'Mijn Mekka' in JZuilandtheater ,17995,- Jubileumconcert harmonie en koor te Hulst Kleinste theater van Antwerpen presenteert Spiesjes Accent Tekenen Willem Vermandere in Vogelwaarde Kindertoneel in De Halle in Axel .Festival van Vlaanderen ook voor Zeeuws-Vlamingen Nog te zien Verwacht nlijnde ontwerp ap zit of 'n verrassend s automaat leurs, 'n Florida, n Nissan dealer. Rosas in Antwerpen "Dust' in filmhuis Zuidland Tips uit Midden- Zeeland fa In het Vestzaktheater aan het Bellamyplein in Vlissin gen brengt het Area Theater uit Gent zaterdag de trage die 'Oidipoes in Kolonos', vertaald door Hugo Claus. 20.30 uur; f 12,50/Pas f 10,00. fa Vrijdag en zaterdag voe ren De Ruyterstadsingers uit Vlissingen de musical 'De Kleine Parade' op. Dat gebeurt in de Middelburgse Schouwburg. De musical is een parodie op het rangen en standenverschil zoals dat zich manifesteerde in de dertiger jaren. 20.00 uur. fa Het Middelburgs Theater fa In de Getuigeniskerk te Middelburg presenteert Adrian Snell Pop Com pany zaterdag zijn gospel musical project 'Alpha Omega', een 'profetisch' mu ziekwerk over het einde der tijden. 20.00 uur; f 17,50. fa De gemeente Middelburg start vrijdag een serie oude muziek-concerten in de bur gerzaal van het stadhuis. Dan treedt op The Elyrian Consort. Dit gezelschap speelt catates en instrumen tale muziek van Rameau, Montclair, Collin de Bla- mont en Marais. 20.15 uur; f 15,00/Pasf 12,50. fa Donderdag (vanavond) geeft Paco Pena een concert op flamenco-gitaar. 20.00 uur; f 15,00/Pas f 12,50. Crisiskabaret in Den Hoekzak Toscane Metsers toneelstuk athol fugard na 1 januari 1986. Ook voor fleetsales Hicra, Prairie, Bluebird, Laurel, Silvia, I aTHOL FUGARD is I zonder twijfel een van de 1 belangrijkste Zuid-Afri- I kaanse toneelschrijvers I van deze tijd. Zijn werk I wordt over de gehele we- I reld gespeeld. Bekende I werken van hem zijn I 'Boesman and Lena', I'Hello and goodbye* en I 'Master Haroldand the 1 boys'. The road to Mecca' lis zijn laatste stuk, dat I begin vorig jaar in Lon- I don in première ging. Woensdag 15 oktober is Ibet stuk te zien in het I zuidlandtheater in Ter- neuzen met Josephine Ivan Gasteren, Ton Lutz lenHenriëtteTol. Zoals meestal bij Fugard, speelt ook dit toneelstuk in I zijn geboortestreek. Een ge- bied in Zuid-Afrika waar de inwoners door de afgelegen ligging sterk op elkaar zijn laangewezen. Een excentriek Joude vrouw, Josephine van Gasteren, valt dan ook danig op in die besloten gemeen- schap. Vooral doordat ze in leen vlaag van bezetenheid jeldhouwwerken begint te i en dat juist direct na iltersweg 1, tel. 01170-2671 shofweg 15, tel. 01150-1 de doord van haar echtge noot. Met die beelden creëert ze, zoals ze het zelf zegt, haar eigen Mekka. Haar omgeving begrijpt er niet erg veel van, ook niet de dominee die toch haar beste vriend is. Hij, Ton Lutz,' wil met haar praten over haar verminderde kerkgang en haar manier van leven. Hij bedenkt een 'menselijke oplossing' voor het probleem dat zij voor zichzelf en haar omgeving vormt. Kort voor de oude vrouw op het voorstel moet reage ren, krijgt ze bezoek van een toegenegen vriending, een jonge lerares, Henriëtte Tol, die honderden kilometers verderop woont. Ook deze heeft problemen en in een spannende en verrassende dialoog maakt Fugard lang zaam maar zeker de bijzon dere relatie tussen de twee vrouwen zichtbaar. De dominee bemoeit zich echter met hun relatie. Hoe dat afloopt moet u maar gaan zien. Aanvang 15 oktober 20.00 uur. Entree ƒ18,- CJP/Pas 65 13.-. DE JUBILERENDE Koninklijke Stedelijke Harmonie van Hulst viert zaterdag 11 oktober haar 185-jarig bestaan met een feestelijk jubileumprogramma in de noordhal van Den Dullaert. De harmonie staat onder leiding van Johan de Witte. Het Huslter gemengd koor verleent medewerking en staat onder leiding van Jo Ivens. Gezamenlijk wordt een aantal bekende koorwerken uitgevoerd, zoals het Largo en Lasciia ch'io pianga van Handel, twee negro spirituals, het overbekende Jerusalem, het mooie Komm holder Lenz en het magistrale Hallelujahkoor uit de Messias. De instrumentale groep presenteert enkele nummers uit het vaste repertoir waaronder nogal wat arrangementen van Ha Hautvast. Solistische hoogstandjes zijn er in het adagietto voor fluiten van Huggens met als dwarsfluitso listen Frank de Block en Sandra Smit. De harmonie trekt het hele gamma van koraal tot ritmische filmmuziek open. Aanvang 20.15 uur, toegang 7,50.65+, donateurs en kin deren 5,-. 'AN DE 17 manifestaties plaats vinden in het ka- van het Festival van laanderen zijn er deze eek ook twee die gegeven vorden in plaatsen die lechts enkele kilometers ver de landsgrens liggen. In aal Helleke in Stekene aan ■heekeereplein treden za- erdag 11 oktober de Salz- urger Solsiten op en ver eent pianiste Maria Spri- nont haar medewerking. Het gezelschap brengt een antrekkelijk programma an voor iedereen te smaken lamermuziek. De Mechelse ïianiste opent met het strij kersensemble hjet condeert met het 12e pianoconcerto van Mozart. Luz Leskowitz is daarna de solist in het vioolconcert van Mendels sohn en na de pauze wordt het wondermooie Forellen- kwintet van F. Schubert vertolkt. Een concert waar men 200 Bfrs voor hoeft te betalen. Aanvang20.00 uur. Diezelfde avond speelt or ganist Jo van Eetvelde, ver leden jaar nog in Hulst, op het historisch instrument in het kerlqe van Daknam, werken uit de Italiaanse re naissance en barok. Aan vang 20.00 uur. Galerie Esprit Clinge, Gra venstraat 99. Zeefdrukken, col lages en video van twee Molukse kunstenaars Boet je Pattirane en Juan-Pedro Suitela. Tot 6 no vember. Open: woensdag t/m zondag 13.30-17.30 uur. Blokken 7 Terneuzen. Film sterren en fotomodellen gepor tretteerd met houtskool door Mark Pertrljs uit Utrecht Tot 11 okotber. Open: dinsdag t/m vrij dag 14-18 uur, vrijdag ook 19-21 uur, zaterdag 14-17 uur. Gemeentehuis Terneuzen. Wandkleden van de Spaanse Lydla Gonzalez-Ferdandez. Tot 11 oktober. Open tijdens kan tooruren. LTS De Vaart Terneuzen, res taurant. Schilderijen van Bert Begijn. Wisseltentoonstelling. Tot 31 december. Open: maan dag t/m donderdag 16.30-18 uur, donderdag ook 19-21 uur. De Vleeshal Middelburg, Stadhuis. Curiosa uit de verza meling van de Vlaamse musea- 'conversator' Johan van Geluwe met speciale aandacht voor o.a. het 'Mona-lisa museum' van Jean Pierre Vetter en het 'Van Gogh-museum van Hilmar Lip- tow. Tot 17 november. Open: dinsdag t/m zondag 13-17 uur. Zeeuwse Kunstuitleen Mid delburg, Kuyperspoort. In diaanse medicijnbundels. Kera miek van José Aerts. Tot 2 no vember. Open: dinsdag t/m za terdag 13-17 uur, donderdag ook 19-21 uur. BKR-Centrum Middelburg, Schilderij van Sylvia de Ridder. Galerie Marquis Vlissingen. Nieuwendijk 15a. Vanaf zondag 12 oktober presenteert de Vlis- singse kunstenaar Guido Eek- hardt kleurenetsen. De officiële opening vindt zondagmiddag plaats om 15 uur. tot 10 novem ber. Open: woensdag t/m zondag 14-17 uur. De Vleeshal Middelburg. Op za terdag 11 oktober geeft de kunstliefhebber/publicist Ro land Patteeuw een lezing over 'Art Museum/Museum Art'. Er wordt dan ook een casette ge presenteerd met informatie over de vier kunstenaars/verzame laars die momenteel in De Vleeshal hun 'museum'-collec- ties laten zien. De lezing begint om 15 uur. Florallapaleis Gent. Vanaf za terdag 11 oktober Lineart: Bel gisch 'eerste open internationale algemene beurs voor de moderne kunst'. Deelname: meer dan zes tig galeries uit diverse West- Europese landen. Tot 20 oktober. 1986 lens van diverse technisch in likening van Jasper Daams HET SEEFTHEATER gaat er prat op het allerkleinste theater te zijn van Antwer pen. Het herbergt slechts 40 zitplaatsen, maar geeft de minder talrijke aanwezigen wel kwaliteitsuitvoeringen. Vanaf 10 oktober tot en met 8 november elke vrijdag en zaterdag om 20.30 uur pres teren de idealisten van Seef de eigen produktie van lei der Luc Lambrechts Spies jes. Spiesjes is niet om te la chen, het is eerder een HET BALLETGEZEL SCHAP Rosas werd opge richt in 1983 op het moment dat de voorstelling Rosas danst Rosas op het Kaaifes- tival van start ging. Dit ge beuren betekende voor de Antwerpse groepering onder leiding van choreografe Anne Teresa de Keersmae- ker de internationale door braak. De nieuwe produktie Bar- tokaantekeningen, is een stuk voor vier danseressen met als het vertrekpunt het in 1924 door Bartok gecom poneerde vierde kwartet. Het is de eerste keer dat men kamermuziek gebruikt voor de choreografie. De hoogst originele en essentiële voor stelling wordt vandaag, morgen en overmorgen, 9,10 en 11 oktober, gedanst in de rode zaal van De Singel in Antwerpen, aanvang 20.00 uur. JANE Birkin en Trevor Ho ward zijn vanavond te zien in de film Dust die draait in het Terneuzense filmhuis Zuidland. De regie en het se- nario is van de Belg Marion Hansël. De film speelt zich af in het Zuid-Afrikaanse bin nenland waar een boer en zijn dochter wonen op een wat vervallen boederij. Maggie, de dochter, is een ouwe vrijster die met leden ogen aanziet dat haar vader zijn handen niet kan afhou den van het zwarte dien stertje Anna. De relatie tus sen vader en dienstertje wordt steeds schaamtelozer. Maggie kan uiteindelijk de verhouding niet langer aan zien en vermoord haar va der. Ze dwingt vervolgens de man van Anna haar te helpen het lijk te begraven. Aanvang 20.00 uur. Entree ƒ6.- CJP/Pas 65 5,-. schrijnend en herkenbaar stuk. Een gelukkig getrouwd echtpaar viert de 10-jarige echtverbintenis met een etentje. Daarna gaan ze naar het café waar ze elkaar leerden kennen om een af zakkertje te pakken. Hier worden zij geconfronteerd met hun jeugd, de dromen... en alles wat niet verwezen lijkt is. Een pijnlijke ge beurtenis die een bittter- zoete realiteit verbeeldt. Het Seeftheater staat erop om na afloop met de toe schouwers gezellig na te babbelen. Te vinden in De Diepestraat 34/1. Met moet plaatsen bespreken. geeft zaterdag in het Mini- theater van de Zeeuwse Hoofdstad (Verwerijstraat) de derde uitvoering van het blijspel 'Verre Vrienden'. 20.30 uur; f 8,00/Pas f f 6,00. fa Jongerencentrum 't Beest te Goes presenteert vrijdag avond de Amerikaanse pop groep Giant Sand. Deze for- matie speelt een ruig soort country rock, in de trant van bekendere formaties als Green on Red. 22.00 uur; f 10,00. IS ER na Urbanus nog humor in Vlaan deren? Deze vraag beantwoorden de twee leden van het Krisiscabaret vol mondig met ja in hun show 'Krisiscaba ret 2' dat zaterdag 11 oktober te zien is in het multi-functioneel centrum Den Hoekzak te Oostburg. kendheid krijgt. Vooral omdat het ni veau van hun show erg hoog is. De groep neemt niet alleen de over heid, zowel de Belgische als de Neder landse, op de hak, maar ook allerlei uit wassen van de verzorgingsstaat. Aanvang show 20.30 uur. Entree 5,-. Eindredactie: Henk Postma SSINGEN - „Hoewel tekeningen, zowel in de als in de presentaties, veel aandacht wordt be- dan aan schilderijen of is het bepaald niet we met tekeningen 'mindere soort' van te doen zouden heb- integendeel, Tekenin- wrmen voor veel kun- de meest spontane "leest directe uitdruk- •I Met dit credo, aan een staalkaart Leidense Lakenhal, de Vlissingse Raad de komende een zevental teke- Dat gebeurt met 'ele exposities in Ga lerie Bellamy 19, onderge bracht in het gemeentemu seum. Deze tentoonstellin genreeks, getiteld 'Accent tekenen' moet laten zien dat allerlei kunstenaars zich te genwoordig ieder op zijn of haar manier met tekenen bezighouden. De selectie vond plaats op basis van kwaliteit, diversiteit, authenticiteit en met een zijdelingse blik op de actua liteit. Jasper Daams uit Ba- rendrecht is de eerste teke naar van wie nu werk in Bellamy 19 hangt. Zijn pro ducten hebben raakvlakken met de schilderkunst. Te zien tot 30 oktober. Open: dinsdag t/m vrijdag 10-12.30 en 13.30-17 uur, zaterdag 13- 17 uur. Van links naar rechts: Henriëtte Tol, Ton Lutz en Josephine van Gasteren. - foto Ronald sweering Het Krisiscabaret is een vrij jong Belgisch duo, Ronald van Rillaer en Jo hannes Kimpen, dat steeds meer be- TERNEUZEN - 'Wie verre reizen maakt kan goed ver halen', is een spreekwoord. Met een kleine verandering zou je ook kunnen zeggen 'Wie verre reizen maakt doet veel inspiratie op' en dat gezegde geldt dan voor Sylvia de Ridder, afkomstig uit Terneuzen, maar tegen woordig in Middelburg wo nend. Vorig jaar trok ze een tijdje door Toscana. Zwe vend tussen diverse opvat tingen en stromingen in de kunst raakte ze daar onder de indruk van de oude mees ters van de Renaissance. Het bood haar houvast voor het ontwikkelen van een eigen stijl als figuratief en expres sief schilderes. In de Terneuzense galerij Trouvaille is nu een serie re cente schilderijen van haar hand te zien. Ze beelden een vrouwelijk model uit. Sylvia de Ridder zegt vooral aan dacht te besteden aan kleur, vorm en vooral de mens. Ze heeft een fascinatie voor lichtval en houdingen. Sylvia de Ridder schildert voornamelijk op papier. Ze maakt gouaches of gebruikt olieverf. Tijdens haar mi- delbare schooltijd in Ter neuzen kreeg ze les van plaatsgenoot Pieter de Bodt. Daarna volgde ze een studie tekenen en textiele werk vormen aan het Mollerinsti- tuut te Tilburg. Te zien tot 2 november. Open tijdens winkeluren. Galerie Van Geyt in de Steenstraat te Hulst laat momenteel zien hoe het werk van Metsers evolueer de. De oudste Metsers die er hangt dateert uit 1947. Het is een landschap dat sterke overeenkomsten vertoont met de stijl van Latemse school. Daarna komen schil derijen die vegetaties, macro en micro-impressies laten Balans 17. Grieks Dagboek, acryl-schilderijen van Inge van der Kooij uit Middelburg. Tot 2 november. Open: woensdag t/m vrijdag 12-17 uur, zaterdag 11-16 uur. Zeeuws Kunstenaars Cen trum, Kloveniersdoelen Middel burg. Schilderijen van Wim Hofman. Tot 18 oktober. Open: dinsdag t/m zaterdag 14-17 uur. HET DORPSCENTRUM te Vogelwaarde bestaat deze week vijftien jaar. Het is zaterdag 11 okto ber dan ook feest in het Oost-Zeeuws-Vlaamse dorp, een feest dat 's avonds opgeluisterd wordt door de trouba dour Willem Vermande- re. Deze Vlaamse volkszan ger was vijf jaar geleden ook al te horen in het dorps centrum, bij de viering van het twee lustrum. Hij had toen zoveel succes dat de mensen van het centrum op nieuw besloten hebben hem uit te nodigen. Hij zingt vooral liedjes uit zijn ge boortestreek West-Vlaande ren. Hij laat afwisselend melancholische, dan weer speelse of sarcastische lied jes horen. Om 14.00 uur begint het feest met een speciale kin dershow van de Hitsekluts- show van Klutske (Ludwig de Backer). De jeugd tot twaalf jaar hoeft dan niet braaf recht op te zitten en toekijken maar kan mee doen met de show, musice ren met hedendaagse in strumenten, dansen en spe len. Entree 2,50. Aanvang optreden Ver mandere om 20.00 uur. En tree 12,50. Voorverkoop 10,-. HULST - In 1978 overleed Hugo Metsers sr. Nadat deze Hulster kunstschilder op 45- jarige leeftijden allerlei mo dernismen had doorworsteld ontwikkelde hij een eigen, vurig expressionistische stijl. Hij ging zeer eigen tijdse 'oervormen' schilde ren: de kosmos, de ruimte, vormen die een zoeken ver raden naar de absolute Metsers: zoeken naar de absolute vorm zien. Vooral Metsers latere schilderijen laten een na drukkelijke liefde voor de materie zien. Onder invloed van de ruimtevaart ging hij bollen, ringen en meetkun dige figuren schilderen. Hij ontwikkelde daartoe een zeer eigen korrelstructuur en maakte gebruik van felle warme kleuren.Te zien tot 27 oktober. Open tijdens winkeluren. Restaurant Inter Scaldis Kruidingen Werk van de Bel gen Marie-Paule Haar, Lidy Hoewaer en Jan van de Kerck- hove. Tot 1 november. Open: woensdag t/m zondag 11-17 uur. Grote Kerk Zierikzee. 'Land en water in Zeeland'. Ruim twintig Zeeuwse kunstenaars eren de Oosterschelde-storm- vloedkering. Verlengd Tot 11 5 oktober. Open: maandag t/m za terdag 10-17 uur. Willem Vermandere. - foto merlon vorm. DE eerste kindervoorstel ling in De Halle te Axel opent het uitgaansseizoen dat het CCA heeft georgani seerd. Het kinder-mee- speel-spel Het oor door Co lumbine is een bedenksel van Ina van Limburg en Herman van Veen. Het thema luisteren staat cen traal in de voorstelling die bedoeld is voor kinderen van 4 tot 10 jaar. In een kleurrijk decor speelt zich een eenvoudig verhaaltje af. Colombine houdt een interessant ge sprek met de toeschou- wertjes. Al gauw blijkt dat zij niet goed hoort. Het Oor dat naar leuke dingen luis tert doe het goed, maar het andere dat van de nare din gen, laat haar in de steek. Het Oor blijkt overigens kwijt te zijn en pas na vele verwikkelingen komt het oor toch weer terecht. Een spel met een duidelijke in houd. Woensdag 15 oktober in De Halle, aanvang 15.00 uur. Toegang twee gulden.

de Stem | 1986 | | pagina 19