een BOSS Run op Kinder Jeugd Telefoon ALS BEZUINIGINGEN BRINKMAN DOORGAAN Kerkbestuur akkoord met voorwaarden verkoop basisschool MSTEM Veel waardering voor jonge dichters r (m/v) ge Kon. ionie van erteert in king met het mengd Koor sns in een ogramma. tB euwse thappij VAN ZEELAND [L0OSTERZANDE - De dorpshuizen en mu- kgezelschappen in Hontenisse zullen moe- i opdraaien voor de kortingen die de ge- ieente te verwerken krijgt op het sociaal-cul- ireel werk. YOUNG STYIF de prachtige herencollectie is weer binnen EXPOSITIE INGERICHT IN STADHUIS AXEL Nogmaals: Zand9Zee en Sangria TN ZEELAND KENNELIJK AANTAL EXTRA PROBLEMEN' Hoofd schrikt van zichzelf Aanvangsuur bekerduel gewijzigd Plaatselijk nieuws Heikant Lamswaarde St.-Jansteen Axel Kloosterzande iTERDAG 11 OKTOBER 1986 iboden door K&b anng Distributie deren-Oost, st i grondwerk- nende hulpwerk- e en onderhoud. ijs B-E zijn i verzocht hun te zenden aan g P en O, dit kan dus B Middelburg. T22 PAGINA ZEELAND 2 Dorpshuizen en fanfares draaien td lefoon rdt met de directeur van ■530 AA 'articulieren, tmet directeur 530 AA LUIS TEL 01178-1337 op voor korting Van een onzer verslaggevers AXEL - Het RK kerkbestuur in Axel is akkoord gegaan met de voorwaarden die de ge meenteraad heeft gesteld voor de verkoop van de voormalige basisschool aan de Walstraat. Het kerkbestuur heeft dan Van een onzer verslaggevers Dat blijkt uit het voorontwerp welzijnsprogranuna oor 1987, dat sinds gisteren ter inzage ligt. als de bezuinigingen van inister Brinkman doorgaan, at gezien het politiek gebak- lei nog niet zeker is, krijgt ontenisse volgend jaar 20.000 ilden minder uit de rijksbij- sociaal-cultureel werk. iirgemeester en wethouders en in de begroting nog wel suite om de helft daarvan ilf op te vangen. De andere ilft zal moeten komen van ji subsidiekorting. Het college heeft bewust de leine verenigingen met rust daten, omdat het kleine jetje geld dat men daar kan angen naar verwachting re- tief grote weerstanden zal jroepen. Bij de dorpscentra, i menen B en W, valt nog wel rat te halen. Hoewel er ook ichtingen zijn die een zuinig eleid voeren, neemt het te ert van de dorpshuizen toch der jaar toe. Met een beetje cede wil verwachten B en W at daar best nog op kleine is bezuinigd kan worden, et goede voorbeeld geeft al- ast het Dorpscentrum in Vo- slwaarde, dat zelf al heeft la in weten 4.000 gulden te kun- en bezuinigen. De Luifel mag olgend jaar ruim 3.000 gulden under besteden, het gemeen- thapshuis Martinus in Kloos- irzande 2.000 gulden en het Drpshuis in Terhole 800 gul- Daarmee komt de gemeente een heel eind, ware het niet it gesubsidieerde instellin- als de muziekschool, imingswerk en maatschap- ike dienstverlening vol- id jaar meer moeten hebben gevolg van autonome kos- iverhogingen zoals cao-ver achtingen. Vandaar dat B en voorstellen om ook de mu- ekgezelschappen te laten in- veren. Die worden nu vrij oed gesubsidieerd. Behalve directe bijdrage van de ge- leente worden ze ook indirect esubsidieerd via de muziek- fhool, waar de muzikanten orden opgeleid. Bovendien innen ze, als het tenue ver eten is, ook daarvoor bij de emeente aankloppen voor in bijdrage. Een belangrijk argument is »k dat de gemeente momen- sel per lid meer geld in de irenigingen stopt dan de le en zelf aan contributie beta- A1 rekenend komen B en wmeve wmes-en herenmode, j geldig tot 31- Hugo boss ij^^OO^UIDWES^EDER^N^ intoren leuzen, Hulst cn Goes, 'essen en telefoon- mmers op pagina 2. Jongslijden: '0-12.3O/13.30-17.00 uur. factie Se.UZ6n: Rein van der •Jn (editie-chef), Jan Js®n (P'v. chef), Emile ■om^eertens, Joep «Wften. Ronald skaten, Cor de Boer ).T°n Koomen (sport), 'rsti-alfn Deij, Eugène inkPostmaMlddelbUr9: 'yerlentie-expioitatie specteur zeeland: r8M3e9nu' Privé tel. 01150- Itg W op een korting van 1.000 gulden voor de Koninklijke Harmonie St. Cecilia Klooster- zande, eenzelfde bedrag voor fanfare Vrijheid Eendracht in Lamswaarde en 2.000 gulden voor de fanfare Excelsior in Terhole. Mochten de maatre gelen van minister Brinkman niet doorgaan, dan is het ove rigens goed mogelijk dat de muziekgezelschappen er zon der kleerscheuren vanaf ko men. Uit het welzijnsprogranuna blijkt ook dat het jeugdvakan- tiewerk een pas achteruit moet Een begrotingspost van 1.000 gulden voor consumpties vinden B en W wel wat veel van het goede. De peuterspeelzalen bevin den zich in een heel andere si tuatie, door de, inmiddels op erg losse schroeven gekomen, plannen van minister Deet- man. Zoals bekend wil die dat kleuters die vier jaar worden niet meer meteen naar de ba sisschool mogen. Dat zou een grotere druk betekenen op de peuterspeelzalen. Daarom hebben B en W de subsidiera mingen alvast wat verhoogd. Die in Kloosterzande zou er 1.000 gulden op vooruitgaan, vergeleken met de raming voor dit jaar en die in Lams waarde 1.500 gulden. Een ver hoging voor Vogelwaarde, zo blijkt uit het welzijnspro granuna, achten B en W niet nodig. Overigens ziet het er gezien de weerstand in de Tweede Kamer naar uit dat de plannen van Deetman irf de kiem gesmoord zullen worden. Als dat zo is willen B en W toch nog eens bekijken of die voorgenomen subsidieverho ging dan nog wel nodig is. Over het voorontwerp wel zijnsprogranuna wordt don derdag 23 oktober een hoorzit ting gehouden. Belangstellen den, verenigingen en instellin gen kunnen dan hun zegje doen. De bij komst begint om 19.30 uur en wordt gehouden in de raadzaal van het ge meentehuis te Kloosterzande. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Voor de opgehangen gedichten bestond meteen al veel belangstelling. Van een onzer verslaggevers AXEL - In de raadzaal van het Axelse stadhuis werden gisteren de tien jeugdige prijs winnaars van de poëzie-wed- strijd rond de bevrijding van Axel gehuldigd. Hoewel het in principe ging om de veldslag van 400 jaar geleden, toen prins Maurits de Spanjaarden uit Axel joeg, bleken heel wat gedichten de meest recente bevrijding tot onderwerp te hebben. De zwaar bevochten overwinning van de Polen op de Duitse be zetters. Het initiatief voor de poë zie-wedstrijd, waaraan leer lingen van de drie Axelse scholen voor voortgezet onder wijs meededen, werd genomen door boekhandelaar R. Belle mans. Aanleiding daarvoor was dat de Engelse bevelheb ber van de troepen van Mau rits, Philip Sidney, behalve een vechtjas ook een gerenom meerd dichter was. Tussen al lerlei veldslagen door schreef hij zelfs een gezaghebbend boek over de dichtkunst. „Een mooie gelegenheid", dacht Bellemans, „om in het kader van de Mauritsfeesten de liefde bij de jeugd voor de poe- zie te bevorderen". Burgemeester A. Hack sprak gisteren zijn waarde ring uit voor het resultaat. „Op de scholen is zeer ernstig geprobeerd gedichten te schrijven die te maken hebben met de bevrijding". Om de wedstrijd in het juiste kader te plaatsen ging de burgemeester nog even in op de geschiedenis van de bevrijding van Axel. Sidney bleek het grote brein te zijn achter het succesvol ge smede plan om de Spanjaar den buiten te zetten. Dat ging zonder dat eet» van de soldaten van Maurits het loodje legde. Minder strategisch inzicht had Sidney blijkbaar tijdens wa pengekletter nabij Zutphen. Daar werd hij in 1586 namelijk dodelijk gewond. De auteurs van de tien uit verkoren gedichten mochten gisteren een boek of een boe- kenbon uitkiezen voor hun prestatie. Bovendien kregen ze van de VW een oude kaart van Axel. Het waren Wilco van Doorn, Jurgen Zohlandt, Marianne Dees, Murat Dur- gun, André Ingels, Hendry Scheele, Iris Lauret, Monique Audenaerd, Francisca Schulz en Bianca van Haelst. De ge dichten van de prijswinnaars zijn uitvergroot en ingelijst en zijn nu te bewonderen in het Axelse stadhuis. De tentoon stelling, die gisteren meteen door de burgemeester werd geopend, blijft tot eind okto ber. Burgemeester Hack sprak de hoop uit dat velen een kijkje komen nemen. in een brief aan burgemeester en wethouders laten weten, al wil men wel uitzoeken welke juridisch haken en ogen er nog kunnen aanzitten. Zoals bekend is er heel wat over de verkoop van de school te doen geweest. Aanvankelijk besloot de de raad dat het kerkbestuur het gebouw kon kopen onder de voorwaarde dat het gebouw voor sociaal- culturele doeleinden gebruikt moest worden. Die bestem ming moest bij eventuele doorverkoop worden behou den. Het kerkbestuur ging eerst wel akkoord met de eer ste voorwaarden, maar niet met het tweede beding. Uit eindelijk wilde men met geen enkele voorwaarde akkoord gaan. Wethouder H. de Mul en burgemeester A. Hack wilden dan uiteindelijk het gebouw maar zonder voorwaarden verkopen, maar daar waren de wethouders P. Apers en J. van Schaik het weer niet mee eens. Uiteindelijk kwam na een fikse discussie WD'er H. Cy- souw met het verlossende ant woord. Het kerkbestuur mag het gebouw hebben voor 160.000 gulden, zonder dat er de bestemming voor sociaal culturele doeleinden op wordt gelegd. Bij een eventuele ver koop krijgt de gemeente het eerste recht van kopen. Op deze wijze wordt voorkomen dat met het gebouw gespecu leerd gaat worden en dat de verenigingen die van de voor malige school gebruik maken hun onderkomen verliezen. Von onze correspondente HULST - De vraag naar toegangskaarten voor het door Wies de Maat-Kas en Arnold Coene geschre ven stuk café theater 'Zand, Zee en Sangria' was zo groot, dat de leden van de Transfiguratie besloten hebben om het stuk nogmaals op te voe ren. Zaterdag 1 november kan men weer meemaken hoe de confrontatie tus sen een Hollands en een Zeeuws echtpaar afloopt als zij tezamen hun va kantie doorbrengen op een camping aan de zon overgoten Spaanse kust. In het zalencomplex Tif fany wordt dit spektakel opgevoerd om 21.00 uur Door Henk Postma MIDDELBURG - „Om eer lijk te zijn, we lopen af en toe op ons tandvlees. We hebben het eigenlijk onder- schat. We hadden niet ver wacht dat het zo zou aan slaan, ook niet dat er zo veel werk aan is." De twee staf krachten bij de Telefonische Hulpdienst Zeeland hebben de extra klus, het runnen van een speciale Kinder Jeugd Telefoon, blijmoedig op hun schouders genomen, maar tot in lengte van jaren zullen ze het niet meer vol kunnen houden. Er is een part-time medewerker no dig, die de begeleiding van het team vrijwilligers op zich neemt Maar het geld daarvoor ontbreekt „Als we zo nog jaren doorgaan", zegt 'directeur' Ger Wolters, zijn we roofbouw op onszelf aan het plegen. Het Zeeuwse hulpverle ningscircuit had aanvanke lijk niet veel op met het idee om een apart telefoonnum mer in het leven te roepen, waar de Zeeuwse jeugd ano niem met problemen en vra gen terecht kan. Maar bij de Telefonische Hulpdienst zette men, hoewel de finan ciën eigenlijk ontbraken, toch door. Na twee jaar be scheiden experimenteren is het speciale telefoonnum mer 38080 al zo vaak ge draaid, dat de respons vrij wel in het spoor loopt met de animo in gebieden waar de kindertelefoon tot de nor male gevestigde voorzienin gen behoort. En dat terwijl de hoorn van de Zeeuwse toestel nog slechts vier uur per dag (tussen 16 en 20 uur) in functie is. Op basis van landelijke ervaringscijfers kan een volwaardige Kindertelefoon in Zeeland jaarlijks op 1700 contacten rekenen. In feite wordt dat aantal nu al ge haald. De huidige tendens geeft aan dat dit jaar 1200 serieuze gesprekken binnen komen. Daar moeten dan nog enkele honderden 'stille oproepen' ofwel nep-tele- foontjes bij worden opge- „Ik denk toch dat het voorzieningenpakket voor jeugdigen in Zeeland vrij minimaal is. Ik denk dat er onder de kinderen meer problemen leven dan waar we op het eerste gezicht oog voor hebben". Zo verklaart Ger Wolters, 'directeur' van de Tele fonische Hulpdienst Zeeland, de opmerkelijk run op 'zijn' Kinder Jeugdtelefoon. Het ziet ernaar uit dat de vrijwilligers, die het toestel 'bemannen' dit jaar in totaal zo'n 1200 serieuze gesprekken zullen moeten verwerken. Toch gaat het nog slechts om een experiment dat met veel kunst en vliegwerk overeind wordt gehouden. teld. Bovendien, in de uren dat de kindertelefoon niet 'bemand' is, draaien veel jongeren tegenwoordig het nummer van de 'normale' hulpdienst. Waar deze in vroegere jaren slechts zo'n 200 jongeren te woord hoefde te staan, is dit aantal sinds de ingebruikname van de kindertelefoon meer dan verdubbeld. Seksproblemen Dat alles wettigt de con clusie dat in Zeeland, meer dan in Nederland, behoefte is aan een kindertelefoon. Volgens Ger Wolters wordt dat bevestigd door de aard van de binnenkomende tele foontjes. „Zeeland brengt voor de jeugd kennelijk een aantal extra problemen met zich mee, vooral op seksueel gebied. Er worden op dat terrein niet alleen veel tech nische vragen gesteld, maar er zijn ook emotionele pro blemen, die erop wijzen dat veel jeugdigen in een milieu leven dat seks buiten hun le ven houdt". In ruim 36 procent van de gevallen is het onduidelijk waarmee de telefonerende jongeren of kinderen nu precies tobben, maar bijna twintig procent heeft pro blemen met seksualiteit. 'Toppers' zijn ook verliefd heid (ruim elf procent), 'seks-bellers' (bijna tien procent) en familie-proble men (ruim zeven procent). Wat lager scoren schoolpro blemen, problemen buiten het gezin, aanrandingen, problemen rond seksuele ge aardheid, lichamelijke pro blemen en vragen rond abortus en zwangerschap. Wolters signaleert dat de hulpvraag van jeugdigen zeer verschilt van wat zich via de 'normale' hulptele foon aan probleemgevallen aandient. De vrijwilligers achter de telefoon, in leeftijd variërend van zeventien tot voor in de twintig jaar, ont vangen dan ook een afzon derlijke training. Een spe ciaal probleem is het verloop onder de vrijwilligers, ver oorzaakt doordat velen van school of werk en daardoor vaak ook van woonplaats veranderen. Langzaam maar zeker is ook het Zeeuwse hulpverle ningscircuit van het belang van de kindertelefoon over tuigd geraakt. Zo stelde de Zeeuwse Beraadsgroep Jeugdhulpverlening deze week vast 'dat het project in de relatief korte experimen teerperiode heeft aange toond dat er in Zeeland vol doende behoefte is om het bestaan van een aparte kin- der- en jeugdtelefoon te rechtvaardigen'. Dat soort conclusies geeft Wolters hoop dat de jaarlijkse subsi die van 15.000 gulden, af komstig uit een pot voor 'aanvullend beleid' geconti nueerd wordt. Voldoende is dat eigenlijk niet. Met het geld kunnen alleen trainin gen, reis- en kantoorkosten worden betaald. Tekort De organisatie en begelei ding rusten noodgedwongen op de staf en het budget van de 'normale' hulpdienst. En die wordt tot nu toe, met name doordat drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten niet of te weinig betalen, op de been gehouden door kerken en le vensbeschouwelijke groepe ringen. Deze moesten vorig jaar een tekort dichten van bijna 24.000 gulden. De ge meenten Hulst en Valke- nisse betalen geen cent Daar vindt men de aanwe zigheid van het maatschap pelijk werk voldoende. De gemeente Terneuzen draagt jaarlijks 1504 gulden bij. Dat is net vijftien procent van wat naar evenredigheid aan deze gemeente gevraagd is. Sas van Gent betaalde vorig jaar 220 gulden. Daar past men als een kruidenier op de centjes, want deze gemeente deed er dit jaar nog eens twee gulden vanaf. Desalniettemin profiteren ook de inwoners van deze gemeenten mee. Dat is maar goed ook, want volgens het jaarverslag van de hulp dienst komen juist vanuit Zeeuwseh-Vlaanderen veel gesprekken binnen. Een kwestie van sociale controle, want: „De mogelijkheid om anoniem met iemand in con tact te treden geeft de veilig heid die men vaak mist in de eigen regio". Van een onzer verslaggevers TERHOLE - Directeur R. Buijsse van de basis school in Terhole is enigszins geschrokken van zijn eigen noodkreet tijdens de hoorzitting deze week in het dorps huis. Hoewel het aantal leerlingen op de school steeds maar daalt, laat het schoolhoofd in een persbericht nu weten dat zijn school absoluut niet in moeilijkheden ver keert. „De school", aldus Buijsse, „doet er alles aan om met een beperkt leer lingenaantal zo goed mo gelijk onderwijs te geven. De kinderen krijgen er kindgericht onderwijs en waar mogelijk indivi duele begeleiding. On danks de prognoses van het aantal leerlingen voor de komende vijfjaar hoopt de school ook na die periode zo lang moge lijk het onderwijs te blij ven verzorgen". Von onze sportmedewerker SLUISKIL - De morgen (zon dag) te spelen voetbalwed strijd Sluiskil-Axel in de tweede ronde om de KNVB- beker begint om 15.uur. De voetbalvereniging Sluis kil beschikt slechts over één veld waarop gespeeld kan worden, en in verband hier mee is het speelveld pas om drie uur beschikbaar voor deze beker-derby. Ouderenbond - De RK Bond voor Ouderen Heikant houdt in verband met de vakatures in het bestuur een buitenge wone ledenvergadering op maandag 13 oktober om 14.00 uur in het gemeenschapscen trum 't Heike. Wegens het overlijden van voorzitter P. de Jonghe en het periodiek aftre den van A Leenknegt en F. de Brouwer zal een nieuw be stuur worden gekozen, waar uit een voorzitter wordt be noemd. Na de ledenvergade ring is er een bingo- en kaart- middag. Bejaardenschieting - In het gemeenschapscentrum 't Heike werd een schieting ge houden waaraan 39 schutters deelnamen. Uitslag: hoge vo gel: M. Colpaert, Moerbeke; eerste zij vogel: R. Smeelt, Koewacht: tweede zijvogel: M. Janssen, Moerbeke; grootste aantal (3): R. de Rijk, Hulst. Bridge - In café De Vier Jaar getijden speelden de leden van de bridgeclub de achtste wed strijd in de najaarscompetitie. Het was een draaiende Mit chell met zeventien paren. Uitslag: 1. heren Pouwels-Van Cruissen, 2. heren Baggen- Voermans, 3. mevrouw Kint- de heer de Kort. Bejaardenschieting - In café De Kroon namen 44 schutters deel aan de bejaardenschie ting. Uitslag: hoge vogel: P. Stevens, eerste zij vogel: F. Reunis, tweede zijvogel: J. van Kerkhoven, allen St.-Jan- steen; grootste aantal (5): A. d'Hooghe, Stekene. Bedevaart - De KBVO-afde- ling Axel en Zuiddorpe is met drie bussen op bedevaart ge weest naar Oostakker. Daar werd een H. mis bijgewoond die werd opgedragen door pastoor Vervaet. Vervolgens werd gezamenlijk de omme gang gemaakt. Na een kop koffie vertrok het gezelschap weer huiswaarts, waar men rond 18 uur arriveerde. Kloortje - Showband Kloortje heeft deelgenomen aan het bondsconcours voor majoret- ten en drumbands in het Bra bantse Oud-Gastel. In de ere divisie behaalden de majoret- ten een eerste prijs met 149 punten en de miniretten in de jeugddivisie een tweede prijs met 131% punt. De shows van beide groepen werden ge maakt en aangeleerd door isn- tructrice Annelies Maas. De tamboers van Kloorije ver dienden een tweede prijs in de derde divisie. Voor hun stil staand werk kregen ze 140 en voor het marcherende 139 punten. Instructeur van de drumband is Frans Kaijser.

de Stem | 1986 | | pagina 11