'De mensen praten hier mét je, op de rechtbank praten ze tégen je' Kantonrechter W. van Solinge over zijn vak: 'iteindelijke ZATERDAG 11 OKTOBER 1986 Dl WEfKtWD UTERDAG 11 OKTOBER Taalgebruik Narigheid Bak' 4Rechtspraak naast de deur9 Puzzel Pachtzaken .r BERT VAN VELZEN Liz toch! Oudere mensen *1 ®T ril' „AAN dat stomme strafrecht word je opgehangen". De Middelburgse kantonrechter W.F. van Solinge (55) neemt geen blad voor de mond als hij praat over zijn werk, waar hij met hart en ziel aan 'verslaafd' is. Hij is een van de kantonrechters die helemaal niet gelukkig is met het plan van minister Korthals Altes om de kantongerechten in Nederland op te heffen. Het wordt er ook allemaal niet beter op als we Van Solinge moeten geloven. „Ik zeg niet dat het niet goed zal gaan, maar de werklust en inzet die hier de olie vormen om ons winkeltje gesmeerd te laten lopen, vind ik belangrijk. Ik ken geen kantonrechter die zijn vak als een last met zich meesjouwt. Verschillende rechters doen dat wel". Het lijkt ook geen pretje om de 'grote boze gerechtswereld' binnen te stappen voor een simpel zaakje als een parkeerbonnetje. Fout, fout, fout, weer dat parkeerbonnetje, weer die strafzaken. Van Solinge benadrukt dat die strafzaken nog geen tien procent van het werk van het kantongerecht zijn. Ongelovig op naar Middelburg. Kantonrechter W. van Solinge (links) en griffier P. Kamstra ter zitting. - FOTO'S WILLEM MIERAS 'Je wordt er eigenwijs van' Door René van der Velden OM 9.15 UUR die maandagochtend zet ik mijn autootje bij een parkeer- meter aan de Balans in Middelburg. Voor een gulden en twee kwartjes mag hij twee uur voor de voordeur van de kantonrechter blijven staan. En ik blijf een dag, dus als dat maar goed afloopt „Je treft 't niet", zegt de joviale, goed in het pak zittende kantonrechter. Voor die miqdag blijken eqkele interessante af spraken te zijn afgezegd. We maken snel kennis, want om 10.00 uur begint de wekelijkse terechtzitting voor civiele zaken. „Ik ben eerst tien jaar advocaat geweest. Ln 1967 ben ik naar de rechterlijke macht overgegaan. Eerst op de rechtbank in Middelburg, een kleine rechtbank waar je alles moet doen en al les door elkaar. Acht jaar geleden ben ik op eigen verzoek kantonrechter gewor den, een leuk vak, waarin je met veel mensen omgaat. Ter vergelijking: als het gerechtshof één vonnis maakt en de rechtbank vijf, dan maken wij er vijftien. Als je enkele jaren kantonrechter bent, ben je volslagen ongeschikt om nog sa men met een college te werken. Je wordt er goed eigenwijs van. Een kantonrechter is een vent die zijn winkel alléén kan en wil doen. Je bent benoemd door de ko ningin en hebt geen baas. Als ik honderd keer beslis, dat iemand die door het rode licht rijdt, zijn rijbewijs kwijt raakt, kan niemand me iets maken. Ik houd de kan toortijden aan, maar er zijn ook kanton rechters die een keer per week op de zit ting komen en de rest thuis doen. Het is een prima baan. Hier wordt alles voor je gedaan. Het is een enorm beschermd, m de watten gelegd bestaan. Het is een vol strekt onafhankelijke positie. Niemand kan me dwingen". Behalve dé klok dan. Om 10.00 uur grist Van Solinge zijn zwarte toga met wit kraagje ('daar lichten we ook vaak de hand mee') uit de klerenkast. Hij snelt naar beneden, waarop de griffier (in ook zo'n pak) en twee deurwaarders al op hem wachten. Civiele zaken, dus in ae praktijk mensen die iets van iemand te goed hebben. In Middelburg zo'n zeven tig tot tachtig per week. Nu ongeveer 35. Maar afwachten natuurlijk wie komt op dagen. „Je kunt alles verwachten. Van dat helemaal niemand komt opdagen tot een volle zaal", had hij me vantevoren al gewaarschuwd. Gelukkig komen er enkele Zeeuwen opdagen in de ouderwets ingerichte zit tingzaal met namaak-koperwerk en grote spiegels. Twee mannen die het niet eens zijn over de betaling van een bedrag van 1062,69 zijn kennelijk al meer geweest. Het enige wat ze vandaag te doen hebben is de eed (als ze er God bij willen betrek ken) of de belofte afleggen. „Zo waarlijk helpe mij God almachtig", zeggen ze de kantonrechter na en klaar is Kees. „Denkt U om het afstapje?". De volgende klant heeft zijn auto laten repareren bij een garage, maar de nota is twee keer te hoog. Of hij het eens is met het verhaal van de garagist. „Dat taalge bruik heb ik niet geleerd op school. Ik heb dit stuk aandachtig over moeten le zen, maar die woordkeuze, daar kom ik niet uit. Ik kan het beste bij mijn verkla ring blijven". 3 November krijgt hij te ho ren wie volgens de kantonrechter gelijk heeft. De kantonrechter pakt een goed-voor- de-keel-snoepje en benadrukt de infor mele sfeer door tegen zijn volgende klant te zeggen: 'Blijf rustig zitten, ik zit er ook bij'. Een schuldkwestie en ook deze me neer wil uitleg over de stukken. „Het is vaktaal", verdedigt Van Solinge de inder daad lastig leesbare juridische stukken, Het kantongerecht Middelburg telt twee kantonrechters, twee gerechtssecretaressen en een administratieve staf van zeven mensen. Wilma Ver hagen weet de weg in de welgevulde kasten met dossiers 'vermogensrechtelijk bewind' en 'voogdijregister'. „als je een arm gebroken hebt, heet dat bij de dokter ook dat je een fractuur hebt". Volgende patiënt graag: Wehkamp (van die hele dikke catalogussen) heeft ruim 1200 piek tegoed van een man uit het Zuidbevelandse 's Heerenhoek. Niets menselijks is vreemd bij de kantonrech ter. „Ik ben een paar jaar geleden in de WW gekomen. Werd gedwongen mijn huis te verkopen. Ik ben opnieuw begon nen in een huurhuis. Sinds een paar jaar heb ik weer een baan. Met hard werken probeer ik de lopende schulden af te los sen. Je probeert van alles. Ik heb het be steld en ik moet het betalen". De kantonrechter zegt dat hij de vorde ring van Wehkamp moet toewijzen. „U kunt met de deurwaarder een afbetalings- Êlan maken". Maar de deurwaarder ver eert voor de man uit 's Heerenhoek nog altijd in de met grote schande omgeven taboesfeer: „Het is een bepaalde angst, nou ja, de deurwaarder.„Er gebeurt U niets, maakt u zich alstublieft geen zor gen, want dit soort dingen komt vrijwel altijd terecht", troost de kantonrechter. De ene firma wil zeshonderd gulden van een andere firma. „Maar ik heb geen factuur", zegt een vertegenwoordiger van de laatste. „U hoort nog van ons", zegt de kantonrechter en mappen met dossiers wisselen schijnbaar hopeloos van stapel. Een man uit Lewedoip beweert bij hoog en bij laag dat hij die ene firma al betaald-heeft. „Het is een groot raadsel. De boekhouding van die firma is een grote janboel". De kantonrechter belooft er thuis eens over te gaan piekeren. En een man uit Goes tenslotte moet 1369,50 betalen aan de Hagelunie, ter wijl hij zelf beweert juist nog een bedrag van 2400 te goed te hebben van die ver zekeringsmaatschappij. „Het waren niet bijzonder duidelijke heren vanmorgen", evalueert Van Soün- ge. En dat beaam ik volmondig. Meer komen er niet opdagen, dus spoedt het gezelschap zich naar een min stens zo ongezellig lokaal aan de andere kant van de gang. Voor de vonnissen. Zestien dit keer. „Het is de dood op je hielen elke week. „We beginnen maar met dit pak narigheid". Een uitermate saai uurtje breekt aan. In een soort geheimtaal wisselen de vier heren data uit voor nieuwe afspraken met klanten en zegt de kantonrechter hoeveel salaris afgewerkte klanten moeten beta len. „Er zijn af en toe zaken, daar slaap je niet van", merkt Van Solinge op. Wat hem ook niet lekker zit is dat slepende spelletje met een auto die maar steeds van eigenaar verandert. De invoerrechten zijn niet betaald. Maar wie zal die alsnog moeten betalen. Zoete Lieve Gerritje heeft hem net gekocht van die en die. „Ik heb nog tien jaar te gaan. Zou die zaak dan afgehandeld zijn?", linge zich vertwijfeld af. vraagt Van So- Bij al dit soort kwesties bepaalt het na leven van de spelregeltjes wie uiteindelijk de winnende partij wordt. Degene die zijn zaakjes correct heeft afgehandeld en met deugelijke papieren kan zwaaien, krijgt doorgaans het gelijk aan zijn kant. Met geloof, hoop en liefde kan de kantonrech ter niks beginnen. „En dat heb je in Zee land nog hè, vertrouwen. Die oudere Zeeuwen vertrouwen elkaar. Maar er is een hoop import, veel vakantiehuizen en daar komt dan vaak gezeur van". Voor de maandagmiddag stond een drietal getuigenverhoren op het program ma. In het kader van 'persoonlijke ver schijning van partijen' zouden bijvoor beeld een matroos en zijn werkgever hun meningsverschil uit de doeken komen doen. Na vier maanden werk op een schip, kwam hij in de bak terecht. Terug- fekomen wil hij salaris over die periode. )e uitslag lijkt voor de hand te liggen, maar is toch nog aanleiding voor wijs be raad. Maar zoals gezegd, ook de Zeeuwse wegen zijn ondoorgrondelijk. Niemand kwam opdagen. Bedroevend en stomvervelend vindt de kantonrechter, maar hij heeft ermee leren leven dat zijn dagtaak wat dat betreft on zeker is. En trouwens, werk is er altijd, volgens Van Solinge. „Je blijft altijd aan het lopen. Je bent nooit klaar. Net als de dokter ben je zelfs in de weekends met je patiënten bezig. Als bijzonder tijdrovend gelden de za- NEDERLAND telt 62 kan tongerechten. In Zuid-West- Nederland zijn er kantonge rechten in Breda, Zevenber gen, Bergen op Zoom, Mid delburg, Zienkzee, Tholen, Terneuzen en Oostburg. De meeste kantongerechten wor den bemand door één kanton rechter, behalve de grotere zo als Breda en Middelburg. Het kantongerecht is opge zet als 'rechtspraak naast de deur". Met de kantonrechter komen dan ook veel meer mensen in aanraking dan met de hogere instanties als ge rechtshof (vijf in Nederland) en arrondissementsrechtban ken (negentien). De kantonrechter is er op de eerste plaats voor de zoge heten civiele zaken, waarbij de ene burger het niet eens is met een andere over bijvoorbeeld huurzaken, huurkoop- en af betalingszaken en arbeidsge schillen. In alle andere civiele (of burgerlijke) zaken komt men alleen voor de kanton rechter als het om een bedrag gaat dat niet hoger is dan ƒ3.000. Tegen het eindvonnis van de kantonrechter kan men in hoger beroep gaan bij een rechtbank. Dat geldt alleen voor zaken, waarmee een be drag van meer dan 50 is ge moeid. ken, waarbij de kantonrechter het nuttig vindt om ter plekke poolshoogte te gaan nemen. Een kapperszaak bijvoorbeeld die vloerbedekking heeft laten leggen en de rekening niet wil betalen. Omdat er bob bels in zijn tapijt zitten. „Nou, ik heb de bobbels gezien hoor, er is niet betaald". Of een aanrijding die berust op een voor rangskwestie bij een afrit. Of een lek in het dak van een gehuurd winkelpand. Of traptreden. De civiele zaken - Van Solinge betitelt zijn forse stapel dossiers als 'een pak troosteloosheid' - staan elke maandag op het programma. In tegenstelling tot ae strafzaken halen ze maar zelden ae krant. Maar het is wel zo'n zestig procent van het werk van het kantongerecht. Het aan tal zaken is de laatste jaren enorm toege nomen. Dit jaar is er voor het eerst sprake van een lichte daling, wat Van So linge toeschrijft aan de gestegen griffie rechten en de eigen bijdrage, die cliënten sinds kort moeten betalen. Vaste klanten? Jawel. „Wehkamp, Boek en Plaat, woningbouwverenigingen die de huur niet krijgen, verzekerings maatschappijen die geen premie ontvan gen, autohandelaars over niet betaalde re paraties, aannemers, die geen cent heb ben gezien voor hun klussen. Ik be schouw het als een puzzel leggen. De eisende partij moet de stukjes leveren. 21e- ker van mijn uitspraken ben ik eigenlijk altijd. Als ik twijfel moeten er meer gege vens komen". Dat ligt anders bij de strafzaken. „Ik weet soms dat ik bedonderd word. Er zijn altijd mensen die wat proberen. In straf zaken geef ik weieens vrijspraak, omdat ik denk dat-ie misschien gelijk heeft". Strafzaken vindt de kantonrechter niet interessant. Hij doet er in Middelburg zo'n 125 per zitting, in Zierikzee en Tho len - waar Van Solinge de zittingen erbij doet- respectievelijk 75 en 30. „Het voorbereiden is vrij geestdodend. De zit ting is wel leuk. Daar zie je het grote ver schil met de rechtbank. Als rechter moet je een zaak beoordelen en een straf opleg gen. Dan is het af en kun je niks meer doen. Hier krijg ik voor 99,9 procent flut- dingen, strafrechtelijk gezien, maar hier kun je met de mensen op de zaak in gaan. Op de rechtbank vond ik dat ik niets aan het probleem kon bijdragen, maar hier met mijn miezerige zaken wel. De mensen praten hier mét je, op de rechtbank pra ten ze tégen je. De klant is koning". Maar over strafzaken zouden we het maar voor tien procent hebben. Want het imago van de kantonrechter als parkeer- bonnenafhandelaar moet uit de wereld nu het tenminste nog kan. Pachtzaken bij voorbeeld - weliswaar slechts een twintig tal per jaar - zijn veel tijdrovender. En er staan veel grotere belangen op het spel, tot de volledige kostwinning van een landbouwer toe. Wat regelmatig voor komt is dat Belgische eigenaren hun grond in Zeeland willen verkopen. Die grond is de broodwinning voor de Zeeuwse pachter. 'Wie mag wat?' is de vraag die de kantonrechter met twee le ken moet beantwoorden. En wat te denken van de kantonrechter die krankzinnigen moet bezoeken om te verklaren dat die mensen ze inderdaad niet meer allemaal op een rijtje hebben. En de in omvang toenemende taak van vermogensbeheer, waarbij oudere mensen onder bewind worden gesteld. En hand lichting verlenen aan jongeren, een soort beperkte meerderjarigheid, waardoor minderjarigen bijvoorbeeld een bedrijfje kunnen beginnen. En vervangende toe stemming geven voor een huwelijk. En voogdijkwesties, wijzigingen van handels namen, ontbinding van arbeidsovereen komsten Misschien moet Korthals- Altes er nog maar eens een nachtje over slapen. U heeft het ver de krant zien staan. Heil gon met een koen citaat J slachtsgemeenschap heef: mens nog nooit goed gec hij mag van geluk het hem geen kwaa daan." Epicurus, de fijnproevej dat, wellicht in een vlaai I cynische teleurstelling, I gezegd. Het verhaal gaa een boek van de Britse s ster Liz Hodgkinson, ditl seksuele leven voorlopig I stilleggen. Volgens Lu v we er al te zeer door g deerd. Dat is volgens haai J maal niet goed voor oii| haar boek is een grimm, doende ode op het celibaatl Hodgkinson zegt dat die het aandurft om het beuren te mijden op de olgende week zaterdag valt ir [iet Zwitserse Lausanne de eslissing. Amsterdam, Barcelona jelgrado, Brisbane, Birmingham, weg is; zij legt uit datgesli 'arijs. Een van die zes steden ma gemeenschap niet alleensi j 1992 de Olympische UjkTn gSfkfS iomerspelen organiseren. De vooral een tijdsverspiiiing jelukkige wordt aangewezen doo niets tot stand brengt; aj e kiesgerechtigde leden van het dat seks de ontwikkeüngt! nternationaaI Olympisch Comitt CïïJ'K™ volsende haal is: seksuele omgangv aterdag in de Zwitserse stad zuil de grootste hindernis m [emmen, is nog niet geheel wouw66 bevnjdin8 m uideüjk. Normaal zijn er 91 Onmiddellijk ophouden iesgerechtigden. Maar dat aanta De titel van het boek va al niet gehaald worden. Hodgkinson is vrij tam ei Barcelona lijkt de grote favoriet door ieder redelijk mens J 9 den onderschreven: Sex is lJn- IOC-voorzitter Samaranch Compulsory (Sex is niet eboren in de Catalaanse plicht). Maar voordatoofdstad. In 1992 is het vijf ffeuv^ribraSkkdn :uwen Beleden dat Christoffel schrijdende emancipatie™ 'olumbus Amerika ontdekte. mensheid is het van belai ovendien heeft Barcelona zich a na te gatrn hoe ernstig rje keer eerder kandidaat gestelc meent. Mij bekruipt bij ie b van de aan haar boek go Desondanks blijft het gissen, beschouwingen het gevod liemand weet precies wat zich «ft heeft opgezadeld Bjjjter de schermen afspeelt. Well ren8inP'h^PE0^ sPraken gemaakt worden. Want mannpn huizenhoog op dt m zieltjes te winnen, gaan de te jagen. andidaten ver. Een schimmig spi Haar verhaal doet me lt miljoenen kost en slechts 'één ken aan het optreden, eet of twaalf geleden, van nieuwlichter op de Hebn die een zeer pagne voerde tegen hel U# pende paard. Ook hier toonde de actie wat aandoende trekken. Ho katten, met hun bescheidt! partijen en hun wollen aan, werden niet als oto aangemerkt. Het paard it opmerkelijke blootheid da tegen wel. Het eerste dat; een paard ziet is dat ht mooi gewelfde blote kont De actievoerder op de den bekeerde menig met het aankleden van zijn Deze 'horsetaylors' hebb later getracht uit de verf heid te redden door net tt alsof ze de grap hadden speeld. Volgens de theorie vit slingert er een seksobsessies teriii riaanse preutsheid. Dep heid van die tijd kreeg gens uitdrukking in de ren van Fanny Hill, waab van Xaviera Hollander ken, en de omkleding vit nopoten met rokjes om ma - die door de schim vit vrouwenenkel in extase 1" geraken - niet tot verve üjke gedachten te brengen Ik beveel u aan de ad" van Liz niet op te volgen bevrijding van de vrouw tf dere wijze te dienen. over twintig jaar de f onthuld, is het voor ons te laat. innaar' oplevert. Door Romain van Damme EIND september 1981 kwam. het Kürhaus van de Westduitst Baden-Baden de kiesgerechtig den van het IOC bijeen. Om i geheime stemming uit te n welke stad in 1988 de Olymp Zomerspelen binnen de poorte krijgen. Dé grote kanshebbei de Japanse industriestad Na De Japanners zelf meenden d les in kannen en kruiken was delegatieleider Kiyokawa spreekgestoelte beklom. Kiyo liet zich verleiden tot een zeer gant klinkende toespraak. Als niet meer gestemd moest wo Nagoya had immers niets te vi Dat pakte dus totaal verkeerd i De toespraak wekte bij het mer van de IOC-leden zoveel wrevel c ter plekke besloten werd de Zuil aanse hoofdstad Seoel naar voi schuiven. Seoel kreeg uiteindeli stemmen. De verbijsterde Japanse gatie was bij 27 stemmen reeds uitj Seoel had overigens handig ingeha ele onvergeeflijke fout van Kiyc Aan de vooravond van de geheime nting vond iedere IOC-kiesgerec op zijn hotelkamer een peperduur ticket (richting Seoel uiteraard) t uitnodiging voor een verblijf va week in het duurste hotel van de Ondanks alle beweringen van de I< den dat dergelijke geschenken ab tuet meespelen in de besluitvormii die geste van Seoel ongetwijfeld ii gehad hebben. Het IOC telt 91 kiesgerecht Veelal zijn het oudere mensen die recht hebben. Een IOC-lid dat nog zestig is, wordt als een broekie andaar dat de kans op sterfge groter is dan normaal. Dat geld weer voor deze stemming. Twee I( den zijn in de loop van dit jaar c den. Verder is de Soedanees Zein I dm na de val van de regering in 1 de gevangenis terecht gekomen. Zij lating wordt niet voor volgende vnjdag verwacht. Tot slot best. enige onduidelijkheid rond het sterf van de Tunesiër Mohamed M.Zal werd in zijn land afgezet als minist sport en nam daarom de wijk naar seriand. Over zijn positie zijn de menten niet geheel waterdicht. Pu

de Stem | 1986 | | pagina 18