369 499 529 -799. 391 B5 Ruzie in comité Barcelona 92 rUSSEN KARPOVEN KORCHNOI IN TILBURG \<4 Cruciaal duel voor Leo Beenhakker 4 W ie niet droomt is dood Derde ronde met weinig opwinding Torino in crisis door falende Kieft de overbekeu wascombinat H PHILIPS 1000 TOERl i /WNB91 ?uiger RO 3660 knecht ector achel zdelig PHILIPS inrr 3? gezicht EN ^'Adverteren feNSDAG 22 OKTOBER 1986 Iwloop van de schaakpartij tussen Inv en Kortsjnoj uit de derde ronde IklTllburgse grootmeester-toernooi y<offiezettb TILBURG - Als blikken konden doden zouden er gistermiddag zeker slachtoffers gevallen zijn in de rustieke speelzaal van het Interpo lisgebouw in Tilburg. an Peter Koelewij Ulöi 100 miljoen winst WK voetbal Mexico Rechtbank verplicht gangmaker Stakenburg FC Groningen heeft geen bezwaar tegen tv-uitzending van duel Ajax OLYMPIAKOS-COACH ALKETAS PANAGOULIAS: !0 VOORDEL! n I' wASAOTOWlfl 4! 9: KEUKE MACHIII PHILIPS 2 KI SCHEER- sap par. i\ftHR 1622l Tracer SOLARIU .i— iU rijzon idag, lag, I uur O uur is een centen»w financier.}} Inlichting# De Slem. 076-23b HORECASERVICE dCELONA - Nog geen ,A na de toewijzing van [Zomerspelen van 1992 aan rcelona wordt de vuile s buitengehangen, die het valise Olympische Comité (nu toe zorgWldig voor de urnationale publieke opi- rerborgen gehouden Binnen het comité is een khtsstrijd uitgebroken L de persoon van Don Al- jso de Bourbon, de voor- zitter van het comité, die door praktisch alle betrok ken partijen als een incom petente nietsnut afgeschil derd wordt. Alfonso de Bourbon, kleinzoon van koning Al fonso XIII, is in juli 1984 bij gebrek aan een betere kan didaat benoemd tot voorzit ter van het Spaanse Olym pisch Comité. Sindsdien heeft hij door zijn autori taire en onvakkundige ma nier van doen de Olympische pretenties van Barcelona meer schade dan goed ge daan, althans volgens zijn critici. De vuile was wordt pas nu naar buiten gedragen omdat het Barcelonese organisatie comité geen schade wilde berokkenen aan de Olympi sche kandidatuur. Nu de buit binnen is, kan de kritiek vrijuit worden gespuid. De tegenstanders van De Bour bon zijn praktisch allen voorzitters van de 24 sporten die in de Olympische kaar ten staan vermeld. De om streden voorzitter kan bin nen het comité echter reke nen op de steun van een groot deel van de sportbon den die niet rechtstreeks meedoen aan de Olympische Spelen. Het gevolg is een felle machtsstrijd die nu, na de stemming in Lausanne, in volle hevigheid naar buiten is gebracht. De ambtster mijn van Alfonso de Bour bon duurt tot juni 1988. Maar als het aan zijn critici ligt, wordt de kleinzoon van Al fonso XIII liever vandaag dan morgen al op straat ge gooid. hijgend duel der vijanden jgeo van de schaakpartijen, die [rijn gespeeld voor het groot- rtoeroooi in Tilburg, zijn: Afge- partij eerste ronde: Huebner- Fnoi 0-1, Derde ronde: Miles (Eng)- ""on) Vt-y* Hübner (Wdl)-Tim- Ljubojevic Joe)-Bel- afgebroken Karpov (Sov)- ij (Zwi) afgebroken, yni drie ronden: 1. Ljubojevic en nlü pnt en 1 afg.partij 3. Hübner 5 Vk pnt 5. Kortsjnoj 1 pnt en 1 ij 6. Karpov en Portisch V» pnt en rüjen 8. Beljavski 0 pnt en 1 11; Karpov (Sov) Zwart: Kortsjnoj |;Dame-Indisch. 2. c2-c4 e7-e6 4. g2-g3 Lc8-b7 6. Lcl-d2 a7-a5 8. Ld2-g5 Lb4-e7 10. Lg5xf6 Le7xf6 12. Tal-dl d7-d6 14. e2-e4 Pb8-d7 16. Pc3-b5 Dd8-b8 18. b2-b3 Db8-d8 20. b3-b4 Pd7-f6 22. Pb5-c3 a5xb4 24. Dc2-d3 Pf6-e8 26. Pd2-f3 Tf8-b8 r2K Tel-al Ta8Xa2 plxa2 Dd7-d8 30. Tal-a7 Lc8-d7 <5b6xc5 32. b4xc5 Tb8-a8 3Xa7 Ld7-g4 >Xf3 Lh6-d2 e2Ld2-b4 38. Kgl-g2 Lb4-c5 |i"-hi Pg7-e8 40. Pe2-gl Pe8-f6 Y-fi3Lc5-b6 i stand: Wit: Kg2, Db7, Lf3, ■ponnen c6, d5, e4, f2, g3 en h4 Zwart: ■Dd8, Lb6, Pf6, pionnen c7, d6, e5, f7, |l-!3b7-b6 ji!-f2Lf8-b4+ fco-o Jdl-c2h7-h6 Il-c3g7-g6 I-h4h6-h5 B-el Lf6-g7 .d5e6-e5 la3Lg7-h6 12 Dd8-d7 Lmb7-2 Cl-al Pe8-g7 pl-a2La6-c8 10 kopjes! fiiosport DE negende rally Parijs r nemen in januari vier [ïhoslowaakse vrachtwa- i deel. Dat zijn er twee fdan in de vorige editie. [Sens producent Tatra gaat i gemoderniseerde wa- s, die in de woestijn goed honeren. Door Rutger van Santen Om precies twee uur namen daar Anatoli Karpov en Victor Korchnoi met grimmige koppen tegenover elkaar plaats aan een tafeltje, waarop een schaakbord met stukken was geplaatst. Dat bord was daar overi gens niet zo maar neergezet: nee, het was met bijna des kundige precisie midden op de tafel gemanoeuvreerd. De re den; er zou eens iemand (lees Korchnoi) kunnen gaan kla gen dat hij letterlijk te weinig of te veel armslag had. Dat ge beurde dus niet. Pal daarop kwam het vol gende spannende moment: zouden de twee gezworen vij anden elkaar de gebruikelijke hand schudden alvorens hun onderlinge partij aan te van gen, of niet? En wie zou het eerst zijn hand uitsteken? Het was dat alle aanwezigen op de hoogte waren van het feit dat de heren al jaren geen woord meer met eikaar wisse len, anders had men kunnen denken aan een afspraak: vol komen synchroon zwaaiden twee armen naar een punt midden boven de speeltafel, waar de uiteinden van die ar men elkaar een fractie van een seconde toucheerden. Vervol gens nestelden de heren zich in hun zetels en startte arbiter Constant Orbaan de klok, waarop Karpov opende met d4. Het is altijd weer een evene ment om deze twee schakers aan één bord bezig te zien. Ze barsten beiden van de concen tratie, maar die uit zich volko men anders. Karpov blijft bij voorkeur aan het bord zitten en oogt zo mogelijk nog killer dan hij normaal al doet, ter wijl Korchnoi in de bedenktijd van zijn opponent bijna voort durend bekkentrekkend en handenwringend door de speelzaal ijsbeert. Als de huidige Zwitser wel achter de stukken zit, rookt hij :S Marconistraat 4 ist Torro - tel. 0110Q)-14224 iSlNCEN Hermesweg 23 lopcentrum Groenendijk 01184 -12563 neuzen schependijk 9 01150-12423 Afbeeldingen kunnen jiwï1 zaterdag 25 oktobe' aanvang 20.00 uur: :t soundmix flnaliste L"'a Beiers orkest de Lamsoren, voorverkoop bij de beken0 an de zaal. Bi'-i piffltja I RESTAURANT Van onze schaakmedewerker ÏÏLBURG - De derde ronde van het Interpolis schaak toernooi in Tilburg was er een zonder veel opwinding. De Meeste aandacht ging uit naar het treffen tussen Karpov ffl Korchnoi. Overigens niet zozeer om schaaktechnische redenen alswel om te zien of en hoe de slechte persoonlijke ver- ■ttiding van de heren de partij zou beïnvloeden. Het ';er(i een door beide spelers uiterst secuur behandelde 'lirne Indiër, die nooit uit het evenwicht raakte. Er werd 5° 41 zetten afgebroken in een optische remisestelling, «houdens ijzige blikken over en weer deden zich geen ®cidenten voor. Timman en Hübner waren al na 15 zetten klaar. Hüb- motiveerde zijn remise-aanbod met de verklaring dat enige rust behoefde na de twee voorgaande hectische »den en Timman bestendigde met dat halve punt zijn ^tekende positie in de ranglijst. Ook Miles en Portisch geloofden het gisteren wel. Ze "Mden slechts 17 zetten nodig om remise overeen te ko- 5!ek Alleen de openingsbehandeling van Miles was aar- ®8 geweest. Ljubojevic en Beljavski tenslotte speelden 800 open Spanjaard met veel improvisaties. Het leek er lange tijd op Ljubo nu eindelijk eens zou wrien winnen van zijn Angstgegner. In het eindspel be- iwr 6 Joeë°slaaf echter te knoeien, waardoor zijn winst- Mi 'n tegendeel verkeerde. Na 41 zetten werd af- wroken met duidelijk winstvoordeel voor Beljavski. Jfdaag worden een aantal afgebroken partijen uitge lid. Morgen voltrekt zich de vierde ronde. onafgebroken zijn filtersiga retten en probeert het er zo te laten uitzien alsof hij de rook niet in de richting van Karpov blaast. Het is bekend dat de ex-wereldkampioen daar vre selijk de schurft aan heeft, maar ook gisteren verborg hij zijn ergernis weer meesterlijk, zoals overigens elke denkbare emotie. Dat mag een prestatie ge noemd worden als je tegen iemand speelt, waarvan je weet dat hij al meer dan tien jaar elke gelegenheid te baat neemt je af te schilderen als de grootste bedrieger, de smerig ste leugenaar, de vuilste rege laar uit de schaakgeschiede nis. Nog onlangs in Londen ging Korchnoi tijdens de match Kasparov-Karpov zover orr een persconferentie te beleg gen, waarop hij uitgebreid er ongegeneerd zijn gal ovei Karpov en de zijnen spuwde Hij deed zulks in de hoedanig heid van commentator van de Zwitserse TV, als verslagge ver dus. Hij was kennelijk even vergeten dat journalisten in de regel persconferenties bezoeken en niet zelf beleggen. De houding van Korchnoi heeft uiteraard een voorge schiedenis. Hij wordt vaak verklaard uit de chicanes die de ex-Rus moest ondergaan vanwege de Sovjet autoritei ten nadat hij in 1976 naar Ne derland uitweek en hier poli tiek asiel aanvroeg. Asiel dat hij overigens niet kreeg omdat men aan zijn geval niets poli tieks kon ontdekken. Na die tijd is hij Karpov - die hij overigens vantevoren goed kende ,in hun beider woonplaats Leningrad en met wie hij naar verluidt een nor male verstandhouding had gaan zien als de verpersoonlij king van de Sovjet-staat die hem oneindig onrecht had aangedaan. Die attitude zorgde voor soms treurige zo niet lachwekkende taferelen tijdens een aantal matches om het wereldkampioenschap, die Korchnoi steeds als uitdager tegen Karpov afwerkte. In 1981 resulteerde een en ander in een boycot van de ge tergde Zwitser door de Sovjet schakers. Voor die boycot heeft Korchnoi overigens de hoogste prijs moeten betalen. Hij werd vrijwel niet meer uitgenodigd voor belangrijke toernooien als de keus ging tussen hem en in de regel meerdere Sovjet-toppers. Victor ging ondertussen overigens onverdroten door met zijn knallende aanklach ten tegen het officiële Sovjet schaak en het systeem aldaar in het algemeen. Zoals zo vaak ging echter ook in zijn geval de overdaad schaden. Hij ging er zo ongenuanceerd tegenaan dat steeds minder mensen hem serieus namen. Tot er uiteindelijk alleen nog maar hier en daar gegnif feld werd en steeds meer pu bliek de Zwitser openlijk voor geschift uitmaakte. Dat is de Sovjet-autoriteiten kennelijk niet ontgaan, want stilzwij- "lcH (SID) Bij het wereldkampioen- r° voetbal in Mexico werd een winst ge- j v®n 102 miljoen gulden. De totale in- j. «n bedroegen 205 miljoen gulden. aanzienlijk meer bij de vorige wereld- Va met 24 deelnemers in Spanje: in- fn 163 miljoen, winst 90 miljoen. Van de werd vier miljoen gulden gestort in het voor de slachtoffers van de aardbeving Ife'm ar september in Mexico Stad. visierechten brachten 70 miljoen gulden op en sponsors betaalden tot een totaal van 65 miljoen gulden. Zonder die twee bases was er in Mexico zwaar verlies geboekt. Dertig procent van de winst bleef bij de or ganisatoren. De overige zeventig procent wer den volgens een verdeelsleutel overgemaakt naar de 24 deelnemende landen. De minimum uitkering per land bedroeg 2,65 miljoen gulden. De finalisten Argentinië en West-Duitsland ontvingen 4,4 miljoen gul den. Karpov en Korchnoi: als blikken konden doden. gend werd de boycot opgehe ven onder het motto: de man kan toch geen kwaad meer. En het valt niet te ontkennen dat daar veel waarheid in schuilt. Door al die min of meer gro teske bijverschijnselen wordt nog wel eens vergeten dat we hier te maken hebben met twee van de grootste schakers die de wereld kent. De oudere Korchnoi, hij is 55, hoort al zeker 30 jaar tot de wereldtop, terwijl Karpov - met zijn 35 jaar nog maar- waarschijnlijk de sterkste we reldkampioen is geweest die het schaken ooit heeft gehad. De onderlinge score tussen de matadoren -er moeten meer dan 80 partijen gespeeld zijn is overigens duidelijk in het voordeel van Karpov. Ook gis teren kwam daar geen veran dering in. De heren hielden elkaar perfect in evenwicht en braken af in een stelling die vrijwel zeker remise op zal le veren. Die puntendeling kwamen zij echter niet in de speelzaal overeen. Dat zou namelijk be tekend hebben dat ze elkaar voor de tweede maal iie hand zouden moeten drukken. En dat konden de kemphanen niet opbrengen. Nu zal de remise hoogstwaarschijnlijk stilletjes via de arbiters in de toernoois- core terecht komen. door Gerard Kesseis ROME - Moeilijke tijden voor Wim Kieft bij Torino. Mede door het zwakke optreden van de Nederlandse spits bevindt de club zich in een crisis. Voorzitter Sergio Rossi, die het beu is elke zondag uitge scholden te worden door onte vreden 'tifosi' heeft aangekon digd dat hij vertrekt. „Torino is voor mij een kanker gewor den", aldus de verbitterde Rossi. De supporters verwijten Rossi dat hij er bij zijn aan koopbeleid volstrekt heeft naastgekleund. Vooral Wim Kieft, overgenomen van Pisa, is in de ogen van de tifosi een miskoop. Torino had gehoopt met behulp van de ex-Ajacied mee te kunnen draaien in de hoogste regionen van de Ita liaanse competitie. Na zes speeldagen heeft de club ech ter slechts schamele vijf pun ten verzameld. De laatste drie wedstrijden eindigden in ne derlagen, waarvan twee op eigen terrein. Kieft scoorde in de eerste competitiewedstrijd uit een strafschop. Daarna heeft hij het vijandelijke doel niet meer weten te vinden. De suppor ters eisen dat Kieft vervangen wordt door de 19-jarige re serve Lerda. Toen Kieft on langs door een schorsing aan de kant moest blijven en Lerda zijn plaats in de spits innam, scoorde die prompt. Tot verdriet van de tifosi zat Lerda afgelopen week echter weer op de reservebank. Voorlopig geniet Kieft nog de steun van trainer Radice. De oefenmeester kan zijn be leid echter weieens wijzigen nu zijn steun en toeverlaat, voorzitter Rossi, het veld ruimt. Bij Torino heerst een sfeer van: er moet iets gebeu ren, wat dan ook. Voor Kieft staat er daarom vanavond in de UEFA-Cupwedstrijd tegen het Hongaarde Raba Eto veel op het spel. Hij heeft dringend een goede wedstrijd nodig om met een enigszins gerust hart het verdere verloop van de competitie tegemoet te zien. door Paul van der Voort BARCELONA - Real Madrid, de club van trainer Leo Beenhakker, beurt maar liefst 3% miljoen gulden dankzij de wedstrijd die woensdagavond om negen uur in het Bernabeu-stadion tegen Juventus wordt gespeeld voor de achtste finale van de Europacup. De 80.000 plaatsen van het immense stadion zijn al dagen geleden uitverkocht. Alleen al de kaartverkoop brengt de penningmeester van de 'ko ninklijke' ruim 2,7 miljoen gulden in kas. De rest van de inkomsten zijn afkomstig uit de verhoogde reclamegelden en de verkoop van de televi sierechten aan maar liefst veertien landen waaronder ook Nederland. De spanning aan de voor avond van de partij is enorm groot; niet in de laatste plaats voor trainer Leo Beenhakker. De Nederlandse coach gaat ongetwijfeld moeilijke tijden tegemoet indien zijn club door de Italianen uitgeschakeld wordt. Onder leiding van de nieuwe Nederlandse trainer is het spel van de huidige Spaanse landskampioen slechts een bijzonder slap af treksel van het vaak briljante spel van vorig jaar. De groeiende kritieken in de Ma- drilleense pers lijken nu ein- AMSTERDAM (ANP) - Gang maker Joop Stakenburg mag tot 1 januari 1989 bij wereldre cord-pogingen niet in dienst rijden van andere wielrenners dan Fred Rompelberg. Doel Stakenburg dit toch, dan moei hij een boete betalen die kan variëren van 100.000 tot 300.00C gulden. Dit heeft de arrondisse mentsrechtbank van Amster dam bepaald in het kort ge ding dat de Maastrichtse ren ner Rompelberg had aange spannen tegen zijn 'vaste gangmaker Stakenburg. Het tweetal probeert tussen 25 en 30 oktober in Moskou hei werelduurrecord achter grote motoren te verbeteren. Sta kenburg had eerder echter te kennen gegeven liever te rij den met Matthieu Hermans Rompelberg wenste de gang maker te houden aan de con tractuele overeenkomst waarin beiden zich aan elkaai hadden verplicht. Stakenburg zegde vorige week vrijdag op aandrang van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) toe medewerking te zullen verle nen aan de recordpoging in Moskou. Met deze verzoe ningspoging probeerde bonds voorzitter Piet van der Molen te voorkomen dat Rompelberg de zaak voor de rechter zou la ten komen. De toezegging van de gang maker ging de renner en diens raadsman, mr. Hiddema, ech ter niet ver genoeg. In kort ge ding werd 's middags geëist om de in het contract opgeno men boeteclausule te verhogen van 10.000 gulden tot 100.000 gulden. De rechtbank heeft deze eis overgenomen. delijk ook te zijn doorgedron gen tot de ambitieuze zaken- man-voorzitter Mendoza, die de club met ijzeren hand re geert. Mendoza heeft deze week in een onderhoud met vijf mede bestuursleden zijn plannen uiteengezet om volgend sei zoen het Bernabeu-stadion om te toveren in een toneel waarop constant spektakel stukken worden opgevoerd. Mendoza heeft zijn medebe stuursleden een verlanglijstje overlegd met spelers die in zijn ogen moeten worden aan gekocht. Het lijstje is voor waar geen flauwe kul voor een voetbalclub als Madrid die met ruim dertig miljoen gul den schuld toch al behoorlijk in de rode cijfers zit. Deson danks schijnt Mendoza serieus van plan te zijn om een bod te doen op Bernd Schuster, Diego Maradona en op de nieuwe Spaanse ster Francisco 'Paguito' Llorento Gento, nie mand minder dan het kleine neeije van de wereldberoemde Paco Gento, de legendarische buitenspeler die zich de eeu wige voetbalfaam verworven heeft. 'Paco' Llorento Gento speelt momenteel bij Atletico de Ma drid en behoort samen met Butragueno tot de meest fon kelende sterren aan het Spaanse voetbalfirmament. De FC Barcelona heeft niet voor niets al een bod van ruim vier miljoen gulden op hem uitgebracht. GRONINGEN (ANP) - Het be stuur van de FC Groningen heeft dinsdag besloten toe stemming te verlenen voor een rechtstreekse televisie-uitzen ding van de Europa Cup-wed strijd Ajax-Olympiakos Pi raeus. Hoewel het stadion van FC Groningen voor duel tegen Xamax Neuchatel nog niet ge heel is uitverkocht meende het bestuur tienduizenden voet balliefhebbers in het land een plezierige voetbalavond niet te mogen onthouden. FC Groningen verkocht in de voorverkoop 16.000 kaarten voor de eerste confrontatie met Xamax. Gezien de voor spelling van slecht weer, was de verkoop van de resterende 4.000 biljetten niet erg aanne melijk. FC Groningen kwam met Ajax tot overeenstem ming over een bedrag gelijk aan de verkoop van 4.000 kaarten. Voetbal DE FRANSMAN Quiniou zal als scheidsrechter optreden bij de wedstrijd Nederland - Po len in de kwalificatieronden voor het Europees kampioen schap. Door Ted van Leeuwen AMSTERDAM - Als één van de steenrijke reders uit het bestuur van Olympiakos Pi raeus glimmend van trots komt vertellen dat hij een dag eerder in de gemeente raad van Piraeus gekozen is, knijpt de voetbaltrainer de ogen wat smaller en vraagt de democraat met nauwe lijks verholen hoon in zijn stem 'En, heeft de koning U al op audiëntie ontboden?' Niet iedereen durft zijn broodheren zo sarcastisch te bejegen. Maar Alketas Pa- nagoulias is dan ook niet zo maar een voetbaltrainer. De 52-jarige oud-international studeerde economie en ge schiedenis, en haalde in Amerika een 'graad' in poli tieke wetenschappen. Twee weken geleden contrac teerde Olympiakos hem. De wereldburger zegde zijn baan als bondscoach van Amerika op en stak de oce aan over, vrouw en kinderen in Washington DC achterla tend. „Ik drie minuten nage dacht voordat ik ja zei tegen Olympiakos en alleen maar tot het eind van dit seizoen getekend, dan zie ik wel of het bevallen is. Ik ben finan- cieel onafhankelijk, heb een Amerikaans paspoort ik ge loof in dat land. Dat ik toch getekend heb, komt door drie dingen: Ik hou van Griekenland, de aanbieding van Olympiakos was uitste kend en ik ben populair in het land." Alketas Panagoulias werkte vier jaar geleden ook al bij Olympiakos. Sinds 1981 is de oud-bondscoach de zesde trainer van Olympia kos in het rijtje Senekowitz, Panagoulias, Gorski, Höher, Kessler en Georgiadis Panagoulias: „Dat is het leven van een coach. Winnen is het enige dat telt. 'Win ning isn't everything, it's the only thing', zeggen ze in de States. Wat dat betreft koes- ter ik geen illusies ten aan- zien van Olympiakos. Als ik geen succes heb moet ik ook weg. Men heeft mij gecon tracteerd en denkt dat Olympiakos dus Ajax uit schakelt. Realisme is een utopie in dit vak. Mooie zin, nietwaar? De voetballerij leeft in een droomwereld." „Je moet dromen in het le ven hebben, my friend, an ders red je het niet. Maar wil je iets bereiken, moet je hard werken om die dromen in praktijk te brengen. Dan ko men er weer nieuwe dromen. Wie niet droomt is dood. Zonder dromen bereik je de realiteit ook niet. Cruijff was ooit de droom van de spelers van Ajax. Nu is hij hun trainer. Hij is van droom afgod geworden." Behalve dat hij afgestu deerd is in de politieke we tenschappen, bezit Panagou lias een talen-instituut in Athene. Desondanks kiest hij voor voetbal. De trainer: „Ik kan niet leven zonder voetbal. Poli tieke wetenschappen en coa ching hebben veel overeen komsten. Een goede coach is, als een goed politicus, bo venal een persoonlijkheid. Het is in zijn elftal terug te zien of hij een desperaat man, een optimist of een conservatief mens is. Hij brengt zijn ideeën namelijk op spelers over." „Het leuke van voetbal is, dat het sociale karakter van de mensen eruit te lezen is. Neem Brazilië en stel je daarbij een blakerend heet Maracana voor. Dat wil na tuurlijk geen Engels voetbal zien. Maar het Zuidameri- kaanse, langzaam, lang- zaa'm, langzaam, snel. Voet bal is een spiegel van het le ven. In warme landen ont breekt de discipline meestal, de mensen zoeken altijd de makkelijkste weg. Ingege ven door het klimaat." Bijna vier jaar lang was Panagoulias bondscoach van Amerika, de derde wereld van het voetbal. De coach: „Fantastisch land, maar geen voetbalhistorie. Toen Cruijff, Beckenbauer, Pele er speelden, zaten de stadion van New York tot LA vol. Maar de Amerikanen hou den niet van middelmaat. Ze willen de top zien. Nu die vertrokken is, bestaat er geen enkel profteam meer. Het is wel opvallend dat het hele land ineens tegen de bal schopt. Jonge kinderen, vrouwen, scholieren, studen ten, veteranen en semi- profs. Een heel continent heeft in tien jaar tegen de bal leren schoppen. Het moet alleen goed georganiseerd worden." „Vergeefs heb ik gepro beerd de politiek voor voet bal te interesseren. Ik denk dat het in de buitenlandse politiek belangrijk is. De Amerikaanse voetbalbond is aangesloten bij de Concacaf. Je komt tegen landen als San Salvador, Honduras, Guatemala, Haïti te spelen. Tegenstanders die arm, ziek, hongerig zijn en met een opgewarmd haatgevoel rondlopen. Stadions staan op hun kop als de amigo's de weldoorvoede Yankees ver slaan. In die sfeer is niet te winnen. En nederlagen zijn slecht voor het image. Het is maar een spelletje zeggen ze in de regeringsgebouwen. Geen voetbalhistorie. De enige manier om dat te ver anderen is tien keer op rij te gen Rusland spelen."

de Stem | 1986 | | pagina 9