Penthouse en Playboy: gevecht om dezelfde man fssssiir" msE DAG ACCOU MAANDAG 20 OKTOBER 1986 'EXTRA OP MAANDAG' DE NEDERLANDSE editie van het Ameri kaanse blootblad Penthouse heeft publicitair een enthousiast onthaal gekregen. Gezond heidszorg Religieuze Bewegingen Top»* Ihoü &S&SS&1' PAPIER VOOR UW PEN Het boze oog MEDISCHE RUBRIEK /H A A VJ grote rs/onj. Pas nu, nu ik als een oud-geworden kind zonder grootouders door het leven ga, besef ik hoe de muil van de wolf als een levensgroot ver raad op Roodkapje moet zijn afgekomen. Kinderen hebben immers een onbeperkt vertrou wen in die heel speciale volwas senen, die in dezelfde lijn ver want zijn als je eigen vader en moeder. Daarom alleen verba zing bij Roodkapje. Die mondwat raar maar aan grootmoe zélf wordt niet getwijfeld, geen seconde. ook op accu en uitlaat COKS VAN EYSDENl Grootouders faGlNA ZEELAND 1 OM w [IDDELBURG - Het Zeeu uur is niet bereid om finar jp te vangen die ontstaan d< fan de rijksbijdrage sociaal-c lat betekent dat de Zeeuwse stee tiviteiten als buurt- en clubhit agerenwerk en kinderspeelzalen inking moeten gaan denken. Komend jaar past de pro- ncie nog bij, maar vanaf 1988 »rdt de korting rechtstreeks an de instellingen doorbere- end. Dat blijkt uit een 'na- larsnota' van Gedeputeerde laten, die aangeeft dat de ko tende jaren flink moet wor- en bezuinigd om de provin- iebegrotingen sluitend te ma- rijkspolitie ;ontroleert 000 auto's JA T48 Drie jaar nadat het Amerikaanse blad Playboy met een Nederlandse editie op markt kwam, rolde vorige week de eerste Nederlandse Penthouse van de pers. Cox Habbema en Wim Verstappen waren zo vriendelijk een kort geding tegen het blad aan te spannen, waardoor Penthouse een golf van publiciteit kreeg. Onze redacteur keek en vergeleek. door Willem Reijn Allereerst haalden geruchten over transfers van schrijvers richting Penthouse de kolommen, vervol gens gissingen over vergoedingen voor artiesten die zich nakende aan het volk wilden presenteren en dan het kort geding dat Wim Verstappen, al snel vergezeld van Cox Habbema, tegen Penthouse aanspande. Een hoop lawijt dus en bij het informatie-service-sta tions, de kiosken, liggen grote stapels met een wat obscuur kijkende brunette te wachten op lezers/kijkers. Penthouse drukte 200.000 exemplaren voor Nederland en nog eens 30.000 bladen voor België. Een fors aantal, als wordt bedacht dat concurrent, tot voor kort monopolist, Playboy met 155.000 oplage de hele markt beheerste. Penthouse lijkt van dezelfde doelgroep te willen profiteren als Playboy. Dat zal een harde concurrentiestrijd worden, want hoewel de markt voor deze 'beschaafd- bloot-bladen' groeit en flink wat mannen dubbel-lezers/ kijkers kunnen worden, mag niet worden aangenomen dat de markt 355.000 bladen aan kan. De versnipperaar zal straks op volle toeren kunnen draaien. Wat heeft Penthouse te bie den wat de kijker in Playboy mist? Schaamlippen. Dat is een wat plompverloren ant woord, maar na bestudering van 162 bladzijden Penthouse is geen enkel ander bestaans recht aan te duiden. Wat belooft Penthouse? 'Bloot in Nederland, Pleuni Touw, Cox Habbema, Belinda Meuldijk en 14 anderen', zo kondigt de coverpagina aan. De pagina's 98 tot en met 103 tonen het boerenbedrog: fo tootjes uit oude films en zelfs een repro genomen van een teevee-uitzending moeten eta leren hóé bloot onze vader landse actrices zich durven geven. Niet, zoals wordt ge suggereerd, actrices die zich in een fotosessie van hun beste zijde laten zien, maar gewoon ordinair j atwerk. Het is niettemin ietwat on begrijpelijk dat Wim Verstap pen en Cox Habbema aan rechtbankpresident mr. B.J. Asscher een verbod tot ver spreiding van het blad vroe gen. Niet omdat ze ongelijk hadden, maar juist omdat op die manier de foto's nog eens extra onder de aandacht van het publiek zijn gebracht. En om wat voor foto: een smoeze lige zwart-wit foto van vier bij vier centimeter met een gele balk erdoor. Cox Habbema vond dat het publiceren van de twintig jaar oude foto, die afkomstig is van een vooropname voor een film, haar hinderlijke aandacht heeft opgeleverd, zeker omdat zij inmiddels directrice is ge worden van de Stadsschouw burg in Amsterdam. Boven dien, juridisch van wezenlijk belang, was geen toestemming gegeven voor publicatie van de foto. Penthouse wist blijk baar drommels goed dat men in de fout was gegaan, want voor de rechter werd een min nelijke schikking bereikt: het blad betaalt tienduizend gul den smartegeld. Het geld zal worden overgemaakt aan een nader aan te wijzen charita tieve instelling. Daarenboven zal Penthouse in haar decem bernummer excuses maken. Penthouse schermt met be kende medewerkers: de Belgi sche (Turnhoutse) schrijver Walter van den Broeck bij voorbeeld, die met het ver haaltje 'De weddenschap' zijn magistrale en bekroonde ro man 'Brief aan Boudewijn' doet vergeten. Xaviera Hol lander beantwoordt in haar rubriek brieven van lezers (al tijd leuk in zo'n eerste num mer, want wie schrijft nu brieven aan een blad dat niet bestaat?) en informeert leze ressen uitvoerig hoe zij hun geslachtsdelen in vorm kun nen houden. Ook Tim Krabbé had een half uurtje over om De strijd tussen Playboy en Penthouse is losgebarsten. zijn schrijfmachine te mis handelen. En Boudewijn Büch mag vanaf, ach toeval, pagina 69 een lange opsomming van nieuwe boektitels geven. Het wordt pas echt gênant als tussen deze overrijpe en rottende pennevruchten, tus sen het schaamhaar en 'pink' van de Penthouse-Pets een vraaggesprek met Desmond Tutu als morele rechtvaardi ging voor de aanschaf van het blad wordt opgevoerd. Je vraagt je af of de Zuidafri- kaanse anti-apartheidsbis schop zelf gelukkig is om zijn strijd op die plaats te voeren. Playboy-marketing-mana- ger Ben Bulters verwacht niet dat zijn blad veel schade van de concurrentie zal lijden, hoewel hij toegeeft dat in Amerika Penthouse wel van de Playboy-oplage heeft afge knabbeld en dat beide bladen op dezelfde doelgroep mikken. Maar, zo zegt Bulters, „Pen thouse is van A tot Z sex. Wij zijn een lifestyle-blad". De markt voor Playboy groeit, zegt Bulters. „De tijd van het spijkergoeduniform is voorbij. Steeds meer mannen zijn geïnteresseerd in merkkleding en wij willen een gids voor hen zijn". Hij meent dat Playboy Nederlandser is dan Penthouse. „Penthouse heeft maar een kleine redactie en neemt veel over uit de Duitse editie. Playboy claimt over een volwassen Hollandse redactie te beschikken. Maar vooral ook zit het ver schil tussen Playboy en Pen thouse in de afbeelding van 'pink', het schaamrood van de vrouw. Playboy heeft daar de lijn getrokken in het onder scheid tussen erotiek en porno en Penthouse heeft daar op de Amerikaanse markt dankbaar van geprofiteerd. Bulters: „Wij gebruiken de beste foto grafen om ons imago te ver sterken. Penthouse heeft een smerig image". De strijd barst deze week goed los als Playboy met het novembernummer komt. Voor de verkiezing van de Play mate van het jaar wordt een nieuwe Audi uitgeloofd, een grote poster van een naakte Patricia Paay is ingesloten bij elk exemplaar en een Miss World gaat uit de kleren. De - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP verkopers wordt gevraagd het blad nadrukkelijk te presente ren. Toch zegt Bulters dat er geen extra marketing-inspan- ningen zullen worden ge pleegd. Zowel Penthouse als Play boy zullen fotoreportages van Nederlandse meisjes verzor gen. Met het kleine Neder landse actricenbestand zal het een probleem worden om steeds weer nieuwe dames te presenteren, vragen we. Zul len de vergoedingen de pan uitrijzen? „Wij zullen niet op bieden", zegt Bulters. En, doe lend op berichten dat Vanessa voor de fotosessie met Pen thouse 125.000 heeft gekre gen: „Wij betalen niet de waanzinnige bedragen, die her en der worden genoemd". Er wordt de laatste tijd veel geschreven over de gezond heidszorg. Als men zoals ik een lange tijd in een zieken huis verblijft, dan kan men goede dingen zien, maar ook minder goede. Een daarvan is het tolereren van het ro ken op de zogenaamde rook ruimte bij het raam. In een gebouw waar de gezondheid hoog in het vaandel moet staan, moet men dit altijd verbieden, er liggen in het ziekenhuis ook mensen die het aan de luchtwegen heb ben, zoals astma, bronchitis enz., die rooklucht dringt ook door tot de gangen en de kamers van genoemde pa tiënten. Over dit onderwerp heb ik ook een van de doktoren aangesproken. Deze was het volkomen met mij eens om het roken te verbieden. Het dagelijks bezoek aan de pa tiënten behoeft ook verbete ring, namelijk het ware te wensen dat er de hand ge houden werd aan de betref fende bezoekuren, en het aantal personen dat toegela ten wordt op de kamers. Er wordt wel eens gezegd, mo gen wij geen privacy heb ben, maar als het de gezond heid schaadt moet dit verbo den worden. Roken doet men in het ziekenhuis ook wel uit verveling, het ware te wensen dat door het ver plegend personeel gewezen wordt op de mogelijkheid van de bezigheidstherapie. Nu er, zoals men in de kranten kan lezen veel stemmen opgaan om te ko men tot een rookverboden in openbare gebouwen, moet dat in een ziekenhuis serieus genomen worden. Roosendaal, C. v. Disseldorp De heer Boumans heeft vol komen gelijk, als hij ervan uit gaat dat de ene sekte de andere niet is. Hoewel ik voor het woord sekte liever het woord Nieuwe Reli gieuze Beweging hanteer, vanwege de beladenheid van het woord sekte. Het verheugt mij bijzonder dat er nu eindelijk een diepte onderzoek ingesteld gaat worden, van wat Nieuwe Religieuze Bewegingen nu eigenlijk precies inhouden, nu alle commotie en misvat tingen van een aantal jaren geleden van de baan zijn. Als medewerker van de Scientology Kerk te Amster dam heb ik daarvoor altijd al gepleit: een eigen mening te vormen op basis van de bestudering van de gegevens van de bron van de reli gieuze beweging zelf in- plaats van afgaan op ander mans mening. Een mening die vaak weer gebaseerd was op algemeenheden en foutieve indrukken van bui tenaf, waardoor er een to taal vertekend beeld tot stand kwam. De enige misvatting die er dan nog overblijft is dat het Vaticaan Nieuwe Religieuze Bewegingen als geduchte concurrenten beschouwd. Waaarom eigenlijk? Zou iemand beweren dat Scien tology geen religie was, of dat de religie een vermom ming was, dan zou dat de meest foutieve bewering zijn, die hij kon doen. Het is namelijk een rechtstreekse voortzetting van het werk van Gautama Siddharta Boeddha. Scientology kan laten zien dat de doelen, die Christus stelde voor de men sen, namelijk wijsheid - ge zondheid en het eeuwige le ven, bereikt kunnen worden. Bovendien is er het feit dat de mens een geestelijk wezen is - de basis van elke religie en welke alle religies gemeenschappelijk hebben. Alleen in het Bhoeddisme werd dit ooit bewezen en wordt nu opnieuw bewezen in Scientology. Amsterdam Rob Hiemstra Door Jan Paalman EEN VAGE en nooit bewezen stelling wil dat de mens voor elke vooruitgang een prijs moet betalen. Ooit kwamen we op het idee om rechtop te lopen en spataderen, een ty pische mensenziekte, zijn tot op heden de straf. De uitvin ding van de boekdrukkunst, dat lees je ook geregeld, heeft onze ogen bedorven. Dan de computer, het symbool van de huidige vooruitgang, be talen we daar ook een prijs voor Huisartsen, bedrijfsartsen, oogartsen en vrouwenartsen krijgen daar nogal eens vra gen over. Hoofdverdachte is het beeldscherm, het groene, alsmaar starende compute roog. Het rijtje onheil dat aan beeldschermen wordt toegeschreven is niet mis: miskramen, aangeboren af wijkingen, oogklachten, epi lepsie, huiduitslag, stress, hoofdpijn, slapeloosheid, klachten over nek en rug, en- zoverder. Tot ongenoegen van de computerfabrikanten, want voor hen is het beeld scherm „net zo veilig als een gloeilamp." Dat neemt niet weg dat van medische en technische zijde zeer wan trouwend aan het beeld scherm is gesnuffeld. Wat heeft dat opgeleverd Een overzicht. Meest voorkomende klach ten: drukkend gevoel op het oog, vermoeidheid van het oog, een rauw gevoel alsof er zand in zit, hoofdpijn. De En gelse bedrijfsarts J. Aldridge in het medische blad 'The Practitioner': „Deze klachten onderscheiden zich in niets van klachten die ontstaan bij ander redelijk inspannend administratief werk." Een aantal van die klachten kun nen ontstaan door een ver keerd (te droog) afgestelde airconditioning. Van schade lijke effecten op de gezichts scherpte is nooit wat geble ken. Wel kunnen oudere werknemers last krijgen om dat ze een voor dit werk ver keerde leesbril op hebben. Leesbrillen (heel, half of met dubbele focus) zijn meestal Werken aan een beeldscherm: „Het tot nu toe verrichte onderzoek maakt het uiterst onwaarschijnlijk dat beeldschermen een serieuze bedreiging vormen voor de gezond heid." ongeschikt voor langdurig werken aan het scherm om dat de afstand tussen oog en scherm groter is dan de nor male leesafstand. Lichtflikkeringen kunnen een aanval van epilepsie uit lokken. Heel klassiek is de aanval tijdens het rijden door een bomenlaantje bij een laagstaande en divarsin- vallende zon. Dit 'strobosco- pisch effect' komt zo weinig voor bij mensen met epilep sie, dat er geen enkele reden is om ze van het scherm af te houden. Wie wel gevoelig is, is allang gewaarschuwd door een door de TV uitgelokte aanval. Op de wangen, vaak met jeuk, die bij thuisblijven na een dag of twee verdwijnt. Het merendeel van die geval len is in Noorwegen gemeld. De oorzaak blijft duister. Waarschijnlijk is dit een te droog afgestelde airconditio ning (vochtigheidsgraad la ger dan 40ffo), of misschien wel statische elektriciteit. Dat laatste is te verhelpen door de vloerbedekking te aarden of te vervangen. Miskramen: In 1980 sloeg men in Canada voor het eerst alarm. Vrouwen, die aan het beeldscherm hun kost ver dienen, leken een grotere kans te hebben op het krij gen van gehandicapte kinde ren. Andere onderzoekers meldden een toenemend aantal miskramen. Straling van het beeldscherm (rönt gen, ultraviolet, zichtbaar licht, infrarood, microgolven en magnetisme) zou de oor zaak zijn. Deze berichten zijn zeer serieus genomen. De Na tional Research Council in de Verenigde Straten onder zocht het stralingsgevaar, het TNO leverde vorig jaar een rapport (wie dat lezen wil, kan het opvragen bij het Mi nisterie van Sociale Zaken), de Arbeidsinspectie stelde richtlijnen op, en vorig jaar kwamen in Londen deskun digen bij elkaar om dit on derwerp te bespreken. De conclusie van al dat on derzoek is, dat de schadelijk heid door straling van het beeldscherm niet hard kan worden gemaakt. De uitstra ling ligt voor alle soorten straling ver onder de normen en is zelfs vaak niet eens te meten. De alarmberichten - FOTOTCB berusten waarschijnlijk op een speling van het lot. Er werken nu eenmaal veel vrouwen aan een beeld scherm, en een meerderheid van hen is in de vruchtbare leeftijd. Bovendien zijn mis kramen en geboorteafwij kingen niet zeldzaam. Statis tici, rekenmeesters, becijfer den dat zelfs als het beeld scherm onschadelijk is, je toch regelmatig afdelingen aan zult treffen waar bij liefst 6 op de 10 vrouwen de zwangerschap door een mis kraam wordt afgebroken. Het is als met het gooien met een dobbelsteen. De kans om in tien worpen zes keer een 1 te gooien is uiterst klein. Maar als je maar lang genoeg gooit, dan kan het niet uitblijven dat je binnen een reeks van tien, zes enen op rij gooit. Een echt bewijs is boven staande niet. Aan beeldscher men kan nog niet een weten schappelijk bewijs van on schadelijkheid worden uit gereikt, aldus de PTT-be drijfsarts De Groot vorig jaar in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Maar: „het tot nu toe verrichte on derzoek maakt het uiterst on waarschijnlijk dat beeld schermen een serieuze be dreiging vormen voor de ge zondheid." rootmoe, wat H "W"heb je een Alle vier mijn grootouders heb ik goed gekend, dat maakt me tot een begenadigd wezen. De plaatjes uit dat deel van mijn herinnering zijn veel hel derder dan die van kleuter- of lagere school. De opa's en om a's woonden ver bij ons van daan. Achteraf denk ik dat ik ze daardoor beter heb leren kennen en intenser heb geno ten. De afstand werd over brugd met grappige prentbrief kaarten voor mijn, en met brie ven aan mijn ouders: „Lieve kinderen, ik zal de pen maar weer eens opnemen En met de trein, want alleen stinkendrijke mensen hadden toen een auto. Omdat de sis sende lokomotieven al hakke- puffend niet zo snel over de rails trokken, betekenden be zoeken altijd logeerpartijen. Vaak een heel weekeinde mét mijn ouders. Minstens zo dik wijls lange logeervakanties voor mijn alleen, met koffertje en adres afgeleverd aan de con ducteur en ter plekke door een opa of een tante uit de coupé geplukt. Zenuwen in je buik, spanning door je lijf, maar de zélige opwinding voel ik nog. „Hoera dat jullie er zijn. Dan zullen we eerst maar eens vlees gaan kopen, hè." Vast begroe tingswoord van de grootmoe der, die net zo smakelijk lacht als mijn vader. En altijd erger nis bij mijn moeder en andere schoondochters, die 'Moe' maar een zwabberig mens von den. Je hoorde toch klaar te zijn, als er bezoek kwam. Die keurige huisvrouwtjes be seften niet, hoe zo'n sappige zin waar je de spetterende karbo naden al achter rook meteen een jubel van feest door je heen joeg. Diezelfde oma met de bij passende opa kon je ook zo maar midden door het jaar ach ter de eigen huiskamertafel vin den, wanneer je om twaalf uur uit school kwam. Tot even grote ergernis van mijn moeder en de tante drie straten verder. Waarom sturen ze geen brief kaartje, dan kun je op tijd de 's Avoflds voor het slapen gaan laat ik ons beiden uit. Eerst de hond. Aan de lijn voer ik hem de snelweg over naar de brede strook berm park met de dubbele rij bo men en daar laat ik hem los, los van lijn en halsband, de uitgelaten hond is nu volko men uitgelaten. Als een lui paard achter een gazelle aan zo stormt hij achter een denkbeeldig konijn aan en blaft onder het rennen zo hard als ie kan van pure uit gelatenheid. Tien minuten later, tong uit de bek en he vig hijgend voegt ie zich weer bij me en laat zich ge willig aanlijnen en meevoe ren naar zijn mand in de bij keuken. In prentale rolhou- ding opgekruld in z'n mand valt ie meteen in slaap en dan is het mijn beurt om uit gelaten te worden. Ik doe dat boven in mijn pyama op bed plat op mijn rug in volko men ontspanning, benen en armen wat gespreid met al hun gewicht drukkend op de matras. Om los te komen van mijn lijn en halsband, van mijn hele harnas begin ik nu rit misch regelmatig te tellen onder het in en uit ademen - van 21 tot 26 en terug. Inade mend bij het nadrukkelijk in gedachten gearticuleerde woord: één en twintig, en uitademend bij de woorden: adem uit. Bij 26 aangekomen tel ik terug naar 21 omdat 27 een lettergreep meer heeft en zo de cadans verstoort die de slaap moet wekken. Boven dien heb ik voor het terug tellen dat kleine beetje aan dacht nodig dat voorkomt dat het tellen automatisch gaat lopen waardoor mijn gedachten niks meer te doen hebben en afdwalen naar het Hier en Nu dat ik verlaten wil. Na een minuutje zeg ik te gen mijn voeten: Jullie trek ik nu uit als pantoffels en leg je af. Mijn voeten maken nu geen deel meer uit van mijn lichaam. Twee en twintig uit, 23 uit, 24 uit, 25 uit en bij 26 uit trek ik in gedachten mijn benen uit als de pijpen van m'n pyamabroek. Ik heb nu geen onderlijf meer. Ik besta alleen nog uit een bo venlijf dat ik tien tellen la ter afleg als een pyamajasje. Ik zit nu alleen nog opgeslo ten in dat loodzware hoofd, in die brei grijze cellen die ik niet brei noem maar brein. Daar zit ik heel de dag opge sloten midden tussen de zin tuigen van zien, ruiken, Ij ren en voelen zonder «tl ik niet kan functioneiwl de wereld van ruimte enlij oorzaak en gevolg. Onbevreesd, omdat Ml jaren goedgegaan is, duft| even later van de duiktoren van mijn I zijn in de diepte van dif'j dere wereld van mijn alleen, de wereld ruimte en tijd waar verin en heden één zijn, alsook'^ en fantasie. Helemaal daan van het harnas en kj kels, vlees en bloed ben Ik] ook uitgelaten. Ik zweef, duik, glij naar utI is geweest. Ik ontmotl' spreek met langgele overleden vrienden. Ik weer vijf jaar oud en iw j knoopschoentjes in een' schort juichend dooreent de waterwaaiers die beide zijden van de i wagen ontsnappen <w»l 1000 liter tank op wielen j het wegspuit in fraaie 1" over het stof op het sme asfalt van de straat mijn geboortehuis stond-1 nog staat, leeg en or>^ woond. Leeg en onbewoond nu ook mijn woonhuisjl vlees en bloed in mijn zie het stom liggen maart het geen tweede blik. Ik" het van binnen en buW| alle hoeken en gaten inn'j krakkemikkigheid en f* van de gedachte dat ik" enkele uren daarin moet terugkeren. Zotiwjj kosmonaut in z'n ruimte wil hij kunnen verblijf] het heelal. De ko kan ook in een nnder l een nieuw, een beter. 1 laas niet. Als het dodo', niets anders is dan WJJ van de dromen maar' zonder retourbiljet toeristen wat zal ik nf' drukmaken over dia enkele reis die ik ooi' moeten maken net als anderen vóór mij mens nog meer verW dan een diepe slaap ontwaken John01" jB^H^Bolkensteeg 4, Dongen, telefi bedden verschonen ei huis halen." Maar opa en oma zait,| verstoord te glunderen hadden opeens zo'n zin o 'i lie te zien, we zeiden: kJ stappen op de trein," avonds was dan g^j troef, met de neefjes er,r. in óns huis of bj de oom (J te. Spelletjes doen met orj altijd bankhouder wou id de pot met fiches te behen die óók altijd met nieuwe! kwam om ons er tussen i men: „Nee, opa, dit js De ijzige vrouwen metl mondjes waren dan al lang ontdooid. Is dat verwennen, dat het afgereisde bruine vi altijd voor elk kind een snoepjes te voorschijn kJ precies naar ieders kei Heet dat een kind b( wanneer die andere gro met een vette knipoog nu. uit de zondagse soepternenl hele schep met alleen maarl micelli en vlees en I pelt: „Zo, dan zal ik joijl lekker soep opschept waarop mijn moeder stee „Maar vader, dan eet zes niks anders meer." ook niet, waar 't een zitk ander niet zitten. Eni derstreept: „Ze vindt dit j lekker; wil je nog een je?" Mijn grootouders zijnd al jaren, maar ik word raai ze herinnerd. Een klein o holpen knuistje veilig gel in een warm doorleefde 1 zo zie je ze gaan door het J naar de eendjes - dat mal kindje met haar groolva zijn. En daar, achter de In wagen loopt een oudere» die met lieve lachjes i lende woordjes een onvewl bare relatie opbouwt met| kind van haar kind. Grootouders -ze uitgevonden worden t niet bestonden. Hetzelfde j voor kleinkinderen. Wat i de man die geen grootvadsl „Ik wou dat ik een klei had dan kon ik tenminste I goed fatsoen weer eens f dagje naar de Efteling." Trniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van een onzer verslaggevers JUZEN - Niet alleen het jgn van het Terneuzense col- ,e van B en W om een woon- agencentrum bij de Reuzen- eksedijk in te richten, stuit weerstand van de omwo nden. Ook het alternatief, at eind vorige week naar vo- is gebracht door de de jacties van CDA, PvdA en rj>V, om bij de Kamerlingh mestraat het centrum te uwen, wordt niet in dank nvaard door de bewoners [idaar. Volgens J. de Kubber, 'oordvoerder van de bewo- jers van de Reuzenhoeksedij k n Terneuzen, is wethouder an openbare werken A. orduijn 'niet te goeder 0uw'. De Kubber vindt dat jorduijn zijn zin aan het ordrukken is bij de aanwij- O zing vi als loc. „W. der va wethoi een v( 'politie dat de en het politiel ten nu hand i: terugg structi zaken om zij teui krijg De halvering van de rijks- idrage sociaal-cultureel rk, die overigens nog niet ir de Tweede Kamer is Igekeurd, betekent dat het rbudget voor de Zeeuwse unorganisaties met in to- 265.000 gulden wordt ver anderd. Dat althans leren irlopige berekeningen, arvan de Zeeuwse gedepu- irde voor financieën J. ven- ogel (CDA) begin septem- i melding maakte. Van recenter datum is een itwoord van Gedeputeerde "ten op vragen van het sta nd A. Dij kwel (D66). larin geeft het college aan it 2 tot 4 arbeidsplaatsen (di et) en 3 tot 5 arbeidsplaatsen idirect)in het geding zijn. Sinds Prinsjesdag, waarop 'kend werd dat de provincie komende jaren opnieuw he erlijke bedragen moet inle- oplopend tot 2,8 miljoen D, kijkt het provinciebe- lur Plotseling tegen tekorten aan. D; de pro' van de lijks ei gulden college in de w pen, me vinciek nen. Om d kunnen nog wa kunnen nieuwe aan, dii miljoen brenger er, alle reserve gereker dat te 1 tegelijk uitgave zien GS men on voor pe: Uit ook dat meer g VW ga zal de f huisves' VW v( vergoed sidie oi bijna geval is. (A Contacta '86 vanavond 19.00 i Ook morgen en overmorgen v< Van onze correspondent LST/SAS VAN GENT - rijkspolitie heeft zaterdag- j 1,1 samenwerking met een?116 en de verkeerspost n tweetal wegen in de ge- snt en Sas van grootscheepse ver- ™w>ntroie gehouden. Tij- «eze controle, die duurde «uerdagavond 22 uur tot »J??orgen 03.uur werden «erne duizend voertuigen gehouden. die niet was verze- in beslag genomen, iriiwv bestuurders werd riirw °Pëelegd wegens 'bwt\onder invloed. Ver fijn ?en automobilist Is haH if een gasspuit- «er rtó aPParaat dat valt Ird vol„VyurwaPenwet. Ook - :es Jschillende keren een anrif aal gegeven we- •tuile aan de betrokken kempL geconstateerde ementen- me ujteenlie- fcïionrf g,adde banden en deuglijke verlichting. gedli scho Volgens tel. 076- Teterings Grote Zwi OOSTI die jaa in een aan de ven zijl Meer d; wanner in het b Deze maakt raadslid tijdens d gemeent missie steun va

de Stem | 1986 | | pagina 4