[TTp] ELIJKS- E KTBUREAj Éi? 43? 03 Omzet te laag Gooi er een weekje Bahama's tegenaan d ff Wf m Incentive tours nieuwe toverformule in het bedrijfsleven Mevrouw krijgt pas de tweede oorbel als manlief flink zijn best doet o: «TERDAG 11 OKTOBER 1986 d. tunicatie Kopschuw fit He 1/ O o Goalgetters Orient Express Geheim c: d S d üBÜ Prikkelreisjes voor uitslovers oekt inérïdienstl o per maand. Bij goedfurj itloop tot f 3271,- bruto pi beden. Jaarlijks heeft u etoeslag en ten minste 231 r vrouwen in dienst nemetj in zij nu nog onderverteg# ce geschiktheid wordt daatj is de voorkeur gegeven a kunt u desgewenst conta G. van Hevelingen, chef (01100) 1 60 44. atie met vermelding var andere van belang zijnde irne binnen 10 dagen na n dit blad tegemoet. In del rief en envelop vacature-1 tlden. Richt uw brief onSf èlecommunicatiedistrict IE Breda OEDE BEGIN" mer 1103,4530 VHHo^I 01154-2027 atie ontvangen, stuur <^3 gesloten enveloppe.n' ostzegel is niet nodig- etters) Woonplaats edig mogelijk van ons- In Amerika doen ze het al tientallen jen. Nederland hobbelt - zoals vaker - Jchter de ideeën van Uncle Sam aan. foch valt in ook in ons land steeds vaker let woord 'Incentive tours', het magische jegrip van de jaren tachtig. 'Incentive burs' is marketing-jargon voor het bkrikken van de omzet. Dat opkrikken jebeurt niet door reorganisaties, het ferlagen van de productieprijs of andere Uijpende maatregelen, maar door het kloven van 'prikkelreisjes' om het kersoneel op te jutten tot hogere [restaties. Via een interne wedstrijd met s hoofdprijs bijvoorbeeld een volledig [erzorgde reis naar de Bahama's. „Want t pnkkelt meer dan een weekje met de [rouw naar een tropisch paradijs Door Ron Buitenhuis Het idee is volgens de Incentive-bu reaus vrij simpel: een bedrijf wil de omzet verhogen en stelt reizen in het vooruitzicht voor de succesvol ste verkopers of dealers. Een Incentive-bureau schrijft een campagne op het lijf van het bedrijf en de wedstrijd kan beginnen. Een half jaar werkt het personeel zich fi naal uit de naad en stijgt de omzet met minimaal tien procent Aan het eind van de campagne staan de suc cesvolste verkopers met hun echtge noten op Schiphol, in afwachting van een van A tot Z verzorgde reis naar Luxemburg, de Costa del Sol of de Bahama's. „Je ziet het bij TV-kwissen", verduide lijkt Bart Dorlas van het gelijknamige In centive-bureau in Amsterdam. „Er wordt lustig met koelkasten, rijwielen, video-re corders en kleuren-tv's gesmeten. Maar wat is altijd het toetje, de absolute uit smijter Juist ja, een reis. Een buiten landse reis spreekt nog steeds tot de ver beelding. Het is nog steeds dé prijs en hét middel om mensen te stimuleren tot har der werken." Dorlas, afkomstig uit de reiswereld, maakte al in 1967 kennis met het com mercieel onvertaalbare begrip Incentive- tours. Pas in 1975 waagde hij de stap naar een eigen Incentive-bureau. Hij was daarmee een van de eersten in Neder land. De afgelopen elf jaar ontwikkelde de markt voor incentive-bureaus zich langzaam maar gestaag. Desondanks moet Dorlas constateren dat veel middelgrote en grote bedrijven nog steeds een beetje kopschuw zijn voor Incentives. Om een exclusieve campagne te kunnen schrijven, moet de Incentive- specialist namelijk in het diepste van de bedrijfskeuken kijken. De opdrachtgever moet zogezegd met de billen bloot. Arg waan voor het nieuwe en de angst dat de Incentive-specialist met de bedrijfsgehei men naar de concurrent loopt, weerhou den menige directie van concrete stap- PW. Als marketing-instrument staat de Incentive-tour dan ook nog lang niet op ^n lijn met bij voorbeeld de reclame campagne. Ofschoon in beide gevallen bet doel hetzelfde is: omzetverhoging. Amerikaanse bedrijven geven jaarlijks wn slordige twee miljard uit aan Incenti ves. Nederland is zoals gezegd nog niet helemaal warm gelopen voor het marke- fwg-instrument. Letterlijk betekent 'In centive' prikkel of stimulans. Rijst de '"aag: Hoe en wie wordt er geprikkeld en gestimuleerd? Bart Dorlas: „Samen met de directie en het personeel (meestal vertegenwoor- ®gers en verkopers) wordt bepaald "elke omzetstijging reëel haalbaar is. Die omzetstijging is uitgangspunt van de campagne. De vertegenwoordigers en de verkopers kunnen wedstrijdpunten ver garen, door harder, beter en sneller te werken. Het binnenhalen van een nieuwe :xXxXx;X;Xx-XxXxvX;XX;-x>x x xïxxxxx jiMUik oo A. r O vT33> o xiïi&x*#' t klant bijvoorbeeld, levert vijf punten op, het verkopen van twee keer zoveel tv-toe- stellen in één maand levert tien punten op. Tachtig punten zijn goed voor een twee-weekse reis." Het principe van een campagne is dat een vertegenwoordiger om vijf voor vijf in zijn auto zit en denkt: „Ik ga naar huis Maar dan schiet hem het reisje naar de Bahama's door het hoofd. Dus doet hij toch maar even die klus, die an ders tot de volgende dag was blijven lig gen. „We lanceren een campagne meestal met enig feestgedruis", vervolgt Dorlas. „De zogenaamde 'kick-off. Het perso neel en hun echtgenoten wordt onder een hapje en een dansje het doel en het ver loop van de campagne verteld. Op zo'n avond wordt de vertegenwoordiger dui delijk gemaakt wat van hem wordt ver wacht. Zijn echtgenote krijgt te horen waarom manlief de komende maanden een paar uurtjes moet overwerken; hoe de vrouw haar man kan stimuleren tot betere prestaties; waarom de man zo nu en dan afgepeigerd thuiskomt." Na zo'n 'kick-off zijn de deelnemers volgens Dorlas doorgaans laaiend en thousiast. „Wij hoeven nauwelijks nog te stimuleren. De onderlinge competitie tussen het personeel en de hoofdprijs in het verschiet doen de rest." De opmerking dat zo'n campagne snel leidt tot opjagerij, jaloezie en scheve ge zichten bij de verliezers wuift Dorlas weg. „Er wordt niemand over de kling gejaagd, we zijn geen slavendrijvers. De campagne is zo geschreven dat de be oogde omzetstijging procentueel voor iedereen haalbaar is. De zogenaamde 'goalgetters' -die tien procent van de werknemers die om zeven uur 's och tends begint en om elf uur 's avonds nog in de weer is- spelen een onderlinge wedstrijd. Het gaat ons echter om de middenmoot. Die tachtig procent van de werknemers die te stimuleren is tot een beetje harder werken. (Dorlas gaat er van uit dat bij elk bedrijf tien procent van het isoneel op geen enkele wijze te stimu- Ieren is). Als die middenmootman of - vrouw enkele procenten meer presteert, is dat samen een heleboel." „Een andere voorwaarde is dat dé di rectie de campagne met open vizier speelt", vervolgt Dorlas. „Het personeel moet niet het idee krijgen dat vooraf al bepaald is wie wél en wie niet op reis gaan. Als alles volgens de regels verloopt, versterkt een Incentive-campagne juist de betrokkenheid van het personeel bij het werk. Gedurende de campagne krij gen de vertegenwoordigers namelijk- met regelmaat de tussenstand van hun pres taties te horen. Dat contact loopt niet via ons, maar via de eigen directie. Het is on voorstelbaar hoe stimulerend persoon lijke aandacht van de directeur werkt." Amerikaanse Incentive- bureau's schrikken er zelfs niet voor terug om ook het privéleven van de deelnemers binnen te dringen. Typerend is het voorbeeld van Amerikaanse verkopers die 's mor gens bij het scheren op de spiegel een sticker vinden met de tekst: 'Hey, still thinking about the Bahama's!' (vrij ver taald: Schat, vergeet je vooral de Baha ma's niet!). De sticker was met begelei dend schrijven gericht aan de echtgeno tes van de verkopers. Nog opmerkelijker is de 'grap' (gim mick, m marketing-jargon) van een Ame rikaans Incentive-bureau dat de echtge note van een verkoper een werkelijk schitterende oorbel toestuurde. De tweede oorbel was alleen verkrijgbaar als haar man de beoogde resultaten boekte. „Dat hoef je in Nederland niet te pro beren", bekent Bart Dorlas. „De Neder landse vrouw is daar te nuchter voor. Hier moet je echt uitkijken dat de doel groep (het personeel en de echtgenotes) niet het gevoel krijgt dat ze wordt ge tild." Een Incentive-bureau gaat bij een campagne van een half jaar uit van een omzetstijging van 10 tot 15 procent. De campagne zelf kost zo'n 1,5 procent van de meeromzet. Uiteindelijk gaat circa dertig procent van de werknemers op va kantie. De aard van de campagne hangt niet alleen af van de branche waarin de opdrachtgever opereert, maar ook van de doelgroep. Artsenbezoekers worden an ders gestimuleerd dan autoverkopers; vertegenwoordigers uit de computerwe reld hebben andere prikkels nodig dan horecapersoneel. Ook de hoofdprijs is af gestemd op de doelgroep. Dorlas: "Je moet mensen altijd nét iets meer geven dan ze gewend zijn. Met chauffeurs van Coca-Cola ga je niet in het vijfsterren ho tel George V in Parijs zitten. Ervaringen met dealers van General Motors (GM) overtuigen Dorlas ervan dat Incentive-campagnes ook de hogere echalons van het bedrijfsleven stimule ren: „GM heeft dealers die meervoudig miljonair zijn. Je zou zeggen die mensen zijn niet meer te 'pushen' met een reisje. Vergeet het maarOok die categorie stelt alles in het werk om dat reisje te winnen. Dat komt omdat wij altijd leuke extra's inbouwen die een normaal reisbu reau niet kan leveren. Een van onze 'top ics' is een exclusieve trip met de Orient Express. Een treinreis met een vleugje 19-de eeuw. Of we varen met een pom peus jacht de Middellandse Zee op en ensceneren een aanhouding door de Franse kustwacht. Daarbij komen doua niers aan boord die in plaats van bekeu ringen oorkondes uitdelen aan de beste verkopers. Dat alles in de ambiance van de 'nouveau chic'." Behalve omzetstijgingen meten Incen tive-bureaus ook vaak net dienstbetoon. „Daarvoor sturen we een zogenaamde 'Mistery Man' naar een bedrijf. Die kijkt hoe hij geholpen wordt. Of hij netjes te woord wordt gestaan, of hij lang moet wachten of hij iets simpels als een kopje koffie krijgt aangeboden. Wij proberen een bepaald klimaat te kweken in een be drijf. We zijn echter geen psychologen die een hele arbeidscultuur kunnen ver anderen. Wij verhogen enkel de omzet binnen de bestaande verhoudingen." Ofschoon Incentives in Nederland nog in de kinderschoenen staan, doen al velp misverstanden de ronde over dit marke ting-instrument. Het zou voor een direc tie een uitstekende mogelijkheid zijn om enerzijds loonbelasting te ontwijken en anderzijds een extra aftrekpost op te voe ren. Verder zou het werknemers ertoe brengen looneisen te stellen. „Allemaal bull-shit", reageert Dorlas. „Soms zijn de reizen voor het bedrijf af trekbaar en voor de werknemers een be loning in natura. Er is in Nederland he laas geen peil op te trekken. Er zijn ze ventien fiscale inspecties. In Amsterdam en Rotterdam is de inspecteur vrij soe pel, maar er zijn ook inspecties die een Incentive-tour tot het inkomen rekenen. Dan gaat zo'n vertegenwoordiger met zijn vrouw naar de Bahama's en wordt hem aan het eind van het jaar de reke ning gepresenteerd. Dan blijkt dat hij een paar duizend gulden bij zijn inkomen moet tellen om er belasting over te beta len. Logisch dat wij pleiten voor lande lijke uniformiteit. Dan weten we tenmin ste waar we aan toe zijn". Branches die veel met Incentive-bu reaus in zee gaan zijn onder meer: com puterfirma's, de autohandel, verzeke ringsbedrijven, expediteurs en bedrijven die levensmiddelen leveren aan detaillis ten. Welke bedrijven Dorlas zoal tot zijn klantenkring mag rekenen wil hij met kwijt. „Dat kan ik niet maken. De meeste klanten willen niet dat de concur rentie weet dat zij aan Incentives doen. Het zou enerzijds slapende honden wak ker maken of anderzijds de suggestie kunnen wekken dat er problemen zijn met de omzet." Aan het eind van het interview gaat Dorlas - tot dan toe een op fluistertoon sprekend managertype in blauw kos tuum - opeens uit zijn bol. De vraag of Incentives ook toepasbaar zijn op ambte naren, wordt door hem in eerste instantie begroet alsof er zojuist een nieuwe olie bron is aangeboord. „Tjonge, jonge, daar heeft nog niemand aan gedacht! roept Dorlas verrukt. "Incentives bij de over heid. Als je alle verhalen en mopjes over 'slapende ambtenaren' mag geloven, dan is dat de de doelgroep bij uitstek." Als de eerste opwelling is gezakt, keert Dorlas terug naar de realiteit. „Nee, ambtenaren zijn niks", zegt hij. „Het op krikken van prestaties druist in tegen hun arbeidscultuur. Daar zijn ze te schij terig voor. Laten we maar bij het be drijfsleven blijven.

de Stem | 1986 | | pagina 17