UITBLAZEN Dood Machel 'geschenk uit de hemel' voor Pretoria Minima zoeken steeds vaker hulp van kerken WKJ beoogt wederopbouw jeugdwerk BOSEIGE1 Eten en drinken üm\ DESTABILISATIE MOZAMBIQUE ONTNEEMT ZWARTE BUURLANDEN UITWEG NAAR ZEE Boesak bemoedi ZUID NEDERLANDSE BEURS BESTEM COM Mensenrechten even WOENSDAG 22 OKTOBER 1986 ACHTERGROND PAGINA RAAD VAN KERKEN: „GROEI ARMOEDE SCHRIKBAREND" NEGENDE LANDELIJKE ONTMOETINGSDAG BEZOCHT DOOR 1200'JONGEREN WOENSDAG 22 OKTOBE Kamer wil 25 miljoen voor tuinbouw WIM KOCK SOMS bewaar ik iets onder het hamster achtige motto: dat kan ik misschien gebrui ken als ik eens een morgen zonder zit. Zonder onder werp voor deze rubriek bedoel ik. Zo heb ik al een paar maanden een blad in de speciale plastic map die ik er voor dit soort reservemateriaal op na houd. Elke keer als ik die map tegenkom grijnst een zo mers geklede jongedame me vriendelijk toe. All Abroad! heet het blad en ik heb het meege nomen van een van de veer schepen van Townsend Thores- sen. Het is speciaal bedoeld voor Engelse reizigers die zich aan een vakantie op het conti nent wagen. Zoals je van een dergelijke gids moet verwachten bestaat hij voornamelijk uit prijslijsten van de belastingvrije winkel aan boord en ik kan me aan vankelijk niet herinneren waarom ik het heb bewaard, al is het altijd leuk om te lezen wat anderen in jouw land waar deren. Glyn Christian, culinair medewerker van de BBC-televi- sie, bijvoorbeeld neemt de 'con tinentale keuken' onder de loep. Nederland en België ko men er in zijn verhaal beter af dan Duitsland en Frankrijk. De Duitse keuken noemt hij sim pel. Hij is er gauw mee klaar ook: „Verwacht aardappelen, verwacht kip, verwacht ham, verwacht worst en gehaktbal len, verwacht zuurkool en u zult niet teleurgesteld worden." Met de Franse keuken heeft Christian evenmin veel op al is hij wel zo goed te proberen zijn landgenoten te bevrijden van het vooroordeel dat alle Fran sen paarden eten. Britse toeris ten hoeven dan ook niet meer bang te zijn dat ze paardevlees krijgen voorgezet. „Dat eten daar alleen nog oude mensen en het is trouwens duurder dan het beste rundvlees. De Belgische keuken scoort bij Christian veel hoger. De Britse reiziger kan volgens hem in een Belgisch restaurant maaltijden verwachten waar aan heel wat meer zorg is be steed dan men in Franse res taurants pleegt te doen. Omdat Belgen bovendien veel eten kan de Brit er ook royale porties verwachten. Vol lof is Christian ook voor de 'gewone' straat- keuken: het frietkot. De kop van zijn artikel luidt ook niet voor niets: „You can't beat a Belgian chippy." (aan een Bel gische frietbakker kun je niet tippen). Wetend hoezeer de En gelsman is gehecht aan zijn dik- gesneden, vette frieten (chips) die niet mooi droog hoeven te zijn omdat hij ze toch door weekt met azijn, verbaast het me tot welk een hoogte Chris tian de verwachtingen van de Britse chips-liefhebber durft op te voeren als hij schrijft: „wat u ook vindt van de kwaliteiten van uw eigen frietboer, u zult merken dat praktisch elk friet kot in een Belgische straat be ter is." Tot besluit van de friet- maaltijd beveelt Christian een wafel met slagroom aan. Van 5 frietkot naar haringkar is een |j logische stap en zo raakt Chris- E tian etend en drinkend in Ne- E 11111111119 9111111111111111111111111II j 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 i i 1111 i 1111111^ derland verzeild. Over onze na tionale keuken zegt hij niet veel. Wel beveelt hij de Indone sische rijsttafel (ristaffel) aan. Wat hij in ons land het meest waardeert zijn de kramen met haring, oliebollen en wafels. De koffie die onze' straatbakkers bij hun baksels sphenken noemt hij uitstekend. Ik vrees dat Christian bij zijn bezoek aar? Nederland in handen van distilleerders is ge vallen want relatief groot is de aandacht die hij schenkt aan onze dranken. Net als de Bel gen drinken wé bier bij het eten. Onze jenever noemt hij een tamelijk oily soort gin. Na het woordenboek te hebben ge raadpleegd neem ik aan dat hij bedoelt dat onze nationale bor rel verraderlijk gladjes naar binnen glijdt; 'zalvend', alsof er een engeltje over je tong piest. Het is evenwel oppassen gebla zen, waarschuwt hij, want wie zich te buiten gaat aan de jene ver, mag niet verwachten dat hij nog in staat is te proeven van onze buitengewoon uitge breide selectie likeuren. „Het zijn er dozijnen, in allerlei on gewone kleuren - paars, blauw en zelfs licjhtgevend rose." Ik kan me een beetje voor stellen hoe het hem vergaan is in onze vaderlandse proefloka len. Engelsen, hoe trouw ze thuis ook kunnen zijn aan hun pint of whisky-and-water, willen zich in het buitenland nog wel een te buiten gaan aan proeve- rijen waaraan de autochtonen zich nimmer zouden wagen. Ik herinner een café-spelletje uit de tijd dat er in mijn dorp nog Englse militairen gelegerd wa ren. Het kwam er telkens op neer dat er één betaalde, een tweede bestelde en een derde dronk. De bestellers werkten het hele schap achter de toog af. Cointreau, Pernod, ver mouth, Schilletje, Oudenbos- sche pop, bessen- en citroenje never, Goldwasser, oude en jonge klare, Juffertje in het groen, boerenjongens en advo caat. De hele rij en dit in een zo hoog tempo dat de eerste slachtoffers al binnen een uur van hun barkrukken vielen. Overigens: uit een onder zoek van Townsend Thoressen bleek dat de grote verteerders onder de Britse toeristen tij dens hun vakantie niet op de eerste plaats geld uitgeven aan eten en drinken, maar aan nieuwe kleren. Nog even verder bladerend in het tijdschrift merk ik dat niet het bovenstaande de reden is geweest dat ik het bewaarde, maar iets heel anders; een won derlijk taalverschijnsel waarop ik morgen dan maar terugkom. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. «076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1«01100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst, Oosterhout, Arendstraat 14, «01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, «01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573, Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje «076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 R^nkrplotiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Frank van Ooijen DE ZUID AFRIKAANSE minister Roelof Botha (Buitenlandse Zaken) sprak vanaf de plaats waar de Mozambi- kaanse leider Samora Machel verongelukte zijn 'diepe droefenis en geschoktheid uit' over het tragisch ongeval. Afgezet tegen de recente gebeurtenissen tussen Zuid- Afrika en Mozambique, klin ken deze woorden bijzonder wrang uit de mond van deze minister. Twee weken gele den nog beschuldigde de Mo- zambikaanse regering het blanke minderheidsbewind van Botha van het beramen van een moordaanslag op Sa mora Machel en van een aan val op de hoofdstad Maputo in Mozambique. Zuid-Afrika maakte begin deze maand nog bekend dat 300.000 Mozambikaanse gast arbeiders in Zuid-Afrika hun baan gaan verliezen en uitgezet zullen worden. Daarmee al de doodsteek voor Mozambique op econo misch gebied aankondigend. Pretoria is gebaat bij chaos in Mozambique. Voor de Nationale Verzets beweging Renamo lijkt de weg naar de de Mozambi kaanse regeringszetel nu open. Als in deze kuststaat een marionettenregering van Zuid-Afrika aan de macht kan komen, heeft Pieter Bo tha een machtige troefkaart in handen: Mozambique is voor de zwarte staten in Zui delijk Afrika de laatste ver bindingsroute met open zee naast Zuid-Afrika. Als de economische sancties van het Westen geëffectueerd wor den, kan Pieter Botha zijn dreigement dat zwart Afrika het grootste slachtoffer wordt van een boycot tegen Jongelui in opleiding. Zij moeten het regiem mee omverwerpen. - fotoupi Pretoria, volledig waar ma ken. Er is immers geen alter natieve aan- en afvoerweg voor Botswana, Zimbabwe, Zambia en de ministaatjes Lesotho en Swaziland, dan de route door Zuid-Afrika. Mo zambique is als kuststaat van groot strategisch belang voor Zuidelijk Afrika. Daarmee kan Botha zijn wurggreep op het zuidelijk deel van het continent nog meer verster ken. Bewijzen voor sabotage van het presidentiële vlieg tuig zijn er niet. De oorzaak van het ongeluk zal waar schijnlijk in nevelen gehuld blijven en aanleiding geven tot gissingen over een com plot. Waar in ieder geval niet over getwijfeld over hoeft te worden is het feit dat de dood van de president van de vroeger Portugese kolonie Mozambique, Pretoria zéér goed uit komt. De spanning tussen beide buurlanden is de laatste tijd zeer hoog op gelopen. Talrijke -incidenten hebben sinds het begin van deze maand feitelijk een eind gemaakt aan het in maart 1984 gesloten 'monsterver bond' tussen de beide vijan delijke regimes. Bij dit niet-aanvalsver- drag van Nkomati beloofden Zuid-Afrika en Mozambique elkaar tevens dat ze geen steun meer zouden geven aan de guerrillabewegingen die in beide landen opereren. Het Afrikaans Nationaal Congres zou niet meer vanuit Mozam bique aanvallen mogen on dernemen op Zuid-Afrika en het Mozambikaans Nationaal Verzetsleger (Renamo) zou geen steun meer krijgen van uit Zuid-Afrika. Het verdrag met het buur land Mozambique was voor de regering-Botha het hoog tepunt van het regionale be leid. Pieter Botha noemde het 'een nieuwe weg in de ge schiedenis van Zuidelijk Afrika'. Van een marxisti sche regering die altijd een felle anti-apartheidspolitiek had gevoerd was nu niet veel gevaar meer te duchten. De Zuidafrikaanse destabilisa- tiepolitiek via de uitgebreide militaire steunverlening aan het rechtse Renamo in Mo zambique had politiek resul taat opgeleverd. Maar Renamo vocht door. En Samora Machel had over tuigend bewijsmateriaal dat er nog steeds wapens, geld en communicatie-apparatuur vanuit Zuid-Afrika naar Re namo stroomde. De Zuidafri kaanse minister Roelof Bo tha moest na een uitgebreid onderzoek vorig jaar toege ven dat 'een mafia-achtige bende' van blanke Renamo- aanhangers op illegale wijze steun bood aan het Mozambi kaans verzet. Achter de schermen werd de aanwezig heid van het Zuidafrikaanse leger vermoed. Botha er kende dat zijn land schuldig was aan 'technische schen ding' van het Nkomati-ak- koord. Voor de regering-Ma- chel in Maputo zou het conti nueren van de wapenlever antie desastreuze gevolgen hebben: Het regeringsleger van Mozambique verloor steeds meer terrein aan de opstandelingen. Deze maand veroverden de troepen van Renamo de be langrijke plaatsen Vila Ma- chado, Mutarare, Caia en de len van de Zambezi-vallei. Het land dreigt door de bit, geroorlog letterlijk in ver! schillende delen gescheurde worden. In het grensgebj met Zuid-Afrika zijn de bellen ook heer en mees.., Veel gedemoraliseerde Fröi! mo-soldaten hebben vlucht genomen naar wi. Samen met tienduizend door de hongersnood verdrj ven Mozambikaanse burgers Voor de veiligheid van <te autoweg, de oliepijplei en de spoorlijn in de Beira- corridor, die van de haven stad Beira naar Zimbawe ei zo naar andere frontlijnsta. ten loopt, dragen 12.000 mill, tairen uit Zimbabwe z Sabotage-aanvallen koi veelvuldig voor, maar namo is er nog niet in o. slaagd deze belangrijke ij vensader voor de zwarte sta. ten definitief door te si Dat de Beira-corridor gevaar loopt door de toenemend; militaire druk van Renami blijkt wel uit het koortsacb tig overleg dat regelmatig plaats vindt tussen Zambia Zimbabwe en Mozambicp over verder militaire samen werking. President Mache kwam met zijn ongeluks vliegtuig uit Zambia waa ongetwijfeld gesproken wen over de zorgwekkende mili taire situatie in het land. Het gevaar van een Zuil afrikaanse invasie in Mo. zambique lijkt enigszins weken. De opvolgingsstrij: die zal ontbranden in Mo zambique maakt de kans een machtsovername doo Renamo alleen maar Het alternatief voor he transport van de frontlijn- staten door Zuid-Afrika i op een dood spoor. De blanke minderheidsregering in Pre toria lijkt een nieuw wapen in handen te krijgen waai mee de zwarte buurstaten gegijzeld kunnen worden. De dood van Samora Machel voor het apartheidsbewin 'een geschenk uit de hemel'. STEEDS meer uitkeringsge rechtigden doen een beroep op de kerken omdat ze het zelf fi nancieel niet meer kunnen bolwerken. De Raad van Kerken heeft dat gisteren laten weten in gesprekken met leden van de Eerste Kamer. Af zonderlijke woordvoerders van de grote kerken in Nederland hebben dat bevestigd. Volgens woordvoerder Noorde- graaf van de Raad van Kerken is de toename van het aantal mensen dat financiële steun bij de kerk zoekt 'schrikbarend' te noemen. Vooral in de grote steden wenden de nieuwe armen zich tot de kerken. In een stad als Amsterdam zou het om dui zenden mensen gaan. Noordegraaf zelf is van de Her vormde Gemeente. De vraag naar hulp bij de plaatselijke gemeenten is vooral toegenomen sinds de kor ting op de uitkeringen. De Her vormde Gemeente vreest dat de druk op de kerken groter wordt, na dat het nieuwe stelsel voor de so ciale zekerheid is ingevoerd. Dat ge beurt op 1 januari. Om begin volgend jaar met cijfers over de brug te kunnen komen, gaat de Hervormde Gemeente de proble men inventariseren. Ook binnen de Rooms Katholieke kerk groeit het aantal vragen om individuele financiële hulp. Van oudsher bemoeit de St. Vincentius- vereniging zich met deze hulp. Lan delijk secretaris en voorzitter van de afdeling Brabant Sterk heeft juist deze week via een brief aan de bel getrokken. Zijn afdeling wil een caravan aanschaffen, om minder bedeelden vrijwel kosteloos een weekje vakantie te kunnen bieden. Caravans voor dit doel staan al in Overijssel en bij Den Haag. Ze staan geen week leeg. Volgens Sterk worden de mensen vaak naar St. Vincentius verwezen door maatschappelijk werkers, art sen of de sociale dienst. „De uitke ringen zijn minimaal. Niet iedereen bezit de gave om met een duidelijke budgettering om te springen. Het komt voor dat mensen geen eten meer in huis hebben." Tot na de oorlog deed Vincentius aan typische armenzorg, verpakt in het uitdelen van eet- of andere bon nen. Het duurde lang voordat de ba kens werden verzet, maar toen dat gebeurde ging de aandacht vooral Staatssecretararis De Graaf - foto de stem/johan van gurp naar de noden in de Derde Wereld. Sterk vreest dat het tij zich weer keert. „Dè bezuinigingen missen hun uitwerking niet. Je merkt het vooral als de duurzame artikelen zijn versleten. De mensen hebben niet kunnen reserveren om nieuwe aan te schaffen. Het is niet helemaal de schuld van de sociale wetgeving, maar ik ben toch bang dat het ver schil tussen arm en rijk steeds gro ter wordt." Woordvoerder Van der Molen van de Gereformeerde Gemeenten vindt dat in algemene zin kan worden ge zegd dat meer mensen de hulp van de kerk inroepen. Maar niet uitslui tend voor zichzelf, in veel gevallen voor de belangenorganisaties van uitkeringsgerechtigden. Zoals het Steunpunt Vrouwen in de Bijstand of het Landelijk WAO-Beraad. „Er zijn zeker op plaatselijke niveau vele contacten", aldus Van der Mo len. Bij het Leger des Heils is niet be kend of de vraag om individuele hulp toeneemt. Maar het Leger zou de financiële nood ook niet in verlichten, aldus een woordvoerder. Het blijft bij een kaartje voor trein of een bonnetje voor de maal tijd. Namens 22 organisaties (waartoe, ouderen, gehandicapten, WAO'ers, vakbonden, bijstandsgerechtigden en kerken) heeft het Maatschappe lijk Appèl Stelselherziening de Eer ste Kamer dringend gevraagd de behandeling van het nieuwe stelsel voor de sociale zekerheid uit te stel len. De senaat wil volgende week met de behandeling starten, nog nel op tijd om het per 1 janauri te latei ingaan. Volgens het Appèl -„het stelse tast de bestaanszekerheid aan" worden de economische problemen eenzijdig afgewenteld op de hu uitkeringsgerechtigden, wordt de armoe vergroot en de tweedeling van de samenleving verscherpt. Uitstel wil het Appèl ook, omdat de Tweede Kamer nog volop bezig is met het repareren van mankemen- sen in de wetten waarover de Eerste Kamer een beslissing moet nemen Onduidelijk bestaat er over de uit voering. Bovendien wordt het stel; sel hopeloos ingewikkeld genoemd en wordt staatssecretaris De Graal (Sociale Zaken en Werkgelegen heid) verweten onvoldoende te wil len kijken naar maatschappelijk' effecten. Vooral nu vele bezuini gingsmaatregelen tegelijk op mensen dreigen af te komen. Door Jan Bouwmans MET ongeveer 1200 man bevolkten ze zaterdag 18 oktober een van de Ma- resca-zalen in Utrecht: jongeren tussen pakweg 13 en 30 jaar. „Het groeit, want het zijn er weer 2000 meer dan vorig jaar", zei met nauwe lijks verholen trots de heer Hans van Dinther van de 'Werkgroep Ka tholieke Jongeren' (WKJ). We hebben het dus over de negende landelijke ontmoetings dag van de WKJ die als motto 'Jouw plaats in de kerk' had. Wie is deze werkgroep of wat beoogt ze In elk geval jeudigen weer kerkelijk mo biliseren, maar dan wel strikt rooms-katholiek. Zelfs een buitenstaander moet het op de negende landelijke ont moetingsdag duidelijk zijn geworden dat de Werkgroep Katholieke Jongeren zich op werpt als promotor én orga nisator van het nieuwe ka tholieke jeugdwerk. Een jeugdwerk dat zichzelf ziet als verlengstuk van de kerk en het kerkelijk leven; het type confessionele jeugdwerk dat een vijftien jaar geleden nagenoeg totaal is verdwe nen van het roomse erf en dat zich in Nederland tot op heden eigenlijk alleen heeft weten te handhaven in de vrij besloten, in zichzelf ge keerde protestantse gemeen schappen op bijvoorbeeld de Veluwe. Enige verwantschap in achtergrond en sfeer tussen de EOmse erf en dat zich in Nederland tot op heden eigenlijk alleen heeft weten te handhaven in de vrij be sloten, in zichzelf gekeerde protestantse gemeenschap pen op bijvoorbeeld de Velu- Enige verwantschap in achtergrond en sfeer tussen de EOmse erf en dat zich in Nederland tot op heden eigenlijk alleen heeft weten te handhaven in de vrij be sloten, in zichzelf gekeerde protestantse gemeenschap pen op bijvoorbeeld de Velu- Enige verwantschap in achtergrond en sfeer tussen de EO-jongerendag en de WKJ-landdag is er in elk ge val in die zin dat EO's jonge- rencoryfee Jan van de Bos de 1200 katholieke jongeren per telegram een succes- en ze genrijke dag toewenste, het geen met luid applaus werd begroet. Bij beide groeperin gen lijkt de grootste oecume nische verworvenheid te zijn dat vijandige gescheidenheid is veranderd in vriendschap- Kardinaal Simonis - foto anp pelijke gescheidenheid. Met de nadruk op gescheidenheid, want de (versterking van de) eigen identiteit, het eigen ka rakter en gezicht komt op de allereerste plaats. Bij landelijke ontmoe tingsdagen horen boeken- standjes en allerhande pro motiemateriaal. De WKJ- landdag maakt daarop geen uitzondering. 'In de greep van de secularisatie; een analyse van de Acht-Mei- Beweging' van pater. dr. J. Bots s.j. mag iedereen gratis meenemen. Deze analyse valt voor deze beweging zeer ne gatief uit. Nadrukkelijk aan wezig is ook de 'Vereniging ter Bescherming van het On geboren Kind' (VBOK). Ge schriften over uitsluitend na tuurlijke geboorteregeling zijn volop verkrijgbaar. Mijn oog valt ook op een boekje waarin een pater Capucijn eens precies op een rijtje blijkt te hebben gezet wie in de R. K. Kerk exact welke bevoegdheden heeft en wat leken dus allemaal beslist niet mogen doen. Een boek van Schillebeeckx-om maar iemand te noemen - zocht men tevergeefs. Anders dan een Acht-Mei of een Mariënburgvereniging is een WKJ-manifestatie verzekerd van bisschoppe lijke opluistering. Deze keer waren er kardinaal Simonis en mgr. Bar. Een substantieel deel van de Nederlandse bis schoppen lijkt zelfs bijna alle hoop voor de toekomst gezet te hebben op WKJ-jongeren. „Het zal van jullie afhangen, jullie moeten het doen", zei kardinaal Simonis in zijn preek, waarin hij de jongeren tot evangelisering opriep. De kardinaal bond de aanwezige jongeren op hun hart vooral leeftijdgenoten op te zoeken en voor hen getuigenis van het geloof af te leggen: „Ga naar ze toe, vertel van Gods boodschap, leef die voor, ver kondig het evangelie." 's Middags constateerde bisschop Bar over het thema 'Jouw plaats in de kerk' met vreugde dat de aanwezige jongeren daar geen vragen over hadden en hij zelf ook niet, omdat die plaats er ge woon is en omdat er in de kerk altijd een eigen plaats voor jongeren en leken ge weest is. Hij wees daarvoor onder meer op de tijd dat het katholieke verenigingsleven nog volop bloeide en de pa tronaten uitpuilden. „Nu moeten we weer iets derge lijks opbouwen dat aange past is aan de kerk van van daag. Daartoe roep ik jullie op", aldus de Rotterdamse bisschop. Mgr. Bar prees op bijna lyrische toon dat de jongeren begenadigd waren om de huidige tijd, waarin jong-zijn zo hoog staat geno teerd, met een eigensoortige kennis en begrip tegemoet te kunnen treden. Hij rekende zichzelf al tot de vermoeide generatie die voor verande ringen alleen nog maar een zeker begrip kan opbrengen, ze echter niet echt meer kan invoelen. De jongeren had den dan ook de opdracht er voor te zorgen dat de en ervaringen van dl hun plaats kregen in de kert „Dat kun je van ons bij® niet meer verwachte» meende Bar. Merkwaardig, denk je d® als veertiger. Dezelfde gen werden indertijd ooi voorgehouden, maar de langde inbreng van onze p neratie van de zestiger jarer- is niet in dank afgenom® althans juist niet door kerkleiders die daar nu ow spraken. Je kon op de »r gende landelijke WKJ-'" de indruk krijgen dat overlevingskansen van R.K.Kerk in Nederland een zware hypotheek op schouders van deze Srl jongeren werd gelegd. Wa» die jongeren dan represent» tief De Werkgroep Kathol^ Jongeren begon in 1978 activiteiten. Volgens opü1 bestaan er thans over hele land 30 plaatselijk'" regionale WKJ-grCk Naast spel en ontspanning- stimulering van tewfï- geloofsbeleving hoofd®*- Het bisdom Roermond sterk vertegenwoordigd- het bisdom Den Bosch binnenkort vijf groep® het bisdom Breda niet één WKJ misschien toch een al te smalle brug naar de komst pgN HAAG (ANP) - De Zuidafriki tjUt dr. Allan Boesak, een van de v Ugenstanders van de apartheid, is jjgd' na het gesprek, dat hij dinsc ten Bosch met koningin Beatrix en leeft gehad. pe ontvangst, die het karakter v jré-bezoek had, duurde vijf kwarti van een half uur, zoals werd verwac Boesak zei maandag, toen hij het lend maakte, dat hij met de konin situatie in Zuid-Afrika wilde sprei laar vertellen wat daar aan de har over bepaalde zaken denken." ,Het was een heel mooi gesprek, tige aangelegenheid," zei Boesak. „II waarom de mensen zo dol op konin Ond (ADVERTENTIE) EINDHOVEN in de Philips Jubileumhallen 35e familiebeurs van 17 t/m 26 oktober Geopend van 13.00 - 22.30 uur zondags van 11.00 -18.00 uur Vim onze Haagse redactie DEN HAAG - De Tweede Ka mer wil dat minister Braks (Landbouw) zijn oude belofte nakomt dat een totaalbedrag van 300 miljoen gulden ten goede komt aan de tuinbouw sector. Volgens PvdA en CDA zit nog een bedrag van 25 miljoen gulden in de 'sectorpot' en ze vroegen zich gisteren af waarom dat bedrag niet op de begroting van Landbouw voor 1987 staat. Het bedrag zou volgens het Landbouwschap bestaan uit een nog niet uitgegeven som van 10 miljoen die nog niet uitgegeven is en 15 miljoen gulden die nog terugbetaald moeten worden door tuinders die ooit teveel kregen. Minister Braks reageerde desgevraagd - hij antwoordt de kamer vandaag pas - uiterst terughoudend op de opmerkingen uit de kamer. D w kl ot ge gr de gel te al vai me bei drc dat sul ge\ I acc nis voi bos rec vcx vai lijk zoc 4,3 gas gul boi lat< pre gel I gro boi kei wa me inti het I tie als wo teri de dat wo: F dat sch Gr< bij; we: cou me: ver wa: stcx Z Stil WIE MAAKT uit wat woorden beteken ver? Voor de kabinetten Lubbers-I er al eens eerder gestelde vraag simpel, van de verantwoordelijke minister - In de kwestie van het niet toekenne schrijver Hugo Brandt Corstius wa WC die kwam uitleggen dat het oei ^streden en kwetsend was. Nu is 'an Buitenlandse Zaken die heeft bef ?n9 van de Tsjechische Erasmuspri osns de prijsuitreiking niet mag worde ue gang van zaken rond de toeken tin ceet a' aan omstreden geweest. "9 Erasmusprijs de prijs toegekend 9'n9 die in Tsjechoslowakijke onder rt®'!strijdt voor de mensenrechten, b dichting ervan te overtuigen dat h hp een persoon toe te kennen. Dat z 6 van de Erasmusprijs, zo luidde de dat Hter kwam het bet stichtingsbesti ni9e persoonlijke 'getuigenis' van F uit rt ^heid zal worden voorgedrage i de mouw kwam. Van den Broek e e uitspaken niet mogen klinken chni ard en Koningin Beatrix - voor! osiowakije stoort aan de uitlatingen mii<en °Pvatting die lijnrecht ingaat t< von beoogt. Tenslotte pleitte Er Ie n yerdraagzaamheid en voor vrijhe 2f>nn om over te Praten dat een mai r y9en wat hij wil, in het geboortel; Brasi prrr|us beperkt wordt in zijn vrijheid Buitr®Tier Lubbers had het gisteren a mor h ndse Zaken moeilijk met dez 'echt h8ft hem het vuur behoorlijk a beeft het parlement geen gene van h9 van Lubbers dat 'er iets schi Pen d Broek alsnog tekst en uitleg aat de Tweede Kamer hem er toe ,e berzien.

de Stem | 1986 | | pagina 2