RT? Verdriet om Holocaust Verdachten fraude in Dongen vrijuit door een vormfout Politieke Spanning in België stijgt AMSTERDAM AF IN STRIJD OM OLYMPISCHE SPELEN Waterkwaliteit Binnenschelde vraagteken IE KRAKER 'GEEN KLASSEJUSTITIE' IPORTSPECIALIS ZATERDAG 18 OKTOBER 1986 126ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1,10 Brokx-hok pmodel: Trimatic Tiic, Belfe speciaal! dons. gemeen! fNDERWET LAUSANNE - Amsterdam heeft de slag om de Olympische Spelen 1992 verloren. AA-groep Lubbers ziet risico's aan ABP-enquête ZWEMMEN IN BERGS WATERSPORTPARADIJS NOG VROME WENS VOOR HET EERST SINDS 1977 Dinsdag staakt heel Frankrijk Olivier Koning leeft zich uit in Passies Marquez en Strafrecht Drie doden door inhalen In verwachting Babyhuis „Haagweg" DE STEM „de 4in1 krant onverhoopt lets waardevols verloren 7 Laat dat dan even weten via een ..Kleintje" in De Stem ij hebt dan een goede kans dat de eerlijke vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze ..Kleintjes"- rubriek ..Gevonden-Verloren" nasoeurt. DE STEM LANGLAUFSET: ski binding gemonteerd 129, mm Ook 's zondags geopend van 14.00-18.00 ««3QC ,ri Prinses Juliana xms zichtbaar geroerd bij haar be zoek aan Yad Vashem, de joodse herdenkingsplaats in Jeruzalem, opgericht ter nagedachtenis aan de zes mil joen slachtoffers van de Holocaust in de Tweede We reldoorlog. Ze legde er samen met prins Bernhard een krans. Later bezochten prins en prinses de Klaagmuur in het oostelijk deel van Jeruzalem. - fotoanp Droefexamens, ief het theorieboek loriekaart. gDA. riekursus. imorgen cursus zijn ook al efoon 01150-18191 wethouders van Terneuze loening aan het bepaalde in an Algemene Bepalingen Mi nbare kennis dat op 18 septan een aanvraag is ingekomen va ^estantse Bejaardenzorg in 0» ideren, Koninginnelaan 2 te i» vergunning ingevolge de oprichten en in werking net® gingstehuis voor bejaarden.1 itselijk bekend Koninginnelaan lastraal bekend gemeente nummer(s) 860. u andere terzake zijnde stuw® ng van heden voor een teder leentesecretarie, afdeling ai- i wel tot 17 november 198®®1, 3.00 tot 12.00 uur en van W" n elke donderdag van 19 °u e stukken wensen in te zien d van 19.00 tot 22.00 uur, w iarvan vooraf mededeling te0 B0, toestel 123). in tijdens de kantooruren ichting worden verkregen, maand vanaf heden kunnen waren schriftelijk bij het co ster en wethouders worden i die een bezwaarschrift tno zijn persoonlijke gegevens an. en mondelinge bezwaren wo ns een openbare zitting op jr 1986 om 10.00 uur in net»" uzen, waarbij tevens 0e,®9®% tot een gedachtenwisseling ssen het bevoegd gezag, 'entuele overige aanwezigen ten slotte de aandacht op, iwaren hebben ingebracht ov ven wijze en een iederdie lartoe redelijkerwijs niet in i gelegenheid zullen wor°f m raren tegen de ontwerp-Des jen. 1 oktober 1986 m Burgemeester en wetno" van Terneuzen, C. Ockeloen, burgemi A.J. van Pagee, secreta Van een onzer verslaggevers DONGEN/BREDA - De negen verdachten in de ge ruchtmakende Dongen.se fraude-zaak worden ais ge volg van een vormfout (te laat gedagvaard) van het Openbaar Ministerie niet vervolgd. Dat heeft officier van justitie mr. J. Bijvoet gisteren desgevraagd bevestigd. De negen mannen - vijf di recteuren van (deels voorma ondernemingen in de leersector, een accountant, een notaris en twee loonadmini- strateurs - werden in septem- teren oktober vorig jaar aan gehouden na een langdurig en intensief onderzoek door de ïse rijkspolitie, het GAK, de belastingdienst en de districtsrecherche. Zij werden ervan verdacht tokken te zijn bij de frau dezaak, waarmee een bedrag ongeveer twee miljoen 'den was gemoeid. Het ging irbij om valsheid in ge- i'nrifte, bedrieglijke bank tak, belasting- en sociale tade, valselijke loonadmini- en het opmaken van valse onderhandse acte. Over de vormfout die is ge takt zegt mr. Bijvoet: „Na jat het gerechtelijk vooron- teoek is afgesloten, krijgt de officier van justitie van de tatbank dertig dagen de tijd om de verdachten een dag vaarding te sturen. Die ter mijn kan wel eens tekort blij ken te zijn en de rechtbank kan dan op verzoek van de of ficier van justitie die termijn verlengen. Hij kan dan uit twee procedures kiezen, na melijk het verlengings verzoek verzoek vóór of na afloop van de termijn indienen. In dit ge val is het ingediend nadat de eerste termijn enkele dagen was verstreken. De rechtbank bleek uiteindelijk van mening, dat ik de verkeerde procedure heb gekozen. Ik ben daartegen in appèl gegaan bij het Hof in 's Hertogenbosch, maar die heeft de rechtbank in het ge lijk gesteld, zodat ik niemand meer kan dagvaarden". Vol gens mr. Bijvoet kan hij tegen de uitspraak van het Hof niet in beroep gaan. Mr. Bijvoet erkent, dat hij voor 'een ongebruikelijke weg' heeft gekozen. „Maar zo zijn nu eenmaal de regels van het spel. Als ik dit van tevoren had geweten, had ik het na tuurlijk anders gedaan. De in druk zou kunnen ontstaan, dat hier sprake is van klassejusti- tie, maar dat wil ik met klem bestrijden". Van een onzer verslaggevers BRUSSEL - De politieke spanning in België is yrijdag weer opgelopen, omdat de nieuw benoemde burgemees ter in de Vlaamse probleemge meente Voeren, Roger Wy- nants, weigert de eed af te leg gen. Wynants wil pas een hand tekening onder zijn benoe mingsbesluit zetten als de Voerstreek een tweetalig sta tuut krijgt zoals Brussel. Offi ciële taal is nu het Nederlands. Hij heeft zijn eis 's middags op tafel gelegd bij minister van binnenlandse zaken No- thomb. Hij heeft uitstel ge vraagd voor het afleggen van de eed. Volgens Nothomb kan het uitstel weken duren. Inmiddels neemt de afge zette burgemeester, de fel om streden Franstalige José Hap part, de functie weer waar. Hij werd vrijdagmorgen vroeg door een ruime meerderheid in de gemeenteraad aangewe zen als eerste schepen en waarnemend burgemeester. Enkele uren eerder had ko ning Boudewijn de benoeming ondertekend van Wynants. Daarmee kwam een eind aan de korte regeringscrisis, die dinsdag begon. Politieke waarnemers ver moeden dat de PSC, de klein ste regeringspartij, naar we gen zoekt om Happart toch te laten aanblijven. Dat kan tot een nieuwe crisis leiden. ■Zie ook pagina's Achtergrond en Gids José Happart legt de eed af. Barcelona krij gt ze Van een onzer verslaggevers Het International Olympisch Comité heeft vrijdag Barcelona aangewezen als organisator van de Zomerspelen van 1992. Het Franse Albertville mag de Olympische Winter spelen in dat jaar organiseren. Amsterdam viel al in de eerste ronde af tijdens de stemming van de IOC-leden. De Nederlandse hoofdstad kreeg niet meer dan vijf van de 86 stemmen. Barcelona, op voorhand al favoriet voor de organisatie van de Olympische Zomerspe len van 1992, kreeg al in de derde ronde de absolute meer derheid, nadat het al in de eer ste ronde 29 stemmen en in de tweede 37 vergaarde. Amster dam sneuvelde al in de eerste ronde omdat Brisbane acht stemmen kreeg en Birming ham elf. Na Amsterdam viel Bir mingham af. In die ronde kreeg Barcelona 37 stemmen tegen twintig voor Parijs en twaalf voor Belgrado. In de, naar later bleek, beslissende volgende stemming kozen 47 IOC-leden voor de Catalaanse stad. Voor de meerderheid was 43 stemmen voldoende ge weest. Barcelona kreeg daar mee de fel begeerde Spelen, waarop 68 jaar en in drie ver geefse pogingen was gewacht. De geboorteplaats van IOC- voorzitter Juan Antonio Sa maranch was eerder kandi daat in 1924, 1936 en 1972. Spanje heeft de Spelen nooit eerder gekregen. Barcelona werd in de laatste weken geplaagd door een reeks anti-Olympische bom aanslagen, met name gepleegd door de Catalaanse afschei dingsbeweging Terra Lliure. Maar deze groepering was fei telijk de enige, die zich tegen de kandidaatstelling keerde. Linkse en rechtse politici gin gen onder leiding van koning Juan Carlos en premier Gon zales, beiden in Lausanne aan wezig, hand in hand. Met bijna 150 miljoen gulden deed de re gering een aardige duit in de zak. Het budget voor de Spelen bedraagt 114 miljard gulden. De nederlaag van buitenge wone proporties, die Amster dam in Lausanne heeft gele den, heeft geleid tot verdriet en verbittering. De stemverhouding van de Zomerspelen is (respectievelijk le, 2e en 3e ronde): Amsterdam 5 Barcelona 29 37 47 Parijs 192023 Belgrado 13 11 5 Birmingham 8 8 Brisbane 11 9 10 Vrijwel zeker zal een verge lijkbare actie niet nog eens in de naaste toekomst verwacht behoeven te worden. NOC- voorzitter Henk Vonhoff was heel duidelijk op dat punt, burgemeester Ed van Thijn wilde zich nog eens bezinnen. Vonhoff was het hardst in zijn aanval op de Amster damse actievoerders. „Het op treden van deze groep is erg ongelukkig geweest. Eerder heb ik hen van een aantal kwalificaties voorzien en mijn mening op dat punt blijft on gewijzigd staan. De incidenten bij het Palace-hotel van don derdagavond hebben ons niet geholpen. Ik geloof dat die hebben geleid tot onze uit schakeling in de eerste ronde en dus voorkomen hebben dat wij ons konden mengen in de strijd om de nominatie. De ac tievoerders hebben ons schade bezorgd". Het kleine bergdorpje Al bertville, dat werd aangewe zen voor de winterspelen, gold ook als één van de grootste kanshebbers voor de organia- tie van de Olympische Winter spelen in 1992. De plaats maakt deel uit van een groot wintersportcentra in de regio Savoien, waar ook plaatsen als Val d'Isere, Tignes en Cour- chevel over veel wintersport faciliteiten beschikken. Zie verder onze sportpagina's aanrecht. Nadat Samaranch vrijdag middag om half twee, in het Frans, de uitslag van de stemming had bekend ge maakt, barstte op de Plaza Catalonia in Barcelona een spontaan volksfeest los. On geveer dertigduizend jui chende mensen verzamelden zich op het plein. - fotoap Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Er zijn risico's verbonden aan het instellen van een parlementaire en quête naar beleggersfraude. De resultaten van de en quête zouden wel eens kunnen betekenen dat het hele subsi- diesysteemn in de woning bouw opnieuw ingericht moet worden. Dat liet premier Lubbers gisteren na afloop van het we kelijkse kabinetsberaad we ten. Volgens de premier kan de enquête er in het ernstigste geval toe leiden dat „de over heid helemaal geen rijksgel- den meer aan de woningbouw kan verstrekken." Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Alle in genieuze Deltadammen ten spijt, weten de knappe koppen van Rijkswaterstaat nog niet wanneer het water van de Binnenschelde bij Bergen op Zoom geschikt is om te zwem men. Het kan dan ook nog wel enige jaren duren eer de wa tersportliefhebbers voor de Bergse kust weer een baantje kunnen trekken.Er wordt nu druk gekeken naar mogelijk heden om de waterkwaliteit van de Binnenschelde op te krikken zodat het op korte ter- mij n toch voldoet aan de eisen voor zwemwater. Het water in de Binnen schelde staat stil en moet om algengroei tegen te gaan op gezette tijden worden 'ver verst' Of met water van buiten (het Zoommeer) of met opge pompt grondwater. Doorlaatmiddel Zou men kiezen voor 'spoel water' van buitenaf dan kan dit via een doorlaatmiddel in de noordelijke dam wand (de weg tussen werkeiland De Molenplaat en het industrie terrein). Punt is echter dit spoelsluisje uitmondt in een dooie hoek van het Zoommeer, waarvan men o.a bij het Hoogheemraadschap vreest dat er slib zal neerslaan. Dan zou er een voorziening nodig zijn om de fosfaten uit het spoelwater te halen. Overwo gen wordt verder om in de Binnenschelde een extra hoog peil op te zetten, wat het aan tal spoelbeurten kan vermin deren. Sluiting Nu is dat Zoommeer, be staande uit Krammer, Volke rak, Eendracht, Schelde Rijn kanaal en Bathse Spuisluis, nog zout. Na sluiting van de Oesterdam en de Philipsdam in 1987 moet het zoet worden. Dat kan snel worden bereikt door zoet, maar niet zo schoon Rijn- en Maaswater via het Hollands Diep door het Zoom meer te spoelen. Het risico be staat dat giftige stoffen dan neerslaan op de bodem van het Zoommeer, maar de veront reiniging zal gering zijn, zo verwacht men bij Rijkswater staat. Het voordeel is verder dat het zoutwater via een snelle en geforceerde doorspoeling met zoet water eerder afbreekt. De stankoverlast die dat met zich brengt duurt korter dan wan neer men kiest voor een na tuurlijke langzame afbraak van het zout Zoommeerwater via regen, lozingen van pol derwater en afstromend water van Brabantse rivieren. De Binnenschelde is een binnenmeer dat ontstond in het noordelijk deel van het Markizaatsgebied (de oude Oosterscheldekom) na aanleg van de Markizaatsdam. Ber gen op Zoom wil er een groot recreatiegebied van maken. PARIJS (AFP) - Voor het eerst sinds 1977 zal Frankrijk aan staande dinsdag verlamd zijn door een nationale algemene sta king. Met name in het onderwijs, het openbaar vervoer en bij de te levisie zal het werk worden neergelegd. Meer dan vijf miljoen werknemers zijn door vrijwel alle vak bondsorganisaties opgeroepen tot een 24-uursstaking. Dit eerste massale vertoon van onvrede sinds de vorming van de regering van de rechtse premier Jacques Chirac, in maart dit jaar, weergeeft de bezorgdheid van de werknemers in de pu blieke sector over de bevriezing van de lonen, maar ook over de toekomst van deze sector. Het liberale beleid van Chirac heeft geleid tot een verharding van de loonpolitiek - een proces dat op gang was gebracht door de vorige socialistische regering - maar ook tot een beperking van personeelsbestand. De vakbonden vrezen dat deze 'vermageringskuur' een ver mindering van de doelmatigheid tot gevolg zal hebben, wat weer zou kunnen leiden tot eventuele privatiseringen, zoals dat ook is gebeurd in de genationaliseerde sector. Vanaf volgende week gaat Veronica onder de titel 'Pas sies' een reeks korte docu mentaires uitzenden. In iedere aflevering vertelt een hoofdpersoon over datgene waaraan hij verslingerd is en waarvoor hij zich met zijn hele wezen inzet. Regisseur Olivier Koning heeft er iets indrukwekkends van ge maakt. Hij werd er op voor hand ai voor onderscheiden met een Gouden Kalf. ZIESTEM-GIDS Op De Stem Boekengids van daag: de nieuwe van Gabriel Garcia Marquez, een boek over het Vredeskamp Woensdrecht en 'Mores le ren, karrièremaken bij justi tie', een boek dat een aardig inzicht geeft in het denken van betrokkenen bij het straf recht. WILLEMSTAD (ANP) - Een inhaalmanoeuvre in een on overzichtelijke bocht bij de Volkerakdam heeft vrijdag aan drie mensen het leven ge kost. De 26-jarige A. van der Slik uit Willemstad haalde vlak voor de bocht een personen wagen in. Hij botste frontaal tegen de auto van de 45-jarige J. Vervloet uit Achthuizen. Beide bestuurders waren op slag dood. De 20-jarige zoon van Ver vloet liep zware verwondingen op. Een derde auto botste op de wrakken. Een passagier uit die auto, de 49-jarige L. Ver vloed uit Oude Tonge, over leed aan zijn verwondingen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) MODERNE KINDER- EN JEUGDSCHOENEN kinderschoenen maat 17 t/m 39 Halstraat 34, Breda, tel. 076-146924' Speciaalzaak voor al uw baby-artikelen en betaalbarepoalttekledlng. HAAGWEG 22, BREDA, 076-133B90 Uitgerekend kunt u als Stem-abonnee met deze bon een nieuwe abonnee opgeven en ontvangt u de solar calculator. Deze super moderne credit card platte solar calculator werkt op zonnecellen. Dus geen batterijen nodig!? r""1 DE NIEUWE ABONNEE HEET: Adres: Plaats: j Bank- of gironummer: J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt S J het abonnementsgeld betaald per: i maand per automatische afschrijving ad23,20 1 j kwartaal per acceptgirokaart ad69 75 J kwartaal per autom. afschrijving ad 57'o5 J i (voorkeur aankruisen). J i Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont- J i vang ik uw SOLAR CALCULATOR. i i i i Mijn naam: i Adres: Plaats: handtekening i Stuur deze bon ingevuld aan De Stem, antwoordnr. 112, 4800 VB "Breda (postzegel betalen wij) ^-UITKNIPPEN EN OPSTUREN IN EEN ENVELOP ZONDER POSTZEGEL Het ministerie van Volkshuis vesting kwam onlangs met mi nimum-maten voor een woning. Die maten lijken op het eerste oog erg krap en critici spreken dan ook al van een 'Brokx-hok'. De Stem mat het vloeropper vlak uit en zette er een paar broodnodige meubeltjes in. Wat bleek? Er was geen plaats voor een tv en languit op de bank raakte je met je voeten de De AA'ers, voluit Anonieme Alcoholisten, staan bekend als een zelfhulpgroep. Professio nele hulpverleners doen er nog al eens neerbuigend over. De Tilburgse socioloog Van Haber- den toont in een proefschrift aan, dat het in AA-groepen niet gaat om afkicken, maar om een soort morele herbewapening.

de Stem | 1986 | | pagina 1