (Den) 6-3 6-1, Jo Durie (Eng) - Katerina Malejeva (Bul) 3-6 6-3 7- 5, Rosalyn Fairbank (ZAf) - Ma- nuela Malejeva (Bul) 6-3 4-6 6-4, Jo Durie (Eng) - Katerina Malejeva (Bui) 3-6 6-3 7-5. Vervolging NOG VOOR het wintersport seizoen op gang is gekomen, hangt de Finse schansspringer Matty Nykanen, Olympisch en wereldkampioen, een straf vervolging boven het hoofd. Nykanen is met twee vrienden in staat van beschuldiging ge steld wegens diefstal en van dalisme na drankmisbruik tij dens een trainingskamp in de zomer in Vuokatti. Vorig sei zoen werd de 22-jarige Fin wegens alcoholproblemen ge schorst voor het vierschansen- toernooi. Maksymow EEN GEDUCHTE tegenstand ster van de Nederlandse Irene de Kok zal tijdens de wereldti telstrijd judo ontbreken. Euro pees kampioene zwaarge wicht, Beate Maksymow, maakt geen deel uit van de Poolse afvaardiging naar het toernooi, dat vrijdag in Maas tricht begint. Opknapbeurt HET HAMBURGER Volks park-stadion krijgt voor de tweede keer een opknapbeurt. Voor het aanpassen van de ac commodatie van HSV met het oog op het Europees kam pioenschap van 1988 is een be drag van vijf miljoen gulden beschikbaar. De verbouwing begint al voordat het Bundes- liga-seizoen is afgelopen (13 mei). Trekking A: 12 - 25 - 26 - 29 - 36 - 45. Reservegetal: 30 Trekking B: 1 - 15 - 36 - 40 - 42 - 44. Reservegetal: 12 7694909 Van onze sportredactie GRONINGEN - „Een gelijk spel met 1-1 is voor ons bij Xamax voldoende. Wij zul len proberen dat zoge naamde Zwitsers precisie werk te ontregelen. Ik hoop alleen dat het team van Xa max dan op Zwitserse ga tenkaas zal lijken". Rob Jacobs, de bijna altijd grappenmakende FC Gro- ningen-trainer, maakte op zijn welbekende manier zijn praatje na afloop van het duel tussen FC Groningen en Xamax Neuchatel (0-0). De Groningse spelersbaas achtte zijn ploeg beslist niet kansloos in de return. Jacobs: „Natuurlijk, Xa max heeft met internatio nale jongens als Hermann en Lüthi twee goede mensen in huis en vlak ook figuren als Stielike en Givens niet uit. Maar een wonderploeg is het nu ook weer niet". „We hebben de nul vast gehouden, maar uiteraard hadden we moeten scoren. Kansen hebben genoeg ge had en dat kun je van die Zwitsers niet zeggen. Ik vind het toch klasse dat een jongen als Boekweg zo maar Lüthi helemaal in de zak heeft. Aanvallend was het bij ons misschien wat min der, maar je moet natuurlijk ook een beetje geluk hebben. Bij vlagen hebben we Xa max toch onder druk kun nen zetten en Stielike en Hermann hebben geen stempel op de wedstrijd kunnen drukken". „Xamax moet er niet van op kijken als wij over twee weken in Zwitserland ook vrij aanvallend zullen spe len. Die Givens is tenslotte 37 jaar. Misschien hebben we ons publiek vanavond te kort gedaan door niet te sco ren, maar mogelijk kunnen we over veertien dagen toch nog voor een verrassing zor gen". De voorlopige kalender i: volgt uit: februari: 2/8. Ruta del S. 3. Bessèges (Fra), 13/18. van de Middellandse Zet 17. Trofee Laigueglia Siciliaanse week (Ita), 21 van Haut-Var (Fra), 2 Het Volk (Bel); maart: 8/15. Parijs -1 12/18. Tirreno - Adriaticoji Milaan - San Remo (Ita), Catalaanse week (Spa),: bantsePijl (Bel); april: 5. Ronde van Vlaa (Bel), 8. Gent - Wevelgem 12. Parijs - Roubaix (F: Waalse Pijl (Bel), 19. Luik- tenaken - Luik (Bel), Ronde van Spanje, 25.1 Gold Race (Ned) mei: 1. Grote Prijs van F (WD1), 3. Kampioenschap Zürich (Zwi), 5/10. Vit; van Duinkerken (Fra), Ronde van Romandië (Zwi, juni Ronde van Italië, 2 deaux - Parijs (Fra), 251 Dauphiné Libéré (Fra); juni: 2/6. Ronde van i (Spa), 3/7. Ronde van 1 burg, 16/25. Ronde van Zi' land, 18/24. Midi Libre ff nationale kampioenschap; juli: 2/26. Ronde van Fn 26. Zaragoza - Sabinanigoi augustus: 3/9. Ronde van marken, 7/23. Coors Classic 11/16. Ronde van Ronde van Groot-Britt Drie valleien van Varese 24/29. Ronde van Nederlan' september: 6. wereldkam, schap te Villach Ronde van Catalonië (Spa), Ronde van New York ff Trofeo Baracchi (Ita), 19, van Lazio (Ita), 20 Grote Eddy Merckx (Bel), 23. F" Brussel, 26. Ronde van B (Ita), 27. Grote Landenprijs 30/4 oktober Ronde van lei) oktober: 4. Ronde van (Ita), 11. Grote Herfstprijs 15. Ronde van Piemontff Ronde van Lombardije (li 23. Sun Tour (Aus), 25. F' Montjuich (Spa). ZEIST (ANP) - De I missie betaald voetbal Fortuna Sittard-spele' van Marwijk vier wed geschorst en een boete, ven van 200 gulden weg) trappen van een tegei tijdens de wedstrijd WV. De klachten die i nengekomen te) Utrecht-spits John 1 en doelman Lloyd van Excelsior zijn nie' vankelijk verklaard KNVB heeft afgezien val volging van het tweetal John Trentelman vat tesse en Hans Er kelens'' Cambuur kregen een sing van één wedstrijd, ze in het weekeinde hue gele kaart binnen een ja zien kregen. WEST-BERLIJN (Af® né Pijnen is met zijn P koppelgenoot Urs Fr6* tweede geëindigd to f daagse van West-Bern Pijnen en Freuler een ronde achterstan11; winnaars, Danny Ga!: Tony Doyle. Uitslag: 1. Danny Clarke/WJ (Aus/GBr) 386 punten, 2. OP Urs Freuler/René Pijnen 3. Stan Tourné/Etienne 347,12. op zeventien ronden^ temann/Rudy Dhaenens (N^

de Stem | 1986 | | pagina 10