oria BOSEIGENAREN GESCHROKKEN VAN SLECHTE PUBLICITEIT VVD vraagt debat over prijs aan Havel Meer steun voor frontlij nstaten Storm eist vierde slachtoffer VNO 'teleurgesteld' over afschaffen steun grote bedrijven I )ere|yd maar zee Hoesak bemoedigd na gesprek met koningin EEN ILLUSIE ARMER BESTEM COMMENTAAR NEDERLANDSE Mensenrechten T5 PAGINA i WOENSDAG 22 OKTOBER 1986 T28 PAGINA 3 BINNENLAND OP VOORSTEL PvdA: inde Philips Jubileumhallen Kamer wil 25 miljoen voor tuinbouw DEN HAAG UTRECHT - De Tweede Kamer wil dat minister Braks (Landbouw) met spoed klaarheid brengt in de mogelijke fraude met overheidssubsidies in de bosbouw. SCHADE LIJKT MEE TE VALLEN 'Uittocht kleuters geen probleem' Hoge Raad: uitlevering Ira-leden KAMER NEEMT GEEN GENOEGEN MET VERKLARING LUBBERS BINNENLAND kort land dreigt door de bur- orlog letterlijk in ver- llende delen gescheurd te ien. In het grensgebied Zuid-Afrika zijn de re- :n ook heer en meester gedemoraliseerde Freli- Isoldaten hebben de :ht genomen naar Mala- ""amen met tienduizende dehongersnoodverS^J «over bepaalde zaken denken." Mozambikaanse burgers foor de veiligheid van de >weg, de oliepijpleiding le spoorlijn in de Beira •idor, die van de haven- l Beira naar Zimbawe en laar andere frontlijnsta- loopt, dragen 12.000 mili- en uit Zimbabwe zorg otage-aanvallen komen Ivuldig voor, maar Re. 10 is er nog niet in ge- igd deze belangrijke le- sader voor de zwarte sta- definitief door te snijden, de Beira-corridor gevaar >t door de toenemende itaire druk van Renamo kt wel uit het koortsach- overleg dat regelmatig ats vindt tussen Zambia, ibabwe en Mozambique r verder militaire samen- ■king. President Machel am met zijn ongeluks- igtuig uit Zambia waai etwijfeld gesproken weri r de zorgwekkende mili- e situatie in het land. let gevaar van een Zuid- kaanse invasie in Mo- abique lijkt enigszins ge- ten. De opvolgingsstrijd zal ontbranden in Mo- ibique maakt de kans op machtsovername door amo alleen maar groter alternatief voor bel nsport van de frontlijn ten door Zuid-Afrika zit een dood spoor. De blanke iderheidsregering in Pre- a lijkt een nieuw wapen handen te krijgen waar de zwarte buurstaten ijzeld kunnen worden. De id van Samora Machel is r het apartheidsbewinc i geschenk uit de hemel'. lemt. Maar het Leger zou ele nood ook niet in geld aldus een woordvoerder, bij een kaartje voor de bonnetje voor de maal- 22 organisaties (waartoe ehandicapten, WAO'ers,' bijstandsgerechtigden heeft het Maatschappe- Stelselherziening de Eer dringend gevraagd de g van het nieuwe stelsel iale zekerheid uit te stel- naat wil volgende week randeling starten, nog net het per 1 janauri te laten het Appèl -„het stelsel bestaanszekerheid aan"- i economische problemen afgewenteld op de huidige igerechtigden, wordt de rgroot en de tweedeling nenleving verscherpt, wil het Appèl ook, omdat Kamer nog volop bezig is —.-pareren van mankemen- vetten waarover de Eerste beslissing moet nemen, jk bestaat er over de uit- lovendien wordt het stel los ingewikkeld genoemd staatssecretaris De Graaf Zaken en Werkgelegen- veten onvoldoende te wil- naar maatschappelijk6 Vooral nu vele bezuini- tregelen tegelijk op de reigen af te komen. jlK HAAG (ANP) - De Zuidafribaanse predi- at dr. Allan Boesak, een van de voornaamste enstanders van de apartheid, is 'zeer bemoe id' na het gesprek, dat hij dinsdag op Huis Bosch met koningin Beatrix en prins Claus teft gehad. Oe ontvangst, die het karakter van een pri- j-bezoek had, duurde vijf kwartier in plaats jneen half uur, zoals werd verwacht. Boesak zei maandag, toen hij het gesprek be id maakte, dat hij met de koningin over de ituatie in Zuid-Afrika wilde spreken. „Ik zal vertellen wat daar aan de hand is en hoe jfet was een heel mooi gesprek, een practi ce aangelegenheid," zei Boesak. „Ik begrijp nu aarom de mensen zo dol op koningin Beatrix en haar man zijn." Boesak is president van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC) en sinds enkele weken voorzitter van de Neder duitse Gereformeerde Sendingkerk, een multi- raciale kerk die tot voor kort de zogenaamde NG-dochterkerk voor kleurlingen was. Deze kerk heeft kortgeleden apartheid als zonde ver oordeeld. Bovendien was Boesak een van de op richters van het Verenigd Democratisch Front (UDF), waarin ruim 800 organisatie strijden te gen de apartheid. Vorige week verklaarde de Zuidafrikaanse regering het UDF tot besmette organisatie. Op 28 november moet Boesak, die in Kampen heeft gestudeerd, voor de rechtbank verschij nen op beschuldiging van hoogverraad. x>r te zorgen dat de ding66 ervaringen van deze tijd un plaats kregen in de kerK. Dat kun je van ons bijna iet meer verwachten leende Bar. Merkwaardig, denk je dan s veertiger. Dezelfde dw- en werden indertijd ook ons porgehouden, maar de ver- ngde inbreng van onze g6* iratie van de zestiger jaren- niet in dank afgenomen- Ithans juist niet door d1 erkleiders die daar nu ove iraken. Je kon op de rie mde landelijke WKJ-dns e indruk krijgen dat verlevingskansen van 6 .K.Kerk in Nederland ais ;n zware hypotheek op 6 :houders van deze gr066 ingeren werd gelegd, war6 ie jongeren dan represent» ef De Werkgroep Kathoh6 ongeren begon in 1978 w ctiviteiten. Volgens opga estaan er thans over n iele land 30 plaatselijke egionale WKJ-groeP6 'aast spel en ontspanning timulering van bewust6 eloofsbeleving hoofd6"* Iet bisdom Roermond terk vertegenwoordigd- iet bisdom Den Bosch linnenkort vijf groepen- ïet bisdom Breda niet één Is VKJ misschien toch een il te smalle brug naar de106 romst Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De zwarte buurlanden van Zuid Afri ka, de zogenaamde front- lijnstaten, kunnen desge wenst rekenen op meer hulp van Nederland voor de ver sterking van hun economi sche structuur. Een PvdA- motie in die zin kreeg giste ren de steun van het CDA. Volgens CDA-woordvoer- der Aarts hoeft de Kame ruitspraak niet meteen in te houden dat de frontlij nsta- ten, die relatief van Neder land al veel geld krijgen, ex tra hulp moeten hebben. Eerder had minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) laten blijken niet af wijzend te staan tegenover het PvdA-verlangen. De poging van Wallage (PvdA) een Kamermeerder heid te bewegen tot een im portverbod van steenkool buiten EG-verband strandde op een afwijzing van CDA, WD en D66. Deze drie partijen vinden dat eerst maximaal moet wor den geprobeerd een derge lijke maatregel in Europees verband door te voeren. Tij dens de stemming gisteren over de PvdA-moties besloot Wallage een derde motie, over opschorting van de luchtvaartverbindingen met Zuid Afrika, aan te houden. „Daar wordt in EG-verband nog over gepraat," aldus Wallage. Premier Lubbers ty peerde de bij een vliegramp omgekomen president Sa mora Machel van Mozambi que als een man met grote politieke moed. De Kamer herdacht de president met toespraken van Lubbers en Kamervoorzitter Dolman en een moment stilte. Lubbers kenschetste Ma chel als een warme en inspi rerende persoonlijkheid, die een centrale plaats innam onder de leiders van zuide lijk Afrika. Van politieke moed getuigde volgens Lub bers het akkoord dat Machel in maart '84 sloot met Zuid- Afrika. Kamervoorzitter Dolman noemde Machels dood 'een ramp in een ramp zalige omgeving'. Onderzoek fraude bosbouw (ADVERTENTIE) EINDHOVEN 35e familiebeurs van 17 t/m 26 oktober Seopend van 13.00 - 22.30 uur zondags van 11.00 - 18.00 uur Van onze Haagse redactie BEN HAAG - De Tweede Ka- ■tr wil dat minister Braks Landbouw) zijn oude belofte «komt dat een totaalbedrag fin 300 miljoen gulden ten Ne komt aan de tuinbouw- stctor. Volgens PvdA en CDA zit log een bedrag van 25 miljoen gulden in de 'sectorpot' en ze ;en zich gisteren af "aarom dat bedrag niet op de Begroting van Landbouw voor W staat. Het bedrag zou volgens het Landbouwschap bestaan uit nog niet uitgegeven som 'an 10 miljoen die nog niet %geven is en 15 miljoen gulden die nog terugbetaald loeten worden door tuinders fc ooit teveel kregen. Minister Braks reageerde tegevraagd - hij antwoordt t kamer vandaag pas - uiterst terughoudend op de opmerkingen uit de kamer. Van een onzer verslaggevers De woordvoerders van de drie grote fracties dron gen dinsdag tijdens het debat over de landbouwbe groting aan op een snel onderzoek. De CDA'er Van Noord vroeg de minister de Kamer zo mo gelijk in februari rapport uit te brengen. Blauw (WD) liet al weten direct na afronding van zo'n onderzoek overleg met de minister te willen heb ben. En Tazelaar (PvdA) drong er bij de minister op aan dat ten onrechte verleende subsidie moet worden terug gevorderd. Uit een steekproef van de accountantsdienst van het mi nisterie van Landbouw bleek vorige week dat bij een aantal bosbouwprojecten ten on rechte subsidie is verleend voor het werken met behoud van uitkering door voorname lijk jongeren. De dienst onder zocht zestien projecten waarin 4,3 miljoen gulden was omge gaan. In totaal is er 26 miljoen gulden voor dit doel in de bos bouw gestoken. Braks heeft al laten weten dat ook de andere projecten zullen worden door gelicht. De boseigenaren en enkele grote bedrijven die in de bos bouw werken, zijn geschrok ken van de slechte publiciteit waarin zij terecht zijn geko men door een rapport van de interne accountantsdienst van het ministerie van Landbouw. Het Bosschap, een organisa tie waarin zowel werkgevers als werknemers vertegen woordigd zijn, verklaarde gis teren verontrust te zijn over de berichten en betreurt het dat al op voorhand van fraude wordt gesproken. Het Bosschap gelooft niet dat de grote cultuurmaat schappijen (Oranjewoud, Grontmij en Heidemij) een bijzonder groot deel van het werk hebben gekregen. De ac countants van het ministerie merken op dat er sprake is van vermenging van belangen, waardoor de concurrentie ver stoord is. Zowel het schap als de Stichting Boswerk, een initia tief van het merendeel van de boseigenaren, wijzen er op dat de verkenning van het werk dat voor deze subsidieregeling in aanmerking kwam, in 1983 binnen enkele dagen moest ge beuren. De enige bemoeienis van de Stichting Boswerk met dit ge val is geweest dat zij in 1983 op verzoek van Staatsbosbeheer op een rijtje zette welk werk in de Nederlandse bossen in aanmerking zou kunnen ko men voor werkgelegenheids subsidie. Volgens stichtings voorzitter B. van Vloten zijn destijds vanwege de haast de drie grote bosbouwers en vijf groepen van boseigenaren in geschakeld. Daardoor is bij anderen de indruk ontstaan dat het een onderonsje was. In hetzelfde rapport heeft prof. A. van Maaren van de Landbouwuniversiteit in Wa- geningen zware kritiek op de kwaliteit en de prijs van de projecten. Volgens de heer Van Vloten heeft deze bos- bouw-autoriteit er niet genoeg rekening mee gehouden dat het bij deze regeling in de eer ste plaats om het scheppen van werk ging. HAARLEM - In de werkplaats van de NS in Haarlem wor den de laatste Olympische ringen van een treinstel verwij derd. Amsterdam is een illusie armer en volgende week rijdt dit treinstel met de vertrouwde gele kleur op de rails.- fotoanp (MAAKT uit wat woorden betekenen? De minister of de schrij- f Voor de kabinetten Lubbers-I en II is het antwoord op deze "eens eerder gestelde vraag simpel. Het kabinet - in de persoon de verantwoordelijke minister - bepaalt wat goed en slecht 'nde kwestie van het niet toekennen van de P.C. Hooftprijs aan «schrijver Hugo Brandt Corstius was het minister Brinkman van WC die kwam uitleggen dat het oeuvre van Brandt Corstius te "streden en kwetsend was. Nu is het minister van den Broek "Buitenlandse Zaken die heeft bepaald dat de tekst van de le- "9 van de Tsjechische Erasmusprijs-winnaar Vaclav Havel tij- de prijsuitreiking niet mag worden voorgelezen. ,üe gang van zaken rond de toekenning van de Erasmusprijs is meet af aan omstreden geweest. Aanvankelijk had de Stich- "9 Erasmusprijs de prijs toegekend aan Charta '77, de bewe- 'ln9 die in Tsjechoslowakijke onder zeer moeilijke omstandighe- w strijdt voor de mensenrechten. Minister van den Broek wist ^lichting ervan te overtuigen dat het beter zou zijn om de prijs ®een persoon toe te kennen. Dat zou beter passen in de tradi- i n de Erasmusprijs, zo luidde de officiële lezing. «ter kwam het het stichtingsbestuur met de minister overeen «de persoonlijke 'getuigenis' van Havel niet tijdens de officiële pittigheid zal worden voorgedragen. Waarmee meteen de aap mouw kwam. Van den Broek wil - met als argument dat «-uitspraken niet mogen klinken in de nabijheid van Prins .-■nhard en Koningin Beatrix - voorkomen dat men zich in Tsje- dslowakije stoort aan de uitlatingen van Havel. ten opvatting die lijnrecht ingaat tegen wat de Stichting Eras- yiijs beoogt. Tenslotte pleitte Erasmus 450 jaar geleden al «verdraagzaamheid en voor vrijheid van meningsuiting. Het is 9w om over te praten dat een man die in eigen land niet mag Wn wat hij wil, in het geboorteland van de grote humanist 'smus beperkt wordt in zijn vrijheid van meningsuiting. Jdmier Lubbers had het gisteren als waarnemend minister van «nlandse Zaken moeilijk met deze kwestie. De Tweede Ka- erlt f hem het vuur behoorlijk aan de schenen gelegd. Te er!, eft het perlement geen genoegen genomen met de er- «ig van Lubbers dat 'er iets scheef zit'. Morgen zal minister ben Broek alsnog tekst en uitleg moeten geven. Het is te ho- cat de Tweede Kamer hem er toe kan bewegen om zijn visie Van een onzer verslaggevers DEN HAAGBREDA - De he vige najaarsstorm die maan dag over ons land joeg heeft een vierde dodelijk slachtoffer geëist. Volgens de politie in Den Haag is maandagavond een 81-jarige vrouw uit die plaats in het ziekenhuis overleden, nadat zij 's middags ernstig gewond op straat werd aange troffen. Onderzoek heeft uit gewezen dat zij zeer waar schijnlijk door de wind omver geblazen is. Met de materiële storm schade lijkt het vooralsnog mee te vallen. Een woordvoer der van Interpolis assurantiën verklaarde dat er erg veel meldingen binnen gekomen waren. „Over het geheel geno men valt de schade nogal mee. Voor zover we het nu kunnen bekijken schatten we de schade aan gebouwen op 2,5 tot 3 miljoen gulden. Wat be treft de schade aan auto's kunnen we nog geen juiste schatting maken", aldus de woordvoerder. Bij de Hagelunie, een doch teronderneming van Interpo lis, stond de telefoon roodgloeiend. De Hagelunie is de grootst agrarische verzeke raar. Door de vele meldingen kon deze maatschappij nog niet precies zeggen hoeveel schade de boeren van de storm hebben ondervonden. Dat was ook het geval bij Meeüs Assu rantiën in Breda. Een woord voerder: „Er komen tientallen meldingen binnen. De telefoon staat niet stil. Onze eerste in druk is dat de totale schade in derdaad nogal mee valt. De meeste gevallen zijn veroor zaakt door omgewaaide bo men die schade aangericht hebben aan huizen, schuurtjes en auto's. Dat loopt per geval van enkele honderden tot in de tienduizenden guldens", aldus de woordvoerder van Meeüs. De bomen zijn het ergst door de storm getroffen. Vol gens Staatsbosbeheer komt dat doordat veel bomen door het zachte herfstweer nog veel bladeren hadden. De takken waren daardoor zwaar en zo kon de wind er goed vat op krijgen. Hierdoor zijn veel takken van bomen afgerukt en zijn nogal wat bomen ontwor teld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecretaris Ginjaar-Maas (Onderwijs) heeft geen enkele vrees dat de Nederlandse vier-jarigen- maatregel een desastreus gevolg heeft voor de bezetting van de scholen in de Nederlandse grensstreek. Dat blijkt uit ant woorden van de bewindsvrouwe op schriftelijke vragen van de PvdA'ers De Cloe en Lilipaly. In hun vragen maakten de beide parlementariërs er de staatssecretaris op attent, dat Belgische scholen in de grens streek proberen Nederlandse kleuters naar hun instellingen te lokken. Op de Vlaamse scholen kunnen peuters al vanaf 2,5 a 3 jaar naar school, met lestijden die vaak een uur voor de normale schooltijd liggen en pas laat in de middag eindi gen. In sommige grensdorpen komt het daardoor voor, dat 50 procent van de kinderen Vlaamse scholen bezoekt. Ginjaar-Maas heeft van het probleem kennis genomen, meldt zij, door uitlatingen van een Hulster wethouder in de regionale pers. Die uitlatingen werden later bevestigd door haar onderwijsinspectie. Maar omdat alle kinderen naar Nederlandse scholen te rugkomen op het moment dat zij de leeftijd hebben voor de basisschool, is er volgens haar geen sprake van een echt pro bleem. Van onze Haagse redactie - - i' .'a DEN HAAG - De werkgevers zijn teleurgesteld over het plan van minister De Korte (Economische Zaken) om de stimule ringskredieten voor grote bedrijven af te schaffen. zijn afgesneden. Hij wil het middel van de innovatiesubsi die meer en meer omvormen voor grotere bedrijven. Op dit moment geldt deze innovatie regeling vooral voor kleinere bedrijven. Daar voldoet hij uitstekend. De Korte ontkende dat de keuzen die hij en de beide staatssecretarissen hebben ge maakt ten koste van de bedrij - ven gaan. „De matiging van de loonkosten is nog steeds de be langrijkste voorwaarde voor een goede concurrentiepositie en niet het bestaan van subsi dies of kredietverlening", al dus De Korte. Hij hield staande dat vooral die regelin gen onder het mes gaan waar aan weinig of geen behoefte meer bestaat. Bij het VNO denkt men dat de concurrentiepositie van de Nederlandse bedrijven erdoor geschaad zal worden. Ook Philips heeft verontwaardigd gereageerd. De Korte presenteerde gis teren de bezuinigingen die hij op Economische Zaken moet doorvoeren. Het gaat om in to taal 500 miljoen gulden, waar van nu bijna 320 miljoen gul den is ingevuld. De minister stelt voor om onder andere de stimulerings kredieten voor heel grote be drijven af te schaffen, naast een aantal zogeheten defen sieve steunmaatregelen. De Korte zei dat daarmee niet de mogelijkheden voor grote be drijven op steun bij onderzoek DEN HAAG (ANP) - De Ira-leden Gerard KeUy en Brendan Mc Farlane mogen worden uitgeleverd aan Engeland. Dit besloot de Hoge Raad in Den Haag dinsdag in de uitleveringszaak van de twee Ira-leden. De uitlevering acht de Hoge Raad alléén toelaatbaar voor de feiten die beide Ira-leden pleegden bij hun ontsnapping uit de Maze-gevangenis in Belfast in september '83. Daarbij werden onder meer bewakers gegijzeld. Voor de overige feiten waarvoor Engeland om uitlevering had gevraagd, vooral het plegen van bomaanslagen, acht de Hoge Raad de uitlevering niet toelaat baar. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Premier Lubbers heeft gisteren de Tweede Kamer er geens zins van kunnen overtuigen dat de re gering juist en verstandig heeft gehan deld door zich intensief bezig te houden met de toekenning en uitreiking van de Erasmusprijs aan de Tsjechische schrijver en voorman van de mensen- rechten-beweging Charta 77, Havel. Uitvoerige pogingen van Lubbers als waarnemend minister van Buiten landse Zaken om in het wekelijkse vragenuurtje de bemoeiienissen van minister Van den Broek te verdedigen, lieten zoveel twijfel voortbestaan, dat WD-fractieleider Voorhoeve een in terpellatie aanvroeg. Dat geeft hem en de rest van de Kamer de gelegenheid een motie in te dienen als ook Van den Broek de Kamer niet van de juistheid van zijn stappen weet te overtuigen. Aan Havel is uiteindelijk de prijs toegekend, hoewel het bestuur van de Stichting Erasmusprijs aanvankelijk had overwogen de prijs te geven aan Charta 77. Over die afweging is, op verzoek van het Stichtingsbestuur, overleg gevoerd met minister Van den Broek. Die nam het standpunt in, dat het beter in de traditie van de Eras musprijs zou passen de prijs aan een persoon toe te kennen. In een later sta dium heeft Van den Broek zich ook ge mengd in de vormgeving van de uitrei kingsplechtigheid op 13 november in Rotterdam. Havel zal daarbij niet aan wezig zijn, omdat hij vreest niet meer naar zijn land te mogen terugkeren. Lubbers moest het antwoord schuldig blijven op de vraag of de regering ge probeerd heeft van de Tsjechische re gering de verzekering te krijgen dat Havel terug naar huis kan. In het overleg tussen het Stichtings bestuur en minister Van den Broek is later overeengekomen, dat er een scheiding gemaakt zal worden tussen het door een vertegenwoordiger van Havel uit te spreken dankwoord tij dens de prijsuitreiking en 'de getuige nis' die de Tsjechische schrijver ook nog kwijt wil. Die 'getuigenis', zoals Lubbers het aanduidde, zal nu op schrift verspreid worden tijdens de aansluitene toneelavond. Volgens Lub bers is hiervoor om twee redenen geko zen: de aanwezigheid van de koningin en Prins Bernhard als regent van de Stichting bij de prijsuitreiking èn de overweging dat, nu er eenmaal voor is gekozen de prijs niet aan Charta 77 toe te kennen, dit ook in de vormgeving van de plechtigheid duidelijk moet blijken. De Kamer deelde die opvattingen volstrekt niet. Van alle kanten kreeg Lubbers het verwijt te horen, dat het niet aangaat een zo vooraanstaand schrijver en strijder voor de mensen rechten, die in zijn eigen land niet kan zeggen wat hij wil, 'in het land van Erasmus' op welke wijze dan ook in zijn vrijheid van meningsuiting te be knotten. De Kamer stelde zich met na druk op dit standpunt omdat Lubbers er niet in slaagde duidelijk te maken of Van den Broek zich nu wel of niet heeft bemoeid met de inhoud van het dank woord en de getuigenis van Havel. Vol gens Lubbers heeft Van den Broek geen bedenkingen tegen bepaalde pas sages geuit. De Kamer hield daarover ernstige twijfels, omdat door andere bronnen wordt beweerd, dat de dank rede wel degelijk op verzoek van Van den Broek is gewijzigd. Lubbers erkende aan het slot van de serie kritische vragen, die vooral van WD, PvdA en D66 kwamen, dat hij achteraf 'niet gelukkig' is met de ge maakte afspraken. „Achteraf bezien is de vraag of door alle betrokkenen vol doende is doordacht dat de kunstma tige scheiding tussen Havel als schrij ver en representant van Charta 77 en de beweging zelf spanningen zou op roepen. Doordat die spanningen naar buiten zijn gekomen wordt de zaak zelve geschaad en ontstaat er een on zuiver beeld van de bedoelingen. Ik be treur dat. Het bewijst dat er iets scheef zit." Voorhoeve nam met die erkenning geen genoegen. „Er is hier sprake van een zeer principiële kwestie, die te ma ken heeft met onze grondrechten en ons staatsrecht", aldus de WD-frac tieleider die donderdag van de Kamer de onverdeelde steun zal krijgen om minister Van den Broek verder aan de tand te voelen. -4 i/ <v v? Mag de generaal zijn vrouw meenemen als hij op reis gaat? Volgens sommige Kamerleden niet. Volgens mij wel. Hij zou zelfs verplicht gesteld moeten worden. Een generaal reist de wereld rond om zich voor de bereiden op de volgende wereldoorlog, dat is duidelijk. Hij is met zijn werk bezig. In de geschiedenis hebben we vaak gezien dat bevelhebbers merkwaardig gaan doen als ze aan het front zijn. Ze verliezen hun evenwicht, hun gevoel voor verhoudingen, ze willen opeens gaan schieten. En wat denkt u van de Mata Hari's die binnendringen in het heiligdom van de generaal en hem zijn geheimen ontfut selen? Die krijgen geen kans als moeder de vrouw bij de deur zit. Reizen mag van Pieter van Vollenhoven. Het mag, maar het moet wel tijdelijk zijn. Hij is tegen het rijbewijs voor het leven. Pieter wil een rijbewijs voor heel even. Het moet allemaal niet zo hard gaan, vindt Pieter. Alles met mate, alles maar tijdelijk. An ders heeft zijn Raad voor de Verkeersveiligheid straks geen werk meer. Vindt u dat er door de NAM zo maar in het IJsselmeer mag boren? Voor het leven of tijde lijk? Met vrouw of zonder vrouw? Het mag wel, maar ze moeten uitkijken. Als ze de Afsluitdijk raken, verdrinken we allemaal in de Zuiderzee. MERIJN Zelfstandigen MINISTER De Korte (Econo mische Zaken) heeft het flink aan de stok met zijn collega Braks (Landbouw) en staats secretaris Dees (Volksgezond heid). De Korte wil een com pensatieregeling voor kleine zelfstandigen die particulier tegen ziekte zijn verzekerd halveren. Dat levert hem een bezuiniging op van 60 miljoen, die hij uitstekend kan gebrui ken, nu hij van het kabinet tot 1990 de kosten van zijn depar tement met een half miljard moet verlagen. Partijverbod Op het PvdA-lid Roethof na is de gehele Tweede Kamer dinsdag akkoord gegaan met een wetsontwerp dat het mo gelijk maakt partijen met een fascistisch of racistisch karak ter via een rechterlijke uit spraak te verbieden en te ont binden. Chauffeurs ER is een groot tekort aan goed geschoolde chauffeurs. Van alle kanten wordt op de opleidingen tot chauffeur aan drang uitgeoefend om door middel van korte gerichte op leidingen in die behoefte te voorzien. Dat zei dinsdagmid dag J.F. Jonker, voorzitter van de Stichting Vakopleiding Wegvervoer, in Alphen aan de Rijn waar het nieuwe oplei dingsinstituut van de stichting in februari van start gaat. Onderscheiding DRS. Joris Schouten, voorzit ter van de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuinders Bond, is benoemd tot Com mandeur in de Orde van de Heilige Silvester. Schouten, die ook CDA-senator is, is sinds 1975 voorzitter van de dit jaar negentig jaar bestaande KNBTB. Prijsverhoging BIJ Konsumenten Kontakt zijn in korte tijd veel klachten binnengekomen over te hoge prijzen na de BTW-verhoging van 1 oktober. Na een oproep op de televisie werden binnen twee dagen 325 meldingen verwerkt over 425 produkten die meer dan één procent in prijs werden verhoogd. Dit heeft Konsumenten Kontakt dinsdag meegedeeld. De klachten hebben volgens de consumentenorganisatie vooral betrekking op levens middelen die in supermarkten worden verkocht. Griffierecht DE Tweede Kamer heeft dins dag ingestemd met een wets voorstel van minister Korthals Altes (justitie) tot instelling dan wel verhoging van grif fierechten bij het Kroon- en AROB-beroep. PPR en PSP stemden tegen. Het recht dat de burger moet betalen bij een beroepszaak bij de AROB- rechter wordt maximaal 75 gulden en geen 150 gulden.

de Stem | 1986 | | pagina 3