MUZIEKJES FFECTENZWENDEL AANGEPAKT IN 'GOUDEN BERGEN' VARA brengt serie 'Superfan op tv dooi ItfERDAG 11 OKTOBER 1986 !l. JP, tatus Quo John Denver Everly' Elvis Ramblers Capitool over algemene beschouwingen I )lok het grote scü enkt gehoorzaam! uzense westsluis, s' Meulblok vooral! ie maquette van il verkleinde schip het zoemen en rken. Vijf video- >mplex weer „Als alle door God verboden dingen dron kenschap zouden veroorzaken, wie zouden we dan nog nuchter langs de weg zien?" Mohammedaanse wijsheid Cljvond om 19.47 op Ne Meulblok verdrin» Ca 2, onthult Gerard liot rlAr ^itn nnv^.l het zonder tegen de wand w( wordt beloond met ïstituut voor schepen toelaten irs en tegens van moesten, is wel scheepje Door Dirk Vellenga het programma 'Super- laat de VARA idolen en Z, aanbidders op elkaar de eerste uitzending, „ling zijn privé-leven en d£D de fans getest op hennis van het feno- jja. in december laat Rob Nijs zich omringen door nderwerp?Nee,ee, JPTSwf" r aan ik al nagebootste brug aanwijzingen door aan imputer. i Soesterberg is in ver- gesplitst. Eerst lag de i van het sluizencom- daarna werd de vraag model realistisch ge- ie laatste fase van het eek, draait om het tes- igen, bedoeld om de komen. r slepers aan de grote ;en, wordt er langs een ;varen, of - uiterste en ntie- moet er mis- :ren aan de infrastruc- gen: vertimmeren de kijken de onderzoe- dure rond het toelaten epen kunnen verande- schepen 'Zeg maar t dat zijn de boosdoe- jïneerden. ierzoek' is bijna klaar, gaan vervolgens alle geproduceerde cijfers ;n. Een optelsom van gen op het droge. Zo gtekens in de komende een uit te wissen. „We andresultaat rond de gt De Hoop. Nikste et 'miniatuur-Terneu- g zou in 1987 best wer- worden. anber J [beurt. De ware fans verenigen eh in fanclubs, die in het oor van een ster opbloeien vaak ook weer langzaam [sterven. Waarom een ar- est de verering verdient, ennen de fans meestal niet duidelijk maken, maar it altijd opvalt is hun on- orwaardelijke trouw. Een idub is als een religieuze hte, een afbeelding van [dool is goud waard. In iderland zijn honderden abs actief, in avonduren en tends, en er worden re- ,atig 'meetings' georga- ard die uit de verte doen ten aan EO-jongerenda- Fanclubs zijn er in vele irten. Artiesten die in een r aide streek regelmatig itreden in gemeenschaps in en cafézaaltjes krij- automatisch een grote ip trouwe volgelingen, die verenigd en gemobi- d worden, ontstaan ivangrijke clubs. Dat Jdt voor Vlaamse zangers filly Sommers (6000 geregi- rde fans) en voor iy Hollyday, wiens fan- lub in Halsteren maar liefst leden zou tellen. De artiest laat zich be- inderen en leent zijn ge- lat of handtekening aan t- zeefdrukken, es en koffiekopjes, ims is de artiest zelf de jvende kracht achter zijn ;en fanclub. Dat geldt bij- irbeeld voor 'Vrienden Vader Abraham', de dub van Pierre Kartner. Levers, Martin Schoen- ikers en Piet Savelkoul ibben de leiding, maar, !gt de laatste toe: „Pierre irtner en zijn secretaresse voeren de supervisie 'er het hele gebeuren". Op 1 april 1985 werd de 'ader Abraham-fanclub igericht en er zijn inmid- zestig leden. Piet Savel- lul is tevreden: „Ik ben atst nog bij Pierre ge it. Hij zegt steeds: pro- ir zoveel mogelijk in mijn jn te denken. Als dat niet lat, neem dan even contact iet mij op. Tot nu toe ver- ipt het prima. Over het al- imeen stelt hij het mate- fll voor het fanblad be- baar. De lay-out wordt irons verzorgd". Het blad 'Vader Abraham lieuws' verschijnt zes keer i jaar en bevat elke keer in voorwoord van Kartner „Ik ben een paar keer beeije ziek geweest, irdat ik teveel had ge- 'erkt en een verkoudheid id opgelopen. Nu gaat het iter weer prima". Alle optredens van de ster an vermeld, er is een Va ir Abraham Hitparade Al- Tijden (met 'Bedankt ive ouders' vast op de eer plaats) en verder 'Ditjes datjes' in de volgende 1: „Pierre Kartner heeft let zijn laatste single 'Oh rrnadine' erg veel succes krijgt heel veel positieve icties van vooral jonge ensen". Verder wordt mel- r-2 gemaakt van de fan- tzendingen van de VARA- „Nodigt de VARA ook lerre Kartner uit?" Gerard Joling zingt voor zijn fans in 'Superfan', vanavond op Nederland 2. De ware fan is de ster onvoorwaardelijk trouw Ook de liehebbers van ard rock' slaan graag de spierde knuisten ineen om fanclub te vormen. De ikendste is de Status Quo ttclub, die tien jaar be- °nd in 1985, juist het jaar Status Quo besloot nooit meer op te treden. „De Sta tus Quo Fanclub zal blijven voortbestaan tot de laatste Quo-fan is uitgestorven", is een van de 'heavy' kreten in het blad Quo Fan. De club schoot in het midden van ja ren zeventig naar 3500 leden, maar van het clubblad hoe ven nu nog maar 2000 exem plaren gedrukt te worden. Toch is aanleiding tot te vredenheid bij de redactie: „Voor het eerst sinds drie jaar is het ledental niet ver der gedaald. Applaus!" Het clubblad verschijnt nu 4 keer per jaar in plaats van zes: „We vrezen dat we die zes boekjes niet goed meer zullen kunnen vullen nu de Quoboys niet meer op tour nee gaan. Er is gewoon min der om over te schrijven!" Quofans kunnen in het Quoblad een Quo-kruis- woordraadsel oplossen, maar moeten daarvoor wel een behoorlijke Quostudie gemaakt hebben. Enkele op gaven: Kleinste Quoboy (vier letters), Zoon van Francis (vijf letters). Vrouw van Allan (vijf letters) en Bijnaam van Francis (vijf letters). Geluk en goedheid stralen de fans tegemoet uit 'The World of John Denver', het blad van de John Denver Fanclub. Een jongen ver klaart hoe zijn leven veran derde toen hij 'Annie's Song' hoorde en anderen beschrij ven een ontmoeting met de zanger in het hooggebergte van Colorado: „Maar dan twee woorden 'Hi Gang', en daar is hij dan, John Henry Deutschendorf in eigen per soon". maar zijn fans hadden weer voor maanden stof om over te praten. Wim de Boer, een van de fanatiekste volgelin gen, gebruikte zijn vrije tijd om een gids samen te stellen met de titels van aUe platen die de Killen ooit gemaakt heeft. Vooral als het gaat om oudere artiesten beginnen trouwe fans uitgebreide his torische studies. Wie een niet geregistreerd EP-tje weet te vinden waarvan in Italië ooit 1000 exemplaren zijn geperst, is de held van het jaar. Fans ra» Status Quo hebben hun doel bereikt: op de foto met hun helden. - foto archief oe stem De fans van de door rellen en ziekte gekwelde rocker Jerry Lee Lewis bevinden zich vooral in Brabant. In het blad Fire Ball Mail wordt beschreven hoe hij een paar jaar geleden werd uitgenodigd naar de JLL- meeting in Nederland te ko men: „In z'n onvervalste Louisiaanse dialect bromde hijKilluh (zo noemt hij bijna iedereen) op die dag moet ik optreden in de Grand Ole Opry, maar dat optreden zeg ik natuurlijk meteen af, als dat gaat ten minste. Ik bel over een uur terug, dan weet ik meer". Jerry Lee kwam niet, S Ondernemende ondrzoe- kers zitten er ook in de club Everly Brothers Internatio nal, geleid door de ambi tieuze Martial Bekkers uit Gouda, die de titel President Europa mag dragen. De EBI zorgt ervoor dat oude Everly-elpees opnieuw wor den uitgebracht. Nu Don en Phil weer samen zingen staat het vakblad Kentucky vol jubeltonen. De fans wor den opgeroepen mee te doen aan een ansichtkaartenac tie: „We sturen één kaart naar Don en één naar Phil met verzoeken ons hier in Holland toch vooral niet over te slaan als ze weer in Europa zijn". Verder is actie geboden om voor de Everly Brothers een ster te krijgen in de Walk of Fame in Hol lywood. Beatle-fans hebben zich verenigd in een de zeer se rieuze club 'Beatles Unlimi ted'. Studies naar het roem rijke verleden van de vier uit Liverpool verschijnen in het tweemaandelijkse club blad, dat in 26 landen ver spreid wordt. 'Beatles Unli mited' heeft 500 leden in Ne derland en nog eens 500 in het buitenland. De publica ties van Evert Vermeer en zijn medewerkers worden over de hele wereld enthou siast ontvangen door de echte fans. De club blijkt ook tieners te trekken die de jaren van de Beatles niet met eigen oren meegemaakt hebben: een derde van de le den is slechts 13,14 of 15 jaar oud. De allertaaiste fanclub is de Elvis Presley Fanclub die al in de jaren vijftig actief was. Aan het blad 'It's Elvis Time' is in de loop der jaren meegewerkt door tekenaars Piet Schreuders en Ger Rij ff en de Elvis-speurders Hans Langbroek en Stan Go- vaard. Presley-activiteiten zijn er nog altijd volop. Er zijn herdenkingsdagen met film, video en muziek. Er wordt via het clubblad druk gehandeld in curiosa. Kwaadsprekerij over de King wordt door de fans niet geduld. Een van de volgelin gen schrijft: „Als Elvis-fan kan ik zeggen dat wij van Elvis houden, omdathij zich in zijn laatste show El- vis in Concert zo kwestbaar liefdevol durfde opstellen, omdat hij ondanks zijn ziekte tot het laatst zijn pu bliek, de fans wilde laten ge nieten van zijn unieke stem en talent". Een andere fan reageert woedend op het ge ruchtmakende Elvis-boek van Albert Goldman: „Als je een échte fan bent, dan is het natuurlijk vanzelfsprekend dat er geen MOER van klopt". Dat fans niet slechts op hol geslagen jongelui zijn, bewijzen de 242 heren en da mes van The Ramblers Fan Club. De club heeft een be stuur van 5 mensen. Pen ningmeester Jan Smits uit Tilburg: „Het typische van onze club is dat The Ram blers (o.l.v. Theo Uden Mas- man) eigenlijk in 1964 zijn opgeheven, zij het dat in 1974 weer begonnen werd o.l.v. Jack Buiterman". De fanclub laat zich ook in Hilversum horen en als een omroep tot opnamen van The Ramblers besluit, zoals de AVRO onlangs, bre ken er belangrijke dagen aan: „Van onze Fan Club wordt dus een grote en en thousiaste opkomst ver wacht. De kans MOETEN we grijpen om luisterend en kijkend Nederland, België en Duitsland te tonen dat The Ramblers en hun Fan Club sringlevend zijn!" Leden van de Ramblers Fan Club vormen het ama teurorkestje 'The Rambling Stompers' en spelen oude Ramblers-nummers. De in middels overleden voorzitter van de fanclub, Freek Mel- lema, liet zelfs foto's van zichzelf maken met als on derschrift: 'Freek Mellema, de Poppink van de Ramb- Ung Stompers' (naar Wim Poppink van de echte Ram blers). Regelmatig worden er 'zwerverskampen' gehouden voor de Ramblers-fans. De kampeerders moeten 'thee en apéritief' zelf meenemen, maar krijgen daarvoor veel terug: avonden in kamp vuursfeer met muziekma- ken en sterke verhalen ('mondharmonica, gitaar of blokfluit zelf meenemen'). Mogelijk zorgen de 'Su- perfan'-uitzendingen voor nieuwe golven van aanbid ding en saamhorigheid. Aansluiting bij bestaande fanclubs is meestal niet duur, de lidmaatschapsgel den schommelen tussen de 10 en de 15 gulden (voor El- vis en voor de Beatles be taalt men meer). Iedereen die meer wil weten kan zich wenden tot de Dutch Fan club Federation, Postbus 196 in Hengelo. De geoefende tv- en filmkijker weet datje aan de bijbehorende muziek kunt horen of je een film serieus moet nemen. Muziek ondersteunt het verhaal, verduidelijkt de sfeer en voert de spanning op, als het goed is. De klanken bij de serie 'Hill Street Blues' vielen niet op, de kijker had genoeg aan de herrie in het politiebureau. In de serie 'St. Elsewhere', die door de NCRV op zondagavond wordt gepresenteerd als de opvolger van 'Hill Street Blues', gaat het echter anders toe. Terwijl verplegers en patiënten door de nauwe ziekenhuisgangen krioelden, klonken in de eerste aflevering opeens een paar flarden van bekende popsongs. Een jonge arts, die een paar nachten niet geslapen had, rende naar een volgende patient en daar klonk een nummer van de Police (in een andere versie). Op een ander moment werden de beelden van een ziekenhuiskamer ondersteund door 'Born to run', gezongen door een Springsteen-imitator. Kwam de muziek uit een radio of een walkman van een van de patiënten? Nee, dergelijke apparaten kregen we helemaal niet te zien. Een half minuutje popmuziek tussen de gebruikelijke onopvaUende orkestgeluiden. Waarschijnlijk is het bedoeld als knipoogje naar de swingende liefhebbers van 'Miami Vice'. Functioneel is het in ieder geval niet. Het past in het beeld dat na de eerste aflevering van 'St. Elsewhere' is blijven hangen: veel actie, maar weinig duidelijkheid. Een vreemde rol speelde de muziek ook in de Duitse spionageserie 'Het raadsel van de Wadden', waarmee de AVRO dinsdagavond begonnen is. Het verhaal dateert uit 1904 en heeft ook de traagheid die bij die tijd hoort. 'Het wassende water' op z'n Duits. Spanning is er niet. We zien de gebruikelijke handelingen in een vissershaven, maar luid tokkelende gitaren moeten ons doen geloven dat hier iets heel boeiends aan de hand is. Een zangeres barst uit in luide, zeer dramatische zang. Gaat er iemand dood? Is er hevig verdriet? Er loopt alleen maar een man over het strand die het zeil zoekt dat hij in een storm op zee is kwijtgeraakt. Gongslagen galmen als de man naar een grote woonboot dobbert. Alsof we vlakbij een huiveringwekkende ontknoping zijn. Dreunende muziek moet de serie de dramatiek geven die het verhaal zelf niet heeft. Het is een raadsel waarom de AVRO dit 'Raadsel van de Wadden' zo laat op de avond uitzendt. Kinderen hebben er misschien iets aan, volwassenen halen hun schouders op en blijven zich verbazen over de Engelse hoofdrolspelers die constant Duits spreken. Misschien is Wibo gezwicht voor de titel. De Wadden spreken hem aan, hij heeft zelfs ooit eens een jeugdserie over het eiland Schiermonikoog geschreven, 'Het geheim van Vredenhof'. Hij houdt in ieder geval meer van Wadden dan van Noordzeestranden, vooral als daar Goldrush- finalisten in het zand staan te zoeken naar muntjes. Hoe muziek heel funtioneel gebruikt kan worden, toont de Engelse serie 'Edge of darkness', waarvan de VARA maandag het tweede deel uitzond. Er klinkt slepende gitaarmuziek als politieman Ronald Craven zich naar de parkeergarage begeeft voor een ontmoeting met een onduidelijke hoge veilgheidsfuntionaris. De spanning klinkt door de snaren, zo hoort het. Verschillende keren horen we grote delen van 'Time of the preacher' van de Amerikaanse country- zanger Willie Nelson. Afgelopen maandag werd duidelijk gemaakt waarom. De louche CLA- agent Jedburgh en Craven buigen zich over de woorden van 'Time of the preacher', die een voorspellende betekenis hebben. De Nederlandse vertaler kreeg het overigens even moeilijk met de namen van country-artiesten en ondertitelde op een gegeven moment met '....Wailin' Willie Nelson', terwijl de Amerikaan het had over Waylon (Jennings) en Willie Nelson. De muziek geeft deze voortreffelijke serie extra waarde en 'Edge of Darkness' maakt mensen nieuwsgierig naar 'Time of the preacher'. Mooier kan het niet. Voor de liefhebbers: het nummer staat op de elpee 'Red Headed Stranger' van Willie Nelson uit 1975. HILVERSUM (ANP) - In de NOS-rubriek Het Capitool wordt zondag (Ned. 2,12.00 uur) gesproken over de algemene beschou wingen in de Tweede Kamer, met name waar het gaat om de as pecten van het werkgelegenheidsbeleid. Aan de discussie onder leiding van Fred Verbakei nemen onder andere deel minister van economische zaken R. de Korte, Johan Stekelenburg, vice voorzitter van het FNV en J. Berghuis, voorzitter van de directie AKZO Nederland. In een extra uitzending van de NCRV televisierubriek Hier en Nu zondag (Ned. 1, 20.45 uur) een terugblik op de ontmoeting tussen de Amerikaanse president Reagan en de Russische par tijleider Gorbatsjow in Reykjavik op IJsland. In de uitzending onder meer reacties van de Amerikaanse oud-toponderhande laar bij de wapenbesprekingen, Paul Warnke en Kremlin- woordvoerder Lomeiko. fVBRSUM(ANP) - Malafide beleggingskanto- e ''en Amsterdam in internationale finan- igen de naam van 'achterbuurt' bezorgd. camera's boven het schip j uaaiu «tui aouwiuuurii ucmiigu. Li.amteUng door 4je achterbuurt voert de tele- Aers zondagavond (Nederland 2,21.10 uur) •!flTv!ge grachtenpanden naar het moderne sul e Center en een enkele villa in Laren, j'hebben zwendelende effectenhuizen ■tf, gehad in ons land en dit tot droefenis van Pm? •urs en de Vereniging Effectenbe- de belangen van beleggers behar- L. n nieuwe wet maakt daaraan nu een einde. JTaag staat centraal in het VPRO-pro- Tam den Bergen. De strekking van het [e Q"m® is, dat het hier niet gaat om indivi- Puchters die snel hun slag willen slaan om vervolgens van het toneel te verdwijnen. Juristen en opsporingsambtenaren schetsen voor de ca mera het beeld van zorgvuldig opgezette interna tionale netwerken, waarvan in veel gevallen de grote breinen achter de schermen bekend zijn. Onder nieuwe namen duiken hun firma's steeds opnieuw op om het argeloze publiek nep-aande- len aan te smeren. De schimmige organisaties zoeken bewust naar de zwakke plekken in de nieuwe wet en proberen juridisch door de mazen te glippen. De bewijsvoering vormt in deze witte boorden criminaliteit het grote struikelblok voor justitie en politie. Sinds juli van dit jaar moeten effectenhuizen, die niet vallen onder het regiem van de Amster damse effectenbeurs, een vergunning hebben. Di verse daarvan zijn al door justitie aangepakt en andere, waarbij dat nog niet gebeurd is, zijn al in de pers aan de kaak gesteld. In het VPRO-pro- gramma geeft een directeur van zo'n firma zelfs toe een economisch delict te plegen. De grenzen van het toelaatbare worden afgetast. Als bemid deling in effecten verboden is, mag dan wel de ad ministratie worden gevoerd van een beleggings club Volgens mr. Cross, jurist van de Amsterdamse effectenbeurs, zijn particuliere beleggers in twee jaar tijd een miljard gulden kwijtgeraakt via du bieuze effectenbemiddelaars. Volgens de Amster damse advocaat mr. Casander hebben de slacht offers uiteenlopende beroepen als slager of huis arts en hebben bedragen van tien mille tot een miljoen gulden verspeeld. Hoe een belegger in de luren kan worden ge legd blijkt uit een voorbeeld dat de Canadese op sporingsambtenaar John F. Leybourne geeft. In ons land werden via het blad van BA Investment Advisory Services, een effectenkantoor dat justi tie momenteel aanpakt door het faillissement te eisen, aandelen CIM aangeprezen, nadat die op de beurs in Ontario een zeer fraaie koersstijging zien. De beurscommissie ontdekte echter, dat die stijging geheel werd veroorzaakt door een schijn- handel op kleine schaal tussen enkele stroman nen. De man achter de hele affaire is de Canadees B.A.. Een andere naam die opduikt is die van I.K., de man achter First Commerce Securities, waarnaar het openbaar ministerie in Amsterdam een ge rechtelijk vooronderzoek is begonnen. Deze firma is vooral berucht door het aanbieden van aande len De Voe Holbein, een op de Nederlandse Antil len gevestigde vennootschap die zich bezig zou houden met het winnen van metalen uit afvalwa ter. Deze Canadees heeft volgens de VPRO na di verse onthullingen in de internationale pers de belangstelling van onder andere de Australische beurscommissie. In het VPRO-programma komt men tot de con clusie dat het Nederlandse "wetje' sterk tekort zal schieten om dit soort grootscheepse internationale zwendel aan te pakken. In bijvoorbeeld de Ver enigde Staten is de wetgeving tegen dit soort fraude stringenter, maar Leybourne stelt, dat ook daar het verschijnsel zeker niet uitgeroeid is. De vraag dringt zich dan ook op of ons land er een nieuwe vorm van witte boorden criminaliteit bij heeft gekregen, die zich even moeilijk laat be strijden als belastingontduiking. De VPRO wil aan het einde van dit seizoen in een programma de resultaten van de nieuwe wet belichten.

de Stem | 1986 | | pagina 21