)pnieuw commotie in Amsterdams kamp Rinus Michels is 'kotsmisselijk' Osterreicher ontkent omkoping HOCKEYERS MISSEN HALVE FINALES ONDANKS VIER OVERWINNINGEN Spelers Willem II beboet na bekerfiasco Ultimatum voor Noord-Korea (aanhangwagen nodig? X, X zal Want ie ingen, 'met pp een |rijzen, /oor ïkend [speler [speler >nheid for een Ie trek- -extra) ïulier ARD zendt Olympische verkiezing uit Boerlage op visite bij expositie Amsterdam '92 I Nleuw-Zeeland - Argentinië 1-1 (0-1). 20. Siri 0-1,65. Wilson 1-1 (strafbal). IEL GEWOON DE BELASTINGTELEFOON 06-0543. LONDEN (ANP) - De eerste nederlaag in de laatste groepswedstrijd betekende maandag tijdens het toernooi om de wereldtitel hockey in Londen de uitschakeling van Nederland. Van Eenennaam onder het mes Rolhockeyers promoveren Rompelberg naar Moskou voor aanval werelduurrecord Hongarije oefent drie keer tegen bundesligaclubs n eerst naar de specialist 4( l 0ANNE (ANP) - Een dag na het (Ijge weekeinde ontstond er opnieuw junotie in het Amsterdamse kamp te ujnne. Vier dagen voor het Inter vaal Olympisch Comité de steden orde Spelen van 1992 kiest, moesten Amsterdammers zich uitputten in ontkenning van mogelijke omko- jet begon allemaal met een publica- in Sport Intern, een internationale im'sbrief, uitgegeven in München. ^hold Beitz, de vice-voorzitter van t Westduitse Olympisch Comité, [Idde daarin, dat een afgevaardigde Olympisch Amsterdam hem tij dens de Aziatische Spelen verteld had over financiële voorstellen van Afri kaanse IOC-leden. Het ene Afrikaanse IOC-lid wilde, in ruil voor zijn stem, geld hebben om een verkiezingscam pagne te bekostigen, het andere vroeg om een studiebeurs voor zijn zoon. Burgemeester Van Thijn, stichtings voorzitter Geldens en NOC-voorzitter Vonhoff stelden onmiddellijk na het verschijnen van de nieuwsbrief met klem dat hier geen sprake van is ge weest. „Er is niets betaald, er is zelfs niets gevraagd". Geldens begon direct na het ver schijnen een brief aan alle leden van het Internationaal Olympisch Comit'e te schrijven. Hij stelde dat er geen en kele grond bestond te veronderstellen dat de geruchten op waarheid berust ten. De brief werd maandag nog bij alle 86 IOC-leden bezorgd. Geldens zei het te hebben gedaan om de Afri kaanse IOC-leden van alle blaam te zuiveren. Wie de mededeling aan Beitz had ge daan bleef volstrekt onduidelijk. De Westduitser verklaarde maandagoch tend: „Het was iemand die ik mij abso luut niet meer kan herinneren". Ex- staatssecretaris voor WVC Joop van der Reijden, nog altijd lid van de Am sterdamse Raad van Beheer, was het enige officiële delegatie-lid bij de Aziatische Spelen van vorige maand in Seoel. Naast hem werden de belangen van Olympisch Amsterdam alleen nog behartigd door de Koreaanse mevrouw Koh en de Nederlandse ambassadeur Van Ebbenhorst Tingbergen. Op de dag dat oud-premier Dries van Agt zich bij de delegatie voegde en op de komst van Johan Cruijff werd gewacht, bleven de Nederlanders over de tong gaan. De Beier Michael Dyker- hoff, lid van het organisatie-comit'e van Berchtesgaden, dat kandideert voor de winterspelen, wist te melden dat er na de marihuana ook pornogra fische foto's waren gestuurd naar de Olympische familie. DÜSSELDORF (SID) - De Westduitse televisie zendt vrij dagmiddag de verkiezing van de plaats van de Olympische Winter- en Zomerspelen in 1992 rechtstreeks uit. De ARD volgt van 12.55 uur tot ongeveer 14.00 uur de 91ste bijeen komst van het Internationaal Olympisch Comité in Lausan ne. De beslissing over de Zomerspelen, waarvoor Amster dam zich kandidaat heeft gesteld, valt rond 13.15 uur. LAUSANNE (ANP) - Saar Boerlage, leidster van No-Olympics, heeft maandagavond een bezoek gebracht van de expositie van Olympisch Amsterdam. Het Palais de Beaulieu werd twee uur voor het publiek opengesteld. Boerlage werd eerst gefouilleerd en vervolgens voortdurend gesurveilleerd. Haar tas met spullen moest ze in bewaring geven. „Ik was toch niet van plan er iets neer te leggen", zei Boerlage, die bij de Amsterdamse stand een hand kreeg van Max Geldens. ierste nederlaag; uitschakeling Oranje UITSLAGEN I Engeland - Nederland 1-0 (1-0). 13. Sherwani 1-0. Scheidsrechters: Gillet (Fra) en I De Vecchi (Ita), toeschouwers: 9000. Gele kaart: Kerly (Eng). Stntcorners: Enge- I land4, Nederland 3. Bijzonderheid: 200ste interlandwedstrijd Ties Kruize. I Engeland: Taylor, Barber, Potter, Faulkner, Grimley, Leman, Dodds, Hughes, I Batchelor, Kerly en Sherwani I Nederland: Leistra, T. Kruize, Bierens (Boele van Hensbroek), Klaassen, Bove- I lander, Kooyman, J.H. Kruize, Diepeveen, Van Grimbergen (Schlatmann), Van 't Hek,Heijn Sovjet Unie - Polen 2-0 (0-0). 48. Plesjakov 1-0,52. Depoetapov (strafcorner) 2-0. Eindstand groep A: Engeland 540189-4 Sovjet Unie540186-1 Nederland 5 40185-2 Argentinië 511335-7 Pakistan 51042 8-13 Nieuw Zeeland 501415-11 (ADVERTENTIE) EN TOEN WERD ALLES ANDERS... ai kleine erbij brengt grote veranderingen met zich mee. Ook fiscale, rntu daar niet uit? Bel dan even de BelastingTelefoon. Daar staan ze het fc jaar door voor iedereen klaar. Elke werkdag van 8 tot 5 uur. En nog Jtisook! BOEDAPEST (ANP) - De generaal staat niet tussen zijn jtoepen. Bondscoach Michels verkiest in de dagen voor de belangrijke kwalificatie-interland tegen Hongarije, de af standelijke benadering van zijn voetballers. John Metgod en Wim Kieft, beiden gepasseerd voor het Joel in Boedapest, brachten hun grieven over het gebrek aan persoonlijk contact met de baas van het Nederlands elf tal naar buiten. Rinus Michels acht dergelijke zaken niet re levant. De wedstrijd staat centraal in zijn benadering. Vra- Ben over wrijvingen en misverstanden rond het elftal maak- de 'sfinx' maandag op Schiphol zelfs kribbig. «Kotsmisselijk word ik van dat gezoek naar persoonlijke aken", sprak hij richting jounalisten. „Laten we ons beper ken tot de wedstrijd". Over dat eerste voorrondeduel uit Stoep 5 van de Europese titelstrijd, wilde Michels overigens °ok weinig kwijt. „Ik heb geen zin over de taktiek te discus siëren". En „de opstelling wordt woensdag bekend ge bakt". Via wat vragen wilde Michels dan wel vertellen, dat Metgod een naieve eis had gesteld door te vragen om een ba dplaats en dat Valke in zijn huidige conditie geen extra's "eeft voor een echt duel. „Valke forceert zijn inbreng. Hij mt in het algemeen gezegd kracht tekort door de nasleep van ^jn blessure", aldus Michels. Valke, verbaasd over de TrvD°eUVre van Mieris, noemde zichzelf dit weekeinde na Vf'PSV honderd procent in orde. Michels betoogde verder, dat hij Kieft had gepasseerd, «Mat hij in zijn selectie al over drie centrumspitsen be- cnikt. Van Basten, Bosman en Gullit. De PSV'er werd in aanloop naar de oefeninterland tegen Tsjecho-Slowakije jfiimtief als vrije middenvelder in Oranje aangemerkt. An- whalve maand verder is dat voornemen weer verdwenen. in zijn clubteam ook een soort 'Haarlemmer olie', is Ben Hongarije de minder diep spelende spits achter Van lifk n' 0ver klachten van Kieft, dat hij geen persoon- lj e uitnodiging had gehad, verwees Michels naar de Ita- rXse Post, die blijkbaar geen expressebrieven bezorgt. De rrwj .h fronste overigens wel de wenkbrauwen bij de ru^^eling' dat de blonde Amsterdammer dit weekeinde ju]) (/m°gen spelen voor Torino. „Een schorsing zeggen lioudiWiSt niks van- Het werPtwel een ander licht op de missen ln6 van de club, die hem niet vrijgaf voor de stage. Het Maar van dat trainingskamp is een nadeel voor Kieft. Kieft b°°r toekomst ga ik niet in het eigen vlees snijden. „JT komt weer in aanmerking", aldus Michels, die dit k kemde getelefoneerd had met Italië. opstelling van Oranje Is: doel: Van Breukelen (PSV), achter: Van Vcat1*®» Rijkaard (allen Ajax) en Van Tiggelen (Anderlecht), midden: Mechni^rp ^a*)> Suvrijn (Roda JQ, Wouters (Ajax) en Erwin Koeman (KV n',Voor: Gullit (PSV) en Van Basten (Ajax). Ook het feit, dat Oranje het kleinst denkbare verlies leed (0-1 door een treffer van Sherwani uit de rebound van een strafcorner), kon Nederland niet meer red den. Bij winst van de Sovjetunie in de avondwedstrijd tegen Pakistan zou het doelsaldo ontoereikend zijn. De Aziaten, die het hele toernooi al geen schaduw meer zijn van de vroegere hoc- keygrootmeesters, konden de fysiek sterke Sovjets niet af stoppen en verloren voor het oog van de diep teleurgestelde Nederlanders met 0-2. Daar door eindigden Engeland, de Sovjetunie en Nederland met acht punten, maar viel Neder land uit de boot door het min ste doelsaldo. De geringe pro- duktiviteit van de ploeg, een gemiddelde van een doelpunt per wedstrijd, brak Nederland uiteindelijk op. Nederland moet nu proberen bij de eerste zes te eindigen om zeker te zijn Van onze sportredactie BREDA - Ton van Eenen naam ondergaat maandag een meniscus-operatie. De doel man van NAC blesseerde zich drie weken geleden tijdens de training. Nader onderzoek leerde, dat de buitenmeniscus uit zijn lin kerknie verwijderd moet wor den. „Dat kost me minimaal vier weken", meldde Van Een ennaam. „Ik baal er vreselijk van. De laatste vier seizoenen heb ik steeds wat. Eerst mijn ellebogen en nu weer een me niscus. Ik hoop na de winter stop weer helemaal fit te zijn, het is niet anders". TILBURG (ANP) - De spelers van Willem II zijn maandag door de clubleiding beboet voor de wanprestatie tegen de amateurs van Geldrop, die de Brabantse eerste divisiepioeg zondag uit het toernooi om de KNVB-beker stootten. Voor Willem II betekende het de zesde achtereenvol gende uitschakeling in de eer ste ronde van het bekertoer nooi. De hoogte van de boete werd niet bekend gemaakt. MEXICO (ANP/AFP) - De Nederlandse rolhockeyploeg is gepromoveerd naar de inter nationale A-klasse. Tijdens de wereldtitelstrijd voor B-landen in Mexico ein digde Nederland, dat ongesla gen bleef, als tweede. Op de laatste dag van het toernooi won Nederland met 8-0 van het gastland. Winnaar van het toernooi werd West-Duits- land. Het als derde finishende Australië promoveert ook. Uitslagen slotdag: Nieuw-Zeeland - Costa Rica 20-0, West-Duitsland - Japan 20-1, Australië - Colombia 6-1, Neder land - Mexico 8-0. Eindstand: 1. West- Duitsland 15 punten, 2. Nederland 14, 3. Australië 10,4. Mozambique 10. van directe deelneming in het volgende toernooi om de we reldbeker. Vrijdag ontmoet Nederland Spanje of India, bij winst speelt men zondagoch tend om de vijfde plaats. De stemming in het Neder landse kamp was uiteraard na afloop beneden peil, al werd de 200e wedstrijd van Ties Kruize uiteraard toch gevierd met een levensgrote taart en de nodige drankjes. Hans Jorritsma, die als coach van de nationale ploeg tegen zijn eerste neder laag aanliep, was realist ge noeg om aan te geven, dat Ne derland ten opzichte van lan den als de Sovjetunie, Austra lië en West-Duitsland gewoon te kort komt op een aantal on derdelen. „Op het gebied van mentaliteit en van fysieke kracht zijn die landen duide lijk sterker gebleken. Wat dat betreft hebben we geen recht van spreken als het gaat om een plaats in de halve finales. Het wordt nu zaak aan de toe komst te denken, want we hebben voor de Olympische spelen van Seoel een behoor lijke achterstand in te lopen". Jorritsma had voor de uiterst belangrijke wedstrijd tegen Engeland, waar onge veer 9.000 luidruchtige toe schouwers op waren afgeko men, het elftal drastisch door elkaar gegooid. Zo maakte Fred Bierens voor de eerste keer zijn opwachting in het team. Hij stond rechter verde diger in plaats van Hendrik Jan Kooyman, die opschoof naar het middenveld. Jan Hidde Kruize kwam in het centrum te staan als spil waar alles om zou moeten draaien en Tom van 't Hek mocht zijn aanvallende kwaliteiten bot vieren in de spits. Zelfs de jubilerende Ties Kruize deelde in de malaise en leverde tot drie keer toe een vrije slag zomaar in. Na de eerste tien minuten, waarin de strijd nog gelijk op was ge gaan, werd Nederland over rompeld. Er kwamen geen passes meer aan, de hoge bal len werden home runs, die to taal onspeelbaar waren, com binaties waren hoogst zeld zaam en onder de druk van de Engelsen maakten de verdedi gers voor het eerst dit toernooi enkele ernstige fouten. In de dertiende minuut al schoot Sherwani in uit de rebound De verslagenheid in beeld: links treurt Hendrik-Jan Kooyman, in het midden is trainer Hans Jorritsma vervuld van sombere gedachten en de houding van 'jubilaris' Ties Kruize (rechts) laat aan duidelijkheid niets te wensen over. - fotoanp van de tweede Engelse straf corner (1-0). Met geluk bleef deze score tot de rust gehand haafd. Kerly scoorde immers ook nadat de bal uit een hoek- slag in de cirkel was gebleven, maar hoorde de Italiaanse scheidsrechter De Vecchi tot zijn verbijstering affluiten wegens buitenspel. In de pauze probeerde Jor ritsma nog recht te breien, wat averechts was begonnen. Boele van Hensbroek en Schlatmann kwamen in het veld voor respectievelijk Bie rens en Van Grimbergen. Het hielp weinig. De klassedoel man Taylor behoefde in de hele wedstrijd slechts twee keer in actie te komen. Zijn collega Leistra had in de tweede helft niets meer te doen, waarmee het feit is ver klaard, dat de score niet ver anderde. De hoop, dat de Pa kistani de Sovjets vervolgens zouden beletten tot een zege te komen, vervloog daarna. In de tweede helft voltrokken Ples jakov en Depoetatov het von nis over Pakistan, en dus ook over Nederland. „Het is over, voorbij", was de eerste reactie van Ties Kruize, die had gehoopt zijn loopbaan op een prettiger wijze te kunnen afsluiten. „Het komt extra hard aan om dat we toch acht punten heb ben en uitgerekend in de laat ste wedstrijd de mist ingaan. Toch blijf ik beweren, dat we een goed toernooi hebben ge speeld. Maar we moeten reeël zijn. We hebben tegen de En gelsen geen enkele kans ge had. Het blijft me alleen dwars zitten, dat acht punten niet genoeg bleken om verder te komen. Wat dat betreft is het echt een krankzinnig toer nooi". mm Door Ted van Leeutoen BOEDAPEST - „Alles is gelogen, ik ont ken ten stelligste ooit een speler te heb ben omgekocht. In de voetbalwereld heb ik een zuivere naam en die laat ik niet onbestraft bevuilen. De rechter zal zich hierover moeten buigen". Woedend reageerde gisteren voetbal makelaar Emil Osterreicher op de be schuldiging dat hij vorig jaar vier Hon gaarse internationals zou hebben omge kocht. Volgens de Hongaarse schrijver Antal Vegh zou Osterreicher - een in 1956 naar Spanje uitgeweken Hongaar - vier spelers van de Hongaarse voetbal ploeg hebben omgekocht, die de WK- kwalificatiewedstrijd tegen Nederland met 1-0 verloor, waardoor Oranje - en niet Oostenrijk - zich een herkansing te gen België verwierf. Vegh, een zeer populair auteur in zijn land, heeft onlangs de bestseller 'Het Hongaarse voetbal is ongeneeslijk ziek' geschreven. In een interview in het dag blad Trouw beweerde de schrijver van het boek waarvan in een maand maar liefst 750.000 exemplaren over de toon bank vlogen: „Emil Osterreicher heeft via contacten in Nederland aan vier spe lers geld betaald. Rechtsback Sandor Sallai heeft mij bevestigd dat er in het boek geen onwaarheden staan. Ik noem de namen van de spelers niet, omdat zij slechts marionetten zijn, die zijn bezwe ken voor de verlokkingen van het geld. Dat hebben ze zelf in mijn huis verteld". Ster-speler Tibor Nyilasi, die op de bewuste 14de mei een paar uitgelezen kansen miste, laat telefonisch vanuit zijn woonplaats Wenen weten: „Ik ken het boek. Maar er staat niets in over om koping dat bewezen kan worden. Dat het een tophoek geworden is, is wel logisch. Na de euforie van de kwalificatie kwam de terugslag in Mexico hard aan. Ieder een wil dat lezen". Volgens bondsvoorzitter Jo van Marle heeft de KNVB niets met de affaire te maken. Van Marle: „Ik moet dit naar het rijk der fabelen verwijzen. Ik ken Oster reicher niet eens. Gezien de laatste vijf minuten van die wedstrijd lijkt het me een onwaarschijnlijk verhaal. Voor ik de zaak voor de rechter breng, zou ik eerst het boek gelezen moeten hebben. Als blijkt dat de KNVB in diskrediet is ge bracht, zal ik zeker stappen onderne men. Ik ga het boek niet kopen, maar zal er mijn Hongaarse collega naar vragen". LAUSANNE (ANP) - Het In ternationaal Olympisch Comi té heeft maandag in Lausanne besloten geen enkele concessie meer te doen aan Noord-Ko- rea inzake de verdeling van het Olympisch programma van de zomerspelen in 1988. Noord-Korea kan twee complete sporten krijgen: boogschieten en tafeltennis plus een deel van het voetbal toernooi en de 100 kilometer ploegentijdrit van het wiel- renprogramma. Bovendien moet Noord-Korea vrij grens verkeer met het zuiden toe staan voor alle leden van de Olympische familie. Wordt dit niet geaccepteerd, dan gaan deze evenementen terug naar Zuid-Korea. Binnen het IOC was hier geen enkele oppositie meer over. Er hoefde daarom niet gestemd te worden. Tot 17 sep tember 1987, precies een jaar voor de openingsplechtigheid in Seoel, wil het IOC alleen nog over technische details van de vier genoemde evene menten onderhandelen. DEN HAAG (ANP) - Beroeps stayer Fred Rompelberg zal van 25 tot 30 oktober in Mos kou proberen zijn werelduur record achter zware motoren op overdekte wielerbanen te verbeteren. Wie de gangmaker van Rompelberg zal zijn, is nog niet bekend. Vrijdag dient voor de Amsterdamse recht bank het kort geding van de houder van het huidige uurre cord, dat op 78,953 kilometer staat, tegen gangmaker Joop Stakenburg. De rechter moet beslissen of Stakenburg con tractueel aan de Limburgse stayer gebonden is. Rompelberg doorkruist met zijn poging de plannen van Matthieu Hermans, die samen met gangmaker Joop Staken burg in dezelfde periode de wielerbaan van Krilatskoje te Moskou wilde gebruiken voor een aanval op het uurrecord. Rompelberg heeft echter bij de Sovjet autoriteiten afgedwon gen, dat tot 1 januari 1987 geen enkele andere beroepsrenner de baan van Moskou kan ge bruiken om het uurrecord achter zware motoren aan te vallen. DÜSSELDORF (SID) - Het Hongaarse voetbalelftal, dat woensdag tegen Nederland de eerste kwalificatiewedstrijd voor de eindstrijd van het Europees kampioenschap in 1988 afwerkt, oefent aan het eind van deze maand tegen drie bundesligaclubs. Op de trip langs de West duitse voetbalvelden ontmoet Hongarije op 21 oktober pro movendus Blau Weiss Berlin in het Olympia-stadion. Twee dagen later fungeert FC Kai- serslautern als oefenpartner en VfB Stuttgart is op de 25 oktober de laatste opponent. Hongarije en Nederland zijn in groep vijf ingedeeld met Polen, Griekenland en Cyprus. T0T0/L0TT0 DEN HAAG (ANP) - De gokliefhebbers hebben voor week 41 geen gelukkige hand van invullen gehad. De lotto, toto, toto-gelijk noch cijferspel kent deze week een winnaar van de eerste prijs. Lotto 41 Eerste prijs: geen winnaar Tweede prijs: 2 winnaars, die elk bruto f. 150.000,00 ontvangen Derde prijs: 118 winnaars, die elk bruto f. 1.862,90 ont vangen Vierde prijs: 4.850 winnaars, die elk 45,30 ontvangen Vijfde prijs: 72.441 winnaars, die elk f5,00 ontvangen Cijferspel 41 Zes cijfers goed: geen win naar Vijf cijfers goed: 1 winnaar Vier cijfers goed: 24 winnaars Drie cijfers goed: 229 winnaars Twee cijfers goed: 2.315 winnaars Toto 41 Eerste prijs: geen winnaar Tweede prijs: 9 winnaars, die elk bruto f. 1.684,90 ontvangen Derde prijs: 220 win naars, die elk f. 172,30 ontvangen Toto-gelijk 41 Eerste prijs: geen winnaar Tweede prijs: 1 winnaar, die f435,70 ont vangt Derde prijs: 33 winnaars, die elk f. 66,00 ontvangen Vierde prijs: 593 win naars, die elk f5,80 ontvangen

de Stem | 1986 | | pagina 7