UITBLAZEN Topoverleg aan 'eind van de wereld' jfv Strauss: stille hoop op terugkeer naar Bonn Aantal asielzoekers in België verdubbeld in 5 jaa X F, Vakantie in Duitsland 'STOMVERBAASD' REYKJAVIK IN DE SCHIJNWERPERS )E RTEM COMMF leykjavik: een bec MAAR PERCENTAGE ERKENDE VLUCHTELINGEN IS STERK AFGENOMEN Aida erstoorde dialoog WIMKOCK LTËRPAG 11 OKTOBER 198* ZATERDAG 11 OKTOBER 1986 7MM ACHTERGROND [CDA draagt r. v. Velzen voor als voorzitter ZEGE CSU STAAT BIJ VOORBAAT VAST BIJ VERKIEZINGEN IN BEIEREN Voor Strauss is oppositie slechts lucht Vluchtelingenbeleid in West-Europa WERELDPREMIÈRE IN DE TEMPEL VAN LUXOR AAN DE NUL REISBURO SELECT INTERNATION laafdTfr ^met^nsirt Kfrs meldde de kamer dat hii Seen heil NAAR Duitsland op vakantie. Dat zou ik kort geleden niet voor mogelijk hebben ge houden. Na het Franse campingavontuur van vo rig jaar zouden we trou wens weer naar Engeland gaan. Naar Devon en Cornwall deze keer. Maar bij de voorbereidingen van de trip maakte ik me zo kwaad op de Britse horeca, vanwege de op nieuw fors gestegen hoteltarie ven, dat ik tegen m'n vrouw zei: „laten we het ergens anders proberen." „Duitsland, bijvoorbeeld? ant woordde ze. Zij had het al eens eerder over Duitsland gehad als ik me beklaagde over het feit dat een vakantie in Engeland altijd met een relatief dure reis begint omdat je de zee moet oversteken. „Ze zeggen dat Duitsland niet duur is en dat het er goed is van eten en drinken. Waar zullen we heen gaan, meteen maar het Zwarte Woud?" Ik was zelf ver baasd over de snelheid waar mee ik aan het idee om naar Duitsland te gaan wende. „Een beetje dicht bij Zwitser land dan, want daar wil ik ook wel eens gaan kijken", zei mijn vrouw. Bij het reisbureau namen we mee wat we toevallig konden krijgen over hotelaccommoda tie. Het was niet veel al werd het ons met tegenzin geschon ken. Een (gratis) DZT-hotel- gids van 1983 en een dito gids met drie- en zevendaagse aanbiedingen, gelukkig van dit jaar. Met die laatste konden we goed uit de voeten. Alleen al de namen van de hotels stonden ons aan. Zur Post in Kell-am- See en Zur Miihle in Schopf- heim-Gersbach. Deels op de gok, deels in blind vertrouwen in de Deutsche Zentrale fur Tourismus(DZT) boekten we. „Jullie naar het Zwarte Woud?", vroeg een buurvrouw en nadat ze haar verbazing had weggeslikt: „dat is typisch een gebied voor wat oudere mensen nietwaar?" Dat het een uitge sproken jongerenparadijs zou zijn hadden we zelf ook niet ge dacht. Ze doelde eigenlijk meer op de kuuroorden, zei ze. Die waren toch voor oudere, enigs zins krakkemikkige mensen? „Ja, maar we gaan niet kuren", hielpen we haar uit de droom. Er waren natuurlijk - het was midden-september - naar verhouding veel oudere men sen, maar dat zie je 's-winters aan de Spaanse kust ook. Er waren echter ook nogal wat jonge ouders op vakantie met nog draagbare kinderen. Ook weg van de gek makende zo- merdrukte. De gemiddelde leef tijd van de Nederlandse Duits- land-gangers is 43 jaar. Dat blijkt uit een toevallig deze week verschenen verslag van een marktonderzoek dat de DZT in Nederland heeft laten houden. In het drukke centrum van Trier hoorde ik meer Neder lands spreken dan Duits, ook nog nadat gebleken was dat wat ik aanvankelijk voor Lim burgs hield heel goed plat- Duits uit Trier of omgeving kon zijn. Ook in Luxemburg wemelde het van de Nederlan ders. Op de grote parkeerplaats bij het centrum van Echtemach overheersten Nederlandse nummerplaten. Overal in de Eiffel en de Hundsrück zaten Nederlanders te picknicken. Winkels en café's prezen hun waren aan in drie talen: Duits, Frans en Nederlands. Op een uithangbord in Echtemach werd in feilloos Amsterdams voorgerekend hoeveel voordeli ger een slof Caballero hier was dan thuis. Er gaan per jaar mim s miljoen Nederlanders naar Duitsland Negen van de tien gaan er op vakantie. De rest is er voor zaken of op door reis. Ook dat staat in het DZT- rapport. Al die Nederlandse drukte aanziende, trof het me ineens dat ik nooit iemand hoor zeg gen dat hij naar Duitsland op vakantie gaat. In het voorjaar, wanneer iedereen zijn vakantie plannen onthult, is het al Span je, Frankrijk, Joegoslavië, Grie kenland wat de klok slaat. Duitsland hoor je nooit noe men. De enige vrienden van wie ik weet dat ze jaren geleden in Duitsland op vakantie zijn geweest, hadden daar een spe ciale reden voor en die voeren ze nóg als excuus aan als ze moeten 'bekennen' er voor hun plezier te zijn geweest. Ligt er nog altijd een taboe op Deutschfreundlichkeit? Nee, ik denk niet dat het dit is. Aan de Duitse vakantie valt geen positieve status te ontlenen. Eerder het tegendeel. Een aan wijzing daartoe vind ik weer in het DZT-marktonderzoek. Daarin wordt melding gemaakt van 'de dominante positie (bijna driekwart) die de B2- en C-categorieën innemen' in het Nederlandse vakantielegioen in Duitsland. Na een paar tele foontjes weet ik dat statistici ons indelen in 'sociale klassen'. De hoogste klasse is A. Daarna volgen BI, B2, C en D. Bepa lend voor je klasse zijn je be roep en opleiding, dus indirect ook je inkomen. Wat dat laat ste betreft: Jan Modaal zit al bovenop de B2-laag. Dat verklaart misschien ook waarom zoveel Nederlanders klaagden dat de prijzen in Duitsland hoog rijn. Daarover verbaasden de presentatoren van het rapport zich deze week nogal, maar als de overgrote meerderheid van de Neder landse toeristen in Duitsland moet rondkomen van een B2- of C-inkomen (het stond in hun eigen rapport!) is alles al gauw (te) duur natuurlijk. Duitslandgangers pochen dus niet over hun vakantiebe stemming. Zij hebben niets uit te bazuinen. Zij genieten in stilte achter hun schnitzel geze ten of met zo'n zorgvuldig ge tapte pot bier met schuimpunt voor zich. Gelijk hebben ze. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinr. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, f 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGll Door Jo Wijnen LOODGRIJZE wolken drijven aan uit de At lantische Oceaan en ont trekken IJslands hoofd stad Reykjavik zo nu en dan aan het oog. De re gen klettert tegen de ra men van de zoveelste bus die zich afgeladen met journalisten, came raploegen en technici van de luchthaven naar de vijftig kilometer ver derop gelegen hoofdstad spoedt. Aan weerszijden van de weg is de vulkanische bodem veranderd in een onafzien bare vlakte van bruinzwarte modder. „Wie bedenkt zoiets", roept een Turkse journalist die verbijsterd naar buiten kijkt en al zijn collega's deelgenoot maakt van zijn gevoelens. „De twee wereldleiders komen bij elk aar op een steenklomp in de buurt van de Poolcirkel en wij lopen die heren achterna tot aan het einde van de we reld. De laatste uithoek van de beschaving." De man oogst een zwak applausje van zijn collega's en laat zich vervolgens tevreden achter overvallen in zijn stoel. Reykjavik mag dan inder daad aan het einde van de wereld liggen, het is aller minst een primitieve stad. Bovendien is de stad hard nekkig doende zich waar te 'maken. De plotselinge inva sie van de 3.000 mensen die er him beroep van hebben gemaakt president Reagan en partijleider Gorbatsjov te volgen waar ze ook gaan, wordt door de IJslanders kranig gepareerd. In plaats van in paniek te raken heb ben ze zich opgemaakt voor een vriendelijke en goed ge organiseerde confrontatie met de wereldpers en de 'hof- Amerikaanse en Russische limousines voor het Hofdi-hotel in Reykjavik waar dit weekeinde het topoverleg tussen Reagan en Gorbatsjov plaatsvindt- fotoap houdingen' van beide leiders. Zeker, Reykjavik is nog steeds een stomverbaasde stad. Goed twee weken gele den kondigde de Ameri kaanse president Reagan aan dat hij wilde ingaan op een verzoek van partijleider Gorbatsjov hem ergens hal verwege Washington en Moskou te willen ontmoeten. Reykjavik kreeg de bal toegespeeld en raakte daar van merkwaardigerwijs niet van de kook. Niettemin be schikt de stad over niet meer dan 950 hotelkamers. De vier grote hotels die het eiland rijk is waren in een mum van tijd volgeboekt. Op verzoek van de IJslandse overheden ruimde menig burger een ka mer in om een buitenlandse gast onder te brengen. In een school werd een perscentrum opgezet dat wellicht te klein zal blijken maar dat niette min talloze journalisten van dienst kan zijn. De IJslandse PTT verwacht niettemin vol komen in de knoop rakende telefoonlijnen en bijgevolg daarvan danig over hun toe ren rakende journalisten. De Russen hebben al beslag ge legd op het luxueuze Saga Hotel, waar ze op hun beurt een reusachtig perscentrum hebben ingericht. „Hadden ze in plaats van al die propa ganda maar voor een paar honderd telefoontoestellen en telexen gezorgd", zegt een Britse journalist die zojuist een stapel drukwerk toege schoven heeft gekregen van een vriendelijke Russin. Intussen rinkelen de IJs landse kassa's hoorbaar. Wie niet bereid is zich van IJs lands geld te voorzien kan met dollars en Engelse pon den terecht. Want het kleine IJsland blijkt zeer groot te zijn als het gaat om finan ciële plooibaarheid. Wie niets met de Reagan- Gorbatsjov-ontmoeting te maken heeft is niet welkom op het eiland. De toeristen die op de boekingslij sten van de grote hotels stonden zijn af gezegd. IJsland is de invasie van de wereldpers ten spijt een hermetisch afgesloten eiland. IJsland is veilig om dat het een verre uithoek van de beschaving is. Het betrek kelijke isolement is IJslands kracht en men beschikt ook maar over een handjevol po- litie-agenten en houdt er geen leger op na. Er is zelfs geen marine om de 6.000 ki lometer lange kustlijn te be schermen. Wel wordt de anti-terreur- brigade van het eiland in pa raatheid gehouden, maar die bestaat slechts uit twintig manschappen. De driedui zend Amerikanen die op de NATO-basis Keflavik zijn gelegen worden om goede maatjes met de Russen te blijven op veilige afstand ge houden. De veiligheid van Reagan en Gorbatsjov moet dan ook worden overgelaten aan het omvangrijke legioen van onzichtbare en kleurloze mannen van zowel de Russi sche als de Amerikaanse ge heime diens ten die met spoed naar het eiland zijn overge vlogen. Een niet onaanzienlijke groep IJslandse jongeren is allesbehalve tevreden over de manier waarop de rege ring en parlement met de IJslandse belangen omsprin gen. In de Laugavegur, een van de hoofdstraten van de stad, verzamelen studenten handtekeningen. Zij zoeken steun voor hun opvatting dat het eiland slechts gebaat is met een strikte neutraliteit. Een welbespraakte jonge man, die het politieke idioom tot in de puntjes beheerst, zegt: „Wij zijn lid van de NA VO. Daarom bevindt zich hier een Amerikaanse basis waarop zulke griezelige din gen als F-15's zijn gestatio neerd. En omdat de Ameri kanen er zijn bevinden zich voortdurend Russische on derzeeërs in de IJslandse wa teren. Wij zijn dus de gevan genen van de supermachten en dat willen we eigenlijk niet." De gemeente Reykjavik heeft het Hofdihuis, waar de ontmoeting van Reagan en Gorbatsjov gaat plaatsvin den, inderhaast een goede Voor de verslaggeving J het topoverleg tussen gan en Gorbatsjov ul correspondent van De S in de Verenigde StaterJ Wijnen, naar IJsland f reisd. foto archief de si onderhoudsbeurt Het op een enigszins ~tocl plek gesitueerde waarin de gemeente gaans ontvangsten en DEN HAAG(ANP) - Het tijen houdt, is vergel cda-partijbestuur heeft --unaniem besloten drs. W.G. van Velzen als kan met het Kremlin of het H Huis slechts een beschei optrekje. Reagan en batsjov zullen hun gespt dragen" houden temidden ken een IJslandse kunst die in aanzienlijke coll# Bukman, weer. De veiligheidsages trekken zich dan terug eerste journalisten maken vijftig kilometer lange tn naar de luchthaven weer. a wordt een guur en regenaKjJjë tig weekeinde, zeggen plaatselijke weersvoorsp Iers. Een IJslands weekei: dagelijks bestuur. DE WINNAAR van de verkiezingen, die mor gen in de Westduitse deelstaat Beieren ge houden worden, staat bij voorbaat vast. Niemand anders dan Franz-Josef Strauss geniet het vol strekte vertrouwen van de meerderheid van de kiezers in deze grootste deelstaat van de Duitse Bondsrepubliek. Maar drieëneenhalve maand voor de algemene verkiezingen in West-Duits- land beschouwen waarne mers de uitspraak van de 8,2 miljoen kiezers in Beieren als een belangrijke graadmeter voor de nabije politieke toe komst in Bonn. Zo verklaren leden van de grootste opposi tiepartij de SPD, dat die zon dag in Beieren goed uit de bus moet komen wil Johan nes Rau, de premier van Noordrijn-Westfalen, op 25 januari een schijn van kans maken tegen Helmut Kohl. In 1982 bleef de SPD steken op 31,9 procent, maar zij hoopt met lijsttrekker Karl- Heinz Hiersemann deze keer beter voor de dag te komen. Maar ook de doorgewin terde tacticus Strauss, gek scherende wel omschreven als de ongekroonde keizer van Beieren, heeft belang bij een goede uitslag van zijn Christen-Sociale Unie. De 71- jarige politicus lijkt op zijn leeftijd nog ambitie te heb ben om in de grote politiek terug te keren. Afgelopen zo mer maakte hij het een an dere nestor in de Westduitse politiek, de liberaal Hans- Dietrich Genscher die al ruim/tien jaar minister van Buitënlandse Zaken is, open lijk verwijten vanwege diens opstelling in de problematiek van de vluchtelingen die via Oost-Berlijn naar het weste lijk stadsdeel doorreizen en CSV-leider, Frans-Jozef Strauss. 'De ongetroonde koning van Beieren'. - fotoap daar bij honderden per dag asiel vragen. De Westduitse kranten speculeren op de mogelijk heid dat Strauss, die bij de vorige verkiezingen voor de Beierse Landdag 58,3 procent van de stemmen op zich wist te verenigen, er op aast na de verkiezingen van eind ja nuari in een volgende rege- ring-Kohl vice-bondskanse- lier en minister van Buiten landse Zaken te worden. Strauss behoorde in 1946 tot de oprichters van de CSU, die sindsdien met de Chris ten-Democratische Unie (CDU) de stilzwijgende af spraak heeft dat zij buiten Beieren niet actief is in een andere deelstaat. Maar het geluid van de CSU klinkt na drukkelijk wel in Bonn, om dat de Beierse geestverwan ten van de partij van bonds kanselier Kohl met 53 leden vertegenwoordigd zijn in de gezamenlijke fractie in de FRANZ-JOSEF Strauss wil hem niet kennen. Toch is hij niet over het hoofd te zien: Karl-Heinz Hierse mann. Met een lengte van meer dan 1.90 meter en een gewicht van zo'n 150 kilo mag hij gerust een reus worden genoemd. Hiersemann is de lijst trekker van de SPD, de so ciaaldemocratische partij die in Duitslands zuide lijkste deelstaat bekend is van de oppositiebanken. Strauss is de ongekroonde koning van de 'Vrijstaat Beieren': minister-presi dent en voorzitter van de CSU, de Qhristlich-Soziale Union, de Beierse zuster partij van de CDU Wanneer Strauss wordt gevraagd wat hem invalt als hem de naam Hierse- mann wordt genoemd is het norse antwoord: 'Niets'. Voor Strauss is Hiersemann lucht. Zonder toelichting wees Strauss een televisiedebat met Hiersemann af en hij wilde de oppositieleider in het deelstaatparlement, de Landdag, niet aan het woord laten toen die ver slag wilde doen van een missie naar de DDR. Voor de CSU en haar leider is een volstrekt ontkennen van de tegenpartij en haar vertegenwoordigers de halsstarrig gevolgde tak- tiek. Zo'n houding zou je kun nen verwachten in een nek-aan-nek-race tussen de CSU en de SPD. Maar in de Beierse verhoudingen lijkt het daar niet op. ion dag is er de verkiezing voor een nieuwe Landdag en in vrijwel geen deel staat staat bij voorbaat de uitslag zo vast als hier in Beieren: de CSU blijft een uiterst solide absolute meerderheid behouden, Strauss blijft minister president en Hiersemann en zijn SPD blijven de op positiebanken bevolken, mogelijk gezelschap ge houden door enkele Groene nieuwkomers. De liberale FDP zal, net als vier jaar geleden, de kies drempel niet overschrij den. Bondsdag die uit 244 afge vaardigden bestaat. Nadat Strauss in 1949 zijn intrede gedaan had in de Westduitse Tweede Kamer, bekleede hij tussen 1953 en 1962 verscheidene minister sposten, waaronder die van Defensie. In november 1962 zag hij zich gedwongen als bewindsman op te stappen, nadat hij buiten zijn boekje gegaan was bij de arrestatie, op beschuldiging van land verraad, van redacteuren van het politieke weekblad 'Der Spiegel'. Maar als voorzitter -sinds 1961- van de CSU behield Strauss grote politieke in vloed. Van december 1966 tot oktober 1969 was hij minister van Financiën in Bonn. In 1970 behaalde hij, als lijst trekker in Beieren, voor de CSU de absolute meerder heid in 'zijn' deelstaat. Sinds dien heeft de man die in München economie, geschie denis en letteren studeerde en tijdens de Tweede We reldoorlog officier in de 'Wehrmacht' was, openlijk van zijn ambitie blijk gege ven een nationale rol te spe len. Maar toen hij dit doel ver wezenlijkt had -in 1980 was hij voor CDU/CSU kandi daat voor het bondskanse lierschap- zag hij de hoofd prijs uit zijn handen glippen omdat de kiezers in meerder heid kozen voor de toen als coalitiepartijen met elkaar verkerende sociaal-democra ten (SPD) en liberalen (FDP). Eerder was de uitgesproken conservatieve Strauss in 1978 tot premier van Beieren ge kozen. In deze functie werd hij in 1982 herkozen. In de loop van zijn langdu rige politieke carrière heeft Strauss bij herhaling bewe zen dat zijn statuur groter is dan die van de doorsnee-pre mier van een Westduitse deelstaat Zo heeft hij 'zaken gedaan' met de Oostduitse leider Erich Honecker door de oosterbuur van de Duitse Bondsrepubliek kredietga ranties voor leningen door particuliere banken toe te zeggen. Verder ontmoet hij regelmatig de groten der aarde, zoals de Chinese sterke man Deng Xiaoping. Maar ook president Reaj van de Verenigde Staten vangt de man uit Beie graag op het Witte Huis. In zijn uitspraken en treden geeft Strauss si. jaar en dag blijk van: conservatisme en anti-sot lisme, waarmee hij de reel; nationale en revanchisl stromingen in de kaart sj en de afkeer opwekt iedereen die zich als proi sief beschouwt. De Groenen, die in azen op een ongemakki coalitie met de sociaal-df craten -al bezweert lierskandidaat Johannes van de SPD dat hij een gelijke coalitie niet zal den- lijken een redelijk te hebben deze keer wel iil Landdag in Beieren dooi| dringen. Zij kunnen.pn ren van het Tsjernobyl- fect én van de commotie ontstaan is rond de vi nomen bouw van een opi kingsfabriek in Wackei Maar bezoekers van ren verbazen zich er oveti dit project - dat tot eenii aanvaring tussen de CSU- gering in München en de gering van Oostenrijk heeft- verder nauwelijks rol speelt in de aanloop de verkiezingen van zoi Waarnemers gaan er var. dat de FDP zondag niet noeg stemmen haalt om si spraak te mogen maken W. van Velzen - foto anp HAAG (ANP) - Het didaat-voorzitter voor te Van Velzen wordt do opvolger die in van het tweede kabinet Lubbers Hofdihuis "is "oppeh'a Jininister voor ontwlkke- Een gemeentelijk woo: lingssamenwerklng is. voerder meldt dat Wins Churchill en Mariene t trich nog ooit in het Ho; huis hebben overnacht. Zondagavond verlaten directe assistenten van Van Velzen is 43 jaar, rooms-katholiek en woonachtig in Waalwijk. Sinds 1 januari 1986 is hij beide wereldleiders dat k plaatsvervangend direc- ttrnor tto trm'linviai/4nnn.„ i ia. leur-generaal voortgezet onderwijs bij het minis terie van onderwijs en wetenschappen. Hij is voorzitter van de provin- afdeling van het CDA in Noord-Brabant en lid van het landelijk De voordracht voor het partijvoorzitterschap zal op de partijraad van 22 november worden be krachtigd. ROOS zoon en del over tant op daal b] f icier Dits OOST! wil dal pese komt autom<| bod or Hij hcj keersve rijscho -JDANKS ALLE euforie over de minitop v Et koude Reykjavik - het grote pluspunt i i Michaïl Gorbatsjov on speaking terms zi i optimistisch zijn over de uitkomsten ervan ■Wereldpolitiek is nog steeds geen liefdesa' pbben sinds 1945 fatale oorlogen kunnen v< eer door puur geluk dan door wijs leiders uden nu eindelijk deugdelijke afspraken k fctor geluk zoveel mogelijk uit te schakelen |Gortbatsjov én Reagan zitten in Reykjavik ewonde rambo's'. De Russische leider bi netten van Tsjernobyl en een gezonken ee, de Amerikaanse president is aangesc ak Zuid-Afrika en de door hem geautoris- bmpagne tegen Libië. [Dezelfde bureaucraten en apparatsjiks, d 1 de loopgraven hun leiders bestoken me orstellen, kijken met spiedende ogen naar Hel in Reykjavik. Beide wereldleiders hebb even en beiden lopen het risico - aan Gorb pimte ontnomen worden om de Russische 1 halen en Reagan kan bij de Congresvei fember een fikse afstraffing oplopen - zwaa Om 'thuis' de wind uit de zeilen te houden el eens vooral over Europa kunnen gaan side partijen ook vitale belangen op het spe Als de Groten het Avondland bij de kop f zetels in de Landdag in zouden worden dat van de 572 in W« chen. Deze bestaat nu sla mkoppen 472 afgedankt kunnen worden, uit twee fracties: die vat :n een zucht van verlichting slaken. Reag CSU met 133 en de SPDi sker als een 'doorbraak' verkopen, maar I 71 afgevaardigden. ikele manier iets bijdragen tot de verminc De Beieren lijken v« in een strategische atoomoorlog. Militair g trots te rijn op hun ei ige afstandswapens nooit zo belangrijk g< identiteit. Hier speelt dep in geen enkel doel bereiken dat de Amerik tij van Strauss zeer na® !.000 strategische kernkoppen kunnen treft kelijk op in. Op alle hoo Een vermindering van kernwapens in Eui van de straten treft me teressant begin kunnen zijn voor een we; dagen pamfletten oomwapens op de langere termijn. Voor dt V en Gorbatsjov dit weekeinde het fundan beel zijn, als dat het resultaat van de minitc zer dagen pamfletten met de leuze ren' onder de gestalte premier Strauss in ontsp nen houding. (ANP) Door Aad Jongbloed IN 1981 VROEGEN 2449 personen het statuut aan van politiek vluchteling. In slechts 948 van deze gevallen werd de aan vraag positief beoor deeld. De rest werd ge kenmerkt' als 'economi sche heilzoekers'. Sindsdien is het aantal stijgende, terwijl het aantal erkenningen als politiek vluchteling in België daalde. In 1985 waren er aanvragen voor 5357 personen, van wie er slechts 651 een positieve beschikking kregen. Tijdens het eerste half jaar van 1986 waren er in België 2980 per sonen, die als politiek vluch teling teboek wilden staan, maar slechts 283 werden als zodanig erkend. In het eerste halfjaar van 1986 kwam het merendeel van de aanvragen van vluch telingen uit Ghana, India, Turkije, Iran en Zaïre. Uit Sri Lanka kwamen 134 per sonen. De Belgische minister van Justitie Jean Gol kondigde begin september aan dat bin nenkort een wetsontwerp zal worden ingediend, dat het mogelijk maakt maatregelen te treffen om te verhinderen dat clandestiene vreemdelin gen of kandidaat-vluchtelin gen, die niet aan het crite rium van het Verdrag van Genève beantwoorden, Bel gië binnenkomen. Bovendien zullen dan sancties genomen worden tegen personen, die vreemdelingen België bin nenbrengen, die niet over de vereiste papieren beschik ken. In toenemende mate krijgt België te maken met vreem delingen die in Britse haven plaatsen geweigerd worden omdat zij over valse papieren beschikken en dus terugke ren naar Oostende. Volgens de Oostendse waterschout P. van Loo zijn drie tot vier ge- weigerden per dag geen uit zondering. In Oostende heeft men kunnen vaststellen dat er geweldig gezwendeld wordt met valse paspoorten en toeristenkaarten. Politieke vluchtelingen worden in België doorverwe zen naar een sociale dienst, die probeert onderdak te ver schaffen en zorg draagt voor een financiële steun van on geveer 750,- per maand. Merkwaardig wordt het ge noemd dat potentiële poli tieke vluchtelingen vaak al het adres van een sociale hulporganisatie op zak heb ben, inclusief een routebe schrijving vanaf het politie bureau waar ze zich gemeld hebben. In sommige gemeenten, zo als Schaarbeek van de be ruchte burgemeester Nols, worden de politieke vluchte lingen niet meer door de so ciale dienst geholpen. Zij hebben het fiat van minister van Justitie Gol dat zij geen immigranten meer in hóeven te schrijven in het bevol kingsregister, gezien hun fi nanciële problemen. Wie niet ingeschreven wordt, krijgt ook geen uitkering. Op het vliegveld Zaven- tem, waar met 50 douaniers jaarlijks 5 miljoen passagiers verwerkt worden (Schiphol: 120 met 10 miljoen passa giers), melden zich met regel maat politieke vluchtelingen. De douane heeft echter veel meer moeite met "vluchtelin gen' met valse papieren. Ma joor De Brouwer van de douane op Zaventem: „De vreemdelingenwet van dit moment maakt het ons erg moeilijk. Snappen we een drager van valse documenten dan kan die op het moment van betrapping asiel vragen als politiek vluchteling. Hij moet zich dan binnen 8 dagen aanmelden, maar zo iemand is dan al lang ondergedoken en in het bezit geraakt van andere valse papieren." Een EG-deskundige in Brussel zegt het volgende over de vluchtelingen, die vaak illegaal Europa binnen komen en vervolgens ergens asiel vragen: „Met uitzonde ring van Groot-Brittannië dat als eiland bevoordeeld is, hebben de Westeuropese lan den geen bijzonder succes ge kend bij het sluiten van hun deuren voor (mogelijk) on wettige immigranten. Vanuit Oost-Berlijn is het, zij het sinds kort wat minder, relatief eenvoudig om b.v. de Belgische grens over te ko men. Hoe men daar nu of in de toekomst moet controleren op visa is mij een raadsel. Aan de ene kant wil men binnen de EG de grenzen zo open mogelijk hebben, aan de andere kant moet er gecon troleerd worden op visa. Na dat in 1983 op een dag 1000 met o.a. Placido Domingo - Maria Chlara - Katia Ricciarelli vraag uitgebreid informatie bij: Westerkade 1 3511 HA Utrecht, tel. 030-318408. EN dialoog van de gesloten deuren, een 1 de knip". Met die verbitterde uitspraak rei °nd PvdA-leider Kok op de weigering van eer ruimte te bieden aan het overleg met 'er het inmiddels roemruchte 'convenant' Eind augustus nog spraken CDA en WD Iraniërs op de luchthaf and brengen van zo'n serie afspraken met van IVJadrid aankwamen-: joden. Die stemming was rechtstreeks uit de Spaanse regering vanI' beiden. Daar stond immers: „Sociale part niërs een visum. Op e bellen over en worden ook financieel luchthaven valt dat te langrijke onderdelen van sociaal-economi: troleren. Maar vaak# wil proberen met de sociale partners een vluchten christenen b.vJ n t.b.v. een goede samenwerking en on< te voet en sluipen via Tut' m onderscheiden verantwoordelijkheden. Griekenland binnen langs enstbaar moeten zijn aan het mee vormge rivier de Euros. snvan het sociaal-economisch beleid." Een gemakkelijke van al die schone volzinnen is na deze w« „mi* u? op dit moment. Daar zou nog enige r vervolgens via Sparde ®'S d® vakb0nden 9enCf9 Z0.U^ delijker te komen Opmerï Dan immers was er ook wel ruimte lijk is dat de stroom asiel» ^r.otla9 om wat te doen voor de achterbil kers zich naar het noori fwoigers en uitkeringsgerechtigden. van Europa beweegt." is duidelijk: Lubbers legde de zwart ™fa]e van de vakbeweging. Geen loonmat (AnvfBTTOTTFitussen wie werkt en wie niet werkt of da (ADVERTENTIE)doet grQter |eg( e0n zware druk op uie waren niet onbegrijpelijk donderdag ^keerden een sociaal akkoord; dat deden s De een door geen ruimte te bieden, de J?' overleg de deur dicht te smijten. De wei oers dan de afspraken vervolgmaken die in "haakt over scholing. Met wat de overheid extra banenplan is de verdeelkoek wel w f ln werkgeverskring. rand deze maand zullen de sociale partner weer treffen om te praten over de mog< avenant. Dat gesprek is op voorhand kans (nrrna een aantal bonden in sterkere bec a laar het pad van de looneisen opgaan.

de Stem | 1986 | | pagina 2