Het afgedwongen einde van ons koloniale rijk Trekking Staatsloterij in 'Villa Krabbé in nieuw Bondfilm Stagedoor Festival brengt 38 voorstelling® fWGfWK Deel 11 over Indie voltooid DR. L. DE JONG SLUIT GESCHIEDSCHRIJVING OVER INDIË Al\ DINSDAG 21 OKTOBER 1986 HlfjSPAG 21 OKTOBE NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 Ij? ii mm au onze mmin m mil mnonen Bmnm m uur Hoirun zt ciu op- holm, zore fat jt hloor stoot je Rs£vsf HAHzone, C- H£T Kit IN EEl^T „Die vertedering, die in een serie i 'Webster' wordt uitgebuit, dat is toch vreselijk? Dat is een vorm van racisme" Bill Cosby, tv-acteur Bart Peeters op jacht naar het grote publiek Van onze rtv-redactie Bart Peeters hoopt dat er morgenavond zo veel mogelijk mis gaat als hij voor de eerste keer 'live' bij Veronica de Staatsloterij-show 'Villa Valuta' presen teert. De populaire Belg mag brokken maken in een spelshow rond de derde trekking van de Staatslo terij. Omstreden programmama kers worden door Veronica- baas Rob Out met liefde bin nen gehaald, want ook brok kenmakers kunnen via een 'Pats-boem'-effect leuke kijk cijfers halen. Bart Peeters (25) geldt al een paar jaar als de grote anti held van de moderne tv. Zijn roem begon bij de BRT, maar al snel aasden de Nederlandse omroepen op hem. „Ik vind het leuk als er dingen misgaan op tv", is zijn motto. „Dus laten we hopen dat er zoveel moge lijk fout gaat. En als dat niet vanzelf gebeurt, dan zal ik wel een handje helpen. Er gebeurt te weinig op tv. Het medium heeft veel van zijn 'magie touch' verloren en dat is jam mer". Elke maand gaat Peeters de derde trekking van de Staatlo- terij presenteren, acht keer in het komende seizoen. In de zaal is publiek aanwezig met loten en uit dat publiek wor den kandidaten gehaald, die meedoen aan een spel dat is gebaseerd op de cijfers die ge trokken worden. Juist nu de Bart Peeters. andere omroepen dure prijzen hebben afgeschaft, looft Vero nica 'fantastische beloningen' uit. 'Villa Valuta' zal ook deels een praatshow zijn, want Bart - FOTO VERONICA Peeters ontvangt mensen die in het nieuws zijn. Dat zullen vooral sterren zijn uit de sec toren film, toneel en sport. Ar tiesten treden op en verder zullen de gasten betrokken worden bij de trekking. „Ik beschouw het als een enorme uitdaging, omdat ik er nooit in geslaagd ben een groot publiek te bereiken", zegt Bart Peeters, die zich graag bedient van understatements. „Ik vind het een onwaarschijnlijk voorrecht dat Veronica op grond van wat ik op televisie heb gebracht, vertrouwen in me heeft. Ze konden toch evengoed een andere jongen voor die shows binnenhalen?" De naam 'Villa Valuta' doet denken aan 'Villa Tempo', een popprogramma dat Peeters op de Belgische tv presenteerde. Daarvoor bracht hij 'Electron' op het BRT-scherm, waarin wetenschap en popmuziek elkaar afwisselden. In Neder land presenteerde hij onder meer een serie ontmoetingen met vreemde mensen voor de NOS, een rockshow met André Hazes voor de VARA, een show ten bate van Radio Free dom in Zuid-Afrika (met Freek de Jonge en Kees van Kooten) en een serie over Ne derlandstalige kleinkunst. De carrière van Bart Pee ters begon overigens al toen hij nog maar 11 jaar was. Als zoon van acteur Marcel Pee ters rolde hij snel in het to neelvak: hij speelde een hel derziend knaapje in een tv-se- rie van de BRT. Vorig jaar zei Bart Peeters in een interview in deze krant: „Ik heb nog één jaar te gaan. Dan reken ik mij niet meer tot de jongeren". Dat jaar is nu om. Zien we in 'Villa Valuta' voor het eerst een 'vol wassen' Bart Peeters? We zul len het morgenavond weten, als de grillige 'all round enter tainer', zoals Veronica hem aankondigt, om 20.33 uur op Nederland 1 zijn 'Villa Valuta' op de buis brengt. T2 PAGINA GlDsl In Londen zijn opn» begonnen voor de niet James Bond-film 'Lu. Daylights'. Timothy Dalti links op de foto, daarin voor het eerst van geheim agent 007. j ton is de opvolger van ft, Moore, die na jaren afsti heeft gedaan van zijn J® Bond-creatie. Jeroen Kr» (rechts) speelt in ij, Daylights' een KGB-oji Een van de vrouwij hoofdrollen wordt ven: door Mirian D'Abo (rnn op de foto). .w ta de gewelddadige actie- 0jgi 'Sharkey's machine' r»akt politie-inspecteur Tfin Sharkey bij een on doordachte actie van een collega betrokken. Een on- gchuld'B® voorbijganger v^Bdt de dood, waarna Shar py naar de zedenpolitie Wordt overgeplaatst. Dit ginder spectaculaire werk Igeit hem slechts matig, tot dat hij met een chantage- wak wordt opgezadeld. Vol gens Sharkey moet de mafia bij deze affaire betrokken rijn en is de call-girl Domi- noe de spil, waar alles om draait 23.10 Het raadsel van de Wadden Ook wanneer Carruthers eindelijk op Norderney aan komt, kan hij nergens een spoor van Davies vinden. tVel ontdekt hij diverse duistere aanwijzingen, waaronder het bericht dat bij de trein naar Flensburg moet nemen. Onderwijl denkt Davies, dat Dollmann een valstrik voor hem heeft opgezet. Uit het bijhouden van de getijden van de Wad den kan Davies echter zeer veel waardevolle informatie aflezen. AMSTERDAM - In de plaat sen Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Nijmegen en Zaan dam wordt van 28 oktober tot 16 november voor de vierde maal het 'Stagedoor Festival' gehouden. Zeventien groepen geven 38 voorstellingen in ne gen theaters. Onder regie van Rufus Col lins wordt een nieuwe versie gebracht van 'Tramlijn Be geerte' van Tennessee Wil liams. Het stuk is nu geplaatst in de Amsterdamse Staatslie denbuurt. De leden van de to neelgroep hebben verschil lende culturele achtergronden, een Molukse, Algerijnse, Ne derlandse, Surinaamse en een Antilliaanse. Het Sistern Theatre Cllec- tive uit Jamaica brengt 'Muf- fet Inna All A Wi', een reggae- musical. De groep is opgericht door zwarte vrouwen in de sloppenwijk van Kingston. Zij willen door middel van toneel en zelfgemaakte liedjes hun leefomstandigheden duidelijk maken. De groep verzorgt workshops en wil bijdragen aan de bewustwording van zwarte en blanke vrouwen op Jamaica. The Pelican Players uit To ronto hadden veel succes op het Stagedoor Festival van vo rig jaar. Ze komen terug met de soap-opera 'Dear Cherry, part two', een vervolg op 'Dear Cherry, Remember the Ginger Wine'. Daarin wordt een Ja- maicaanse vrouw gevolgd die haar man verlaat en zich in Canada vestigt. Er wordt veel gebruik gemaakt van muziek, vooral van reggae, blues en Afrikaanse klanken. Toneelgroep 'De Nieuw Amsterdam' komt met het stuk 'Voor vrouwen die in re genbogen geloven maar ook zelfmoord overwogen. Het is een Amerikaans stuk van en voor zwarte vrouwen, dat op Broadway twee jaar lang volle zalen trok. Het suk is geschre ven dor Ntozake Shange, die zelf spreekt van een choreo- poem, een op dans gezet ge dicht. Het toneelstuk gaat over een zwart meisje dat opgroeit in een omgeving waar zwarte vrouwen met ambitie niet ge tolereerd worden. Twee Japanse meisjes, Ka- zuko Hohki en Kazumi Tagu- chi, vormen samen de 'Frank Chickens' en brengen de show 'Get Chickenized', een combi natie van mime, zang, dans en kung fu. De Frank Chickens begonnen ooit als ondersteu ning van een rockband en vormden later een bizar caba ret-duo. Zij maakten een elpee waarvan het nummer 'We are ninja's' redelijke bekendheid kreeg. Hun voorstelling is En gelstalig. 'Tussen twee paradijzen' is de titel van een zwarte kome die, die gescheven en gespeeld wordt door Ibrahim Selman, afkomstig uit Koerdistan. Het is de monoloog van een inllec- tueel die uit het Midden-Oos ten is gevlucht en zich in het Westen niet thuis kan voelen. De voorstelling wordt in het Nederlands gesproken. 'Up from slavery' is een stuk van de Amerikaanse schrijver en acteur Charles Dumas en behandelt het leven van Booker T. Jones, de eerste zwarte die mocht dineren het Witte Huis. Het is e moristische monoloog: moet tijdens een p® rentie vragen beantwooij als: Kan een zwarte diners een huis dat Wit heet? Nuevo Teatro Los diantes, een Chileense ballingschap, brengt The 8 lumbus Egg or Coca Colli fers you a Dreamvoysi Latin America'. In het si wordt Amerika getoond een smeltkroes van cultu Columbus wordt oj als een gebruinde, Julio Iglesias. Een zingt 'Singin in the rain'. Het Jiddisch Theater j staat uit actrice Willy I marionettenspeler Boschma en gitarist van der Staak. Dit brengt Mossel', een stu een man die eens behoorde! de joods we gemeenschap| Oost-Europa. Liedjes in het jiddisch gezongen Verder worden muzieit-| dansvoorstellingen die te maken hebben raetj westerse culturen. Het van het Stagedoor Festival Linnaeusstraat 2c, Amsterdam, tel. 020- Voor ons land is het belangrijkste gevolg van de Tweede Wereldoorlog wellicht geweest, dat er een einde kwam aan een koloniaal tijdperk, dat in de ze ventiende eeuw was begonnen. Dat is de mening van dr. Lou de Jong, van wie vandaag een nieuw deel verschijnt in zijn geschied schrijving over 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog', uitgegeven door de Staatsuitgeverij in Den Haag. Het is het 24e boek in deze serie en de vijfde en laatste band van deel 11 over de oorlog in Nederlands Oost-lndië (nu: Indo nesië). De Jong schrijft als twaalfde deel nog een 'Epi loog', gewijd aan de na-oorlogse periode. Deel der tien, 'Bijlagen', zal o.m. een overzicht bevatten van de correcties die in latere drukken van eerdere de len zijn aangebracht, kritische beschouwingen van zijn levenswerk en een algemeen register. Door Joseph Delahaye „Indië verloren, rampspoed geboren." Dat was vóór de oorlog in Nederland een po pulair gezegde. Van de juist heid daarvan waren ook re gering en parlement diep doordrongen. Vandaar, dat Nederland na de verraderlijke Japanse aanval op de Amerikaanse basis Pearl Harbor in de cember 1941 als eerste geal lieerde mogendheid aan Ja pan de oorlog verklaarde. Het was immers direct dui delijk, dat de Jappen ook het rijke Indië wilden verove ren. Die spontane oorlogs verklaring heeft echter evenmin als de heldhaftige slag van de Nederlandse marine in de Javazee kun nen verhinderen, dat Indië voorgoed voor ons verloren ging- Ondanks alle goedwil lendheid moesten de Neder landers vrijwel machteloos toezien, hoe de Amerikaan se, Britse en Australische bondgenoten buiten ons om het lot van ons overzeese eilandenrijk bepaalden en hoe het proces van de deko lonisatie onder de Japanse bezetting en met Japanse hulp in een onvoorziene stroomversnelling terecht kwam. Die internationale overmacht wordt door dr. Lou de Jong in zijn nieuwe boek nauwkeurig beschre ven. Tweedeling De Nederlandse autoritei ten, die Indië nog tijdig had den kunnen verlaten, vestig den zich ten dele op Ceylon (thans: Sri Lanka) en ten dele in Australië. Dat was niet onlogisch, want Ceylon behoorde tot het Britse ope ratiegebied in het Verre Oosten onder admiraal Mountbatten, terwijl Australië behoorde tot het Amerikaanse operatiege bied onder generaal MacAr- thur. Indië was over die twee operatiegebieden ver deeld: Sumatra viel binnen het Britse bereik, terwijl de rest van de Indonesische ar chipel in het Amerikaanse operatiegebied lag. In verband met die twee deling gingen ook de Neder landse autoriteiten, die aan de Japanse internering ont komen waren, uiteen. De commandant Zeemacht, vice-admiraal Helfrich, werd de hoogste Neder landse autoriteit op Ceylon, terwijl luitenant-gouver- neur-generaal dr. Van Mook tot aan zijn benoeming tot minister van Koloniën in zijn uitgeweken kabinet de hoogste Nederlandse autori teit in Australië was. Zij waren bijna tienduizend ki lometer van elkaar verwij derd, terwijl de Nederlandse regering in ballingschap weer enkele tienduizenden kilometers daarvandaan in Londen resideerde. Bondgenoten In oorlogstijd en met veel minder communicatiemoge- nige Nederlander, die in Australië een toevlucht had gevonden. Toen dan ook aan het einde van de oorlog een linkse regering aan het be wind kwam, behoefde Ne derland van die kant op geen enkele Australische steun meer te rekenen en werd integendeel de Neder landse terugkeer naar Indië op alle mogelijke manieren tegengewerkt. Engeland Dr. H.J. van Mook, de laatste gouver neur-generaal van Nederlands Oost-lndië. - FOTO ANP Lord Mountbatten kreeg na 15 augustus 1945 het gezag over Nederlands Indië. - FOTO ANP lijkheden dan tegenwoordig moesten deze enorme af standen wel afbreuk doen aan de slagvaardigheid en de eenheid van beleid. Daar komt bij, dat de houding van de bondgenoten bijzonder verwarrend was. De Neder landse autoriteiten kregen daardoor nauwelijks enige greep op de gebeurtenissen in het Verre Oosten. De houding van onze bondgenoten ten aanzien van een eventueel herstel van het Nederlandse gezag na de oorlog was gecompli ceerd en verwarrend. Die houding varieerde niet al leen van land tot land maar ook van persoon tot persoon en van tijdstip tot tijdstip. Australië De Australische regering toonde zich aanvankelijk heel behulpzaam en welwil lend, maar ondergronds wa ren er toch vanuit het za kenleven politieke krachten werkzaam, die Australië na de oorlog wilden laten mee profiteren van de Indische rijkdommen. Daarnaast ageerden de zeer links ge richte Australische vakbe weging en de daarmee ver bonden Arbeiderspartij te gen ieder kolonialisme als zodanig. Bovendien werd de pu blieke opinie nog extra on gunstig beïnvloed door het hooghartige gedrag van me- De Nederlandse regering in ballingschap had in Lon den uiteraard het meeste contact met de Britse rege ring. Vooral bij Churchill, die zelf streefde naar een herstel van het Britse impe rium in Oost-Azië, vonden premier Gerbrandy en zijn ministers een welwillend oor. Veel meer dan de links georiënteerde Britse opper bevelhebber in het Verre Oosten, Lord Mountbatten, was Churchill bereid een Nederlandse terugkeer naar het Indische eilandenrijk te steunen. Kort voor het einde van de oorlog met Japan en tijdens de topconferentie in Pots dam leed Churchill echter een onverwachte verkie zingsnederlaag. De Labour- party onder leiding van At- lee verwierp elk kolonia lisme en verkondigde het recht op zelfbeschikking voor alle koloniale gebieden in de wereld. Daarmee was dus elke hoop op Britse steun voor het herstel van het Nederlandse gezag in In- sulinde de boden ingeslagen. Amerika De Nederlandse regering in Londen en de Neder landse autoriteiten in Australië en Ceylon hebben zich vooral sterk verkeken op de houding van de Ver enigde Staten, die zelf uit een bevrijdingsoorlog waren ontstaan. De Amerikaanse publieke opinie was in meerderheid van mening, dat de Britse, Franse en Ne derlandse regimes in Oost- Azië uit de tijd waren. Zo werd ook in Amerikaanse regeringskringen gedacht, ofschoon president Roose velt hierin iets minder ver ging dan zijn omgeving. Ogenschijnlijk lag de zaak militair iets eenvoudi ger. Een blik op de kaart be vestigt, dat de Indische ar chipel, toen het invasie-ge vaar voor Australië eenmaal geweken was, voor de geal lieerde strategie nog maar een beperkte betekenis had. De Britse aandacht richtte zich vooral op de herovering van Malakka en vooral Sin gapore als basis voor ver dere acties. Om dat te berei ken zou alleen Sumatra van belang kunnen zijn voor het aanleggen van Britse vlieg velden en het opslaan van voorraden. De Amerikaanse strategie was rechtstreeks gericht op Japan met de Filipjjnen als noodzakelijk tussenstation. In die strategie zouden al leen vliegvelden op Nieuw- Guinea en de olievelden van Borneo van belang kunnen zijn. Deze Amerikaanse opzet kreeg een extra onderlij ning, toen uitgerekend op de dag van de plotselinge) panse capitulatie, 15 tus 1945, geheel Nederlatl Indië uit het Amerikaa gezagsgebied van thur werd overgehevl naar het Britse gezagsgebj van Mountbatten, daarna op zijn beurt Ecri en de Grote Oost met uitat dering van de eilanden® en Lombok overliet i Australiërs. Tegenwerking Door die overdracht door de onverwachte panse capitulatie (als gf van de atoombommen Hiroshima en Nai was de hele toestand Indië met één zigd. Mountbatten was in staat om op stel en spi in het vierduizend kite verder gelegen Neder! Indië de Japanse ga" nen te ontwapenen binnenlandse orde te len, terwijl de Nederla zelf weinig of geen gel' heid kregen om zelf 01® zaken te stellen. En, zoals eerder duit gemaakt, hulp van geallieerden was niette' wachten. Intussen capituleerde Jappen in de archip stukjes en beetjes. Pa maand na de officiële tulatie legden de JapPJ 15 september 1945 op he dische hoofdeiland Ja® wapens neer, voor zow die tenminste niet willig aan de Indonesi» nationalisten hadden gedragen. Van enig herstel vaJ Nederlands gezag sprake. Het einde vat koloniale rijk was Vrijwel niemand in 1® van de nazi's bevrijde derland kon of wilde ffl beseffen. Er was, zo teert Lou de Jong, de regering en in de Kamer 'een betref waardig gebrek aan voor de internationale teit'. ioi9 l MUwteadop 19.12 W|eien In de serie jeugddrama's van de IKON vanavond een ■pel, dat werd geschreven door Tomas Ross. Het gaat over de lichamelijk gehan dicapte Martijn, die in een rolstoel zit. In het internaat, waar hij woont, heeft hij vriendschap gesloten met Loes. Wanneer Martijn 's avonds na een bezoek aan Loes naar zijn eigen kamer terugkeert, ziet hij dat er in het internaat is ingebroken. Een indringer staat in de gang een buis met een zakje erin op een rolstoel te mon teren. Dit is voor Martijn en djn gehandicapte vrienden het begin van een reeks ■pannende gebeurtenissen. Rok en rol /anavond start het emanci- atieprogramma 'Rok en ol', dat zich niet uitsluitend 1 vrouwen richt. In 'Rok en tol' komen mensen aan het 'oord, die er op de een of tdere manier voor gezorgd ibben, dat zij zich vrijer en [eüjkwaardiger zijn gaan 'oelen. Het programma 'ordt gepresenteerd door ttrlce Loes Luca. In deze «te aflevering komt het lema onveiligheid aan de orde. Wat is de oplossing om 's avonds bij een stille lushalte veiliger te voelen? karate-cursus, een sti- in je tas of zit een on- f"g gevoel alleen maar in hoofd? letto uske en Wiske: 1 Ufa I1TC/I toarom zit w m zonntbnl op. imtnK' 'SSif/V5

de Stem | 1986 | | pagina 22