even..L UITBLAZEN Executies werpen schaduw op ASEAN-l -top Alarmerende verpaupering in oostelijke bergen VS Freule Wttewaal: God, Nederland en Oranje SDI: waarom de grote boosdoener? SM-top et sluiti abriek P Empty nesters PARLEMENT, Rijn bij Lobith sterk vervuild ACHTERGROND DEFENSIEF SYSTEEM DOOR MOSOU ALS OFFENSIEF ERVAREN Fasen CCIJNS VERHOGINC Wphouders let tegemoet HET schijnt dit jaar moeilijker te zijn ge weest om aan een studentenkamer te komen dan andere jaren. Volgens een kennis die kien is op dit soort zaken komt dat door de nieuwe studiefi nanciering. Vraag je een basisbeurs aan al? Uitwonende student dan kun je moeilijk nog met het adres van je ouders op de proppen komen. Mensen die kamers verhuren aan studenten komen dus met hun adres in de administratie van de Directie Studiefinanciering van het Mi nisterie van Onderwijs. En om dat, dankzij de opmars van de computer, steeds meer mensen de overheid als één pot nat be schouwen, vrezen de kamerver huurders dat de fiscus het adressenbestand van de Direc tie Studiefinanciering zal gaan navlooien. Vorige week had onze jong ste zoon in Rotterdam eindelijk een kamer te pakken. Via via weliswaar, via de ouders van een vriendje dat in Den Helder doorleert voor marine-officier. Zo gaan die dingen. Móeten ze soms gaan, wil je aan de bak kunnen komen. Hij was razend enthousiast over de kamer. Wij, zijn ouders, ongeziens dus ook. In het weekend is hij verhuisd. Onze hulp had hij er niet bij nodig, althans de mijne niet. Dat bleek alleen al uit het mati- neuze tijdstip waarop hij zijn vertrek plande. Zijn vrienden zouden komen helpen. De verhuizing kon niet op zaterdag plaatsgrijpen omdat de verhuurder geen enkele be stelauto meer vrij had. Het kostte hem zijn hockeymiddag, maar zijn ongeduld om de nieuwe kamer te betrekken was zo groot dat hij niet tot maan dag kon wachten. Dus begon het met luide kreten en hard gelach begeleide gestommel langs mijn slaapkamerdeur al om een uur of acht op zondag morgen. Zijn bed, het bureau, dozen met boeken en kleren denderden de trap af om de hardgroene, holle Mercedes voor de deur te vullen. Hij had lang niet alles mee genomen, zag ik later toen ik zijn kamer aanschouwde, die er chaotisch bijlag alsof de bewo ner in grote haast was vertrok ken. Zijn verzameling baseball petten lag nog uitgestald. Het boekenrek bevatte nog zijn he le, grotendeels in Engeland op de kop getikte, voetbalbiblio theek waarvan het rijtje Guin ness Books of Soccer van 1976 tot en met 1984 niet alleen de trotse kern vormt, maar tevens het begin en het einde markeert van een periode waarin zijn voetbalenthousiasme meer weg had van fanatisme. De beschil derde scheepskist, die ik zeker tien jaar geleden, toen hij er nog van droomde marine-offi cier te worden, voor hem had gekocht in een antiekwinkeltje te Bridgewater, Noord-Devon, had hij wél meegenomen zag ik en dat deed m'n oude vaderhart eventjes goed. Dat hij 's zondags pas ver huisde gaf hem nog mooi de ge legenheid om zaterdagavond met zijn vriendin uit eten te gaan om het vinden van die ka- WIM KOCK mer te vieren. De bezorgde vra gen van zijn moeder, wanneer hij dan de spulletjes die mee naar Rotterdam moesten, bij mekaar dacht te zoeken, beant woordde hij slechts met een on bezorgde kwinkslag. Of zij er dan misschien om zeven uur voor op moest staan de vol gende ochtend, om hem dan uit de nood te helpen? Nee, dat hoefde écht niet. Voor mij zou daarmee de kous af zijn ge weest. Hij is per slot van reke ning twintig. Maar moeders reageren anders. Terwijl de jonge zelfstan dige met zijn vriendin ergens lekker zat te rijsttafelen, hoorde ik boven mijn hoofd de zolder trap piepend naar beneden ko men en mijn vrouw stomme lend een soort van 'uitzet' bij mekaar zoeken. En natuurlijk was ze de volgende morgen om zeven uur al op. Maandagmorgen zette ik hem af bij het station. Hij zou dezelfde dag nog bellen om te laten weten onder welk tele foonnummer hij voortaan be reikbaar zou zijn. Ouders die door hun kinderen worden verlaten heten tegen woordig in Engels-sociologisch jargon empty nesters, achterblij vers in een leeg nest. Het is geen tragische groep. Verre van dat. Zij is nog koopkrachtig en belust op reizen, goed eten en mooie spulletjes. Een categorie om naar de ogen te zien omdat er aan te verdienen valt. Ook hun toekomst ziet er zonnig uit, zoals ik vorige week op deze plaats al heb uitgelegd (Uitbl. 8/10: 'Het Senior-tijdperk'). Tegen 2000 zijn de senioren zo talrijk dat ze de junioren van hun eerste plaats op de markt zullen hebben verdrongen. Als de leden van de na-oorlogse ge- boortengolf, wat nu nog heet: bejaard zijn, geven de senioren de trend aan. De senioren zul len het straatbeeld én het mo debeeld beheersen en hun stempel drukken op de stijl van leven. Pas wanneer de na-oor logse geboortengolf zal zijn uit gevloeid, wordt het voor de jongen weer mogelijk de dan snel minder talrijk wordende senioren van hun voorste plaats te verdringen. Maar dan is het ver na 2025. Als empty nesters krijgen mijn vrouw en ik meer tijd voor onszelf; kunnen we gaan en staan waar we willen. Met de vakanties hebben we de afgelo pen jaren al een paar voor proefjes genomen op onze nieuwe vrijheid. We kijken er echt naar uit, maar aan de stilte in huis is het even wennen. Zijn telefoonnummer ken nen we nog steeds niet. Hij heeft dus niet gebeld, maar we verwachten hem thuis vandaag. Hij moet in het weekend im mers hockeyen. iiiiimiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii= Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; f 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van j 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, J 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: IrVormatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RflnkrpIstiPR' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. VRIJDAG 17 OKTOBER 1986 T5 PAG Door Mathieu Kothuis DE RECENTE executies van negen communisten in Indonesië werpen een schaduw op de komende ASEAN-conferentie in Djakarta, volgende week maandag en dins dag. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) zal op 20 en 21 oktober met zijn colle ga's van de andere EG- landen deelnemen aan deze top-ontmoeting tussen de ASEAN-lan den (Indonesië, Thai land, Singapore, Malei sië, Brunei en de Philip- pijnen) en de EG-lan- den. In het Euro-parlement in Straatsburg leidden de exe cuties tot een fel debat tus sen PvdA en CDA. Volgens Ien van den Heuvel (PvdA) toonden de Nederlandse christendemocraten zich zelfs bereid met de extreem rechtse Franse parlementa riër Le Pen mee te stemmen om de Indonesische regering in bescherming te nemen. Het socialistische parle mentslid diende in het parle ment een motie in die met ruime meerderheid werd aangenomen. In die motie, waarin de executies scherp worden veroordeeld, wordt aan de Europese Commissie gevraagd om een volledig rapport op te stellen over de betrekkingen tussen de EG en Indonesië om op basis daarvan én van de recente executies die betrekkingen te herzien. De landen van de Euro pese Gemeenschap overleg gen momenteel nog over een eventueel gezamenlijk op treden tegen Indonesië. De kwestie van de executies is in Londen door deskundigen van de twaalf ministeries van Buitenlandse Zaken be sproken. Op suggestie van Nederland heeft de Engelse voorzitter van de Azië- werkgroep van de Europese Politieke Samenwerking (EPS) deze kwestie op de EPS-agenda geplaatst. Het kan dus bijna niet an ders dan dat de executies volgende week in Jakarta officieel ter tafel zullen ko men. Bovendien heeft minis ter Van den Broek aange kondigd dat hij in Jakarta zal zoeken naar een moge lijkheid om met zijn Indone sische collega Mochtar Hu- sumaatmadja bilaterale za ken te bespreken om daarbij ook de kwestie van de exe cuties aan de orde te stellen. Dat de Indonesische rege ring zich enigszins zorgen maakt dat deze zaak de ASEAN-conferentie met de EG zal overschaduwen, blijkt uit een reactie van mi nister Kusumaatmadja op de kritiek uit Nederland, de EG en ook Australië. De minis ter sprak de hoop uit dat de terechtstellingen geen gevol gen zullen hebben voor de conferentie in Jakarta. De executies zijn volgens Kusu maatmadja pas voltrokken nadat alle beroepsmogelijk heden waren uitgeput. De EG en de ASEAN-lan- den hebben sinds december '79 een samenwerkingsak koord dat voorziet in politiek overleg en economische sa menwerking. De ASEAN, die in '67 in Bangkok werd opge richt, heeft vooral tot doel de economische groei in de aan gesloten landen te bevorde ren. De ASEAN-landen heb ben naast veel gemeen schappelijke belangen vooral ook op politiek gebied veel tegenstellingen. Met een totale bevolking van 250 mil joen inwoners is het ASEAN-blok ongeveer te vergelijken met het EG-blok (260 miljoen inwoners). Vroegere conferenties tus sen de ASEAN en de EG hebben geleid tot een goede economische samenwerking en de EG hecht enorm aan haar band met de Zuidoosta- ziatische landen. Niet alleen wordt verwacht dat in de ASEAN-landen rond de eeuwwisseling 400 miljoen mensen zullen wonen, een enorme potentiële markt, maar de landen doen zich op de wereldmarkt steeds meer gelden. De textiel- en elec- tronica-industrieën worden steeds grotere concurrenten voor de EG, de VS en Japan. Het goederenverkeer tus sen de EG en de ASEAN is snel toegenomen. Tussen '73 en '80 verdrievoudigde het handelsverkeer. De EG komt hiermee wel achter Japan en de VS. De voornaamste uit- voerprodukten van de ASEAN-landen naar de EG zijn rubber, tin, aardolie en landbouwprodukten. Ondanks deze toegenomen handelsstroom is het met de economie van de ASEAN als geheel niet florissant ge steld. Indonesië, met 160 mil joen inwoners veruit het be langrijkste land in dit econo misch en politiek blok, heeft te kampen met ernstige eco nomische problemen. De IGGI (Intergouvernementele Groep voor Indonesië) pompt jaarlijks 2,5 miljard dollar buitenlandse hulp in de Indonesische economie, grotendeels in de vorm van zachte leningen. Maar terwijl het Soe- harto-bewind met die lenin gen een versnelde ontwikke ling van de economie pro beert te forceren, komt daar van nog weinig terecht. In de landbouw heeft de politiek van rationalisering en mo dernisering wel geleid tot een verhoging van de rijst- produktie maar ook tot een sterke groei van de werk loosheid. De ingestorte we- reldoliemarkt heeft boven dien de inkomsten uit devie zen sterk verminderd. De buitenlandse schuld van het land is opgelopen tot 32 mil jard dollar. Naast de malaise op de wereldoliemarkt is ook de markt voor tin, een belang rijk exportprodukt van In donesië en andere ASEAN- landen, compleet ingestort door overschotten en lage wereldprijzen. Door al die problemen hechten de ASEAN-landen veel belang aan de economische samen werking met de EG en aan het welslagen van de confe rentie volgende week in Ja karta. De ASEAN-landen zullen zeker ook proberen politieke steun van de EG te krijgen voor hun eis aan Vietnam om zijn troepen te rug te trekken uit Cambodja. CHARLESTON (AP) - Een uitgebreid sociaal- economisch onderzoek in het Appalachenge- bergte in het oosten van de Verenigde Staten heeft laten zien dat de economische crisis in dat gebied heeft geleid tot verpaupering, armoede en honger. „De crisis is zeer reëel", al dus dominee R. Holmquist, de coordinator van het on derzoek dat zich richtte op het traditionele staal- en mijnbouwgebied in de Appa- lachen, dat zich uitstrekt over 13 staten. „Overal waar je komt wordt honger geleden. Er zijn mensen die zo diep gezakt zijn op de economische lad der, dat ze ieder zelfrespect hebben verloren. De mensen worden tot het uiterste ge dreven". Holmquist sprak voor de Commissie voor Reli gie in Appalachia, een orga nisatie uit Knoxville (Ten nessee) die in 1964 werd op gericht door 18 kerkgenoot schappen om de armoede te bestrijden. Volgens Holmquist zouden de resultaten van het onder zoek reden moeten zijn voor nationale verontrusting. „Het gaat hier niet om subjectieve indrukken. De feiten liggen op tafel. Wat wij in Appala chia zien is dat er een nieuwe onderklasse ontstaat die gro tendeels blank is. De mid denklasse verdwijnt". In het gebied is een enorm aantal arbeidsplaatsen ver loren gegaan. In 1982/83 raakten 350.000 mensen in de produktiesector hun baan kwijt. Degenen die ander werk vonden gingen er niet temin in salaris tot 60 procent op achteruit. Deels, zo stelt het rapport, ligt de oorzaak bij het vertrek van produk- tiebedrijven naar de Derde Wereld, terwijl ook de auto matisering zijn tol heeft geëist in termen van werkge legenheid. In de kolenmijnbouw is de werkgelegenheid bijvoor beeld met 30 procent gedaald en heeft in sommige gebieden het laagste peil uit de ge schiedenis bereikt, terwijl de produktie hoger is dan ooit tevoren. „We zien een enorme toe name van het aantal banen Het problematische Appalachengebied strekt zich over de grensgebieden van de staten New York, Penn vania, Ohio, West Virginia, Virginia, Kentucky, Tennéj see, North Carolina, Georgia en Alabama. - cms in de dienstensector", zei Holmquist, maar veel schie ten de werklozen daar niet mee op. „We zien mensen die zelfs twee volledige banen bezethouden, bijvoorbeeld in snackbars, maar nog steeds niet verdienen wat ze vroe ger hadden". In 21 procent van de coun ties in Appalachia ligt de werkloosheid meer dan tweemaal zo hoog als het landelijk gemiddelde uit 1985, terwijl in 61 procent van de counties het percentage ho ger dan gemiddeld is. De cij fers worden dan nog geflat teerd door het feit dat in oost Ohio, West-Virginia en west Pennsylvania 123.000 mensen wonen die al zo lang werk loos zijn dat ze niet meer in de statistieken worden opge nomen. „De gevolgen voor de ge meenschappen en vooral voor de gezinnen bleken vol strekt ongelofelijk te zijn", zegt Holmquist. „In die ge bieden hebben het mishande len van vrouwen en echt scheiding epidemische vor men aangenomen. In de staalsteden van Pennsylva nia ligt zelfs het zelfmoord percentage tweemaal zo hoog als gemiddeld". Voor het rapport maakte CORA gebruik van cijfers van verschillende overheids instanties en de bevindingen van een serie hoorzittingen die werden gehouden in West Virginia, North Carolina, Pennsylvania en Tennessee. „De indruk die ik kreeg van die hoorzittingen was et van algemene depressie dus Holmquist. Hij noemde twee gebig waar verpaupering ciale ellende tot het uite lijken te zijn gegaan: liamson, West Virginia Pittsburgh, Pennsylvana Holmquist was in liamson toen daar do United Mine Workers gestaakt tegen het bouwbedrijf A.T. Ma- Coal die opereert in heli den van West Virginia oosten van Kentucky, ik daar zag en wat ik vi mensen hoorde was omk van te worden. Er was gewapende veiligheids® de mensen leefden in ai er lagen zandzakken straat, deuren waren vuurwapens kapoty en er reden zelfs partial pantserwagens. Er warn kenen van reëel geweid doodsangst". In Pittsburgh, eenstadi ruim 400.000 inwonen, de staalfabrieken de et de ander dicht. De bevol „moet vechten om te ove ven", aldus Holmquist zijn enkele moedige pop gedaan om de noodsituati het gebied te verlid maar er moet meer j Er moet geopereerd woi Genezing is noodzakelijk Het gehele gebied Apj chia telt 397 counties slechts 16 daarvan werd eerste helft van dit dn nium economische gros noteerd. Door Joseph Delahaye HET OVERLIJDEN van jonkvrouwe mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen betekent het afscheid van een op merkelijke verschijning in de vaderlandse poli tiek. De enige vrouw van adel die ooit tot lid van het parle ment werd gekozen was niet zomaar een volksvertegen woordigster. Zij was een ge roepene, die gedreven werd door het rotsvaste geloof in de heilige trits 'God, Neder land en Oranje'. In de verdediging van dat geloof was zij tegelijk onver vaard en ontwapenend. Haar grote persoonlijke po pulariteit liep dwars door alle politieke schotjes heen. Tot in de uithoeken van het land werd 'de freule' op han den gedragen, want overal betoonde zij warmte, vriend schap en menselijk medele ven. In Amsterdam uit gere formeerde ouders geboren in 1901, bezocht zij in het Zeeuwsvlaamse Oostburg de lagere School met den Bijbel. In Leiden studeerde rechten. In die tijd viel ook haar overgang naar de her vormde kerk. Via verschillende functies in de christelijke vrouwen beweging kwam jonk vrouwe Wttewaal in de ac tieve politiek. Dat was vlak na de oorlog. Toen CHU-lei- der Tilanus haar in novem ber 1945 strikte voor de aan vulling van de christelijk- historische fractie in het nood-parlement, zei hij tot de tegenstribbelende freule: „Het is maar voor een half jaartje. U hoeft Uw mond niet open te doen als U niet wilt". Dat half jaartje groeide uit tot meer dan vijfentwin tig jaar, waarin de freule on telbare malen het woord voerde. Als juriste werd zij al spoedig lid van de vaste kamercommissie voor Justi tie, maar, zo liet zij haar fractieleider weten, „de zui ver juridische zaken interes seren mij niet zo. Liever in teresseer ik mij voor de menselijke kant van de za ken". Daarom sprak zij over onderwerpen als gevange- nenzorg, kinderbescher ming, reclassering, psycho patenzorg en vreemdelin genbeleid. Ook op het gebied van pers, radio en televisie gold de freule als een autoriteit. Bovendien kon zij als huis vriendin van Soestdijk een gezaghebbend woord spre ken over alle zaken met be trekking tot het Koninklijk Huis. Voor de freule waren Ne derland en Oranje een vol strekte twee-eenheid, want: „stel je voor, dat dit land een president zou hebben, wat zou dat een ruzie worden In de eerste jaren van haar parlementaire optre den werd zij door haar or thodoxe achterban 'de rode freule' genoemd, omdat zij haar bewondering voor Drees niet onder stoelen of banken stak en omdat ze zijn sociale maatregelen van harte steunde. Geleidelijk aan kwam ze echter op de rechtervleugel van haar fractie terecht, niet omdat zij zelf van mening veranderde, maar omdat de maatschap pij radicale wijzigingen on derging, die indruisten tegen haar principes, zoals het sa menleven van ongehuwden, homofilie, drugs, voorbe hoedmiddelen en abortus. Haar mening was: „Het wordt een bende in Neder land en in de wereld als we allemaal maar onze gang gaan." Freule Christine, door haar vrienden 'Bob' en door de prinsessen 'tante Bol' ge noemd, hoeft geen zware tassen meer over het Bin nenhof te zeulen. In volle overgave heeft zij de roep stem gevolgd van de Heer, die haar lange leven geleid heeft. Hoewel zij zich nooit op haar adellijke titel liet VRIJDAG 17 OKTOBER 19. I heiNO (ANP) - „De proble matiek van het mestover schot is zo omvangrijk dat 0jet valt te ontkomen aan een grootschalige aanpak. I gezien de ernst van het mestprobleem moet die grootschalige verwerking ever twee jaar een feit zijn- Er zUn vele miljoenen gul dens met deze aanpak ge moeid". Dit stelde ir. A. Latijn houwers, voorzitter van de Stichting Landelijke Mest bank, gisteren bij het offi cieel in gebruik stellen van een mest-scheidingsinstal- latie op het regionaal onder- Sten DEN HAAG (ANP) - De Rijn bij Lobith is sterk vervuild met chemische stoffen, als gevolg van een bedrijfsongeval bij een chemisch bedrijf in Leverkusen in West- Duitsland dat 12 oktober plaats had. Het meetstation in Lo bith van de dienst Bin nenwateren/ RIZA (Rijksinstituut voor Zui vering van Afvalwater) heeft sinds dinsdag, de dag waarop het ongeluk werd gemeld, sterk ver hoogde concentraties aan mono- en dichloorben- zeen waargenomen. De concentraties liggen 400 maal hoger dan het nor male niveau. Volgens een woord voerder van het RIZA heeft de vervuiling voor mens en dier voorlopig geen gevolgen. Een der gelijke vervuiling is de laatste jaren overigens niet gemeten. De woord voerder schat dat onge veer tien ton van de che mische stoffen in het wa ter is terecht gekomen. Maar pas als in de orde van grootte van milli grammen per liter wordt gemeten loopt de vis ge vaar, voor de mens is dat dan nog niet het geval, aldus de RIZA-woord- voerder. Dl KÊ dir lee ond wer| de pen gro quê zijr genl wiel woif enqj gekf dec werl vre Het markante Kam Freule Wttewaal Stoetwegen om woensdag op 85-ji leeftijd. - fotoabchieu voorstaan, is zij steedst EERLEN/ROTTFRnAM geweest aan het beginse. adel verplicht. Zij i ten in vrede. Door Hans Rooseboom DE TELEURSTEL LENDE afloop van de ontmoeting tussen Rea gan en Gorbatsjov in Reykjavik heeft in ieder geval wèl opgeleverd dat eindelijk iedereen gewoon spreekt over 'SDI'. Geen 'starwars' of 'sterre- ferijg' of 'oorlog in de ruimte'. De juiste benaming voor de grote boosdoener is SDI, Strategisch Defensie Initia tief. SDI is de sta-in-de-weg die het pad naar substantiële wapenvermindering blok keert. De benaming 'starwars' die nu al een paar jaar ten onrechte is ingeburgerd, heeft de vrije loop gegeven aan associaties met science fiction en met oorlog tussen de planeten. Niet voor niets is die naam geleend van een Hollywood-film, die met de werkelijkheid van SDI niets te maken heeft. Geen bemande ruimte schepen die elkaar met bui tenaardse wondermiddelen vernietigen, geen marsman netjes of andere wezens met bovennatuurlijke krachten. Bij SDI is er geen sprake van mensen in de ruimte. SDI is niets anders dan de modernste hoogwaardige technologie, die grotendeels allang in gebruik is in aller lei wapensystemen (tanks, schepen, onderzeeërs, satel lieten, vliegtuigen, lucht doelgeschut), maar die nu beproefd wordt voor gebruik in de ruimte. Met de bedoe ling om alles wat hier bene den op aarde plaats vindt te bespieden, te begeleiden, te sturen of tegen te houden, al naar gelang de wenselijk heid. Dit complex van (in frarood-) sensoren, super snelle chips, lasers, stra lingswapens e.d. is bekend onder de naam ET, oftewel Emerging Technologies. SDI, of 'ET in de ruimte', is bedoeld als verdediging tegen vijandelijke wapens die via de ruimte hun doel zoeken. Dus tegen intercon tinentale raketten (ICBM's). Maar SDI is ook bedoeld om alle wapens en installaties die de vijandelijke raket en zijn lading(en) ondersteunen onschadelijk te maken: dus alle vijandelijke 'ET' die moet zorgen dat de ICMB zijn doel(en) bereikt. Die on dersteunende installaties zijn bijvoorbeeld lanceersi- lo's, commando- en verbin dingscentra, radarstations, verkennings-, waarschu- wings- en navigatiesatellie- ten. Het is in dit verband van belang te weten hoe een ICBM vliegt, welke fasen hij tijdens de vlucht doormaakt, om te kunnen begrijpen hoe de tegenpartij er effectief te gen kan optreden. SDI gaat uit van het con cept van 'gelaagde defensie' in plaats van 'eindfasedefen sie'. Dat wil zeggen: SDI is een verdedigingssysteem dat probeert de ICBM in alle fa sen van de vlucht te treffen. Mocht het in de ene fase niet lukken, dan wel in een late re. Op die wijze werkt het 'schild' waarmee president Reagan zijn land 'onkwets baar' wil maken. „Ballistische raketten die worden gebruikt om conven tionele, chemische of nu cleaire ladingen over te brengen, zijn er in vele ma ten en soorten", schrijft de Nederlandse SDI-deskundi- ge-bij-uitstek G. C. Berkhof, werkzaam op het Instituut Clingendael. Berkhof ver volgt: „De in silo's geplaatste ra ketten die de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie over en weer op elkaar gericht houden, hebben een bereik van 5.500 km of meer. Deze intercontinental ballistic missiles, of ICBM's, zijn zeer trefzeker en uitgerust met meervoudige, afzonderlijk richtbare kernladingen, de zogenaamde MIRV's (multi ple independently targetable re-entry vehicles). „De vlucht van een ballis tische raket met MIRV's (kernkoppen) kent vier fa sen: I. De lanceerfase (boost fa se), waarin de raket door de raketmotoren op snelheid wordt gebracht. II. De verspreidingsfase (post boost fase) waarin de MIRV's worden verspreid door het post boost vehicle of bus. III. De middenkoersfase waarin de kernladingen, vergezeld door penetration oids en schroot, afzonderlijk een ballistische baan (door de ruimte) volgen en IV. De eindfase (re-entry fase), waarin de kernladin gen op weg naar hun doel de atmosfeer weer binnendrin gen." Aldus Berkhof in zijn vo rig jaar verschenen, zeer ge detailleerde boek Duel om de ruimte (Clingendael-reeks). SDI is het geheel van sa menhangende wapensyste men dat uiteindelijk de vij andelijke ballistische raket ten moet uitschakelen. Die systemen vallen uiteen in twee groepen: waarschu wingssystemen en de feite lijke vernietigingswapens. Zo omvat SDI satellieten voor waarschuwing, opspo ring en gevechtsleiding, voor inslagvoorspelling, volgen en richten, waarschuwings radars (die bevinden zich hoofdzakelijk in het Noord poolgebied), radar voor de verdediging van de eigen ra ketsilo's, infraroodsondes en vliegtuigen met infrarood- sensors. Dat alles om zo vroeg mo gelijk het gevaar te bespeu ren, te lokaliseren en te vol gen. Het feitelijk uitschake- lingswerk moet dan gedaan worden door tal van syste men, zoals zogenaamde 'sprint interceptors', rond tollende doelzoekende wa pens tegen kernladingen, la serforten met ruimtespiegels en richtspiegels, gevechtssa tellieten met röntgenlaser, vanuit onderzeeërs omhoog- geschoten röntgenlasers, ge vechtssatellieten met chemi sche laser, idem met mag neetkanonnen, met neu- trale-deeltjeswapens, en ge vechtssatellieten met snelle raketten met infraroodsen- sors. Dit duizelingwekkende en voor een leek onvoorstelbare complex geeft een indruk van SDI. En geeft een indruk van de vastbeslotenheid van de Verenigde Staten om zichzelf definitief te vrijwa ren van welke aanval dan ook. En geeft meteen ook aan dat de Amerikanen wel gek zouden zijn een dergelijk miljarden-project op te ge ven. De crux waar de hele SDI- problematiek om draait is de diametraal tegenover elkaar staande interpretatie die de twee supermachten aan dit Amerikaanse projectgel Voor de Amerikanen de 'D' in SDI centraal hun is van doorslaggf belang dat invoeringv' Strategisch Defensief tief de VS voor altijd vr en veiligheid Het in de ruimte opvï en vernietigen van lijke kernraketten Amerika vrijwaren vit tale vernietiging. Een onkwetsbaar rika is echter voor deütf Unie een schrikge® waarmee niet te leva Het geeft de Amerika® gelegenheid vernietige® de halen zonder zelf tegenaanval getroff# kunnen worden. Met sa woorden: invoering _vü Amerikaanse defense'' teem wordt door de B- ervaren als een ver| van het Amerikaanse sieve potentieel. Daar komt bij De raad van bestuur e het DSM-concern dreigt *J sluiting van zijn dochter- Werneming DSM-Meststof- 111 Pernis indien minister jut-Kroes (Verkeer en Wa- taal) blijft vasthouden aan datum van 1 juli 1988 *ar°p de kunstmestfabriek stoppen met het lozen _met cadmium verontrei- sd gips in de Nieuwe Water- ■fjf" brief aan Smit-Kroes JÜi .concernleiding aan >tgin8 van die termijn en jaar, aldus bevestigde Md - De meerderheid va ,Hn et CD A-kamerlid Paulis ii t)„ J_?m bij de accijnsverhoging i grensstreken enigszins tegemo de "lijdende economiewordt in vergelijking mes 'SDI' kan permitteren iau,. "zienlijk duurder op 1 novel jet-Unie zich met haab w>. apf "e Blaart ieder geval tientallen iMfj^^i^inet een amendement a nog niet. Weg met SDI ivarin„ 5 brengen, kwam dus de enige mogelil^Bi„^ S met zijn coalitipcmnnnt v die Moskou ziet om schrikkingsevenwieh' stand te houden. Maar SDI 'is here kien hXT"" zlJn coalitiegenoot Va 'en' vnm-8fgeven de Sevolgen van - Maar h J?S.mphouders in del geen rfu weigerde latJ Lp„ rekemng had gehouden r zeggen de Amerikanen c. en diesel aan bijvoorb gaat om hun verdedig® rs. staatssecretaris Koning bifl bovendien is het hele f aWoordad^fwezen. Hij kreeg daar] van onmisbaar ecowm^ uvo en technologisch belanl deAmerikaanse toef1 (de z.g. civiele 'spin- SDI zorgt voor e® stelling. Het zou nuf, eens lang kunnen voordat die dooi wordt. °vwd^ °erder Wöltgens, die de r Wk en v°nd. benzine'^ If acc*ins'verhoging L iaarlat„f ,de motorrijtuigenbeH >e Kaf, tlJgen- fssecretlruflf uiteindelijke akk 'fiber mi* Kolung (Financiën).1 'Um met negen cent omhoog, d ilogram wVfn Cent ,iteren 3 am-Het aardgastarief stijg'

de Stem | 1986 | | pagina 2